Traditioneel tekenonderwijs vijand van vrije uitdrukking ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER WONINGBOUW IN EUROPA IS OVER HOOGTEPUNT HEEN GRAAF WIL SCHENKING VAN PARIJS TERUG ONTVANGEN LIBERIAANSE JURY GING DE GEVANGENIS IN VRIJDAG 14 MAART 1958 PROVINCIALE XBBUW8B COURANT. 16 OP ZOEK NAAR GULDEN MIDDENWEG Van schoolkinderen moet men geen kunstenaartjes maken (Van een medewerker). Het tekenonderwijs heeft In ons land nog nooit 7.0 in het teken van de belangstelling gestaan als de laatste jaren. Allerwegen hoort men schermen met het modewoord van deze tijd „vrije expressie." Maar te gelijk klagen de ware kunstliefhebbers steen en been en niet ten onrechte over de geringe belangstelling van het publiek voor de Kunst. Men hoort voor dat laatste verschillende oorzaken aanvoeren, die variëren van „te grote afstand tussen kunstenaar en publiek" tot „te zuinige en te conservatieve instelling van de Nederlander." Voor ons ligt de oorzaak van dit betreurenswaardige verschijnsel echter dieper en wel daar, waar onze kinderen naar school gaan. En daarmee Is dan direct het verband gelegd tussen het tekenonderwijs en de hierboven omschreven klacht. Een van de belangrijkste mogelijk heden, waarmee de mens zich kon uiten is door de eeuwen heen het potlood, krijt, penseel, etsstift of welk attribuut van de schilder ook geweest. Dat was een van de eer ste uitingsmogelijkheden van de primitieve mens; het is nog een van de allereerste middelen tot creatief uiten van het kind. Maar helaas, maar al te vaak is ons tekenonder wijs zich hier niet ten volle van bewust. Tenminste, het uitgangs punt is (of beter gezegd was tot voor kort) niet het aanmoedigen van vorm geven aan de uitings- drang van de kinderen en het sti muleren van deze uitingsdrang. Niét zelden gebeurde zelfs het te genovergestelde. Wat te denken van een kind, dat huilend van school thuis kwam, omdat het van de meester een olifant had moeten te kenen met behulp van een liniaal.... en dat niet konHet kind kreeg straf maar de onderwijzer had een fiks pak voor zijn broek verdiend, omdat hij op bepaald onsmakelijke manier bezig was het creatief ver mogen van dit kind geweld aan te doen. Reactie Zoals altijd, is op deze gang van zaken reactie gekomen: de vrije ex pressie. Maar en weer moeten we zeggen helaas men ging, zoals met reacties bijna altijd gebeurt, te ver. Men telde het resultaat niet meer, doch alleen het „bezig zijn". Men liet de kinderen (om een Ap- peliaans woord te gebruiken) maar wat „aanrotzooien". Een ongebrei deld smeren en kleuren kan echter goed zijn in de spreekkamer van 'n psychiater als hulpmiddel om een geesteszieke te analyseren, het kind komt er maar heel weinig verder mee. Daarom is een gulden middenweg nodig voor het moderne teken-on derwijs. Een weg, liggend tussen het volledig laten smeren aan de ene kant en het gebonden tekenen aan de andere. Het criterium moet liggen in het bijbrengen van een zekere dosis techniek, zonder dat het gevaar ontstaat, dat die tech niek gaat overheersen. Een stapje verder op weg naar de vrije expressie. Dit kind weet al iets meer van zichzélf in de tekening te leggen. Men vergélijlce maar eens de beweeglijkheid van de kinderen bij de rattenvanger met die stijfheid van de meisjes voor de stijve huisjes. Ingrijpen Pure vrije expressie is in wezen een volkomen onbestaanbaar iets. Degene die zich wil uitdrukken, is altijd gebonden aan de beperkingen, die het materiaal, dat hij zich heeft fekozen oplegt. De techniek nu, is et middel om die gebondenheid zo klein en de expressiemogelijkheid zo groot mogelijk te doen zijn. Meer beslist niet. Techniek is altijd slechts middel, nooit doel (zoals bij het oude tekenonderwijs veelal wel het geval was). De goede tekenleraar mag pas ingrijpen, als het kind dreigt vast te lopen in de materie. Als het niet verder kan en het werkstuk zijn expressiedrang toch niet bevredigt. Maar dan moet hij ook ingrijpen en mag hij het kind nooit aan zijn 'eigen lot overlaten. De goede leraar stimuleert alleen, helpt het kind over zijn dode punt heen, maar waakt er altijd voor, hem een bepaalde visie op te drin gen, omdat deze visie altijd die is van een volwassene. Dan krijgt men resultaten, die iedere objectieve toe schouwer verbazen. Geen namaak kunststukjes, maar onbevangen ui tingen van kinderlijke expressie drang, gebruik makend van kleur en vorm, zoals die in het kinderoog bestaan. Kunstenaars zijn deze kin deren beslist niet. Dat zouden ze pas kunnen worden, als ze voldoen de aanleg bezitten en dan nog al leen maar, als ze met volledige be heersing van de techniek door het leven gerijpt zijn en zich andere ge dachten opdringen, die om expressie vragen. Maar het is beslist niet nodig, kunstenaartjes te maken. Lang niet alle kinderen immers hebben aanleg. En toch is ook voor die gro te groep met middelmatige, of zelfs helemaal zonder, aanleg dit moder ne tekenonderwijs van onschatbare waarde. Om de eenvoudige reden, dat het kind geleerd wordt, wat het zeggen wil, een uitingsmogelijkheid te vinden voor zijn gevoelens. He laas is het in onze overbeschaafde maatschappij een deugd, als men zijn gevoelens weet te onderdruk ken. Het is niet fatsoenlijk, met zijn gevoelens te koop te lopen. Niemand mag zien, dat een medemens vreug de of verdriet heeft. Ons schaamte gevoel is een van de belangrijkste factoren die ons gedrag bepalen. Zou dat niet de grootste rem zijn voor het geluk van de mensheid? Is het niet zo, dat de mate, waar in wij vreugde en verdriet kunnen beleven voor een groot deel de zin 'van het leven uitmaakt? De onbe wogenheid van de moderne filmheld, die door niets en niemand uit het lood te slaan is, is toch waarachtig niet het toonbeeld van levenswijs heid en geluk. Geluk Een kind kan zich men kan er zich dagelijks tientallen malen van overtuigen gelukkig voelen in zijn vreugde en leed en het schaamt zich niet, zijn innerlijke gevoelens bloot te leggen. Misschien kan het door zich in een tekening te leren uiten iets vasthouden van die onbevangenheid. Of is het alleen maar om te genieten van wat ande ren aan kunst voortbrengen. Want is de ware kunst niet een blootleg gen van diepere gevoelens door een medemens en is de grote waarde van de Kunst juist niet, het gecon fronteerd worden met de intiemste belevenissen, de bewogenheid van de kunstenaar? De vrije expressie kan de mens een stuk teruggeven van wat de beschaving hem ontnomen heeft; het bevrijdend en oprecht lachen en huilen, al is het dan maar op papier. Een eerste poging van een kind dat tekenen leert. Eet is allemaal nog erg stijfjes en duidelijk blijkt, dat het kind nog vast zit in aangeleerde vormen. Een aardig voorbeeld van vrije ex pressie. Hier heeft het kind een jongen van een jaar of twaalf zijn fantasie de vrije loop gelaten Gewichtsgrenzen voor baconvarkens verruimd Om de produktie en daarmee de uitvoer van bacon voldoende op gang te houden, heeft het produkt- schap voor vee en vlees besloten de maximumgewichtsgrens voor bacon varkens van 68 tot 72 kg. te ver hogen. Dientengevolge kunnen met in gang van maandag 17 maart a.s. tot nader order varkens van 63 tot en met 72 kg tot bacon worden ver werkt. IN NEDERLAND STABILISATIE BEREIKT Italië Is het enige iand in West- Europa, waar de toeneming van de woningbouw nog steeds opvallend groot is. In andere Westeuropese lan den schijnt de toeneming hét hoogte punt te hebben bereikt. Dit zijn ge volgtrekkingen, die gemaakt kunnen worden uit het jongste kwartaalbulle- tin omtrent woningbouw- en bouw- statistïek voor Europa, dat gepubli ceerd wordt door de Economische Commissie voor Europa der Verenig de Naties. Uit het bulletin blijkt, dat de wo- OPZIENBAREND PROCES Gemeentebestuur hield zich niet aan voorwaarden (Van een speciale correspondent) In een opzienbarend proces, dal zich op het ogenblik in Parijs afspeelt wordt van het stadsbestuur van de Seinestad een der mooiste terreinen teruggeëist, dat het ooit-ten geschen ke kreeg. Het gaat hier om de royale schenking van een uitgebreid park in een der westelijke voorsteden, waar op onder andere het kasteeltje La Celle-St. Cloud staat, dat sedert enke. Ie jaren dienst doet als buitenverblijf voor het Franse regeringshoofd en als conferentieplaats voor kleine, besloten politieke onderhandelingen. In La Cel le-St. Cloüd werd bijvoorbeeld in ok tober 1954 het Saar-verdrag gesloten. De tegenpartij van de stad Parijs is in dit proces de zeer rijke Graaf von Bendern, een wat fantastische figuur, een jeugdvriend van Churchill, die eens Engelsman was en dé titel Lord de Forest droeg. De Forest had zich in 19^8 geheel aan het pacifisme ge wijd en tot 1932 energiek gestreden tegen de oorlog. Ontmoedigd door de aanstormende golf van fascisme in Europa heeft hij toen zijn adellijke ti tel afgezworen, Engeland verlaten en zich gevestigd in Liechtenstein. Hij werd burger van dit miniatuurstaatje. Het kleine vorstendom verleende hem later, uit dankbaarheid voor zijn poli tieke adviseurschap de nieuwe adels titel Graaf von Bendern. In 1950, reeds in zijn levensavond, schonk hij de stad Parijs zijn enorm grondbezit aan de rand van de stad onder de voorwaarde, dat het op bijna 100 miljoen gulden geschatte domein van Beauregard veranderd zou wor den In een tuinstad voor arbeiders. Het park-karakter moest zoveel mo gelijk behouden blijven en tussen wei den, bossen en heuvels zouden ultra moderne woonblokken tegen zo laag mogelijke huurprijzen huisvesting moeten bieden. Von Bendern verbond echter nog twee voorwaarden aan de schenking: op het terrein mocht geen kazerne, geen gevangenis, en geen ge vangenenkamp na 1945 had men hier een kamp voor Duitse krijgsge vangenen gehad ingericht worden en voorts zou men op zijn laatst op 1 juli 1955 begonnen moeten zijn met het bouwen van de woningen. Tot op heden heeft de stad Parijs nauwelijks een vinger naar het ter rein uitgestoken en tot voor kort was er 'n gevangenenkamp geves tigd, namelijk in Beauregard waar in Noordafrikanen geïnterneerd waren. Thans heeft Graaf von Bendern zijn schenking herroepen. De stedelijke autoriteiten verdedi gen hun nalatigheid met een be roep op de oorlog in Algerije ningbouw in Noorwegen toeneemt, maar in een langzamer tempo sedert in 1956 een vermindering begon. Ook in Zweden vindt toeneming plaats, maar de cijfers over in aanbouw zijn de woningen schijnen erop te duiden, dat de toeneming niet zeer groot is. In Zwitserland is er alleen toeneming voor gereedgekomen woningen, maar het aantal woningen, waarvoor bouw vergunning werd verleend, neemt af. In Frankrijk, Nederland en Enge land heeft zich de woningbouw min of meer gestabiliseerd. In Nederland werd na een aanzienlijke uitbreiding een periode van stabilisatie bereikt. In Frankrijk gaat de ontwikkeling in de richting van vermindering van het aantal woningen, waarvoor bouw vergunning wordt verleend en ook in Engeland neemt het aantal iri aan bouw zijnde woningen af. In Fin land en in West-Duitsland is de wo ningbouw belangrijk verminderd. Daar geeft het aantal vergunningen een aanzienlijke vermindering te zien. Wanneer men de cementproduktle als een benadering van de totale bouwbedrijvigheid beschouwt, schijnt het, dat volgens de cijfers van het bulletin de bouwbedrijvigheid in Eu ropa nog steeds toeneemt? in het bij zonder in enkele Oosteuropese lan den als Tsjecho-Slowakije, Polen en de Sowjet-Unie. Anderzijds is er een afnemende ontwikkeling in landen als Denemarken, Hongarije, Engeland en West-Duitsland. Het totale beeld van prijzen en kosten, dat uit de tabellen blijkt, is in Oostenrijk, Denemarken, Finland, Italië, Zweden, Zwitser land en Engeland betrekkelijk stabiel. Anderzijds zijn in de laat ste kwartaalperioden bouwkosten en groothandelspryzen voor bouw materialen belangrijk gestegen in België, Frankrijk, Noorwegen en West-Duitsland. Voor een rechtbank In doch liet bovendien elf jurylid, een vrouw, die de Liberiaanse hoofd- der twaalf juryleden niet lezen of schrijven stad Monrovia ver- gevangen zetten. kon, had gezegd dat zij scheen een belastingin- De rechter motiveerde toestemming had gege- ner, die beschuldigd deze handeling door te ven haar naam te plaat werd van verduistering, verklaren dat de uit- sen onder het stuk, Een twaalf leden tellen- spraak van de jury niet waarin de jury tot de de jury achtte de be- in overeenstemming conclusie „niet schul- klaagde niet schuldig was met het voorgeleg- dig" was gekomen, om en verklaarde dit te- de bewijsmateriaal. Hij dat zij had begrepen genover de rechter. meende daarom, dat de dat hierin „schuldig" Deze magistraat rea- jury haar oordeel niet had gestaan. Zij be geerde echter anders, volgens alle recht en greep de juiste toe- dan de gezwornen had- billijkheid, als vereist, dracht eerst, toen de den verwacht. In plaats had gegeven. voorzitter van de jury van de beklaagde op De rechter verklaarde het oordeel der gezwo- vrije voeten te stellen, tot zijn daad te zijn renen bekend maakte, verlengde hij niet gekomen nadat het eni- waarover zij haar ver- slechts diens hechtenis, ge niet gearresteerde bazing uitsprak. De centrale regering van Indonesië heeft zoals men weet, een actie ingezet tegen de tegenregering op Sumatra. Do acties wor den uitgevoerd door gecombineerde zee-, land- en luchtstrijdkrachten. Het Engelse onafhankelijke blad „Times" pleitte voor bemiddeling in de Indonesische burgeroor log. Het blad ineent, dat de buitenwereld vooral belang heeft bij ee* zich niet verder uitbreiden van het conflict „maar ongeluk kigerwijs zijn internationale belangen bij de opstand betrokken". In dit verband wijst het blad op de moeilijke positie op handcls- en politiek gebied van Singapore. De liberale „Manchester Guardian" waar schuwt tegen elk rechtstreeks ingrijpen van buitenaf, terwijl de communistische „Daily Worker" meent, dat het westen de opstandelingen rééds op verschillende wijze steunt. De „Hongkong Standard", een blad in de Engelse taal te Hongkong zegt, dat nu er landingen op Sumatra zijn uitgevoerd er geen kans meer bestaat op onderhan delingen tussen Djakarta en de revolutio naire regering. Deze krant voorspelt da' als Djauarta wint, de regering meer dan ooit de blik naar links zal richten en dat de invloed van mannen als Hatta praktisch uitgeschakeld wordt. En als de pogingen van Djakarta om de rebellen Tc verplette ren zullen mislukken zullen de regerings leiders en bloc op zij worden gezet. RAMPSPOEDIG De „Morning Herald" een krant in Sydney schreef in een hoofdartikel: Nu Djakarta de sprong gemaakt heeft zullen de conse quenties voor de republiek in haar geheel rampspoedig zijn. Volgens deze Australi sche krant zal de burgeroorlog de wankele eenheid, waarop de staat van Indonesië ge baseerd is, nog vorder doen verminderen. De „Morning Herald" meent aan te kunnen nemen dat de kwantitatief superieure re geringstroepen er wél in zullen slagen de meeste van de belangrijke plaatsen in Mid- den-Sumatra te bezetten. Het blad knoopt hieraan de opmerking vast dat het Javaanse leger misschien weieens zou kunnen gaan denken, dat als de Suma- traanse rebellenregering verslagen kan worden, men dit in de toekomst ook de Ne derlanders op West-Nieuw-Guinea zal kun nen leveren. In een ander hoofdartikel heeft dit blad ge schreven: „Wanneer de Sumatraanse tegen regering uiteenvalt zou Soekarno in een sterke positie komen te. verkeren en zal hij zijn geleide democratie met volledige deel name van de communisten kunnen doordrij ven". GUERILLA De ontwikkeling, die dé communisten het meest vrezen is, aldus de. „Morning Herald" een compromis tussen Padang en Djakarta, waarbij deelname van de communisten aan de regering uitgeslo ten wordt. Wanneer de opstandelingen moreel sterk zijn, kunnen zij voor onbe paalde tijd een guerilla voeren. En de centrale regering is niet bij machte een langdurig gevecht ie voeren, aldus het blad. .Gevaar in het noorden de nutte loosheid van do V.N.", was de kop van de Sydney „Daily Mirror" boven een hoofdartikel over de situatie in Indonesië. „Wanneer Soekarno en zijn onder commu nistische invloed staande regering erin slagen de Sumatrminse rebellen te overwel digen, dan kom' •••«lig in de sfeer van agressie-gevaar" Want, aldus cum 1 :-rde het blad, Soekar- no's volgende stap zul dan een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea zijn mogelijk ge volgd door aanvallen tot bezetting van Aus tralische Niemv-Guinea, Portugees Timor en zelfs Xoord-Australië. Laat niemand de hoop koesteren dat de Verenigde Naties In zo'n geval zullen hel pen. Die praatvergadering heeft staande voor 't moment dat optreden geboden was, al meermalen bewezen niets waard te zijn PRUTTELEN De Ver. Naties faalden treurig toen Hon garije door Rusland mishandeld werd. De Ver. Naties hebben hun naam ontleend aan de Koreaanse interventie-strijdkracht, .naar Amerika zorgde voor het merendeel van de zogenaamde V.N.-troepen. Wanneer Nederlands Nieuw-Guinea door Indonesië wordt aangevallen, zullen de Verenigde Naties waarschijnlijk niets anders doen dan tegenpruttelen, aldus de „Daily Mirror". De Londense „Daily Mail" schreef te ge loven, dat als het westen niet zo'n haast gehad hal om aan Indonesië de onaf hankelijkheid op te dringen de tegen woordige moeilijkheden zich niet zou den hebben voorgedaan. Als Indonesië communistisch wordt zal dit een nieuwe grote ramp voor het westen betekenen. De „New York Times" schreef in een com mentaar op de landing van troepen van president Soekarno op Sumatra: „De lan dingen wijzen er op, dat het Indonesische genie voor compromissen er niet in is ge slaagd een oplossing te vinden voor de be trokken problemen en dat belde partijen, zoals zij bekendmaakten, thans vastbeslo ten zijn het uit te vechten". „Op het ogenblik hebben de regeringstroe pen het Initiatief, omdat zij, hoe arm zij ook uitgrust zijn, toch nog superieur zijn aan de rebellen en deze superioriteit nog zullen kunnen vergroten, indien zij er In slagen meer wapens van het Sovjet-blok te krijgen. WORGING „Doch ook de rebellen trachten wapens te kopen en tenzij zij snel worden ver slagen, hebben zij een troefkaart in han den. Die kaart is de economische wor ging van Djakarta. De burgeroorlog heeft reeds geleid tot de gedwongen sluiting van een Amerikaans olieterrein en zou tot de sluiting van nog meer ter reinen kunnen dwingen, waardoor Dja karta van het grootste deel van zijn bui tenlandse valuta zou worden beroofd. Als gevolg van deze landingen worden de twistpunten in dit conflict thans voortdu rend duidelijker. Aan de ene kant staat president Soekarno, die de westerse demo cratie verwerpt en in collaboratie met de commnnisten een „geleide democratie" af kondigt, die zij vooral op Java tracht toe te passen. Aan de andere kant staan de rebellen, die elke communistische deelneming in de rege ring verwerpen en een grotere autonomie voor de buitengewesten eisen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11