Tweede Kamer schorst debat over wet geneesmiddelenvoorziening MAGGI Die ellendige schrapende hoest... In MAGGI kippensoep prOCft U de kip! UK MKKKNhMK NEDERLAND NIET NAAR DE RONDE VAN ITALIË FINANCIERING BLIJFT GROOT PROBLEEM PARTICULIERE BOUW DONDERDAG 13 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. «avei lenHcy Omdat alleen het beste van de kip gebruikt. DROGISTENKWESTIE WERD STRUIKELBLOK Minister Suurhoff tegen wettelijke regeling van bekwaamheidseisen (Van onze parlementaire redacteur) Een „Babylonische spraakverwarring" noopte de Tweede Ka mer woensdag de beraadslagingen over het ingewikkelde wets ontwerp-geneesmiddelenvoorziening te schorsen. Zij bleef mid den in de behandeling van het tweede artikel van het ontwerp, dat een omschrijving inhoudt van wie tot de uitoefening van de artsenbereidkunst bevoegd zijn en van de op dit artikel inge diende amendementen, steken. De leden kregen plotseling een geheel nieuw amendement aan geboden, nadat de voorsteller ervan, de heer Bachg van de K.V.P., zijn aanvankelijk ingediende amendement op hetzelfde artikel had ingetrokken. Dat bracht niet alleen de afgevaardig den, die het alleen maar hadden horen voorlezen en het niet schriftelijk voor zich hadden, maar ook de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, aan wie het amen dement een onoverzichtelijke nieuwe taak opdroeg, in moeilijk heden. De verwarring werd nog groter, toen de heer Peschar van de P.v.d.A. aankondigde, dat hij een door hem nuttig geacht deel van de ingetrok ken amendementen van de heer Bachg weer als een zelfstandig amendement wilde indienen De Kamerleden wensten zich onder ling te beraden en de minister vond het nodig enkele van zijn ambtgeno ten over de nieuwe amendementen te raadplegen. Toen besloot de Kamer het verdere debat op te schorten in de hoop, dat het gelukken zal de Gor diaanse knoop te ontwarren of door te hakken. In de oorspronkelijke amendemen ten van de heer Bachg was voorge steld om de detailverkoop van vrije, verpakte geneesmiddelen in het be lang van de volksgezondheid aan een speciale vergunning te binden, zulks ter waarborging van bedrijfsuitoefe- nings-, inrichtings- en bekwaam heidseisen. Bovendien moest ieder, die zich met de verkoop van zulke geneesmiddelen wil bezighouden, bin nen drie jaar, eventueel binnen zes jaar, het nodige diploma hebben ver worven. Kelly! Ja. dat is de naam van uw nieuwe plezierige gezel in het leven! Kelly, een nieuwe geurige siga ret van de beste tabak ken voor 95 centl Kies Kelly! Puur voor uw genoegen! Dit jaar kunnen 75 kerken worden gebouwd Een r.-k. kerk in Haamstede De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft in uitzicht gesteld, dat dit jaar rijksgoedkeu- ring kan worden verwacht voor de bouw van tenminste 75 kerkgebou wen. Dit betreft kerken waarvan de bouwkosten dus meer dan 100.000 bedragen. De r.-k. instantie voor kerkenbouw kan rekenen op de goedkeuring van de bouw van 37 kerken met totaal 25.000 zitplaatsen. Van de drie aan het bisdom Breda toegedachte ker ken. wil men er één in Zeeland, na melijk in Haamstede, in het bijzon der 'voor de vakantiegangers, doen verrijzen. De bouw- en restauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk kréég de toezegging dat het gehele door haar ingediende bouwprogramma voor 1958, nl. voor 16 kerken, voor goed keuring in aanmerking komt. Het zelfde geldt voor de deputaten van de generale synode der Gereformeerde Kerken voor kerkbouw, die een pro gramma voor de bouw van 22 kerken indienden. Onder de hervormde en gereformeerde kerkgebouwen zijn er geen voor Zeeland bestemd. De heer Bachg en de mede-onder- tekenaars van de amendementen, o.a. de heer Schmal van de C.H.U. en de heer Van Dis van de S.G.P., bleken niet ongevoelig voor 's mi nisters argumentatie. Na enig on derling beraad trokken zij daar om hun amendementen in en ver vingen deze door een nieuw, waar in net vergunningstelsel was los gelaten, maar registratie van de detaillisten werd vereist. Deze registratie, zo verlangde het amendement, zou moeten geschieden volgens bij of krachtens de wet te stellen regelen. En die regelen moe ten uitsluitend betrekking hebben op uit een oogpunt van gezondheidsbe scherming te stellen eisen betreffen de de inrichting en de uitoefening van het bedrijf, alsmede de bekwaam heid van de voor de bedrijfsvoering verantwoordelijke personen. De desbetreffende wet dient tevens de datum vast te stellen, waarop de ze regeling in werking treedt. Het nieuwe amendement hield dus vast aan bekwaamheidseisen, waar tegen de minister zich juist zo sterk had verzet. Veel erger vond hij ech ter, dat het amendement hem geheel onvoorbereid opdroeg een wet op te stellen. Hij maakte zich daar boos om e nrïchtte heftige verwijten tot rnr. Bachg. Hij sprak zelfs van een revolutio nair amendement, dat het vestigings beleid van de regering doorkruist. Om de consequenties ervan te peilen, wilde hij zich eerst wel eens in ver binding stellen met zijn ambtgenoot van economische zaken, die voor het vestigingsbeleid verantwoordelijk is. Tevens wenste hij de minister van justitie te raadplegen. Ook de Kamer wilde de zaak over denken. Zo kwam men tot het be sluit om de beraadslagingen te schorsen. Het was een onbevredi gend voorlopig slot van de discus sie. De minister hoopte, dat de be sprekingen spoedig hervat kunnen worden. Hij verklaarde zich zelfs bereid volgende week woensdag weer in de Tweede Kamer aanwe zig te zijn. De Kamer zou daarvoor haar paasreces, dat donderdag 13 maart ingaat, moeten onderbreken. illliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Studenten waren solidair De student D. te Delft was naar het bureau van politie gebracht omdat hij gesnapt was, toen hij bij de Houttui- nenbrug aldaar een petroleum- lantaarn meenam, welke daar stond als waarschuwing bij de gesloten spooroverweg. Hij wilde die lantaarn namelijk zo graag op zijn kamer hebben... Toen op de een of andere manier bekend was geworden, dat D. „in het schuurtje" zat, vervoegde' zich aan het bureau een andere student. Hij ver zocht ook te worden opgeslo ten, omdat hij D. tot zijn daad zou hebben aangezet. De poli tie ging eens op de kamer van de student kijken en trof daar ook een waarschuwingslamp van de gemeente aan. Dus i werd nummer twee ook £n de i cel gestopt. Nog was het daarmee niet afgelopen, want later kwam er een heel groepje studenten, dat nachtgoed en toiletgerei voor i de „gevangenen" kwam bren- gen. De politie nam de vrijheid i het goed eerst eens te inspec- teren en haalde uit een pyama- i zak een flacon jenever f Advertentie) zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén Van en octz De Winfair-serie met „Panatsche" uitgebreid Met blijdschap zullen de bewonde raars van Freak Winfair vernemen, dat hun held nieuwe avonturen be leefde, die door Ray Franklin op on navolgbare wijze werden opgetekend in „Panatsche". „De held van de zwar te bergen" zo luidt de ondertitel van dit spannende jongensboek, dat werd uitgegeven door „Ten Hagen N.V. in Den Haag. Verschillende figuren uit het boek ontmoette men reeds in het eerste deel van de Winfair-serie, „De rode Mocassin", 'evenals deze uitgave een prachtig indianenboek, dat door jongens van 9 tot 13 jaar werd „ver slonden". Frenk Winfair is de voornaamste figuur uit de boeken van Franklin, een moderne Old Shatterhand. Frenk is een vriend van de Indianen, dat wil zeggen van de goede Indianen dan en een vijand van de blanken, voor zover die slecht zijn en dat zijn de meeste bleekgezichten, die we in dit boek tegenkomen. De Indianen zijn ook niet allemaal mooie jongens, zodat Frenk vaak tussen twee vuren komt te staan. Zijn vriend Panat sche, die we kunnen vergelijken met Winnetou uit de boeken van Karl May, verlaat zijn zijde niet en samen vechten zij tegen de boeven, wit en rood. De figuren spreken een man nelijke taal en hun daden komen daarmede overeen. 0e beroemde CANADESE hoestsiroop Bii apothekers «n drogist Volgens „Neues Deutschland", het partijorgaan van de Oo&lduitse commu nistische partij, heeft prof. Jürgen Kuc- zynski, een bekend historicus, die be schuldigd werd van revisionistische nei gingen, erkend dat hij ln zijn laatste boek „het uitbreken van de Eerste We reldoorlog en de sociaal-democratie", „schandelijke fouten" heeft gemaakt. H Keizerin Soraya van PerziëM H die op het ogenblik in het een- trum van de belangstelling s staat in verband met een mo- gelijke scheiding van de sjah, li in Keulen gefotografeerd, ter- ivijl ze met haar moeder op s weg is naar de bioscoop. ff iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiil 225.000 scholieren deden schriftelijk verkeersexamen. Ruim 225.000 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len in ons land hebben gisteren het eerste gedeelte van het vrijwillige verkeersexamen afgelegd. Binnen enkele maanden volgt het praktisch gedeelte. Slagen de kandi daten, dan ontvangen zij het jeugd- diploma van het Verbond voor veilig verkeer. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Froukje Witterholt-Heidanus. te Winsum, pre sidente van de Bond van Christen Boerinnen, Boerendochters, Platte landsvrouwen en - Meisjes in Neder land (C.B.P.B.) Actrice Lauren Bacall trouwt met Frank Sinatra Actrice Lauren Bacall, weduwe van Humphrey Bogart, heeft te verstaan gegeven dat zij zal trouwen met Frank Sinatra. Zij liet doorscheme ren dat Frank de desbetreffende aan kondiging maar moet doen. Sinatra zingt thans in ccn nachtclub in Mia mi Beach, Florida. Geen tafeltennis meer op Schouwen-Duiveland? De kans is groot, dat de „Tafel- tennisbond Schouwen-Duiveland" dit jaar haar werkzaamheden gaat be ëindigen. De belangstelling op het eiland voor tafeltennis is erg gedaald en het bestuur van de bond betwijfelt sterk of het volgend winterseizoen weer voldoende teams voor een com petitie zullen inschrijven. Ook de wedstrijden om het eilan- delijk kampioenschap, dat het vorig jaar werd gewonnen door de jeugdige Van den Ende uit Zierikzee, worden dit seizoen niet meer gehouden. De belangstelling voor deze wedstrijden, waarvoor een vrije inschrijving, was gehouden, was zo gering, dat het be stuur van de tafeltennisbond van een definitive organisatie heeft afgezien. Tafeltennis schijnt dus dezelfde weg te volgen als volleybal, dat en kele jai n geleden op Schouwen-Dui veland door vrijwel iedereen werd ge speeld. maar waarvoor het enthou siasme in zeer korte tijd geheel ver-, dwenen bleek te zijn. Botwinnik won ook derde partij Michael Botwinnik (zwart) heeft ook de derde party uit de tweekamp tegen titelhouder Smyslow om het we reldkampioenschap schaken gewonnen Bij de 67ste zet gaf Smyslow zich ge wonnen. De stand is nu 30 in het voordeel van de uitdager. De Griekse scheepvaartmagnaat Onas- sls heeft twee luxueuze passagierssche pen van 6000 ton. de „Agamemnon" en de „Achilles' van de Griekse regering gekocht. De schepen zullen voorname lijk worden gebruikt op de Middelland se Zee. VOORZITTER CHR. AASNEMERSBOND: Medewerking gemeenten is noodzakelijk. Ondanks de wijzigingen, welke zijn aangebracht in de premiebeschikking voor de particuliere woningbouw, blijft het de vraag of de particuliere sector in staat zal zijn het geplande volume in 1958 te verwerken. Aan ondernemerslust, mankracht en ap paratuur ontbreekt het zeker niet, maar de financiering blijft ook onder de nieuwe regeling het grote pro bleem. Dit zei de heer T. Gaastra, voorzitter van de vakafd. woning bouw voor de markt van de Neder landse Christelijke Aannemers- en Boukvakpatroonsbond in een giste ren te Amersfoort gehouden vergade ring van deze vakgroep. Spreker bracht in herinnering dat er reeds herhaaldelijk, zowel in de kring der patroonsorganisaties als in de volksvertegenwoordiging op is aangedrongen de financiering van de particuliere .woningbouw, zoal niet in dezelfde mate dan toch op soortgelij ke wijze als de woningwetbouw te behandelen, met name voor wat het element van de rentevoet betreft. De minister heeft de suggesties af gewezen. wellicht in de hoop dat een verwachte verruiming van de kapi taalmarkt een rentebijslag overbodig zal maken. Het gevolg zal, volgens hem, zijn dat de particuliere bouwer en de eigen bewoner een afwachtende houding zullen aannemen en dat moe ten wij nu juist niet hebben. Ons volk vraagt woningen, zo snel mogelijk en tegen redelijke huren en lasten, Voorts hekelde spreker de verla ging van de stichtingskosteniimiet van 30.000 op 27.000 voor de plat telandsgemeenten met ingang van 15 mei. Dit betekent voor vele landelij ke gemeenten waar de grond en/of de funderingskosten hoog zijn, een be langrijke achteruitgang. Met nadruk verklaarde de heer Gaastra dat medewerking van de gemeenten ten behoeve van de particuliere woningbouw noodza kelijk is. Spreker constateerde, dat helaas deze bereidheid niet bij alle- gemeentebesturen aanwezig ls. De bouwondernemers zijn, zo ver volgde spreker, bereid en met de no dige medewerking van de overheid in staat om ook te voorzien in de wo ningbehoefte van de kleine luiden. Maar laat men hen dan niet dwars bomen door een zogenaamde sociale grondpolitiek en koppelcontracten, waarbij zij uitgerfodigd worden tegen een schandalige prijs woningwetwo ningen te bouwen voor de gunst om in aanmerking te komen voor premie- bouw, aldus de heer Gaastra. De heer Gaastra zeide voorts, dat de gemeenten zullen moeten trachten ook op financieel gebied bijstand te bieden. Dit kan b.v. geschieden door I verlening van gemeentelijke of rijks hypotheken op particuliere woningen. De rentespaarbrieflening heeft ruim 233 miljoen opgebracht. Is het teveel gevraagd, aldus spreker, als daarvan een deel zou worden be stemd voor de financiering van de particuliere bouw? Zeker zullen vele spaarders het toejuichen indien dit **<ra geschieden. Wel naar Spanje Het is nu definitief: Nederland neemt dit jaar niet deel aan de Ron de van Italië. „Ik heb de Giro altyd als een trai ning voor de Tour de France be schouwd", vertelde ploegleider Kees Pellenaars, „maar nu we dit jaar met een volledige ploeg aan de Ronde van Spanje deelnemen en vlak voor de tour met dezelfde jongens in de Ronde van Nederland rijden, zyn de zaken anders komen te liggen. De Ronde van Spanje wordt in de eerste helft van mei gereden en dat is nu dus een mooie gelegenheid om de renners, die voor de tourploeg in aanmerking" ko men, te testen. In de Ronde van Italië wilde de or ganisatie dezelfde renners hebben en aangezien de praktijk leert, dat ze van de Giro toch altijd een „klap" krijgen, voel ik er niets voor om na de Ronde van Nederland met een uitgewrongen ploeg naar Brussel te gaan. Boven dien komt er nog by, dat het extra- sportieve merk. waarvoor wij in Italië zouden ryden en dat gerekend had op vier Nederlanders, met zijn reclame budget in de wark wam toen het be sluit viel. dat wij toch met een volledi ge ploeg van acht man konden komen. Én tenslotte zijn we ook omtrent en kele andere condities met de organi satoren niet tot overeenstemming ge komen". Officieel is Nederland nog niet als deelnemer aan de Giro afgeschreven, maar in geen geval zullen op 18 mei Nederlandse tourkandidaten voor de Italiaanse ronde starten. Pellenaars zal met zijn collega ploegleider Klaas Buchly overleggen welke renners aan de Ronde van de Dauphine. van 2 tot en met 8 juni. zul len deelnemen. De ploeg voor de Dauphine zal onder leiding staan van Buchly. De Nederlandse equipe voor de Ronde van Spanje (30 april tot en met 15 mei) is nog niet volledig bekend. Zeker ls. dat Wim van Est, Daan de Groot. Michel Stolker. Frans Mahn, Jaap Kersten en Ab Geldermans in de „Vuelta" zullen rijden. De ploeg zal worden aangevuld met 3 of 4 jonge renners. Luxemburg heeft reeds de vier ren ners aangewezen, die samen met 8 Nederlanders een ploeg voor de ko mende Tour de France zullen vormen. Het zyn: Charlie Gaul, Ernzer. Bol- zan en Schmidt. In een overeenkomst tussen Pellenaars en Gaul, een over eenkomst. welke binnenkort door een contract zal worden bevestigd, Is be paald. dat alle pryzen welke door de leden van de gemengde ploeg worden gewonnen. In een gemeenschappeiyke pot zullen komen. De ploeg zal zon der kopman starten. Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onze dochter SUA JACQUELINE J. C. MATZINGER M. MATZINGER—MANTZ ddelburg Zanddorp 5 Ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van prinses Caroline, de dochter van prins Rainier van Mona co en prinses Gracia, wordt een post zegel van frs. 100 uitgegeven met de beeltenis van prinses Gracia en haar dochterprinses Caroline. Bevorderd tot Heerlijkheid. Heden werd onver wachts tot hoger dienst geroepen onze lieve moeder. zuster en grootmoeder Zr. JOHANNA P. BIJL-VENEMA in de leeftijd van 69 jaar. Maar Gode zij dank. die ons de overwinning Jeeft door onze Here ezus Christus. 1 Corinthe 15 57. Amstelveen: J. P. BIJL Zwijndrecht: D. BIJL F. BIJL- VAN RIJSWIJK en kinderen Groningen: I. A. BIJL A. M. BIJL— QUASTERS en kinderen Vlissingen: P. J. SCHILDMEIJER VENEMA Vlissingen, 12 maart '58 Kasteelstraat 114. Uitvaartdienst zater dag 15 maart om 1 uur in de zaal van het Le- ger des Heils, Paul :rugerstraat 28. Veer- trek naar het kerkhof om 1.45 uur. De diensten in de Le ger des Heilszaal en op het kerkhof worden ge leid door le luitenant IJ. de Jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13