PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Troepen van tegenregering leveren gevechten met parachutisten G.S. spraken met Kamer van Koophandel over voorstellen van minister Z0AV0-MINISTERS BESPRAKEN INDONESISCHE CRISIS BOMMENWERPER VERLOOR NIET- SCHERP GESTELDE KERNBOM 201e jaargang - no. 61 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 13 maart '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of .3546): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Centrale regering heeft acties tegen Midden-Sumatra De troepen van de centrale regering hebben een begin gemaakt met de acties op het vaste land van Midden-Sumatra. De acties worden uit gevoerd door gecombineerde land-, zee- en lucht strijdkrachten. De aanval is ingezet op drie pun ten. Nadat de Indonesische luchtmacht het vlieg veld nabij Pakanbaroe had gebombardeerd, wer den driehonderd parachutisten in veertig Dako ta's aangevoerd. De valschermtroepen, die onder leiding staan van luitenant-kolonel Wirgadinata, werden gesteund door Mustang-jagers. Het vliegveld werd enige uren na de aan val bezet. Volgens berichten uit Djakarta zijn de parachutisten opgerukt naar de stad Pakan baroe en hebben deze stad veroverd. In het leger-communiqué wordt gezegd dat alle vlieg tuigen die aan de operatie deelnamen veilig op hun basis zijn teruggekeerd. Er wordt geen mel ding gemaakt van verliezen. Radio-Djakarta: paratroopers rukken op Radio-Padang: ring rond parachutisten De United-Press correspondent te Padang, Robert Udick, meldt echter, dat de parachutisten nog niet verder zijn gekomen dan het vliegveld. De minister van de tegenregering luitenant kolonel Djambek heeft over radio-Padang verklaard, dat. er intensieve gevechten worden geleverd tussen de troepen van de tegenregering en de parachutisten. Soekarno's troepen ontmoe ten krachtig verzet, aldus minister Djambek. president Hatta een brief heeft gezonden aan president Soekar- no, waarin hij deze mededeelde niet langer geïnteresseerd te zijn in een gesprek in de toe komst over zijn mogelijke te rugkeer in de Centrale regering. Bedoelde kringen deelden aan De parachutisten zouden aldus de tegenregering omsingeld zijn. Aan beide kanten zouden reeds vele slachtoffers gevallen zijn. Er wordt reeds gesproken van tien tallen doden. De felle strijd duurt nog steeds voort, aldus berichten uit Padang. De troepen van de tegenre gering hebben verhinderd, dat para chutisten versterkingen kregen. Als de parachutisten inderdaad zijn omsingeld zouden zij niets kun nen uitrichten, terwijl de dichtstbij zijnde troepen zich tweehonderd km oostelijker aan de kust bevinden. Als zij echter het vliegveld voor ge bruik gereed kunnen maken, krijgen de regeringstroepen kans versterkin gen aan te voeren, waarmee zij langs behoorlijke wegen rechtstreeks naar Padang en Bockittingi twee centra van de opstandige beweging, kunnen oprukken. Padang beschoten De korvet „Radjawali" van de In donesische marine heeft woensdag avond Padang, de zetel van de te genregering op Sumatra bescho ten, nadat de commandant van de stad een ultimatum had afgewezen. Dit is meegedeeld door radio-Pa dang. „De „Radjawali" trok zich terug, nadat de kustbatterijen van de op standelingen het vuur hadden be antwoord. Over eventuele schade tengevolge van de beschieting werd niets gezegd. Over de landing van 4000 soldaten zijn geen berichten binnengeko men. Een vertegenwoordiger van Caltex deelde mee, dat op de basis Roembai van de maatschappij nabij Pakanba roe alles in orde is. Het personeel zal niet worden geëvacueerd. President Soekarno heeft woens dag verklaard dat Indonesië thans een beproeving ondergaat. „Hiervan moeten wij allen de last dragen", al dus de president. Soekarno die een inspectiereis van zes dagen maakt, langs militaire installaties op Java, Zuid-Celebes en Bali, is woensdag in Makassar aangekomen. Brief van Hatta Welingelichte politieke krin gen in Djakarta hebben woens dag verklaard, dat oud-vice- In de Andreaskcrk te Keulen is de Wcstduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer bekleed met de versier- selen van honorair ridder van de 8 eeuwen oude Teutoonse orde. De on derscheiding wordt door de rooms- katholieke kerk verleend aan burger lijke personen met bijzondere ver diensten. De orde telt momenteel 12 ridders, van wie vijf Duitsers. Op de foto ziet men dr. Adenauer (midden), die de versierselen van een priester ontvangt. Links staat de Oostenrijk se kanselier Julius Raab, welke ver leden jaar de eer, te beurt vieU de correspondent van 't A.N.P. mede, dat deze brief gedateerd was zondag, 9 maart. De besprekingen tussen Soekarno en Hatta zouden aanvankelijk vo rige week vrijdag worden hervat, doch volgens een regeringswoord voerder werden zij „om bekende redenen" uitgesteld. Intussen werd woensdag in Dja karta vernomen, dat de parlemen taire „commissie van negen", die tot taak had hernieuwde samen werking tussen Soekarno en Hatta tot stand te brengen, in haar eind rapport, dat zij vrijdag bij het par lement zal indienen, de volksver tegenwoordiging van haar falen in deze poging op de hoogte zal stel len. CONFERENTIE TE MANILLA GEËINDIGD Uitbreiding territoriale wateren verworpen De acht tor Z.O.A.V.O.-conferentie te Manilla aanwezige ministers van buitenlandse zaken hebben woensdag in een besloten zitting kennis geno men van een geheim rapport over „veiligheidsvraagstukken in het Ver re Oosten". In conferentiekringen meent men, dat dit rapport betrek king heeft op de Indonesische crisis. Dc personen, die de bijeenkomst bij woonden, waren in het bezit van de jongste, gegevens over het optreden van de regering te Djakarta tegen het Sumatraanse tegenbewind. De premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, heeft tijdens de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken aangedrongen op gro tere economische hulp aan Indone sië. om dit land te helpen de commu nistische invloed te bestrijden. Vol gens conferentiekringen zou premier Nash hebben betoogd, dat de voort durende onevenwichtigheid in Indo nesië een ernstige bedreiging voor de vrede en het evenwicht in geheel Zuidoost-Azië vormt. De gedelegeerden van de Philippij- nen, Pakistan en Thailand zouden hun bezorgdheid hebben uitgesproken over de situatie in Indonesië en er nadrukkelijk op hebben gewezen, dat het een intern, binnenlands conflict betreft. De Philippijnse afgevaardigde se nator Lorenzo Sumulong zette uit een, dat zijn land de berichten, dat geheime communistische hulp in de vorm van wapens Indonesië binnen stroomt, en dat er sprake is van communistische infiltratie in de In donesische strijdkrachten, in het bij zonder in de luchtmacht, niet kan negeren. Elke uitbreiding van de communistische kracht en invloed in dit gebied zou voor de Philippijnen een ernstig probleem op het gebied van subversieve activiteit scheppen. Volgens conferentiekringen zouden alle acht leden-landen van de Zuid oost-Aziatische Verdragsorganisatie de Indonesische aanspraken tot uit breiding van zijn territoriale wate ren van drie tot twaalf mijl hebben verworpen. De minister van buitenlandse za ken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben, naar de Amerikaanse minister Dulles gisteren te Manilla na afloop van de besprekingen verklaarde, beslo ten binnen tien dagen de N.A.V.O.- raad voorstellen te doen inzake de voorbereiding en de agenda van een topconferentie. Het vooroverleg kan gevoerd worden in een conferentie der mi nister van buitenlandse zaken uit de deelnemende landen, of via de ambassadeurs, verklaarde Dulles. Emigratie naar Australië gaat door. Mr. J. A. V. M. van Grevenstein, plaatsvervangend commissaris voor de emigratie, heeft te Hobart in Australië verklaard, dat hij niets in de Australische economie heeft ge vonden dat de waarschuwing om niet naar Australië te gaan aan het adres van Nederlandse emigranten recht vaardigt. De heer Van Grevenstein, die een reis maakt naar de landen, die Ne derlandse immigranten opnemen, zei dat Australië het huisvestingspro bleem kent. Maar dat bestaat in Ne derland ook, aldus de heer Van Gre venstein. Hij merkte op dat Australië per jaar tussen de 8000 en 15.000 Ne derlanders kan verwachten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Regen op komst (Van onze weerkundige medewerker) Er waren gisteravond vrij be- trouwbare aanwijzingen, dat de winter het niet tot nalf maart zal volhouden. Ten Noord-Wes- ten van Ierland heeft zich een depressie ontwikkeld, waarmee i zachtere Oceaanlucht vla Enge- i land en de Noordzee naderbij komt. In een groot deel van j Zuid-Engeland en Noord-West Frankrijk viel gisteravond al regen. Het is te verwachten i dat Zeeeland vandaag ook neer- slag krijgt, al zal dit aanvanke- lijk in de vorm van sneeuw of ijzel kunnen zrjn. Wanneer een maal het warmtefront van deze depressie is gepasseerd, zal de temperatuur flink boven het vriespunt gaan stijgen. Dan is er ook enige regen te verwach ten. Zeeland zal dan als eerste provincie in de zachte lucht ko- men die later ook tot overig M Nederland zal doordringen. Hiermee komt er dan een einde aan de bijzonder hardnekkige koudeperiode, die de eerste helft van maart kenmerkte. Bij- §f zonder hoog zullen de tempera- |i turen niet direct worden, maar in Zuid-Engeland kwamen gis- m termiddag al temperaturen van bijna 10 graden celsius voor. Illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf In een Indisch dorp heeft een vrouw zich op de brandstapel geworpen, waar op haar man verbrand werd, zo meldt het Indische persbureau U.P.I. Zoals be kend Is dit een oud gebruik onder de Hindoes, dat langzamerhand verdwijnt. ER HAPERDE IETS... Conventionele lading kwam tot ontploffing Een zesmotorïge B 47 straalbom- menwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft, zoals wjj gisteren meldden, boven Florence in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina een bom laten vallen op een huis. Vijf mensen werden daarby gewond, van wie een zwaar. Later is het gebleken, dat deze bom een niet op scherp gestelde kern bom was. De conventionele TNT- lading, welke als ontsteking voor de bom dient, kwam daarbij tot ontplof fing. Het huis werd verwoest en zes andere gebouwen met inbegrip van 'n kerk werden beschadigd. Volgens deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht is er geen gevaar geweest voor atoomexplosie. Als de bom volledig zou zrjn vernietigd dan zou er wel gevaar geweest zijn voor radio-actieve besmetting. Het afwerpen van de bom was te wijten aan een hapering in het afwer pingsmechanisme en was geen mense- Bemiddelingspogingen van Murphy en Beeley vastgelopen De Amerikaans-Engelse pogingen om „goede diensten" aan Frankrijk en Tunesië aan te bieden, opdat die twee landen wederom met elkander zouden gaan onderhandelen, zyn op het ogen blik blijkbaar vastgelopen. De onder handelingen worden gevoerd door de Amerikaan Murphy en de Engelsman Beeley. Gemeld wordt, dat de president van Tunesië. Habib Bourguiba. zijn weke lijkse radio-toespraak tot het Tunesi sche volk, die vandaag zou worden ge houden, heeft afgelast. Een week geleden beloofde Bour guiba dat hij in zijn radio-toespraak van deze week tastbare resultaten van de besprekingen der goede diensten zou aankondigen. Een uitzending van radio-Tunis ci teerde de Engelse onderhandelaar, Harold Beeley. die gezegd zou heb ben, dat de onderhandelingen momen teel geschorst waren. De Engelse am bassade ontkende dat. Eenstemmigheid over beleid GED. STATEN VAN ZEELAND hebben gisteren uitvoerig overleg gepleegd met- de besturen van de beide Kamers van Koophandel in Zeeland over de verbindingen in Zeeland. Met name is daarbij gesproken over de brief, die het provinciaal be stuur onlangs van minister Algera ontving over een vaste oever verbinding over de Westerschelde. Over het algemeen bleek men gisteren tijdens het overleg verheugd over de toezegging van de minister, doch tegelijkertijd stelde men vast, dat hier van Zeeuwse zijde een beleid nodig zal zijn, dat grote tact en omzich tigheid zal vergen. De situatie is namelijk bepaald niet zo, dat er nu maar een commissie kan worden ingesteld, die samen met het rijk „even" de problematiek rond een vaste oeververbinding dient te bestuderen. Dat is daarom niet mo gelijk, omdat in de eerste plaats de brief van de minister bijzonder voor zichtig is gesteld: het gaat hem nog niet om het onderzoek inzake een vaste oeververbinding, doch slechts om een voorfase, namelijk het na gaan of er zelfs wel een mogelijkheid van onderzoek aanwezig is. Wanneer hien nu in aanmerking neemt, dat er tot dusver van rijks waterstaat weinig enthousiasme voor een vaste oeververbinding is getoond en men voorts nog be denkt, dat hier ook nog Belgische belangen een rol spelen, dan is het duidelijk, dat Zeeland inder daad een zeer voorzichtig beleid zal moeten voeren om de kleine kans, die de minister overeenkom stig zijn toezegging aan de Tweede Kamer, thans heeft gegeven, zo goed mogelijk te benutten. Het zal er dus om gaan een formulering voor het overleg met het rijk te vinden, die ook voor de minister aanvaardbaar is. In dit verband werd er gisteren op gewezen, dat men in het huidig stadium er beter aan doet concrete denkbeelden als tunnel, brug enz. zoveel mogelijk nog achterwege te laten. Er bleek over de te volgen tactiek een grote mate van overeenstemming te bestaan. Uiteraard zal de brief zo wel in het college van Gedeputeerden als bij de beide Kamerbesturen nog een punt van verder overleg uitma ken. Tijdens de bespreking werd voorts nog behandeld de dezer dagen ont vangen brief van minister Algera over de veertarieven. Ook is het be drijfsleven belanghebbend, vooral omdat destijds door de beide Kamers een actie werd begonnen om des-' noods hogere tarieven in te voeren, echter alleen onder voorwaarde, dat de verbindingen over de Westerschel de beter zouden worden en dat de lange wachttijden zouden verdwij nen. Provinciale Staten handelden daarop in gelijke geest, doordat zij door het intrekken van een reeds vroeger aangenomen motie Gedepu teerden de mogelijkheid gaven met de minister te onderhandelen op deze basis van verbetering der verbindin gen. Met andere woorden: de inzet van de onderhandelingen werd de tweede nieuwe veerboot, voor de bouw waarvan de minister tot dusver nog steeds geen toestemming wenst te geven. Gedeputeerden zijn inmiddels met de minister in overleg getreden en hebben daarop een voorstel van de bewindsman ontvangen. Dit voorstel nu werd gisteren in de bespreking met de Kamers eveneens aangeroerd. Gedeputeerden dienden hier echter een voorbehoud te maken, omdat deze aangelegenheid in eerste instantie ook de Provinciale Staten aangaat, die nog niet zijn ingelicht. Niettemin wilde men het gevoelen van de beide Kamers oVer dit punt leren kennen, teneinde bij de voort gang der onderhandelingen te weten welk standpunt het Zeeuwse bedrijfs leven hier inneemt. Over alle punten, die gisteren wer den besproken, bleek een grote mate van overeenstemming te bestaan. Besloten werd daarop, dat het over leg tussen Gedeputeerden en de Ka mers zal worden voortgezet. Het ini tiatief tot een bespreking kan nu worden genomen door elk van de drie aan het overleg deelnemende partijen. Irjke fout. De bom werd ontdekt in een twaalf meter diepe kfater. Het was de tweede maal in acht weken dat een B 47 van dezelfde basis'een niet op scherp gestelde kernbom verloor. De bestrijders van de atoom en wa terstofbommen in Engeland heb ben terstond het ongeval aange grepen voor hun actie. Men ver wacht dat de conservatieve Brit se regering in het parlement heftig door de oppositie, die zich tegen het vliegen met atoombommen bo ven Brits grondgebied verzet, on der vuur zal worden genomen. Foto: het huis, dat een kernwapen- aanvalheeft doorstaan. Na 51 jaar zien zoon en moeder elkaar De, heer J. Grupstra, een 54-jarige oliehandelaar te Drachten, heeft voor het eerst in 51 jaar zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, terugge vonden. De heer Jan Grupstra kwam in 1907 als jongetje van 3 jaar met zijn uit Drachten afkomstige vader, die cr ccn diensttijd van 12 jaar als koloniaal op had zitten, uit Sumatra naar Nederland. Zijn moeder, een negerin, die haar zoontje dolgraag bij zich had willen houden bleef wan hopig achter. Toen de heer Grupstra opgegroeid was deed zij steeds hardnekkig po gingen, maar steeds tevergeefs. Wel slaagde hij erin, het adres van de op Sumatra achtergebleven vrouw ge waar te worden, en sinds 1934 wer den er geregeld brieven over en weer en foto's gestuurd. Tijdens de Duitse en Japanse be zetting werd uiteraard elk contact verbroken. En toen nadien enkele brieven onbestelbaar terugkwamen, verloor de heer Grupstra de hoop, zijn moeder nog ooit terug te zien. Dezer dagen ontving hij echter de onverwachte en verheugende tijding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland is gekomen, ais gevolg van het uitwijzingsbesluit van de Indonesische regering. In Geertruidenberg, waar de be jaarde dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw herkende haar zoon direct. „Je loopt precies als je vader," zei ze. Deze zomer, als de weersom standigheden gunstig zijn, hoopt zij haar zoon in Drachten een te genbezoek te kunnen brengen. Bouwput in Haringvliet weer gesloten Het gat in de ringdijk om de bouw put in het Haringvliet, dat dinsdag is gemaakt om de schepen die nog in de bouwput aanwezig waren er uit te kunnen loodsen, is van gisteren af weer gedicht. Nadat de schepen en bakken dinsdag uit de bouwput wa ren gevaren is men onmiddellijk be gonnen het gat in de ringdijk weer te sluiten. VERWACHT. AFNEMENDE VORST Van het zuidwesten uit verder toe nemende bewolking met tydelyk eni ge regen. Wellicht voorafgegaan door sneeuw of Uzel.. Zwakke, later over wegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. In de middag langzame stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 14 maart Zon op Maan op onder 18.41 onder 12.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1