Motorvrachtschip „Argo Chios" op vlotte wijze tewater gelaten o -- I I Zeeuwse Almanak van itvin tot BEVELANDSE MUZIKANTEN TOONDEN HUN CAPACITEITEN ONTWERP-BIJDRAGEREGELING WATERKERINGEN IS GEREED qmgp? Aambeien? HEMOTABS Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 10 MAART 1958 KON. MIJ. DE SCHELDE TE VLISSINGEN Mevr. E. Hupkes-Damme hanteerde met vaardigheid de bijl iuwe gift voor het J. Carras-studiefonds By heldere zonneschyn werd zater dagmiddag, omstreeks 12 uur, van de werf der Kon. Mij De Schelde in Vlissingen te water gelaten het 14.000 tons d.w. metende motor- vracht schip Argo Chios. En in een lichte sneeuwbui vertrokken in de namiddag de gasten, die na de te waterlating hadden deelgenomen aan de ontvangst in het Schelde- kwartier. Dat zijn de wisselvallig heden van de maand maart in Ne derland! De Argo Chios is het derde van tien schepen welke door De Schelde gebouwd worden in opdracht van de Nederlandse Scheepsbouw- exportcentrale voor de Shipping De velopments Corporation, waarvan de Griekse reder mr. J. Carras president directeur is. Mevrouw E. Hupkes-Damme ver richtte de doopplechtigheid en zij han teerde ook het bijltje, waarmee het laatste koord werd doorgesneden, dat het schip nog aan de helling bond. Statig gleed de Argo Chios te wa ter, maar niet nadat mevr. Hupkes aan het schip een heilwens had mee gegeven voor goede vaart en geluk kige zaken. De archimandriet (aartsbisschop) van de Grieks-katholieke kerk, Theo- klitos Michalas, sprak voor de tewa terlating een gebed uit. Na de tewaterlating was er een ont vangst in het Scheldekwartier waar als eerste de president-directeur van De Schelde, de heer J. W. Hupkes het woord voerde, die mededeelde, dat men hoopte dit jaar nog twee schepen van de serie, waartoe de Argo Chios behoort, te water te laten en verder gereed te maken. Wijzend op de lage markt voor scheepsvrachten en de vermindering van de orders voor scheepsbouw ver klaarde de heer Hupkes, dat men geen pessimist moet zijn en vertrou wen moet hebben in de toekomst. De heer Hupkes richtte zich vervol gens tot zijn echtgenote, die de Argo Chios te water liet. Hij zag er een blijk van waardering in. dat ae eigenaren zijn eigen vrouw hadden uitgekozen als peetmoeder van het schip. Oudergewoonte verkocht hfj ook ditmaal de bijl aan de peetmoeder, maar hij nodigde haar uit, dit wapen nimmer te gebruiken tegen haar echt genoot (gelach).) Als souvenir werd aan mevr. Hup- RODE KRUIS-HUISJE Op liet postpiein te Sas van Gent staat al jaren één van de wUd en zijd bekende lectuurhuiftjes van het Rode Kruis. In de landelijke aetie behaalde Sas van Gent, wat betreft het gewicht aan tijdschriften en boeken, dat aan zo'n huisje wordt toevertrouwd, de 114e plaats... Met 989 kg tijdschrif ten en 21 boeken. Vorig jaar stond Sas van Gent hóger op de rangiyst, maar wat de kilogrammetjes aan gaat dat was toen wel wat minder ARMENHUIZEN ONDER DE HAMER De armenhuizen aan het begin van de Ooststraat te Kapelle kunnen wor den afgebroken. Enige jaren geleden heeft de gemeen te deze huisjes aangekocht en ze wer den toen bestemd voor de sloop. Maar ze werden nog altyd bewoond... wat nu is veranderd, want door het ge- I reedkomen van 44 woningwetwonin gen in Kapelle konden nu ook de bewoners van de armenhuizen gaan I verhuizen. Nu kan men de huizen gaan slopen. Wat een flinke verbetering betekent, want deze oude huisjes in het hart van Kapelle zorgden nu niet bepaald en verfraaiing van het dorps- GRENSPAAL De grenspaal nummer 369 de hoogstgenummerde in het zuiden van ons land heeft zo langzamerhand een veelbewogen geschiedenis. Het is de grenspaal, die aan het Zwin staat. In vroeger jaren bevond de paal zich op het strand, nabij de Zwinmondir.g, maar de berucht ge worden Zwingeul maakte een einde aan zijn bestaan. Op zekere dag was grenspaal 360 zoek, nergens meer te vinden.' Hij was ondermijnd door de stroming cn roemloos neergestort in de diepe Zwin geul. Herplaatsing links of rechts van de geul was niet raad zaam met het oog op mogelijke grensincidenten en zo kwam men er 'toe paal 169 een plaatsje te geven op een Jielgischeduinrug, waarvan de laatste meters evenwel weer Neder lands gebied, zijn, De kwestie was dus naar ieders genoegen opgelost en dat is jarenlang zo gebleven Maar nu dreigt de Zwing'eul wederom spel breker te worden. Dit stroompje zocht namelijk 'n nieuwe bedding en het knabbelt weer lustig aan de grondvesten van grenspaal no. 369, 'die dus voor de zoveelste maal een wankel bestaan leidt. Elke dag kan de paal te water gaan en dan is de grens weer uitgewist. Benelux in de praktijk... beeld. VERSE MOSSELEN De film „Verse Mosselen" die te Bruinisse In het hervormd vereni gingsgebouw werd vertoond, gaf tal rijke bekende beelden en niet minder bekende personen op het witte doek te zien. Een en ander gaf de nodige reacties! Veel van de film „Verse Mosselen" speelt echter in en rond Yerseke. Waar in Bruinisse zulke grote veranderingen binnen korte tijd te wachten staan, nu de oude haven zal verdwijnen, bestaat het plan, deze oude haven met zijn karakteristieke beelden cn schepen, alsmede de schip pers die met deze haven zijn ver groeid op een film voor het nage slacht vast te leggen. asdCSli De Argo Chios (ruim 1J/.000 ton d.w.) werd zaterdag j.l. in Vlissingen te water gelaten. (Foto P.Z.C.) kes een halssnoer aangeboden. In haar dankwoord verzekerde mevr. Hupkes. dat ze altijd gewenst had nog eens een schip te water te mogen la ten en dat nu dank zij de heer John Carras deze wens in vervulling was gegaan. Het schip, aldus mevr. Hupkes, is genoemd naar het efland Chios, waar veel beroemde mensen geboren zjjn, o.a. Homerus en John Carras (ge lach).) Zij hoopte, dat het een geluk kig schip zou zi1 voor d< le wees de prettige samenwerking bij "de super visie over de bouw. De' heer J. C. Yemelos sprak na mens de opdrachtgevers. ..De Schel de." aldus spr. „bouwt niet alleen goed, maar ook snel. De scheepvaart brengt altijd risico's mee. Er is nu een Voor de Scheepsbouwexportcentra- heer R. de Bruyn op de crisis. Hopen wii, dat ze niet te lang zal duren; er zullen weer betere tijden komen." De heer Yemelos deelde mede, dat de Argo Chios onder Griekse vlag in de vaart gebracht zaj worden. Hij sprak woorden van dank tot alle medewerkers en in het bijzonder tot i AiiverfentteJ Nu zijn 't alleen nog vijf letters voor u. Maar ze vormen de naam van een gezel, die u veel genoegen zal verschaffen. Binnenkort maakt u er kennis mee bij uw sigaretten- leverancier! mevr. Hupkes. Tenslotte stelde hij 500 pond sterling beschikbaar voor het John Carras Studiefonds ten bate van het Scheldepersoneel. De secreta ris van de Griekse ambassade, de heer G. Kalitsounakis, bracht gelukwensen van de Griekse ambassadeur over. Hij hoopte, dat vele Griekse scheepseige naren hun schepen onder Griekse vlag zouden brengen. Tenslotte werd een koude lunch ge serveerd. Vermelden we nog. dat by de tewaterlating een groep schoolkin deren uit Middelburg aanwezig was en dat de kon, harmonie Ons Genoe gen zorgde voor opgewekte muziek. SOLISTENCONCOURS TE KORTGENE Zaterdag a.s. tweede deel Tot laat in de avond klonken za terdag de tonen van velerlei blaasin strumenten door de ruime zaal van de „Stadswïjnkelder" te Kortgene, toen daar de eerste dag van het so listenconcours van de Bond van Har monie- en Fanfareverenigingen in Zeeland werd gehoudden. Enkele tien tallen muzikanten waren voor deze gelegenheid naar Noord-Beveland ge komen, om voor een jury hun solis tische kwaliteiten te doen horen. De muziekvereniging „E.M.M." te Kortgene was de gastvrouwe van de uit alle delen van de beide Beve- landen afkomstige solisten. Het bleek beslist geen overbodige luxe om het solisten-concours over twee dagen 8 en 15 maart te verdelen, want eerst laat in de avond was het pro gramma voor de eerste dag afge werkt. De voorzitter van de Zeeuw se Bond, de heer J. Burger, sprak een openingswoord, waarin hij in het bijzonder burgemeester A. A. Schuit van Kortgene welkom heette. Voorts bracht hij hulde aan de organiserende vereniging, waarna de eerste solist' het podium beklom. De uitslagen waren: tweede afde ling solisten: eerste prijs Iz. de Kam bes bas, Kamperland, 65 punten; R. den Toonder, bariton, Kloetinge, 64 punten, R. den Toonder, bugel, Kloe tinge 64 punten; tweede prijs G. Boot bariton, Kortgene, 59 punten; H. Fi- lius, bugel, Kortgene, 58 punten; eer ste afdeling solisten: tweede prijs C. Hoogesteger, piston, Kapelle, 62 pun- Tijdens de zaterdag te Wissekerke gehouden forummiddag van de C.H.U. heeft het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. Philipse te 's Heer Arendskejke. enkele mededelingen gedaan over het in voorbe reiding zynde wetsontwerp algemene bijdrageregeling zee- en rivierwater- keringen. In dit wetsontwerp is de bijdrage van de polders en jvaterschap- pen geregeld, die 10 pet. van de pachtwaarde voor ongebouwde eigendom- m enen 5 pet van de belastbare opbrengst van gebouwd in de zin van de grondbelacting zal bedragen. Alle meerdere kosten komen voor rekening van het ryk. Het wetsontwerp, dat is voorbereid door de Commissie Finan cieel Bestel Waterschappen, ligt thans klaar om by de minister te worden ingediend. De heer Philipse deelde naar aanleiding van een vraag mede, dat zolang de wet van 1870 van kracht blijft, de eventuele tekorten van de 29 calami- teuze polders in Zeeland voor viervijfde deel door het rijk en voor eenvyfde deel door de provincie zullen worden gedragen. Deze wet zal omstreeks 1960 buiten werking worden gesteld, zo deelde hij verder mede. Het nieuwe wetsontwerp, dat door de daartoe Ingestelde commissie reeds ls gereed gemaakt zal \oor geheel Nederland gelden, dus na 1960 ook voor de cala- miteuze polders in Zeeland. De verhoging en verzwaring van de Wosterscheldedijken tot „Deltahoogte" zal een bedrag vergen van 350 k 400 miljoen gulden. Alleen reeds verster king van de zwakke plaats bij Ossenisse komt op circa 8 miljoen gulden. De heer Philipse verklaarde voorts, dat Gedeputeerde Staten er by de re gering op zullen aandringen om deze werken vóór te financieren, wanneer zy door de betrokken waterschappen zelf worden uitgevoerd. Mevr. E. Huplces-Damme even voor dat zij het schip Argo Chios van de werf der Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen te water liet. (Foto P.Z.C.) Advertentiej ECHTE medicinale bloedwijn ATLAS Verhoogt l w woerManil en... de smaak is heerlijk! ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor de handel- 'EMCOVINOS' Schiedam Week-end Zeeuwse C.J.M.V. op Ernst Siliemhoeve „Wij endat was het hoofdthe ma van een week-end, dat 70 jongens en meisjes uit Zeeland, leden van het meisjesverbond C.J.V.F. en 'het C.J. M.V. hebben doorgebracht in het con ferentieoord van het C.J.M.V., de Ernst Siliemhoeve te Den Dohler. Over dit thema is in vele toonaarden gesproken, vooral tijdens de bijeen komst van zondagmiddag. Discussie groepen hadden toen tot taak eerst met elkaar te praten 'cn daarna uit te beelden hoe zij over het onderwerp: „Wij endachten. Een groep jon gens praatte over de meisjes, de meis jes hadden het onderwerp: „Jongens" voor hun gesprek gekozen pn gemeng de groepen discussieerden over het werk, de kerk, het gezin, de televisie en het geld om vervolgens voor het voetlicht van een forum te treden. Dit jaarlijkse terugkerende Zeeuwse weekend op de Ernst Siliemhoeve was ook nu weer terdege voorbereid. Voor de zaterdagavond was er een aantrek kelijk wiss'elprogramma samengesteld met spel, volksdans en een praatje over jazz. Mevrouw A. H. v. d. Grnaff-Lammerink te Nicuwvliet, die de leiding van dit week-end had, hield die avond de dagsluiting. Zondagmor gen zijn de jongens en meisjes naai de kerk in Den Dolder getogen, waar zij een dienst bijwoonden geleid door I dr. A. le Mat. zelf een Zeeuw van.ge- I boorte. De predikant predikte over 1 Marcus 14 verzen 32-42 Na deze dienst vroeg de wereldwijdwerkcom- 1 missie in het C J.M.V. aandacht voor I het Congoproject. 1 Het middagprogramma was boeiend en Instructief, hetgeen in grote mate bijdroeg tot het slagen van dit week- i end. De Jongens konden zich niet al- j leen op een bepaald onderwerp bezin- I nen, doch ook moesten zij het bespro kene in spelvorm nnar voren brengen. Tenslotte diende de leiding van de groep een gedogen samenvatting te geven. Zo kreeg men een bonte staal kaart. van meningen, beter dan in me nige Inleiding over de zaak zou kun nen worden gegeven. Geboeid luisterde men 's avonds naar dc bekende journalist Jan Rocls, die vertelde over zijn recente reis naar Amerika. Een film verduidelijkte daarbij het gesproken woord. Tenslot te onderstreepte de waarnemend-voor zitter van de Provinciale Commissie van het C.J.M.V., de heer M. Allewijn te Goes, het belang van een dergelijke conferentie. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het geleerde ook in het verenigingswerk tot uitdrukking zal komen. Hedenmorgen maandag keren de Zeeuwse jongens en meisjes van de C.J.V.F. en het C.J.M.V. weer huiswaarts. Concours Chr. Zangverenigingen op 10 mei te Kruiningen P. v. d. Wiele tot ringvoorzitter gekozen Het jaarlijkse concours van Ring Zeeland van Christelijke Zang en Oratoriuniverenigingen zal op za terdag 10 mei a.s. te Kruiningen wor den gehouden. Vijftien verenigingen zullen aan dit concours deenemen. Dit besluit werd zaterdagmiddag ge nomen tijdens de algemene ledenver gadering van de Ring in „De Prins van Oranje" te Goes. Voorts werd in deze vrij druk bezochte bijeenkomst de heer P. v. d. Wiele te Goes tot voorzitter gekozen. Bij de aanvang van de vergade ring werd Psalm 95 vers 1 gezongen, waarna vice-voorzitter v. d. Wiele voorging in gebed. Besloten werd het concoursreglement van de Neder landse Federatie van Zangersbonden te gebruiken voor de puntenwaarde ring bij het concours te Kruidingen. Met algemene stemmen werd de heer P. Dijkman gekozen als bestuurslid in de Provinciale Federatie. Getracht zal worden een vergadering te beleg gen met de dirigenten, teneinde en kele aangelegenheden te bespreken. Omstreeks mei zal met een dirigen- tcncurs.us worden gestart, zo werd verder medegedeeld. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer P. v. d. Wie le met algemene stemmen tot voor zitter benoemd in de plaats van de overleden voorzitter de heer v. d. Vel de. Nadat nog Psalm 72 vers 11 was gezongen, sloot de nieuwbenoemde voorzitter de geanimeerde vergade ring met dankgebed. Diefstal uitpatates-frites- kraam te Terneuzen De gemeentepolitie te Terneuzen heeft dezer dagen aangehouden de losarbciders W. O. uit Middolburg en G. J. uit Sluiskil, die zich hadden schuldig gemaakt aan inbraak in een patates-friteskraam in de Noordstr. te Terneuzen. Er werden een bedrag van 20,én wat kleine etenswaren ontvreemd. Dc aangehoudenen waren tevens schuldig aan diefstal van een brom fiets, die later te Sluiskil aan de kant van de weg werd aangetroffen. De Middelburger, die zich reeds eer der aan dit soort joy-riding bleek te hebben schuldig gemaakt, bleef in arrest, terwijl J. na bekentenis weer op vrije voeten werd gesteld. Het tweetal gaf verder nog toe bij een slager in Terneuzen een worst tè hebben ontvreemd. ten; W. Begthel, bariton. Kamper land, 60 punten; B. Broyl, alt sax, Kloetinge, 57 punten; J. M. Korsuize, tenor sax, Colijnsplaat, 57 punten. Eerste afdeling kwartetten: C. Hoo- gendoorn, piston, C. J. van Boven, bugel, J. J. Rijnberg, bariton, J. Kos ter, tuba te Rilland-Bath, een tweede prijs met 62 punten. Afdeling uitmuntendheid solisten: eerste prijs: A. Wielemaker. es bas, Middelburg, 64 punten; tweede prijs: C. Moerman, piston. Kortgene. 61 punten; C. Bruere,*bes bas. Rilland, 60 punten; C. Leenpoel, bugel. Kam perland, 59 punten; C. A. Verburg, sopraan sax, Nisse, 57 punten; W. P. Falet, sopraan sax, Middelburg, 56 punten; J Koppejan, sopraan sax, Rilland, 55 punten. Ere afdeling solisten: eerste prijs: A. Mullié, bariton. Kamperland, 70 punten; M. Mallekoote, bes bas, Hein- kenszand, 68 punten: J. Hulszoon, bugel, Kamperland, 66 punten; J. J. Rijnberg, bariton. Rilland, 64 punten. Ere afdeling kwartetten: eerste prijs: J. den Toonder, bugel, G. Beekman, bugel, H. Keukelaar, bariton en L. Zwartepoorte, tuba, Kloetinge, 66 punten: hoogste ere afdeling: eerste prijs: C. Rijn, tuba, Wolfaartsdijk, 71 punten: L. Zwartepoorte, tuba, Kloetinge 71 punten; J. P. den Toon der. bugel. Kloetinge, 70 punten; R. Steketee, piston. Kloetinge, 70 pun ten: A. van Damme, piston, Kamper land, 68 punten en J. den Toonder, cor. Kloetinge, 67 punten. Hoogste ere afdeling kwartetten; tweede prijs: C. de Rijk, piston, A. Geus. bugel, J. de Pundert, bariton en M. Hoek van Dijke, tuba, Heinkens- zand, 61 punten; afdeling uitmun tendheid solisten: eerste prijs A.. J. Mol, tuba, 's Heer Arendskerkc, 70 Dunten en tweede prijs H. Bliek, es bas, 's Heer Arendskerke, 60 punten. Hoogste ere afdeling solisten: eerste prijs: M. P. Wondergem, es bas, Waarde, 64 punten. WerktiMverkorting in ZeeT"". bedrijven Ruim 13.000 uren in februari In de maand februari ls aan 11 Zeeuwse bedrijven een vergunning verleend tot verkorting van de werk tijd. In deze 11 bedrijven, waar 548 mannen en 486 vrouwen zijn tewerk gesteld had deze vergunning betrek king op 275 mannen en 204 vrouwen. Het betreft hier voornamelijk tex tiel- en confectiebedrijven, o.a. in Clinge en Sas van Gent. In totaal werd In deze bedrijven 13.837 uur minder gewerkt dan nor maal. Daarmee is Zeeland de pro vincie, waar de werktijdverkorting de geringste omvang heeft aangeno- f Advertentie) neem Hemotabs. de nieuwe behande* ling van binnen uit.' Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water ls alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n complete kuur 1.1,7 bij apothekers en drogisten Motorrijder dodelijk verongelukt te Terneuzen Bij de spoorwegovergang in de Zevenaarpolaer tussen Terneuzen en Sluiskil gebeurde zaterdagavond een noodlottig ongeval, dat aan de 28- jarige motorrijder F. P. de W. uit Axel het leven heeft gekost. Waarschijnlijk tussen en elf en twaalf uur zaterdagavond is de mo torrijder, die. naar men vermoedt, met grote snelheid gereden heeft, in een bocht tegen een daar aange brachte verhoogde afscheiding gere den. De W. werd vafi zijn motorfiets geslingerd en kwam, na over het rij wielpad te zijn geworpen, in een langs de weg lopende sloot terecht, waarin hij door verdrinking is omge komen. Werklieden, die zich zondag morgen omstreeks half zes naar hun werk te Sluiskil begaven, troffen het zwaar beschadigde motorrijwiel op dc weg aan. De politie stelde een onderzoek In, waarbij zij in de sloot het stoffelijk overschot van de mo torrijder zag drijven. Het lijk werd naar de algemene begraafplaats te Terneuzen overgebracht. VANDAAG. Middelburg Electro: „The story of Esther Costello", 8 uur. 18 j. Schouw burg: „Paris Palace Hotel", 8 uur, 14 jaar. •Vlissingen Alhambra: „Kitty In de grote wereld", 7 en 9 uur, a.l. Lu xor: „Folies Bergeros", 8 uur, 18 J. Goes Grond: „Club des Femmes", 8 uur, 18 j. Prins van Oranje: Pro vinciale wedstrijd kappers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2