Chr. Middenstandsvereniging in Vlissingen bestaat kwart eeuw Half 11 BlooKer FEESTELIJKE LENTE-MODESHOW IN GOESE „KORENBEURS" uitvin Zeeuwse Almanak ENGELSE MIDDELBURGER ZAL ZIJN KONINGIN ONTMOETEN LASSIE KLAAR HAVERMOUT fig Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 14 MAART 1958 FEESTELIJKE HERDENKING Eerste erkende middenstandscursus in Zeeland georganiseerd De Christelijke Middenstandsvereniging te Vlissingen gaat haar zilveren jubileum vieren. Volgende week maandag is het namelijk 25 jaar geleden, dat. de christelijke middenstanders in de Scheldestad zich aaneensloten, welk feit zaterdagavond zal worden gevierd met een diner voor de vijf envijftig leden en een aantal genodigden in het Strandhotel. Op initiatief van de heer F. D. G. Prins en enkele andere Vlissingers, werd eind 1932 een voorlopig comité in het leven geroepen dat het pad ef fende om te komen tot de oprichting van een Christelijke Middenstands vereniging. Op 17 maart 1932 werd de oprichtingsvergadering gehouden in het Militair Tehuis, waar de twee de voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer A. Bos te Rotterdam, 'n uiteenzettmg gaf over deze organisatie. De nieuwe vereniging startte met 23 leden, terwijl het eerste bestuur er als volgt uitzag: P. I. Hamming, voorzitter, H. van Kampen, secreta ris; P. A. Sommeijer, penningmees ter en D. L. van Noppen, H. Heïj- stek, J. Kwist en W. Poppe als leden. In de eerste jaren van haar bestaan maakte de vereniging een goede tijd door, want het ledental steeg ge staag. Bij het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog waren 60 midden standers bij de vereniging aangeslo ten. Toen in 1937 de vestigingswet klein-bedrijf tot stand kwam, startte men vrijwel onmiddellijk met een cursus ter opleiding voor het middenstandsdiploma. Het was in die jaren de enige erken de middonstandsc.ursus in Zeeland, die jaarlijks meer dun 30 kandida ten voor het examen gereed maak te. Directeur van deze bloeiende cursus was de heer I. Sinke, ter wijl achtereenvolgens als onder wijzer fungeerden de heren G. M. A. Laernoes, A. Schout het huidige lid van G.S. en P. H. Mcerholz. Kort na haar oprichting heeft de vereniging er ook voor geijverd een Middenstandscentrale te stichten, doch men ondervond toen tegenstand van „Gemeenschappelijk Belang" Wel wist de christelijke vereniging met de inmiddels opgerichte Rooms-Ka- tholieke Middenstansvereniging een dergelijke Centrale te vormen. Na de Tweede Wereldoorlog trad ook „Ge meenschappelijk Belang" toe. Arlverteuttej Zoals dat met vrijwel alle vereni gingen is gegaan, is ook de Christe lijke Middenstandsvereniging te Vlis singen in 1942 geliquideerd. Onmid dellijk na de bezetting, in 1945, werd de vereniging heropgericht, mede op initiatief van voorzitter P. I. Ham ming, die toen reeds in Middelburg woonde. Hij werd in 1945 als voorzit ter opgevolgd door de heer J. La- bruyère. Een tweetal jaren geleden werd na het overlijden van de heer Labruyère, de heer Joh. P. Ventevo- gel tot voorzitter benoemd. In het huidige bestuur hebben zitting de he ren Joh. P. Ventevogel, voorzitter; J. A. Heijstek, secretaris; G. Buite laar, penningmeester en G. Polder man, W. J. Berg, J. Blankenburgh en J. Fillus als leden. Het ledental be draagt momenteel ongeveer vijf envijftig. Ongetwijfeld zal de jubilerende Middenstandsvereniging zaterdag avond een passende hulde worden gebracht met het bereiken van deze mijlpaal. Botsing tussen postauto en tractor in de rook Donderdagmorgen ontstond op de weg tussen Colijnsplaat en Wjsseker- ke een botsing tussen een auto van de posterijen uit Goes en een tractor. De rook van brandend stro benam de bestuurders van beide voertuigen, die elkaar naderden, het uitzicht, zodat zij elkaar niet tijdig opmerkten. De bestuurder van de postauto, de heer M. de J. uit Goes werd ernstig ge wond. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk en verwondingen in het gelaat op. De tractorbestuurder, de heer A. V. D., liep geen letsel op. Beide voertuigen werden zwaarbe schadigd. Conventionele én moderne lijnen in jubileumcollectie (Van onze redactrice) De modeshow, welke het modehuis „Berco" te Goes gisteravond In hotel „De Korenbeurs" hield, droeg een feestelijk karakter. Feestelijk om twee redenen: in de eerste plaats was het een jubileumshow ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van „Ber co", In de tweede plaats wag het een voorjaarsshow en dergelijke zomerse modeshows dragen nu eenmaal een Ietwat feestelijk tintje vooral wan neer er. zoals in dit geval, kille da gen met sneeuw en vorst »R zijn voorafgegaan! Traditiegetrouw bracht „Berco" een uitgebreide en gevarieerde collec tie, die het predikaat „elk wat wils" ook ditmaal met ere mocht dragen. De „conventionele" lijnen taille op de natuurlijke plaats waren ruim schoots vertegenwoordigd, maar wie graag met-de-mode-meegaat in de volste zin des woords vond ln deze collectie ook variaties op al hetgeen in de wereld der haute couture momenteel triomfen viert: een ge streepte japon met een kort bloesend jasje, dat enigszins aan het militaire „battledress-jack" deed denken; een genopte japon met ballonrok (aardig, modieus snufje voor jonge, onberispe lijke figuurtjes!) en natuurlijk enkele variaties op de „ligne sac": In grof pied-de-poule met een a-symmetrische sluiting, en in een hyper-eenvoudig roomkleurig model met charmant klein kraagje. En deze beide modellen bewezen weer eens. hoe snel de vrouw de nieuwe mode accepteert; nog slechts enkele maanden geleden werden dergelijke sluike japonnen met onverbloemde afschuw beke ken, nu echter bekijkt het publiek VAN TOT RAADSVERGADERING Dat het ook tijdens een gemeente raadsvergadering niet altijd zakelijk behoeft toe te gaan, werd woensdag in Sint-Annaiand bewezen. Want na dat de raadsleden van die gemeente vele agendapunten hadden doorge werkt, bijv. over financiële zaken en andere problemen, nam wethouder Jb. Moerland het woord. Hij deelde eerst mede, dat het woensdag 52 jaar geleden, was dat Sint-Annaiand werd geteisterd door een watervloed. Maar daarna tapte de heer Moerland HAMSTERS... (II) Goudhamsterswaar wij enkele da gen geleden in dit hoekje over schre ven, zijn inderdaad mode-diertjes! Dat is ons duidelijk geworden uit reacties van enige lezers, die met wisselend succes goudhumstertjes houdenontvingen zelfs een uit nodiging om bij een Vlissingse fami lie de diertjes in kwestie te komen bewonderen, maar konden daar we gens uitstcaigheid helaas geen ge volg aan geven. Intussen nemen wij gaarne op uw aller gezag aan, dat 'het, inderdaad lieve diertjes zijn, maar aan de andere kant is ons ook duidelijk geworden, dat het knaag dieren zijn en blijven, ook al zijn ze nu tot mode-diertjes bevorderd. Want het is bereids bij weer een an dere familie voorgekomen, dat 's avonds plotseling alle lichten uit gingen. Uit een nauwgezet onderzoek 'kwam eerst na enkele uren vast te staan, dat een der lieve goudhamster- tjes vakkundig een leiding van het llchtnet had doorgeknaagd. Maar wie I an goudhamster tjes houdt, zal zich door dergelijke kleinigheden niet uit het veld laten slaan en er misschien wie weet zelfs plezier in heb ben. uit een ander en veel plezieriger vaatje. Zijn vrouw was woensdag ja rig en dus.... trakteerde hij alle me de-raadsleden op een lekkere sigaar. Iets wat wél op prijs werd gesteld.... NOG EEN RAADSVERGADERING Nogmaals over een gemeenteraad, nu die van Hulst. Zoals gemeld, zal het maandag 2!f maart 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. C. van Arenthals voor 't eerst zitting nam als gemeen teraadslid van Hulst. Reeds eer dei- werd in deze krant iets over dit aan staande jubileum 'verteld, maar toch willen wij in deze rubriek hier nog even op terugkomen. De markante figuur van de heer Arenthals volgde destijds wijlen de heer Poppe op als raadslid en sedertdien heeft het zij bij wijze van curiositeit nog vermeld de heer Arenthals niet één raads vergadering gemist! Het is dan ook niet zonder reden, ais men een der gelijk jubileum lang niet ongemerkt voorbij wil laten aaan. Naar wij ver nemen zal de mijlpaal maandag a.s. feestelijk worden herdacht tijdens een bijzondere bijeenkomst van de raad. P.T.T. OUDELANDE Dan volgt hier nog een belangrijk bericht, dat wij vernamen van de P.T.T. Met ingang van 17 maart wordt het hulppostkantoor Oudelan- dc omgezet in een post-, telegraaf-, cn telefoonstation. Het kantoor zal daartoe verplaatst worden van Wil- helminastraat A63 naar Wilhelmina- straat A57. ze met werkelijke belangstelling en vindt men het heel normaal, dat deze modellen in een show „mee lopen". Het behoeft nauwelijks vermeld te worden dat bij de kostuums de klas sieke voorjaarskleur marineblauw ook ditmaal niet ontbrak: geheel ef fen als gekleed kostuum, terwijl de sportieve versie werd gevormd door een effen rok met gestreept jasje. Er waren fleurige regenmantels; voorts om twee uitersten te noemen kleding voor de „grotere maten" en fleurige kinderkleding. Het ruitdessin kwam dikwijls terug in rechte, spor tieve mantels soms met grote opge zette zakken, soms met een fluweel- kraagje in contrasterende tint. en af en toe geaccentueerd door aardige fel-getinte accessoires. Tenslotte was er een groot aantal aantrekkelijke zo mer- en zonnejurkjes; dikwijls mouw loos. vaak met wijde rokken. Even zoveel kleuren als er in deze zomerkledingcollectie te vinden wa ren, vond men ook in dè bijpassende hoedencollectie van de firma Evers- dijk-Schrijver; een grote verscheiden heid Van modellen passeerde de revue, waarbij de breton echter de voor naamste rol vervulde, terwijl de flé- chet-hoeden ook nu weer fungeerden als „de goede wijn die geen krans be hoeft". De leumsi pianobegeleiding bij deze jubi- how was van Metsy Tamminga; morgenavond komen de collecties nog maals voor het voetlicht in hotel „De Korenbeurs". Een fris wit katoenen zonncjurkjr met rode noppen en met een inzetje van effen rode stof. Bij dit japonnc- tje, gisteravond gestoohd om de mo deshow in „De korenbeurs" te Oocs, hoort nog een bolero. Foto P.Z.C.) ijfHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllillllillH'illli IN HAAGSE DIERENTUIN Samen met 2500 andere Britse Nederlanders ROBERT ALFRED HERBERT SMITH, een kleine vriendelijke in Middelburg woonachtige Engels man heeft zijn koningin Elisa beth II nog nimmer gezien. Niet toen hij als jongen in het Engelse stadje Komfords (Essex) woonde, onder «le rook van de miljoenenstad Londen cn ook niet, toen hij jarenlang als soldaat voor zijn vaderland streed. Woens dagochtend ontving de thans 86- jarigc Smith de vererende uitnodi ging van de Britse Ambassade in Den Haag om woensdag 26 maart a.s. met zijn echtgenote aanwezig te willen zijn in de Dierentuin te Den Haag. Op zichzelf zou dit een gebeurtenis van ondergeschikt be lang zijn, ware het niet, dat Smith daar in de Haagse Dierentuin 2500 in Nederland woonachtige Britten zal ontmoeten en... konin- ging Elisabeth II van Engeland en haar gemaal prins Philip! „Ik vind het bijzonder prettig, dat ik eindelijk de gelegenheid krijg koningin Elisabeth tc zien", zo vertelt ons Smith, die men iede re donderdag achter zijn snoep- tentje op de Middelburgse markt kan aantreffen. Ook gisteren had de kleine Engelsman zijn stand plaats op de markt ingenomen en terwijl hij rustig voort ging zijn klanten te bedienen, vertelde hij ons iets over zijn Teven Robert Smith werd in 1921 in Romfords geboren en als jongeling van een jaar of 1920 nam hij dienst in het leger. Hij werd opgeleid tot „commando", hetgeen een bijzon dere zware training vereiste. Daaraan heeft hij het ook min of meer te danken, dat hij thans in Middelburg woont, want hij was een van de „commando's", die werd ingezet in de strijd tegen de Duitsers bij Wéstkapelle. Nadat het ergste oorlogsgeweld op Wal cheren was afgenomen, sloegen de Engelse commandotroepen hun bi vak op in Nieuwland en van hier uit gingen ze iedere avond naar Middelburg. NIIIIHIIIIIIIilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIliillllllllllllllüll In de Zeeuwse hoofdstad ont- moette Smith de charmante Jo- hanna v. d. Driest, met wie hij kort daarop in het huwelijk trad. Voorlopig bleef Smith nog in het leger en toen hij demobiliseerde wachtte liij nog twee jaar om zich met zijn vrouw in Middel- burg te vestigen. Hij woont nu al- s weer ruim 9 jaar in de Zeeuwse hoofdstad, waar hij eerst ais elektricien aan de slag ging, maar n later overschakelde op het beroep van marktkoopman. Op de markt in Hulst, Sas van Gent, Vlissin- gen, Oostburg, Middelburg enz. is hij een graag geziene gast. „Ja, ik ga beslist met mijn vrouw naar Den Haag. Zo'n gelegenheid krijg ik nooit meer", vertelt Smith, terwijl zijn lichtbruine ogen een klant monsteren. „Een ons bonbons mevrouw? Zeker, mevrouw!" Hij praat met het lichte accent een Engelsman eigen, hetgeen een prettige indruk op de klant maakt. „Het is typisch", vervolgt hij peinzend, „de Nederlandse konin- gin heb ik een paar jaar geleden ontmoet, doch Queen Elisabeth n moet ik nog voor de eerste maal zien!" „Een half ons drop kereltje?", zegt hij zich wendend tot een knaapje van ongeveer 5 jaar. „Dat kan!" g „Ik denk niet, dat de koningin het woord tot me zal voeren, want er komen niet minder 2500 onder- j§ danen van de Britse Gemenebest, die in Nederland woonachtig zijn. Overigens zijn in de brief, die ik van de ambassade heb ontvangen, richtlijnen gegeven. Wat mij be- treft mag de koningin me aan- M spreken!" Robert Alfred Herbert Smith j| en met hem nog verscheidene H andere in Zeeland gevestigde M Engelse staatsburgers zal nu H eindelijk zijn koningin kunnen ont- M moeten. In Engeland kon dat nooit, daarvoor moet ElisAbct II M speciaal naar Holland komen. Zou M dit niet bet geval zijn, dan zou f§ Robert. Smith zijn vorstin wellicht j§ nimmer ontmoet hebben! M Nederlandss nabestaanden van gesneuvelden naar Engeland Ook vier Zeeuwen maken de reis mee Vijfenveertig Nederlandse nabe staanden, familieleden van in de oor log in Engeland omgekomen en daar ook begraven Nederlandse militai ren, zullen aan het eind van deze maand naar de overkant van de Noordzee vertrekken voor een be zoek aan de graven van hun dierba ren. Deze mensen zullen de gast zijn van hun Eigelse lotgenoten, uit dank baarheid aan het gehele Nederland se volk, dat voor zijn medewerking cn steun aan de klaprooscollecte voor vele Britse nabestaanden de moge lijkheid heeft geopend het graf van het gesneuvelde familielid in ons land te bezoeken. De organisatie van deze reis berust bij het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Vier Zeeuwen, een echtpaar uit Hulst een dame uit Vlissingen en een heer uit Middelburg on me juffrouw I). IJsselstcin-Horfus, behoren tot deze vijfenveertig Ne derlanders, «He op 22 maart van Hoek van Holland naar gene zijde van <le Noordzee zullen vertrék ken. Naast liet bezoek aan het graf, zullen nog enige excursies worden gemaakt. Op 2(5 maart wordt de thuisreis weer aanvaard. I Advertentie) Is al gekookt 't beste ontbijt In de kortste tijd Overleg met garnalen- vissers over toekomst De Provinciale Commissie ter be studering van de visserij-problemen in het kader van het Drie-eilandcn- plnii houdt thans zitting in het ge meentehuis van Arnemuiden, tenein de de opvattingen en de wensen te Ieren kennen, die er leven onder de garnalenvissers in verband met de afsluiting van het Veerse Gat. Het secretariaat van de commissie, dat berust bij de Provinciale Plano logische Dienst, heeft de vissers op geroepen voor een individueel ge sprek met een aantal commissieleden. De voorzitter van de commissie, de heer M. J. van Poelje, lid van Gcd. Staten, heeft van deze gesprekken de leiding. Met de vissers worden onderwer pen behandeld als sanering van de vloot en de mogelijkheden tot om schakeling op de kleine zeevisserij, voorts de mogelijkheden van onder brenging van de vloot te Colijnsplaat enz. Op deze wijze wil man trachten tot een inzicht te komen Inzake de wensen van de Arnemuidse vissers, voor wie in een zeer itabijc toekomst grote moeilijkheden dreigen in ver- band met de tot stand koming van het Drie-cilandenplan. In het kader van dc schadevcrgoedingsrcgelingcn 1 van de Deltawet zal men echter met bepaalde voorstellen moeten komen. Deze „hearings" vormen daartoe een eerste inleiding. Vacature penningmeester „Verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland" Burgemeester D. Kodde van Zoute- landc heeft het bestuur van de stich ting „Verpleeg- en rusthuizen Mid den-Zeeland" meegedeeld te zullen aftreden als penningmeester vnn het bestuur dezer stichting. In verband met. de hierdoor ontstane vacature heeft het stichtingsbestuur de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. G. A. A. Adelaar te Meliskcrke cn 2. Th. Bakker te Goes. KUNST Georgette Hagedoorn Middelburg, Schouwburg t Voordrachtsavond Perso neelsverenigingen. STEEDS OPNIEUW is het weer een belevenis om te ervaren met welk een (ogenschijnlijk) gemak Georget te Hagedoorn kans ziet een talrijk publiek een ganse avond lang in de ban te houden van haar optreden en telkens opnieuw ook realiseert men zich dan, welk een sterke artistieke persoonlijkheid zij is. Elk onderdeel van haar klaarblijkelijk mét zeer veel zorg gekozen repertoire krijgt het volle pond en wordt met een élan gebracht, als gold het een voor haar verdere carrière uitermate belang rijke première. Bij een optreden van Georgette Hagedoorn wordt men ge confronteerd met een gewetensvol artieste, die „haar publiek" wil die nen en die dat bovendien doet met de vreugde van degenen, die oprecht vreugde aan hun werk beleven. Zó hebben ook de talrijke toeschou wers het weer kunnen ondervinden, die de gisteravond in de Middelburg se Schouwburg onder auspiciën van even ademhalen de „Commissie Bedrijfsvoorstellingen van de samen werkende Personeelsverenigingen te Middelburg gegeven voorstelling hebben bijewoond. Zonder „praat paal", zoals de voorddachtskunstena- res een microfoon gelieft te noemen, voerde zij zingend en acterend weer een aantal kostelijke typen ten to nele: het Drents meiske, dat haar vader tot wanhoop voert met al haar vragen, tot al de figuren, die een Pa rijs café plegen te frequenteren. Waarbij Georgette Hagedoorn er niet voor terugschrikt om bij open doek met een praatje en een grapje, met uiterst spaarzame middelen, een dé cor op te bouwen. Waarna dan stuk voor stuk in voortreffelijk gezongen chansons de „klanten" komen. Intus sen heeft men dan voor de pauze al kennis gemaakt met „de slang in de vrouw" (Die liebe Freundinnen), met een ondeugende „Madame Arthur" en met het gevoelsleven van een manne quin. Om maar enkele grepen te doen uit een optreden, dat aan het slot te recht beloond werd met een langdu rig applaus en met bloemen voor me vrouw Georgette Hagedoorn. Pierre Verdonk zorgde voor een uitstekende begeleiding: de onverbloemde krifiek op de beschikbare piano was ruim schoots goedgemaakt door het zo ge voelvol door mevrouw Hagedoorn voorgedragen liedje óver zo een pia- v. B. Scooter botste tegen bestelauto Ernstig ongeval te Vlissingen Op de Edisonweg te Vlissingen kwam woensdagavond de bootsman van de Kon. Marine', Den H. uit Vlis singen, met zijn scooter in botsing met een bestelauto van de P.T.T., be stuurd door B eveneens uit Vlissin gen. De scooterberijder, die een sche- delbusisfractuur en enkele ernstige verwondingen opliep, is in zorgwek kende toestand naar het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht. Den H. reed met zijn scooter achter een vrachtauto, doch toen hq deze wilde passeren botste hij tegen de hem tegemoet komende P.T.T.-auto op. Einde haringseizoen in zicht De haringvangsten zijn de laatste dagen sterk teruggelopen, zodat de meeste van Breskens uit vissende haringschepen nog deze week hun thuishaven zullen opzoeken. Door de grote aanvoer van Noorse haring is de markt erg gezakt. Maandag werden te Boulogne enkele duizen den tonnen aangevoerd, waarvan 'n ~"oot gedeelte vla Breskens naar iitsland is vervoerd. Hierdoor ont stond er 's avonds aan de veerdienst zo'n drukte, dat tot middernacht moest worden gevaren. Enkele Texelse vissers zijn van plan om in april naar Breskens terug te keren, om te onderzoeken of de vangst op .makreel en zandspiering in dc toe komst lonend zal blijken. Benoeming districts verpleegster kinderhygiëne In het district Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Groene Kruis is in de plaats van zuster Y. M. M, Stellweg, districts-verpleegster by de kinderhygiëne, als zodanig be noemd zuster A. Gelton te Doetin- chem. zy zal op 1 mei a.s. in dienst treden. AdvertentieJ 'smorgens s avond.v VANDAAG. Middelburg Electro: „Slssl, de lief desroman van een prinses", 7 en 9.15 uur, a.l. Schouwburg: „De een zame ruiter", 8 uur, H j. Vlissingen Alhambra: „De nachten van Cablria", 7 cn 9 uur, 18 j. Luxor: „Vogelvrij verklaard", 7 en 9 uur. 14 J. Café Kiviet: "„Lezing over Span- Jereizen", 8 uur, St. Jacobskerk: Residentie-orkest. 7.3P uur. Goes Grand: ,,Arc de Triomphe", 8 uur, 18 J. Prins "van Oranje: V.A.R.A.-propa- ganda-Ieestavond, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2