Toen Elizabeth tien jaar was eindigde haar jeugd Italianen begrepen niet wat I kantonrechter zei I „Lillibet" éi „AUTO DER TOEKOMST" J. W. HUPKES PLEITTE VOOR INVESTERINGSAFTREK AANKLACHT TEGEN AGENT NA KLAP MET GUMMISTOK VRIJDAG 14 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 11 BIJ HET BEZOEK VAN HET BRITSE VORSTENPAAR Griekse prins werd Brits zeeman AA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Op 25 maart begint bet be zoek van Groot-Bri, ittaniës vorstenpaar aan ons land. W*\'VVVWV\A*VV\'VVV>A'WVV (Van een onzer redacteuren) In de vroege ochtend van de 21ste april 1926 werd te Londen, Burton Street no. 17, een meisje geboren: Eli zabeth Alexandra Mary, dochter van de Hertog en Hertogin van York. Niemand dacht toen, dat de dolgeluk kige ouders, de charmante hertogin en de verlegen, maar geliefde hertog, eens de troon van het Britse Ge menebest zouden bestijgen. Koning George V, sterk, mi litant en gezond, had nog vele jaren voor de boeg. Zijn oudste zoon, de populaire Ed ward, Prins van Wales, was onbetwist troonsopvolger. de een geheel andere opvoeding. Het was allemaal opwindender. Immers: Prinses Elizabeth werd voorbereid op het koningsschap. Langzamerhand kwam zij meer in de openbaarheid. Kalm en steeds goedgehumeurd accepteerde zij al les. wat kwam. In de Tweede Wereldoorlog, toen haar vader aan het front vertoef- 7 »- Haar jeugd bracht de prinses door in het ouderlijk huis op Piccadilly no. 145. Toen zij leerde praten, sprak de prinses haar eigen naam j Op 9 juli 1947 gaf koning- George VI toestemming tot de verloving met prinses Elizabeth. In West- minster Abbey trouwden zij, zoals gezegd, nog "hetzelfde jaar. Een jaar later werd prins Charles ge boren, de toekomstige koning van Engeland. Wat voor plichten heeft prins l'hilip eigenlijk? Hij heeft geen constitutionele macht. Maar hy is hoofd van het gezin en als er- trouwelyk adviseur van de konin gin kan liij zijn gaven ten volle ontplooien. Hij heeft begrip voor de ingewikkelde administratie'van de koninklijke hofhouding, het be stuur van de koninklijke landgoe deren en de vele staats-ceremonie- en, waaraan Groot-Brittannië zo ryk is. Offieieel heet hij Prince Escort" prins gemaal. Dat werd hij niet automatisch. Zeventien jaar ver liepen, voor koningin Victoria deze titel gaf aan Albert, haar gemaal. Zij wist, dat zo'n titel verdiend moet worden in de ogen van het Britse volk. Prins Philip maakte die „proeftyd" niet door. Het volk had hem geaccepteerd. Het heeft veel sympliatie voor hem en het weet, «lat hij voor de koningin een grote steun is in haar zware ver antwoordelijke taak. -AÜ KONINGIN ELISABETH de. werd zij benoemd in de Raad van State. De tragische dood van haar vader betekende een nieuwe fase in haar leven: de belangrijkste. In 1953 werd zij gekroond als koningin van Engeland. Zy werd de onzicht bare band, die de volkeren van het Gemenebest bijeenhoudt, Eli zabeth Regina. de geliefde, plichts getrouwe vorstin, verankerd in de harten van haar onderdanen over de gehele wereld. Prins-gemaal PRINS PHILIP uit als „Lilïbet" en dat klonk zo aantrekkelijk dat dit in lKiar om geving onmiddellijk door velen werd overgenomen en lang zo bleef. Lilibet stond zeer in de gunst bij haar grootouders, vooral bij haar grootvader, koning Geor ge V. Zij was een mooi kind, maar het was vooral haar ondeugende openhartigheid, die haar zo be mind bij hem maakte. Hij vertel de eens lachend, dat zij de enige persoon ter wereld was, die hem ooit had gezegd „de deur te slui ten". Toen Lilibet vier jaar was, werd haar zusje Margaret geboren. De twee kinderen groeiden op als onafscheidelijke kameraden Prin ses Elizabeth leerde lezen en schrijven van haar moeder, latei- kreeg zy thuis van verschillende leermeesters verder onderwys. ook in muziek. Het waren gelukkige dagen. Ei- heerste thuis waardigheid en or delijkheid. Er waren heerlyke ritten te paard, samen met Mar garet. op wie Elizabeth een oogje hield. Er waren kleurige ceremo nieel!, waarbjj zij aanwezig mocht zijn, zoals „Trooping the Colour''. Het. was echter ook een leven vol discipline. De voorbeelden zag zij rond zich: haar ouders, die de al tijd weer terugkerende plichten vervulden met gratie, met een op gewekt humeur, met oprechte be langstelling- Toen zij tien jaar was. kwam er praktisch een eind aan haar jeugd. Haar grootvader stierf en direct daarop schokte de troonsafstand van koning Ed ward VIII de gehele Engels sprekende wereld. Haar vader besteeg de troon als koning George VI. Hij nam een zware last van dit koningschap op zijn tengere schouders, bet ko ningschap van een groot Ge menebest van volken. Het betekende verhuizen naar Buckingham Palace. Het beteken- Reeds in de oorlog verbonden ge ruchten haar met de charmante zeeman prins Philip van Grieken land, die zij al uit haar jeugd ken de, die haar liefde voor muziek en andere hobbies deelde. Het Britse Rijk jubelde, toen de jonge prinses deze prins in 1947 trouwde. De hertog van Edinburgh werd ge boren op het Griekse eiland Kor- foe als zoon van prins Andrew van Griekenland en prinses Alice van Battenberg. Bij zijn oom lord Mountbatten, kreeg hij echter een geheel Engelse opvoeding. Al jong wilde hy naar zee. Het was een wens, die In vervulling kon gaan. Hij bezat alles, wat een zeeman nodig heeft: de bereidheid om hai d te werken, gevoel voor disci pline, een prettige manier om met mensen om te gaan, zin voor avon tuur en een grote liefde voor sport. Hij kreeg een typische Britse marine-opleiding op het Royal Naval College te Dartmouth Als officier was hij later zeer po pulair. Wegens autodiefstallen in België gevonnist De boetstraffelijke rechtbank te Antwerpen heeft drie Nederlanders, F. D. H. en C. van M. uit Breda en J. B. uit Amsterdam ieder bij verstek vevoordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en tweeduizend franken boe te. wegens een twaalftal in 1953 en 1954 gepleegde autodiefstallen. De auto's waren naar Nederland gesmok keld en daar verkocht. (Advertentie) De oude Egyptenaren gebruikten reeds dc opwekkende be standdelen van de pepermunrplane Tegenwoordig gebruikt men dit zelfde middel ter opwekking en verkwikking, mMr djn vcrcdcJdc vorm. Men gebruikt thans Kingpepermunt. King is lekker en gezond. de tiatnurlijhe verkwikking Dodenherdenking dit jaar op 3 mei De Commissie Nationale Herdenking heeft de burgemeesters in Nederland meegedeeld, dat de dodenherdenking dit jaar /.al worden gehouden op za terdag 3 mei. De commissie geeft voor deze her denking weer de volgende aanwijzin gen: vlaggeü „halfstok" van 18.00 uur tot zonsondergang, houden van „stille tochten" te 19.30 uur zonder toespraken, vlaggen of vaandels, luiden van alle kerkklokken van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur, overal en algemeen in acht ne men van twee minuten volkomen stilte, aanvangende 20.00 precies, hou den van herdenkingsbijeenkomsten in de kerken of andere gebouwen. Voorts is het gewenst van 18.00 uur tot 21.00 uur geen openbare verma kelijkheden te bieden. In overleg met de commissie hebben de Nederlandse bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf", de Nederlandse r.-k. Bond van hotel-, café, restauranthouders en slijters „Hoeres" en de Nederlandse bond van Horeca- en aanverwante bedrij ven hun leden geadviseerd, van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken, de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, te doven en geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse ra dioprogramma's. De „Nederlandse bioscoopbond" heeft zijn leden geadviseerd de theaters van 18.00 uur tot 21.00 uur te sluiten en, eveneens van 18.0021.00 uur geen neon- of andere lichtreclame te bezigen. Politieke spanning in Monaco afgenomen Prins Rainier van Monaco heeft dins dag besprekingen gevoerd met de voorzitter en de vice-voorzittev van de Nationale Raad van het vorsten dom, Simon en Medecin, om te trach ten de grote politieke spanning te ver minderen, die is ontstaan toen het parlement onlangs meer zeggenschap eiste in staatszaken. Waarnemers zijn van oordeel, dat de spanning als ge volg van de besprekingen „merkbaar is verminderd". In een na afloop uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat de besprekin gen „in een zeer hartelijke geest" zijn gevoerd. De „traditionele band tussen de vorst en de vertegenwoordi gers der Monegaskcn is andermaal gebleken", aldus dit communiqué. Frunse ontwerpers hebben het pu bliek de auto-van-morgengeloond tijdens een receptie te Parijs. Dit re volutionaire automodel draagt de naam Symetric-ParisArbel De auto, waarvan het chassis uit hol le buizen bestaat die tevens als ben zinetank dienen, is uitgerust met automatische schakeling" en elektri sche remmen. Elk van de vier wie len wordt aangedreven door een elek tromotor, die in de toekomst kan wordeng evoed door een atoomgene rator. De prijs van deze nieuwe auto zal vermoedelijk rond de 10.000 gul den komen ie liggen. Boven de car rosserie en hiernaast het chassis van de „auto der toekomst „UIT HET BEDRIJFSLEVEN" Niet wachten op de industria|isatienota „Een herleving van de fiscale inve steringsaftrek /.ou geen noemenswaar dige directe invloed hebben op de kas- pbsitie van het rijk. Maar zy kan wel bijdragen tot een verbeterd psycholo gisch klimaat in de ondernemerswe reld. En dat is een van de belangrijk ste dingen waar het thans om gaat". Dit zeide de lieer J. W. Hupkes, pres- sident-directeur van de -VV. Konin klijke Maatschappij „Dc Schelde" te Vlissingen en lid van het dagelijks bestuur van het Verbond van Neder landse Werkgevers, in de rede, die hij gisteren in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" hield over de con juncturele vooruitzichten. Over de ongerustheid, die in den lan de heerste ove'r het beloop van de werkgelegenheidssituatie, zeide de heer Hupkes, o.m., dat de overspan ning van de afgelopen jaren eveneens tot zeer ongewenste toestanden heeft geleid. Een programma tot beperking van de bestedingen, zoals dat in de loop van het vorig jaar in werking is getreden, was nodig en onvermijde lijk. De maatregelen hadden mede ten doel een ontspanning op de arbeids markt te bewerkstelligen. Niet voorspeld kon worden, waar de klappen in hoofdzaak zouden vallen. Nu is gebleken, dat voorshands cie toeneming van de werkloosheid ge concentreerd is in een aantal streken en in enkele bedrijfstakken. Spreker constateerde, dat wij met de Nederlandse economische politiek voor een dilemma staan. Aan de ene kant is er nog steeds een behoefte aan verdergaande sanering van onze betalingsbalanspositie. Het doel van dc beperking der bestedingen is zeker nog niet bereikt op dit punt. Aan de andere kant lijken maatregelen ge wenst om de werkloosheid in bepaal de sectoren niet uit de hand te laten lopen. De eerste wenselijkheid stelt aan die maatregelen de voorwaarde dat voorkomen moet worden dat zy tot een hernieuwde vergroting van de totale binnenlandse bestedingen aan leiding geven. Over de door de regering genomen, resp. aangekondigde inaatregelen zei de heer Hupkes o.m., dat liij de in druk had dat wat al te sterk de na druk wordt gelegd op de activiteiten van de overheden. Hij geloofde niet, dat het thans aangekondigde pro gramma veel zal bijdragen tot sti mulering van de activiteiten van het particuliere bedrijfsleven. Wat dit 1 laatste betreft, was hij van mening, dat een maatregel tot de onmiddel lijke herleving van de fiscale investe ringsaftrek voor de hand ligt. Wel- I iswaar zijn regering en parlement I overeengekomen, met een overweging I daarvan te wachten tot de behande- ling van de zesde industiialisatienota. Spreker meende evenwel, dat die wai :i 'ijd thans te lang moet worden geacht. De heer Hupkes geloofde, dat Neder land de oplossing van zijn pro blemen in de naaste toekomst voor al zal moeten zoeken in de vergroting van zijn export. Hierbij moet medé gezien in het licht van de Euromarkt voorop staan, dat al datgene moet worden gedaan, waardoor onze con currentiepositie. voor zover die door ons pryzen- en kostenpeil wordt be paald. zo goed mogelijk blijft. Een eerste vereiste is dat de ac tiviteiten van onze diplomatieke vertegenwoordigers in sterkere mate wordt gericht op onze eco nomische belangen. De politiek zalslechts vruchten kunnen af werpen als zy is gebaseerd op een nauwe coördinatie tussen liet be leid van onze overheid in binnen- en buitenland enerzijds en de be langen vertegenwoordigd door de organisaties van de industrie an derzijds. zo besloot spreker. Receptenboek! Mórgen heelt uw slager óe lleurige. atwasöars boekband „W»l zullen wij morgen eten?" *oor u klaar liggen I Elke waek krijgt u daarvoor een nieuw receptenblad mei heerlijke recepten, makkelijk klaar te maken. Ook dieet- en ver- niageringsrecepten en feestrecepten uit de eigen, hogo keuken van beroemde chct-koks komen In dit onschatbare boek, EN een hoekje met nuttige vleeskcnnls. Redactie van het ge heel: P. J. Kor», de bekende oud-radiokok. Laai deze unieke uitgave van de Nederlands» ilagert uw tong niet voorbijgaanGeen moeii» is gespaard om hel Iets bijzonders le doen zi|n Vraag uw deelnemende vakman-alager ook u een eiemplaar uit te reiken! VERBOLGEN VADER IN BUSSUM Onschuldige schooljongen dupe van sneeuwbal-rel Een verbolgen vuiler in Bussum heeft een klacht ingediend bij «le officier van justitie tegen een agent van politie die zijn zoon ten on- r echt en en nogal hard met een gum mistok zou hebben geslagen. De voorgeschiedenis speelde zich een week geleden af, toen een voor bijganger getroffen werd door een sneeuwbal en beklag indiende bij een surveillerende agent van poli tie. Deze joeg de groep jongens, leerlingen van de openbare 11.I.0.- school, naar het schoolgebouw. Op «lat moment moet een J 7-jarige leerling, die volgens het verhaal niet meegedaan had aan het sneeuw ballen gooien, zich bij de jongens hebben aangesloten, omdat liot juist tijd was voor het volgen van de lessen. De agent vond dat de jongens niet snel genoeg op zijn bevel doorliepen en vertelt, dat er tevens een boks houding werd aangenomen, waarop hij met de gummistok een der ach terste jongens enige klappen gaf. Deze jongen was nu juist de 17-ja- rige leerliDdie niet meegedaan had. De jongen heeft daarna gewoon de lessen gevolgd en is de volgende dag naar liet politiebureau gegaan om te klagen, maar, naar zijn ou ders verzekeren, kreeg hij geen kans daar de commissaris hem de deur wees. Het geval werd echter ernstiger toen bleek, dat de jongen het bed moest houden omdat hij een lichte hersenschudding en een zenuwsto ring had opgelopen. Hij mocht van de dokter in geen geval verhoord worden. De jongen kreeg enige op roepen om zich ter verantwoording aan het bureau te melden, maar hij verscheen uiteraard niet. De moe dér ging naar het bureau en ook zij werd de kamer van de commissaris van politie uitgewezen, omdat, naar de commissaris aan de pers ver klaarde. zij brutaal was geweest. De politie ging ondanks het verbod van de dokter de jongen thuis horen, maar de ouders lieten dit niet toe. De vader heeft nu een klacht, in gediend bij de officier van justitie. Naar het hoofd van de school zeide, is «Ie betrokken leerling een zeer kalme jongen. De agent was, volgens de directeur van de school, nogal opgewonden. Hoe het ook zij, het vervolgver haal zal zich voor de rechter af spelen. JhlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIH Deze week verschenen drie Italianen, mijnwer ker van beroep, voor de kantonrechter te Heer len. Zij waren in conflict gekomen met de inge wikkelde verkeerswetgeving. De een had met zijn bromfiets op een rijwielpad getoerd, de tweede had zijn brommer voor een cinema in Hoensbroek geparkeerd en nummer drie was met zijn brom fiets verkeerd door de bocht gegaan. Italianen zijn wild op bromfietsen en om hen de kleine on gerechtigheden eens aan het verstand te brengen, wilde «1e officier van justitie er een tolk bij hebben. De kantom echter wil de de bruingebrande mannen, die al een dag verlof moesten nemen, een tweede dag niet-be- taald verlof besparen. En hij begon zijn ge sprek. In het Duits, In het Engels, in het Frans. De drie krulkoppen glimlachten breeduit en trokken de schouders op. „Non comprissa?" „Niet begrepen," infor meerde de kantonrech ter. Nee, ze hadden er geen jota van gesnapt. De kantonrechter ademde eens diep en begon opnieuw. Wat is het Italiaanse woord voor een brom fiets. informeerde hij bij de officier. De offi cier kende wel de Ves- pa, maar geen Ita liaans woord voor een bromfiets. Toen ging mr. Van der Kroon breeduit voor het groe ne laken zitten, deed alsof hij een stuur in zijn handen had en deed het knettergeluid brbrbrbrbr... van de brommer na. De drie mannen knik ten. Dat hadden ze be grepen. „Polizzia.. verboten... si, si... op padfiets." Er ging een zucht van opluchting door het zaaltje. De of ficier slaakte een zucht. Hij stak vijf vingers omhoog. „Quanta costa" (hoe veel kost het wilden de Italianen weten. „Cinquo gulden." zei de officier. Toen stak Giu- seppi drie vingers om hoog. Zijn vrienden knikten. Drie gulden wilden ze wel betalen. Toen hakte mr. Van der Kroon de knoop door. Met een brede glimlach stak hij één vinger omhoog. Eén gulden, want wat konden die Italia nen, pas in Limburg, nu van allerhande voorschriften afweten „Gracia polizza," dankte het drieman schap en met een sier lijke buiging en een vriendelijke glimlach tegen de kantonrechter gingen ze heen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7