Tonijnen en miljonairs veclxieu mei eikaar tij ï^etlqeyori Drukte in herberg Fisherman's Rest President Roosevelt, Gene Tunney en vele andere beroemde mannen en vrouwen kwamen of komen telkenjare naar Nova Scotia om daar voor de kust van Wedgeport te genieten van de grootste sensatie, die de hengelsport bieden kan. DONDERDAG 13 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. (Van een bijzondere medewerker)' G ewoonlijk heerst er grote orde in de keurige herberg, die de naam draagt „The Fishermen's Rest". Toen ik er binnenstapte, was mevrouw Pothiers kamer, de kamer van de herbergierster, echter een chaos ge lijk. Mevrouw Pothier keek mij hoofdschuddend aan. Op de tafel hadden enige mannen, afkomstig uit vier verschillende landen, hun vistuig Eén van de tonijnen die het gevecht ver loor, wordt binnenboord gehesen. uitgespreid. Zij waren druk bezig met het in orde te maken voor de grote vangst. Ze leken wel kwajon gens, die vliegers in elkaar zetten, zó ernstig en vol spanning waren zij aan de gang. Snoeren en staaldraden la gen over de stoelen en op de grond. Grote vishaken hingen tegen een der deuren. Enige snoeren waren vastge knoopt aan de gordijnroeden. Een verweerde hengelaar was bezig de snoeren met behulp van verfpot en kwast zachte tinten te geven, opdat de \issen ze niet zouden kunnen zien. „Ja." zei hij kwasi-verontschuldigend, „we moeten nu eenmaal proberen om tonijnen thuis te brengen." „Als er ook maar één druppeltje verf op mijn sofa valt," waarschuwde mevrouw Pot hier. „zult U nog heel wat anders thuis brengen dan tonijn. Dat verzeker ik U!" Haar verontwaardiging was evenwel ge veinsd. Mevrouw Pothier was namelijk, evenals alle andere inwoners van het vis sersdorpje Wedgeport (gelegen in de Cana dese provincie Nova Scotia), in haar hait erg tevreden, dat ze ook ditmaal weer deel had aan de jaarlijkse mengeling van jachten op reuzenvls en gemoedelijke pret, die be hoort tot de jaarlijkse International Tuna Cub Match. Deze strijd om de Tonijn-beker is een gebeurtenis in de hengelaarswereld, die van dezelfde orde is als de wedstrijden om de Davis Cup in de tenniswereld. En tel- lcenjare, als de deelnemers aan de wedstrijd vertrokken zijn, is mevrouw Pothier, als iedereen in Wedgeport, bedroefd, al wordt die droefheid ook ten dele geneutraliseerd door de wetenschap, dat tien twaalf maan den later de hengelaars en met hen vro lijkheid, bedrijvigheid en geld zullen terugkeren naar Wedgeport. V oorspelling TOEN er voor het eerst sprake was van tonijnenhengelsport bij Wedgeport, lachten de Wedgcportenaren zij dragen veelal Franse namen als Pothier, Boudreau, Le Blanc en andere ongelovig. Dat was, toen in de jaren dertig van onze eeuw een twee tal Amerikanen voorspelden, welk een grote tonijnentoekomst Wedgeport tegemoet ging. De bevolking lachte, omdat zij een voudig niet kón geloven, dat er mannen te vinden zouden zijn, die bereid waren om duizenden kilometers te.reizen en duizenden dollars uit te geven om zich, gewapend met hengels, snoeren en haken, te storten in een afmattend gevecht met reusachtige vissen, die met een harpoen gemakkelijker gevan gen kunnen worden. Nog minder wilden zij geloven, dat uitgerekend Wedgeport het toneel van die gevechten zou worden. Want ons dorpje is aldus redeneerden de men sen afgelegen en onaanzienlijk, en het telt nauwelijks 1500 Inwoners. De beide Amerikaanse profeten echter wisten, wé,t ze voorspelden. Zij be hoorden tot die even kleine als avon tuurlijke groep mannen, die de gehele we reld rondtrekken op zoek naar grootwild- sensaties. Ze wisten precies, wat ze zeiden. Ze wisten, na korte tijd in Wedgeport en op de nabije zee te hebben vertoefd, dat daar niet ver van de kust een 1600 meter brede zone van zeer onstuimig water lag, die een goudmijn voor Wedgeport kon worden. De onstuimigheid van het water vindt haar oorzaak in een onderzees plateau, waardoor de werking der getijden sterker is dan elders. Dat „Soldier's Rip" zo heet die onstuimige zone is een geliefde eet plaats van de tonijnen, die er soms in grote scholen te vinden zijn om er haringen en makrelen te verorberen. Michael Lerner en S. Kip Farrington jr. zo heetten de twee Amerikanen kwamen tot de conclusie, dat het Rip de beste plaats ter wereld is om op tonijn te vissen. Toen het jaar 1937 aan brak, waren zij erin geslaagd, de jaarlijkse Cup Matches te organiseren. Sedertdien is de profetie van Lerner en Farrington elk jaar bewaarheid geworden! Miljonairs en beroemdheden DRIE maanden lang, van juli tot eind september, is Wedgeport het Wimbledon van de tonijnenhengelsport. Het hoogtepunt van het seizoen zijn de internationale wed strijden, die in september plaatsvinden en drie dagen duren. Miljonairs, bekende spoi-tsliéden en andere beroemdheden van beiderlei kunne, komen dan uit alle hoeken der aarde naar het vissersdorpje Wedgeport. Zij brengen er leven en bedrijvigheid. Da- Eén van de vissers in een vechtstoel aan boord wjm een tonijnenboot, heeft beet! hoogtepunt zijn in het leven van iedere hengelaar. jonairs maakten de Cape Island-boten ge zocht, zodat thans vier scheepsbouwers or der na order ontvangen, en Farringtons ontdekking in de jaren der en Faringtons ontdekking in de jaren der tig. Toch denke men niet, dat Wedgeport nu gelijks vloeit dan een kleine 100.000 in de zakken en op de bankrekeningen der dor pelingen. Geen wonder, dat de autoriteiten van Wedgeport en van de provincie Nova Scotia ingenomen zijn met de tonijnen! De bevolking beschouwt het Rip als een goud mijn. Want het Rip en in mindere mate ook de rivier de Tusket brengen brood op de plank, geld in de lade en internationale faam. Gaat het eens wat minder goed met de vangst, dan kijken alle dorpelingen be zorgd. Zo was het in 1953, toen de wed strijddeelnemers slechts vier tonijnen ver schalkten. In 1954 glimlachten allen echter weer tevreden, want toen sneuvelden twin tig tonijnen tijdens de internationale wed strijden. Uit alle werelddelen komen de beroemd ste en fanatiekste hengelaars om deel te nemen aan de tonijnenjachten. Zij stellen nationale ploegen samen. De Fran- - sen, de Cubanen, de Britten, de Venezola- nen, de Argentijnen, kortom, alle deelnemers vechten in nationaal verband. Iedere ploeg geeft duizenden, vele duizenden uit om in Wedgeport te komen en eveneens vele dui zenden tijdens het verblijf aldaar. Er is geen internationale sportgebeurtenis, waar zo veel gezelligheid heerst als tijdens de wed strijden in Wedgeport. De geest van sporti viteit en goede kameraadschap, die er heerst, is voorbeeldig. Menige deelnemer reeds zeide: „Ik vind het eigenlijk niet zo heel erg, niets gevangen te hebben. Ik ben al erg blij en tevreden, dat ik er bij ben geweest." Er zijn ook wel hengelaars, voor wie de kosten erg hoog zijn. doch deze (be trekkelijk) arme deelnemers worden waar lijk niet met de nek aangezien door de mil jonairs, die het merendeel der hengelaars vormen. Die geldmagnaten deert het niet, als zij een paar honderd dollar in het collecte zakje na de kerkdienst doen. Het deert hen evenmin, als zij een uitrtis{ing hebben, die 70.000 gekost heeft. Zij kijken niet op een paar honderd gulden, als het erom gaat, de bemanning van hun schip een extraatje ts geven of één der inwoners van Wedgeport een genoegen te doen. Doch temidden van die rijkaards is ook de (betrekkelijk) arme man een geziene fi guur. als hij sportief is en de spelregels in acht neemt. Maatschappelijke, financiële en internationale verschillen en tegenstellin gen vallefl weg, dank zij de gemeenschap- Fissen van een paar honderd kilo met hengel en snoer gevangen De strijd Zoals gezegd nemen de ploegen in natio naal verband deel aan de wedstrijden. Iedere ploeg mag uit drie tot vijf hengelaars be staan. De ploeg, die in drie dagen tijds de meeste tonijn (naar gewicht) vangt, krijgt de grote Tonijn-beker, die werd geschonken door een bekend jager en hengelaar uit Bos ton, Alton B. Sharp geheten. Vóór zonsopgang verlaten de boten de haven van Wedgeport om tijdig hun positie te kunnen innemen bij het begin van de wedstrijd. Dan komt het er voor de tonijnen op aan. te tonen, dat zij hun mannetje staan! De hengelaars zitten in een draaibare „vechtstoel", die zich bevindt achterin de boot van het Cape Island type die zij in Wedgeport huren. Gewoonlijk heeft zo'n boot twee hengelaars aan boord, die worden bijgestaan door een bemanning van drie koppen. In de keuze van vistuig en aas is iedere hengelaar geheel vrij. De hengels zijn zowat twee meter lang en natuurlijk sterk. De snoeren zijn tot 500 meter lang. Het aas bestaat gemeenlijk uit varkensvlees of ha ring. De bemanning mag helpen om de to nijnen te lokken en. zo zij zich laten vangen, om de dieren aan boord te hijsen. Maar tus sen het lokken (met aas) en het aan boord hijsen kan heel wat tijd verlopen. Soms duurt het gevecht tussen miljonair en to nijn een half uur, maar ook soms vele uren. En er zijn gevallen bekend, waarin zo'n strijd vier dagen vergde, alvorens hij (dooi de mens) met succes kon worden geëindigd. Wedgeport profiteert pelijke sensatie van de strijd tegen de to nijn. Dit wordt oók begrijpelijk, als men weet, dat zo'n vis een paar honderd kilo gram kan wegen en een zwemsnelheid kan bereiken van bijna 100 km per uur. Die gevèchten met de tonijnen betekenen voor de mensen een grote inspanning en hard werken. Doch Wedgeport profiteert van de merkwaardige bereidheid van de hengelaars om zich ter wille van de sport zo'n grote inspanning te getroosten. Dank zij de tonijnen en de miljonairs heeft het dorp thans een behoorlijk geplaveide weg naar Yarmouth. Dank zij de tonijnen en de miljonairs konden de dorpelingen hun hui zen opknappen en modern) eren, alsmede tal van auto's kopen. De tonijnen en de mil- een rijk dorp is. De tonijn heeft de armoede verdreven, dat is waar, maar de kreeft be tekent, economisch gezien, nog steeds veel meer voor het dorp dan de tonijn. Kreeft en haring zijn twee fundamenten, waarop de dorpshuishouding rust. De tonijn bracht extra-zekerheid dank zij de miljonairs, die hij lokt en die niet karig zijn in hun uit gaven. Wedgeports economische basis is dus hechter dan die van talloze andere vissers dorpen van gelijke betekenis elders ter wereld. Nuchtere, sceptische mensen begrijpen niet, wat de attractie is, die Wedgeport en de tonijnenvangst bieden. Doch een be faamde visser wiens leven rijk was aan opwindende gebeurtenissen zei eens, dat de vangst van een tonijn op het Rip bij Wedgeport het opwindendste was „the greatest thrill of all" dat hij ooit mee maakte. (NADRÜK VERBODEN) Na de jacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5