18ft119 20F* v 211mJ221m1 JMzÊ24it1251lJ2627 27 OVERSTEKENDE FIETSER WERD SCOOTERRIJDSTER NOODLOTTIG RADIO- EN T.V.-RUBRIEK orew, yew ew.... scnnjvcu KNAP VERHAAL OVER BLIND EN DOOFSTOM MEISJE KANSSPELEN MOETEN TOT UITERSTE BEPERKT BLIJVEN '^Pollen' 10 PRO VIN Cl A,LE ZEE U WSE COURANT. ZATERDAG 8 MAART 1958 (Advertentie) D,NSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOtNSOAG ^^^^BDONDEKDAI r ÜAARr JB MAART f J MAART F T maait B k BjtAAARlM 3 gj MAART gL M MAART A MAART J MAART 'donderdag MAARl TERREIN VREDENBURG Huishoudelijke artikelen en onder houdsmiddelen Glas. aardewerk, porselein, kristal Luxe metaal, en boutwaren, kunslnuverheids- en reli gieuze artikelen, bestek Goud, zil. ver, bijouterieën, uurwerken, rokers benodigdheden Woninginrichting: w.o. woningtextiel en fournituren, kleinmeubelen. spiegels, schilderijen, lijsten Lederwaren Textiel, kleding, mode- en kleinvakarlikelcD Partumerleón en cosmetica, toilet artikelen Speelgoed. Sportartikelen Reclame-toegiftartikelen, papier waren, souvenir- en feestartikelen Winkelinrichting, etalage, en recla me-artikelen Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten TERREIN CROESELAAN Huishoudelijke verwarmlngs- en kookapparaten voor gas-, kolen- en olieverbruik Machines en materieel voor het bouwbedrijf, wegen-, water en mijnbouw, grondwerk Bouw materialen Scheepsbouw Interne transportmiddelen Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming, koeling en atookinrich. tingen Elektrische Installaties voor de industrie (w.o. elektromotoren - transformatoren gelijkrichters - draad en kabel - schakelmateriaal - telefonie telegrafie enz.) Stoom machines. stoomketels en appendages Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties Verbrandings. motoren Grootkeukeninstallaties en -machines Diversen Grond stoffen en halffabrikaten Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaalindustrie Machines, ge reedschappen en apparaten voor de houtindustrie Schoolinrichting Toegangsprijs - ook voor da eerste two# dagen - 2.50, Catalogus f 3.-, verkrijgbaar aan de loketten. RECHTBANK MIDDELBURG Vrachtauto met oplegger kraakteop trottoir staande bromfiets. Hoewel de overtreding, waarvoor de typiste L. M. uit Bruinisse vrij dagmorgen voor de rechtbank te Middelburg moest verschijnen, ogen- sèhijnlijk niet zo belangrijk was, kunnen de gevolgen voor mej. M. mis schien niet bepaald aangenaam genoemd worden. Zij werd er van be schuldigd op 22 juli van het vorige jaar met haar scooter onvoldoende rechts over de Bruinisser Dorpsweg te hebben gereden waardoor een haar passerende auto, bestuurd door de verzekeringsagent J. A. K. uit Bruinisse, in de sloot reed en ernstig beschadigd werd. De rekening bedroeg namelijk l 1285. Voor het niet voldoende rechts houden veroor deelde de kantonrechter te Zierikzee haar tot een geldboete van f 15, een vonnis, waartegen mej. M. in appèl was gegaan. „Waarom heeft U dat gedaan?" vroeg de president van de recht bank, mr. P. van Empel. „Omdat ik geen schuld aan dit ongeluk heb", verklaarde de typiste. „Dat staat ook niet in de dagvaarding. U werd ver oordeeld omdat U te veel links reed", vertelde de president haar. „Ik moest wel naar links uitwijken, omdat een wielrijder plotseling van rechts naar de linkerzijde van de weg overstak", verklaarde mej. M. De autobestuurder vertelde, dat de scooterbestuurster midden op de weg reed. Toen hij haar voorbijreed, kwam ze nog meer naar links. „Ik remde, begon te slingeren en reed in de sloot", vertelde K. die de fietser eveneens had zien aankomen, maar behoorlijk rechts. In dezelfde be woordingen uitte zich zijn neef, de Bruinisser kapper W. K., die even eens in de auto zat. Vervolgens werd als getuige ge hoord de wielrijder, de 63-jarige N. A. K., opperman te Bruinisse. „Ik moest naar links oversteken om naar huis te kunnen rijden en dat deed ik, waar ik het altijd doe", verklaarde hij. De scooter en de auto had hij gezien. „Maar dat is toch gevaarlijk, om vlak voor deze voertuigen over te ste ken", merkte mr. Yan Empel op. „Ik ben voor de scooter langs overgestoken en die heeft hele maal geen last van me gehad", zei K. De'officier stipte aan, dat dp zaak tamelijk duister is wat de toedracht betreft. Echter niet wat de overtre ding aangaat, daar mej. M. te veel links/reed. Mr. Ph. Schenkenberg vanAtierop eiste een boete van f 20., „Hetgeen niet wil zeggen", aldus besloot de officier, „dat mej. M. schuldig is aan het ongeluk". Mr. K. A. Keuning, de raads man van mej. M., was ervan over tuigd, dat de automobilist niet vol doende rekening gehouden heeft met de gladheid van de weg ter plaatse, terwijl deze boven dien voor het kantongerecht ver telde veel sneller te hebben gere den. De manoeuvre van zijn cliënte om naar links uit te wijken voor de wiel rijder, die plotseling de weg overstak, De bouw van de nieuwe gereformeer de kerk te Rilland-Bath is reeds zo ver gevorderd, dat momenteel de laatste hand wordt gelegd aan de di verse werkzaamheden. Het nieuwe bedehuis, dat plaats biedt aan onge veer 175 personen, zal wellicht eind april of begin mei in gebruik worden genomen. Voorts zijn aan deze kerk ook een catechisatielokaal en een kerkeraadskamer gebouwd, die door klapdeuren met elkaar zijn verbon den. Tijdens een gecombineerde ver gadering kunnen in deze beide ka mers 60 personen een zitplaats vin den. (Foto P.Z.C.j. achtte de verdediger geheel gerecht vaardigd. „Er is geen reden tot ver oordeling", meende mr. Keuning tot slot, waarna de rechtbank de uit spraak bepaalde op 19 maart ff.s. TRILLINGEN. De chauffeur W. van de V. uit Oss was in appèl gekomen tegen het von nis van de Middelburgse kantonrech ter. Deze had hem veroordeeld tot een boete van f 25, omdat hij op 9 september in de Korte Delft te Mid delburg met zijn vrachtauto met op legger een op het trottoir staande bromfiets „gekraakt" had. Van de V. reed er te dicht langs, want de aan hanger pikte de brommer van de stoep en de wielen maakten er een hoopje verwrongen staal van. De chauffeur beriep zich er op, dat de bromfiets door trillingen tegen de aanhanger was gevallen. Dat wilde de officier, mr. T. Lebret, niet gelo ven. „Door de ronding van de straat zal de wagen eerder iets overhellen, waardoor hij een voorwerp kan ra ken", aldus mr. Lebret, die bevesti ging van het vonnis van de kanton rechter eiste. Mr. F. W. Adriaanse, de gemach tigde van de chauffeur, weet de oor zaak van de aanrijding eerder aan de zorgeloze wijze van stalling van de bromfiets. Mr. Adriaanse wees er op, dat het voertuig door trillingen enke le centimeters verschoven kan zijn aldus de bewering van een deskun dige „en dat: is juist de fatale af stand". Ook hier zal de rechtbank uitspraak doen op 19 maart. GEEN VOORRANG. De Amsterdamse koopman A. C. P. B. gaf op 1' mei j.l. op de weg Oost burgSchoondijke bij het inslaan van de Nozemansweg geen voorrang aan de autobestuurder A. J. V., land bouwer te Schoondijke. Het gevolg was een botsing, zodat de kanton rechter te Oostburg B. een boete op legde, waartegen verdachte in appèl ging. „Want ik heb niet verkeerd gehandeld", vertelde hij de recht bank. V. verklaarde eerst de land bouwer Van H. uit IJzendijke die achter de auto van de koopman reed te hebben gepasseerd en dat hij vervolgens B. wilde passeren. Hij zag deze zijn snelheid verminderen en vervolgens plotseling naar links af slaan. De officier van justitie, mr. J. L. Aiidreae, verklaarde, dat B. zich vergist heeft in de snelheid van de achteropkomende auto. Hoewel de officier meende, dat hier zeker geen sprake is van roekeloos rij den, stipte hij aan, dat B. had moeten wachten tot één of zelfs beide auto's gepasseerd waren. Hij Vr mri Mr. Groot, de raadsman van ver dachte, was het niet met de opvat ting van de officier eens. „In deze omstandigheden kon B. geen reke ning houden met de snelheid van V., omdat de afstand tussen de beide wa gens nog te groot was", verklaarde j>leiter, die vrijspraak vroeg. De rechtbank zal uitspraak doen op 19 maart. De drank Is de bakker Ph. J. M. uit Retranchement noodlottig gewor den. Op 19 november j.l. was hij ver- baliseerd, omdat hij onder invloed van alcohol niet in staat was zijn brom fiets te besturen. Het bleek, dat M. verslaafd is aan de drank 0 en zelfs voor de rechtbank verkeerde hij gis teren onder invloed. De officier, mr. J. L. Andreae, betoogde, dat M. al leen geholpen kan worden wanneer men hem dwingt van de drank af te blijven. De officier eiste een week gevangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de re gering. Op 19 maart a.s. zal de recht bank uitspraak doen. FILMS IN ZEELAND Romy Schneider als Kitty „in de grote wereld" Buitengewoon goed heeft regisseur David Miller met „The story of Es ther Costello" (Electro, Middelburg) weergegeven wat de schrijver van het verhaal, waarnaar deze' film is ver- vaardigd, Nicolas Montsarrat, .be doelde. De keuze van een goede ac trice als Joan Crawford in ae rol van de pleegmoeder van Esther Costello, liet blinde en doofstomme Ierse meis je, heeft aan dit succes niet weinig bijgedragen. De moeilijke hoofdrol wordt vervuld door Heather Sears op een wijze, die respect afdwingt voor haar acteertalent. De pleegmoeder, een rijke Ameri kaanse, weet dank zij de moderne op leidingsmethoden van Esther weer een denkend en ontwikkeld meisje te ma ken. Ze is zo onder de indruk van het geen Esther meemaakt, dat zij een fonds sticht om ook andere kinderen met dergelijke gebreken in staat te stellen een goede opleiding te volgen. Ze wordt daarbij geholpen door haar vroegere man, die haar eens bedroog en uiteindelijk ook nu weer toont, dat hij onverbeterlijk is en haar bovendien het geld uit het Es ther Costellofonds probeert afhan dig te maken. Joan Crawford be wijst opnieuw, dat zij een groot ac trice is. Heather Sears maakt een schitterend debuut in een lang niet eenvoudige rol. „Paris Palace Hotel" (Schouwburg, Middelburg) is een simpel verhaaltje met geen enkele pretentie, maar waarom men hartelijk kan lachen. Een aardig Parijs avontuurtje beleefd door Franqolse Arnoul als manicure in een groot hotel. Zij behandelt één der gasten, de heer Delormel, die wordt voorgesteld door niemand min der dan de charmeur eerste klas Char les Boyer. Mevrouw Delormel gaat uit en meneer grijpt de gelegenheid aan om de knappe manicure uit te nodigen voor een dinertje. Het is ech ter niet de enige afspraak van Fran- goise en daar ze geen van beide wil afzeggen probeert ze de afspraakjes te combineren, hetgeen allerlei grap pige en vooral onschuldige verwikke lingen met zich meebrengt. Zondag middag draait in Schouwburg een leuke jeugdfilm van J. Arthur Rank „De avonturen van een toverknikker". Nog een Frans verhaaltje „Folies Bergère", een filmpje dat in Luxor, Vllssingén) wordt vertoond. De titel, doet aan ondeugende dingen denken, de inhoud echter valt wel mee. Drie Amerikaanse soldaten met verlof brengen zoals het de toerist betaamt een bezoek aan de Folies Bergère en maken er alleruitzonderlijkste dingen mee. Eén van hen wordt zelfs verliefd op een revue-artieste en daar hij zelf als burger, geen onbekende was op Broadway, is er al gauw aansluiting. Er komen op de duur echter toch moeilijkheden. Op de oplossing daarvan hoeven we gelukkig niet erg lang te wachten, want de vro lijkheid van de Folies Bergère ver drijft al spoedig de tranen. Men kan zich ook moeilijk anders voorstel len, wanneer men weet dat Eddie Constantine en ZWA Jeanmaire de hoofdrollen voor hun rekening ne men. In Grand, Goes draait „Club des femmes", de pittige, pikante Franse rolprent met o.a. Nicole Courcel en -Dany Carrel, die reeds tweemaal uit voerig in deze rubriek werd bespro ken. Zondagmiddag draait in dit thea ter „De scalpenjager" met Lex Bar ker. Zoals de titel doet verwachten, speelt de film in het wilde westen en dan zo rond 1755. Als vriend van de Indianen zwerft held Barker rond in de uitgestrekte bossen en over de rivieren, waarop ook Oude Tom leeft, berucht om zijn haat tegenover de In dianen. Kort en goed: „De scalpen jager" is een aardige rolprent voor jong, maar ook voor oud. In Alhambra, Vlissingen draait een net wat té opgewekte en te zoetelijke Duitse film, die „Kitty In de grote wereld" heet en waarin Romy Schnei der en Karl Heinz Böhm de hoofd rollen spelen. Romy Schneider is nu in Nederland op het toppunt van haar populariteit en de vele Zeeuwse fans van de bekende „Sissi"-vertolkster kunnen dus in Alhambra terecht. Van causerie tot roman De schryver P. J. Risseeuw, vooral bekend door z\jn boe ken over de Nederlandse ko lonisten in Amerika, zal in de N.C. R.V.-televisie-ultzendlng „Studio B" van a.s. donderdag het een en ander vertellen over zijn nieuwste boek „Anneke Jans". De televisie heeft min of meer meegewerkt hij het tot stand komen van deze his torische roman! In 1952 verzorgde de schrijver namelijk een „Amerika-avond" voor de N.C.R.V.-televisie, waar voor hij veel historisch materiaal verzamelde. Hij bestudeerde onder meer het testament van Anneke Jans, die in de Amerikaanse ge schiedenis bekend werd doordat haar land ten goede kwam aan de Trinity-church, die nu de rijkste kerk van Manhattan is. Het land van Anneke Jans is thans namelijk enige honderden miljoenen guldens waard. De heer Riseeuw verwerkte het studiemateriaal voor zijn uit zending in 1952 tot een historische roman, waar hij dus donderdag avond over zal vertellen. Van cau serie naar roman en weer terug... „Al mijn zoons „Ai mijn zoons" is de titel van een door Arthur Miller geschreven en door de acteur Jan Vclzeboer vertaald spel. dat de hoofdschotel zal vormen van het V.P.R.O -tele- visleprogramma op dinsdag a.s. Het spel begint om kwart voor ne gen, tegen decors van Fokke Duetz, de man die vrijwel aan de lopende band T.V.-decors vervaar digt. Jack Dixon voert de regie en op het scherm zal men o.a. kunnen aanschouwen Hans Tiemeijer, Mi mi Bousnach Lo van Hensbergen, Andrea Domburg en Ton Kuyl. „Wikken en wegen In de loop van de maand kunt ge „Wikken en wegen" met de N.C. R.V., die onder deze titel met een nieuwe rubriek start, waarin va- kantieraogeljjkheden onder de loep worden genomen. De reportage- dienst van deze omroepvereniging zal in samenwerking met 'provin ciale V.V.V., buitenlandse ver keersbureaus en waar mogelijk ook in samenwerking met de bui- telandse omroep verschillende in teressante tochten binnen en bui ten onze grenzen belichten. „Wikken en wegen" zal vr\J vaak in de lucht zijn, meestal in het mid daguur (om zeven minuten voor één) maar enkele malen ook in het avondprogramma. Het belooft een aantrekkelijke en interessante ru briek te worden, die de voorpret tot de vakantievreugde alleen maar kan verhogen..... Radio „verslaat" TV. Songfestival de eindstrijd wordt gestreden om de „Grand Prix de la Chanson Européenne 1958", zal de V.A.R.A. daar eenradiouitzen ding aan wijden. Radio verslaat derhalve een t.v.-gebeurtenis. In de radio-uitzending zal men de liedjes kunnen horen, die in de nationale finale werden uitverkoren; de so listen zullen begeleid worden door het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden en met enkele gastdirigenten. Dit pro gramma wordt uitgezonden door de televisiestations in tien Euro pese landen en de radiostations van acht landen. Yehudi Menuhin De wereldberoemde violist Yehu di Menuhin treedt zondagmiddag op met het Concertgebouworkest in Amsterdam o.l.v. Bernard Hal- tink. Het eerste deel van dit con cert, met werken van Mendelssohn en Bach, zal worden uitgezonden door de K.R.O. Haitink leidde eer der reeds een concert met de grote violist, toen hij als gastdirigent op trad in Los Angeles. (Advertentie) Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken KOKEN (het Molenaar's Kinder meel In de van ouds be kende verpakking). De oude. beproefde me thode. De pap wordt in een pannetje aangemaakt en door U zelf gaar ge- kookt. BO RDKLAAR (het Molenaar's Kinder meel pak met de rode band). Het meel wordt recht streeks uit-het pak In de melk op het bord ge strooid en met een vork opgeklopt. Het; kinder meel werd reeds in de fabriek gaar gekookt. De dokter zegt: Borstvoeding, en daarna: MINISTER SAMKALDEN: Commissie loterijwezen geïnstalleerd De bestaande wetgeving is op de ont wikkeling in de laatste jaren van het loterijwezen niet berekend gebleken en zij bleek tekort te schieten in do mogelijkheid tot do kanalisatie der speelzucht. De twijfel over de strek king der wetgeving maakt een doel treffend tegengaan van allerlei vor men loterij onmogelijk, aldus de mi nister van justitie, prof. dr. I. Sam- kalden, in de rede die hij gisteren heeft gehouden toen hij op zijn de partement de commissie loterijwezen Installeerde. De commissie heeft tot opdracht het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen en de minister mede met het oog op de hieraan ver bonden algemene belangen op maat schappelijk en geestelijk gebied, van advies tc dienen, met name over de vraag of cn in hoeverre wijziging of aanvulling van de geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn. Tot voorzitter der commissie is be noemd prof. mr. G. J. Wiarda, raads heer in de Hoge Raad der Nederlan den, te 's Gravenhagc. secretaris der commisie is: mr. A. Mulder, raad adviseur in algemene dienst hij het ministerie van justitie, te Leidschen- dam. Prof. Samkalden schetste in zijn installatierede 't dilemma, waar voor de overheid zich in deze materie geplaatst ziet: enerzijds dient de mo gelijkheid tot kansspelen tot het ui terste beperkt te blijven ook om dat de daaraan bestede bedragen van het volksinkomen beter kunnen wor den besteed anderzijds moet men met de beperkingen niet te ver gaan. omdat het publiek dan zijn toevlucht neemt in clandestiene of buitenland se loterijen, waarop helemaal geen controle is of waardoor onnodig de viezen afvloeien naar het buitenland. De minister noemde het nauwelijks aan twijfel onderhevig dat tal van maatschappelijke organisaties hetzij in plaatselijk, hetzij in landelijk ver band, een aanzienlijk deel van haar financiële middelen moeten putten uit de opbrengsten van loterijen. Een van de voorwaarden is, dat voor on kosten en prijzen slechts 40 procent van de opbrengst mag worden be steed. Een andere voorwaarde is, dat geen prijzen in geld of geldswaardig papier mogen worden uitgeloofd. De voetbalpools en prijsvragen van de laatste tijd appelleren me de daarom met grote kracht op de belangstelling van het publiek omdat zij zich door die twee be perkingen in hun actie niet be lemmerd voelen. Men mag de ge volgen hiervan niet onderschatten. Zolang niet een uitweg is gevon den voor het optreden van pools en prijsvragen zullen de door de wetgever toegelaten loterijen min der belangstelling trekken, het geen dus wel terug moet slaan op de mogelijkheid van activiteit van organisaties, die in het alge meen belang werken. De minister dacht hier zonder aan de gevaren op ander gebied ook maar iets te willen afdoen In het bijzonder aan de sportorganisaties. Nu de sportppol bij het publiek be kend is geraakt, zullen de kansen van de sportorganisaties om zonder pools steun bij het publiek te vinden Vliegwiel van gemaal in St.-Maartensdijk brak. Te Sint Maartensdijk brak één (le zer dagen door onbekende oorzaak hot vliegwiel van het oude waterge- manl aan de Molendijk. Nadat de ma chinist, A. J. Verjaal, die toevallig even buiten het pompgebouw was, binnen in het gebouw een enorme klap had gehoord, vlogen de stukken van het draaiende vliegwiel, dat een middellijn van ongeveer drie .meter heeft in het rond, waarbij brokken ijzer van 150 tot 350 kg door het dak werden geslingerd. De schade is groot, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. aanzienlijk zijn teruggelopen. Na deze praktische aspecten van het vraagstuk belicht te hebben wees de minister op liet weinig verheffende schouwspel van de talrijke vergeefse pogingen om de particuliere loterij geheel te onderdrukken en op de be denkingen van de principiële tegen standers van kansspelen. Prof. Sam kalden zei voorts gaarne interim rapporten der commissie met even tuele adviezen voor provisorische re gelingen tegemoet te zien. ^^I'robiiTl I mi Oude Val Jciicx'i» f 7.40 per liter I rtnif>l l ic slijter! I oj' Pollen N.Vi- Koifcrdani die dan één en lindee lllel t -I ijler régel 1;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6