PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Niet-militairen worden ingelijfd bij Indonesische luchtmacht Niveaustijging van werkloosheid zette zich nog steeds voort ZES gemeenten - in plaats van achttien - op Schouwen-Duiveland 'l 201e jaargang - no. 57 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen dtiemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 2J cent p. regel niet een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. ?dm. tel. 2094- WIE NIET OPKOMT IS DESERTEUR Kanonneerboten beschoten Menado tot zij verdreven werden De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, Soeryadarma, heeft bij decreet van vier maart een „regeling conscriptie luchtvaartbemanning" uitgevaardigd. Dit betreft het in dienst nemen van niet-militairen, die de bekwaamheid bezitten om dienst te doen als lid van de bemanning bij de Indonesische luchtmacht. De namen van de betrokken personen zullen in een speciale lijst worden bekendgemaakt. De betrokkenen zullen gemilita riseerd worden. Zij die geen gevolg geven aan de oproep zul len vervolgd worden wegens desertie. Het besluit werd genomen in de overweging dat het in de huidige kritieke toestand nood zakelijk wordt geacht, dat niet- militaire leden van vliegtuigbe manningen van Indonesische nationaliteit en in Indonesië Geen pessimisme Het zegt de meeste mensen wei nig, wanneer ze lezen, dat in de Verenigde Staten de disconto- rente wordt verlaagd. En toch heb ben heel veel mensen met dat nieuws direct te maken, want het betekent, dat men in de Verenigde Staten de strijd tegen de teruggang in het za ken- en bedrijfsleven door deze fi nanciële maatregel krachtig aanvat. Zou die teruggang in Amerika aan houden, dan zouden alle landen bui ten Amerika de gevolgen daarvan ondervinden en er zou een klimaat van „algemene malaise" geschapen kunnen worden. Die algemene malaise is er op dit ogenblik in de Verenigde Staten niet of nog niet. Wel gaat het in som mige bedrijfstakken minder goed, maar in andere bedrijfstakken heerst welvaart en het ziet er ze ker niet naar uit, dat de wereld voor een zo diepe economische in zinking zou staan als zich in het be gin van dertiger jaren van New York uit over de wereld verspreidde. De ouderen onder ons hebben 't schrikbeeld van de dertiger jaren nog levendig voor ogenmassa le werkloosheid, sterke prijsval van vrijwel alle produkten en sluiten van vele bedrijven. Het geleek op een paniek, welke nodeloos verergerd werd, door dat velen, die niet zuiniger be hoefden te leven, toch aan de bezui nigingswoede meededen. Men heeft dat ook wel „koop angst" genoemd en in de laatste tijd is de vraag gesteld of er zich thans in Nederland reeds verschijn selen van die angst zouden voor doen. Er zijn immers altijd pessimisten, die niets liever doen dan slechte tij den voorspellen en die elke tegen slag aangrijpen om sombere waar schuwingen te laten horen. Zij brengen leiders van bedrijven ertoe het tempo van een eventuele bcdrijfsuitbreiding te vertragen, de voorraden slechts mondjesmaat aan te vullen en het aannemen van nieuw personeel uit te stellen. Op die ma nier komt een sneeuwbal van ver minderde activiteit in beweging en het begin van de lawine, die algeme ne malaise heet, wordt daarmee ge boren. Gelukkig blijkt uit allerlei gege vens, dat er van een algeme ne „koop-angst" in Nederland geen sprake is en ook niet van een beginnende algemene mailaise. Slechts in enkele bedrijfstakken zijn de omzetten en de produktie minder goed. In de jongste analyse, welke het departement van sociale zaken maakte van de werkloosheidscijfers, wordt op de zwakke plekken gewe zen. De teruggang in de bouwnijver heid hoeft een sneeuwbaleffect op de toeleveringsbedrijven, die nu ook mensen ontslaan. De detailhandel in textiel heeft de voorjaarsaankopen langer uitgesteld dan vroeger het geval was. De bedrijven, die belang hadden bij de handel met en in Indonesië, laten mensen gaan. De grote scheepvaart heeft te lijden door de ernstige daling van de vrachtprijzen en minder lading aanbod. Dat geeft ook terugslag in andere bedrijven. Vermoedelijk zal ook de werkgelegenheid in de landbouw iets verminderen. Dit alles bijeen geeft in Neder land zorgen, maar het mag geen aanleiding zijn tot algemeen pessi misme. In verreweg de meeste bedrijfs takken gaan de zaken redelijk tot goed of zeer goed en een zeker op timisme is voor dit jaar zeker ge wettigd. Ook de vorm van optimis me, die zegt, dat voor de thans ge troffen bedrijfstakken nog wel sti mulansen te vinden zijn, die tot op levende activiteiten kunnen voeren of nieuwe mogelijkheden zullen ope nen. woonachtig, dienst doen tenein de hen in te schakelen in de de fensie van het land of voor mi litaire activiteit in overeenstem ming met hun bekwaamheid. Het Philippijnse blad „Manila Dai ly Bulletin" meldde gisteren dat don derdag twee kanonneerboten van de Indonesische marine Menado in Noord-Celebes een half uur lang heb ben beschoten, tot zij door het geschut der opstandige troepen verdreven werden. Volgens de correspondent van het blad vielen er in de stad een dode en zes gewonden en geraakten olie tanks van de Shell in brand. De tegenregering heeft vrijdagavond een beroep gedaan op Indonesische re geringsfunctionarissen om die mensen die zich de regering van de Republiek Indonesië te Djakarta noemen, te ar resteren en voor het gerecht te lei den". Radio-Padang heeft bekendge maakt, dat kolonel Hoessein zijn troe pen heeft geïnspecteerd. Hij heeft de niet-gemobiliseerde jonge Indonesiërs gevraagd zich te onderwerpen aan een militaire opleiding. Woede in MiddenSumatra Robert Udick van United Press meldt uit, Padang, dat onder de doorgaans vreedzame bevolking van Midden-Sumatra geleidelijk aan een stemming is gegroeid, die niet veel goeds voorspelt voor de genen die namens Soekarno c.s. het gezag van Djakarta in dit ge bied willen komen herstellen. Na de recente bombardementen op Midden-Sumatra beginnen zich onder de bewoners gevoelens van woede tegen de regering in Dja karta te ontwikkelen en vooral te gen Soekarno. Portretten van het staatshoofd, die nog niet lang geleden overal in het gebied konden worden aange troffen zijn thans verdwenen. Soe karno heeft hier naar het schijnt als nationale held afgedaan. Bruggen, defensiestellingen en wat de Indonesische luchtmacht zich ook maar tot doelwit zou kun nen kiezen worden door de bevol king met palmbladeren gecamou fleerd. Dit werk wordt met veel enthousiasme ter hand genomen. Geen ontmoeting De met spanning verbeide ontmoe ting tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta, die naar men verwachtte vrijdag zou plaatsvin den. is om onbekende redenen uitge steld. Regeringswoordvoerders konden niet mededelen, wanneer de volgende ontmoeting tussen deze beide staats leiders nu zal plaatshebben. Caltex De directeur van de Caltex. H. Ar nold jr., is donderdag in Djakarta aangekomen. Hy heeft vrijdag een on derhoud gehad met de Indonesische premier, ir. Djoeanda. Volgens Pia is een van de voor naamste oogmerken van zijn bezoek aan Indonesië, zich op de hoogte te stellen van do ontwikkelingen in het uitbreid in gsprogram van de Caltex, dat. een bedrag van 50 miljoen dollar omvat. De Caltex heeft een groot olieveld b\j Pakan Baroe in Midden-Sumatra. 1 J-\ i ARBEIDSMARKT IN FEBRUARI Door do voorlichtingsdienst van liet ministerie van sociale zaken en volksgezondheid werd gisteren een persconferentie belegd, waarin een toelichting is gegeven op de dinsdag bekendgemaak te cijfers van de geregistreerde werkloosheid. Terwijl de arbeidsreserve in februari doorgaans een seizoenda ling van enige duizenden te zien geeft, steeg deze in de verslag periode met rond 2000. De verklaring hiervan is mede gelegen in een verdere stijging van het niveau van de werkloosheid. Dit ni veau „zijnde het voor seizoenschommelingen gecorrigeerde cij fer", steeg in de verslagperiode van 81.000 tot 89.000. Hoewel het naar de mening van het ministerie van sociale zaken eigenlijk nog te vroeg is om definitieve conclusies te trekken uit het verloop van de cijfers, is het wel duidelijk, dat de speciale factoren, die aanleiding hebben gegeven tot de enorme toene ming van het werkloosheidscijfer in de afgelopen maanden, nog steeds hun werking doen gelden. Dat zijn in de eerste plaats de financieel-economische omstandig heden, waarin ons land verkeert. In de tweede plaats is er een zekere stijging, die op het ogenblik nog niet precies in cijfers kan worden uitge drukt, door de ontwikkeling in Indo nesië. Enerzijds hebben reeds gere- patrieerden zich op de arbeidsmarkt gemeld en anderzijds hebben verschil lende bedrijven, die vroeger zaken deden met Indonesië, mensen ont slagen. Door dit laatste werden de textiel bedrijven met name enigszins aange tast. Ook de handelskantoren in Am sterdam bijvoorbeeld, wier activiteit voor een groot deel op Indonesië is gericht, ondergingen hiervan de in vloed. Behalve de hiervoor genoem de factoren hebben ook de weers omstandigheden in de laatste week van februari een ongunstige invloed gehad op het werkloosheidscijfer. (Vervolg op pag. 3) Na vijftien maart begint leegpompen van bouwput in „het Haringvliet". Bij de dichting van de ringdijk om de bouwput voor de sluizen in de toe komstige Haringvlietdam heeft men enige schepen en baggermachines binnen de, ring gelaten om het vlak van de bodem te egaliseren en op juiste diepte te brengen. Met peilbo- ten wordt een en ander opgemeten. Met dit zgn. afvlakken komt men binnenkort gereed en dan moeten de vaartuigen, die zich binnen de ring bevinden, er weer uit. Aan de oostzijde is daartoe reeds een sleuf in de dijkwand gegraven, die op 15 maart geheel zal worden opengemaakt om het varend mate rieel naar buiten te brengen. Om zeker te zijn heeft men aan de rivierkant een kleine strekdam ge legd teneinde, wanneer het gat open is, eventuele sterke instroming, waar door afbrokkeling van de bestaande dijk zou kunnen ontstaan, te voor komen. Na 15 maart zal men vrij vlug aan het leegpompen van de ring beginnen om dan een aanvang te maken met het verdere uitdiepen en de betonstortingen voor de slui- MET INGANG VAN I JANUARI I960: Wetsontwerp thans gereed GED. STATEN VAN ZEELAND hebben thans aan de ge meentebesturen van Schouwen-Duivland het wetsontwerp doen toekomen, dat de nieuwe gemeentelijke herindeling van het ei land zal regelen. Van de achttien gemeenten zullen er indien dit ontwerp te zijner tijd door de Staten-Generaal wordt aan vaard slechts zes overblijven. Zij zullen de volgende namen krijgen: WESTERSCHOUWEN (thans Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke)totaal aantal inwoners ca. 4000. MIDDEN-SCHOUWEN (thans Kerkwerve, Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke), totaal aantal inwoners ca. 1900. TERGOUWE (thans Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire), totaal aantal inwoners ca. 3800. ZIERIKZEE (gelijk aan de huidige gemeente met een geringe uitbreiding o.a. van Ouwerkerk en Nicuwerkerk, name lijk de polders Groot en Klein Beddewaarde en de Gou we veer polder). DUIVELAND (thans Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland), totaal aantal inwoners ca. 3700. BRUINISSE (gelijk aan de huidige gemeente met enkele wij zigingen). Als datum van ingang voor deze nieuwe indeling noemt het wetsontwerp 1 januari 1960. De raden van de nieuw te vormen gemeenten zullen vóór 1 december 1959 gekozen moeten worden. Het aantal zetels van deze raden is als volgt: Duiveland 11; Midden-Schouwen 7; Tergouwe 11 en Westcrschouwen 11, In een uitvorige toelichting hebben I ven naar krachtiger bestuurseenhe- Ged. Staten hun voorstel gemoti- den op Schouwen-Duiveland. Het veerd, waarbij zij herinneren aan 't inwonertal van Kerkwerve, dat op 1 bezoek van minister Struycken vo- f januari 1957 666 bedroeg, loopt nog -j -> 1 steeds terug. Bovendien zijn de ge- rig jaar en het daarop gevolgd be raad. Voorts gaan zij in op bezwa ren en verlangens, die door de ge meenteraden tot dusver naar voren werden gebracht. Aan deze toelich ting is nog het volgende ontleend: WESTHOEK. Samenvoeging van de drie in de z.g. „Westhoek" gelegen badgemeenten Burgh, Haamstede en Renesse verdient naar het oordeel van Gedeputeerden de voorkeur, ge let op de gemeenschappelijke re creatieve belangen en de te verwach ten belangrijke ontwikkeling van het kustgebied (Deltaplan). Aangezien het zich laat aan zien, dat ook Noordwelle zich meer en meer op de strandreerea- tie zal richten, menen Ged. Sta ten, dat overeenkomstig de wens van de raad van Noord welle deze gemeente bij de Westhoek moet worden gevoegd. Nu ook de raad van Seroosker ke zich voor deze aansluiting heeft uitgesproken, heeft, het college deze gemeente in het voorstel eveneens bij de Westhoek gevoegd. Voorts wil men een nabij de kom van Serooskerke gelegen, thans tot Ellemeet behorend gebied, waarvan de bewoners op Serooskerke zijn georiënteerd, bij de nieuwe gemeen te voegen. Ten aanzien van een klein, thans tot Noordwelle behorend ge bied wordt voorgesteld dit bij de nieuwe gemeente Midden-Schouwen onder te brengen. MIDDEN-SCHOUWEN. Gedeputeer den kunnen niet aan het verlangen van Kerkwerve voldoen om deze plaats als zelfstandige gemeente te handhaven. Dit zou immers niet in overeenstemming zijn met het slre- meenten Duivendijke, Ellemeet, Ei kerzee en Kerkwerve van gelijke structuur. Door samenyoeging ont staat nu een nieuwe gemeente van rond 1900 inwoners, hoewel verwacht moet worden, dat dit aantal de eerste jaren nog zal dalen. ZIERIKZEE. Ten aanzien van Zie rikzee gaan Gedeputeerde Staten niet verder dan het aanvankelijke voorstel, waarbij enig thans tot de gemeenten Nieuwerkerk, Ouwerkerk (Vervolg op pag. 2) Duncan Sandys brengt bezoek aan Moskou. De Britse regering heeft vrijdag in een officieel communiqué meege deeld, dat de minister van defensie Duncan Sandys, een „beleefdheidsbe zoek" aan Moskou zal brengen. Hij zal geen onderhandelingen met de Russen voeren. In de verklaring wordt voorts ge zegd dat het waarschijnlijk is dat Sandys pas over verscheidene maan den naar Moskou zal kunnen gaan. Zweedse koning ontving Robin Douglas-Home. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft vrijdag gedurende een half uur gesproken met Robin Douglas-Home die dingt naar de hand van prinses Margaretha, kleindochter van de ko ning, M 3V. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" zijn vrijdayoch- tend op hun basis te Rotter- dam teruggekeerd van hun oefenreis naar de Nederlandse M Antillen. Gedurende deze reis werd aan boord van de „Wal- M rus" een serie zwaartemetin- H gen verricht, in het kader van 't Geofysisch Jaar ten behoeve van de Rijkscommissie voor de s geodesie. Op de foto de aan- s komst te Waalhaven. =1 iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiil KORTE PREDIKATIE CHRISTUS EN WIJ. Ik ben een zondig mens. Luc. 5 8. Voor vele mensen is het telkens weer een open vraag, of Christus nu werkelijk in deze wereld tegenwoor dig is. Het mag dan bijbels gespro ken waar zijn, maar dan is die te genwoordigheid toch wel heel erg verborgen, naar veler smaak véél te verborgen. En dan zien we niet an ders dan de aanwijsbare nood van de wereld en van het, van ons leven. Ook Petrus zag totaal geen licht terwijl Christus in al zijn heerlijk heid voor hem stond. Christus in deze wereld en in dit leven openbaart zich altijd als de Christus van het kruis. Dat kan niet anders, daartoe is Hij in de wereld gekomen. In Hem wordt al wat wij in het leven doen en beleven, ook ons lijden en sterven, duizendmaal ern stiger en meer op-de-man-af. Luther stelde het eens zo: Christus kan slechts onder zondaren wonen. Van daag is het Petrus, morgen zijt gij het of ben ik het, die door Christus op het hoogst verlegen met zichsélfve komt te staan en Christus onmoge lijk in de eigen nabijheid kan ver dragen. Het ergste voor de mens is die be nauwende verantwoordelijkheid, die hij te dragen krijgt door Christus. Het Woord, tot op het kruishout ver hoogd, klaagt ons aan. En wij vra gen beangstigd: Waarom, o God, hebt Gij mij die ondragelijke verantwoor delijkheid gelaten; waarom plaatst Gij ons telkens weer voor het verbor gen boze van ons hartf Want hier is geen onderuitkomen aan. Het wordt óf „ik ben een zondig mens" óf: klagen, mopperen, opstandigheid, en wat dies meer zij. God laat ons echter in het kruis van Christus ook zijn ondoorgronde lijke wijsheid en liefde zien. Op de weg-van-ernst, die Hij met ons gaat, toont Hij ons hoe ernstig gemeend Zijn woord is, dat er bij Hem uit komsten zijn. In Christus kruisdood blijft Hij bij de zondaar. Hij blijft uit liefde. Hij is in zijn Zoon geko men om in de hopeloze situatie van de wereld en het leven Zijn blijvend licht te ontsteken. Hierheen ligt ook Je weg bepaald, die wij gaan mogen, ook al is die weg vaak voor ons een zware weg. Die den Heer verwachten zullen de kracht vernieuwen. Aagtekerke, L. Theunissen. BUIEN. Veranderlijke bewolking met voor al aanvankelijk enkele sneeuwbuien, maar zaterdag overdag ook opkla ringen. Matige tijdelijk vrij krachtige wind draaiend naar noord-oost. 's Nachts overwegend lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 9 maart Zon op 7.10 Maan op 23.58 10 maart Zon op 7.08 Maan op onder 18.32 onder 8.44 onder 18.34 onder 9.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1