Onder de mosselkwekers heerst grote ongerustheid Vraag geen verf.vraag RIP O LIN GEEN OMZETBELASTING VAN BELGISCHE FLANDRIA-BOTEN ZEEUWSE RUNDVEESTAPEL NAM TOE, MAAR MINDER MELKVEE GEEN VEE-EXPORT VAN MET ABORTUS BESMETTE BEDRIJVEN ZEEUWSE SECRETARIEËN IN VERKIEZINGSSTEMMING VRIJDAG 14 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 5 Forumavond te Bruinisse Telegram aan minister Vondeling De Stichting Eilandgemeenschap „Schouwen Duiveland", welke don derdagavond een forumvergadering in Bruinisse belegde, heeft zich met een telegram tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gewend, waarin een wijd verbreide ongerustheid onder de plaatse lijke mosselkwekers werd geconstateerd. Bij de minister werd er daarom op aangedrongen, zo snel mogelijk zekerheid te geven over de regeling van de compensatie van de mosselcultuurgronden. Dit telegram vloeide voort uit een uitgebreide gedachtenwisseling tus sen het forum, waarin zitting hadden dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden, mr. J. F. Hornstra, di recteur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, Aanbesteding Herverkaveling Namens de Herverkavelingscom missie Zeeland is donderdagmorgen in hotel „Otte" te Hoedekenskerke aanbesteed het egaliseren van per celen in de complexen 76, 77, 78 en 79, het graven van waterleidingen en kavelsloten, het uitdiepen van waterleidingen en kavelsloten, het dichten van sloten en putten, het opruimen van weggedeelten en hout wallen en het draineren van de ge reedgekomen complexen, ten behoe ve van de Herverkaveling Zak van Zuid-Beveland. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Wegenbouwbedrijf Joh. De Kroon te Rhenen 198.350,J. Oosterling te Middelharnis 200.000; Maas en Jonker te Roosendaal 213.000,—; A. v. d. Marei te Hoofd dorp 222.345,Jos. Mulder te Bergen (N.H.) 234.500,Kramer en Dunnewald te Bergum (Fr.) 237.800,Kooyman te Zon 231.500.—; M. Uil te Middelburg 258.000,—; J. D. Jansen te Mid delburg 258.500,Gillen en Roo- se te Amsterdam 259.000,Van 't Verlaat te Hardinkxveld 259.800; firma De Oude te Biervliet 269.000; Aannemingsbedrijf Magron te Den Bosch 279.000,Vossen en Moer land te Nieuw-Vossemeer 284.600. K.I.-vereniging Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder presidium van baron K. J. A. Collet d'Escury te Kloosterzande ver gaderde aldaar de Kunstmatige Inse minatie. Vereniging Oost--Zeeuw8ch- Vlaanderen. De vergadering was druk bezocht. Over 1957 sloten de boeken met een batig slot van ruim 2000. De inseminatie was in 1957 zeer suc cesvol geweest, daar 91.3% van de gelnsemineerde dieren drachtig was geworden. De veestapel was belang rijk in peil verbeterd. De heren W. den Hamer (Axel) en A. C. J. de Deckere (Nieuw-Namen) werden in hun functie herkozen. In de vacatures v. d. Vijver en de Cock werden in het bestuur benoemd de heren A. Ver- schueren (Hontenisse) en G. de Gronckel (Koewacht). Naar de alge mene vergadering te Goes werden af gevaardigd de neren L. Stallaert (Hontenisse); C. Hamerlinck (Over slag) en A. Scheele (Axel). Ds. M. A. J. de Zwaan 75 jaar Ds. M. A. J. de Zwaan van Dieren, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk is donderdag vijfenzeventig jaar geworden. Nadat ds. De Zwaan in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Zee land was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 8 oktober van het daaropvolgend jaar (1911) te Batenburg in het ambt bevestigd. In 1917 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Groede, vanwaar hij in 1920 naar Wamel en Dreumel vertrok. Op 3 maart 1935 deed ds. De Zwaan zijn intree in zijn vierde en laatste gemeente Ellecom, waar hem met ingang van 1 oktober 1948 eme ritaat wera verleend. de heer A. C. Verspoor, oud-voorzit ter van de visserijvereniging te Brui nisse, en de aanwezigen in de vrijwel tot de laatste plaats bezette zaal. Zeer duidelijk is op deze avond naar voren gekomen, dat de mossel kwekers te Bruinisse zich in de eer ste plaats bezorgd maken over de compensatie voor de percelen, waar van mettertijd de pacht zal worden opgezegd. Verder hoopt men in Brui nisse van harte dat de proeven in de Zandkreek doorgang zullen vin den en dat het resultaat zodanig zal zijn, dat de oester- en mosselcultuur naar de Grevelingen overgebracht kunnen worden. Dr. Korringa hield een korte inlei ding over de gevolgen van het Delta- ftlan voor de visserij in geheel Zee and. Op de vraag of de mosselhandel voor Bruinisse behouden zal kunnen worden, kon de heer Korringa geen beslist antwoord geven. Dit is ook afhankelijk van economische facto ren. Wanneer de mosselen van het Waddengebied af goedkoper naar het afzetgebied kunnen worden vervoerd, dan zal men dat zeker doen. Niettemin achtte de heer Korringa de kans van behoud der schelpdier cultuur voor Bruinisse aanzienlijk groter dan voor Yerseke. De heer Hornstra hield een korte Inleiding over de sociaal-economische gevolgen van het Deltaplan. Hij wees op de komende verbindingen naar de Rand stad Holland, waardoor de migratie groter kan worden. De aantrekkings kracht van Rotterdam zal steeds gro ter worden. Schouwen-Duiveland loopt dan gevaar leeggezogen te wor den. Er zijn echter nog grote moge lijkheden voor industriële ontwikke ling in Zeeland. Ook de recreatie zal belangrijk kunnen, worden uitgebreid. Adi>er rentte/ Ongelukkige val van bromfietsberijder Toen de bromfietsberyder Den H. uit Vlissingen donderdagmorgen in de Bonedjjkestraat aldaar wilde uitwij ken voor een hond, slipte hij en kwam zo ongelukkig met zijn hoofd op het wegdek terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. De man is per ambulan ce naar het ziekenhuis „Bethesda" vervoerd. Internationaal rechtsgeschil voorkomen Vlissingse belastingsinspecteur legde aanslagen op Kort geleden is een belastingge schil, dat wegens een volkenrechte lijk aspect tot een Belgisch-Neder lands proces in het Vredespaleis had kunnen leiden, uit de wereld gehol pen, zo schrijft een medewerker van de „Nieuwe Rotterdamse Courant". Nadat zulks tevoren nooit was ge beurd was de inspecteur der invoer rechten en accijnzen te Vlissingen er indertijd toe overgegaan, de te Ant werpen gevestigde Belgische naam loze vennoootschap Flandria belas tingaanslagen op te leggen en wel in de omzetbelasting. Dit wegens diensten door vaartui gen dier onderneming, door Belgische schepen dus, op het Nederlandse ge deelte van de Westerschelde verricht. Het betrof vooral 's zomers van Ant werpen naar Vlissingen ondernomen tochten voor toeristen. De inspecteur in kwestie achtte betaling van de aanslagen in de omzetbelasting ver schuldigd over dat gedeelte van de passageprijs, dat betrekking had op het in Nederland afgelegde traject. Hiertegen is Flandria opgekomen. Tenslotte heeft, nu reeds meer dan een jaar geleden, mr. H. G. Ubbink te Breda, in een zitting van de Ta riefcommissie te Amsterdam, monde ling een daar ingediend beroepschrift toegelicht, dat zich keerde tegen een afwijzende uitspraak van de inspec teur te Vlissingen op een bij hem door Flandria aanhangig gemaakt bezwaarschrift. In het pleidooi nu was, naast allerlei andere argumen ten, ook de volkenrechtelijke kant van dc kwestie behandeld. Met na me had pleiter betoogd, dat wegens het beginsel van de vrije vaart op dë Westerschelde en de bepalingen van het Nederlands-Belgisch qchei- dingsverdrag van 19 april 1839, in samenhang met de artikelen 108 tot en met 119 van de slotakte van het Congres van Wenen, de heffing van omzetbelasting in het onderhavige geval het betrofhier Belgische en niet Nederlandse schepen op schending van het verdrag van 1839 zou neerkomen. Een uitspraak van de Tariefcom missie is achterwege gebleven. De verklaring hiervan is, dat de inspec teur te Vlissingen bij een aantal be schikkingen alsnog tot vernietiging van de in de jongste jaren aan ge noemde Belgische onderneming op gelegde aanslagen is overgegaan. Hebben wij het wel, aldus de N.R.Ct. dan is deze gang van zaken door de leiding op de Kneuterdijk bevorderd. Zo is dus deze rechtsstrijd tot het verleden gaan behoren. Daarmee is ook de mogelijkheid van de baan, dat er uit deze kwestie een zaak tussen België en Nederland voor het Internationaal gerechts hof zou voortkomen. In Belgische kring namelijk, waar ook 'n voor aanstaand deskundige op volken rechtelijk gebied zijn licht over deze zaak had laten schijnen, werd al overwogen Nederland1 eventueel voor de rechters in het Vredespaleis te dagen, indien de Nederlandse overheid werkelijk tot inning van de opgelegde belas tingaanslagen zou zijn overge gaan. Hiervan is nu geen sprake meer, doordat deze vernietigd zijn Aldus is op een soepele manier een internationaal rechtsgeschil tussen de beide buurlanden, dat welbeschouwd de pijn niet waard geweest zou zijn, vermeden. Dat was wijs beleid. TERUGGANG VAN AANTAL PAARDEN Jaarverslag 1957 van rijksveeteelt- en zuivelvoorlichtingsdienst Uit het jaarverslag over 1957 van de rijksveeteelt- en zuivelvoorlichtings dienst voor Zeeland blijkt, dat de rundveestapel bij de mei-telling een uit breiding vertoonde van bijna 6000 stuks of V/i pet ten opzichte van 1956 (78.000 resp. 84.000 stuks). In vergelijking met de decembertellingen is deze toeneming S pet (ruim 82.000 resp. bijna 85.000 stuks). De melkvee- stapel kon zich echter niet handhaven en verminderde met ruim 3 pet. van 19.500 tot 18.900 stuks bij de decembertellingen. Deze afneming was het grootst in Noord-Beveland, namelijk 10 pet. In oost- en west Zeeuwsch- Vlaanderen was dit resp. 8.8 en 8.4 pet. De vermindering op Tholen, St. Philipsland en Zuid-Beveland bedroeg resp. 7 en 5.6 pet., terwijl het aan tal melkkoeien op Walcheren praktisch gelijk bleef. Alleen op Schouwen- Duiveland was er een toeneming en wel met 16.1 pet., een gevolg van de heropbouw van de melkveestapel in de saneringsgebieden. Van de totale rundveestapel in Zee land bedraagt de melkveestapel 23 pet. In verband met de standaardisa tie van de consumptiemelk wordt een afneming van de melkveestapel in Zeeuwsch-Vlaanderen verwacht. De toeneming van 't totaal aantal stuks rundvee is hoofdzakelijk een gevolg van de jongveestapel, in het bijzonder van het aantal stieren beneden een jaar, dié voor de mesterij zijn be stemd. Ook het aantal drachtig stuks jongvee nam speciaal in Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen toe. De varkensstapel is in vergelij king met vorig jaar met ruim 500 dieren tot 24.281 toegenomen. Was er in Schouwen-Duiveland, Tho len, St. Philipsland en Noord-Be veland een vermindering, in de an dere gebieden was er een toene ming. Het aantal fokzeugen is verminderd met ongeveer 250 stuks terwijl het aantal leden van het varkensstamboek vermin derde met 25. NA 1 MEI A.S.: Schadepost voor Zeeuwsch-Vlaanderen Met ingang van 1 mei a.s. zal de export van Nederlands vee van de met Abortus Bang besmette bedrij ven volkomen stilgelegd worden. Van af die datum zal alleen vee naar het buitenland vervoerd mogen worden va nmelkvrije en abortusvrije be drijven. Dat betekent onder meer, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen voor on geveer één miljoen gulden aan binnen de grenzen moet blijven, want jaarlijks voert men daar ongeveer een 2000 dieren van niet melkvrij of abortusvrij verklaarde bedrijven uit. Deze mededeling deed dr. J. Tesink, de directeur van de stichting „Pro vinciale gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland", donderdagmorgen tijdens een bijeenkomst van veehan- (Slot van pag. 1) Ook dat is anders in Serooskerke. Daar is het werk, dat men er even tussendoor doet. Honderddertig adresjes kan men immers in een paar uur tikkenNeen, moeilijk is dat daar op Schouwen niet. Maar in Vlissingen is dat nu ook anders. Daar hebben ze thans de Citograf, een selectiedrukapparaat waarmee de ambtenaar, die vroe ger twee maanden zat te tikken, bijzonder blij is. Het apparaat werkt met ponsplaatsjes. Die 17.300 plaatjes gaan er automa tisch in, de oproepingskaarten ook en de laatste komen er ook nog automatisch uit, gedrukt en wel. In twee dagen is het nu gebéurd. Goede verhouding Maar werk aan de (verkiezings) winkel blijft er toch nog wel genoeg voor de Vlissingse ambtenaren. Aan het stemmen bij volmacht bijvoor beeld hebben ze hun handen vol. Veel meer mensen dan vroeger beséffen, dat men ook op die manier kan stem men en dus niet beslist op de ver kiezingsdag in „de plaats zijner in woning" moet blijven. Het gevolg is, dat veel meer kiezers bij volmacht stemmen. In Vlissingen zijn er zo'n 450 volmacht-stemmers en dat zijn er ruim honderd meer dan bij de laatste Kamerverkiezing. En het zou voor de ambtenaren al lemaal nog wel meevallen, als de formulieren voor dit volmacht- stemmen goed waren ingevuld. Daar ontbreekt het nog wel eens aan. Achter de vraag „hoe is de familieverhouding van de ge machtigde tot de volmachtgever?", staat soms als antwoord: Goed! De ambtenaar mag dan gaan uit zoeken of de gomachtige echtge note, broer, zus of wie dan ook is. En dat nu is een probleem, dat men in Serooskerke op Schouwen -niet kent. Want voor de a.s. verkiezing heeft men slechts één kiezer, die zijn stem bij volmacht uitbrengt. En die heeft het formulier vlekkeloos inge vuld verschillend. In Vlissingen komen er voor de bezetting van de stembu reaus ongeveer 120 man in touw; in Serooskerke zijn het er zesDe bezetting van het stembureau in het Schouwse dorpje levert geen pro blemen op. De beide wethouders en vier raadsleden knappen het op. Maar in Vlissingen heeft men voor de twintig stembureaus bij lange na niet voldoende aan de burgemeester, dc wethouders en de raadsleden. Ook ambtenaren worden ingeschakeld en vele particulieren, vooral onderwij- Geen hongeri beeld in de grootste en kleinste ge meente van Zeeland ook wel hee Twee Vlissingse timmerlieden hebben er hun handen aan vol om de 78 stemhokjes, die bij de verkiezingen in Vlissingen nodig zijn, weer gereed te maken. De heren Contant en Holle- brandse passen één van de hokjes in elkaar. (Foto P.Z.C.). Ieder stembureau heeft een perma nente bezetting van één voorzitter, twee leden en één plaatsvervangend lid. Van acht uur 's ochtends tot ze ven uur 's avonds blijft het stembu reau open, maar toch kunnen de le den van het stembureau in Vlissin gen wel even weg voor het middag eten van kwart over twaalf tot kwart over één gaan de voorzitter en het tweede lid en van kwart over één tot kwart over twee het eerste lid en het plaatsvervangend lid. In die tijd komt een plaatsvervangend, lid naar het stembureau. Menu van de dag... Overigens wordt de inwendige mens toch al niet vergeten. De pro viandering vereist zelfs een hele or ganisatie. Want er zijn op die dag in Vlissingen om en nabij 400 brood jes met vlees of kaas, honderden cro- quetten, rozijnenbroodjes, koppen koffie en thee, tientallen amandel broodjes, koppen kippesoep en fles sen limonade nodig. De koffiemaaltijd bijvoorbeeld, die ie leden van het stembureau des 'vonds krijgen, is aldus: twee kop pen koffie, twee rozijnenbroodjes, er broodjes kaas of vlees en twee oquetten. n zelfs de Vlissingse brandweer c mt die dag in touw. Want al die coffie, thee, soep, limonade, brood en croquetten worden door de spuitgas ten rondgebracht! En in Serooskerke? Drie man be zetten 's ochtends het stembureau en kunnen 's middags gaan eten en de andere drie leden komen 's middags alleen in touw. Thee en koffie is er hier natuurlijk ook. Maar de brand weer behoeft beslist niet te helpen. delaren, aangesloten bij de Zeeuwse bond van veehandelaren, die in het „Nederlands Koffiehuis" te Middel burg gehouden werd. De heer Tesink merkte op, dat de ze maatregel ter beperking van de export voor de buitenstaander wel licht eigenaardig zal zijn, temeer daar men tegenwoordig om export vergroting schreeuwt. Hij noemde de uitvoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen ech ter een „druppel op een gloeiende plaat", want de opbrengst van de totale Nederlandse export van rund vee bedraagt ongeveer 800 miljoen. In verband met de vele vragen die tegenwoordig gesteld worden ten aanzien van de abortus-bestrijding, ging dr. Tesink nader op enkele ge nomen maatregelen in. Hij stipte hierbij aan, dat op 1 mei a.s. de spaarhefflng voor de besmette be drijven zal ingaan. Voor de veehou ders zal het dus zaak zijn zo weinig mogelijk besmette dieren te hebben. Met deze regeling wil men in vijf jaar de abortus uitroeien, hoewel de veehouder ook de driejarenweg kan kiezen. Wil men zijn bedrijf in 5 jaar abortusvrij hebben, dan betaalt men 5 per rund per jaar. Een maal per jaar moet men dan een melkmonster naar de gezondheids dienst sturen en van elk stuks vee, dat ouder dan 1 '/2 jaar is, zal een bloedonderzoek moeten plaatsvin den. Kiest men de 3-jarenweg, dan betaalt men 10 per rund per jaar (aanwezig op de meitelling) zonder de verplichting van melk- en bloed onderzoek. Drie soorten Bij de Abortus-Bangbestrijdlng on derscheidt men drie soorten bedrij ven: het besmette bedrijf, wanneer men niets van het bedrijf weet of wanneer niet aan de fabriek gele verd wordt, het melkvrije bedrijf, wanneer het onderzoek gedurende 3 kwartalen gunstig is geweest, en een abortusvrij bedrijf, verkregen na bloedonderzoek van dieren op een melkvrij bedrijf. Het bedrijf, dat geen melk aan de fabriek aflevert, kan op twee ma nieren vrijkomen: ten eerste door elke drie maanden een melkmon ster op te sturen en ten tweede door een twee-malig bloedonder zoek toe te passen met een tus senruimte van 5 tot 7 maanden. Wanneer een veehandelaar een rund zonder een verklaring van abortusvrij bedrijf verkoopt, dan krijgt de veehouder bericht, dat zijn bedrijf ten minste 6 maanden besmet moet worden verklaard. Dr. Tesink wees op het belangrijke van deze bepaling, omdat, wanneer een ontsmet bedrijf besmet wordt door een slechte aankoop, de vee houder niet zo lang heffingen be taalt tot hij weer een vrij bedrijf heeft, terwijl hij het betaalde geld niet terugkrijgt. De voorzitter van de Zeeuwse bond van veehandelaren, de heer Noord- hoek, wees er op, dat men dus geen vee moet kopen, dat niet voorzien is van een vierkant stempel (abortus vrij), een driehoek stempel (melk vrij) of een verklaring van de vee arts. Per jaar komt ongeveer een totaal van 20.000 stuks vee de pro vincie binnen, aldus dr. Tesink, waarbij zich veel vee zonder stempel bevindt, afkomstig van besmette be drijven (onder meer uit Drente en Overijsel). Teruggang paarden De paardenstapel nam van 12.148 stuks met ca. 6 pet. af tot 11.356. Het aantal jonger dan 1 jaar vermin derde met 9 pet. Als gevolg hiervan moet nog een verdere teruggang van het aantal paarden worden ver wacht. De schapenstapel vertoonde weer een uitbreiding en steeg van 12.373 stuks tot 13.699. Bij de melk- schapen nam de belangstelling af, zodat de melkschapenhouderij nog van geringe betekenis is. De geiten stapel handhaafde zich ongeveer. Wat de voederpositie en de veevoe ding betreft wordt opgemerkt, dat het weidehooi een veel wijdere eiwit verhouding vertoonde dan in andere jaren het geval was. Oorzaken hier van zijn de natte herfst en winter van 1956-1957 en enkele koude schrale dagen gedurende mei 1957. Het grasland vertoonde daardoor minder ondergras en gaf bijgevolg ook een lagere opbrengst, hetgeen ook zij het in mindere mate het geval was bij de luzerne en klaver. De stoppelklaver was over het alge meen vrij goed tot goed. Als gevolg van een en ander was de voederpo sitie, vooral ten aanzien van sappig ruwvoer, in het afgelopen najaar wat minder ruim dan andere jaren. Dit leidde er toe, dat de voederbieten be langrijk duurder werden verhandeld dan vorig jaar. De K.I. heeft zich ook dit jaar in gunstige zin ontwikkeld. In de mees te verenigingen was enige uitbrei ding. De t.b.c.-bestrijding van het rundvee verloopt gunstig. In 1956- 1957 werden 80.181 runderen gelu- berculineerdhiervan waren '58 rea- geerders. die met subsidie zijn ge slacht. De bestrijding van de Bru cella Abortus Bang ondervond toe nemende belangstelling. Het buson- derzoek werd toegepast bij alle zui velfabrieken. Dit voorjaar werden voorts minder runderhorzelbulten aangetroffen dan vorige jaren. Het aantal leden van het varkens stamboek voor Zeeland loopt nog steeds terug. Eind 1956 waren er 261 leden, thans zijn er 237 leden. De totale melkproduktie in Zeeland ver toonde ten opzichte van 1956 een vermindering. De gemiddelde produk- tie per koe was ongeveer 85 kg melk lager; de droogteperiode in de zomer ls hiervan de voornaamste oorzaak. Voorts vertoonde het aantal melk machines in het afgelopen jaar een belangrijke toeneming, namelijk van 48 tot 83 stuks of met 73 pet. Nagekomen advertenties. Met grote verslagen heid namen wij kennis van het ovërlijden van onze geachte voorzit ter, de weledele heer FRANCISfJIIS GERARDUS LEMMERS die onze vereniging ruim 50 jaar met zijn bezielende leiding heeft gediend. Zijn nimmer versagend enthousiasme en zijn stuwende werkkracht zullen bij ons steeds in ere blijven voortleven. Namens V.T.V. Het bestuur. Vlissingen. 14 maart '58 Na een langdurige ziek te overleed heden, nog onverwacht, onze 'beste oom en huisgenoot de heer H. J. BELZER in de ouderdom van 80 jaar. Hoensbroek: L. KONINGS-PAUL A. KONINGS Bethesda (U.S.A.): L. PAUL H. PAUL-WEBER en kinderen Goes: mej. P. v. SOELEN Goes, 13 maart 1958 Blanckstraét 30. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 17 maart a.s., des namiddags om 2 uur, op de Algemene Be graafplaats te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13