PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pogingen tot verzoening tussen Soekarno en Hatta mislukt Minister heeft enkele bezwaren tegen concentratiebesluiten Vandaag.. SJAH VAN PERZIË GESCHEIDEN VAN KEIZERIN SORAYA „GEEF GEREPATRIEERDEN NIEUWE KANS OP BESTAAN" Monaco bejubelt geboorte van prins Albert Alexandre Louis Pierre 201e jaargang - no. 63 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 maart '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PARLEMENTAIRE-COMMISSIE ONTBODEN Radio-Padang: door zinken van twee schepen parachutisten in de val De speciale parlementaire commissie van negen te Djakarta, die tot taak had een weg te vinden voor het herstel van de sa menwerking tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta is vrijdag op haar eigen verzoek ontbonden. Bij het in dienen van haar eindrapport aan het parlement, verklaarde de commissie-voorzitter, dat het in de huidige omstandigheden en gezien de door de commissie ondervonden moeilijkheden beter zou zijn om het aan Soekarno en Hatta zelf over te laten een beslissing te nemen over de aard van hun samenwerking. In Djakarta heeft men de indruk dat de pogingen om Soe karno en Hatta tot elkaar te brengen niet zullen worden hervat. Dit betekent aldus een parlementslid het einde van het sprookje der twee-eenheid, waar het Soekarno en Hatta betreft, die in augustus 1945 tezamen de onafhankelijkheid van Indonesië af kondigden. Intussen heeft de rebellenregerïng van Midden-Sumatra een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen president Soekarno en de leden van zijn rege ring als oorlogsmisdadigers. Dit werd vrijdagavond door de premier der te genregering via radio-Padang mee gedeeld. Op een bijeenkomst in Solok heeft de premier van te tegenregering mr. Sjafroeddin verklaard, dat hij Soe karno niet meer erkent als president van de republiek. Hij nodigde de be volking uit Soekarno in het vervolg als een „gewoon mens" te beschou wen. Via radio-Boekittingi heeft kolonel' Hoessein verklaard dat te Pakan- baroe zwaar gestreden wordt en dat zware verliezen zijn toege bracht aan de regeringstroepen. Regeringskringen te Djakarta heb ben reeds verklaard dat Pakan- baroe werd bezet. Er zijn honder den doden gevallen zo werd be kendgemaakt, door radio-Padang. Twee schepen, die met versterkin gen van de centrale regering de Siak- rivier opvoeren, werden door vuur van bazooka's tot zinken gebracht. Het zinken van deze twee schepen betekent aldus radio-Padang, dat de ...wordt in Amsterdam de nieu- we, door ir. G. Rietveld ont- worpen aula in de rijksacade- mie van beeldende kunsten ge- s opend. Hierbij zal op muziek van Henk Badings en onder de titel „portret van de mens van i§ deze tijd" poëzie van de „vijf- j§ tigers", zgn. experimentele dichters, worden vertolkt door een spreekster, twee sprekers, een mimespeler en een robot. Deze robot zal op Badings' elektronische muziek dansen; n ...is het zestig jaar geleden dat Cor van der Lugt Melsert in p Rotterdam bij de Nederlandse p Toneelvereniging debuteerde in „Het witte ...zal de solodanseres Margare- tha Molkenboer (toneelnaam: Maria Sylvaine) haar 25-jarig jubileum als balletdanseres vieren. Tevens is het vandaag f§ tien jaar geleden, dat zij bij het ballet van de Nederlandse Opera kwam. EN MORGEN ...bestaat de Huisorde van de Gouden Leeuw van Nassau, welke gemeenschappelijke or- de van de beide takken van het Nassause huis in Neder- m land en Luxemburg thans nog slechts één klasse (ridder) heeft, honderd jaar. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll luchtlandingstroepen van de centrale Olieterreinen In tegenstelling tot eerdere be richten blijkt dat de regeringstroe pen niet de plaats Dumai hebben be zet, maar Rambai het basiskamp van de Caltex op haar olieterreinen bij Pakanbaroe. De legerwoordvoerder van de centrale regering deelde mee, dat alle olieterreinen thans in handen der regeringstroepen zijn. .bied van In het gebied van Padang was het vrijdag tamelijk rustig, zo verklaar de een woordvoerder van de revolu tionaire groep in Singapore. Twee korvetten, welke drie dagen geleden de haven hebben bestookt hebben, zich drie vier mijl verder van de kust verwijderd om te ver mijden, dat zij onder vuur zouden ko men van kustbatterijen der opstan delingen. Wapens Volgens het persbureau Reuter heeft premier Djoeanda gezegd, dat Amerikaanse wapens voor de opstandelingen in Midden-Sumatra zijn afgeworpen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrij dag verklaard dat de Verenigde Staten geen protest van de Indo nesische regering had ontvangen in verband met verklaringen van premier Djoeanda. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie verklaarde later met nadruk dat de Amerikaanse rege ring geen wapens aan de Indonesi sche opstandelingen verstrekt noch wapens zendt naar enig ander land ter levering aan rebellen. Steun Het persbureau Antara heeft mee gedeeld, dat volgens het ministerie van buitenlandse zaken van Indone sië de Nederlandse regering in het geheim de rebellen van Padang steunt. De Nederlandse regering schijnt allerlei methoden toe te pas sen, waardoor in het geheim de zaak van de rebellen wordt bevorderd, al dus Antara. Volgens onbevestigde berichten in Djakarta zouden de K.P.M. schepen die in december door de Indonesische regering werden overgenomen in de komende weken het land mogen ver laten. De directeur van de K.P.M., de heer J. W. Brand deelde de corres pondent van het A.N.P. mee, dat hij geruchten daarover had gehoord, maar hij legde er de nadruk op dat hij geen enkele officiële inlichting over deze aangelegenheid had ont vangen. COMMUNIQUÉ UITGEGEVEN Besluit genomen in 3 zittingen van hofraad In een communiqué van het kei zerlijke Perzische hof is vrijdag of ficieel bekendgemaakt dat het hu welijk van de sjah van Perzië en keizerin Soraya ontbonden wordt, omdat het kinderloos is gebleven. Het besluit voor een scheiding was gevallen na drie zittingen van de hofraad, waarop men eenstem mig van mening was geweest dat een kroonprins en troonopvolger 'n rechtstreekse afstammeling van de sjah moet zijn. De raad had voorts verklaard dat aanwijzing van een kroonpjrins noodzakelijk was om de belangen van het land en de toe komst van de constitutionele monar chie te waarborgen en onrust en verwarring te vermijden. De sjah had met diepe droefheid de aanbeveling van de raad aan vaard en zijn bewondering uitge sproken over Soraya's toegewijd heid aan 's lands belangen en haar diensten voor de welvaart van het land gedurende hun huwelijk. De sjah had met nadruk verklaard dat zij haar hoge rang had verdiend. Uit het communiqué blijkt voorts dat er een boodschapper naar So raya werd gezonden om haar over de aanbeveling van de kroonraad in te lichten en haar antwoord te vernemen. Soraya had geantwoord dat zij tot elk offer bereid was om het voortbestaan van de dynastie te verzekeren. Met opzijschuiving van zijn eigen gevoelens had de sjah daarna op 10 maart op een verga dering van de kroonraad met in stemming van de keizerin besloten MINISTER KLOMPÉ IN RADIOTOESPRAAK In komende 4 maanden 20.000 repatrianten De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klonipé, heeft vrijdagavond in een radiotoe spraak een beroep gedaan op het be drijfsleven om een nieuwe kans op een bestaan te geven aan gerepatri eerde vakmensen, ook als zij niet zo jong meer zijn. „Ligt hier geen taak voor het be drijfsleven om zijn uiterste best te doen deze mannen in de arbeid en de arbeidsgemeenschap op te ne men?", zo zeide mej. Klompé. In haar rede, „Een nationale zaak", zeide de minister, dat met de 20.000 repatrianten, die in de komende vier maanden in ons land worden ver wacht, meer dan 200.000 landgenoten sinds 1945 uit Indonesië naar Neder land zullen zijn gekomen. Minister Klompé stelde de vraag wat naast de zorg van de overheid door de mensen individueel voor de repatriërenden wordt gedaan en be toogde, dat er ook een taak ligt voor de vrouwenorganisaties bij de hulp aan gerepatrieerde gezinnen en bij de jeugdorganisaties bij het opnemen van de gerepatrieerde jongeren. Tenslotte dééd minister Klompé 'n beroep op de luisteraars zich het lot van de bejaarden in de tehui zen en de zieken aan te trekken. De lidmaten der kerken riep zij op actief te zijn en er aan mee te wer ken, dat de gerepatrieerde zo vol ledig en zo snel mogelijk in hun kerkelijke gemeenschappen wordt ingeleid. te scheiden. Het communiqué is gelijktijdig te Teheran en in Keulen, waar de kei zerin bij haar vader, Perzië's am bassadeur in de bondsrepubliek, ver toeft gepubliceerd. Do Iraanse ambassade te Keulen heeft een verklaring van koningin Soraya gepubliceerd, waarin zij" zegt „met de diepste treurnis" en iii het belang van het land haar „ge luk te hebben opgeofferd" door een scheiding van de sjah van Iran te aanvaarden. Volgens officiële bronnen Is voor Soraya een edelmoedige schikking vastgesteld. Zij mag haar persoon- 7 POND 4,5 ONS EN 52 CM LANG Prinses Gracia Patricia van Monaco heeft gisteren om 10 uur 48 het leven geschonken aan een zoon, Albert Alexan dre Louis Pierre. Het ge boortegewicht van het kind was 7 pond en 4,5 ons. Een venster op de begane grond van het paleis vloog voor de of ficiële mededeling open, en tegen het protocol in jubelde een jonge dame: „Het is een jongen, het is een jongen". Het is het tweede kind uit het huwelijk van prins Rainier van Monaco met de vroegere Ameri kaanse filmster Grace Kelly, thans prinses Gracia Patricia. Hun eer ste kind, prinses Caroline, werd op 23 januari 1957 geboren. Zes Monegaskische carabinieri in hun blauw met rode uniformen begaven direkt na de geboorte zich op de door een stralende zon beschenen rots van Monaco naar hun kanonnen om de 101 vreugde schoten af te vuren. Vandaag zal het in het prins dom een openbare vrije zijn en alle jachten in de haven zullen gepavoiseerd worden. Prinses Gracia maakte het wel. De bevalling was zeer goed verlopen. Ook de toestand van de baby was uitstekend. De jongen is 52 centimeter lang, heeft lichtblauwe ogen en kas tanjebruin haar. Grace Kelly en prins Rainier huwden in april 1956. De troon van de Grimaldi's bestaat thans 990 jaar. In Monaco bestaat geen belasting- en geen dienstplicht, maar de 2500 Monegasken zouden volgens een verdrag van 1019 met Frankrijk deze rechten hebben verloren en bij Frankrijk zijn in gelijfd, als er bij de dood van prins Rainier geen mannelijke of vrouwelijke troonopvolger zou zijn. Om vijf over twaalf hield prins Rainier een korte radiotoespraak. „XJ kunt zich mijn gevoelens en mijn grote vreugde indenken nu ik U kan mededelen dat de prinses, mijn geliefde gemalin, het leven heet geschonken aan een prinsje, genaamd Albert Alexandre Louis Pierre". En „laat ons God danken voor dit nieuwe geluk lijke juwelen behouden. Tot zij weer 1-—'-|~t zij een jr CO gulden. gaat trouwen, krijgt zij een jaargeld van ongeveer 180.00" Donderdagavond laat heeft de sjah besloten het decreet uit te vaardigen. Dat tijdstip was een verrassing zelfs voor de woord voerder van het hof, die het de creet voor het marmeren paleis voorlas. Vervolgens werden pam fletten verspreid in de stad. Men zag vrouwen huilen, hoewel So raya niet als erg populair werd beschouwd, daar zij zelden in het openbaar werd gezien. K.L.M.-directie ontslaat twee gezagvoerders De directie van de K.L.M. heeft zich vrijdag gedwongen gezien ont slag op staande voet aan te zeggen aan de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz. De reden hiervoor is ge legen in door hen op 13 maart pu bliekelijk gedane mededelingen om trent de K.L.M., welke van zodanige aard en strekking waren, dat het voortzetten van het dienstverband niet langer mogelijk bleek. nederiandinederlajsdInederiand Dit is de serie zomer- zegels 1958, die binnen kort door de Nederland se P.T.T. zal worden uit gegeven. Alle zegels tonen vrou wen in klederdracht wel die van Zeeland Marken, Scheveningen, Friesland en Volendam. De kleuren zijn resp. blauw, geel, karmijnrood, bruin en paars. SAMENVOEGING VAN ZEEUWSE POLDERS Hernieuwde behandeling in de Staten MINISTER ALGERA heeft aan Ged. Staten een uitvoerige brief gezonden met een aantal opmerkingen over het besluit van Provinciale Staten tot concentratie van de waterschap pen op Schouwen-Duiveland, Tho- len en Noord-Beveland. Zoals be kend, besloten de Staten van Zee land vorig jaar tot samenvoeging van de polders in deze gebieden, waarna de bewuste besluiten naar Den Haag gingen ter verkrijging van de koninklijke goedkeuring. Deze goedkeuring werd echter nog tot dusver niet verleend, omdat de mi nister cn zijn ambtenaren deze niet eenvoudige materie eerst grondig wensten te bestuderen alvorens tot het verlenen van de goedkeuring kon worden geadviseerd. Het pro vinciaal bestuur heeft thans een aantal bedenkingen van de minister ontvangen. De commissaris der koningin in Zee land jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verklaarde ons gisteren, dat de kans niet is uitgesloten, dat er wijzigingen in de bewuste Statenbesluiten moeten worden aangebracht. Voordat Ged. Staten hiertoe voorstellen aan de Pro vinciale Staten zullen doen, zal nog met de minister worden overlegd. Het is immers mogelijk, dat 't provinciaal bestuur tegen de opmerkingen van de minister zodanige argumenten weet aan te voeren, dat de Dewindsman er voor zwicht. Zijn opmerkingen hebben voor het grootste deel betrekking, op punten van formel© aard. Niettemin zqn er enkele belangryke. o.a. het be- grotingstoezichL De minister wenst nameiyk, dat zowel rekening als begroting van de betrokken polders wordt onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Indien uiteindelijk wyzlging van de bewuste concentratiebesluiten no dig zal zyn, dan zal dit punt waar schijnlijk in de gewone zomerzlt- ting van de Staten aan de orde ko men. Men mag aannemen, dat de koninklijke goedkeuring daarna spoedig zal worden verleend, zodat dan de nieuwe grote polders aan het werk kunnen. De minister bleek volkomen akkoord te gaan met het onderbrengen van de diverse beheerstaken by één water schap. dus geen splitsing van wegen- beheer dijkbeheer enz. in afzonderlij ke waterschappen (wegschap enz.). Deze taken zullen dus overeen komstig het besluit van de Zeeuwse Staten in hun geheel worden uitge oefend door de nieuwe grotere eenhe den, Het voorlezen van de procla- M matie van het Monagaskische prinselijke paar, waarin de geboorte van de zoon, Albert M Alexander Louis Pierre wordt j= bekendgemaakt. 1 (A.N.P.-telefoto) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koningin-moeder Elisabeth van België naar Moskou De 81-jarige koningin-moeder Eli sabeth van België, die zoals bekend een grote liefde voor muziek heeft, heeft een uitnodiging aanvaard om de internationale wedstrijden voor viool en piano ter nagedachtenis van Tsjaikowsky, die van 18 maart tot 14 april te Moskou worden gehouden, bij te wonen. Zij was uitgenodigd door de presi dent van de Sowjet-Unie Worosjilow. KORTE PREDIKATIE ,fEn Herodes en Pilatus werden op diezelfde dag met elkander bevriend". Luc. S3 12\ Als U zich de moeite wilt getroosten om Lucas S3 8-12 door te lezen, dan zult U daar zien, hoe twee mensen, die in vijandschap met elkaar leef den, plotseling bevriend raken met elkaar.... dankzij het feit, dat zij met Jezus Christus in aanraking kwa men. En dit niet, omdat zij Zijn be vel opvolgden om hun „vijanden lief te hebben", maar omdat zij zich ver bonden wisten in hun afwijzende houding tegenover de Zoon van God. Zowel Pilatus als Herodes wilden neutraal blijven, maar zij begrepen niet, dat een neutrale houding tegen over Christus, ook al was het een houding van (quasi-) welwillende neu traliteit, onmogelijk was, ja, dat dit neerkwam op een onuitgesproken „neen". Zo vinden deze mensen elkaar in hun negatief verzet. De vraag mag gesteld worden, of wij, in onze neiging om „neutraal" te willen blijven, eigenlijk ook niet die mentaliteit van Pilatus hebben, die niet precies wist, wat hij met Christus aanmoest. Kennen we ook niet die Herodes-neiging om Chris tus als een interessante verschijning te beschouwen, maar om verder geen beslissingen te nemen t Blijven we dus ook steken in dat ne gatieve, waarin Pilatus en Herodes elkaar vonden t U weet, wat een negatief is. Daarin ziet U alles witdat zwart is, en om gekeerd. Maar bij God is alles positief. Bij Hem vinden we een andere vriend schap, niet tengevolge van een ne gatieve, maar van een positieve hou ding. Dat is de liefde van God, de Vader, voor ons, Zijn kinderen, waardoor al het zwarte van ons leven door Chris tus gereinigd werd, en waardoor al het witte, wat wij dus voor goed hiel den, zwart bleek te zijn. „Op die dag werden Pilatus en Hero des bevriend". Weet U, wélke dag dat wasf Dat was de dag, waarop Judas verraad pleegde, de discipelen op de vlucht sloegen en Petrus zijn Heer verloochende. Dat was de dag dus, waarop de mens in allerlei vormen negatief neutraal was of „neen" zei. Maar het was ook de dag, waarop het weer goed werd tussen God en de mens, omdat God positief partij koos voor de mens heid en „ja" zei. Zo werd het „Goede" vrijdag, ook voor ons. Goes. jw. Coenraad. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 16 maart Zon op 6.54 onder 18.45 Maan op 4.56 onder 15.01 17 maart Zon op 6.52 Maan op 5.22 onder 18.47 ondei, 16.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1