Straks splitsing voorjaarsbeurs in huishoudelijke en kapitaalgoederen GLASONTWIKKELINGSCENTRUM VAN PHILIPS IN GEBRUIK OLYMPIA'S TOER (AMATEURS) WORDT INTERNATIONAAL PROTESTANTS PAVIUOEN OP EXPO 20 APRIL IN GEBRUIK 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VLÏï JL'.-.G 14 MA-Va/ 1038 NA ZORGVULDIGE PEILING Handel gaat met gespannen verwachting nieuw seizoen in De Koninklijke Nederlandsclie Jaarbeurs heeft besloten tot splitsing van de voorjaarrsbeurs over te gaan. De voorjaars beurs, die 18 maart haar poorten opent, zal de laatste beurs zijn, waar tegelijkertijd consumptieartikelen en kapitaalgoederen worden geëxposeerd. Te beginnen met het volgend jaar zal een afzonderlijke beurs worden gehouden voor huishoudelijke goe deren en wel in het begin van de maand maart, en een aparte beurs voor produktiemiddelen en technische uitrustingen, mid den april. Dit deelde de voorzitter van de raad van beheer der Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, mede. Volgens de jaarbeurs voorzitter heeft men tot splitsing van de voorjaarsbeurs besloten, na bij het bedrijfsleven zorgvuldig gepeild te hebben of een strenge scheiding tussen beide secto ren dienstig dan wel ongewenst zou zijn. De suggestie tot split sing werd zowel in industriële als in handelskringen met in stemming begroet. Men is van mening, dat de potentiële kopers voor beide groepen aanmerkelijk verschillen, terwijl boven dien, volgens het bedrijfsleven, de voorjaarsbeurzen, zoals tot nu toe georganiseerd, veelal te vröeg in het jaar werden gehou den voor wat de kapitaalgoederensector betreft en niet vroeg genoeg konden zijn voor de huishoudelijke groep. Voor de jaarbeurs biedt deze split sing de mogelijkheid, dat zij door het vrijkomen van ruimte bij de af zonderlijke manifestaties in staat wordt gesteld aan alle aanvragen voor deelneming, waarvan vele in de laatste jaren wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen, te vol doen. De grote vraag naar expositie ruimte op deze 70ste beurs mag, volgens dr. Van der Wal, gezien wor den als een bewijs, dat handel en industrie het vertrouwen in de mo gelijkheden voor het komende half jaar beslist niet hebben verloren. Erkend dient te worden, aldus de jaarbeursvoorzitter, dat globale maatregelen, zoals tengevolge van de bestedingsbeperking zijn genomen, heel ongelijk en daardoor heel on billijk de verschillende branches van het bedrijfsleven treffen. Als men het ongeluk heeft te* zitten in de hoek waar de slagen vallen, dan kan het daar hard aankomen. Dit geldt met name voor een aantal investeringssec toren, waar wel erg harde klap pen zijn gevallen. Maar. zo zei dr. Van der Wal, tegelijkertijd valt waar te nemen. dat. ondanks de toenemende werkloosheid, aan de consumptiezijdc een solide ba sis voor de vraag aanwezig is, omdat de wachtgeld- en werk loosheidswet hier door de grote reserves, waaruit geput kan wor den, tenminste de financiële nood beperkt. Ook de toenemende spaarsaldi wij zen volgens hem, op een nuchtere blik van het Nederlandse volk, dat, na de roes van de hausse met zijn overspannen arbeidsmarkt en ver sluiering van de loonvorming, be reid is de nieuwe ontwikkeling on der ogen te zien hetgeen ook tot ui ting komt doordat er in de bedrijven met groter ijver wordt aangepakt. Duidelijk waarneembaar is daarbij dat de koopkrachtige vraag veel prijsgevoeliger is geworden. Prijs concurrentie herleeft in tal van sec toren, terwijl prijsbchccrsing zich in deze fase heeft overleefd. Volgens dr. Van der Wal oefent het formeel laten voorbestaan van de prijsstabilisatie momenteel hoog- Advertentie) Eeti dagelijkse puzzle: ■wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Aardappelpuree met kaas Van 2 kg aardappelen met melk en 50 gr. boter een mooie gladde puree maken. 150 gr. geraspte kaas erdoor mengen cn de puree zo warm mogelijk opdienen óf in een vuurvaste schotel, be strooid met wat geraspte kaas, goudbruin laten worden. Doe nóg meer met kaas stens een prijsverstarrende werking uit, omdat men zich, zolang formeel dit beleid nog bestaat, wel tweemaal bedenkt voor men zijn prijzen durft te verlagen, uit vrees, als de markt weer tegen zit, met op het oude peil te kunnen terugvallen. In de investeringssector hebben de beperkende maatregelen en de belastingherzieningen speciaal ten aanzien van de investeringsaftrek duidelijk hun invloed op de vraag doen gelden, maar ook daarvan is op tal van punten een versoberende re actie uitgegaan, omdat men weer eens temeer is gaan beseffen, dat er bij de investering heel nauwkeurig gerekend mopt worden en nauwkeu riger naarmate de rentevoet hoger Is en de belastingfaciliteiten geringer zijn. In tijden van versobering, zo zei dr. Van der Wal vervolgens, gaat men extra op kwaliteit en prijs in de verscheidenheid van aanbod let ten. Hiertoe biedt ook de voorjaars beurs volgens hem, ditmaal een bij zondere gelegenheid. Ook de levertij den zijn weer een factor, waarover gediscussieerd kan worden en de voor de afnemers zo irriterende wachtlijsten zijn aan het verdwijnen. Dat men van regeringszijde geen middel onbeproefd wil laten om de ellende van de menselijke lediggang der werkloosheid op te heffen, ver sterkt, volgens dr. Van der Wal, het vertrouwen bij het bedrijfsleven, dat de bodem niet uit de markt is ge vallen, maar dat er integendeel bal ken onder zijn gelegd. Balken, .waar mede men wel geen veranderingen in de wereldconjunctuur kan brengen, maar die toch, volgens de jaarbeurs voorzitter, in onze nationale verhou dingen soulaas geven. Dit, gekoppeld aan de loonbeheer- sing voor 1958, maakt dat men met gespannen verwachtingen het nieuwe seizoen ingaat, in de over tuiging dat men met inspanning van krachten in vrije concurrentie weer kan gaan werken aan de toe komst. Dr. Van der Wal had overigens nog een aantal wensen op het verlang lijstje van het bedrijfsleven staan, zoals belastingfaciliteiten en ex portbevorderende maatregelen. In Sumatra werd een Sindai gevangen Indonesische militaire autoriteiten hebben meegedeeld, dat ln de oerwou den van Zuid-Sumatra een „slndal" Is gevangen. De „slndal" Ls een soort aap; dieren van dit soort zouden ech ter meer van de mens weg hebben «lan andere apen. De gevangen „slndal" ls een vrouwtje, zjj zou vier voet hoog zijn. kort haar en zeer lange nagels hebben. GROOTSTE VAN EUROPA Prof. Zijlstra: integratie tussen bedrijven gewenst De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gis teren in Eindhoven het nieuwe glas- ontwikkclingseentrum van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken offi cieel in gebruik gesteld. Thans is de kroon gezet öp een ontwikkeling, waarover in 1916 de eerste vlam letterlijk en figuurlijk werd ontstoken. Het Philips glasla boratorium is het grootste in zijn soort in Europn. Het bestaat uit een chemisch en analytisch gedeelte, een optische slijperij, een polijsterij, een meet- technische afdeling, een fysische af deling en een tekenkamer. Daar naast bevinden zich in de proeffa briek een smelt- en een warmtela- boratorium, de technologische afde ling en de prototypewerkplaats, in welke laatste machines worden ge maakt, die in de tekenkamer zijn ge construeerd. Gezien de veelheid van laboratoria en de uitgebreidheid van de werk zaamheden. die daarin worden ver richt, wordt de nieuwe aanwinst van de glasfabrieken „glasontwikkelings centrum" genoemd. De nieuwe gebouwen hebben ge zamenlijk een oppervlakte van 8500 vierkante meter. Prof. dr. J. Zijlstra heeft het van essentieel belang genoemd, dat men in eigen bedrijf machi nes kan ontwerpen, afgestemd op de specifieke behoeften van het eigen bedrijfsonderdeel waar de nieuwe produkten worden voort gebracht. De minister zeide dat integratie hier noodzakelijk ls. Toch betreft het hier geen honderd procent inte gratie, want een niet onbelangrijk deel van het werk wordt uitbesteed. Hij noemde ook dit een juist uit gangspunt. Het is nadelig voor een bedrijf, aldus de minister, produk ten zelf te gaan maken, die in een ander gespecialiseerd bedrijf tegen lagere kosten kunnen worden ver vaardigd. Deze eenvoudige regel wordt nog wel eens verwaarloosd, zulks ten na dele van het betrokken bedrijf en ten nadele van onze nationale eco nomie. De moderne industriële ont wikkeling vraagt daarentegen voort- faande specialisatie, niet alleen in e bedrijven, doch ook tussen de be drijven. Vooral wij hier in Nederland, die nogal ,,op onszelf" zijn, bovendien zeer kritisch tegenover prestaties van anderen, zullen ons meer en meer vertrouwd moeten maken met de figuur „uitbesteden van werk", al dus spreker. Prof. Zijlstra zelde voorts, dat toepassing van deze werkwijze niets meer en niets minder dan een opti maal gebruik van produktieve krach ten betekent cn daardoor een der meest doeltreffende middelen tot opvoering van de produktlviteit en tot verlaging van kosten 1», hetgeen met name onder de huidige omstan digheden van doorslaggevende be tekenis is voor onze verdere indu striële ontwikkeling. OOK DOOR ZEELAND! Frankrijk, België en Oostenrijk uitgenodigd De mogelijkheid, dat de wielerwed strijd Olympia's toer door Nederland in 1958 (van 27 mei tot en met 1 juni) internationaal wordt, is zeer groot. De Olymplaneii hebben namelijk contact opgenomen met verenigingen in De- nemarken. Frankrijk, België. Duits land en Oostenrijk en hebben deze clubs uitgenodigd elk met een ploeg van 7 man naar ons land te komen. De Amsterdammers rekenen erop, dat zeker drie buitenlandse ploegen in Amsterdam zullen starten. Elf Ne derlandse ploegen, waaronder, even als het vorige jaar. een militaire on der leiding van Gerrit Schulte, zullen het veld completeren. Mochten echter alle vijf buitenland se verenigingen komen, dan wil men met 15 ploegen starten, zodat er dan één Nederlandsce (streek- of stedelij ke) ploeg moet afvallen. In tegenstelling tot de vorige ja ren za! de toer ditmaal niet Lim burg aandoen maar wel Zeeland, dit op verzoek van de club „Theo Middelkamp" uit Goes, die in 1957 op zo fraaie wijze hel ploegenklas- sement won. Goes etappeplaats Hoewel dc route nog niet ls goedge keurd door de overheidsorganen, staat het schema toch al vast: 27 mei: Amsterdam-Hoogcvccn „om de zuid" over 214 km. 28 mei: eerste halve etappe Hoogc- vcen-Legerplaats Nunspeet over 94 km: tweede halve etappe: Leger plaats NunspeetAmersfoort over 65 km. 29 mei: eerste halve etappe: Amers- foort-Legerplaats Oirschot over 150 km. Dan geneutraliseerd naar: tweede halve etappe: ploegentijdrit over 23 km van St.-Oedenrode-Den Bosch. 30 mei: Den Bosch-Go es over 141 km. 31 mei: perste halve etappe Gocs- Rotterdam over 125 km. Tweede halve etappe: criterium over 40 km op circuit Varkenoord. 1 juni: Rotterdam-Amsterdam over 105 km. „Wielergcneraa!" Gerrit Schulte, opnieuw heiast met de samenstelling en voorbereiding van de nationale mi litaire ploeg, kan thans putten uit 150 militaire wielrenners. Daarvan zullen er ongeveer 45 „uitgenodigd" worden deel te nemen aan iralningsritten en uit deze 45 renners zullen dan uitein delijk de 15 renners geselecteerd wor den voor een speciale training. Vierde partij Botwinnik- Smyslov afgebroken De vierde partij uit de tweekamp tussen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioenschap, die donderdag te Moskou werd gespeeld, is na dc veertigste zet van zwart (Smyslov) afgebroken. Betaald voetbal gaat ouder alle omstandigheden door Het bondsburcau va» de K.N.V.B» deelt het volgende mede: het bestuur van dc K.N.V.B, heeft besloten de wedstrijden welke voor zaterdag en zondag a.s. in het betaalde voetbal zijn vastgesteld, te laten doorgaan. Voor zover nodig dienen de clubs ervoor te zorgen, dut de terreinen sneeuwvrij, resp. bespcp'Nvw worden gemaakt. Inzake het al of me: «au van het amateur-voetbal 'r cr-n be slissing genomen. Frankrijk-Spa. De voetbalwedstrijd Frankrijk Spanje, die donderdagmiddag in het Pare des Princes te Parijs werd ge speeld is geëindigd in een gelijk spel: 22. By de ust had Spanje een 10- voorsprong. Francoise Sagan was in tien minuten getrouwd De Franse schrijfster Francoise Sa gan, 22 jaar, is gisteren in het huwe lijk getreden met Guy Schocller, 45 jaar, directielid van een Parijse uit geverij. Het huwelijk werd gesloten op de „Mairie" van het 17de arron dissement van Parijs, in dc buurt van de Place Pigallc. Frangoises broer. Jacques Quoirez was haar getuige, terwijl Gaston Gallimard voor Schoeller getuigde. Toen Sagan ruim een half uur te laat bij het raadhuis aankwam stond er al een menigte van een drie honderd nieuwsgierigen. Zij glipte door een achterdeur naar binnen en kwam tien minuten later met haar man door een zijdeur weer naar buiten. Toch poseerde het paar nog voor een groot aantal inderhaast gealarmeerde persfotografen. Frangoise droeg een zaklijnjurk. Na de plechtigheid vertrok het Jong gehuwde paar naar de woning van een vriend even buiten Parijs, waar een kok van de Franse televisie een maaltijd had bereid. De ouders van Frangoise waren niet op het stadhuis, maar zij heb ben gezegd dat zij hun zegen aan deze echtverbintenis geven. „Ze heeft de juiste leeftijd om te trou wen. Het zal haar leven meer sta biliteit, meer rust geven" heeft pa gezegd. Melk in de stad Groningen één cent goedkoper i maandag a.s. wordt ad G Met ingang v de losse melk in de stad Groningen met 1 cent in prijs verlangd, name lijk van 37 cent op .3(1 cent. Deze prijsdaling is een gevolg van de sa nering, die enige maanden geleden is ingevoerd en die kostprijsverla gend heeft gewerkt. De heer J. J. Niebocr, voorzitter van de Groninger melkhandel deelde mede, dat deze melksanering aanleif ding heeft gegeven tot heel weinig serieuze klachten, zodat men kan zeggen dat ze volkomen is geslaagd. Het enige knelpunt dat er nog be stond, het feit dat men nog niet in alle delen van de stad een keuze kon maken uit drie melkhandelaren, is thans ook weggevallen. Dit is de Rolls Royce, die deel uit maakt van het wagenpark van het Koninklijk Huis, dat momenteel ver nieuwd wordt. De wagen zal voor het eerst gebruikt worden tijdens het Britse koninklijke bezoek. De wa gen is hier gefotografeerd op weg van Den Haag naar Utrecht; de bum per zit, nog in karton verpakt en ook het kenteken is nog provisorisch. Parijse politie fluitend langs de Seine uit protest Enige duizenden Parijse po ll bemannen hebben donderdag in het hartje van Parijs luidruch- tig gedemonstreerd voor meer salaris en een grotere gevaren- toeslag. Circa 7000 politiemannen in uniform cn in burger verza melden zich donderdagmiddag voor een stille protestdemon stratie op het plein bij de Pre- fectuur, maar de betoging s groeide uit tot een concert van polltiefluitjes en autoclaxons. Toen een hoge functionaris van de Prefectuur naar buiten f| kwam en tot stilte maande, word hij in het gebouw terug- -1 gedrongen, terwijl de verbot- gen politiemannen luidkeels g „aftreden" riepen. Later verzamelde zich een duizendtal politiemannen op de s boulevard voor de Prefectujr, H waar zij het verkeer tot stil- stand brachten. Een driehon- derd man marcheerde fluitond §f langs de Seine naar het ge- H bouw van de Nationale Verga ld dering, om daar aan zijn eisen kracht bij te zetten. M Er ontstonden gigantische H verkeersopstoppingen bij de Prefectuur en het gebouw van H de Nationale Vergadering, to- s M genover de Place de la Con- f= corde. De prefect, André Lahillon- H ne, weigerde een deputatie van H de politiemannen te ontvangen, p Hij begaf zich naar de Natio- nale Vergadering waar hij met H premier Gaillard en de minis- ter van binnenlandse zaken, p p Bourges-Manoury, overleg f§ pleegde, terwijl de politieman- m nen voor het hek op hun fluit- p jes stonden te blazen en p schreeuwden „Treed af, Gail- lard". lllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllll Bourguiba dreigt het Westen rug toe te keren President Bourguiba heeft de Engel se en Amerikaanse regering gisteren fn een radio-rede gewaarschuwd, dat Tunesië het westerse kamp de rug zal toekeren als zij hem niet steunen in zijn strijd tegen Frankrijk. „Het uur om te kiezen heeft geslagen", al dus de president. „Ik ben een van degenen die van het begin af vertrouwen hebben ge had in de vrije wereld. Als wij ech ter geen steun van het westen kun nen krijgen, dan zal ik echter ge dwongen zijn te zeggen, dat ik een fout heb gemaakt", zei Bourguiba. Kamerleden: te grote bevoegdheid aan de Kroon Wijziging onderwijswet De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wets ontwerp tot wijziging van de middel baar-onderwijswet, de hoger-onder- wijswet en de wet van 15 juli 1929 heeft haar voorlopig verslag uitge bracht. Algemeeff werd het streven der regering, dat aan dit ontwerp van wet ten grondslag ligt, nl. het komen tot een gelijkheid van finan ciële behandeling van rijks-, gemeen telijk en bijzonder voorbereid hoger onderwijs, toegejuicht. Vele leden stemden eveneens in met de gedachte, de vergoeding te regelen volgens normbedragen, die hun basis vinden in de reële kosten der rijksscholen. Op deze wijze komt men immers tot een zo gering «moge lijke bemoeienis van de zijde van de rijksoverheid met de gemeentelijke gang van zaken. Zeer vele andere leden waren op het punt van de handhaving van de gemeentelijke autonomie minder gerust. Zij betreurden het, dat dit wetsontwerp, zoals ook zo vele andere voorstellen van de huidige minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen, zich kenmerkt door het toekennen van een grote mate van regelingsbe voegdheid aan de Kroon, die daar bij niet of slechts voor een klein gedeelte aan objectieve normen is gebonden. De hierbcdoelde leden gaven toe, dat bij inwilligintr van deze gedachte een vrij belangrijke omwerking van het wetsontwerp onvermijdelijk zal zijn. Jongetjes reden in een auto en durfden niet naar huis Drie jongens uit Harkemft-Opeinde, de 14-jarlge TJIpke en Wiebren van der B. (tweelingbroers) en hun 15- jarig neefje Freerk gingen cr dins dagavond vandoor niet de personen auto van de kruidenier H. Tjlpke, die wel eens op een tractor had gereden, hanteerde het stuur. Zij toerden gedurende een uur met de auto in de omgeving, ramden on derweg een telefoonpaal en een heg en zetten daarna de aan een der por tieren zwaar beschadigde auto weer voor de winkel van de heer H. neer. Daar werden zij echter opgewacht door de politie, die reeds gewaar schuwd was. De jongens werden verhoord en daarna naar huis gestuurd. Bang ech ter om hun ouders van het gebeurde te vertellen pakten ze hun fietsen en gingen er vandoor, de provincie Gro ningen in. Zonder voedsel en zakgeld belandden zH woensdag in Delfzijl. De ouders merkten pas woensdagmorgen dat de knapen verdwenen waren. Op nieuw moest de politie eraan te pas komen. Het gelukte echter niet direct de jongens op te sporen. Pas in do nacht van woensdag op donderdag kwamen Wiebren en Freerk eige ner beweging hongerig en vermoeid terug in Harkcma-Opeinde. Tjipke durfde nog niet mee terug te gaan. De beide anderen hadden hem in Niekerk in de buurt van Marum achtergelaten. Prins Bernhard bezoekt Canada en Ver. Staten Op uitnodiging van de Canadese re. gering zal prins Bomhard in het be gin van de maand niei een bezoek brengen aan Canada. Het programma zal o.m. omvatten bezoeken aan verschillende vliegtuigindustrieën en aan de International Trade Fair in Vancouver, die daar wordt gehouden tor gelegenheid van do jfierdenking van het 100-jarig bestaan van Brits- Columbia. Voorts zullen cr enige bijeenkomsten gehouden worden met in Canada ge vestigde Nederlanders. Na het bezoek aan Canada zal de prins nog korte tijd naar dc Verenigde Staten gaan. In San Francisco zal hij een bijeen komst bijwonen van The Netherlands Bencvoland society of California, een instelling die in moeilijkheden verke rende Nederlanders steun verleent. De prins heeft onlangs het beschermheer schap van deze instelling aanvaard. Via Washington en New York zal hij op 23 mei in Nederland terugkeren. Huizenbouw ter bestrijding werkloosheid in Amerika Do Amerikaanse senaat heeft woensdag een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in het uittrekken van een bedrag van 1.850.000.000 dollar voor de uitvoering van een woning bouwprogramma, dat mede werd op gezet om 600.000 werkloze Amerika nen weer aan hot werk te helpen. Het ontwerp voorziet ook in het beschikbaar stellen van gelden voor hypotheekverlcning en voor het ver hogen van dc rente op binnenlandse leningen. Het paviljoen van de protestantse kerken op de wereldtentoonstelling te Brussel zal 20 april in gebruik worden genomen. Do inwijdingsdienst zal in vier talen worden gehouden. Namens de oecumenische raad te Genftve heb ben de protestantse kerken in België, met behulp van giften uit talrijke lan den een paviljoen uit metaal cn glas, met een oppervlakte van 1200 m2 op gericht, dat een kerk en een tentoon stellingszaal heeft. Boven de toren worden drie verlichte kruisen aangebracht, die Golgotha, het centrum van de geschiedenis der mensheid symboliseren. Een groot fresco vooraan het paviljoen toont Christus predikend tot de verschillen de mensenrassen. Het Christusbeeld zal drie meter hoog zijn en is het werk van de schilder Teter Sirbold. Op een woensdagmiddag gehouden voorlichtingsvergadering gaf dominee Fagpl. adjunct-commissaris-generaal de redenen aun waarom de protestant se kerken er prijs op hebben gesteld op de Expo tegenwoordig te zijn. Zij menen dat een balans van de moderne wereld onvolledig is zonder de stem van het evangelie, zoals do protestan ten dat begrijpen, 1-Iet is levens van belang dat dc geloofsgenoten uit het buitenland gemakkelijk een plaats kunnen vinden waar zij ter kerke kunnen gaan. Tenslotte willen de pro testantse kerken door een tentoonstel ling getuigenis afleggen van hun ge loof, noop en liefde. Deze tentoonstelling, die is ingericht door de heer Kurtz (Zwitserland) zal als thema hebben de woorden van Christus: „Ik ben het licht der we reld" en „Gij zijt het licht der we reld". Ook de sociale verwezenlijking van het protestantisme zullen in het liclit worden gesteld. Tot de deelne mers behoren ook de bijbelgenoot. schaopen van de chele wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6