„Zeeland is dichtbij... voor uw vakantie en voor de Expo-58!" Davitamon IO Ristjgs olijfje Zeeuwse Almanak PUROL UITBREIDING U.L.0.-SCH00L TE GOES OVERGEDRAGEN MINIATUÜR-WALCHEREN DIT JAAR VOOR HET LAATST Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 7 MAART 1958 EVENEMENTEN EN CONGRESSEN Leuze van de provinciale V.V.V., die uitstekend seizoen verwacht De belangstelling, die Zeeland als vakantieland geniet, wordt ieder jaar groter. De toeristen uit binnen- en buitenland hebben Zeeland „ontdekt" en de intensieve propaganda, welke de provinciale V.V.V. voor deze water rijke „uithoek" van ons land voert, is daaraan niet vreemd. Een uithoek, die echter, zoals de V.V.V. thans propageert, door de verbeterde verbin dingen „dichtbij" is komen te liggen, dicht bij Brussel ook, in 1958 de stad van de wereldtentoonstelling. Heeft Zeeland als vakantieland dus in het algemeen reeds veel aan bekendheid gewonnen, de gigantische expositie te Brussel zal mede de impuls zijn, waardoor in het aanstaande een ongekend aantal toeristen naar Zeeland zal stromen. In de horeca-sector wordt dit reeds sterk gevoeld: via reisbu reaus hebben de hotels in Zeeland reeds duizenden overnachtingen geboekt. Bijzonder prettig is, dat deze boekingen voornamelijk voor de periode a an 18 april de ope ningsdatum van de Expo '58 tot ongeveer medio juni zijn gedaan, waardoor gedurende de zomer maanden de hotels voor het „nor male toerisme" vrij blijven. Voor de op het vreemdelingenbezoek gerichte middenstand betekent dit dus: een verlenging van het sei zoen En wat dat „normale" toeristen bezoek betreft: Zeeland biedt in 1958 weer een keur van evenementen, die dit bezoek zeker zullen stimuleren. Talrijk zijn ook de congressen, die in 1958 in Zeeland zullen worden gehou den. Zo kon reeds worden gemeld, dat ons gewest dit jaar de congressisten politieambtenaren zal herbergen en dat de artsen begin oktober hun con gres in Middelburg en Vlissingen houden. De schilderspatroons hebben zich in het groeiende rijtje gevoegd met een congres op 16, 17 en 18 sep tember. Dit congres wordt 17 septem ber te Vlissingen gehouden en gedu rende de beide andere dagen wellicht te Middelburg. In april zullen van af de achtste - dertig tot veertig studenten onder auspiciën van de (Advertentie) verdwijnen met „Foreign Student Service" onze pro vincie gedurende acht dagen van noord tot zuid doorkruisen. Deze trip zal het karakter van een studiereis dragen. Zit er een grote aantrekkelijk heidsfactor in de geografische ge zien gunstige ligging van Zeeland voor het brengen van een bezoek aan de Expo-58, ook het bezoek aan Zeeland zelf zal zowel voor de „normale" toerist als voor de vreemdeling, die Zeeland als „springplank" voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling kiest, bijzonder attractief zijn. Evenementenlij st De „Zeeuwse evenementenlijst", zoals die door de provinciale V.V.V. wordt samengesteld en nauwkeurig bijgehouden, ziet er weer respectabel uit. Middelburg ontsteekt reeds op de avond van Koninginnedag, 30 april, de feeërieke abdijverlichting. Op de andere, hiervoor vastgestelde avon den 16, 23 en 30 juli en 13 en 20 augustus zal telkens voor de ont steking van deze verlichting door de Middelburgse openluchtspelers het spel „So 't was gesciet in Middel- burgch" worden opgevoerd.- Op 20, 23 en 24 juni brengen de „Openluchtspelers" op „Toorenvliedt" Shakespeares „De getemde feeks". De data voor de traditionele ringrijde- rijen zijn vastgesteld op 24 juli en 21 augustus. Op eerstgenoemde datum wordt op het Molenwater een ring- rijderij voor sjezen verreden: de deelneemsters en deelnemers zullen het Walcherse kostuum dragen, even als bij de ringrijderij „te paard", die 21 augustus wordt gehouden. VAN TOT GORDIJNEN. Dhr Engels, de vader van de Vlissing- se jeugdherberg, verwacht veel van 't komende seizoen. De herberg is reeds tot mei volgeboekt en vooral de we reldtentoonstelling te Brussel zal veel gasten naar de oude Willem III- kazerne brengen. De voorbereidingen om die stroom van bezoekers op te vangen zijn voor een groot deel reeds klaar. De slaapzalen hebben een grondige schoonmaaktbeurt gekre gen en zijn van een nieuw verfje voorzien. De wandtekeningen in de conversatiezaal hebben moeten wij ken voor een moderne schoorsteen mantel van hardboard, terwijl hard board ook werd toegepast bij de vervaardiging van schemerlampjes. Hierdoor heeft deze zaal een geheel ander aanzien' gekregen. Alleen de grote muurschildering aan de achter wand bleeft intact. De zaal heeft door een en ander aan gezelligheid gewonnen. Eén ding ontbreekt er nog aan, namelijk een stel aardige gordijnen. Dat is de grote wens van de heer Engels, maar tot nu toe is deze nog niet in vervulling gegaan. MELK EN PETROLEUM. Al bracht het afgelopen sei zoen dan ook geen ijs, de leden van ijsclub „De Poel", die,, wat niet uit de naam is af te leiden een ijsbaan op „De Schenge" heeft, hebben dit nog geen reden JEUGD Bezorgd sloeg die bejaarde man in Middelburg het gevecht gade, dat twee schooljongens vrijwel onder zijn venster leverden, 't Wns een on gelijke strijd, want een der knapen 'was aanmerkelijk groter dan zijn tegenstander en het duurde dan ook niet lang of de kleine knaap „lag onder", zoals dat dun heet. Het. slachtoffer was duchtig afgerammeld en toen die grote lummel dat knaap je bovendien nog minutenlang „on der" hield, werd het onze toeschou wer te machtig. Hij greep z'n jus en snelde de deur uit om in te grij pen, gereed om die lange knaap eens duchtig de les te lezen. Bij zijn komst rezen de knapen langzaam op en nog voor hij een woord kon zeggen, verklaarde het slachtoffer al met een opgewekt ge laat: „Maakt U zich maar geen zor gen, hoor. 't Is maar een grap". Daar stond onze man, overbodig. Om toch wat van zijn figuur te red den, hield hij nog maar een geïmpro viseerde tirade over de schade, die de kleren van de jongens hadden ge leden, maar nok dat leed schipbreuk, uant de enige reactie was een ver klaring van de oudste, die schamper opmerkte: ..Ach viever, zo is de jeuad van tegenwoordig...." Hetgeen wij overigens beslist niet geloven. gevonden om te treuren. Integen deel, want dinsdag organiseerden zij te 's Heer Hendrikskinderen een feestelijke vergadering, waar Rien de Jonge uit Kloetinge, voor de gezelligheid zorgde. De feest vierders zelf zaten ook niet stil. In 'n onderlinge wedstrijd in her- sengymnastiek weerden zij zich geducht. Bovendien werd (hoewel niet op de schaats) een wedstrijd georganiseerd voor verloofde pa ren. Er was ook nog een verlo ting met als prijzenmelk en petroleum. KLEURENDIA'S De bejaarden middag, die in „De Koebel" te Burgh werd gehouden, had ditmaal een enigszins feestelijk karakter. Na de opening door mevr. Van Citters, vertoonde de heer J. P. C. Boot zijn fraaie collectie kleuren dia's, waarbij hij had zorg gedragen voor een prettige afwisseling in de onderwerpen. Bijzonder mooi was de opname van het glas-ln-lood raam, dat tot januari 1945 de Nederlands hervormde kerk te Burgh sierde. Een geheel ander beeld was dat. van het monument te Öoek van Holland, ge wijd aan de bemanning van de red dingboot „President van Heel" en opgericht ter nagedachtenis aan de ramp met het Franse schip „La Fa- laise", waarbij de te hulp geschoten reddingboot" in de vliegende storm kapseisde. De belangstelling hiervoor was vooral groot, omdat van de red dingbootbemanning iemand uit Burg- sluis geboortig, namelijk "V^illem van der Klooster, aanwezig was. BOUWPLANNEN. In 's Heer Arendskerke koes tert men het plan om een jeugd huis te gaan bouwen. De verwe zenlijking van dit plan kost eeh- ter geld. Daarom heeft de vrou- wenzendingskrans een bazaar annex verkoopdag gehouden, die door ds. Plantinga werd geopend. Voor zover tot nu toe bekend, heeft deze activiteit ongeveer f 300 opgeleverd. SERENADE. BLOEMEN, LAMPIONS. Onlangs kondigden wij in deze rubriek aan, dat de heer en mevrouw •J. C. Mommaas en E. v. d. Velde uit de Bouwen Ewoutstraat in Vlis singen gisteren hun gouden nóch hun diamanten, maar wol hun 55- jarig huwelijksfeest zouden vieren. Dat is inderdaad gebeurd en het hoogtepunt viel wellicht iets voor half acht, toen de kinderen van de buurtgenoten zich met lampionnetjes (één stoere knaap zwaaide met een vaandel) voor het huis van de ge lukkige echtelieden opstelden. En niet alleen de Bouwen Ewoutstraat- bewoners en hun kinderen stonden daar, maar ook St. Caecilia was v de partij en blies zijn partij: een mooie serenade in één der eerste lenteavonden van dit jaar. Verder boden twee van de jeugdigen, die zich verzameld hadden, bloemen aan het jubilerend echtpaar aan. Twee belangwekkende tentoonstel lingen konden nu reeds op de V.V.V.- evenementenlijst worden aangete kend: „Bezige Handen II", die van 10 tot 24 juni in het Schuttershof wordt gehouden er zijn hiervoor reeds 250 inzendingen binnengeko men en een expositie van origineel grafiek van Picasso, die van begin juli tot eind augustus in de kunstzaal van boekhandel Van Benthem Jut ting wordt gehouden. Een attractie van de eerste orde is nog steeds „Miniatuur Walche ren", dat 3 april de poorten weer openzet om deze eerst eind sep tember weer te sluiten. Goes biedt eveneens een reeks van attracties. Het Zeeuws Fruitcorso, dat op 20 september wordt gehouden, heeft in korte tijd reeds grote faam verworven! „Kasporgo" verzorgt de organisatie van een internationaal festijn van gymnastiek, volksdans en ballet, dat van 1 tot 9 augustus wordt gehouden. Eind mei brengt eveneens een tweetal „drukke" -dagen voor de Ganzestad. De 30ste mei is hier de finish van de etappe EindhovenGoes van de Olympia-toer, een ronde van Neder land voor amateurs. De 31ste mei starten de renners hier voor de vol gende etappe, die hen naar Rotterdam voert. Vlissingen bereidt wederom zijn Zomershow voor, die liefst van 6 juli tot 23 augustus zal „draaien". De or ganisatoren trachten de show op een hoger peil te brengen dan vorig jaar. Zo wordt er gedacht aan een groots vuurwerk. V isserij feesten De evenementen beperken zich ech ter allerminst tot deze drie genoem de steden. Eind augustus-begin sep- terrtber wordt te Yerseke het oester- (Vervolg op pag. 10) I Een 10 *>«or Niet alleen hij maar het gehele gezin straalt van gezondheid. Die danken zij aan een verstandige maatregeliedere één dragee Davitamon 10 per man. Die zorgt voor de aanvulling van vitamine-tekorten. Volg dit goede voorbeeld voor het hele gezin. Het verhoogt Flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. Een 10 voor gezondheid TIJDENS BIJZONDERE OUDERAVOND Leerlingental steeg in drie jaar van 128 tot 180. Tijdens de donderdagavond in het Schuttershof te Goes gehouden bij zondere ouderavond heeft burgemees ter mr. W. C. ten Kate de nieuwe uit breiding met twee lokalen en een handenarbeidlokaal van de openbare school voor u-l.o., de „Burgemeester an Dusseldorpschool", officieel over gedragen. Drie juar geleden telde de Van Dusseldorpschool 180 leerlingen; thans is dit aantal gestegen tot cir ca 320, zodat uitbreiding van de acht- klassige, twintig jaar oude u.l.o. in een grote behoefte voorziet. Enkele weken voor de zomervakan tie van "vorig jaar werd met de bouw van de nieuwe lokalen begonnen, die aan het bestaande schoolgebouw zijn verrezen. Thans heeft de openbare u.l.o. te Goes de beschikking over tien leslokalen, een natuurkunde- en een handenarbeidlokaal. Dit laatste is tegelijk tekenlokaal, terwijl het ook geschikt is voor filmvertoning ep klasbijeenkomsten Bij deze uitbrei ding zijn inbegrepen een nieuw schoolplein, een fietsenstalling en een tuin. Bij de aanvang van deze drukbe zochte bijeenkomst sprak het hoofd der school, de neer T. Stok een wel komstwoord. In het bijzonder richtte hij zich tot burgemeester Ten Kate, de wethouder en verschillende ge meenteraadsleden, alsmede de inspec teur van het lager onderwijs, mr. G. Wolf en de consulent lichamelijke Schilders leggen de laatste hand aan twee van de drie lo- H §f kalenwaarmee de openbare u.l.o. te Goes is uitgebreid. De- H ze uitbreiding is 'tijdens een gisteren gehouden bijzondere ouderavond door burgemeester W. C. ten Kate van Goes offi- H p cieel overgedragen. M (Foto P.Z.C.J. g liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiünii oefening, de heer S. J. Klompe. Hij wees er op, dat 't de leerlingen aan tijd had ontbroken om met 'n goed in gestudeerde uitvoering voor het voet licht te treden. In plaats daarvan droeg deze ouderavond het karakter van een „schoolkampavond", waar aan zowel de leerlingen als dc ouders hun medewerking verleenden. Burgemeester Ten Kate herin nerde er in zijn speech aan, dat de laatste jaren reeds verschillen de nieuwe scholen in Goes zijn verrezen. „Dit is een reden temeer 0111 onze blijdschap te tonen over de uitbreiding van de openbare u.l.o.", aldus spreker. Nadat hij zijn gelukwensen had aangeboden, droeg hij de nieuwe lokalen over aan het hoofd der school. Vervolgens werd het woord gevoerd door mr. Wolf, die verklaarde, dat de Van Dusseldorpschool de grootste u.l.o. is in zijn inspectie. Ook hij fe liciteerde het schoolbestuur cn de on derwijzer met te totstandkoming van de nieuwe lokalen. Dc leerlingen brachten hierna op alleraardigste wij ze een goed verzorgd programma over het voetlicht. Het was een goede gedachte om een horsengymnastiekwedstiijd uit te schrijven tussen ouders van leer lingen uit de stad Goes enerzijds en het platteland anderzijds. Dat de „stad Goes" uiteindelijk met gering puntenvcrschil won, was van onderge schikt belang. Voor de pauze van deze goed ge slaagde ouderavond werd nogmaals gesproken door de heer Stok. Hij richtte zich in het bijzonder tot al len, die medewerking hadden ver leend hij de totstandkoming van' de nieuwe lokalen. Met name bracht spreker hulde aan de aannemer en de dienst gemeentewerken. Namens de oudercommissie overhandigde H. I'll. Gaossen een fraaie elektrische klok. Hedenavond vrijdag wordt wederom een ouderavond gehouden. Visserijconferentie van Z.V.Ü. en „Zevibel" te Vlissingen Onder auspiciën van de Z.V.U. en de Stichting „Zevibel" wordt op vrijdag 21 en zaterdag 22 maart in de jeugd herberg te Vlissingen een visserijcon ferentie georganiseerd. De deelne mers zullen bij hun aankomst vrijdag avond om vijf uur worden begroet door de heer R. Cambier, secretaris van „Zevibel". Na de maaltijd zal de voorzitter van „Zevibel", drs. A, L. S. Lockefeer, een openingswoord spreken. Als eerste spreker treed hierna op mr. J. H. Aleva. directeur van de Rijksdienst voor Uitvoering der Zui- derzeewef met als onderwerp „Zui- derzeesteunwet in opzet en praktijk". Hierna geeft drs. J. Floor, secretaris van de Stichting Nederlandse Visse rij. een samenvatting van het rapport Van der Zaal. In aansluiting hierop spreekt ds. C. van der Zaal over „De huidige stand van zaken en de Zeeuw se toekomst". Ds, Van der Zaal is voorzitter van de vaste commissie voor de vissery van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. Na de kof fiepauze zal een forum van vissery- nniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ „Ik ben een mevrouw", j 1 zei „dame" uit Groede. g f§ De politierechter te Middel- burg, mr. B. S. Sieperda, heeft de Ambonese M. T. K. uit Groede wegens mishandeling veroordeeld tot een boete van H 10,Zij had enkele weken geleden een Hollandse enige klappen gegeven, omdat deze ff tegen haar had gezegd: „Ik ben een mevrouw, mijn man is ambtenaar en jouw man is maar een koeli." illlllllimilllllllllllllll!illllllllll!lllll!llllllllll!!lillllllll!l!llllllllllllll!IIIHI Raadslid I. van Loo heeft bedankt Nestor Middelburgse raad trad ook uit de P.v.d.A. De heer I. van Loo heeft met ingang van 5 maart j.l. bedankt voor het lid maatschap van de Middelburgse ge meenteraad. Do 68-jarige heer Van Loo was de nestor van de raad en had zitting voor de Partij van de Arbeid. De heer Van Loo vertelde ons tot de ontslagname overgegaan te zijn, om dat de meerderheid van de Partij van de Arbeid-afdeling Middelburg tijdens een vergadering besloten heeft, dat personen boven de 65 jaar namens de partij geen zitting meer kunnen heb ben in openbare organen. Daar de heer Van Loo die leeftijd dus reeds bereikt heeft, werd zijn kandi datuur voor het lidmaatschap afge wezen. „En daar ik niet weggejaagd wil worden, houd ik de eer aan me zelf", aldus de vroegere nestor van Middelburgs raad. Vanaf 1945 heeft hij zitting gehad in de gemeente raad en uit hoofde van die functie was hij vele jaren lid van de com missie van toezicht van de techni sche school te Middelburg, de com missie van bijstand van gemeente werken, bestuurslid van „Goed Wo nen" en van de nijverheidsavond school. Na 45 jaar lid geweest te zijn van de socialistische beweging, heeft de heer Van Loo inmiddels bedankt voor het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid, een stap, die ook zijn echtgenote gedaan heeft. In een aan de afdeling gericht schrijven heeft hij de beweegredenen daarvoor uit eengezet. De heer Van Loo stipt in deze brief onder meer aan, dat reeds voor de tweede maal een socialistisch raadslid wegens het overschrijden van de 65-jarige leeftijd door de par tij gedwongen wordt uit de raad te stappen. De heer Van Loo wijst er verder op. dat de heer L. P. van Oor schot. die reeds de 65-jarige leeftijd geruime tijd is gepasseerd, wel kan didaat gesteld is voor de komende Statenverkiezingen. Ernstige aanrijding onder Schoondijke Op de Provinciale weg Schoondljke- Sasput, ter hoogte van de Oude Tol, werd de zesendertigjarige heer <le G., uit Schoondijke. aangereden door een personenaut®, bestuurd door de heer M. uit Hulst. Met ernstige verwondingen werd de heer de G.', op advies van dr. Folmer die de eerste hulp verleende, naar 't ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De rijkspolitie stelt naar dc oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. deskundigen vragen beantwoorden, waarna tenslotte om tien uur een film zal worden vertoond. Zaterdagmoren zal de heer J. de Veen visserijdeskundige. spreken over de vraag „Wordt de garnaal te veel be vist?'- Een discussie zal hierop vol gen. Na de middagmaaltijd wordt een nabeschouwing gegeven. (Slot van pag. 1) daarvoor benodigde personeel uit te betalen, een kapitaal, dat niet minder dan 30.000 zal moeten bedragen. B. Dat het bestuur de beschikking krijgt over een bedrag a fonds perdu om de exploitatieverliezen op te vangen, welk bedrag ca. 10.000 zal dienen te bedragen. Het bestuur zelf heeft echter niet de minste behoefte om „hier achter aan te lopen". Een activiteit in deze richting zal derhalve door anderen moeten worden ontwikkeld, zo be klemtoonde de heer Hoegen. KRITIEK. Bij de discussies werd uit de verga dering ernstige kritiek uitgeoefend op 't Middelburgse gemeentebestuur, dat met betrekking tot de vermake lijkheidsbelasting geen enkele soepel heid heeft betracht, terwijl toch de ge meente aan het eind van het seizoen 1958 in totaal een ton aan vermake- ïykheidsbelasting uit Miniatuur-Wal- cheren zal hebben geïncasseerd! By herhaling heeft het bestuur van Nieuw Walcheren het gemeentebe stuur er op gewezen, dat juist uit dit enorme bedrag een kapitaal kon wor den gevormd om het „winterwerk" te doen. Men is voor de argumenten evenwel doof gebleven met het gevolg, dat Nieuw Walcheren nu de poorten van het miniatuur zal moeten sluiten. Eenmaal zelfs heeft de gemeente over een achterstallige post belasting nog rente berekend Eerste garnalen in Breskens aangevoerd. Nadat de aanvoer van garnalen vele maanden had stilgelegen, werden woensdag in Breskens de eerste gar nalen aangevoerd. De lage tempera tuur van het water was mede oor zaak, dat de aanvoer zeer miniem was. De garnalen waren zeer klein, zodat de opbrengst slechts 2,59 p. kg. was. Dit in tegenstelling met het noorden, waar de kwaliteit beter en de prijzen hoger zijn. Op een vraag uit de vergadering werd nog medegedeeld dat tot dusver jaariyk3 50.000 folders werden ver spreid door België. Frankryk, Enge land enz., dat verder ook op andere wijze propaganda werd gemaakt, dit jaar o a. met een etalage in Keulen, zodat door het wegvallen van dit alles volgend jaar een belangryke vermin dering van toeristische propaganda voor Walcheren is te duchten. (Advertentie) Wasmachines v.a. f 198.- Centrifuges v.a. f 189.- Stofzuigers v.a. 120.- Gasfornuizen v.a. f226.- Laat VELO U voorlichten zónder U te verplichten! Eigen financiering VELO VANDAAG. Middelburg Electro: „The story of Esther Costello". 7 en 9.15 uur, IB J. Schouwburg: „Paris Palace Hotel", 3 uur, 14 J. Restaurant Wöhler: Leden- verg. Rode Kruis, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Kitty ln de grote wereld", 7 en 0 uur, a.l. Luxor: „Folies Bergeie", 8 uur, 18 J. Schcl- dekwartler: Toneel ambtenaren ver. Schelde, 8 uur. 8 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2