BENELUX zal nog jarenlang haar betekenis moeten behouden Garnalenkotter vist tin uit zee KLANKBORD j IN NEDERLAND GEEN TALENT VOOR 30 UURTV-UITZENDING DINSDAG il MAAKT 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MR. LUNS IN INTERPARLEMENTAIRE RAAD: Euromarkt maakt samenwerking tussen de 3 landen niet overbodig De raadgevende Interparlementaire Beneluxraad is gisteren in Den Haag in openbare vergadering bijeengekomen. Het is de eerste maal, dat de vergadering in Den Haag werd gehouden. Volgens liet reglement van orde worden de vergaderingen van de Interparlementaire Beneluxraad gehouden in Brussel, 's-Gra- venliage of Luxemburg of, bij uitzondering in een andere stad, naar gelang van de beslissing van de raad. Namens de drie Beneluxregeringen gaf minister Luns nadere toelichtingen op het gezamenlijke verslag, dat aan de interpar lementaire raad is uitgebracht met betrekking tot de samen werking op het gebied van het buitenlandse beleid. De minister betoogde, dat de Bene lux, én als feitelijke eenheid én als belangengemeenschap, in de E.E.G. een zwaarwegende factor zal zijn en op de bepaling van het E.E.G.-beleid belangrijke invloed zal kunnen uit oefenen. De minister -noemde het een ver heugend verschijnsel, dat, ondanks de grote tegenstellingen, die er nog in de wereld bestaan, de internatio nale samenwerking sinds de laatste wereldoorlog zeer krachtig is toege nomen en dat er velerlei nieuwe in ternationale organisaties en fora in het leven zijn geroepen. Tn de wijd vertakte vormen van in ternationale samenwerking neemt de Benelux een bijzondere plaats in. Immers, de Benelux vertoont een zo danige nauwe integratie op econo misch, sociaal en cultureel gebied tussen drie soevereine staten als voor de laatste wereldoorlog nauwelijks denkbaar was en ook elders niet te vinden is. Dit Beneluxverband werkt niet alleen naar binnen maar ook naar buiten en in het bijzonder in in ternationale organisaties. Deze samenwerking tussen de lan den van de Benelux met betrek king tot het in internationale orga nisaties te voeren beleid is een feit van verder strekkende beteke nis dan dikwijls wordt gerealiseerd Het proces van samenwerking heeft in de laatste vijf jaar een omvang en een diepte aangenomen, welke minister Luns als uniek in de interstatelijke contacten ken schetste. Spr. merkte op, dat de zo ver gaan de vorm van samenwerking en open hartige uitwisseling van ideeën, op vattingen en doelstellingen niet in houdt, dat ten aanzien van elke kwestie, die internationaal aan de orde komt, dei* drie landen tot een monolitisehe eenheid zijn samenge smeed. Dat zou ook niet in overeen stemming zijn met de historische ontwikkeling en met de differentiatie van deuken, die in het westen eer der als een verworvenheid geldt dan als een tekort. Zoals er ook in het nationale vlak verschil van opvattingen omtrent be paalde politieke problemen bestaat, zo kan men in het internationale nog minder een volkomen uniformiteit van zienswijze verwachten. Coördi natie van het buitenlandse beleid mag niet in een geforceerde homoge niteit ontaarden. De Benelux-samenwerking speelt in het bijzonder ook een belangrijke rol in het kader van het grotere Europese geheel. Het doel, dat onze drie regeringen die zich daarbij gesteund wisten door de volksvertegenwoordigingen voor ogen stond bij de Euromarkt en Euraton was hetzelfde, al zijn de meningen over de te volgen weg wel eens uiteen gelopen. Gedurende de besprekingen in het comlté-Spauk, die hebben geleid tot de verdragen van de E.E.G. en Eura tom, namen de vertegenwoordigers onzer drie landen niet steeds dezelfde positie in en zelfs hebben zij verschil lende malen tegenover elkaar ge staan. Men kan er evenwel van over tuigd zijn. dat het nauwe overleg, dat tussen de Benelux-landen zal moeten plaats vinden over de uit voering van de Europese verdragen, het bewustzijn van de gemeenschap pelijkheid onzer belangen steeds zal doen toenemen. Hierdoor zullen de onderlinge verschillen die immers van meer incidentele aard zijn steeds verder naar de achtergrond worden gedrongen. In dit verband is de totstandko ming van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie van groot belang, als bewijs van overtuiging, «lat de Benelux ook bij de verwezenlijking van de doelstel lingen der Europese gemeenschap pen een taak heeft te vervullen. De totstandkoming van het E.E.G.- verdrag heeft de economische sa menwerking tussen de drie landen geenszins overbodig gemaakt. Door haar reeds ver gevorderde integra tie heeft de Benelux een zodanige voorsprong op de E.E.G., dat zij nog jaren lang haar betekenis zal behouden. Anderzijds zal de Bene lux ook in «1e Europese gemeen schap veel nuttig werk kunnen verrichten. GEEN HALVE MAATREGELEN. Met het oog op het komende bezoek van koningin Elizabeth en prins Phi lip zal een Engelse filmmaatschappij British Commonwealth International Newsfilm Agency) de geluidswagen met zijn kostbare inhoud per charter vliegtuig naar Nederland laten over brengen. WAAKHOND WEG. De heer en mevr. Joseph Smith in San Diego lieten hun Franse poedel achter bij de juwelen in de stationcar terwijl zij zich aan een partijtje golf overgaven. Toen ze naar huis wilden terugke ren waren zowel de juwelen ter waar de van 4000 gulden als de „waakhond" van 1800 gulden foetsie. Uit de redevoeringen, welke in die organisaties door vertegenwoordi gers van de Benelux-landen worden gehouden waarbij vaak de verte genwoordiger van een der drie lan den het Benelux standpunt uiteenzet zomede uit de stemmingen kan blijken, hoe vruchtdragend het Be- neiux-vooroverleg is en hoe dicht de Benelux-partners met betrekking tot de meeste vraagstukken van inter nationale politiek bij elkaar staan, aldus mr. Luns. De grote onrust in landbouwkrin- gen, ontstaan door de regeringsbe- slissing inzake het melkprijsbeleid, heeft het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité aanleiding gege ven een extra hoofdbestuursvergade- xing te beleggen. Besloten werd een adres te richten tot de leden van de Staten-Generaal, waarin het K.N.L.C. wijst op de ern stige gevolgen van de aangekondigde koerswijziging in het landbouwga- rantiebeleid voor de instandhouding van een verantwoorde landbouwpro- duktie. Met name wordt het loslaten van de kostprijsberekeningen als grondslag van het garantiebeleid on aanvaardbaar geacht, evenals het niet nakomen van de belofte, die de regering het vorige jaar heeft ge daan inzake de doorberekening van de kosten van grond en gebouwen. Bij de Kamerleden Is er met klem op aangedrongen de regering te ver zoeken liaar beslissing te herzien, daar anders de ontstane vertrou wenscrisis in de verhouding tussen de landbouwbevolking en de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening zal blijven voortduren en een constructieve samenwerking on mogelijk zal maken. Vier jaar geëist tegen Tilburgse musicus De officier van justitie bij «le Bre dase rechtbank, mr. Bins, heeft gis teren tijdens een zitting achter geslo ten deuren, die tot ongeveer half twee 's middags duurde, vier jaar gevan genisstraf geëist tegen de musicus S. D. van E. Deze wordt beschuldigd van spion- nageactivitetien. Een verzoek van de verdediger, mr. Th. J. Houtman, tot onmiddellijke invrijheidstelling, werd afgewezen nadat de rechtbank zich in raadskamer had tevuggetroken. Uitspraak over veeriten dagen. Hogere winst Eerste Ned. Scheepsverband De bedrijfswinst over 1957 van de N.V. Eerste Nederlandsche Scheeps verband Maatschappij te Rotterdam steeg voor afschrijvingen voorzienin gen en reservering voor belastingen van f 1.316.361 tot f 1.713.361. Op het gunstige resultaat is van invloed ge weest het geringe bedrag van f 65.S79 (v.j. f 343.734), dat de dienst pand brieven en geleende gelden vereiste, Voorgesteld wordt aan de bedrijfsre- serve een bedrag van f 514.000 toe te voegen en een zelfde bedrag van f 580.620 te reserveren voor belastin gen en uitkeringen. De totale reserve per ultimo 1957 steeg van f 6 603.936 tot f 7.200.397, Voorgesteld wordt een dividend van f 35.per aandeel van f 1000.(waarop 10 pet. gestort) met bijbehorende vier aandelen „C" van f 100.elk. In 1956 werd f 25.per aandeel van f 1000.- uit gekeerd. In 1957 ontving de N.V. een dividend van 6 pet (5 pet) op haar deelneming in de ,Hollandsche Scheepsverband Maatschappij. Roofoverval in Londen op klaarlichte dag Sinds enkele dagen volgen in Lon den en omgeving de gewapende roof overvallen elkaar op. In nog geen week zijn er al vijf gevallen aange geven. De jongste overval geschied de maandagochtend in Hutton Gar den, een straat waar een aantal dia manthandelaars is gevestigd. De chauffeur van een bestelwagen, waarin horloges en edelstenen wer den vervoerd, had juist dc achterdeur van de auto geopend, toen een man met een revolver in de hand op hem toekwam en hem dwong achter het stuur plaats te nemen en naar ~en stil straatje te rijden. Daar stonden twee medeplichtigen te wachten. Nadat men de chauffeur met behulp van een in chloroform gedrenkte lap buiten gevecht had ge steld, verdwenen de overvallers met een deel van de lading, waarvan de waarde op vele duizenden ponden wordt geschat. RECLAME IN DE TELEVISIE „Culturele en commerciële belangen zijn verenigbaar" Per dag komen er in Nederland vijfhonderd televisietoestellen in de huisgezinnen bij. Verleden zaterdag was net aantal geregistreerde toestel len 282.277. Met deze mededeling opende de voorzitter van het genoot schap voor reclame, jhr. \V. van An- dringa de Kempenaar, een studiedag over „reclame in de televisie" die gis teren werd gehouden in het Kurhaus te Sehevenlngen. Spreker bestreed de opvatting, dat toelating van reclame in de televisie het peil der uitzendingen ongunstig zou beïnvloeden. De auteur Ben van Eijsselsteijn ver dedigde de stelling, dat „culturele en commerciële belangen verenigbaar zijn". Hij benoemde de opvatting, dat culturele belangen nergen aanraking hebben met economische belangen, 'n verouderde, negentiende eeuwse op vatting. Dwaas is te veronderstellen, dat de inspiratie van de kunstenaar ontspruit aan 'n soort goddelüke geest en dat die van bijvoorbeeld de uitvin der van de mammon stamt. In rede lijkheid zjjn culturele en commerciële belangen verenigbaar, maar alleen als zij wederzijds verenigd zijn op het hoogste niveau, nldus de heer Van Ejjsselsteijn. De heer D. Schiffcrli bestreed dc opvatting, dat reclame smaakbe- dervend zou zijn. De reclamebood schap dient positief en gunstig tc zijn, daar zijn de reclamevakmen- sen diep van doordrongen. Recla me kan zich geen smaakbederf veroorloven, omdat zij anders niet geaccepteerd wordt. Over dc invloed van reclame op dc T.V.-programma's merkte spreker op, dat in ons land. gezien de Nederland se hang naar waarborgen, de verant woordelijken voor het programma ze ker uitgerust zullen worden met goe de culturele pantserplaten. Het standpunt van adverteerders over reclame in de televisie werd on der meer ook besproken door de heer R. Rijkens, directeur van „Elida" (Unilever) te Hamburg. Deze spreker is voor televisierecla me. indien men met dit middel het pu bliek doeltreffend en economisch kan bereiken. Dit betekent dat de kijk dichtheid voldoende moet zijn en dan zouden de adverteerders bereid zjjn zendtijd, net als advertentie-ruimte in een krant, te kopen. De heer J. Kassies, secretaris van «Ie raad voor de kunst, constateerde dat in Nederland geen voldoende ta lent voor 30 uur televisie-uitzendingen per week aanwezig is. Op het aanwe zige talent wordt roofbouw gepleegd. Een en ander het gevolg van decennia lange verwaarlozing van een redeljjk cultuur beleid. Een verstandige aanpak is nodig, want talent komt er niet vanzelf. Een beheersing van het métier moet met talent samengaan. Vor ming en talent, zal aanzienlijke in vesteringen naast samenwerkings vorm tussen instellingen op cultu reel gebied vergen. Gebeurt dit niet. dan zal op grond van de thans krappe „tulenten-markt" het aan biedingen regenen, die met de commercie alles en met artistici teit niets te maken hebben, aldus de heer Kassies. Een moment tijdens de maandag gehouden vergadering van de inter parlementaire Beneluxraad, in de Tweede Kamer, waarbij voor het eerst gebruik is gemaakt van de nieuwe vertaalinstullatie. Emigranten ontvluchten Canadese werkloosheid Duizenden immigranten voorna melijk Britten, Nederlanders en Duitsers zullen volgens het Britse blad Daily Telegraph in de komende maanden naar Europa terugkeren. De oorzaak van deze tragedie is de enor me werkloosheid in Canada. Ambtenaren en sociale werkers schatten, dat alleen al van de 112.800 Britten, die in 1957 arriveerden, rond 10.000 zullen vertrekken. Ten aanzien van de terugkeer van emigranten uit Canada en Australië naar Nederland in de jaren 1951 tot en met 1956 wordt in Den Haag ver nomen, dat het percentage thuisvaar- ders iets minder dan 3 procent heeft bedragen. Voor dc naar de Unie van Zuid-Afrika geëmigreerden, die blij vend terugkeerden, bedroeg het per centage rond 8. i!!lllll|||!llllllliillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllillllllllllll!l| Pak met ojiium op j J Alkmaars station H Terwijl geheel Nederland in §1 §j alarmtoestand was gebracht s door een politiebericht over n een vermist pakje met verdo- H vende middelen een vergeet- achtige militair had opium in H de trein laten liggen heeft de bruine kartonnen doos sinds vrijdagmiddag in de afdeling f! gevonden voorwerpen van het Alkmaarse station gelegen. H Een hoofdconducteur had het pakje in de trein gevonden en -= zoals gewoonlijk werd het na s js aankomst van de trein te Alk- M maar ingeleverd aan 't station H waar men het pakje, dat geen enkele bijzonder kenmerk ver- 5 v toonde, gedeponeerde tussen handschoenen, tasjes, koffers H en andere in de trein gevon- M den voorwerpen. Toen de spoorwegreeherche, die sinds H vrijdagavond met een uitgc- H breid onderzoek was begonnen, maandagochtend ook in Alk- s maar informaties inwon, kon p de stationschef mededelen, dat het vermiste pakket met medï- cijnen inderdaad sedert vrij- H dagmiddag in Alkmaar was. p Men was op het Alkmaarse station onkundig gebleven van p het zaterdag door de radio ver- p spreide politiebericht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllW DRAMA MET DE PAMIR Gezagvoerder van de Brandenburg vrijgesproken Het „See-Amt" te Hamburg heeft gisteren de gezagvoerder van de „Brandenburg" vrijgesproken san «Ie beschuldiging, dat hij in gebreke was gebleven toen het zeilschip „I'amir" vorig jaar In nood verkeerde. Volgens het hof was de „Branden burg" meer dan 300 zeemijlen van de „Pamir" verwijderd, toen het S.O.S.- signalen van de viermaster opving. 23 andere schepen waren dichter bij de „pamir" dan de „Brandenburg", die met een zieke gezagvoerder op weg was naar dc Azoren. Het hof be vond echter dat de tweede officier van het schip en de marconist zich aan .ernstig plichtsverzuim' hadden schul dig gemaakt door de gezagvoerder en de eerste officier niet in kennis te stellen van de noodmelding. Het Wereldgebeuren Intriges Voormalige Nederlandse S.S.-ers uit België gezet De Belgische politie heeft zaterdag circa 100 Westduitse en Nederlandse oud S.S.ers over de Belgische grens gezet. De oud-S.S.ers, die in de laatste wereldoorlog aan het oostelijk front gevochten hebben, woonden een feest in Gent bij dat georganiseerd was door de „Snenyssen-kring, een vereni ging van pro-Duitse Belgische oud strijders. Erepromotie van prof. A. G. Dumon te Wagenmgen T'oor de ere-promotie van prof. ir. A. G. Dumon, hoogleraar aan de uni versiteit te Leuven in «le aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen ter gelegenheid van dc veertigste her denking van de stichtingsdag van de hogeschool, bestond zowel van Belgi sche als van Nederlandse zijde over weldigende belangstelling. Onder de autoriteiten van Neder landse zijde bevonden zich de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, dr. ir. A. Vondeling en ver tegenwoordigers van alle universitei ten en hogescholen van Nederland, in «1e meeste gevallen de rector-magnifi- cus. Onder de Belgische gasten bevon den zich de rectores-magnifici van de Gentse en de Leuvense universiteiten, de landbouwattaché in Nederland, de heer G. W. Kelner en vertegenwoordi- lingen, zoals de Koninklijke Vlaamse gers van belangrijke Belgische Instel - Academie voor Wetenschappen en de Koninklijke Vlaamse Ingenieursvere niging. Ook een deputatie Leuvense studenten woonde de plechtigheid bij. Aan de diesviering ging een acade mische dankdienst in de Nederlands hervormde kerk voor alle confessio nele gezindten vooraf. Kroon keurde verordening van Landbouwschap goed De kroon heeft beslist op het be roep, «lat door het Landbouwschap op 14 augustus 1956 is ingesteld tegen het besluit van «le Sociaal-Economi sche Raad van 13 juli 1956, waarbij an algemene heffingsverordening j onthouden.A de <V In het Midden-Oosten volgt nu «ie ene intrige de andere weer op. Vorige week beklaagde de Tune sische president. Habib Bourguiba, zich erover dat iemand met een wij- geleide van de Egyptische regering van Cairo naar- Tunis was komen vliegen met weinig sympathieke brie ven. Die epistels bevatten immers het verzoek aan de volgelingen van de anti-westerse Salah ben Yoessef. om op korte termijn een eind te maken aan Bourguiba's leven. En koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft het nu ook te kwaad met het regime van kolonel Nasser in Egypte, maar in omgekeerde zin. Saoed immers heeft geen komplot te gen zichzelf ontdekt, maar hij is met veel vertoon in Cairo ervan beschul digd. tegen Nasser en diens Verenig de Arabische Republiek te hebben samengezworen Serraj, de chef van de Syrische mi litaire inlichtingendienst had de „bewijzen" meegebracht naar de persconferentie, die in Cairo over dit onderwerp werd gehouden. Serraj zelf had met het vermoorden van Nasser en het verhinderen van de Egyptisch-Syrische aaneensluiting in de Verenigde Arabische Republiek, grof geld kunnen verdienen. Twee honderd miljoen gulden had hij daar voor uit Saoedi-Arabië kunnen krij gen. Assad Ibrahim, schoonvader van Saoed, had hem al cheques tot een totaal bedrag van twintig miljoen gulden ter hand gesteld en bovendien beloofd, dat hij desgewenst president kon worden van een onafhankelijk blijvend Syrië Voor de lenzen van de persfotografen werd een paar van die cheques omhoog gehouden; daardoor werd het voor de buitenwe reld nog waarschijnlijker- gemaakt, dat deze aantijgingen met feiten te staven waren. Eén nadeel kleefde aan die cheques: zij droegen niet de on dertekening „Saoed Ibn Abdoel Aziz al Saoed". Egyptc's president Nasser is. zoals bekend, helemaal met tevreden met de Verenigde Arabische Republiek, waartoe thans Egypte, Sy rië en sinds zaterdag, ook Jemen be horen. Dat de koningen Hoessein van Jordanië en Feistal van Irak daarte genover een eigen statenbond hebben gesteld en niet de minste neiging ver tonen om die bond te doen opgaan in een groot Arabisch imperium onder leiding van Nasser, vervult de Egyp tische dictator uiteraard met onbe hagen. En dat koning Saoed een ta melijk sympathiserende ho.uding aan neemt ten opzichte van dit konings- verbond. werkt eveneens als een lap op de Egyptische stier. Het zal de Egyptische leider ongetwijfeld met wrevel vervullen, dat de drie konin gen minstens evenveel in de Arabi sche melk te brokken hebben als hij- zeld. Hij kan zich echter troos ten met de gedachte dat de oprichting van de Egyptisch-Syrische Unie zijn positie heeft versterkt. Nasser "heeft nu immers als middelen voor het oefenen van politieke druk niet alleen het Suezkanaa.1 onder zijn beheer, maar ook de pijpleidingen van de Iraakse petroleummaatschappij en van de Aramco, die door Syrië lopen. an de samenwerking waarin de 19.j(> «Ie goetlkeuring was onthouden.Syrische kolonel Serraj zo'n bij- De kroon lieeft het besluit van de i zonder onomkoopbare rol zou S.E.R. vernietigd en de verordening hebben gespeeld, is ongetwijfeld voor van het Landbouwschap alsnog i aj veei ruchtbaarheid gegeven in de goedgekeurd. Egyptische radiouitzendingen, be- Deze voor het Landbouwschap stemd voor de Arabische wereld. De gunstige uitslag betekent in de eer- j verhalen, die gekenmerkt werden ste plaats dat de contributie-aftrek «oor «en te grote doorzichtigheid om geloofwaardig te zijn. kunnen immers een belangrijke functie vervullen bij dc ondermijning van Saoeds gezag, niet alleen bij Arabieren in het bui tenland maai ook bij eigen onderda nen. De klankbodem die Nassers felle nationalisme bij dc eenvoudigen van Saoedi-Arabië vindt, moet men niet onderschatten. En het is te verwach ten, dat nog meer aanvallen zullen volgen, al of niet aan de hand van ontdekte konmlotten met fantastische omkoopbedragen. 1956" welke voor hen die daarvoor in aanmerking kwamen, in voorschot was toegepast op hun aanslagbiljet 1956-1957, achteraf gelijk blijkt te zijn aan dc definitief toe te kennen aftrek. Dit houdt dus in, dat een aanvullende aanslag in de algemene heffing 1956, welke bij ongegrond- verklarïng van het beroep had moe ten volgen, thans achterwege blijft. In de tweede plaats kan nu ook de in april 1957 vastgestelde algemene heffingsverordening 1957 bij de S. E. R. ter goedkeuring worden ingezon den. Wordt ook deze verordening j r t t llicht zal de koning er goed goedgekeurd, dan staat daarmede V/V aan doen, zijn prestige te ver- vast, dat ook voor 1957 de contribu- j beteren door zijn olierijkdom tic-aftrek volgens «le formule „70 meer dan voerteer» vi met zijn procent van de contributie met een minder bevoorrechte !an.(genoten, en maximum van de helft van de hef-(zich minstens te ••»»- r xan een be ting" zal worden berekend. (langrijke belofte «'ie hij dit jaar deed. Deze laatste aftrek is niet bij De koning voelde zich namelijk ge- voorschot op de aanslag 1956-1957 I noopt, over te gaan lol ..zoiets on toegekend. Zij zal worden verrekend door middel van een gedeeltelijke restitutie van de betaalde heffing. Overwogen wordt, deze restitutie te doen geschieden tegelijk met de aan slag in de algemene heffing 1958, welke deze zomer zal uitgaan. Op één middag f25000 (Van een speciale verslaggever) Drie vrouwen in Callandsoog hebben geen hoge dunk van de zwijgzaam heid In de ninrinestad. De vrouw van Piet «le Haan zegt met enige ver achting in liuar stem: „Ze welen daar in Den Helder wel van kwekken!" F. is namelijk iets uitgelekt van een onderneming, die de jacht op het goud van de Renate Leonard in succes schijnt te overtreffen. De Callands- ooger garnalenkotter C.G. I van schipper Meindert de Haan uit Nieuwe- diep heeft tin uit zee gevist. Vijfduizend kilogram op een zondagmiddag. En er belooft nog meer op de zeebodem vlak voor paal zeventien te liggen. Drie vrouwen staan .ons in het voortuintje van nummer M 4 aan de stille Dorpsstraat te Callandsoog met veelzeggende' zwijgzaamheid te woord. Ze kijken elkaar eens aan en een hunner laat zich ontvallen: „Nou hebben we nog wel zo ons mond ge houden!" Maar ja, de muren hebben oren en het wordt gauw rondverteld wanneer een klein vissersscheepje urenlang heeft stilgelegen bij de eer ste bank voor de kust .tussen Cal landsoog en Petten. Een bejaarde Callandsooger toonf zich wat spraakzamer. „U bedoelt Meindert de Haan, die daar ergens in de weer is!" en hij wijst met een wijds handgebaar naar de zee, achter de smalle duinenrij. We klauteren naar hoven en zien'dan acht tot tién scheepjes, die langzaam langs de kust varen. Het lijkt wel «>f ze stil liggen. Een er van moet de Callands oog 1 zijn, de kleine garnalenkotter, die bezig is een rijke buit binnen boord te halen. Twèe duikers zijn meegegaan met Meindert de Haan, Piet de Haan en Manus Schoolder- man. Een van die twee duikers is langer dan twee uur onder water ge- J weest. Op tien meter diepte lieeft hij i toen zestig broodjes tin gevonden, elk van ongeveer zeventig centime- i ter lengte. De broodjes wegen circa j 83 kilogram per stuk. Daar dc tin- prijs tussen dc vier il vijf gulden per kilogram ligt, brengt één zo'n broodje bijna vierhontlerd gulden j op. Er is een klein kansje, dat het geen tin maar lood is. Dat zullen experts nog moeten uit maken. De buit is dan minder waard want voor lood wordt op het ogen- j blik 67 cent per kilo betaald. De on- dernemende bergers uit Callandsoog zijn echter optimistisch en houden het er voorlopig op dat zij een kost bare lading tin op het spoor zijn ge komen. H«>t is wel zeker «lat er nog meer op dc bodem ligt. Van het wrak is weinig of niets meer te vinden. Dat is dus blijkbaar in d«* loop der jaren door «le branding kapot geslagen. Maar «Ie lading metaal zit er nog en het zal aan dc mannen van de Cal landsoog I niet liggen als de zee deze prooi niet heel gauw prijs geeft. waardigs als het publiceren van een begroting" (volgens de Ironische ter minologie van het Britse dagblad Manchestei' Guardian). En hij beloof de in die begroting de tweede in de geschiedenis van zijn land dat de staatsuitgaven (die in grote trek ken zijn te vereenzelvigen met zijn persoonlijke uitgaven) met ongeveer een derde zullen worden verminderd. De koning zal het vooral moeten zoeken in politieke en sociale tegen zetten. Het is Immers, gezien de hui- ilige verhoudingen in het Midden oosten. onwaarschijnlijk dat hij op hulp van buiten kan rekenen indien Nassers intriges zijn troon ondergra- KONING SAOED vreemd bericht uit Cairo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5