V1 Weinig waardering voor zuivelnota van minister Vondeling Frankrijk eerste, Nederland laatste in het Eurovisie Songfestival KLANKBORD ZUIDELIJK TONEEL-ENSEMBLE ZAL SPREIDING BEVORDEREN r DONDERDAG 13 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. S REEDS ENKELE MOTIES AANGEKONDIGD Tevredenheid over stimulering schoolmelkvoorziening (Van onze parlementaire redacteur» «Minister Vondeling-, heeft woensdagavond veel kritiek en weinig instem ming ondervonden over zijn kortgeleden Ingediende nota, waarin hy mede deling doet van het besluit 0111 voor het melk,jaar 19571958 de garantieprijs voor melk te bepalen op 28,85 cent per kg met 8,7 percent vet en wel voor 5,18 miljard kg melk, om behalve melk van 2,5 percent vet melk van 3,75 percent vet In de handel te doen brengen, om het mengverbod van marga- garine op te heffen en om de schoolmelkvoorziening te bevorderen. De instemming kwam bijna uitsluitend van zyn partijgenoten, de heren Vredeling (p.v.d.a.) en Lamberts (p.v.d.a.), van wie de eerste aan de be windsman alle steun toezegde en de verlaging van de rentevoet van 5 op 4'7 percent voor bet in de landbouwbedrijven geïnvesteerde vermogen ac ceptabel noemde. Dr. Lamberts verdedigde een vetgehalte van de melk van 2 percent, dat, zoals uit vergelijkende onderzoekingen wag gebleken, be ter voor de gezondheid Is dan volle melk van 3,75 percent vet. gen en hij dreigde, dat hij anders ge noodzaakt zou zijn een uitspraak van de Kamer te vragen. I)e heer Van Koeverden van de K.V.P. was het in het geheel niet eens met «Ie wijze, waarop de be windsman met de eigenaarslasten is omgesprongen en verzocht dringend dit deel van de nota terug te.nemen. Zo nodig zou hij met een motie ko men Voor het overige had men niet veel waardering voor het garantieprijs- beleid van de minister, omdat het in verschillende opzichten afwijkt van wat het Landbouwschap en het Land bouw Economische Instituut hebben aanbevolen. De anti-revolutionaire mr. Biesheuvel verweet de bewinds man zelfs, dat hij een sterk persoon lijk gericht beleid, dat duidelijk on der invloed staat van zijn politieke opvattingen, voert. Hij voegde eraan toe, dat de A.R.-fractie daarom de verrichtingen van de minister scherp in het oog zal houden. Zozeei was men het in verschillen de opzichten met het beleid van mi nister Vondeling oneens, dat reeds een motie werd ingediend en met de indiening van enkele andere moties werd gedreigd. De heer Den Hartog van de V.V.D. stelde zich voor een motie in te die nen, zo kondigde bij aan, waarin kri tiek geleverd wordt op énkele van de getroffen maatregelen on gevraagd wordt het melkprijsbeleid zodanig om te buigen, dat het 't vertrouwen geniet van de agrarische bevolking en waarin verzocht wordt de garan tieprijs te herzien. l)e heer Van der Weyden van de K.V.P. vroeg aan de minister een nota inzake het structuurbeleid in de landbouw aan de Kamer over te leg- Hiermede kon de minister het al wel doen, doch ook zonder dat met moties gezwaaid werd, had hij me nige aanval te verduren. De bevorde ring van de schoolmelkvoorziening had wel algemeen de instemming. Dc opheffing van het mengverbod bleek de Kamer vrij onverschillig te laten. Alleen de heer Den Hartog wilde er wat naders over weten, o.a. of een prijsvaststelling voor de melange is te verwachten. Sterk betreurden de meeste leden, dat de minister geen gevolg gegeven heeft aan het advies van het Land bouwschap en het Produktschap voor "zuivel, om uitsluitend melk van 3 procent te doen verkopen. Het zou de boterproduktie met 8000 ton vermin derd hebben, zo deelde de heer Bies heuvel mee. De minister heeft de melk van drie procent niet gewild, omdat de prijs dan de hoogte inge gaan zou zijn. Maar als de kosten van levensonderhoud een hogere melkprijs toelaten, zal hij dan over wegen, vroeg de heer Biesheuvel, als nog melk van 3 procent vetgehalte toe te staan In het algemeen verwonderde men zich erover, dat na de aanvankelijke stimulering van de zuivelproduktie plotseling van de regering het con signe is uitgegaan de produktie af te remmen. Men geloofde echter niet, dat de maatregelen van de minister te dien aanzien veel resultaat zullen opleveren. Minister Vondeling zal vandaag bij- de beantwoording van de vele hem gestelde vragen geen gemakkelijke taak hebben. Het Wereldgebeuren iiiilliiiliiiillllllillllllllliiliiiiiilillllllllt Voor de tweede maal honderd jaar... (Van onze correspondent) De heer Jan Bruin, of, zoals hij meestal genoemd wordt, opa Bruin, te Öostzaan. wordt s vandaag officieel honderd jaar. Met nadruk verklaren we dat 1 hij dan officieel honderd jaar j= wordt. want. twee jaar terug is de oude baas in zijn toenma- lige woonplaats, zijn geboorte- n plaats Den lip ook al gehul- H cligd en bejubeld als honderd- jjjj jarige. ■s Dit abuis is ontstaan door een foutief jaartal op zijn laatste visakte. waarop als m jaar zijner geboorte 1856 ver- meld staat. Nadien is bij de of- ficiële instanties aangeklopt en kwam vast te staan dat opa in 1858 is geboren. Zijn oude huis werd drie jaar geleden gesloopt, nadat vast- j§ stond dat zelfstandig wonen van opa Bruin niet meer moge- lijk zou zijn. Opgewekt heeft opa Bruin deze dag, waarop hij voor de tweede maal zijn honderdste i| verjaardag viert, tegemoet ge- zien. Üllllllllllllllllllltllllllllilliillllllililll iiii!iui!ii:i;i!ii KLEIN MAAR GROOT. De meeste genieën die de wereld gekend heeft waren kort van gestalte, nog geen 1.60 meter groot, hadden aanleg voor tuberculose en voor gecstesafwijkin- gen en waren vaak verslaafd aan al cohol of verdovende middelen. Dit zijn enkele conclusies van een studie die de voormalige voorzitter van het Engelse medische genootschap, tlr. V; B. Grecn-Armytagc, gedurende -1 jaar gewijd heeft aan mensen met geniale aanleg. POSTHCME HEKELING. Makelaar Richard Mack uit Camberley in het Engelse graafschap Surrey had zo'n hekel aan ambtenaren, dat hij bij testamentaire beschikking bepaald heeft dat zijn huis nooit bewoond mag worden door een ambtenaar. Hij liet circa vier ton na. PAS OP. Er wordt druk gehamerd en gesloopt rondom John Crawford, maar de 75-jarige schapenboer uit Australië laat zich daardoor niet uit zijn hotelkamer dwingen. Slechts 's avonds verlaat hij het Grand Ho tel te Cannes en hij laat dan een gro te waakhond achter om zijn suite te bewaken. Nu de nieu,wc eigenaars bezig zijn het hotel af te breken om er een mo derner gebouw neer te zetten, hebben zij Crawford een appartement aan geboden In een van hun andere ge bouwen. Maar dit appartement heeft slechts twee ramen die uitzicht op de Middellandse Zee bieden. Craw ford wenst een suite met zes ramen naar zee. Terwijl werklieden bezig zijn, marmeren zuilen en marmeren s schoorsteenmantels tc slopen, hangt hij bordjes op met de waarschuwing: „Pas op voor de hond". VIER d VIJF PREMIÈRES IN HET ZUIDEN Leden van de groep helpen amateurs Het voormalig „Zuidelijk Toneel" dat als doubluregroep van de toneel groep „Theater" onder de naam „Zui delijk Toneel Ensemble" het nieuwe seizoen zal ingaan, hoopt in dat sei zoen reeds 350 speelbeurten, zowel in het zuiden als elders in het land, te kunnen vervullen. Voor die speel beurten hebben de provincies Zeeland, Brabant en Limbhrg de voorkeur, doch verder zal men overal in het land spelen, waar zich daartoe de ge legenheid voordoet. Van de premières worden er vier of vijf in het zuiden gebracht en twee in het De La Martheater te Amster dam. Om de moeilijkheden, verbon den aan de mentale 'acclimatisering en aan het ontbreken van het con tact met grote culturele centra, tc overbruggen", zullen de acteurs en ac trices voorlopig in Amsterdam wo nen en repeteren. Mede als gevolg van de verbondenheid met „Theater" hebben ook de uitkoopverenigingen n schouwburgdirecteuren alle steun aan het nieuwe gezelschap toegezegd. De regie zal in handen zijn van Ri chard Flink, Elise Hoomans en Jan Retèl. Verder zal „ensemble" echter een geheel eigen bestaan leiden. Evenals „Theater" zal „Ensemble" in het komende seizoen driemaal voor de televisie optreden en ook zal voor de zomermaanden een openlucht speelplan worden opgesteld. Om de toneelspreiding zoveel mogelijk te bevorderen, zullen ten dienste van de middelbare scholen een groep van jongere acteurs en actrices uit het gezelschap frag menten van Vondel en Shake speare worden ingestudeerd, die aan de hand van een lezing kun nen worden gebracht. Ook ligt het in de bedoeling, dat de* leden van <!e groep steun zullen verlenen aan het amateurtoneel in het zui den. Over {iet tableau de la troupe konden op' dit moment nog geen mededelingen worden gedaan en als gevolg daarvan ook nog niet over de samenstelling van het re pertoire. Aanwinsten K.L.M. genoemd naar grote Nederlanders Op 14 april zullen de Lockheedfa- brieken in de Verenigde Staten de eerste van de drie door de K.L.M. be stelde Superconstellations afleveren. Het vliegtuig, dat dé naam van de beroemde Rotterdamse humanist De- siderius Erasmus zal dragen, wordt ongeveer een week daarna op Schip hol verwacht. Het tweede vliegtuig van dit type zal een week later klaar zijn en de naam van de in Delft geboren rechts geleerde Hugo de Groot krijgen. De derde Superconstellation tenslotte is op 14 mei klaar en zal worden ge noemd naar de geneeskundige en Leïdse hoogleraar Hermannus Boer- haave. Na 1 mei zullen deze „Con nies" voor de extra goedkope klas sen worden gebruikt voor vluchten over de Noordatlantisclie Oceaan. Interpellatie over grond- pachtzaken aangevraagd (Van onze parlementaire i-edacteur) In de woensdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft dr. ir. Droesen van de K.V.P. de Kamer verlof gevraagd voor het houden van een interpellatie tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, dr. ir. Vondeling, over de voor genomen reorganisatie van de behan deling van grond- en pachtzaken aan diens departement en over de gevol gen va.n deze reorganisatie. Donder dag zal de Kamer beslissen, of de in terpellatie zal worden toegestaan. Prinses Ingeborg overleden Prinses Ingeborg, dochter van wijlen koning Frederik VIII van Denemar ken en weduwe van prins Carl, broer van wijlen koning Gustaaf V van Zweden, is woensdagochtend in de ouderdom van 79 jaar overleden. Prinses Ingeborg was de moeder van, koningin Astrid van België en de, zuster van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen. Zij. was ook de moeder van de overleden echtgenote van koning Olaf van Noorwegen, prinses Martha, en van prins Carl Bernadotte. die onlangs verwikkeld was in een afpersingsproces. Een Sikorsky S 58 helikopter van de „Sabena" is bij Keulen tijdens een dichte mist neergestort. Van de zeven passagiers liep er een verwondingen op; het toestel werd ernstig bescha digd. Dit is de eerste maal, dat er op de acht jaar bestaande lijn Brussel- Keulen een ongeluk met een helikop ter van deze dienst plaats heeft ge vonden. R.S.V.: geen kenmerken van politieke partij Het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraad te Rotterdam heeft be sloten het verzoek tot registratie van de naam der Radicaal-Socialistische Volkspartij, aanduiding R.S.V., af te wijzen. Het is in strijd met de openbare orde, aldus het stembureau, dat een naam wordt gevoerd, die dc indruk wekt. dat van een partij sprake is, terwijl de groepering die de registra tie van deze naam en de aanduiding daarvan heeft verzocht, de kenmer ken van een politieke partij mist. Brits koninklijk bezoek voor Eurovisie. De B.B.C. zal. op 25 maart 's mor gens een Eurovisie-uitzending verzor gen van de aankomst van het Britse koningspaar in de Amsterdamse ha ven en de daarop volgende rijtoer naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Op woensdagavond 26 maart hoopt men eveneens een directe reportage te kunnen geven van het diner en de ontvangst in Den Haag. Ook stelde de B.B.C. zich voor uitzendingen te verzorgen van het bezoek aan Rotter dam en het afscheid op donderdag. Francoise Sagan trouwt zonder publiciteit De Franse schrijfster Franchise Sa gan heeft dinsdag in Parijs meege deeld. dat zij volgende week in het huwelijk zal treden met haar uitge ver. Guy Sehoeller. Er zullen geen journalisten en fotografen bij aanwe zig zijn, zo zei Frangoise Sagan. «L «V- - (Van onze speciale verslaggever) Het Eurovisie Songfesti val, deze keer uit de AVIIO- studio in Hilversum meer dan 40.000.000 Europe se televisie-kijkers gestuurd, heeft ons land een fikse kou de douche bezorgd, maar te gelijkertijd een ereprijs. De koude douche was helaas voor de charmante Corry Brokken en dc dappere Ben nie (Barend Bluf) Vreden, wier „heel de wereld" beslist niet een reis rond de wereld zou maken de ereprijs ging naar regisseur Gijs Stappershoef en zijn 'techni sche staf, die dit zangfestijn op meer dan voortreffelijke wijze op het scherm brach ten. Lys Assia fris en pittig André Clave: festivalprijs De felbegeerde festivalprijs nam de Parijzenaar André Claveau mee naar huis. Zijn pikante chan son „Dors, mon amour" won met vlag en wimpel en had eigenlijk alleen maar concurrentie van Lys Assia's vrouwelijke en ondeugen de „Gorgio". Maar dat was geen wonder, want Claveau werd ach ter de dirigentenlessenaar ge steund door niemand minder dan Franck Pourcel, jarenlang bege leider van Lucien Boyer, die in 1956 de „Grand Prix du disque" Aan het liedje dat de ercpluim kreeg, gaf het beroemde duo Hu- bert Giraud-Piorre Delanoe zijn beste krachten. En als men weel dat Giraud ook de muziek maakte van „Sous le ciel de Paris" en De lanoe onder meer Johnie Guitar op zijn naam schreef, weet men dat Claveau met goed materiaal voor de camera's kwam. De kleine André. bruinverbrand dbor de Franse zon en pittig als Franse cognac, maakte bij zijn entree een wat bedeesde indruk, maar naarmate zijn „Dors, mon amour" vorderde gaf hij het lied je juist die tederheid en ondeu gendheid mee, die dit naar de top schoof. André was blij als een kleuter, toen liij direct na afloop uit Parijs opgebeld werd en trad de intervie wende journalisten zingend tege moet. Ja, hij zong graag, en al van zijn zevende jaar af. Ja, hij was inderdaad affiche-schilder ge weest en hij hield van Parijs. Vroeger was Bing Crosby zijn favoriet, nu en het is sneu voor mijn landgenoten Krank Sinatra. Quel chanteur, quel per sonable. 27 punten dus voor het liedje van de jongeman, die zijn meisje uitnodigt te gaan slapen in zijn Urmen, totdat de zon heil zul wekken. De zon van de eeu wige liefde Lys Assia (heel lief) bleef maar een neuslengtetje achter. Om pre cies te zijn drie punten, die ze ver loor in Denemarken, waar men alleen maar Claveau kon appre ciëren. Lys deed het leuk, spon taan. en met veel vak vrouwschap. Een verhaaltje van een weekend aan het Lago Maggiorc was eigenlijk het enige geestige liedje van de avond. Fris en pittig met alleen maar een wat stijve diri gent. Het was jammer, dat Corry Brokken het tegen dit tweetal niet kon bolwerken. Ze kreeg maar 1 stem (uit Zwitserland) en moest dit lot delen met de allerliefste mannequin Solange Berry uit Lu xemburg. die ook al niet zo'n best liedje had toebedeeld gekregen. Alice Babs was derde met veer tien punten, dank zij haar uitste kende presentatie van het meisje en de matroos, die beiden naar het zelfde sterretje keken. De Itali aan stelde wat teleur, want het verhaaltje van de man, die zich vliegend naar het hemelblauw be weegt, vormde een van de beste liedjes. We hadden trouwens van de Belgische bijdrage ook meer ver wacht en eerlijk gezegd,, van de Duitse hoempa minder. Wat dc uitzending betreft: alle hulde voor Gijs Stappershoef. die zijn beelden voortreffelijk chan geerde en daarbij de muzikale wisseling prachtig uitbuitte. Zijn camera-regie was speels, geestig en som-s poëtisch. Er zat voorts heel veel vaart in het programma en dc draaiende decors deden het fantastisch goed. m Medicijnen George Meany staat erom bekend, dat hij durft te zeggen waar het volgens hem op staat. Toen hij zestien jaar was, stond het voor hem al vast dat men recht door zee moet gaan om iets te bereiken. In zijn ge val kwam dat aardig uit. Wat hij op het hart had, zei hij immers in de vakbeweging. Met zijn openhartige pleidooien voor verbetering van de positie der arbeiders vestigde hij al spoedig de aandacht op zich. Zijn collega's begrepen dat het zin had. om Meany, die zijn vader in het lood gietersvak was opgevolgd, als hun zegsman aan te wijzen. Vandaar, dat hij in de vakbonden een snelle car rière maakte en dat hij tegenwoordig hooggesalarieerd voorzitter is van de Amerikaanse vakbond A.F.L.C.I-O. Als hij in die hoedanigheid spreekt, luisteren miljoenen leden aandachtig toe. En als hij zich als hun leider tot de regering richt, dan kan men zijn woorden in Washington niet zo maar naast zich neerleggen. Meany heeft woensdag blijk gege ven van onbehagen. Hij be schuldigde de democraten zo wel als de republikeinen ervan, dat zij de achteruitgang in de economie te traag aanpakken. Daarmee rea geerde hij op een bericht uit de Ame rikaanse hoofdstad, dat het aantal werkloze Amerikanen van midden januari tot midden februari met 700.000 is gestegen en dat het werk- lozenlegioen nu 5.200.000 mensen telt: 2 miljoen meer dan vorig jaar. Dit betekent een pijnlijk record: in de laatste zestien jaar heeft de thermo meter van de werkloosheid nog niet zo'n hoge stand vertoond. President Eisenhower is inmiddels afgestapt van het denkbeeld dat hij eerder dit jaar uitsprak: dat de Amerikaanse economie vanzelf wel zou herstelli n. Van de vermindering die het bank s onto heeft ondergaan, zal ongetwijfeld een gunstige injectie uitgaan. Maar de president is nu ken nelijk voornemens, om nog meer me dicijnen toe te dienen. Reeds was sprake van verhoging en verlenging der werkloosheidsuitkeringen, maar daarmee wordt de koopkracht van de hele natie nog niet versterkt. Van daar. dat Ike dinsdag op een bijeen komst met republikeinse leiders uit het Congres zei, clat belastingverla ging dè regeringsmedicijn tegen de economische inzinking zou zijn. Zo immers kan koopkracht worden ge schapen en dank zij een vergrote koopkracht kan de afzet van de de tailhandel toenemen. Ook voor de fa brieken ligt daarin een belangrijke stimulans opgesloten. De „doktoren" zijn het inmiddels nog niet geheel eens over de geneeswijze. Republikeinse en democratische leiders in het Congres hebben betoogd, dat een verhoging van de staatsuitgaven voor openbare werken veel doeltreffender zou zijn dan een belastingverlaging. Wat de vakbeweging betreft: die wenst een combinatie van de beide methoden belastingverlaging én verhoging van de staatsuitgaven. Een en ander brengt nieuwe lasten met zich mee voor de schatkist, die ook al telkens open moet in verband met de raket ten- en kunstmaanplannen. Behalve op „de ruimte" zullen xle aandacht en de uitgaven nu meer dan tot dusver gericht moeten zijn op de „aardse" zorgen van alledag Het schijnt overigens, dat de di recteur van de begroting, Perci- val Brundage, nog wel een mo gelijkheid tot belastingverlaging ziet. Evenals vice-president Richard Nixon heeft hij zich ervóór uitgespro ken. Dat er iets gedaan moet worden om de economie haar oude harteklop terug te geven, is wel duidelijk, even zeer als de overtuiging leeft dat men door optimistisch tc blijven het her stel bespoedigen kan. Amerika's pre sident laat liet zich niet aan adviezen ontbreken. Vandaag ontvangt hij lei ders uit de vakbondswereld, onder wie A.F.L.-C.I.O.-voorzitter George Meany. Die zal ongetwijfeld, net als vroeger, geen blad voor de mond ne men en niet slechts zeggen, „waar het op staat" maar ook, waar het zijns inziens heen moet. Corrie Brokken koude douche De technische storing, die het herhalen van de Italiaanse bij drage nodig maakte, was niet aan de Nederlandse technici te wijten. Wel was het jammer, dat Hannie Lips de moeilijkheden met de ju ry niet volledig wist op te vangen. De rekenpartij aan het slot was trouwens niet het beste deel van de uitzending. Het ging toen alle maal wat te stijf en (ie zenuwen waren menigeen te machtig. De Europese Song Festival Club in het restaurant van de AVRO is weer opgeheven. Een tevreden heer Te Xuijl kan zijn been (hij maakte tijdens de repetitie een tuimeling van het podium) de rust geven die het zo hard nodig heeft. Gijs Stappershoef kan zijn kabels oprollen en Dolf van der Linden en zijn mannen slapen beslist een paar dagen flink uit. Zij hebben het allemaal weer verdiend. Want zij waren het, die de Nederlandse televisie een beste beurt lieten maken in elf lauden. Het was een krachtproef voor de mannen eu vrouwen in Hilversum. Ze kwamen er niet glans door, want dit Hilversumse festi val kwam in veie opzichten veel en veel beter op het scherm dan het vorige in Lugano en Frank furt. GEORGE MEANY ..geen blad voor de mond.. Protest tegen inbeslagname van Franse bladen. De Franse sectie van het interna tionale persinstituut (I.P.I.) heeft een verklaring gepubliceerd waarin zij krachtig protesteert tegen het. feit dat de Franse politie vele malen Franse bladen in Algerije en Frankrijk in beslag heeft genomen. De Franse sectie, die weigert een 'politiek standpunt in te nemen ten aanzien van Algerije, beveelt baar le den aan niets te schrijven, dat de toe stand in Noord-Afrika erger kan ma ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3