PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De noodlottige roos OUD-GEDIENDE H. J. KRAAK WAS TROUW „MIDDELBURG"-LID Een zittend leven? rookt heeft gelijk LUCT0RII KAMPIOEN IN DE DERDE KLAS Verf met glans en met gemak: CETALAC! Ceta-Bever DONDERDAG IS MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 13 ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Tot op hoge leeftijd kon men beroep op hem doen (red.: drs. M. C. Verburg) Twee weken geleden is men mag wel zeggen aan het Zeeuwse schaak leven op 80-jarige leeftijd ontval len het lid van de schaakvereniging „Middelburg", de heer H. J. Kraak. De heer Kraak was een oud-gediende van zijn club in de letterlijke beteke nis van het woord. Tot op zeer hoge leeftijd kon Middelburg een beroep op hem doen als er een hoofdklasse- wedstrijd was. Hij zat dan vaak aan het tiende bord en was heel moeilijk te verslaan. De laatste jaren speelde hij nog zeer verdienstelijk voor het tweede tiental. Van nog groter belang was zijn per soonlijkheid. Opgeruimd, zachtmoe dig, geestig en beschaafd als zijn op treden was, had men altijd en wie van de oudere spelers in Zeeland kende hem niet graag omgang met hem. Tot op het laatst was hij met zijn atletische gestalte een trouw bezoeker van de clubwedstrijden. Het was hem nog altijd aan te zien dat hij een uitnemend gymnast was ge weest, die vele tientallen jaren gele den eens een plaats had in een keur korps dat de Nederlandse kleuren in Lyon verdedigde. Voorts had hij van antiquiteiten veel verstand. Zijn stijl was altijd eender, verdedi gend met veel list en wachtend op een fout van zijn tegenstander. Agressief was hij, ook in het per soonlijke, zelden. Zo zal hij nog lang in de herinnering van zijn vrienden blijven voortleven. Juniorentoernooi K.N.V.B. De jeugdcommissie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland heeft zich met een schryven tot alle voetbalverenigingen in Zeeland gericht, waarin de opzet van zyn plan tot het organiseren van een massaal juniorentoernooi nader wordt uiteengezet Het is de bedoe ling dat de eerste ronde van het toer nooi, waaraan alle clubs in Zeeland kunnen deelnemen met de junioren elftallen, waarmede zy thans in de competitie uitkomen, op Hemelvaarts dag in Vllssingen wordt gehouden. Er zal op zes velden tegelijk worden gespeeld en de deelnemende elftallen zullen worden ingedeeld in poules van drie uit verschillende rayons, zo dat de jongens eens met andere te genstanders te doen krygen. Er zal getracht worden aan het eind van de dag als attractie voor de jon- f;ens een wedstrijd te laten spelen ussen „Vlissingen" en een Zuidelijk emateurelftal or een andere aantrek kelijke wedstrijd. Een eventueel batig saldo van deze wedstrijd zal dan in zyn geheel mogelijk bestemd worden ter (gedeeltelijke) dekking van de door de deelnemende verenigingen te maken reiskosten. Deze reiskosten zullen uiteraard door samenreizen zo veel mogelijk beperkt kunnen worden De winnaars van iedere poule komen in de halve finale (voor de B-junioren zal waarschijnlijk op zaterdag 27 mei een tussenronde nodig zijn). Gedacht wordt om de halve finale en de finale te doen spelen op zaterdag 14 juni in dezelfde plaats waar op die datum het Zeeuws elftal zal uitkomen tegen de semi-profclub D.F.C., zodat de ju nioren als het ware het voorprogram ma verzorgen en als extra beloning ook deze wedstrijd kunnen bijwonen. Voor de winnaars van het toernooi zullen wisselbekers beschikbaar ge steld worden, voor de poulewinnaars medailles. Omdat men terecht van mening is da+ dit toernooi slechts dan betekenis zal hebben indien ook werkelijk alle juniorenelftallen, die in de huidige competitie uitkomen, eraan zullen deelnemen zal aan de hand van de in gekomen inschrijvingen nader wor den besloten of het toernooi al dan riet doorgang zal vinden. f Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Krulden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist d f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Zijn laatste partij speelde hij op 3 januari j.l. in de hem eigen stijl, tegen de 16-jarige opkomende jongeling J. Goedhart. Hij was er trots op de handschoen nog te kunnen opnemen met iemand die 64 jaar jonger was! Ter nage dachtenis aan deze sympathieke figuur volgt hieronder deze partij. Wit: J. Goedhart; zwart: H. J. Kraak Siciliaans. 1. e4, c5; 2. Pf3, Pc6; 3. d4, cd4:; 4. Pd4:, d6; 5. Pc3, Pf6; 6. Le2, e6; 7. 0-0, Le7; 8. Le3, 0-0; 9. Dd2, Ld7; 10. Tadl, a6; 11. f4, Pd4:; 12. Ld4, Pe8; 13. e5, d5; 14. Le3, Lc6; 15. Khl, g6; 16. f5i), gf5:; 17. Lh6, Pg7; 18. De3, Kh8; 19. Dg3, Tg8*; 20. Dh3, Lg53); 21. Lg7f, Tg7:; 22. Tf3, De7; 23. Tg3, Tag8; 24. Td4*), f6; 25. ef6:, Df6:; 26. Tdd3?, d4; 27. Pdl, Lb5 en wit gaf op. i) zwart heeft zich sterk defensief opgesteld. Wit gaat nu de zaak for ceren, wat hem materiaal kost. Be ter ware eerst g4. Net op tijd. 3) Zwart slaat reeds terug. Er is geen goede voortzetting meer denkbaar. Middelburger Van Eenennaam jeugdkampioen dammen Vlissingse vereniging past systeem Krijger toe In het jeugd-kampioenschap dam men van Zeeland behaalden de junior- leden van de Middelburgse damvere niging A. Walraven en O. van Eenen naam aan de borden 1 en 2 een ge lijk aantal ponten, zodat 3 barrage partijen gespeeld moesten worden voor de begeerde titel. Deze 3 partij en zijn gespeeld met de volgende uit slag: WalravenVan Eennennaam 1 1, Van EennennaamWalraven 1 1 en WalravenVan Eenennaam 02. Met deze uitslag is de strijd be slist: de 16-jarige Chr. Ulo scholier C. van Eenennaam uit Middelburg is jeugdkampioen van Zeeland 1958 ge worden. Hij zal nu de Zeeuwse kleu ren verdedigen in het toernooi om 't jeugd-kampioenschap van Nederland, dat tijdens de paasvakantie te Apel doorn gehouden wordt. In samenwerking met een limona- defabriek te Den Haag heeft het be stuur van de Zeeuwse Dambond de gelegenheid geopend voor deelname aan een toernooi, waarvoor een zilve ren wisselbeker ter waarde van 300,beschikbaar is. In tegenwoordigheid van één der firmanten van deze fabriek zal op zaterdag 15 maart te Goes in de bo venzaal van het café van de heer Luijk bij de opening van de le ron de bedoelde beker worden overhan digd. De Vlissingse damvereniging D.I.D., die waarschijnlijk de eerste in Zee land zal zijn om voor de rangschik king van de bordnummers in de on derlinge wedstrijden het systeem „Keijzer" toe te passen, en hiermede het aloude gebruik van de cijfers 0, 1 en 2 prijs te geven, heeft nu de le ronde gespeeld. Iedere speler wordt geclassificeerd naar het verkregen waardecijfer plus het veroverde waarderingscijfer. Rotterdam-Tottenham H. bij Brits kon. bezoek. Ter gelegenheid van het bezoek van het Britse koningsnaar aan Rotter dam zal op donderdag 27 maart a.s. in Stadion-Feijenoord een lichtwed- strijd worden gespeeld tussen het Rotterdams elftal en de Engelse eer ste divisieclub Tottenham Hotspur. In het Rotterdams elftal zal Faas Wilkes waarschijnlijk als gastspeler worden opgesteld. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan het Sophla-kinderzie- kenhuis te Rotterdam en aan de kin derafdelingen van enkele andere par ticuliere ziekenhuizen in Rotterdam. „Zonneveldrit wordt" weer op 2e pinksterdag gereden De motor- en autoclub „Schelde- gouwen" te Middelburg organiseert op 26 mei, tweede pinksterdag, voor de vierde maal de in zo korte tijd populair geworden „Zonneveldrit". Zoals bekend is de totale opbrengst van deze rit, die wordt verreden on der auspiciën van de K.N.M.V. en waaraan kan worden deelgenomen met auto's, motoren, scooters en bromfietsen (met passagiers) voor 't ontspanningswerk op „Zonneveld." vorit goedkeuring autoriteiten, voor deze toeristische rit op „Zonneveld" te laten finishen. Veertien landen tegen sponsrubber bat Tijdens het congres van de Euro pese tafeltennis Unie, dat een de zer dagen is gehouden, heeft men een oriënterende bespreking gevoerd over de kwestie van het sponsrub ber bat. Veertien landen spraken zich uit tegen de handhaving van dit bat en drie landen waren er voor. Deze stemming heeft echter geen bindende kracht. Deze kwestie zal nogmaals aan de orde komen in een vergadering van de Internationale Tafeltennisfederatie, die later in het jaar op een nog nader te bepalen plaats wordt gehouden. anders! 1 Ook met filter verkrijgbaar. Deto en P.S.V. geven demonstratiewedstrijd Op Hemelvaartsdag in Middelburg De korfbalvereniging „Swift" te Middelburg brengt zqn supporters en leden elk jaar tqdens de traditionele seriewedstrijden op Hemelvaartsdag een aantrekkelijke wedstrijd tussen twee prominente twaalftallen in Ne derland. Tydens de seriewedstrqden van aanstaande Hemelvaartsdag, op 15 mei, zullen de Eindhovense vereni gingen Deto en P.S.V. een demon stratiewedstrijd geven. Men kan dus verzekerd zijn van een prachtig korf balduel. Deto is dit jaar kampioen van de zuidelijke klas geworden, ter wijl P.S.V. dit meerdere malen in de afgelopen jaren was. (Advertentie) ZEEUWSE TAFELTENNISCOMPETITIE V.S.V. moet degradatie wedstrijden spelen Luctor H werd ongeslagen kam pioen in de derde klas. Zelf speelden de mensen uit Helnkenszand niet, maar doordat YVilno IH van P.T.T. verloor, zyn de Luctor-reserves on bereikbaar geworden voor de overige teams. P.T.T. nam door de zege op Wilno III diens tweede plaats over. Will van Zoelen IV had geen moeite met de jeugdige Spirit-spelers. In de eerste klas leed V.S.V. zyn elfde ne derlaag, waardoor de Vitrlte-spelers de onderste plaats niet meer kunnen ontlopen. Sorry I liet geen twijfel bestaan over haar superioriteit, nummer drie van de ranglq'st, Spirit I, werd met liefst 91 afgedroogd. Jacobs redde de eer voor Spirit door winst op E. de Poorter. Will van Zoelen I behaal de een zeer benauwde overwinning op Sla Raak I. Van Strien debuteerde bq Sla Raak I heel verdienstelijk. In de tweede klas blijft de spanning er in doordat de wedstrijd Wilno II—Goes geen doorgang kon vinden en Sla Raak H zqn kleine kans wist te be houden door een royale zege op Will van Zoelen HI. In de vierde klas den de beide Will van Zoelen-teams weer eens een nederlaag. Wilno IV was hier het beste mee gebaat, want aan drie punten uit evenzoveel wed strijden heeft zy voldoende om het volgend seizoen een klas hoger te spe len. De uitslagen zyn: Eerste klas: Sla Raak IW. v. Z. I 4—6; Sorry II—V.S.V. 6—4; Sorry I —Spirit I 9—1. Tweede klas: W. "V. Z, IIISla Raak II 28. Derde klas: W. v. Z. IVSpirit IH 7—3; Wilno Hl—P.T.T. 4—6. Vierde klas: W. v. Z. V—Wilno IV 3—7; W. v. Z. VI—Sorry V 3—7. De standen zqn: Eerste klas: Sorry I 1224; W. v. Z. I 13—24; Spirit I 14—17; Sorry II 13—13; Sla Raak I 14—10; W. v. Z. H 12—7; Luctor 113—6; V.S.V. 13—3. Derde klas: Luctor H 917; P.T.T. 10—12; Wilno III 8—11; YV. v. Z. IV 9—11; Luctor IH 8—1; Spirit Hl 8— 0. Vierde klas: Wilno IV 13—23; Sor ry IV 13—19; Sorry V 13—10; W. v, Z. V 14—8; W. v. Z. VI 14—6. 826. Het grote moment was aangebroken. Arend luisterde nauwgezet naar de aanwijzin gen die de piloot van de B-29 hem gaf. Voorzichtig voerde hij de snelheid van zijn eigen mo tor op, tot zij gelijk was aan die van de Superhortress. Op het moment, dat de gezagvoer der de conneoUes tussen de beide toestellen verbrak, floep te er een rood lampje aan op het instrumentenbord van de Horzel, waarop piloot Storm ïiddellijk vol gas gaf en schuin omhoog wegschoot. Door deze plotselinge gewichts vermindering zou de grote ma chine zeker eveneens omhoog geveerd zijn, als de gezagvoer der niet direct de neus van de luchtreus neergedrukt had. Al les was vlot verlopen en de kleine straaljager scheen zich te verheugen, dat hij nu vrij in zqn eigen element was. Het grote voordeel van dit „klandestiene zitje op de rug van een grotere broeder" was. dat de Horzel geen kostbare brandstof verbruikt had met de start deel van de zware klim. Alle superbrandstof kon nu aangewend worden voor de laatste kritieke ki lometers in de ijle stratosfeer. En de Horzel had er blijkbaar zin in, want reeds zweefde het „moe- dervliegtuig" als een klein stuk speelgoed ver beneden hem. Steeds hoger liet Arend de machine klimmen. De hoogtemeter wees al ruim 18.000 meter i het eerste aan Als onze piloot door de glazen koepel van zijn luchtdrukcabine naar omlaag keek, zag hij de sta ten Arizona en Nieuw Mexico als een enorme reliéfkaart uitgespreid liggen, compleet met woesty- nen en bergmassieven, waartussen de Rio Grande zich als een smal, zilveren lint naar de Golf van Mexico kronkelde. Aan de horizon glinsterde het blauwe waas van de Stille Oceaan. Arend stond ln voortdurend contact met de gezag voerder van de B-29, die zyn korte en zakeiyke berichten relayeerde naar de vliegbasis Tarmac, waar ledereen gespannen luisterde. Enkele onver- beteriykë gokkers konden niet nalaten, hoge be dragen te verwedden op piloot Storm's recordpo ging. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Donkerbroek W. Dijk- Beroepen te Opheusden L. Vroegin- dewey te Gameren. Beroepen te Mantgum K. G. de Noord, kand. te Wehe (Gr.). Aangenomen het be roep als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (secretaris oecu menische jeugdraad) A. H. van den Heuvel, kand. te Utrecht. Bedankt voor Edqrveen (toez.) J. Smit te Groot-Ammers. stra te Appelscha. Beroepen te Voorburg (vac. P. A. EI- derbosch) A. Th. Rothfusz te Ren- kum. Beroepen te Hoogeveen (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet. GEREF. KERKEN Beroepen te Harmeien N. J. Goris kand. te Apeldoorn; te Noorden- Zevenhoven J. W. Gen uit kand. te Sprang Kapelle. Beroepen te Ulverstone-Penguin (Tasmanië) (Reform Church) G. Veeneman te Amersfoort. Beroepen te Helpman W. M. de Bak ker te Maasdijk. GEREF. KERKEN ART. 31 Beroepen te Enumatil (tweede maal) E. Koot te Zaandam. Bedankt voor Alphen aan de Rijn Bodegraven en voor Homewood (Ca nada) J. Mulder te Gees. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert J. C. van Ra- vensway te Scheveningen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-zuid, B. Posthumus te Noordbergum (Fr.) REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Bussum P. Pols te Hengelo (Overqsel).) Aangenomen naar Arnhem D. Tjalsma te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Waardenburg W. Hage te Nunspeet en C. Molenaar te Leiden. Beroepen te Waardenburg W. Ha- ge te Nunspeet. FEULLET0N HILLARY WAYNE Lorraine knikte verstrooid terug. Ze wilde eigenlijk Morna schetsen in haar nu wat tc kort geworden kleren en pratend met de niet-opgetuigde pony. maar allerminst als een in de puntjes verzorgd meisje dat rijles krijgt. Nu echter had ze geen tijd om dit uit te leggen. „Als jij weer naar huis wilt, blijf ik hier wel tot Martin terugkomt", zei David. Aldus weer tot de werkelijkheid ge roepen, herinnerde Lorraine zich met enig schuldgevoel de haar wachtende bezigheden en keerde op haar schre den terug. Morna, wier rode neusje aan een kers opeen rose taartje deed denken, liep ernstig pratend mee over het dorpsplein. „Had U graag, dat het ander weer werd? Gaat U ook rijles geven? Waar houdt U meer van, van hon,den of paarden Mammie zei, dat U Nim rod zo aardig vond; we zouden hem U wel geven als juffrouw Leigh er maar niet over viel. Kunt U zich in denken dat het binnen vier dagen al Kerstmis is? Er zijn al twee pak ketjes voor mij gekomen,- maar na tuurlijk zijn ze nog weggezet. Met Kerstmis krijgen we bezoek en nu spijt het mammie, dat ze geen gro tere pudding heeft gemaakt. Die me neer komt uit Australië en Pappie gelooft», dat hij meneer Leigh wel zal kennen. In Australië spelen ze im mers om deze tijd cricket, nietwaar? Nu", besloot Morna, met een blik op het besneeuwde dorpsplein, „dat moet hij hier maar niet proberen". „Dag, Morna, ik moet naar binnen, zei Lorraine. „We zien elkaar nog wel eens nietwaar"? „Natuurlijk U moet me les geven nu Pat weg is, vindt U niet? Ik dacht, dat ik haar erg zou missen", zei het blijkbaar nog al wispelturige kind. „Maar ge loof, dat U het evengoed kunt. En U ziet er aardiger uit". Tot de specialist en dr. Faircy hun langdurige consult hadden beëindigd, bleef 't in huis onrustig en onbehaag lijk. Na afloop deelde Martin Lorrai ne mede, dat hij en David Babara weer naar haar eigen kamer zouden dragen, omdat ze gerust vervoerd mocht worden, maar dat de val waar schijnlijk ernstige gevolgen zou heb- Advertentie) RECHTBANKVERSLAG U bent de kassier en u heeft helemaal niets van die overval gemerkt?" „Nee, meneer de president, ik zat te lezent" (Zó boeiend is nu PANORAMA ben als ze zichzelf ook maar enigs zins vermoeide. Ze moest in bed blij ven tot de ribben genezen waren en daarna meestentijds op 'n divan rus ten. „Maar ten slotte", zei Lorraine, vol medelijden met zo'n doel- en nutte loos bestaan, „ten slotte zal ze toch weer op komen, nietwaar? Ik be doel evenals vroeger. Hij wendde zich zwijgend af. „Martin" riep ze scherp. „Hoor eens, kindlief", zei hij, door het keukenvenster naar de ouderwet se moestuin en de schrale leibomen aan de brokkelige muur starend, „vroeger of later moet je de waar heid onder 't oog zien. Je moet be- PLASTICVERF van grijpen, dat er voor mijn zuster Bar bara weinig hoop op een toekomst bestaat. Hoogstens nog een paar jaar heeft men ons gezegd en dat nemen we ook aan. Geloof je, dat ik zo graag in een uithoek als deze ben gaan wonen? Natuurlijk houd ik van het oude familiebezit maar 't is wel een erg sober bestaantje aan 't hoofd van een kleine rijschool, die juist genoeg opbrengt om de boel hier gaande te houden. Toen ik in Australië was werkte ik op een gro te veefokkerij van mijn oom en heb ik ook een poos tussen de graanvel den gezeten. Landbouw en veeteelt zitten me als 't ware in het bloed; o, misschien niet letterlijk, want de Leighs van Gander Green hebben zich nooit ernstig op een be roep toegelegd. Maar in elk geval kon ik er een flink bestaan in heb ben gevonden, ais het hqis me niet zo totaal had opgeëist." ,Je bedoelt, dat je het ter wille van Barbara gaande hebt gehou den?" „Och", antwoordde hij, nu weer rondom zich ziende cn met dat grap pige glimlachje, dat ze heimelijk zo bewonderde, „wat zou jij in mijn ge val hebben gedaan?" „Zeg eens, Martin", vroeg ze, haar eigen gedachten volgend, „waarom was Gemma met jou in Australië?" „Gemma woonde op onze boerderij. Oom Joey is drie maal gehuwd ge weest en zij was een jongere zus ter van zijn tweede vrouw. Ik hen met haar opgegroeid." En ziende dat Lorraine 't nog niet goed begreep, ging hij na een ogenblik zwijgend voort: „Mijn moeder was van mijn vader weggelopen cn had mij, toen nog een heel klein kindje, meegeno men. Ze beweerde, dat' het om een lange vakantie ging, maar ik voor mij geloof, dat Vader's ziekte, toen nog in 't begin, op haar zenuwen was gaan werken. Ze reisde naar Poker Plain, in Queensland, helemaal op eigen gelegenheid, afgezien van haar kind, dat de ontberingen onder weg niet bepaald stilzwijgend ver droeg! Moeder hield van haar broer Joey, wiens vrouw Lilian ze in En geland had gekend en dus nam ze tot hen haar toevlucht. Tante Lilian had een zoontje van ongeveer de zelfde leeftijd en we werden dikwijls voor tweelingen aangezien. Enkele maanden ging alles best, maar op een nacht trad de rivier buiten haar oeversen misschien kun je de rest wel raden (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9