Zeeuws werkloosheidscijfer ging in februari iets omlaag I \y I Aristo Zeeuwse Almanak CETAFLEX kcêtSm lijmt koud alle hout! AANVARING IN WEMELDINGE VOOR RECHTBANK MIDDELBURG TU1NARTIKELEN av. V/b gebr. I Vlhrinoen SCHOUWEN-DUIVELAND KRIJGT IN TOEKOMST 6 GEMEENTEN Lekker eten? Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 8 MAART 1958 TOTAAL AANTAL WERKZOEKENDEN4666 Toch is de toestand verre van rooskleurig HET aantal werklozen in Zeeland bedroeg blijkens een opgave van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening eind februari 1958 in totaal 4.666. Daarvan waren geheel werk loos 3.218, terwijl er op aanvullende werken 1.448 werkzaam waren. Dit betekent, dat de werkloosheid iets is teruggelopen in vergelijking met eind januari, toen in totaal 4.870 werklozen waren geregistreerd. Wanneer men evenwel gaat vergelijken met het overeenkomstige cijfer van februari vorig jaar, dan valt een aanzienlijk verschil vast te stellen: eind februari 1957 namelijk waren slechts 2.397 werklozen geregistreerd, waar van 1581 geheel en 816 werkzaam op aanvullende werken. Dit totaal van 4.666 is over de rayons van de G A.B.'s in Zeeland als volgt verdeeld (tussen haakjes het aantal werklozen per duizend leden van de mannelijke beroepsbe volking): Goes 725 (47), Hulst 749 (94), Kruiningen 173 (37), Middel burg 808 (65), Oostburg 838 (97), Sas van Gent 45 (16), Terneuzen 312 (36), Tholen 434 (80). Vlissin- gen 391 (37), Zierikzee 191 (28). In dit lijstje valt op. dat Oostburg, Hulst en Tholen bovenaan staan met het hoogste aantal werklozen per duizend leden van de mannelijke be roepsbevolking (97, 94 en 80), het geen wijst op structurele werkloos heid. Met andere woorden: in deze gebieden is een ernstig en voortdu rend gebrek aan werkgelegenheid. Wanneer men nu het totaal aan tal werklozen verdeelt naar bedrijfs- klassen of beroepsgroepen, dan komt men tot de volgende resultaten (tus sen haakjes de overeenkomstige cij fers van vorig jaar): bouwnijverheid 1.083 (440): metaalnijverheid 115 (34); textielnijverheid 208 (38); landbouwbedrijven 1 343 (837); vis serij en jacht 100 (10); nietvarend- transportpersoneel 281 (142), losse arbeiders 644 (266); minder geschik- ten 647 (529); overige 245. Het aan tal vrouwelijke werklozen bedroeg eind februari 312 tegen 320 eind ja nuari. De hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zee land, de heer K. van Dijk, wees ons er op, dat de situatie in Zee- 5 Letters gaan de naam vormen van een'plezierige gezel in uw Leven. Reken maar dat het een aangename kennismaking wordt l U hoort er binnen kort meer over van uw sigaretten- leverancier. land op dit ogenblik allerminst rooskleurig kan worden genoemd. Het landsgemiddelde bedraagt thans 38 werklozen per duizend leden van de mannelijke beroeps bevolking, terwijl in Zeeland zelfs 56 wordt gehaald. Zeeland komt op de vierde plaats na de noor delijke provincies, waar de werk loosheid nog iets erger is. Echter in het „spoedprogranima", dat de regering vorige week heeft bekendgemaakt en waarvoor 150 miljoen is uitgetrokken, wordt Zee land niet genoemd. Mogelijk dat de nieuwe industrialisatienota enig uit zicht voor dit gewest zal geven W.Z.-VLA ANDEREN. Het ziet er overigens naar uit, dat met name in West-Zeeuwsch- Vlaanderen het aantal werklozen nog ernstig zal toenemen, doordat dit jaar de werkzaamheden aan de nieuwe veerhaven van Breskens ge reedkomen. Dat betekent dat hier ca. 200 man vrijkomen. Zij zullen dus te zijner tijd gevoegd dienen te worden bij de toch al zo grote re serve van het rayon Oostburg (West Zeeuwsch-Vlaanderen). Van de Deltawerken verwachtte de heer Van Dijk op korte termijn weinig soelaas. Het Drie-Eilanden plan (de werken te Veere en Kats) vraagt in 1958 slechts 60 man, met inbegrip van de vaste arbeiderskern der aannemers. In 1959 is 130 man nodig, welk aantal successievelijk zal oplopen tot ca. 230, alles inclu sief de vaste kern. De werken voor de Grevelingendam bij Bruinisse vergen dit jaar slechts een 40 man, ih 1959 180, totdat op de duur ca. 300 man te werk gesteld zal zijn. Doch ook in deze aantallen is de vaste arbeiderskern van de aanne mers begrepen. Wat de werken aan de dijkverzwaringen langs de Wes- terschelde betreft, verklaarde de heer Van Dijk, dat ook aan deze projecten geen grote aantallen zul len werken. VAKONTWIKKELING. Een opmerkelijk verschijnsel van de toenemende werkloosheid noemde de hoofdinspecteur-direc teur de grote belangstelling voor een opleiding in de rijkswerk- Aantal mosselkwekers verlaat Grevelingen. Aan een aantal mosselkwekers, dat in de Grevelingen percelen huur de van de Staat der Nederlanden, is de pafcht opgezegd in verband met de uit te voeren Deltawerken. De aanbesteding van het begin van deze werken nieuwe vissershaven voor Bruinisse met dijkverzwaring en gedeeltelijke demping van de oude haven is bepaald op 15 april 1958. VAN rrlmn TOT z3.ijpe NIET G. E. BLEIJENBERG Precies een week geleden stond on der deze rubriek een berichtje over de glazenwassers B. en W. uit Vlis singen die in Breskens een geleende ladder in geestrijk vocht hadden om gezet en zodoende met de politie in aanraking kwamen. Nu verzoekt VAKTAAL „Ik twijfelde aan de koning", sprak de man en iedereen in het klei ne geselschap in dat Vlissingse kof fiehuis wist onmiddellijk wat hij be doelde. Slechts 'n enkeling buiten dut kringetje luisterde bevreemd toe, ge spitst misschien op een staaltje on verbloemde majesteitsschennis, maar liet ktvam er niet van. Er werd slechts vaktaal gesproken, de vak taal van kaartliefhebbers, die voor de leek vele geheimen bevat. Hetgeen uiteraard altijd het geval is, met wel ke vaktaal dan ook. Maar in het kaartspel manifesteren die geheimen zich zo duidelijk. Wanneer ge een boom van een kerel hoort, verklaren, dat. hij bang is voor schoppen tien, dan is dat een merkwaardige 'etva- ring en wanneer dan een ander zon der een spier te vett rikken opmerkt, dat hij op dat ogenblik net met, een of andere vrouw in zijn maag zat, ja dan beseft ge dut er zich iets aan het voltrel:ken is. waar ge'niet de minste notie van hebt men ons te melden, dat deze B. niet de heer G. E. Blei jen berg, van be roep glazenwasser, uit Vlissingen i». Iedereen, die deze heer Bleijen- berg in de afgelopen week is tege moet getreden met een „En hoe wa ren de borrels in Breskens", heeft zich dus schromelijk vergist DIAMANTv Maandag aanstaande: oen heuge lijke dag voor de echtelieden J. A. HosteLeenhouts te Oostburg. Want die dag is het ZESTIG jaar geleden, dat zij in het huwelijk tra den. Dat gebeurde in Cadzand EN GOUD En dezer dagen vierde het echtpaar D. N. BcrkeveldDe Ruiter uit Wol- faartsdijk zijn gouden huwelijksfeest. Vijftig jaar geleden traden de heer (72 jaar i en mevrouw (75 jaar) Ber- keveldDe Ruiter In het huwelijk. Daarom werd er dezer dagen gevlagd in Wolfaartsdyk. EEN ENORM EI De heer A. Eindhout uit Poortvliet heeft een kip. En die kip heeft een ei (gelegd). Een bijzonder ei met de volgende afmetingen: lengte 9 cm, omtrek in het midden: 19'/2 cm en gewicht 170 gram. Een ei, als het wa re, voor een hele maaltijd. Slants voor vakontwikkeling te liddelburg. Er zijn zelfs zoveel aanmeldingen, dat een wachtlijst moest worden aangelegd. De werkplaats heeft een capaci teit van 86 man, doch omdat de apparatuur nog niet geheel ln orde is, kunnen thans slechts 70 worden geplaatst. De wachtlijst bevat reeds een 30-tal namen. Bovbndien werken nog ca. 22 tot 25 Zeeuwen in de werkplaatsen van Bergen op Zoom of Breda, omdat voor hen de verbin dingen gunstiger liggen. Er wordt thans zoals reeds eerder gemeld ernstig gestreefd om voor de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaan deren huisvesting te verkrijgen. Het bezoek aan Middelburg is namelijk gelet op de wisselvalligheid van het klimaat en de gevolgen daarvan voor de bootdiensten voor de Zeeuws-Vlamingen een lastige zaak, zodat een Zeeuws-Vlaamse werk plaats inderdaad dringend nodig is. Onderhandelingen zijn thans gaan de met de P.Z.E.M. over de vroegere centrale te Westdorpe. Bovendien heeft men nog een andere mogelijk heid in onderzoek. Een zonnige stemming met Deze mooie gordijnstoffen geven uw een sfeer van zon en fleurigheid. Vraag uw Woninginrichter naar ARISTO GORDIJNSTOFFEN met garantiebewijs voor kleurechtheid. WYERS Décorstoffen Visserij-weekend te Vlissingen. Het op 21 en 22 maart a.s. in de jeugdherberg te Vlissingen te houden visserij-weekend zal niet door de Zeeuwse volksuniversiteit, maar door de Zeeuwse volkshogeschool, in sa menwerking met de vereniging „Ze- vibel", worden georganiseerd. ZAAK WERD AANGEHOUDEN Sleepbootkapitein voer plotseling bakboord. Voor de westelijke havendam van de buitenhaven van Wemeldinge ge beurde op vrijdagmorgen 14 decem ber 1956 om ongeveer kwart voor negen een aanvaring tussen de sleep boot „Neptunus", die twee sleep- schepen trok, en het motorvaartuig „Rijn Schelde 18", hetgeen aan de stuurman van de „Neptunus", de 67-jarige R. de Rover uit Rotterdam het leven kostte. De gerechtelijke nasleep van deze aanvaring speelde zich vrijdagmorgen gedeeltelijk af voor de rechtbank te Middelburg, gepresideerd dodr mr. I'. van Ein- pcl. Gedeeltelijk, omdat do zaait na net verhoor van do getuigen aange houden werd, daar de verdachte in de zaak, de Rotterdamse kapitein C. van Z. van de „Neptunus", als mede zijn verdediger, door een mis verstand in de verzending van dc dagvaarding, niet aanwezig waren. De zaak was reeds eefder voor het kantongerecht geweest, waar de Rotterdamse kapitein veroordeeld omdat hij in de havenmond een verkeerde manoeuvre gemaakt zou hebben. Volgens de tenlastelegging was hij plotseling naar bakboord gegaan. Van Z. was in appèl ge gaan tegen het vonnis van de kan tonrechter. Als eerste getuige werd gisteren gehoord de stuurman G. B. van de „Rijn Schelde 18", die op het voordek stond, toen het schip de haven van Wemeldinge naderde. Vóór het invaren had do schipper van de „Rijn Schelde 18" even ge wacht, tot het gele havenlicht weer uitging ten teken dat hij de haven veilig kon binnenvaren. Hij gaf een aandachtsein (een stoot), dat on middellijk beantwoord werd door de sleepboot „Neptunus", met achter zich de sleepschepen „W. van Driel" en „Marta Dangez". De „Neptunus" gaf vervolgens het stuurboordsein, waarop ook de „Rijn Schelde" stuur boord de haven binnenvoer. Op 20 meter afstand hoorde B. plotseling het bakboordsein van de „Neptunus" waarna een aanvaring niet meer te voorkomen was. De „Rijn Schelde" en de sleep boot voeren tegen elkaar, vervol gens ramde eerstgenoemde boot de „W. van Driel" en botste toen A dvertentle) pOLA k Man dodelijk verongelukt bij botsing onder IJzendijke. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is op de verkeersweg tussen LJzen- dijke en Philippine, ter hoogte van de buurtschap Pyramide, een perso nenauto geslipt en tegen een boom gereden. De 35-jarige werktuigkun dige G. Reedijk, geboortig uit IJzen dijke, die ongeveer een maand gele den uit Indonesië repatrieerde en thans in Terneuzen vertoefde, werd hierbij vrijwel op slag gedood. R., die de auto ln Rijswijk had ge huurd, was vergezeld van zijn vrouw en zoontje. Bij de botsing kwam de man bekneld tussen het stuur en het dak van de wagen. Hij overleed later. Zijn vrouw moest in overspannen toestand naar het ziekenhuis te Sluis kil worden vervoerd, waarheen ook het kindje, dat ernstige verwondingen opliep, werd overgebracht. Gister avond verkeerde het jongetje nog steeds in levensgevaar. De auto werd totaal vernield. ook nog tegen het tweede sleep- schip. Bij de annvaring met de sleepboot sloeg de stuurman van de „Neptunus" overboord cn ver dronk. Als tweede getuige werd gehoord schipper W. C. B. van de „Marta Dangez", die de aanvaring niet had zien gebeuren, maar wel, evenals zijn zoon, de seinen van de „Neptu nus" gehoord had. Dat waren ten eerste een lang aandachtsein, ver volgens een korte stoot om de goe de wal te vragen en ten laatste een sein vlak voor de aanvaring, een bakboordsein. Als laatste getuide verklaarde de kapitein van de „Rijn Schelde 18", L. C. J. K. uit Antwerpen, weer op getrokken te hebben nadat het waar- schuwingslicht was uitgegaan. Toen hij 400 meter voor de haveningang was, gaf hij het aandachtsein. Dit hoorde hij ook van de „Neptunus", waarna het waarschuwingslicht weer aangestoken werd. Hij voer niette min door, omdat hij dat wel verant woord achtte. De „Neptunus" blies het stuurboordsein „en ik blies on middellijk stuurboord terug", zei de kapitein. „Maar op een gegeven mo ment blies de „Neptunus" tweemaal bakboordsein op 15 20 meter en toen kon ik er niets meer aan doen." Dekknecht gedood door vallende dekschotten. Tijdens het overladen van drie 700 kg wegende dekschotten van de wal op een schip nabij de kleine sluis te Hansweert is vrijdagmorgen om streeks 9 uur een ernstig ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 21-jarige dekkneclit J. A. Bruins- hoofd te Hansweert. De vracht werd door een bok overgeladen op het schip, toen plotseling een der strop pen het begaf, met het noodlottige gevolg, dat de jeugdige dekknecht door de vallende dekschotten werd getroffen. In zorgwekkende toestand werd hij naar een ziekenhuis te Goes vervoerd, waar hij nog dezelfde mor gen aan zijn verwondingen overleed. In opdracht van rijkswaterstaat verricht de N.V. A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert onderhoudswerken aan de sluizen en daartoe behoort ook het vervoer van gedeelten van het rijdek over de sluizen. Met behulp van een bok werden deze z.g. dekschotten op een tussen de kade en de bok liggen de schuit overgeladen. Bij de eerste vracht verliepen de werkzaamheden vlot, doch de tweede lading schotten raakte tijdens het hijsen de kade muur. De bok wist echter zodanig met zijn last te manoeuvreren, dat de lading normaal boven de schuit kwam te hangen. Op dat moment schoot een der stroppen los en stort te de last omlaag. Bruinshoofd, die op het dek van de schuit stond, werd door de vallende dekschotten getrof fen, waarbij hij zwaar werd gewond. Op advies van dokter J. C. Arends te Hansweert werd het slachtoffer naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd Enkele uren na het ongeval overleed de jongeman aan zijn verwondingen. De rijkspolitie te Kruiningen stelt een onderzoek ln naar de schuldvraag. Het medeleven te Hansweert met dè familie van het slachtoffer is algemeen. (Slot van pag li en Kerkwerve behorend gebied aan Zierikzee zal komen. Voor de over dracht van Schuddebeurs aan deze gemeente acht liet college geen vol doende aanleiding, omdat Schudde beurs niet als een structureel tot Zierikzee behorende „stadswijk" kan worden beschouwd. DE CORRIDOR. In overeenstem ming met de minister hebben Gede puteerden voorgesteld de vier corri dor-gemeenten te moeten samenvoe gen. Handhaving van deze in zielen tal achteruitgaande gemeenten als zelfstandige eenheden wordt name lijk niet verantwoord geacht. Voor samenvoeging gelden de volgende motleven: door stichting van de gemeente „Tergouwe" wordt ruimtelijk gezien een be hoorlijke oplossing verkregen. Voorts zal Brouwershaven in de combinatie een minderheid vor men en dus geen dominerende functie innemen, zoals wel eens wordt gevreesd. Brouwershaven kan echter al evenmin, gelet o.a. op het dalende inwonertal, als zelfstandige gemeente worden ge handhaafd. Verder staan de godsdienstige en politieke instel ling van de bevolking eert samen voeging niet in de weg. De re constructie van het wegennet- heeft de verbinding tussen de vier kernen veel verbeterd. Én ten slotte kunnen er geen overtuigen de motieven worden aangevoerd bUI VELA ND. Het aanvankelijke Voorstel om de gemeenten Nleuwer- kerk. Oosterland en Ouwerkerk te Combineren is in dit wetsontwerp overgenomen. Het teruglopende aan tal inwoners van Ouwerkerk (446) is naar het oordcel van Ged. Staten té gering om deze gemeente te hand haven als zelfstandige gemeente. NOG GEEN CENTRA. Voorts wordt in de toelichting opgemerkt, dat het aanwijzen van 't centrum ln de nieuwe gemeenten niet in het ontwerp is opgenomen. t Advertentie Deze leaart geeft een inzicht in de nieuwe situatie van de gemeente grenzen op Schouwen-Duiveland in dien het wetsontwerp tot herindeling der gemeenten, dat thans door Ged. Staten aan de gemeentebesturen is gezonden, te zijner tijd door de Sta- ten-Generaal zal worden aanvaflrd. Er komen zes gemeenten: Wester- schouwen. Midden-Schouwen, Ter Gouwe, Zierikzee, Duiveland en Brui nisse. De huidige gemeentegrenzen zijn op deze kaart met een dunne lijn aangegeven. Het aanwijzen van de zetels van de nieuwe gemeentebesturen ligt na melijk naar het oordeel van minister Struijcken niet op zijn weg, doch be hoort tot de bevoegdheid van de ra den det- nieuwe gemeenten. Welis waar zijn enige huidige gemeenten namelijk die met het grootste in wonertal aangewezen voor het verlichten van bepaalde werkzaam heden, doch aan deze aanwijzing dient verder geen betekenis te wor den toegekend. PROCEDURE. De raden van dc achttien gemeen ten op het eiland moeten nu voor 15 april aanstaande aan Ged. Staten hun mening over het ontwerp ken baar maken. Het voorstel moet bo vendien 30 dagen voor een ieder ter inzage liggen. Vervolgens houden Ged. Staten nog een „hearing", waar na de minister het ontwerp bij het parlement aanhangig kan maken. Het ontwerp bevat voorts uitvoerige voorschriften voor de burgemeesters cn ambtenaren, die op wachtgeld wordfen gesteld. tAdvertentie S) Daar hoort RIVELLA bij, de alcoholvrije tafeldrank. Rlvella wekt de eetlust op en. bevordert de spijsvertering. En wat ook belangrijk Is: RIVELLA Is non-filllng. U kunt het drinken zoveel U wilt, zonder een„vol"gevoel te krijgen. RIVELLA is een natuurprodukt uit melk. Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven VANDAAG. Middelburg Electro. „The story ot Esther Costello", 7 en 9.15 uur, 18 1. Schouwburg: „Palis Palaoe Hotel", 8 uur, 14 j. Schuttershof: Jubileum Achilles, B uur. Bogardzaal: Alg, le- denverg. Z.R.V., 2.70 uur. Concert en Gehoorzaal: Filmavond Reisverenl- glng, 8 uur. Vlissingen Alhambra: ..Kitty ln de grote wereld". 7 en 9 uur. a.l. Luxor: Folies Bergère". 7 en 9 uur, 18 1. Britannia: Amateipgroep Vlissingen. 8 uur. Concertgebouw: Feestavond Buurtver. Hobeinstraat. 8 uur. MORGEN. Middelburg Electro: Als zaterdag, 3.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Schouwburg: Als zaterdag, 8 uur. Vlissingen Alhambra: Als zaterdag, 3, 7 en ii uur. Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes Grand: Als zaterdag, 7 en 9 uur. „De scalpenjager", 3 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2