Vertrouwensvotum voor Gaillard na defensiedebat Ook in de wereld van het boek heeft de Kerk een taak Vandaag.. m mm NOG STEEDS NIVEAUSTIJGING VAN DE WERKLOOSHEID Boelganin voor vredesoverleg met twee Duitslanden UTRECHT VERWELKOMDE 250.000STE INWONER ZATERDAG 8 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VREEST MEN DE GAULLE? Voorstel tot oprichting van Middellandse-Zeeverdrag Premier Felix Gaillard heeft sister- avond de motie van vertrouwen, ver- honden aan de defensiebegroting, ge wonnen. De onofficiële cyfers waren 386 voor, 1-19 tegen en 6 onthoudingen. By de herziene defensiebegroting wordt de hoogste voorrang gegeven aan de bestryding van de Algeryn.se opstandelingen. Men krijgt echter, naar United Press meldt, de indruk dat Guillards dagen als premier geteld zijn. Zijn ka binet is thans vier maanden oud. Het conservatieve deel van zijn coa litie liet in het debat dat aan de stem ming voorafging weten dat z;j een be groting steunde welk'e het 375.000 man tellende Franse garnizoen in Al gerije op volle sterkte laat, doch dat deze instemming niet identiek is met goedkeuring van Gaillards algemeen beleid. Vele afgevaardigden stemden op Gaillard, In de hoop zo de komst van een kabinet-De Gaulie te vermijden. Die mogelijkheid is gisteren in de wandelgangen een gesprekspunt ge weest. Meermalen is beweerd dat de generaal do schorsing van het parle ment zou eisen tijdens zyn eveutueele ambtsperiode. Gaillard kreeg een voor hem gerust stellende meerderheid, nadat hij be loofd had het been stijf te houden in besprekingen met Tunesië en nadat hij duidelijk had gemaakt dat hij Al gerije geen onafhankelijkheid zou ge-, ven. MIDDELLANDSE-ZEEVERDRAG. Wel heeft de premier bekendge maakt. dat hij spoedig' „concrete voor stellen" zal doen betreffende een ver drag tussen landen in het westelijke Middellandse-zeegcbied. Een dergelij ke organisatie noemde hij een natuur- vulling lijke en noodzakelijke aai de Navo. In de voorgenomen verdragsor ganisatie voor het westelijke deel van de Middellandse Zee zou „het nieuwe Algerije oen natuurlijke plaats" krijgen. Over de andere, eventuele leden van deze organisa-' tie zei Gaillard niets, maar naar in regeringskringen wordt vernomen, zullen dat wellicht Spanje, Italië, Frankrijk. Marokko. Tunesië. Li bië, Turkije en Engeland zijn.' De premier moet volgende week een stellig gevaarlijker vertrouwensvotum onder ogen zien, wanneer zijn wets ontwerp inzake grondwetshervorming in stemming komt. Tussen de leiders van de parlementaire meerderheid is deze kwestie vier weken lang bespro ken, zonder dat overeenstemming be reikt werd, hoewel de premier ver scheidene va» zjjn voorstellen had los gelaten en zijn oorspronkelijk wets ontwerp heel wat slapper heeft ge maakt. Vijf verstekelingen en 790 repatrianten op Groote Beer. Joegoslaaf is al tweemaal meegereisd naar Australië. Het s.s. „Groote Beer" is gister avond met 790 repatrianten en vijf verstekelingen vier jonge Indone siërs en één Joegoslaaf uit Soera- baja in Amsterdam aangekomen. Het komt bijna nooit voor, dat een zo groot aantal verstekelingen op één schip meekomt. De marechaus see haalde het vijftal van boord en bracht hen per auto naar het hoofd bureau van politie, waar zij aan de vreemdelingendienst zijn overgege ven. Vandaag zal worden beslist wat er met hen zal gebeuren. De Joegoslaaf is al vijf maanden aan boord van de „Groote Beer". Cuxhaven verstopte hij zich aan boord en hij heeft tweemaal een reis naar Australië vice versa meege maakt.. Van de 82 repatrianten, die voor eigen huisvesting hebben kunnen zor gen gingen er gisteravond 74 van boord, de rest zou vanochtend van boord gaan met de andere repatrian ten, die door bemiddeling van 't Bu reau bijzondere maatschappelijke zorg in contractpensions of elders worden ondergebracht. is het honderd jaar gele- i den, dat de bekende Nederland se schrijver van jongensboe- j ken (onder meer van de Dik Trom-serie), C. Joh. Kieviet in Hoofddorp (Haarlemmermeer) werd geboren. is het honderd jaar geleden, i dat de Italiaanse operacompo- nist Ruggiero Leoncavallo, be- roemd o.m. door zijn éénacter „I Pagliacci", in Napels het j levenslicht aanschouwde. En MORGEN viert Tinus J. Bruin, oud- i schipper van de reddingsboten i „Rutgers van Rozenburg", i „Zeemanshoop" en „Arthur" te i Scheveningen zijn 75e verjaar- dag. viert de Nederlandse toneel- i speler Carel Rijken, oud-hoofd j .van de hoorspelkern van de j Nederlandse Radio Unie en i oud-leider van de toneelkern i van de Nederlandse Televisie i Stichting, zijn zeventigste ver- jaardag. TE VOORTVAREND. Een jonge Amerikaanse boer, die zich bij ge brek aan geld wilde inspannen door allerlei diefstallen, is eindelijk tegen de lamp gelopen. De 24-jarige knaap begon zijn praktijken twee jaar ge leden. Zijn ideaal was een varkens fokkerij en daarom begon hij mate riaal te stelen om varkenshokken te bouwen. Toen de .hokken er waren begon hij machines te stolen om de varkens machinaal te voederen en te laten drinken. Vervolgens kwamen de varkens zelf aan de beurt. Tot hier ging alles.goed. De jonge boer wilde echter ook iets voor zichzelf. Dit bracht hem er toe nog dingen te stelen als een auto, een aircon ditioner en geweren. Toen hij nog iets voor zijn huishouding in de wacht wilde slepen, liep hij echter tegen de lamp. Hij bekende alles /tan de politie, die intussen drie wagens vol gestolen materiaal van de boerde rij van de knaap naar het politie bureau heeft laten overbrengen. FRAAI... Professor J. M. Savage, die biologie doceert aan de universiteit van Zuid-Californië, heeft, op basis van door hem verrichte waarnemin gen, voorspeld dat de mens van de 85ste eeuw een kaal, langwerpig creatuur zal zijn, met bijna geen to nen, met een groot hoofd, met spille benen en bol-ogen. Kaal wordt de mens, omdat hij geen haar meer nodig heeft om zich tegen de weersinvloeden te bescher men, het hoofd zal meer hersenen bevatten, de benen hebben steeds minder te doen en worden mager en zwak. en de tenen verliezen hun waarde. Alleen de grote teen zal waar schijnlijk als noodzakelijk balans orgaan' niet verschrompelen. En de bol-oogjes? Waarschijnlijk van het kijken naar de televisie, zegt prof. Savage. (Slot van pag. 1) Geen herstel In de bouwnijverheid is de werk loosheid iets gedaald, maar niet vol doende voo? deze tijd van het jaar. Van een wezenlijk herstel van de bouwactiviteit kan derhalve nog niet worden gesproken. In verband daarmee valt zelfs een verdergaan de daling van de werkgelegeheid vast te stellen in de toeleveringsbedrijven, met name in de cementwaren-, be ton- en baksteenindustrie, de con structiebedrijven, de kabelindustrie, en de bedrijven voor de centrale ver warming. De op een na grootste groep werk lozen vormen de landarbeiders: 22.523. dat is 203 meer dan de vori ge maand. Van seizoenherstel is daar dus geen sprake: men rekent er zelfs op. dat het aantal werkloze landar beiders in deze maand nog iets zal stijgen. Ernstig is de toeneming van de werkloosheid in de metaalnijverheid, waaronder vele bedrijven, die mate rialen toeleveren aan de nog steeds sterk getroffen bouwnijverheid. In de metaalvakken nam de werkloos heid met 944 toe tot een totaal van 8.557. Deze toeneming vormt een stijgingspercentage van 12.4 procent. Men vraagt zich tenslotte af, hoe zich de scheepvaartbedrijven zullen ontwikkelen. Onder het varend trans port personeel nam de werkloosheid met ongeveer vijf procent toe tot 1240. Reden daarvan is waarschijn- Maarschalk Boelganin van de Sow- jet-l nie heeft Anierika's president Eisenhower in zijn laatste boodschap meegedeeld niet te willen weten van een bespreking over de toestand in de Oosteuropese landen en de here niging van Duitsland. Dat zou vol gens de Russische zienswijze in menging in de binnenlandse aangele genheden van die landen zijn. Rusland is bereid*op een topconfe rentie o.m. over de volgende onder werpen te onderhandelen: het verbod van het gebruik van kosmische ruimte voor oorlogsdoel einden en het opheffen van militaire bases buiten het eigen In ml en de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland, met de regeringen van de beide delen als deelneemsters aan de onderhandelingen. Waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad scharen zich achter de vi sie der Amerikaanse autoriteiten dat de boodschap van Boelganin do topconferentie geen stap dichter bij de verwezenlijking brengt. De Rus sen blijven naar hun mening weige ren kwesties aan de orde te laten stellen welke door de Verenigde Sta ten als van essentieel belang worden beschouwd. Rusland zal een eventuele zitting van do ontwapeningscommissie der Ver. Naties, die mogelijk later iu maart zal worden gehouden boycot ten, zo verluidde uit Russische bron bij de Verenigde Naties. Gevraagd of Rusland ook een mogelijk volgende rgadering van de Veiligheidsraad zou boycotten, antwoordden de zegs lieden: „Dat zullen we dan wel zien." Ambtenarencentrum tegen de salarismaatregelen. Naar aanleiding van het communi qué over de vergadering van de Cen trale commissie" voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, waar in medegedeeld werd dat overeen stemming werd bereikt over een aan tal salarismaatregelen voor het over heidspersoneel, wordt van de zijde van het Ambtenarencentrum mede gedeeld, dat deze centrale de salaris maatregelen onvoldoende achtte en derhalve in bedoelde vergadering heeft verklaard, dat ze voor haar on aanvaardbaar waren. lijk de aanzienlijke daling van vrachtprijzen, waardoor er minder schepen in de vaart zijn dan vroeger en voorts de ontwikkeling van de In donesische kwestie, die allerlei grote scheepvaartondernemingen moeilijk heden bezorgt. In de scheepsbouw wordt de orderpositie vrij snel slech ter. Er zijn daaar echter nog geen ontslagen op grote schaal gevallen. De confectie-industrie begint zich te herstellen. Dat komt waar schijnlijk doordat de detailhandel zijn voorjaarsinkopen heeft ge daan of nog bezig is te doen. Het is opmerkelijk, dat deze inkopen dit jaar later zijn gekomen dan het vorige jaar. Korter werken Ook de cijfers betreffende het kor ter werken dan 48 uren per week, op grond van verleende ontheffingen, geven voor een aantal bedrijfstakken geringe verbeteringen te zien. die cor responderen met de toeneming van de werkgelegenhid in di bedrijfstak. In de kledingindustrie is 38 :,'c. minder kort gaanw erken. De toestand gaat zich hier langzamerhand herstellen. In de leder- en schoenindustrie is de toestand eveneens verbeterd met 20 Daarentegen is in de textielindus trie het aantal kortere werkuren 13 pet. hoger dan in januari. Ook bij groot- en kleinmetaal en in de sector van de houtbewerking (meubelindus trie) is van 10 pet. vermeerdering van het korter werken sprake. Als een uit vloeisel van de verminderde werk zaamheden in de bouwnijverheid is het overwerk iets terugelopen: van 450.000 uren tot 410.000 uren. Het C.O.W. (Coördinatiecollege Openbare Herken) is gisteren in ver gadering bijeen geweest ter bespre king van de plannen, die voor uit voering zijn voorgelegd, naar aan leiding van de door de regering ge troffen maatregelen ter bestrijding van de thans opgetreden werkloos heid. Disconto in Amerika half procent veriaagd. De Federal Reserve Board heeft verlagingen door drie van de reser vebanken van liet disconto van 2% pet. tot 2'/i pet. goedgekeurd. Deze discontoverlagingen door de Federal Reserve Board te New York, Philadelphia en Chicago worden van daag van kracht. Op 21 januari j.l. maakte de Fe deral Reserve Bank te Philadelphia een verlaging van het disconto be kend van de 3 pet. tot 2% pet. De overige elf banken van de Federal Reserve Board gingen daarna even eens over tot discontoverlaging. In Rome kwam een politieman danig' in de knel toen hij hielp bij het uit eendrijven van een menigte studen ten van de Romeinse universiteit welke demonstreerde tegen een nieu we wet op de examens. Deze wet schrijft voor af gestudeerden een ex- tui examen voor alvorens die hun be roep mogen gaan uitoefenen. Een fermenteeischuur van de „Klambir Lima" (oostkust van Su matra) tabaksplantage is kort gele den afgebrand. De schade wordt ge schat op 55.000 roepiahs. De brand ontstond in de struiken bij de schuur. In l trecht is gisteren de 250.000 ste inwoner geboren. Het is Cor nelia Okhuysea. Het meisje woog bij de geboorte zes pond. Moeder en dochter maken liet best. De heer Okhuysen was hogelijk verbaasd, toen hem werd vei zocht van deze geboorte persoonlijk mel- ding te doen aan de burgemeester. H ln de burgemeesterskamer wacht- te de heer Okhuysen een grootse ontvangst. Het hele gemeentebe- j§ stuur van Utrecht, dat zijn ver- s gadering had onderbroken, felici- teerde de gelukkige vader met dit bijzonder heugelijke feit. Utrechts burgemeester, jhr. C. J. A. de Ranitz. overhandigde de heer Okhuysen, een kantoorbediende aan de Utrechtse Nutsspaarbank, talrijke geschenken voor de jong geborene. Daar was allereerst een rentespaarbrief ter waarde van 250,voor de kleine Cornelia en een zilveren drinkbekertje. beide geschenken van het Utrechtse, ge meentebestuur. De stichting Nederlandse textiel» jaarbeurs die telkenjare in Utrecht haar textielmanifestatie houdt, zond een babyuitzet, de plaatselijke middenstand een kin- derwagen en een grote beer. Utrecht is in feeststemming ter gelegenheid van de geboorte van de 250.000ste inwoner. Er heerste gisteren weliswaar geen uitbundig feest, maar toch strooide het dom- carillon vrolijke kinderwijsjes over Utrecht en wapperden de Neder landse en de Utrechtse vlag van het stadhuis en de Utrechtse dom. Het hele stadhuis at gisteren be schuit met muisjes, maar ook en kele honderden gezinnen rond de woning van de 250.000ste inwoner deelden in dit broze geboortegebak een attentie van een Utrechtse be- schuitbakkerij. Terwijl de vader in het stadhuis talrijke gelukwen sen in ontvangst nam, bezocht de echtgenote van de burgemeester, mevrouw De RanitzDe Brauvv, de moeder van de jonggeborene. Zij bood een fruitmand aan. Bijna was deze bijzondere gebeur tenis de familie Okhuysen. die thans bestaat uit vader, moeder en vijf kinderen, ontgaan. De heer Okhuysen wilde namelijk gisteren reeds om negen uur de geboorte van zijn dochter aangeven, maar kon het trouwboekje niet vinden. Na een half. uur zoeken vond hij het en stapte naar de burgerlijke stand. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerken van Reformatie hebben aan boekdrukkunst veel te danken Deze week heeft het boek in het middelpunt van de belangstelling ge staan en onze aandacht is er op gevestigd hoe het boek van de schrijf tafel in de boekwinkel komt en hoe het moet komen van de boekwinkel op de boekenplank in onze huiskamer. Vroeger was dat gewoonlijk een eenvoudig boekenrekje aan de wand. Tegenwoordig is het boekenrekje in vele gevallen uitgegroeid tot een boekenkastje, waarin staat wat zoal iu de loop der jaren is geërfd of gekocht. We hebben eens onder ogen gehad een lijst van boeken, die aanwezig waren op een boerderij ergens in het noorden van ons land, in de tweede helft van de 18e eeuw. Het waren er zo om en bij de 100. Daaronder zaten een heleboel bundels preken; leerredenen noemde men die toen ge woonlijk. Verder waren daarbij een vrij groot getal reisverhalen, waar onder het Reysboeek der Heyliger Schrift, waarin alle reizen die in de Bijbel vermeld zijn, nauwkeurig beschreven en uitgemeten staan. En dan nog een ste! theologische verhandelingen en strijdschriften. Wanneer we tegenwoordig eens een blik slaan in hetgeen er ver zameld staat in de boekenkast, is liet soort boeken dat we daar aan treffen toch meestal wat anders. De reisverhalen ontbreken geluk kig niet, maar hun aantal is. naar verhouding heel wat kleiner. De godsdienstige litteratuur is er ook nog wel, maar liet percentage is toch wel heel klein geworden. De z.gn. ontspanningslitteratuur, waaronder de roman, neemt een grote plaats in. En dan heeft te genwoordig iedereen wat vaklitte ratuur nodig, die vroeger bij de gewone man ontbrak. Het is waarlijk niet onverschillig, welke boeken er in huis worden ge haald en bij de massale overvloed, die er tegenwoordig op de markt wordt gegooid, is wel enige voorlich ting gewenst. Boeken zijn belangrijk. Ze kunnen onze vrienden zijn met wie we omgaan; goede vrienden die ons de weg wijzen en waarschuwen voor gevaren. Ze kunnen ook onze vijan den zijn, die verderf brengen. Hier nu ligt ook een taak voor de kerk. Dat heeft ze altijd al geweten. In de kerk orde van Wezel van 1568 'wordt aan de kerkvisitatoren opgedragen ook te kijken naar de boekenkast van de predikant en zo mag een predikant tegenwoordig ook wel eens kijken naar de boekenkast van zijn gemeen teleden. Er is geen blad meer dat van enige kerkelijke zijde wordt uitgege ven. waarin geen aandacht wordt be steed aan boeken die zijn uitgekomen. Er zijn raden en stichtingen, waar achter diverse kerken staan, die trachten te bevorderen dat zoveel mo gelijk boeken van goed gehalte onder de mensen komen. Bij kerkeraden wordt aangedrongen om er aandacht aan te besteden, dat goede boeken be schikbaar zijn in de gemeente. In ve le plaatsen is er dan ook een kerke- raadsbihliotheek, of, zo deze er niet is, een die toch wel door de kerke- raad gesteund wordt. Boekdrukkunst Vooral de kerken van de Reformatie hebben ontzaglijk veel aan liet boek te danken. De stelling is wel eens ge poneerd dat tie kerkhervorming inde 16e eeuw niet gekomen zou zijn, in dien de boekdrukkunst niet uitgevon den was en het mogelijk had gemaakt dat de geschriften van de kerkher vormers in ruim getal worden ver spreid. De boekdrukkunst heeft het in ieder geval mogelijk gemaakt, dat de Bijbel werd gedrukt en onder het volk kwam. Naar R.K opvatting mogen de kerx- hervormers een onevenwichtig grote nadruk hebben gelegd op de Heilige Schrift, een feit is dat zonder de Re formatorische gedachten over de Bij bei, de kerkhervorming ondenkbaar (Vervolg op pag. 6) Het Wereldgebeuren Zwijger 1 n politieke kringen te Parijs wordt I één naam nu telkens genoemd: die van Charles de Gaulle. Velen menen dat de weg naar een oplossing voor het Algerijnse vraagstuk, die door onderlinge egcnsteflingen in Frankrijk nog steeds worden ver- i spei d, open kómt te liggen wanneer I De Gaulle weer aan het roer zou staan. Men herinnert zich hoe hij reeds in I 1934 een publikatie het licht deed I zien. waarin hij als militair deskun- i dige blijk gaf, een vooruitziende blik I te.hebben op de toekomstige ontwik- 1 keling van de gevechtstechniek, j „Vers l'arméc de métier". „Naar het beroepsleger", heette dat boek en hij ideed daarin de aanbeveling, een ge mechaniseerd elitekorps van 100.000 man op te richten. In Frankrijk I klonk dit betoog voor dovemansoren; aan de Duitse militaire academies behoorde het echter tot de vei*plichte lectuur. Toen het Fran&e leger in 1940 de nederlaag had geleden tegen de intensief gemotoriseerde Duitse troepen, weigerde De Gaulie. de wapenstilstand mee te maken. Hij vloog naar Londen en liet was daar, dat hij spoedig niet alleen de mili taire maai- ook de politieke leider van de vrije Fransen werd. Hij ze telde als zodanig lange tijd' na de geallieerde invasie in Noord-Afrika te Algiers, vanwaar hy in 1944 als triomfator terugkeerde in Parijs. Van de bevrijding af fungeerde hij ander half jaar als eerste na-oorlogse minister-president van Frankrijk en tegelijk als voorlopig staatshoofd: de eerste echte president werd pas in 1947 gekozen nadat de door hem ver oordeelde grondwet voor de Vierde Republiek in werking was getreden. Verscheidene maatregelen die toen in de na-oorlogse verwachting van een betere tijd dooi' De Gaulie wer den genomen, heeft men achteraf be treurd. zoals het feit dat hij de infil tratie van communisten in 't staats apparaat duldde. Anderzijds echter roept de naam De Gaulie telkens de herinnering op aan de tijd. dat het tegenwoordig zo gespleten Frankrijk, door de omstandigheden gedrongen, een grotere eensgezindheid vertoonde dan ooit. Sommigen beweren, dat De Gaul ie zijn tot op de huidige dag bestaande prestige vooral aan die oude glorie te danken heeft. En aan zijn zwijgen in de jaren, die op zijn regerings- en staatsleiderschap volgden. Wel heeft hij nog enige tijd aan het hoofd gestaan van een Ras- semblement du Peuplc Frangais, een Franse volksconcentratie, aan welke anti-communistische gezindheid niet viel te twijfelen. Ook maakte De Gaulie duidelijk, dat hij in tegen stelling tot zijn opvatting in de eerste na-oorlogse jaren een war me voorstander was geworden van de organisatie der Atlantische volke ren. Maar over allerlei conflicten die de laatste tijd de Franse gemoe deren bewogen, sprak hij zich niet uit. Zo behield hij het oude aureool... Maurice Duverger heeft donder dag in Le Monde onder meer geschreven: „Velen denken dat het er al niet meer om gaat, te weten te komen of De Gaulie al of niet weer aan de macht zal komen; die kwestie is waarschijnlijk achter de schermen reeds geregeld. De wer kelijke vraag is. wannéér het tweede kabinet-De Gaulie zijn werk zal be ginnen...." Een aanwijzing voor een eventuele verandering in De Gaulle's zwijgende houding ziet men in het feit, dat hij deze week van zijn bui tengoed te Parijs is gearriveerd. Met de Franse gezant in Tunesië, met vakbondsleiders en met hoge mili tairen heeft hij besprekingen ge voerd. Zal hij binnenkort een ver klaring afleggen waarin hij zijn kijk op de toestand van het ogenblik weergeeft en wegen aanwijst om uit de doolhof te geraken? Zijn oplossing voor het Algerijnse vraagstuk zal waarschijnlijk overeenstemmen met het denk beeld, dat hij reeds lang geleden ver dedigde. (maar, net als zijn vooroor logse militaire theorie, tevergeefs). De Gaulie heeft namelijk indertijd niet onder stoelen of banken gesto ken, dat hij met de vroeger als kolo niën beheerde gebieden zou willen ko men tot een nieuwe samenwerking in de geest van de Britse Common wealth. een soort losse federatie. Tot degenen diehebben laten weten dat zij zijn terugkeer in de politiek hartelijk zouden begroeten, behoren mensen in zeer verschillende partijen. De aan hangers van de radicaal Pierre Men- dès-France behoren echter tot dege nen. die in dat. opzicht voorop gaan. Zo wordt voedsel gegeven aan nieu we geruchten, dat De Gaulie door een hieuw „optreden" wellicht zou kunnen zorgen voor een nieuwe im puls van nationale eendracht, en dat hij dan misschien aan Mendès-Fran- ce de politieke uitwerking van een en ander zou overlaten. Maar derge lijke geruchten hebben ook vorig jaar al eens de ronde gedaan, zonder dat er iets gebeurdePas wanneer zij in een wel bijzonder benarde toe stand raken, zullen de Fransen een radicale streep zetten onder het tot dusver gevoerde beleid om een nieu we koers te volgen, waarmee ook de bondgenoten beter gediend zouden zijn. CHARLES DE GAULLE confereert in Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3