kiest de ^razijde, kiest de EBfflniVe PANG PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer BELGISCHE KOOPVAARDER LIEP OP EEN ONBEKEND VOORWERP AMBACHTS- EN VAKSCHOOL TE GOES IN AANBOUW MENINGEN OVER ACTUELE ZEEUWSE VRAAGSTUKKEN MAANDAG 10 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ^-8J.UUUU.U.a-8.UAX88.11.8. 8JXUJJLjJJJ_UJ£8 8.,».m.t».ll.ll.».».»JJ.L8.a.8.U.8.IUJ.aj.lUUUUUJU.8-a.»XIU.aj na a a a o a a a o m m a o n oo o o o a o i) m a a a 8 8 8 8 8 80 RANG, ccn product van dc Kinefab of hwhb MtwHinw RANG, ccn product van dc Kingfabricken r~ êPfó'iisi i ooooo ca o tTa'o'a'o'c a a"»»'» o o a avaVa'a'a» fT8Tm'»T»T8Trrirr»"8'» 8 n u nnrnTirrriryrrinnrnTnTrirrrinr8TnTTinnrinnrnT»TnTtTiPrii<S SCHEEPSONGEVAL IN DE WIELINGEN vergezelden het schip om eventueel met hun pompen te assisteren. Het schip is geladen met stukgoed voornamelijk ijzer. Slechts drie pas sagiers bevonden zich aan boord van de „Lusambo", namelijk drie Rooms- Katholieke zusters. eigen kracht naar Antwerpen teruggekeerd EEN MYSTERIEUS VOORWERP heeft in de Wielingen, even voorbij het lichtschip Westhinder, voorlopig een eind gemaakt aan de reis van het Belgische vracht- en passagiers schip „Lusambo'1 van Antwerpen naar Brazilië. Zondagmorgen tegen acht uur passeerde dit 8805 bruto reg. ton metende cn pas in 1956 ge bouwde schip Vlissingen. Niet lang nadat in de Wielingen de loods vau boord was gegaan, voer de „Lusam bo" omstreeks elf uur op het mysterieuze voorwerp en maakte on middellijk water in het derde van de zes ruimen. Uit de berichten viel aanvankelijk op te maken, dat de „Lusambo" op een mijn gevaren zou zijn, doch later bleek, dat dit waarschijnlijk niet het geval was. Want een ontploffing had men niet gehoord. We werden gealarmeerd door een zwaar, krassend geluid, alsof er een enorme ketting snel over het dek werd gesleept", vertelde de eerste machinist van de „Lu- •ambo" later. Men achtte het dan ook waarschijnlijker dat het schip over een wrak gevaren is. Vrijwel direct was het duidelijk, dat het schip water maakte. Snel werd dan ook alarm gegeven, waar na onder meer de reddingsloepen M. J. van de Vrede overleden Bekend inwoner van Bergen op Zoom Zaterdagavond omstreeks half zeven is de heer M. J. v. d. Vrede, hoofd van de Neutrale School te Bergen op Zoom, plotseling op straat overleden. De heer Van de Vrede kwam op 1 de cember 1923 als onderwijzer aan de Neutrale School. Daarvoor was hij enige jaren werkzaam geweest aan de school van de Vlissingse School vereniging. Op 7 nov. 1931 werd de leiding van de gehele school opgedragen aan de heer Van de Vrede, die toen reeds jaren hoofd van de lagere afdeling was. In het verenigingsleven vervulde de heer Van de Vrede ook verschillende functies. Tal van jaren was h\j o.a. bestuurslid en secretaris van de voet balvereniging „DOSKO". De heer van de Vrede werd op 26 maait 1901 te Yerseke geboren, waar zyn vader bakker was. De heer Van de Vrede laat een vrouw en drie kin deren achter. De begrafenis zal woensdagmiddag op de Protestantse begraafplaats te Ber gen op Zoom plaatsvinden. KERKNIEUWS Intrede ds. H. Johannes Zoals gemeld, zal ds. H. Johannes, die vorige week afscheid nam van de Evangelisch-Lutherse gemeenten te Vlissingen en Middelburg, op 16 maart zijn interede bij deze gemeen te te Breda doen. De aanvangstijd van deze intrededienst is van vijf uur verzet op drie uur. GEREF. KERK Aangenomen naar Goes: ds. E. Jansen te Aduard. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg W. Hage te Nunspeet. Beroepen te Middelharnis H. Rijksen te Vlaardingen. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Kapelle aan de IJsel E. Dumarchie van Voorthuysen te Leersum. BEROEPBAARSTELLING De heer J. H. D. Louwerse, vica ris te Dalfsen is beroepbaar. REMON. BROEDERSCHAP Tweetal te Sommelsdijk F. Palm boom te Locliem en S. Rosingh, pro ponent te Leiden. in de davits naar buiten werden ge draaid. Maar het was niet nodig om de sloepen te strijken, want de „Lu sambo" maakte in ruim drie water- Bovendien kon men het water iin dit ruim al spoedig op gelijk niveau houden door het inschakelen van twee pompen, die gezamenlijk 300 ton water per uur uitsloegen. De sleepboten „Soaldds" uit Vlissin gen en „Elizabeth Letzer", die in Zeëbrugge lag, waren spoedig ter plaatse, maar behoefden geen assis tentie te verlenen. Ook de hulp van het uitgevaren bergingsvaartuig „Zeeleeuw" was niet nodig. Op eigen kracht kon de „Lusambo" naar Vlis singen terugvaren, waar het schip om kwart voor vier op de rede ver soheen. Hier stelden desknndigen van de rijkswaterstaat en de scheepvaart inspectie een onderzoek In. Het bleek, dat het schip waarschijnlijk aan stuurboordzijde een gal onder de wa terlijn heeft opgelopen. De kapitein van het schip kreeg echter toestem ming om met de „ï.usarabo" naar Antwerpen terug te keren. Gevaar voor zinken achtte men niet aanwe- Het voorschip lag twee voet dieper dan het achterschip. Op eigen kracht vertrok de „Lu sambo" tegen kwart over zes naar i Antwerpen, maar veiligheidshalve A.R. Statencentrale Goes steeg in ledental Jaarvergadering te Goes De A.R. Statencentrale Goes hield zaterdagmiddag haar jaarvergade ring in „De -Opril" te Goes onder voorzitterschap van de heer R. Zui- dema. Na een kort openingswoord van de voorzitter, werden de jaar verslagen over 1957 gelezen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Hommes te Nieuwdorp, bleek, dat het ledental was gestegen van 1198 tot 1214. De penningmeester, de heer R. Buitenhuis te Kloetinge, kon mededelen, dat er 'n batig saldo was over 1957. Bij de bestuursver kiezing werd de heer Buitenhuis her kozen, en in het bestuur werden be noemd de heren I. Tange te Kamper land, W. Vleugel te Wemeldinge en M. Rouw te 's-Heer Hendrikskinde ren. Vervolgens hield het lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, burge meester A. A. van Eeten te Nieuwer- kerk, een causerie over het onder werp: „Provinciale vraagstukken en activiteiten". Spreker ging daarbij dieper in op verschillende proble men. zoals de woningbouw, de in dustrialisatie, de concentratie van polders, de elektriciteitsvoorziening in de onrendabele gebieden, de gas- voorziening in onze provincie, de veerdiensten en het Deltaplan. Na deze aandachtig beluisterde inleiding, volgde een geanimeerde bespreking. Hierbij kwam onder meer nog naar voren, dat het gewenst is de onren dabele gebieden die buiten de herver kaveling vallen, zo spoedig mogelijk op het elektrisch net aan te sluiten. Verscheidene a.r.-Ieden uit Yerse ke brachten de kwestie van de oes- terproeven ter sprake. Zij waren van mening, dat wanneer de proe ven inderdaad zullen slagen, slechts ongeveer 60 pet. van het aantal oesterkwekers uit Yerseke nog emplooi in deze cultuur kan vinden. „JAARVERSLAG „DE AMBACHTSSCHOOL" Vorig jaar was vruchtbaar jaar voor meisjesvakschool Het feit, dat behalve het bouwen de vakschool voor meisjes te Goes ook begonnen is met de bouw van een nieuwe ambachtsschool, die rond 1 januari 1960 gereed zal zijn, stemt het bestuur tot vreugde, aldus het jaarverslag over 1957 van de ver eniging „De Ambachtsschool" te Goes. Overigens vervult de trage gang van zaken bij de bouw van de vakschool het bestuur met veel zorg. Er bestaat echter gegronde hoop, dat spoedig een oplossing zal worden ge vonden om uit de moeilijke situatie te geraken. Zeer waarschijnlijk zal de aannemer van de nieuwe am bachtsschool, de N.V. Rotterdamse Betonmij. Waaning, de bouw van de vakschool voor meisjes voltooien. Naar aanleiding van uitbreiding van het leerplan der vakschool met land- bouwhuishoudonderwijs werd het be stuur uitgebreid met drie vertegen woordigers van de Z.L.M. In septem ber a.s. zal gestart worden met een cursus leerling-verkoopster. Betreffende de ambachtsschool wordt opgemerkt, dat het niet mogelijk was voldoende leraren te krijgen voor de A.V.O.-vakken. Door uitbrei ding van het aantal lesuren en door ebrek aan ruimte moest een aantal L.V.O.-lessen op de zaterdagmorgen worden gegeven, waarvoor uit het lager onderwijs schoolhoofden wer den aangetrokken. De bakkersoplel- ding werd uitgebreid met een cur sus patroon banketbakken. Hoewel het aantal leerlingen van de bakkers opleidingen per cursus nog steeds niet overmatig is, stemt dc gang van zaken het bestuur tot tevredenheid. De cursus voorziet namelijk in de behoefte, die in Zeeland bestaat ten aanzien van dit vak. Tenslotte wordt melding gemaakt van de grote waar dering voor de toewijding en de am bitie, waarmede de directrice, de di recteur, de leerkrachten en het ove rige aan de scholen verbonden per soneel hun taak ondanks een gebrek aan ruimte hebben verricht. Op 31 december j.l. bedroeg het aan tal leerlingen van de ambachtsschool 554 (inclusief part-time 84). Er wer den vorig jaar 212 getuigschriften uitgereikt en voor de cursus 1957- 1958 werden 347 leerlingen ingeschre ven, waarvan het merendeel voor de H Nadat de Engelsman Robin Douglas-Home in Stockholm een officieel bezoek had ge- 71 ee bracht aan koning Guslaaf Adolf, waar bij hij voor de eer- H ste maal het paleis binnenging p door de voordeur, reden prinses Margaretha en hij in een snel- eë s le wagen, welke werd bestuurd H door de moeder van de prinses, prinses Sibylla, naar het Stock- holmse Djurgarden eiland om daar, ondanks de felle koude, een korte ^wandeling te maken H in de omgeving. De bovenste li foto laat zien hoe de jonge mensen voor het paleis haastig H in de wachtende auto stapten, EË H onder ziet men de prinses en Robin Douglas-Home in de wa- 0= H 9en- M liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiauiwuiiiiiuwiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiir afdeling smeden-bankwerken en tim meren. De avondnijverheidsschool telde bi de aanvang van de nieuwe cursus 1957-1958 totaal 333 leerlingen. De vakschool voor meisjes telde op het eind van het jaar 278 leerlingen, waarvan 71 uit Goes en 207 uit 34 andere gemeenten. Totaal werden vo rig jaar 120 schoolgetuigschriften uit yereikt. Voor het z.g. part-time on- ierwijs stonden eind 1957 85 en voor e losse cursussen 32 leerlingen in geschreven. Het derde jaar van de Mater Amabilisschool en Zonnebloem cursus werd aangevangen met resp. .74 en 36 leerlingen. Wanneer de slechte vorderingen aan de nieuwbouw niet worden meegeteld, kan gesteld worden, dat 1957 alleszins een vruchtbaar jaar was voor de school, zo be sluit het bestuur het keurig ver zorgde verslag. UT DE ETHER DINSDAG 11 MAART HILVERSUM I. 102 m. 718 kC-s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—21.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym 9 10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.10 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianoduo. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.20 Regeringsultz.: Landb rubr. 1. Ken tering op het platteland; 2. wij bezoeken een nieuwe voorlichtingswoning in Kam pen. 12.30 Land- en tumb. meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 1140 Schoolradio. 15 00 Viool en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 Gram. 17.40 Accordeonspel. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateurprogr. 18.55 Paris vous parle. 19410 Voor de kin deren. 19.05 Koorconc. 19.15 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianovoordr. 22.35 Experimentele muziek. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc-S. 7.00 21.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Morgen gebed en lit. kal 800 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 1230 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pla- tennleuws. 13.25 Lichte muz. 14.00 School radio. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorsp. 15.20 Gram. 15.35 Promenade-ork. en verteller. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: "mr. J. A. J. van Gorkom: Districten van Suri name. 18.00 Lichte muz. 18.20 Zang. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Inslr. sextet, 21.25 Koor, kamerork. en sol. 22.50 Nws. 23.05—24.00 Hier helpt alleen maar bid den, hoorspel. HOOG EN LAAG WATER 11 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap 5.50 6.21 6.56 7.06 7.35 2.15 2.32 2.40 1.48 1.71 18.19 18.50 19.23 19.32 20.02 1.99 2.16 2.30 1.40 1.63 nap 12.28 2.18 0.25 2.22 0.59 2.36 0.19 1.48 0.54 1.74 13.00 13.31 12.51 13.22 2.35 2.48 1.71 1.98 C.H.U.-FORUM TE WISSEKERKE Geen samengaan van prot. chr. partijen mogelijk De gezamenlijke besturen van de Christelijk Historische kiesvereni gingen op Noord-Beveland hebben zaterdag in het verenigingsgebouw te Wissekerke een druk bezochte forummiddag belegd, waar tal van actuele problemen aan de orde zijn gesteld. Verscheide Kamerleden en leden van het Provinciaal Bestuur van Zeeland hebben hier vele vragen van plaat selijke en regionale aard, alsmede op nationaal en internationaal niveau beantwoord. In het forum hadden zitting het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Philipse te 's Heer Arendskerke, voorzitter, de fractievoorzit ter der Christelijk Historische Unie in de Tweede Kamer, de heer H. \V. Tilanus, het lid der Eerste Kamer ir. M. A. Geuze te Poortvliet en de leden der Tweede Kamer, de heer C. F. v. d. Peijl te Goes, tevens lid Provinciale Staten van Zeeland, en drs. D. F. v. d. Mei. Namens de gezamenlijke besturen van de C.H.U. op Noord-Beveland sprak de heer J. G. A. de Lange te Wissekerke een openingswoord, die zich daarbij afvroeg of na de ontslui ting van het eiland door de aanleg van de dammen in het Veerse Gat en de Zandkreek, forensen zich in de gemeente zullen vestigen of dat de bevolking zal teruglopen. Na een in leidend woord van forumvoorzitter C. Philipse, beantwoordde deze daar op een vraag over de aankoop van gronden in Zeeland door buitenlan ders en met name door de Belgen. Hij deelde mede, dat de verkoop van grond aan niet-ingezetenen in de ja ren 1955, 1956 en 1957 enigszins was gedaald. Overigens hangt de kwestie van verkoop der gronden nauw sa men met het feit, aan wie de pach ter zijn voorkeursrecht overdraagt. De heer Tilanus ging de gevolgen na, welke geleid hebben tot de beste dingsbeperking. Hij wees er daarbij op, dat de regering wel moest op treden, omdat het tekort op de han delsbalans steeds groter werd. Ir Geuze kreeg de vraag te beantwoor den: „Wat gebeurt er met de droog vallende gronden na afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkréek?" 824. Inderdaad, de snelheid die door de instrumenten geregis treerd was, leek welhaast on gelooflijk. Meer dan 2100 km per uur I Hoog in de blauwe hemel cir kelde de Horzel als een zilve ren vogel boven Tarmae. Pi loot Storm was, wat men noemt, in z'n nopjes. Glimla chend luisterde hij naar hei geluid van opgewonden stem men, die via de koptelefoon in zijn drulchelm binnendrong. „Controlepost roept Horzel Hallo Horzel:" Het was de stem van Buck Ryan en Storm kon horen, dat zijn vriend ont roerd was. „Kerel. Arend! Je hebt eruit gehaald wat erin zat, mag ik wel zeggen. Weet je, dat Je het bestaande record niet met enkele tien tallen, maar met honderden ki lometers verbeterd hebt 21001 2104 om precies te zijn. Dit Is de gelukkigste dag van mn leven, Jó. Ik heb van aandoe ning Sandra maar eens stevig omhelsd! Neem Je me toch niet kwalijk, wel? De hoge pieten schijnen ook be hoorlijk onder de indruk te zijn!" Nog tweemaal maakte piloot Storm dezelfde „run" en beide keren behaalde de Horzel weer snelheden boven de 2000 km. Onnodig te zeggen, dat de Vlij- gende Hollander begroet en bejubeld werd, toen hij eindelijk zij het een beetje stijf en onwennig weer op de begane grond stond. De proeven waren hiermee echter nog niet afgelopen, want de vol gende morgen zou hij door een daarvoor speciaal uitgeruste B-29 naar een zo groot mogelijke hoogte gebracht worden, om vandaar een aanval te doen op het hoogterecord I Dit forumlid was van oordeel, dat er ongetwijfeld een deel van deze gron den voor de landbouw zal worden be stemd. Tal van problemen spelen hierbij overigens een rol, want de kwestie van het waterpeil is nog niet geheel opgelost. De gronden die voor de landbouw zijn bestemd, zullen wellicht wél aan de eigenaren worden terugge geven, wanneer deze de méérwaar- de voor hun rekening nemen, aldus de heer Geuze. Het is evenwel de vraag of de huidige eigenaren de gronden zullen terugkrijgen, die voor recreatie worden aangewend. Vervolgens ging drs. v. d. Mei nader in op de Euromarkt en het Vrijhan- delsgebied, waarbij hij een vragen steller verzekerde, dat de overdracht van bepaalde soevereine bevoegdhe den door Nederland in het kader van de Euromarkt zeker te verdedigen is. Medegedeeld werd voorts, dat de C.H.U. zich verzet tegen een schade vergoeding voor getroffen oesterkwe kers, welke geregeld wordt krachtens de wet. De Unie stelt zich op het standpunt, dat de volksvertegenwoor diging hierover een beslissing moet nemen. Het zal niet mogelijk zijn door imddel van een hevelinstallatie zout water in het Veerse Gat te brengen ten bate van de oester- proeven. Daarom moet alsnog wor den aangedrongen op de bouw van een sluis in de dam, aldus de heer Philipse. De heer v. d. Peijl belichtte de situa tie in de woningbouwsector, waarbij hij er op wees, dat een woningcon tingent van 500 stuks voor Zeeland te klein is. De heer Tilanus besprak naar aanleiding van enkele vragen in het kort de situatie in Indonesië. Spreker was van oordeel, dat het juist is dat Nederland zich neutraal houdt. Uitvoerig zette de fractievoor zitter der C.H.U. in de Tweede Ka mer tenslotte uiteen, waarom een sa mengaan van de protestants christe lijke partijen in Nederland niet voor verwezenlijking vatbaar is. Hij wees daarbij op de grote verschillen die onderling bestaan en waarover men niet tot een vergelijk kan komen. Hij sloot de druk bezochte forum bijeenkomst met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7