jo-tactic, fy Hl/O UV^ gg „Tibetaanse monnik" is bedrieger Nu nog CHAOS op Heyselvlakte waar Expo 1958 straks prijkt WYBERT het derde oog DONDERDAG 13 MAART 3958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 11 (Advertentie) Dwars door de blubber ploegt Herr Hansmann uit Dusseldorp met twee gigantische dubbele vrachtauto's zich een weg. In het modderige wielspoor scharrelt er spetterend een Zwitsers bestelau- tootje achteraan, öp de voet ge volgd door een Tsjechische auto bus, die een fontein van grauw geel modderwater opspuit uit een centimeters diepe plas, in haast om een lading arbeiders zo snel mogelijk af te zetten bij het reeds bijna voltooide Tsjechische Pavil joen. Enkele honderden meters ver der, op een bank aan een pad langs een droogstaande waterpar tij. vlak bij het Paleis van de Champagne en de Wijn, heerst bijna de rust van het bos. De hoge kale bomen staan te druilen onder de grauwe lucht. Vaag schemert tussen de vochtige takken door het grillige silhouet van de bollen en buizen van het Atomium. Schilders verven aan het Paleis van de Champagne en de Wijn, maar schilderwerk maakt geen lawaai. Zo heerst in dit beschutte hoekje een schijn van rust. Niet meer dan schijn, want van alle kanten dringt toch ook hier het verwijderd gedruis door van een zwaar optrekkende vrachtwagens, van hamerslagen op een stalen plaat, van een piepend knarsende torenkraan, van de grommend ronkende motor van een lier, van een bonkende bulldozer en van Duitse, stemmen, die met Beiers accent in het Frans bevelen schreeuwen naai' een niet-begrij- pende Italiaan. Het zijn de stem men van Babyion, dat zijn toren bouwt. i Advertentie) Bij guur weer w kunt U verkoudheid voorkomen met s ook becijferen dat het pittoreske bouwsel van Andorra in verhou ding 34 maal zo groot als het enorme bouwwerk het grootste ronde gebouw ter wereld van de Amerikanen is. Baaierd, van lawaai Overal elders op het terreip rijden daverend de vrachtwagens af en aan, klinkt de dolle sym fonie van staal op staal, boren de vlammen van de snijbranders met fel gesis gaten in de stalen binten, rammelen betonmolens zand en grint en water dooreen tot een smeuige brei en bonken de torenkranen meterslange ijze ren spanten op een hoop. In die baaierd van lawaai heerst de chaos onbeperkt. Maar chaos of geen chaos, daar trekt niemand zich iets van aan. atomen van dit 150 miljard maal vergrote metaalkristal. Niet dat het gevaarte zal om vallen, zoals lange tijd in Brussel geroddeld werd, maar af en toe komt er wel eens een schroef of een stuk alumi nium naar beneden en daaraan stelt men geen bezoekers bloot. Even koortsachtig als aan het Atobiium wordt overal op het ter- rein gewerkt. Behalve in het pa viljoen van Andorra waar we slechts een bedaard voortstappen de man aantroffen met een plank op de rug. Het is met een op pervlakte van 64 vierkante meter - dan ook maar een heel klein paviljoen, vergeleken met reuzen als de Ver. Staten met 28.929, Rusland met 24.925 en Nederland - - derde in de rij der groten met 24.857 vierkante meter. Toch is ook dit sierlijke bouw werkje van Andorra waarlijk de moeite van het bekijken wel waard. En klein is immers maar een betrekkelijk begrip. Wan neer een staat van 7,8 miljoen vierkante kilometer, zoals de Ver enigde Staten, een paviljoen van 28.929 vierkante meter bouwt en een dwergstaatje van 495 vier kante kilometer groot, het tot 64 vierkante meter brengt, kan,men i „Het derde oog" werd best-seller De man die als Tibetaan se monnik met het „der de oog'-' duizenden trou we volgelingen heelt en wiens boek „Het derde oog" in vele talen is ver schenen en een bestseller werd, is door een prïvè- detective uit Liverpool, Clifford Burgess, ont maskerd als een doodge wone bedrieger. Dr. Lob sang Ilamp» is namelijk geen Tibetaanse monnik (1»U is zelfs nog nooit in Tibet geweest), maar een loodgieterszoon uit l'lymton, die 47 jaar te rug bij de burgerlijke stand werd ingeschreven als Cyril Henry Hoskins. De heer Hoskins is erin geslaagd onder twee uit heemse namen grote be kendheid te verwerven. Als Lobsang Ram pa schreef hg de bovenge noemde autobiografie van een Tibetaanse lama en als dr. Kuan-suo ofte wel kortweg dr. Kuan placht hij in de sterren te lezen en adviezen te ge ven. niet alleen in gees telijke aangelegenheden, maar evenzeer op het ge bied van de gezondheid. Hij woont met zijn grijs harige vtouw in een bo ven op een rots gebouw de, door een hoge muur van de buitenwereld af gezonderde villa in de omgeving van Dublin. Als assistente heeft hij mevrouw Shellagh Rouse (eens een bekende figuur in de Loii9en.se society; zij werd zelfs voorge steld aan koningin Eli zabeth), die haar tnan en drie kinderen in de steek heeft gelaten om dr. Ivu- an te helpen hij zyn we reldomvattende corres pondentie. Zij is een van zijn vele aanhangers, die onvoorwaardelijk gelo ven in zijn hemelse machten en helderziend heid. VOLGENS een verkla ring van zijn vrouw is Lobsang Rampa's boek ..Het derde oog" volko men verzonnen. Hoskins, een thans dood zieke man met een hart- aandoening en verschil lende andere kwalen, had volgens haar geruime tijd tevergeefs getracht werk te krijgen. Ten ein de raad besloot hij dit boek te schrijven, dat nu reeds in twaalf talen verschenen is. In het prospectus van de Ne derlandse uitgever wordt ..Het derde oog" enthou siast beschreven ris „een fascinerend en zeldzaam verhaal, waarin ons voor het eerst door een insi der een blik wordt ge gund in een de wester ling volkomen vreemde maatschappij, waarin het leven ons welhaast onge looflijk voorkomt, zo on geloofwaardig zelfs dat er lange tijd aan werd getwijfeld of dit verhaal wel op werkelijkheid be rustte. Nimmer werden Tibetaanse geheimen op zulk een uitzonderlijke wijze ontsluierd". Op het stofomslag van liet boek bcschryft dr. Kuan hoe hij als zeven jarige zoon van een Tibe taanse prins in het zwaarste klooster van Tibet werd opgenomen en dat bij decreet van de Dalai Lama zijn buiten gewone helderziende ga ven vergroot moesten worden door een opera tie. bekend als „opening van het derde oog". Maar de particuliere de tective Clifford Burgess, die op verzoek van een aantal wasechte Tibe taanse geleerden een on derzoek instelde, ontdek te zoals gezegd dat Hos kins, alias Lobsang Rampa, alias dr. Kuan, nooit in Tibet geweest is en nimmer een hersen operatie heeft onder gaan... Niettegenstaande de ver zekering dat het verhaal verzonnen was, hand haaft de kaalgeschoren dr. Kuan echter de au- tentïciteit van het boek. ..Het verhaal is waar maar om zeer bij zondere redenen kan de identiciteit van dr Tibe taanse auteur niet be kend worden gemaakt". De directeur van zijn En gelse Uitgeverij verklaar de: „Ik ben zeer verrast. Ik dacht werkelijk dat hij een Chinees was". „INTERNATIONAAL LEGER" ZWOEGT IN MODDER Overzicht van het terrein der Brusselse wereldtentoonstelling. Brussel rekent op het wonder van de laatste weken (Van een speciale verslaggever). Volkomen overrompeld door herrie en lawaai hebben we mét dik beslikte schoenen een kwartier lang verbou wereerd op bet Internationale Samenwerkingsplein ge staan. Dat Internationale Samenwerkingsplein bestaat eigenlijk nog niet, maar toch ligt het even buiten brussel op de vlakte van de Heysel, waar uit een poel van gele modder de Expo '58 groeit. Voorshands is dat plein een nog bhibberigcr chaos dan liet allerrommeligste bouw werk na drie weken regen in een klassiek Nederlands polderland. Van Plein kan men dus nauwelijks spreken, maar Internationale Samenwerking is er te over. Op die 200 hectaren tentoonstellingsterrein wordt bewezen, dat waarlijk niet alleen Hollandse polderjongens weten wat bet is te poeren in baggervette grond. Al ruim een jaar lang zwoegt er een leger van meer dan 10.000 Belgen en tezamen met enkele honderden „specialisten" uit Rusland en Marokko, Perzic en Venezuela, Oostenrijk en de Filip pijnen, Israël en Andorra, stampen ze op de Heyselvlak te een stad uit de taaie leem een stad zo mejestueus, zo indrukwekkend, zo exotisch en zo groots, dat het lijkt ol" reeds nu een stuk „science fiction" baarlijke werkelijk heid wordt.. Op 17 april moet Koning Boudewijn de Algemene We reldtentoonstelling Brussel 1958 openstellen voor het pu bliek. Het ziet er beslist niet naar uit, dat dan alles klaar zal zijn. „Oh nee, daar lijkt het niet op", bevestigt' mej. Frieda Lamm, officieel woordvoerster van het Com missariaat-Generaal. „maar het komt wel klaar." Frieda Lamm heeft grond voor die stellige verklaring. Heeft niet een der leidende functiona rissen van het Commissariaat ook in 1935 al daadwerkelijk aan •Ie opbouw van een wereldtentoon stelling meegewerkt? Eii was het toen, luttele weken voor de ope ning, niet een nog grotere chaos daii nu? En was er toen niet „le miracle des dernières semaines", dat de zaak op tijd in orde bracht? Nu dan, dat wonder van de laatste weken zal het ook nu wel weer doen; daar rekenen ze op. In de fabriek Nu is de ophouw van de Ex po '58 helemaal er op ingesteld, de buitenstaander zich op het bouwtempo te laten verkijken. Tal van paviljoens vooral dc zeer grote worden niet op de Heyselvlakte gebouwd, maar in de fabriek. Zelfs Baron Moens de Fernig. die als Commissaris- Generaal de allerhoogste organi sator van de wereldtentoonstel ling is, schijnt zich daar deerlijk in te hebben vergist. Hij moet met strenge maatregelen hebben gedreigd, toen de tijd angstwek kend vorderde en van sommige- paviljoens nog geen bint of spant boven de grond kwam. Maar juist toen het leek of het nooit meer klaar zou komen, daverden ko lossale Duitse vrachtwagens dooi de straten van Brussel, stoom den forse Russische vrachtsche pen de Belgische havens binnen en landden enorme Amerikaanse transportvliegtuigen op Meis broek. Vreemde, vernuftige construc ties van hout en staal en plas tic werden afgeleverd op de bouw terreinen tussen de eeuwenoude bomen van het Park van Laeken, dat door koning Boudewijn tijde lijk voor de tentoonstelling is uitgeleend. Een leger van arbei ders ging met die elementen in de weer en zie daar. in enkele we ken stonden de groteske geraam ten overeind en nog weer luttel»? tijd later bleken die geraamten plotseling uitgegroeid tot dc pa viljoens. die men van Rusland en Duitsland de wereld hadden be loofd. Levensgevaar Maar klaar is liet nog lang niet. Aan de inrichting is men nog bijna nergens toe en van sommige paviljoens staat het ge raamte nog maar nauwelijks overeind. Van het atomium waren begin maart 7 bollen gereed, com- pleet-met-buls van blinkend alu minium. Terwijl de arbeiders tientallen meters boven de grond nog als mieren krioelden in het staalskelot van de achtste bol, hranddde lil de eerste de verlich ting al proef. Maar hoeze die negende (laatste) bol aan die monstru euze, 110 meter hoge Kerst boom zullen monteren, zul ons altijd een raadsel blijven. Want wie niet direct bij dit monsterkarwei betrokken is, krijgt geen kans het bouw werk op minder dan 40 meter te benaderen, zelfs niet wan neer hij door een zo charman te hostess als mej. Keulemans wordt rondgeleid. Een hostess I immers brengt haar gasten niet in levensgevaar. En le vensgevaar bedreigt nu de be zoeker nog vanuit de monster-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7