DELTAPLAN MAG BELGISCHE BELANGEN NIET SCHADEN WALCHEREN UIT HET LEVEN VAN EEN EMIGRANTEN-PREDIKANT LEDENTAL VAN ZEBRA 00K IN 1957 WEER TOEGENOMEN ZUID-BEVELAND DONDERDAG 13 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 SENATOR PRINS ALBERT: Kosten nieuwe sluis Terneuzen zijn hoog In do rede die de prins van Luik dinsdag in de Belgische senaat, bij gelegenheid van zijn beëdiging als senator heeft uitgesproken heeft hij o.a. nog opgemerkt, dat er maatre gelen getroffen zouden moeten wor den opdat de uitvoering van het Ne derlandse Deltaplan geen verande ring in het regime van de Wester- schelde of in haar traditionele ver bindingen met de Rijn teweeg zal brengen „die wij later misschien zou den betreuren". Forumavond Deltaplan Maandag a.s. in Scherpenisse Maandag a.s. 's avonds om kwart over acht wordt er in het „Holland Huis" te Scherpenisse een forumavond gehouden, die gewijd is aan het Del taplan. Deze avond wordt georgani seerd door de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en de Provinciale Jeugdraad. Deze Werkgroep Deltazaken Zeeland werd bereid gevonden om op de fo rumavond de verschillende aspecten van het Deltaplan te behandelen. Deze werkgroep bestaat uit de heren ir. H. D. J. Swaters, hoofdingepieur- directeur Provinciale Waterstaat; ir. M. de Vink, directeur Provinciale Planologische Dienst; drs. M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I. in Zee land; Ir. J. G. Snip, hoofd bureau bij zondere werken van de Provinciale Waterstaat en mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Vóór de pauze zullen deze heren de diverse facetten van het Deltaplan belichten, tijdens de pauze bestaat er gelegenheid schriftelijk vragen in te dienen, die na de pauze behandeld zullen worden. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: H. S. C. Arclszewski—de Ko ning, d. A. M. Spijkerboer—Goetheer, s. A. M. P. Schipper—van de Broeke, d. L. joosse—Boone, z. J. Schot—Vergou we, d. J. C. van LaereKrauwel, d. B. Velllnga—Borger, d. J C. Schoester— Krijger, d. T. F. Schuitema—Adriaanse, z. J. C. van Schalk—Straub, d. J. Harm- sen—Warners, d. M. W. Geschiere Roth, z. A. M. Scheepers—Ooms, d. J. Snijders—Rouwit, d. J. Groesser—Baas, d. M. J. Marcusse—van de Moere, d. Ondertrouwd: J. v. d- Meule, i5 J. en B. de Jonge, 24 J. J. F. Monfils, 22 J. en A. Breel, 22 J. L. Kloet, 25 J. en T. Abrahamse, 23 J. J. G. A. Borger, 25 j. en M. N. Vlasblom, 24 J. M, Argeert, 32 J. en L. Henderlkse, 46 J. Getrouwd: M. Vader, 63 J. en M. Nou- ae, 60 J. Overleden: W. F. Helm. 67 j., echtge noot van J. Koolwijk. P. M. van Hel den. 4 J. ZOUTELANDE. Bevallen: J. Verhage—Janse, z. Ondertrouwd: J. P. de Klerk, 27 j. en L. de Visser, 21 j. Overleden: J. Wouteis, 58 J. Scheepvaartberichten Vlisslngen aangekomen op 11 maart: Frejo van Dunkalk. Kilty van Hansweert. Arbon van New-Castle, Castor van Antw. Vlisslngen vertrokken op 11 maart: Ru bicon naar La-Guera. Noorderhaven n. IJmulden. Kitty naar Portsmouth. Cas tor naar Mlddelharnls. Vlisslngen gepasseerd naar Antwerpen op 11 maart: Vrede van Rotterdam. Deo-Duce van Hammelvik. Aaltje van zee. Borculo van Zaandam. Barcarola v. Rotterdam. Irene van zee Quo-Vadis van Calais. Myra van Londen/Gent. West polder van Liverpool. Molensingel van Kopenhagen. Tanny van zee/Gent 12 maart: Glorla-Maris van Lattakla. Triton van zee/Gent. Merwehaven van Port- Lyautey. Heilo van Tyne. Nederland v. zee/Hansweert. Procyon van zee/Gent. Abbedtjtc van New-Orleans. Vlisslngen gepasseerd van Antwerpen op 11 maart: Avontuur naar Londen/ Brussel. Twente naar Chattam/Gent. Maria naar Londen/Gent. Gazelle naar New-Castle/Gent. Colytto naar Hampton- Roads. Martha naar Rotterdam. Elda naar Londen. Vedette naar Huil. Sertan naar Le Trcport. Albatros naar Londen. 12 maart: Ubbergen naar Casablanca Wolanda naar Huil. „Het is normaal, aldus prins Al- bert, dat de Nederlanders de nodige maatregelen treffen om catastrofale overstromingen te voorkomen, maar het is even logisch dat hierbij de Belgische rechten en belangen geëer biedigd worden. Dit is algemene regel in de betrekkingen tussen de staten, waar het gaat over internationale stroomvraagstukken. De vriend schapsbanden met onze noorderburen zijn trouwens zo hecht, dat zij voor ons een waarborg zijn voor eerbiedi ging van deze gebruiken." De prins, die het betreurde dat in België te weinig rekening is gehou den met de uitbreiding van de tank- vloot België staat op de 23ste plaats wees ook op Nederland, waar men de betekenis van grote pe troleumhavens heeft ingezien. Prins Albert noemde in dit verband het project van een pijpleiding tussen Marseille en Rotterdam. De nieuwe senator was de mening toegedaan, dat in elk geval voorkomen moet worden, dat de Europoorthaven op het eiland Rozenburg, tevens voor haven van Antwerpen wordt. Dit zal namelijk voor België Zeebrugge die nen te zijn. Omtrent de plannen tot de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen, merkte de prins op, dat de hoge kos ten een schaduwzijde vormen. Het Belgische aandeel zou drie miljard franken moeten bedragen. Voor en kele werken In Terneuzen, die gro tendeels voor Nederland van belang zijn werden volgens hem de lasten tussen Nederland en België niet even redig verdeeld. Het mag niet zo zijn, dat Terneuzen op kosten van België de Gentse haven kan beconcurreren. Hij zag het zelfs als een voor Bel gië nationale oplossing om het ka naal van Gent tot Selzate te verbre den en dan tot Zeebrugge te verlen gen, waar dan de in het plan Van Cauwelaert-Steenberghe nu in Ter neuzen gedachte nieuwe sluis zou kunnen worden gebouwd. Uitbreiding chr. lagere landbouwschool Middelburg Met 5 lokalen en een werklokaal B. en W. van Middelburg stellen aan de gemeenteraad voor om voor de uitbreiding van de ehristeijke la gere landbouwschool te Middelburg aan de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij te Goes circa 1230 vierkan te meter grond te verkopen, gelegen aan de Koudekerkseweg te Middel burg. De uitbreiding van de chr. lagere landbouwschool is noodzakelijk om dat er nog steeds dubbele klassen be staan. Langs de Koudekerkseweg en in een gedeelte van de nieuwbouw zullen thans vijf nieuwe lokalen en een werklokaal bijgebouwd worden. Dit is temeer noodzakelijk geworden, omdat aan de school een zevende leerjaar, een zogenaamde „brugklas", zal worden toegevoegd. Zodra de financiën er voor beschik baar gesteld worden, zal men over gaan tot de bouw van deze uitbrei ding. Dit nieuwe schoolgedeelte staat als één der eerste bouwwerken op de rijksurgentielijst voor scholen. Begrafenis mr. J. van de Vrede Onder grote belangstelling werd woensdagmiddag op de protestantse begraafplaats te Bergen op Zoom het stoffelijk overschot van de heer M. J. van de Vrede, in leven hoofd van de neutrale school aldaar, ter aarde besteld. Hoqderden belangstellenden waren op de begraafplaats verzameld om de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. C. Malenaar, het werk van de overle dene in het belang van de school ge schetst en woorden van deelneming tot de familie gesproken. Namens de onderwijzers en leerlingen voerde hierna het woord de heer H. A. Ap pel. Voorts de heer J. Trimbos, voor zitter van de voetbalvereniging Dos- ko, de heer G. Timmermans namens de Kon. Ned. Voetbalbond, de heer J. W. Jonge Poering als voorzitter van de Openbare leeszaal en biblio theek, de heer P. Krombeen namens de Ned. Onderwijzersvereniging en tenslotte ds. Elseman. Een familielid dankte voor de belangstelling. Marktberichten VISMIJN BRESKENS In de week van 2—9 maart werd aan de vismijn te Breskens aangevoerd: 170 kg bot: 38 kg schar; 287 kg schol; S kg tong; 36 kg poon- 4 tcg zalm; 3 kg tar bot: 242 kg kabeljauw; 645 kg wijting; 224.606 kg haring onverkocht; 11 kg vis onverkocht; 122 kg export garnalen. VEILING BERGEN OP ZOOM 12 maart: AndUvie 77—99: rodekool 10 —17; wittekool 614—814; kroten 8; was- peen 10—18; prei 15—40; spruiten 38—1,16; boerenkool 17—27; witlof 35—1.01; raap stelen 12—14; schorseneren 6—35; sla 15— 21; spinazie 1,19—1,22; eavoye kool 37— 42; gele kool 11—16. EIERNOTERINGEN Colip. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom Ingaande donderdag 13 maart 1958 Prijsklas O. 18 cent; prijsklas 1. 15 cent; prijsklas II 14 cent; prijsklas III 13 cent; prijsklas IV 12 cent; prijsklas V 11 cent VEILING TERNEUZEN 12 maart. Andijvie 81—89; kroten 7—9; rodekool 8—15; savoye kool 26—32; was- peen 24—27; prei 5054; knolselderie 5—18 spruiten 70—74; uien 6—11. witlof 60—91: afw. 5468. boerenkool 5—19. VISMIJN VEERE 12 maart. Export garnalen 97 kg 3.41, bot 72 kg 30—35. VLISSINGEN Fusie buurtverenigingen. De buurtvereniging „de Posthoorn" te Vlissingen, welke in verloop van twee jaar het ledental zag stijgen van plm. 30 tot 250 leden, heeft door fusie met de buurtvereniging „Spui- straat-Bellamypark e.o." haar leden tal vergroot tot ruim 300. Voor de a.s. vakantie zijn plannen in voorbe reiding voor een kamp op kampeer boerderijen in Brabant voor kinderen van 8 tot 13 jaar. A.s. zaterdag wordt in het Con certgebouw de jaarlijkse feestavond gehouden, met het cabaretgezelschap de „Fako Sters" onder leiding van de heer Fritz Koster uit Vlissingen. VROUWENPOLDER Jaarvergadering Groene Kruis De afdeling Vrouwenpolder van het Groene Kruis hield onder leiding van de heer A. van Dis haar jaarvergade ring. In het afgelopen jaar legde zus ter Evertsen 304 bezoeken voor hulp verlening aan zieken en 118 voor de kinderhygiëne af. Aan het consultatie bureau, oiKler leiding van dokter V. d Sluis en'dokter Schep werden 141 adviezen voor zuigelingen verstrekt. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat 1957 voor de ver eniging een batig saldo opgeleverd had. In het afgelopen jaar werden 84 stuks materiaal uitgegeven. Het be nodigde materiaal kon worden aange schaft. Het ledental bedraagt thans 140. Daar de voorzitter, de heer W. Maas, die wegens ziekte niet aanwe zig was, zich gezien zijn hoge leeftijd niet herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats de heer J. Janse gekozen. Officiële publikaties VLISSINGEN. AANDUIDING POLITIEKE GROEPERING BOVEN KANDIDATENLIJSTEN. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van de leden van de gemeente raad brengt ter openbare kennis, dat genoemd bureau op 12 maart 1958 een beslissing heeft genomen op de verzoe ken Ingevolge artikel G 3, eerste lid, der Kieswet, ingediend ten behoeve van de op 28 mei 1958 te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad. In het door het centraal stembureau voor deze verkiezing aangelegde register v den onder de hierna vermelde nummers de daarachter vermeldè namen en aan duidingen van politieke groeperingen in geschreven. 1. naam: Katholieke Volkspartij, aanduiding: K.V.P. 2. Communistische Partij van Neder land; aanduiding C.P.N. 3. Partij van de Arbeid; aanduiding P.v.d.A. 4. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: aanduiding: V.V.D. De Protestants Christelijke Partijen: aanduiding P.CP. Bij Inwilliging van het verzoek heeft de politieke groepering deK bevoegdheid degene, die een lijst van kandidaten in levert. te machtigen boven die lijst, de naam van de politieke groepering, mits deze niet meer dan 35 letters bevat, ot de aanduiding daarvan, zoals deze Is geregisteerd, te plaatsen. Niet ingewilligd werd(en) het/de ver- zoek(en) tot inschrijving van de na volgende politieke groepering(cn): geen. aandacht wordt erop gevestigd dat een ieder binnen veertien dagen na de dagtekening van deze kennisgeving van de bovenvermelde beslissingen schriftelijk bij de Kiesraad te 's-Gra- venhage in beroep kan komen. Vlissingen. 12 maart 1958. Het centraal stembureau voornoemd, B. KOLFF, voorzitter, H. B. J. KNOOP M. A. VAN POPERING. C. J. GILLISSEN VERSCHAGE, W. POPPE, leden. O.- EN W.-SOUBURG Bevestiging en intrede vicaris W. S. Duvekot Vicaris W. S. Duvekot zal zondag morgen 13 april om half tien afscheid nemen als vicaris van de hervormde gemeente van Oost- en West-Souburg en de week daarop, nl. zondagmiddag 20 april om half drie, na 's morgens om tien uur te z\jn bevestigd door prof. dr. J. N. Sevenster van Amster dam, zijn intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Zon- nemaire, waar hij de opvolger wordt van ds. M. J. van Wijck, die op 5 januari van dit jaar naar Edam is vertrokken. Vicaris Duvekot werd op 5 maart 1931 te Goes geboren, bezocht het lyceum in zijn geboortestad en stu deerde eerst aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij op 11 juli 1953 zijn kandidaats- en op 24 januari 1955 zijn kerkelijk examen deed. Later studeerde kand. Duvekot van oktober 1955 tot juli 1956 nog een semester aan de univer siteit te Bazel. Na zijn kerkelijk exa men was kand. Duvekot eerst van 7 februari 1955 tot 10 maart 1955 ruim een maand leervicaris te Wolfaarts- dijk en daarna van 20 maart 1955 tot 23 juli 1955 vier maanden te Oberath en Küssnach in Zwitserland. Nadat vicaris Duvekot op 14 februari van het vorige jaar na een colloquium te Rotterdam was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk, werd hij met in gang van 14 juli van het vorige jaar benoemd tot vicaris van de hervorm de gemeente van Oost- en West- Souburg. ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Ds. K. Everts, een tevreden Zeeuw in Nieuw-Zeeland „DE GROTE afstanden hier maken ons werk zo moeilik". Deze opmer king kan men van elke emigranten predikant in Nieuw-Zeeland te horen krijgen. Daarnaast is er nóg een al gemene klacht: „De immigranten vergeten de kerk zo gemakkelijk". Maar ds. Evers, predikant onder de Nederlanders op Nieuw-Zeeland is, ondanks deze bezwarende omstan digheden, tevreden. Ds. Everts was eerst predikant bjj de Nederlands hervormdd gemeente te Zuidzande. Na een Indonesische pe riode aanvaardde hjj het beroep naar Nieuw-Zeeland. Dat is nu bijna twee jaar geleden en sedertdien heeft ds. Everts gebouwd aan het Nederlandse kerkewerk binnen de Presbyterian. Church in Nieuw-Zeeland. Hy ves tigde zich in Dunedin, een plaats, waar toen ongeveer zestig Nederlan ders woonden. Er was echter niet eens een adressenlijst van gemeenteleden en ds. Everts moest eerst onder zoeken, wie er alzo bij zijn ge meenten behoorden. Er zaten aan deze uitzoekery heel wat administra tieve beslommeringen vast, maar nu is alles toch min of meer in kannen en kruiken. Ds Everts was, vanwege het „New Settlers Committee", even eens belast met de geestelijke ver zorging van de lidmaten van de Australische Presbyterian Church. Er moesten, zo werd hem verteld, onge veer 650 lidmaten zijn, maar aan vankelijk zag ds. Everts slechts 10 procent van dat aantal in de kerk. Van de ongeveer 1500 Nederlanders, die binnen zijn district woonachtig zijn, behoren er zo om en nabij de 260 tot de Presbyterian Church en daarvan gaat gewoonlijk slechts de helft regelmatig ter kerke. Daarmede kan ds. Everts zich nog niet tevreden stellen, al is er heel wat verbeterd wat het aantal kerkgan gers betreft. „Ik heb dus redenen te over om huis bezoeken af te leggen en dan niet al leen bij gemeenteleden, maar ook bij MIDDELBURG Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen over in het tijdvak van 5 tot en met 11 maart 1958 gevonden voorwerpen. Indien deze voorwerpen bij particu lieren worden afgehaald gelieve men hiervan kennis te geven aan het bu reau van politie. Gevonden zijn: di verse handschoenen en wanten; blauw wollen sjaal: 2 stukken vlees; jonge hond geelachtig van kleur; poes grijs met wit en belletje om de hals; 2 sleuteltjes aan touwtje; akten- tas waarin regenpijpen; sleutel aan ring; Union sleutel; ketting armband doublé; 2 contactsleuteltjes; grijze parapluhoes; broche met kettinkje boerenknoopje; huissleutel; vulpen merk „Ero"; parapluhoes; klein jong zwart hondje; drinkbus; klein zaagje: klein sleuteltje; zwarte lede ren riem; bruine muts. OOSTKAPELLE Uitslag verkoping. Notaris J. A. Janse de Jonge te Middelburg heeft in het café van de heer Wattel te Oostkapelle publiek verkocht: het huis en tuin aan de Noordweg nummer 19 te Oostkapelle groot 7 aren 48 centiaren. Koper werd de heer P. Schoe te Vrouwenpolder voor de som van 5020.—. COLLECTE De te Souburg gehouden collecte ten bate van het N.V.V.-Zonnestraal- t.b.c.fonds heeft 267.83 opgebracht. JAARVERSLAG ZEEUWS BRABANTSE TURNKRING De heer Sio uit Breda kandidaat voor voorzitter. Do belangstelling voor de turn- sport in Zeeland is de laatste tien twaalf jaar sterk toegenomen. Be droeg eind december 1946 het leden tal van de Zeeuws-Brabantse Turn kring 3711, thans zijn reeds 6166 tur ners bij de Zebra aangesloten. Alleen reeds in de jaren 19541955—1956 steeg het aantal leden met circa 1500. Hoewel de stijging over 1957 relatief niet zo groot is, boekte de Zebra toch weer een winst van 147 leden. De prestaties van de keurturners Jaap v. d- Sonde pn Nel Fritz te Vlissingen, alsmede tal van andere goede krach ten, zullen daaraan beslist niet vreemd zijn. Het aantal verenigingen, aangeslo ten bij de Zebra, nam toe met twee tot drieëndertig. In het jaarverslag over 1957, dat van een druk vereni gingsleven getuigt, wordt voorts ge wag gemaakt van het zich uit de turnsport terugtrekken van de actie ve voorzitter de heer F. G. Lemmers Bekend werd gemaakt, dat de heer Lemmers zich om gezondheidsrede nen niet meer voor deze functie be schikbaar stelde. (Zoals elders in dit nummer wordt vermeld, is de neer Lemmers woensdagochtend overle den Red.). Het bestuur van de kring stelt de leden voor tijdens de jaarver gadering op zaterdag 22 maart a.s. in „De Landbouw" te Goes de heer V. H. A. C. Sio te Breda, thans penning meester en waarnemend-voorzitter, tot voorzitter te benoemen. Als op volger van de heer Sio heeft het be stuur de heer Joh. v. d. Sande te, Oostburg als kandidaat gesteld. Uit de ledenstaat blijkt, dat thans 979 dames van 16 jaar en ouder (v.j. 938) bij de Zebra zijn aangesloten; heren 16 jaar en ouder 514 (v.j. 501), meis jes adspiranten van 12 tot 16 jaar 1078 (v.j. 1225); jongens adspiranten van 12 tot 16-jaar 521 (v.j. 469); kleuters meisjes beneden 12 jaar 1944 (v.j. 1809); kleuters jongens beneden 12 jaar 1130 (v.j. 1077). Hoogtepunten in het jaar 1957 wa ren de uitvoeringen en demonstraties, waaraan de keurturners medewerk ten. In het jaarverslag wordt voorts een lans gebroken voor de jeugdlei derscursus. Het is van groot belang om tot een dergelijke cursus te ko men, want in vele verenigingen staat of valt de zaak met één man. Tot nu toe is de belangstelling voor deze cursus te gering geweest om werkelijk succes te behalen. Er zijn zelfs nog plaatsen in het gebied van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, waai door het ontbreken van leiders eeen gymnastiekvereniging kan wor den opgericht. Er waren vorig jaar ook enkele jubilea te vieren: name lijk „Volharding" te Goes, 60 jaar; „U.D.I." te Bergen op Zoom, even eens 60 jaar; „Jong Dreischor" te Dreischor, 20 jaar en „Domburg" te Domburg, eveneens 20 jaar. De adspiranten en leden van vele verenigingen legden ook in 1957 de vaardigheidsproeven af. Het ligt in de bedoeling, dat de wimpel voor het procentsgewijze grootste aantal geslaagden weer in omloop wordt gebracht. De wimpel is nog steeds in handen van de G.V. „Sparta" te Krabben- dijke. de buitenkerkelijke Nederlanders. Daarnaast zijn er de nieuwe immi granten, die ik met de kerk in con tact wil brengen, maar die daarnaast vooral aan het begin van de zware immigranten-weg, dikwijls hulp no dig hebben", zo vertelde ds. Everts. Het is daar in Nieuw-Zeeland al pre cies als overal, waar emigranten predikanten moeten werken: De ge meenten 1 waaronder ook Dimeain liggen verspreid over een opper vlakte van tenminste duizend vier kante kilometer. Geen wonder dus, dat ds. Everts een groot aantal mij len per jaar in zijn auto aflegt... Over zijn hele district tracht ds. Everts het gemeentewerk op te bou wen, zodat zyn arbeid niet beperkt blijft tot een enkele maal preken; er moeten óók castechisaties worden ge geven en clubs geïnstalleerd. Ook voor mevrouw Everts vergt het immigranten-werk veel energie, ter wijl zij toch eveneens de zorg heeft over vier kinderen in de leeftijd van 7 tot 15 jaar. „Er is laksheid onder de mensen hier" constateert ds. Everts, „men legt weinig activiteiten voor het ker kelijk leven aan de dag. Men trouwt in de kerk, er wordt wel gedoopt, maar in het algemeen vergeet men naar de kerk te gaan of juister men heeft het er te druk voor. Men werkt op het land of aan de bouw van het huis; anderen trekken er 's zondags met vrouw en kinderen op uiten zodoende verwaarloost men het gees telijk leven". Mooi en noodzakelijk. Naast ds. Everts is er ds. Van Wvngen, eertijds predikant by de Nederlands hervormde gemeente te Wassenaar; die In Nieuw-Zee land onder onze landgenoten werkt Het reeds genoemde „New Settlers Committee" zorgt voor de salari ëring. „Het is mooi en noodzakelijk werk hier en we hebben het best naar onze zin," zo zegt ds. Everts. Nieuw-Zeeland heeft veel mogelijk heden, maar men wenst het land niet in zo'n snel tempo te vullen als som mige andere immigrantenlanden dat doen. Maar zij, die hier eenmaal wo nen, sluiten zich vlot bij de bevol king aan en voelen zich hier al gauw thuis," aldus ds. Everts. Veel wat hen door de Nederlandse gemeenten werd geboden, moeten de emigranten-predikanten ontberen. Maar ds. Everts en echtgenote en ook vele anderen zijn bereid dat offer te brengen. Het leven van een Nederlandse predikant in Nieuw-Zee land vraagt dat! GOES V erkiezingsreclame onleesbaar gemaakt Bij een viertal leden van de P.v.d.A. in de Julianastraat. Oudesingel en Heernisseweg te Goes zijn de raambil jeteten voor de verkiezingscampagne onleesbaar gemaakt. In de nacht van dinsdag op woensdag is verf aange bracht op de buitenkant van het raam, zodat de letters P.v.d.A. niet meer te lezen waren. In plaats daarvan had men de letters K.V.P. op het raam aangebracht. De politie te Goes heeft deze zaak in onderzoek. RILLAND-BATH „Willen is kunnen" vierde tienjarig bestaan Zaterdagavond vierde de gymnas tiekvereniging „Willen is kunnen" uit Rilland-Bath haar tienjarig bestaan met speeches, demonstraties en een gevarieerd cabaretprogramma in de grote zaal van ,,'t Wapen van Ril land", die tot in alle hoeken gevuld was met genodigden en belangstellen den. De voorzitter, de heer C. van Gors- sel, sprak een welkomstwoord, waar in hij in het bijzonder de heer en me vrouw Kanters-Van Kervinck, de op richters van „Willen is kunnen", be trok. Hierna wierp de voorzitter een terugblik op de afgelopen tien jaar. Hij vertelde iets van de moeilijkhe den en 6ok van de plezierige omstan digheden, waarin de vereniging heeft verkeerd. Voorts deelde hij nog mede, dat dit jaar de adspiranten-dag van de bond in Rilland-Bath zal zijn. Hierna werd de voorzitter door twee jeugdige gymnasten een prach tige verenigingsvlag aangeboden. De directeur van „W.I.K.", de heer A. T. Klaassen, vertelde o.m. dat het geld voor deze vlag bij elkaar was ge bracht door een emmertjes-actie. De voorzitter dankte voor de vlag en droeg hem aan de vaandeldrager over. Hij sprak de hoop uit nog vele jaren leiding aan de bloeiende vereni ging te mogen geven. Ook dankte hij de leden van de gymnastiekver. „V.Z. O S uit Yerseke, die hun medewer king verleenden aan deze avond. Hierna gaven de leden een aantal demonstraties. De voorzitter dankte de turnsters en in het bijzonder me vrouw B. Verweij-Teunis, die de club gaat verlaten. Haar werd een aan denken aangeboden. De heer Klaas sen kreeg een rokertje. Deze sprak ook nog een kort woord, waarbij hij' de voorzitter bedankte voor het vele werk, dat deze in het belang van de vereniging heeft verricht en overhan digde hem een cadeautje. De avond werd verder gevuld door het cabaret gezelschap „Klaver 5" uit Roosen daal, die haar nieuwe revue „Lachen is leven" met vaart en verve op de planken bracht. Jaarvergadering Chr. Nat. School Dezer -dagen hield de christelijke na tionale school te Rilland-Bath haar jaarvergadering in een van de loka len van deze school. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer H. Verschure. volgden de verslagen van de heer Kooman, hoofd van de school, de secretaris en de penningmeester. De aftredende be stuursleden, de heren J. v. d. Boom gaard en J. Elenbaas werden herko zen. evenals het lid van de financiële commissie, de heer M. A. Francoys. Na de pauze sprak de heer Kooman over het onderwerp „Gaat onze school veranderen?" Naar aanleiding van dit onderwerp volgde een geanimeer de bespreking. Het zangkoor en Huib Meeuwsén (de clamatie) verleenden hun medewer king aan deze avond. De secretaris sloot de vergadering met dankgebed. KRUININGEN Kandidatenlijst V.V.D. De afdeling Kruinlngen-Hansweert van de V.V.D. heeft voor de op 28 mei te houden gemeenteraadsverkie zing de volgende kandidatenlijst op gemaakt: 1 P. H. A. Polderman, te Kruiningen; 2 Joh. Griep, te Hans- weert; 3 Jacob Sinke te Kruiningen; 4 W. A. D. de Munck, te Hansweert; 5 A. C. Mosselman, te Kruiningen; 6 N. D. Ribbens, te Hansweert; 7 C. Willeboer, te Kruiningen; 8 C. van Nieuwenhuizen te Kruiningen. Examen. Te Bergen (N.H.) slaagde voor de akte N XIX (landbouwhuishoud-lera- res) mejuffrouw L. C. Blok te Krui ningen. BORSSELE Benoeming In de plaats van Jac. Walhout Tobsz die als koster bij de geformeerde ge meente te Borssele bedankte is be noemd de heer Jan Walhout Louwz. OUDELANDE Filmavond Leger des Heils Het Leger des Heils hield dezer da gen te Oudelande een filmvoorstelling Om half vijf konden de kinderen ge nieten van „Danny Boy". 's Avonds werd de film „In opmars" gedraaid. Het plaatselijke zangkoor verleende zijn medewerking. KORTGENE Toneelavond Nutsdepartement. Maandag werd de laatste Nutsavond van het seizoen 1958 van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen afdeling Noord-Beveland, gehouden. Deze avond, in samenwerking met de Z.V.U., in „de Stadswijnkelder" te Kortgene georganiseerd, bracht het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met het toneelspel in drie bedrijven „Soledad" van Colette Audry. Reeds eerder hebben wij dit stuk gerecen seerd. We zouden dus kunnen vol staan met op te merken, dat deze avond door een kleine vierhonderd Noordbevelandse toneelliefhebbers werd bijgewoond. Ondanks het feit, dat het toneelspel zeer werd gewaardeerd, is op deze avond er toch een geworden, waar aan men met onverdeeld genoegen zal terugdenken. Een deel van de be zoekers heeft namelijk door hun op treden deze uitvoering een wat rom melig karakter gegeven. Ondanks 't verzoek van de voorzitter om niet te roken, werd hieraan na de pauze geen gevolg gegeven. Er werd veel met stoelen geschoven en doordat de pauze korter werd dan afgesproken, liepen enkele bedrijvige kellners nog te serveren, toen het doek weer open ging. Kennelijk was men ook op het toneel wat gehaast, omdat een der spelers nog met de laatste boot van vijf over elf het eiland moest verla ten. Gevolg was, dat de bezoekers reeds een uur voordien, namelijk om tien uur, huiswaarts konden keren. Het is te hopen, dat het actieve nuts- bestuur dergelijke minder prettige voorvallen in de toekomst zal weten te voorkomen. Burgerlijke stand GOES. Bevallen: W. Maas—Dekker, d. M. P. Pannekoek—Kallemeln. d. N. G. Kamps Visser, d. P. A. Snoek-Geelhoed, d. J. de Vos—van Houdt. d. H. M. Schouten- Kloosterman, d. H. C. van Assche—de Jonge, d. M. H. Rovers—Berkelmans, d. G. F. Paauwe—van Eek, d. W. Lopula- lan-rSihasale, z. J. M. Krijger—Clement, l. J. Klap—de Graaft, d. Ondertrouwd: J. M. Schoolmeester, 25 n P. C. Nieuwersteeg, 21 j. H. Paau- 19 j. en A. J. Schrijver, 18J. J. B. Beun, 22 j. en G. Beelfe, 22 j. Getrouwd: L. Hubregtse, 22 J. en M. d. Weele, 24 j. c. H Gilijamse. 28 J. en C. A. Hoek, 25 J. Overleden: G. Willemsleln, 57 J., echtg. van R. van Fraassen. J. A. Bruinshoofd, 21 j., ongeh. W. Paardekoper, 78 j., wed. van J. Verhulst. ZEEUWSCHVLAANDEREN Aanrijding. Op de Markt te Terneuzen ontstond een aanrijding tussen een personen auto, bestuurd door de heer M. M. van de V. uit Terneuzen, die de Brouwe rijstraat wilde inrijden en een gepar keerd staande auto van de heer D. van der E., eveneens uit Terneuzen, waarvan de laatste juist wilde weg rijden. Bij de botsing werd de wagen van de heer Van de V. aan spatbord en portier beschadigd. In de Ferlcmanstraat te Driewegen (gem. Terneuzen) ontstond een aan rijding tussen een personenauto, be stuurd door J. F. de W. uit Hontenis- se en een motorcarrier, bestuurd door J. P. H. uit Zaamslag. Het ongeval gebeurde, doordat de carrier, die werd ingehaald door de auto, niet voldoende de rechterzijde van de weg hield. Laatstgenoemd voertuig liep enige schade op. Raadhuisverbouwing bijna voltooid De verbouwing van het raadhuis te westdorpe is thans bijna voltooid. Deze werkzaamheden hebben meer dan een jaar in beslag genomen. Verwacht wordt dat de heropening in april zal plaats hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15