Schelde-directie tegen plannen voor Vlissingse vissershaven YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS, FELLINI VERTELT ONS: „DE NACHTEN VAN CABIRIA" NOGMAALS: DE EXPLOITATIE VAN MINIATUUR-WALCHEREN VLISSINGSE BOULEVARD NOG DEZE ZOMER VERZWAARD ZATERDAG 15 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. B SCHRIJVEN AAN GED. STATEN Verzoek om betrokken raadsbesluit niet goed te keuren De directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" heeft zich met een Schrijven tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend, waarin een drin gend beroep op dit college wordt gedaan goedkeuring te onthouden aan het besluit van de Vlissingse gemeenteraad om in de toekomst de gehele vissershaven beschikbaar te stellen aan de scheepsbouwmaatschappij „Zeehondenwerf". Als hoofdbezwaar tegen de plaats van vestiging in de Vissershaven, noemt de Schelde-directie het feit, dat hiermee de zwakke schakel in de oeververdediging gehandhaafd blijft en de veiligheid van de stad Vlissingen in het algemeen en van het „Schelde"-bedrijf in het bijzonder, wordt bedreigd bij stormvloeden. Het gemis aan veiligheid acht de Schelde-directie zo groot, dat het h.i. dringend noodzakelijk is de zwakke schakel in de oeverlijn, welke de hui dige Vissershaven vormt, te verster ken. Dit zou naar haar mening het beste kunnen geschieden door het dempen van de Vissershaven, door bet blijvend sluiten van de sluis ge durende najaar, winter en voorjaar of door het doortrekken van de bou levardzeewering. In het schrijven aan Ged. Staten set de Schelde-directie voorop, dat de vestiging en eventuele uitbreiding van de betrokken scheepsbouwmaat schappij voor reparatie c.q. nieuw bouw van kust- cn andere kleinere vaartuigen, niet op principiële bezwa ren harerzijds stuit. Herinnerd wordt aan de bij de openbare behandeling in de Vlissing se gemeenteraad door een minderheid naar voren gebrachte bezwaren te gen het voorstel van B. en W. Het bezwaar, dat de zwakke schakel in de oeververdediging blijft voortbe staan, overtreft naar de mening van de Schelde-directie de twee andere punten, te weten: belemmering van de ontplooiingsmogelijkheden van de te vestigen c.q. uit te breiden scheepsbouwmaatschappij vanwege de door het gemeentebestuur te stel len beperkende bepalingen en door de beperktheid van het gebruik van de sluis, welke eigendom is van de Rijkswaterstaat; voorts het bezwaar, dat dit stadsgedeelte door de vesti ging van een scheepswerf Jiet karak ter als woonwijk verliest. Over de bedreiging bij stormvloe den, wordt in de brief aan Ged. Sta ten verwezen naar de stormramp in 1953, waarbij de binnenstad over een breed front van de Vissershaven is volgelopen. In dit verband wordt verder op gemerkt, dat de laatste jaren zeer belangrijke bijdragen in de Schel- dewerf zijn geïnvesteerd, zowel in de machinebouwafdelingen als in de scheepsbouwafdelingen. Voorts werden grote bedragen besteed aan woningen, niet alleen in de buiten wijken maar ook in de laag gele gen binnenstad, welke mede daar door weer het- karakter van een goede woonstad heeft gekregen. De Schelde-directie tekent hierbij nog aan, dat de outillage van haar onderneming met kostbare inventa ris, ook wanneer de zgn. Sloeplannen tot uitvoering komen, voor het groot ste gedeelte op de huidige plaats ge handhaafd zal worden. Bij de behandeling in de gemeente raad hebben B. en W. van Vlissingen een bedrag van ca. twee miljoen gul den genoemd voor het dempen van de Vissershaven als argument tegen voorstanders van dit denkbeeld. De Schelde-directie merkt tegenover Het Residentie-Orkest, dat gister avond te Vlissingen een concert gaf in de Jacobskerk, arriveerde per trein in Zeeland. In hotel Dekker te Vlissingen werd de koffie aangebo den, die blijkens deze foto concert meester Herman Krébbers (links) en dirigent Willem van Otterloo (rechts) goed smaaktefoto P.Z.C.) Ged. Staten op, dat dit argument geen steek houdt, daar een door haar gemaakte globale raming van de kos ten een zeer veel lager bedrag tot uitkomst geeft. De faciliteiten voor de onderhavige industrievestiging zouden zeker niet in de Vissershaven gegeven dienen te worden, maar elders, waarbij wij denken aan de industrieterreinen aan de binnenhavens of in de toekomst het Sloegebied, aldus dit schrijven. Kiras en Yocroek tapijten trot seren de jaren hun prachtige Oosterse kleuren en dessins be houden hun gloed Prijzen (bijv. 140x200 cm) f 108.- en f 125.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken FILMS IN ZEELAND Het boeiend verhaal van een naïef meisje Weinigen, die „De nachten van Cabiria" hebben gezien zullen het oneens zijn met de beslissing van de jury, die Giulietta Masina tijdens 't tiende filmfestival te Cannes de prijs voor de beste vrouwelijke ver tolking toekende voor haar rol in de film, die dit weekeinde in Alham- bra (Vlissingen) wordt vertoond.. Federico Fellini is de regisseur, die van dit eenvoudige verhaal, dat be staat uit een serie avontuurtjes be leefd door Cabria, een prachtige rol prent heeft gemaakt. Cabria is een jong meisje vol ver trouwen in haar toekomst. Herhaal delijk echter wordt haar vertrouwen door de mannerf; waarmee zij in aan raking komt geschonden. En steeds blijft zij wanhopig achter. Haar vertrouwen echter dat alles ten goede zal keren is zo sterk, dat de wanhoop er door wordt verdreven. Blij leeft zij verder tot een volgen de nacht een nieuw avontuur brengt. Over de wijze, waarop Fellini deze „vertellingen" op het witte doek bracht, schreven we reeds bij de eerste vertoning in Zeeland. Ovei> tuigend naïef speelt Giulietta Masi na de hoofdrol. Ook do verfilming van „Are de Triomphe", het beroemde boek van Erich Maria Remarque, nu te zien in „Grand" (Goes), werd In deze rubriek al besproken. Charles Boyer, anders meestal de charmeur op het witte doek, vervult in deze sober uitgewerk te film de rol van dr. Ravic, do Duitse banneling in Parijs, die vervuld van wraakgevoelens op zoek is naar Gestapo-agent, die hem martelde. Ingrid Bergman speelt do rol van de Fran^aise Joan, die Ravic tijdens zijn ver blijf in Parijs ontmoet. Luxor (Vlissingen) vertoont de western „Vogelvrij verklaard." Ja cob Wade (Jack Palance) keert te rug ln zijn oude woonplaats na een bewogen leven op de prairie. Gedu rende zijn afwezigheid deden aller lei geruchten de ronde en die heb ben niet bijgedragen tot een be paald goede reputatie. Integendeel, de sheriff beveelt hem in een klas sieke scène in een „saloon" om on middellijk de stad te verlaten. Be halve Jack Palance, die de liefheb bers van dit soort films wel ken nen, speelt de minder bekende An thony Perkins mee als Rlley, de zoon van Jacob Wade. Een dergelijke film draait in Schouwburg (Middelburg) met als titel „De eenzame ruiter". Ray Mil- land is ook geen onbekende en heeft al heel wat uurtjes in het zadel doorgebracht. Althans voor de film camera's, De yrouw: in deze ge schiedenis is een creatie van Mary Murphy. Electro (Middelburg) vertoont de film, waardoor Romy Schneider be kend werd, namelijk „Sissi, de lief desroman van een prinses", waarin zij samen met mama Schneider op treedt. Tevoren vervulde zh a| rol letjes in „Wien bleibt Wien cn der gelijke Duitse produkten. De Sissi- trilogie heeft Romy echter pas vast in het zadel geholpen. „Koningin der arena" Is een cir cusfilm, die zondagmiddag in Grand (Goess) wordt gedraaid. Het is het verhaal van circusartieste, die de sfèer van de piste niet kan verge ten, wanneer zij in dè grote stad leeft als de vrouw van een profes sor. Speciale Statenzitling over W e sterscheld-ev eren Uiterlijk begin mei a.s. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten om uiterlijk begin mei een speciale zitting bijeen te roepen van de Provinciale Staten ter bespreking van de voorstellen, die minister Alge- ra onlangs heeft gedaan over de wij ziging van de veertarieven op de Westcrscheldeveren. Zoals gemeld zijn vorig jaar over dit punt opnieuw onderhandelingen met de minister geopend teneinde verbetering van dc veren te krijgen. Het college bestudeert thans deze voorstellen en zal zo spoedig moge lijk opnieuw met de minister in con tact treden. Gedeputeerden hopen voorts in staat te zijn enige weken vóór de speciale Statenzitting het resultaat van dit overleg te publice ren, teneinde in de brede kring van belanghebbenden discussie over dit punt mogelijk te maken vóórdat Pro vinciale Staten een beslissing nemen. Het gaat hier nog om de Staten in oude samenstelling, omdat het man daat van de op 226 maart te kiezen Staten dan nog niet van kracht is. Leer- en opvoedings moeilijkheden Aparte school in Zeeland? Tijdens een vrijdagavond in „De Korenbeurs" te Goes gehouden bij eenkomst van doktoren, onderwijs krachten en andere belangstellenden is een werkcommissie gevormd die de mogelijkheden zal nagaan om ook in Zeeland een school te stichten voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. Voor deze school komen kinderen in aanmerking, die men niet naar een b.l.o.-school stuurt, doch die niet dan met grote moeite op de gewone la gere school meekunnen. In Nederland zijn reeds 27 van deze scholen met in totaal 2281 leerlin gen en 171 leerkrachten. De bijeenkomst was belegd op ini tiatief van de kinderarts P. K. de Haas, de inspecteur van het l.o., mr. L. G. Wolf en de rector van het Goe- se lyceum, mr. W. G. F. Snijders, al len "te Goes. Dokter De Haifis wees er in zijn openingswoord op dat bij een enquête in 1956 naar de mening van de schoolhoofden 74 kinderen op Noord- en Zuid-Beveland hiervoor in aanmerking kwamen. Dit aantal is voldoende om een school te stichten, aldus dokter De Haas. Vervolgens sprak mejuffrouw dr. H. J. A. Verhagen, arts en kinder psychiater te Utrecht, die een voor dracht hield over haar werk onder kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden, In vele gevallen is het kind in twee jaar ver genoeg om weer terug te gaan naar de gewone lagere school. Uit de discussie bleek dat de meningen verdeeld waren ten aanzien van een aparte school of het vormen van groepen op de gewone lagere scholen. In de werkcommissie die de mogelijkheden voor Zeeland zal nagaan, hebben zitting dhr. M. Allewijn, hoofd van een lagere school te Goes, burgemeester Th. J. An- driessen van Ovezande, de schoolarts dokter I. D. Fransen van der Putte te 's-Heer Hendrikskinderen, de kinder arts P. K. de Haas te Goes, mevrouw A. R. Kakebeekevan Veen te Goes, de inspecteur van het l.o., mr. L. G. Wolf te Goes, mevrouw De Kam- Bouman te Goes en de rector van het Goese lyceum, mr. W. G. F. Snijders. Deze druk bezochte bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout uit Vlissingen. Volleybal Goes De volgende volleybalwedstrijden zul len heden (zaterdag) worden ge- speqld in het chr. lyceum te Goes. Dames: O.K.K. IIE.G.V.C. 2; As- tra—O.K.K. I; heren O.K.K.—Vlam 3; Astia HNeptunes 1; Astra HI —Smash 2. Het bestuur, van de Stichting Nieuw Walcheren heeft rijdagmorgen tij dens een persconferentie nogmaals uiteen gezet, waarom is besloten om na het seizoen 1958 te stoppen met de exploitatie van Miniatuur Wal cheren. Uiteraard kwamen de mede delingen, die door het Stichtingsbe stuur werden verstrekt, geheel over een met hetgeen ter jaarvergadering vorige week werd medegedeeld. Zoals men weet, is er elk jaar een aanzienlijk bedrag nodig om in de win ter de gelegenheid te hebben alle ob jecten van Miniatuur-Walcheren weer zo goed mogelijk te restaureren. Immers, de opzet was destijds dit eiland in het klein slechts een maand of vier te exploiteren, zodat zo lang zamerhand vele uitgaven nodig zijn om elk jaar weer goed voor de dag fe komen. Daarvoor moet personeel in dienst worden genomen, moeten er materialen worden gekocht enz. Tot dusver kon de Stichting het daartoe benodigde bedrag steeas zelf finan cieren: dc Stichting beschikte name lijk over een eigen kapitaal gevormd uit de contributies, giften en ge kweekte rente, welk kapitaal voor de Miniatuur werd aangewend en gelei delijk aan opgemaakt. Dat is geen zaak, die plotseling is geschied, inte gendeel, het is alles zeer geleidelijk gegaan. VERLIEZEN. De penningmeester van de Stich ting, de heer G. H. Luyendijk, ver strekte uitvoerig cijfermateriaal. Daaruit bleek o.m., dat de exploitatie van dit eiland-in-het-klein gezien de grote bedragen, die aan propagan da, personeel enz. ten koste worden gelegd bepaald niet winstgevend was. Tot dusver heeft de Stichting de verliezen, die in totaal over de jaren '54'57 ruim 15.000 bedroe gen, kunnen opvangen uit eigen ver mogen. Dit zal niet meer mogelijk zijn, zodat men inderdaad het besluit tot liquidatie moest nemen. Er is dus geen sprake van, dat de Stichting plotseling in moeilijkheden zou zijn geraakt; er wordt slechts voor ge zorgd, dat deze moeilijkheden niet zullen ontstaan, zodat tenslotte de exploitatie van Miniatuur Walcheren met een schone lei kan worden be ëindigd. Mocht het Stichtingsbestuur in de gelegenheid worden gesteld met de exploitatie verder te gaan, dan zal men dit zonder schromen doen, temeer, omdat een exploi tatie buiten do Stichting om vrij wel onmogelijk moet worden ge acht. De gebouwtjes zijn name lijk in meerderheid nog eigendom van derden, die deze objecten al léén ter beschikking hebben ge steld op voorwaarde, dat de Stich ting het beheer voert. Tenslotte wees de waarnemend voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, er met nadruk op, dat Miniatuur Walcheren het komende seizoen nor maal geopend zal zijn en dat er ook dit jaar weer alle zorg en moeite aan is besteed om een attractief geheel te krijgen. (Advertentie) WERELDKAMPIOENSCHAPPEN BREIEN „Opoe heeft een steek laten vallenzat te lezen." (Zó boeiend is nu PANORAMA t) EXTRA BEZIENSWAARDIGHEID... Reeds op 1 oktober moet asfaltdijk langs kademuur gereed zijn DE VLISSINGSE BOULEVARD krijgt er dit zomerseizoen een speciale bezienswaardigheid bij! In de maanden mei tot oktober zullen niet alleen de langsvarende schepen en de brede Wcsterschelde de aandacht van de flanerende toeristen en Zeeuwen trekken. Ook zal men kunnen zien hoe een belangrijk waterstaatkundig werk wordt uitgevoerd. Want wellicht reeds binnen twee maanden zal een begin worden gemaakt met het verzwaren van de zeewering voor de Boulevards De Ruyter en Bankert. Dit werk wordt op woensdag 16 april in Middelburg aanbesteed op het bureau van de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland. Het is dan ook waarschijnlijk, dat reeds op 1 mei met het werk een aanvang kan worden gemaakt. Reeds op 1 oktober moet het werk voor de eerste maal opgeleverd zijn. De beide paalhoofden, Groenhart- hoofd en Leugenaarshoofd, blijven gehandhaafd, maar zullen uiteraard gedeeltelijk „ingekapseld" worden door de asfaltdijk. Langs de boule vard Bankert behoeft slechts een klein gedeelte te worden verzwaard, aangesloten moet worden op de reeds omdat de asfaltdijk hier alleen maar bestaande zeewering. Zoals bekend zal langs de gehele boulevard De Ruyter, vanaf boule vard Bankert tot aan de rotonde met het monument van De Ruyter, een zware, langzaam glooiende asfaltdijk worden gelegd. De verzwaring, die deze zomer wordt uitgevoerd, be treft het gedeelte vanaf de boulevard Bankert tot aan het Leugenaars hoofd. Dit is een lengte van onge veer 450 meter, terwijl de asfaltdijk een breedte van gemiddeld 45 meter krijgt. Langzaam glooiend zal deze zee wering uit de zee oplopen, eerst met een helling van 1 op 3, daarna steeds minder steil tot bij de hui dige boulevardmuur een helling van 1 op 16 is bereikt. Op deze vloeiende helling zullen de aanrol lende golven al hun kracht verlie zen en de boulevardmuur niet eens bereiken. In de volgende herfst zal er dan ook tussen de Coosje Bus- kenstraat en het Leugenaarshoofd geen overslaand water meer op de boulevard te zien zijn De asfaltdijk zal bij de kademuur het hoogste punt dus van de dijk een hoogte hebben van zes meter plus N.A.P. En omdat het trottoir van de boulevard op een hoogte van 8.80 meter boven N.A.P. ligt, zal het panorama der Westerschelde zich als altijd aan het oog van de wande laar blijven ontrollen. Ook zal de boulevardmuur ook een oude ves tingmuur zijn karakter behouden, want inclusief het boulevardmuurtje zal nog qngeveer 3 60 m van deze vestingmuur boven de asfaltdijk uit rijzen. De aannemer, die dit waterstaat kundige werk op zich neemt, krijgt met heel wat technische moeilijkhe den te maken. Zo zal men bijvoor beeld aan de „teen", het gedeelte van de asfaltdijk, dat het verst van de boulevardmuur ligt, alleen bij laag water, gedurende ongeveer vier uur kunnen werken. Het strand, dat op twee meter beneden N.A.P. ligt, moet eerst opgehoogd worden met zink- stukken, verzwaard met stortsteen. Soms zal men met één zinkstuk kun nen volstaan, in andere gevallen zijn twee zinkstukken boven elkaar no dig. Bovendien wordt tussen dc stort steen nog gietasfalt aangebracht over een breedte van drie meter. Op plaatsen waar de teen begint op een diepte van 1 meter beneden N.A.P. wordt een houten damwand van 1,80 meter hoog in het zand geheid. In een uitgediept gedeelte voor deze damwand wordt bovendien een be schermende laag stortsteen aange bracht. 6 „Sierlaag" Achter deze „aanzetten" komt een „ltleikade", die van 1 meter beneden N.A.P. tot 1.50 meter boven N.A.P. afgedekt wordt met een bazaltglooi- ing. Daarna rest er nog een glooiing van 36 meter tot aan de boulevard muur. Die glooiing is aangebracht op een massaal zandlichaam en bestaat uit: le een kleilaag; 2e een laag zandasfalt en 3e een laag asfaltbeton. De bovenste laag, het asfaltbe ton, heeft een grauw-zwarte kleur, beslist geen lust voor het oog. Maar rijkswaterstaat heeft kenne lijk ook aan de toeristen gedacht, want dat grauwe asfalt krijgt een „sierlaag" van parelgrint Even ten zuiden van het Leuge naarshoofd tussen het Leugenaars hoofd en het Walenhoofd ligt ook een moeilijke taak voor de aannemer. Hier moet de onderzeese oever, die steil hellend naar beneden loopt tot een diepte van 15 meter worden op- gestort. In feite is dit reeds het be gin van de volgende fase van het ver beteringsplan voor de Vlissingse bou levard, want het is de aanzet voor de verzwaring van het gedeelte tot aan het monument van De Ruyter. Hier bij worden onder meer zinkstukken, stortsteen en mijnsteen gebruikt. Aanvoer De aanvoer van het materiaal zal dc aannemer voor speciale problemen stellen. Hoe wordt bijvoorbeeld de 55.000 kubieke meter zand, die vol gens het bestek nodig is, aange voerd? De meest voor de hand lig gende mogelijkheden zijn: le via drijvende zuigers in de Westerschel de, £e met een pijpleiding via de koopmanshaven en over het trottoir van de boulevard; 3e met auto's. Verder is er onder meer nog 40.000 ton mijnsteen uit Stein in Limburg nodig en 15.000 kubieke meter klei... Een gedeelte van het ba salt, dat uit Duitsland is gekomen, is al aangevoerd en ligt langs het Ka naal door Walcheren. Nagekomen advertenties Heden overleed na een langdurig, gedul dig gedragen lijden on ze lieve vrouw, moeder, dochter, zuster en tan te, mevrouw GEERTRUIDA ANNA VAN DEN BOS echtgenote van P. C. IVENS in de ouderdom van 41 jaar. Oostburg: P. C. IVENS CORNELI9, echtgenote en kind. FRANS E. F. VAN DEN BOS S. VAN DEN BOS— VVESDORP 's' Gravenhage: L. VAN DER DEYL A. VAN DER DEYL —VAN DEN BOS en kinderen. Sint Jansteen: Familie IVENS Oostburg. 14 maart '58 Callenfelsstraat 48. Begrafenis op dins dag 18 maart aanstaan de des namiddags te 3 uur op dc algemene be graafplaats te Oost burg. Vertrek vanaf sterfhuis. Liever geen bezoek. Heden overleed zacht en kalm na een langdu rig lijden onze geliefde vrouw, moeder, hehuwd- en grootmoeder LEINTJE COIvNELISSE echtgenote van MARINUS BLOK op de leeftijd van 73 jaar. Krabbendijke: M.BLOK A. F, BLOK J. BLOK—DEKKER RINUS Krabbendijke 14 maart 1958. Verlengde Noordweg 1. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 18 maart 1958. Vertrek sterfhuis 12.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13