Kwekelingen braken onder luid gejuich „Het Hok" af »MIJN IEF PHILIP* AMSTLEVEN levens verzekering Zeeuwse Almanak menu! VERDACHTE IN SCHROOTZAAK NAAR HET BUITENLAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 11 MAART 1958 HERDENKINGSREDE OP DE LADDER... Middelburgse rijkskweekscholieren zaten 57 jaar in de groene barak LUIDE JUICHKRETEN aanheffend, zijn de leerlingen van de Middel burgse Rijkskweekschool en Rijksleerschool maandagmorgen begonnen met de feestelijke afbraak van de groene barak achter de school in kweke lingenkringen beter bekend als „Het Hok". Wellicht was er in de harten van de kwekelingeji toch ook wel een tikkeltje weemoed, want in zijn 57 .jaren kweekschoolhistorie heeft het groene gebouwtje de scholieren veel aangename uren verschaft. Maar in elk geval was daarvan maandagmor gen niet veel te merken: eendrachtig kweten jong en oud zich met elan van hun taak om „Het Hok" zo spoedig mogelijk met de grond gelijk te maken. Want in plaats hiervan wordt in het nieuwe uitbreidingsplan van de school een modern dubbel handen- arbeidlokaal gebouwd, boven een overblijflokaal, dat tegelijk als aula kan dienst doen. Naar de di recteur van de school, de heer M. A. Hage, ons meedeelde, kunnen de leerlingen waarschijnlijk reeds eind 1958 of begin 1959 dit nieuwe gebouw betrekken! Nadat in 1899 het lesrooster van de Rijkskweekschool was uitgebreid met het vak handenarbeid, werd in 1900 „Het Hok" geplaatst als voorlo pig onderkomen, waarin de leraar handenarheid zijn lessen kon geven. Men hoopte namelijk, dat er wel spoedig een nieuw definitief lokaal gezet kon worden... In 1907, toen men bemerkte, dat het gebouwtje niet zo spoedig zou worden vervan gen, werd er een lokaal bijgetim- merd, echter nog steeds als noodop lossing. Vroeger was het Middelburgse in stituut toen nog een jongens kweekschool een van de rijks kweekscholen, waar de leerlingen van rijkswege werden ondergebracht in kosthuizen. Maar toen kort na de eerste wereldoorlog de Middelburgse school een gemengde werd, moesten de jongens en meisjes uit alle delen van Zeeland heen en weer reizen. Er werd daarom een stuk van „Het Hok" afgescheiden om tussen de Advertentie van de dlag^ Pasteischotel van blilcgroenlen ^(sperziebonen, doperwtjes, worteltjes uit blik) en l - - stukjes vlees, overgoten I met pannekoekbeslag (in de oven) NEEM BLIKGROENTEN O klaar op tolel In de oorlogsjaren gebruikten de Duitsers het gebouwtje als pakhuis, daarna werd het gewoon leslokaal.en tot slot weer handenarbeidlokaal en overblijflokaal. Dakpannen poetsen Gedurende de laatste tijd heeft de leerlingenvereniging „Concor dia" het overblijflokaal beheerd. Voorafgaande aan elke vakantie werd liet in- en uitwendige van het gebouwtje grondig schoongemaakt. Dat was de taak van de eerste klassers. Alles werd grondig gerei nigd. Ze klommen zelfs op het dak om de dakpannen te poetsen Gisteren nu zag de vroegere di recteur van de kweekschool, de heer A. de Jonge, die hard gewerkt heeft om „dat enge ding" weg te krijgen, zijn pogingen met succes bekroond. Weer klommen zijn vroegere leerlin gen op het dak, maar nu niet om de pannen schoon te maken... Het ini tiatief voor de afbraak was uit gegaan van „Conoordia"-voor?itter Rinus Koch, die alle leraren en leer lingen van beide scholen in het over blijflokaal rond zich verzameld had. Het grootse feest was vorige week af begonnen, toen de leerlingen de in ventaris mochten uitbreken. Fjen Laurens deed symbolisch voor het laatst de deur open, waar na de groepe barak „begraven" werd. „Verschillende sprekers voer den het woord", zal men stellig la ter in de potuien van „Concordia" kunnen lezen, „staande op lad ders..." Directeur Hage gaf een historisch overzicht, de heer E. Mos sprak als oudste leraar en de heer J. W. Almekinders beklom als hoofd van de Rijksleersehool de ladder om nog enkele aangename herinneringen op te halen. Vervolgens begonnen twee leraren en enkele leerlingen symbolisch aan VAN :mn TOT ^lijpc VEERTIG JAAR, De heer J. de Boeye uit Clinge vier de dezer dagen zijn veertigjarig jubi leum als voorman-landarbeider bij het landbouwbedrijf van de familie De Decker te Clinge. In een officiële bijeenkomst reikte burgemeester P. Vercauteren van Clinge aan de jubi laris de Orde van Oranje-Nassau in brons uit. Een gezellig samenzijn na deze kleine plechtigheid besloot de blijde dag. FLANDRIA, NOGMAALS. Om het nog een keertje over „Flan- dria" te nebben dit uitstekende West Zeeuws-Vlaamse accordeonor kest verleende - zoals gemeld in deze rubriek - vorige week zijn medewer king aan een programma van de Bel gische gewestelijke omroep, een pro gramma dat „Ankers los" heette. De philharmonicaclub uit IJzendijke boekte daarmee een enorm succes. HAMSTERS... Uit een advertentie in uw en onze P.Z.C. leerden wijdat goudhamsters de meest ideale huisdiertjes zijn. Lief voor kinderen", zo wordt er aan toegevoegd en dan volgt nog de op wekking: „Koop ook zo'n modedier tje". Asjeblieft. Tot op heden hebben wij eerlijk gezegd nooit bij het be staan van goud- of andere hamsters stilgestaan, maar zo'n annonce doet dan toch maar een wereld opengaan. Nóóit geweten, dat goudhamsters lief voor kinderen zijn en de vraag lijkt gerechtvaardigd, lióe lief ze zijn. Ge ven ze kopjes Zitten ze op en geven ze, pootjes t Of laten ze zich alleen maar geduldig knuffelen. Allemaal vragen, waar wij hamsterleken als wij zijnzo één-twee-drie geen ant woord op zouden weten, maar geluk kig is er één troost. Het zijn „mode- diertjes". Niet dat wij daarmee over de brug zijn, maar het is in ieder ge- ral iets. En nu moet ge van qns geen antwoord verlangen op de vraag waarom heden ten dage een goud hamster een modedier zou zijn, want dut weten v:ij ook al niet. Tot nu toe zelfs geen spoor van wrik' hamster goud, zilver of kor per gezien. Maar misschien zijn er mensen, die ze hamsteren Morgenochtend om vier minuten over tien kan men dit concert beluisteren over het gewestelijke programma 198 en 202 meter. DE GROTE GAUL. Het organiserend comité te Hengstdijk, thtins druk in de weer met de voorbereidingen voor de komst van de Nederlandse Tour de Franse-renners naar dit dorp, meldt, dat het nu vaststaat, dat ook de Luxemburgse wielrenner Charly Gaul, zal deelnemen aün de wedstrijden, die na afloop van de „tour" in Hengstdijk zullen worden gehouden NIEUWE OUDERS. Tot beheerders van de jeugdher berg „Bleye Haghe" te Axel werden door het bestuur van de Nederlandse jeugdherbergcentrale benoemd de heer en mevrouw Richter uit Blari- cum. Nieuwe gezichten in Zeeland, njeuwe ouders van de bekende Axel- se jeugdherberg. Het echtpaar Rich ter volgt vader en moeder De Groot op, die Axel binnenkort zullen verla ten. PLAATSELIJK SNEEUW De sneeuwbuien, dje zich giste ren boven het eiland Srhnuwen- Duiveland ontlastten, hadden een wel zeer plaatselijk karakter. Al leen het gebied, dat waarschijnlijk in de toekomst deel zal uitmaken van de nieuwe gemeente Wester- schouwen, werd met sneeuw be dekt en niet met zo'n beetje. Vijf entwintig centimeter werd geme ten. Serooskerke viel nog juist bin nen dit winterse landschap. Buiten de dorpsgrenzen was bet eiland naar het oosten verder schoon. Wanneer men van Zierikzee naar .icrooskerke reed, kwam men plot seling van het droge wegdek in vijftien centimeter sneeuw te recht. Het verkeer in de Westhoek had er veel last van. Er ontston den kleine botsinkjes, die overigens weinig schade opleverden. Enkele auto's liepen zelfs in de sneeuw vast. In de loop van dc dag smolt de meeste sneeuw echter weer weg. de afbraak. Een zesdeklasser van de lagere school brak hierbij een „af braakrecord": onder luid gejuich smeet hij in een adembenemend tem po de pannen omlaag... Om daarna het werk over te geven aan de man nen van aannemer Nijsse. Deze stonden overigens versteld van de solide staat, waarin „Het Hok" verkeerde. Vermoedelijk wordt het daarom weer opgebouwd om als tijdelijk noodlokaal dienst te doen tij- f Advertentie) (Advertentie) MARGRIET presenteert Het vorstelijk relaas van het leven van Prins Philip van Engeland speciaal voor U en exclusief voor MARGRIET geschreven door ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Als straks de vlaggen wapperen boven Amsterdam en Prins Philip aan de zijde van Koningin Elizabeth zijn feestelijke intocht houdt in onze Lage Landen, dèn ontmoet U in deze „Kerel van een Prins" een man, die U van jongsaf hebt gekend omdat U hem hebt leren zien door de ogen van zijn nicht: ALEXANDRA, Koningin var» Joegoslavië. Onvergetelijke bladzijden uit het leven van Prins Philip - rijk geïllustreerd met (a| van kostelijke foto's heeft Koningjn ALEXANDRA voor U vastgelegd. Reeds de volgende fveek slaat MARGRIET de éérste bladzijden voor U open! Opnieuw schrijft een KONINGIN ju Margriet. Leest U MARGRIET nog niet regelmatig en wilt U tóch niets van deze serie artikelen missen, schrijf dan nog vandaag een briefkaart aan MA.RGRIET, Huidekoperstr. 20, A'dam. Kapper wordt hulpprediker m Zierikzee §f De veertigjarige kapper A. H van Pel pit Zwijndrecht gaat de kappergjas verwisselen voor de toga. De heer Van Pel s wordt in Zierikzee hulppredi- kant van de Nederlands Her- vormde Gemeente. Hij laat hiervoor een goede kappers- zaak in de steek. De heer Van ff Pel slaagde in 1949 voor de ak- M te godsdienstonderwijzer. De ge eerste gemeente waar hij als [I hulpprediker werd benoemd, was Wolvega in Friesland. Hij M was toen eveneens in de gele ld genheid om aan de Groningse universiteit theologische colle- M ges te lopen. Zondag 23 maart s zal hij officieel aan de Neder- lands Hervormmde Gemeente te Zierikzee worden verbonden. Onderwijzers volgen cursus toepassing elektriciteit Eerste cursusavond in Centrale Zeeland In de conferentiezaal van de „Cen trale Zeeland" te Vlissingen van de N.V, Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij is maandag de eerste van een drietal cursusavonden voor onderwijzers gegeven over de opwekking, voortgeleiding en toepas sing van elektriciteit. Het initiatief voor deze cursus gaat uit van de Ver eniging van exploitanten van elektri citeitsbedrijven. In deze lessen wordt bijzondere aandacht besteed aan de gevaren, die er aan een verkeerde toepas sing van elektriciteit kleven. De ,1„ io bedoeling van de cursus is, dat de onderwijzers de verworven kennis aan de kinderen op de lagere scho len gullen doorgeven. Do eerste avond was min of meer een „proef"; het bleek echter, dat van de zijde van het onderwijzend personeel een grote belangstelling voor dege cursus bestaat. Ruim der tig onderwijzers uit Vlissingen en omgeving hebben deze eerste cursus avond meegemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat ook in andere delen van Zeeland met dergelijke cursussen wordt gestart. De lessen worden gegeven door de heer A. J. M. Nauta van de Vereni ging van exploitanten van elektrici teitsbedrijven. De eerste Zeeuwse cursusavond werd geopend door de inspecteur van het lager onderwijs, de héér A. A, Leenhouts. De heer Leenhouts werd ingeleid door de heer A. H. Donze, chef van cle afdeling verbruiksont- wikkeling van de P.Z.E.M. De volgende cursusavonden In de Centrale Zeeland zijn bepaald op 17 en 24 maart. De cursistén-onderwij- zjers zullen tevens, op pen nader lp bepalen woensdagmiddag een nader loop van de cursTis "een bezoek brengen aan de Centrale Zeeland. Mr. A. J. W. van Royen benoemd tot raadsheer van Haags Gerechtshof Mr. A. J. W. van Royen te Middel burg, de vicerpresidept van de Ar rondissementsrechtbank in de Zeeuw se hoofdstad, is benoemd tot raads heer bij het Gerechtshof in Den Haag. Na de benoeming van mr. C. R. F. van Roggen tot president van de rechtbank tè Dordrecht werd mr. Van Royen in de plaats van mr. P. van SmBel benoemd tpt vjee-presi- dent van de Middelburgse reobtbank. dens de verbouwing. Overigens is door de nieuwbouw de Rijksieerschool- jeugd van de speelplaats beroofd, Daarvoor doet thans de Sint-Sebas- tiaanstraat dienst, maar erg aantrek kelijk is deze oplossing bepaald niet. Woningbouw in januari In de eerste maand van 1958 wer den, volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, in Nederland 6415 woningen voltooid, waarvan 190 in Zeeland. In januari 1957 kwamen 6193 woningen gereed, waarvan in Zeeland 165. „ADRES ONBEKEND" „Hansa Rohstoff" stelt Zeeuwse Mij, aansprakelijk Vaar het schijnt heeft een der ver- dachten in de schroot-affaire, de vroeger in Middelburg woonachtige genaturaliseerde Pool B. M„ de wijk naar het buitenland genomen. M., éen der directeuren van de Zeeuwse Me taal Maatschappij uit Vlissingen, was de laatste jaren in Den Haag woon achtig. Zoals men zich zal herinneren, werden de verdachten in deze zaak enkele weken geleden tfib voorlopige hechtenis ontslagen, „omdat geen vrees voor herhaling behoefde te be staan." Volgens „De Volkskrant" zou M. nu het land hebben verlaten, voorzien van een bedrag, dat „in de tonnen loopt." Hij zou via Ziiricb naar Is raël zijn uitgeweken. Ten kantore van de Zeeuwse Metaal Maatschappij in Vlissingen was het adres van M. onbekend. Op het ogenblik stelt de fiscale recherche nog een onderzoek in naar mogelijke belastingontduiking, die M. gepleegd zou kunnen hebben. Op 20 maart a.s. zal de zaak van M. dienen voor de Haagse recht bank en het is dus niet uitgesloten dat een eventuele veroordeling bij verstek zou moeten geschieden. Intussen is over de schroot-affaire nog bekend geworden, dat de „Hans- sa-Rohstoff" te Diisseldorf de Zeeuw se Metaal Maatschappij aansprake lijk zal stellen vopr cle hedrugen, die via de zogenaamde „(IcrUe-luiulenver- klaringen" ten onrechte werden ont vangen. De „Itansa" is op zijn beurt aansprakelijk gesteld door de Kqlen- en «taalgemeenschap voor een be drag van 2.1 miljoen golden, dat de K.S.G. gederfd zou hebben door te hoge uitbetalingen. FRANSE SLAGTE GOES OP KAPPERSC0NC0VRS Vele Zeeuwse kappers, die maandag middag en ravond in „de Prins van Oranje" te Goes tydens de door de Ne derlandse Bond van Technische Clubs voor het Kappersbedrijf georganiseer de rayonwedstrjjd voor hel landskam pioenschap hun kwaliteiten op hun modellen toonden, hebben zich er mot de Franse slag afgemaakt! Figuurlijk Sesproken dan. want de Franse Belle mie-lijn vierde op deze dag hoogtij. Daarnaast was ook de Weense snit bij insiders meer bekend als de „CJg- price" \n trek. Het was er eep drukte van belang in de grote zaal van ,jle Prins voh Oranje waar tal van Zeeuwse kap pers en kappersbedienden de blonde, Kastanje-bruine en zwarte lokken van hun modellen een zo mooi mogelijke vorm trachtten te geven. Voorts wa ren er nog twee bekende Nederlandse kappers, die enkele fraaie dag- en avondkapsels toonden. Ook de vele be zoekers waardeerden hetgeen dopr de kappers was gepresteerd/want de'bij vallen waren niet van de lucht, toen de modellen „showden". De jury die bestond uit de heren R. van Grèms- bergen te Terneuzen, A. Dries te Rot terdam en A. J. de Rob te Dordrecht kenden de volgende prijzen toe: Herenkappers, afdeling bedienden: 1 de heer v. d. Wekken te Souburg, 31Ö punten; 2 de heer Büyze te Zaam- slag, 300 punten; 3 de heer Holle- brandse te Yerseke 297 punten. Landscompetitie heren: 1 de heer Kuper te Vlissingen, 361 punten; 2 de heer De Jonge, Middelburgr 351 pun ten; 3 de beer A. Boer te vlissingen, VANDAAG - Electro: „Schuldig bloed" jaar. Schouwburg: Middelburg 8 M9F| 1 me deadly", 8 uur, 18 jaar Hotel De Burg: Modeshow, Middelburgse fir ma's, 210 uur. Vlissingen Alhambra: „Kltty In de gro te wereld", 7 en 8 uur, a.l. Luxor: kerels zijn", 8 uur, 14 j. „pe scalpenjager", 8 320 punten; 4 de heer Naerebout te {Souburg, 314 punten; 5 de heer Schot te Goes, 311 punten; 6 de heer Van Sab'ben, Middelburg 308 puntep. Dameskappen bediende: geen eer ste prijs toegekend, 2 mej. Eykman te Vlissingen 217 punten; 3 mej, Asper- slag, Vlissingen, 195 punten. Landscompetitie: 1 de heer Louwer- se te WestUapejle, 242 punten; 2 (Je hepr Van Houte te Breskens, 226 pun ten; 3 cle hoer v. d. Have te Terneuzen, 213 punten. Advertentie J Als ik maar éven hoest i§ Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan js't zó over! ABPIJSIHOOPsl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2