PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESISCH BATALJON NAAR MEDAN Salarisverbetering voor lager en middelbaar overheids personeel Miniatuur-Walcheren dit jaar voor het laatst Concentraties van strijdkrachten op Riouw-archipel B0URGUIBA VRAAGT NASSER REKENSCHAP OVER VRIJGELEIDE 201e jaargang - no. 56 Dagblad, uitgave van de Urm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen di lemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel niet een minimum van 1.—..Blieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 0. tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tei 2004. Met vliegtuigen van de Garoeda: De minister van buitenlandse zaken in de revolutionaire rege ring op Midden-Sumatra, Da- loedin Simbolon, heeft donder dag medegedeeld dat met vlieg tuigen van de Garoeda een ba taljon troepen naar Medan is vervoerd en dat hij „steeds be richten ontvangt, volgens wel ke Djakarta voortgaat met plannen voor een aanval op Midden-Sumatra, met gebruik making van land-, zee- en lucht macht." De „Singapore Standard" heeft vrijdag gemeld, dat op de Ri ouw-archipel Indonesische troe pen worden geconcentreerd voor een invasie in het opstan dige Midden-Sumatra. Volgens het blad zouden dui zenden manschappen in oor logsuitrusting van commando troepen en van zee- en lucht macht zijn samengebracht op Tandjong Pinang. Verwacht wordt, dat Pakanbaroe het eer ste doelwit van de invasietroe- pen zal zijn. Dienstplicht in Midden-Sumatra De tegenregering in Midden-Suma tra heeft in het "onder haar gezag staande gebied dienstplicht inge voerd, aldus radio-Padang. Alle mannelijke inwoners tussen 15 en 45 jaar moeten zich® voor de oplei ding laten inschrijven. Een zegsman te Pad^ng deel de aan United Press niede, dat Djakarta slechts drie of vier ba taljons van Java kan wegtrek ken en dat deze niet voldoende zijn om een aanval op twee fron ten een van het noorden uit, en een dwars door Midden-Suma tra te ondernemen. Hij ver klaarde, dat de revolutionaire re gering in Boekittinggi echter niet met de handen over elkaar zit en dat de troepen van de centra le regering een „grote verrassing" wacht wanneer zij voet zetten op door de revolutionairen bezette gebieden. In revolutionaire kringen verklaar de men voorts dat verschillende re gimenten in Noord- en Zuid-Sumatra, die zich nog onzijdig hebben ge houden, „kleur zullen kiezen" zodra troepen van de centrale regering zijn geland. Het Indonesische marinehoofd- kwartier te Djakarta heeft in een communiqué, dat door radio Djakar ta is omgeroepen, de beschieting van pakhuizen in de oceaanhaven Bi toeng, in Noord-C'elebes, bevestigd. Voorts werd in het communiqué medegedeeld, dat in de wateren rondom Bitoeng mijnen zijn gelegd en dat deze wateren „gevaarlijk" zijn verklaard. Bitoeng Is de voornaamste nitvqer- haven van kopra voor Oost-Indone- sië. Beroep op Hatta en Soekarno. De bevolking van Zuid-Sumatra en Djambi heeft donderdagavond 'n beroep gedaan op president Soekar no en de voormalige vice-president Hatta, al hun energie, gezag en wijs heid aan te wenden ofn geweld te vermijden bij het zoeken naar een uitweg uit het huidige geschil, zo lang de deur nog open is voor het vinden van een vreedzame oplossing. Dit beroep is door radio-Palembang bij herhaling uitgezonden. Het besluit tot het beroep op Soe karno en Hatta is genomen na een donderdag in Palembang gehouden bijeenkomst van drie en een half uur waaraan burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van politieke partijen en massa-or ganisaties deelnamen. Het beroep is getekend door twin tig personen onder wie luitenant kolonel Barlian, het hoofd van het militaire commando. Ontslag voor 42 arbeiders De directie van de N.V. Droste's ca cao- en chocoladefabrieken te Haar lem heeft 42 werknemers met ingang van 12 april ontslag aangezegd. Het betreft personeel dat in het najaar vun 1956 uit het noordelijk gedeelte van Noord-Holland was aangetrok ken in tijdelijk verband. De werknemers zouden in april van het vorige jaar afvloeien, maar we gens gebrek aan werkkrachten zijn zij in dienst gebleven. Overgangstoeslag voor werklieden; hogere maxima voor ambtenaren Gisteren heeft de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, in aanwezigheid van de minis ters mr. A. A. M. Struycken van binnenlandse zaken en H. J. Hofstra van financiën, vergaderd over de salarispositie van het lager en middelbaar rijkspersoneel. In deze commissie werd ten aanzien van dit punt overeen stemming bereikt. Deze overeenstemming houdt in, dat met ingang van 1 april 1958 een aantal verbeteringen in deze sa larispositie zal worden aangebracht. Dit zijn de verbeteringen: Toekenning van een overgangs toeslag van drie procent aan de rijkswerklieden aan wie geen pres tatiebeloning, onder welke benaming ook, wordt verleend, zulks in af wachting van de geleidelijk, uiterlijk 1 januari 1961, in te voeren werk- classificatie en prestatiebeloning. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare amb- Satelliet vermoedelijk in atmosfeer verbrand. tenaren tot en met de rang van hoofdcommies en daarmee gelijkge- stelden met één periodieke verho ging- Deze maatregel zal eveneens gel den voor het onderwijzend, het ver plegend en het politiepersoneel. Verlenging van de salarisschalen van de hoofdcommies A en daarmee gelijkgestelden met twee periodieke verhogingen. De inpassing in de*verlengde sa- isschalen zal geschieden: voor de ambtenaren tot en met rang van adjurtét-commies en daarmee gelijkgestelden door toe kenning van een op 1' april a.s. in gaande periodieke verhoging; b. voor de ambtenaren vanaf de rang van adjunct-commies A tot en met de rang van hoofdcommies A en daarmee gelijkgestelden voor toekenning van één periodieke ver hoging aan hen die tenminste één jaar het huidige maximum genieten. De hierboven vermelde maatrege len zullen eveneens kunnen gelden voor het personeel der lagere orga nen, met dien verstande, dat de overgangstoeslag van drie procent zal kunnen gelden voor zover het werkliedenpersoneel in dienst is van gemeenten of provincies, welker be sturen bepaalde maatregelen zullen hebben getroffen ter voorbereiding van de invoering van werkclassifi- catie en prestatiebeloning. Omtrent aard en strekking van de hier bedoelde maatregelen zal nog nader overleg worden gepleegd. Deze foto, te Londen radiografisch ontvangen uit Amerika, laat zien hoe een Jupiter-C raket van het Ameri kaanse leger, Amerika's tweede aard- satelliet, de ,J2xplorer 11", officieel bekend als de ,JSeta 1958" vanaf de lanceer inrichting te Cape Canaveral in de staat Florida, de ruimte indroeg. Het gewicht van de tweede Ameri kaanse kunstmaan is ruim veertien kilogram, zij voert een klein bandop nameapparaat mee. Na de lancering heeft men nog geen contact met de ,J2xplorer II" kunnen krijgen. Offi cieel is meegedeeld, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan niet in zijn baan is gekomen. De vierde trap van de raket heeft niet gewerkt.. De satel liet is vermoedelijk verbrand toen hij weer in de atmosfeer kwam. Tien mensen in trein door beschonkene verwond. Een dronken wegenbouwarbeider van dertig jaar, J. K., heeft zich in de trein van Leeuwarden naar Gro ningen zozeer misdragen, dat tien mensen werden gewond. De rijkspo litie te Zwaagwesteinde heeft de man inmiddels gearresteerd. Eerst ontnam K., die in Leeuwar den zijn verjaardag had gevierd, een blinde zijn wit-rode stok. Hij ging toen, op deze stok steunende als een blinde man bij de andere passagiers bedelen. Enkele coupé's verder viel hij een dame lastig en toen iemand zich ermee bemoeide begon K. te vechten. Bij dit gevecht werd een bril verbrijzeld. In Veenwouden kreeg de man een waarschuwing en hij be loofde zich de verdere reis te be heersen. Maar daarna begon hij weer. Tot Zwaagwesteinde, toen hij de trein uit werd gezet. Waarbij hij zich zo heftig verweerde, dat een conducteur werd gewond en zich onder dokters behandeling moest stellen. Ook ande re passagiers liepen verwondingen op. Tijdens het oploopje, dat op het sta tion van Zwaagwesteinde ontstond, wist K. te ontsnappen, maar later werd hij toch door de politie gearres teerd. In Cairo is een militair gerechtshof begonnen met de behandeling van de zaak tegen Ahmed Mortada El Ma- raghi, Mohammed Hassan Ehairy en een aantal andere koningsgezinde Egyptenaren, die er van worden be schuldigd in de periode van 1 augus- AFBREKING BETREKKINGEN Koning Mohammed wenst Noordafrikaansê Unie. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zijn we kelijkse radiorede gevraagd om 'n verklaring van het feit dat een boodschapper, die brieven bij zich had waarin er op werd aangedron gen hem, Bourguiba, te vermoorden, Taxibedrijf in Leeuwarden kocht ])of-CadilIacs De Leeuwarder taxi-ondernemer A. Braaksma, heeft vijf auto's gekocht, die tot voor kort nog dienst deden voor het hof. Het zijn cadillacs, drie acht-persoons en twee vijf-persooris. De wagens zijn door de heer Braaks ma gehaald uit Soestdijk en Den Haag. In plaats van de cadillacs heeft het koninklijk gezin nu de beschik king gekregen over Ford Edsels en Ford Continentals. in het bezit was van een Egyptisch vrijgeleide en een Libisch visum. Bourguiba richtte zich speciaal tot Egypte en zei dat diplomatieke be trekkingen tussen Egypte en Tune sië geen zin meer zullen hebben als het Egyptische antwoord niet bevre- digind zou zijn. Voor het aandeel van Libië in deze zaak was hij geneigd te denken aan een fout, gemaakt door de consul van Libië en Cairo. Koning Mohammed de Vijfde van Marokko heeft zich donderdag uitgesproken voor een federatie van Marokko, Tunesië en Algerije en verklaard, dat de verantwoor delijke leiders der drie landen te gelegener tijd de vorm en struc tuur van een Noordafrikaansê Unie moeten t vaststellen. De koning wenste een oplossing van het Algerijnse vraagstuk, waar bij de vrijheid en soevereiniteit van het Algerijnse volk worden erkend en de rechten en belangen van de Fransen in Algerije gegarandeerd. BESTUUR VAN „N1EUW-WALCHEREN" BESLUIT: DE STICHTING NIEÜW- WALCHEREN heeft besloten met ingang van volgend jaar niet verder te gaan met de ex ploitatie van het befaamde Mi niatuur-Walcheren op het Mid delburgse Molenwater. Dit sei zoen (zomer 1958) zal het ei- land-in-het-klein voor het laat ste worden opengesteld, naar 't bestuur hoopt met een sluitende exploitatie, zodat dan met een schone lei kan worden geëin digd. Daarna zal tot de liqui datie en voorts tot verkoop van enkele eigendommen van de Stichting worden overgegaan, teneinde aldus gelden te ver krijgen, die nodig zullen zijn om het Molenwater weer in de oorspronkelijke staat te bren gen, waarin het aan de gemeen te Middelburg moet worden te ruggegeven. Deze mededelingen deed de waar nemend voorzitter van de Stichting Nieuw-Walcheren, de heer D. F. P. Hoegen, tijdens de gisteravond in Mid delburg gehouden jaarvergadering van de Stichting. En zij sloegen met name bij de vertegenwoordigers van de Middelburgse middenstand in als een bomHet gevolg was een uit voerige en vaak Dewogen discussie, waarby evenwel het standpunt van „Nieuw Walcheren" als reëel en vol komen correct werd beoordeeld. Niet temin ziet het er naar uit dat men zich de komende dagen in brede kring te Middelburg zal beraden, hoe aan het Stichtingsbestuur de mogelijkheid kan worden gegeven alsnog met de exploitatie van „Miniatuur-Walche- ren" voort te gaan. Het standpunt van het bestuur kan als volgt worden weergegeven: Minia tuur-Walcheren werd destijds opgezet voor slechts een periode van circa vier maanden. Toen die afgelopen waren en 't succes uiterst groot bleek, kwam van vele zijden het verzoek om met de openstelling voort te gaan. Het be stuur willigde dit verzoek in, doch realiseerde zich tevens dat de gehele opzet van Miniatuur-Walcheren daar mee van karakter veranderde. Im mers. aanvankelijk kreeg men van al lerlei kanten hulp en bijstand in de vorm van materialen en diensten, om dat het er in 1954 om ging met dit eiland-in-het-klein het herstel van Walcheren aan te tonen. In tegenstelling daarmede moest de volgende jaren de exploitatie meer op commerciële leest worden geschoeid: alle hulp aan de Stich ting verleend, werd in rekening ge bracht, er moest voorts in de win termaanden een staf van personeel worden aangesteld om het geheel weer klaar te maken voor het nieu we seizoen, kortom aan het einde van elke zomer werd de rekening - ondanks de vele tienduizenden bezoekers steeds met een nade lig saldo van enige duizenden gul dens afgesloten. Voor de exploitatie bleek dus nodig een aanzienlijk bedrag om de Winter mee door te komen, het bedrag name lijk waaruit alle herstellingen werden betaald, alsmede de staf van perso neel. terwijl voorts benodigd was een bedrag, waaruit 't tekort na elk sei zoen kon worden gefinancierd. Tot dusver slaagde de Stichting er steeds in om het „winterbedrag" vóór te fi nancieren uit de nog resterende en tot dusver nog niet uitgekeerde bomen gelden. Maar ook deze gelden zullen binnenkort worden uitbetaald, o.a. voor het Vlissingse Nollebos. waar door het bomen-kapitaal van Nieuw Walcheren geheel de bestemming zal hebben gekregen, die het bestuur steeds voor de ogen heeft gestaan. Maar dat betekent tevens zo zette gisteravond de heer Hoegen nadrukkelijk uiteen dat "het Stichtingsbesteur niet meer in staat is Miniatuur-Walcheren ver der te exploiteren. En wat nu Over deze vraag werd langdurig van gedachten gewisseld, waarbij als standpunt van het bestuur naar voren kwam, dat het er niet meer aan denkt om de voor verdere exploitatie benodigde bedragen in te zamelen. ,Wij hebben er geen behoefte meer aan verder te tobben", zei de heer Hoegen „indien men in Middel burg wil, dat deze zaak toch nog wordt doorgezet, dan is het bestuur daartoe wel bereid, doch alléén indien aan twee voorwaarden wordt vol daan". Deze voorwaarden waren A. Dat aan het bestuur een kapitaal ter beschikking wordt gesteld „om de winter door te komen", om alle herstellingen tc verrichten en het (Vervolg op pag. 2) Indonesisch protest zal worden afgewezen, Nederland handhaaft bezwaren tegen gebruik K.P.M.-schepen. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, heeft gistermiddag op het ministerie van buitenlandse zaken een Indonesische protestnota overhandigd inzake -de aanhouding door Hr. Ms. „Drenthe" van het K.P.M.-schip Kasimbar. Van officiële zijde in Den Haag wordt vérnomen dat de regerings commissaris voor Indonesische aan gelegenheden, mr. N. S. Blom, aan de heer Maramis heeft meegedeeld, dat de Nederlandse regering ten volle de bezwaren handhaaft tegen het ge bruik door Indonesië van schepen van de K.P.M. Mr. Bom deelde voorts aan de heer Maramis mede, dat het pro test van zijn regering dan ook zeker zal worden afgewezen. tus tot SS november 1957 te hebben deelgenomen aan een komplot waar van het doel was de regering omver te werpen en de monarchie te herstel len. De.-bovenste foto toont hoe de leden van het militaire hof in Cairo, met de hand op de koran, de eed af legden. De onderste foto laat zien hoe prinses Nazli Shah met haar man prins Abdei Monein de rechtszaal bin nenkwam. Beiden worden in deze zaak als getuige gehoord. Tien maanden voor verduistering bij vleeswarenfabriek. Wegens verduistering van 17.000 gulden ten nadele van een vleeswa renfabriek' te Sassenheim heeft de Haarlemse reelitbank de 40-jarige vertegenwoordiger J. T. W. uit Haar lem veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden. De eis luidde één jaar gevangenis straf. De verdachte was na de bevrij ding in dienst gekomen van de fa briek en had. een groot aantal distri butiebonnen gekocht om daarmee te handelen. In 1949 hadden de bonnen geen waarde meer en de man raakte in financiële moeilijkheden. In de loop der jaren heeft hij 17.000 gul den, die hij van cliënten ontving, niet aan zijn patroon afgedragen.. Amerikaanse „Sabre" boven Korea omlaag geschoten. Piloot met valscherm in Noord-Korea geland. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat luchtdoclartillerie der communisten nabij de grens van de gedemilitariseerde zone in Korea een Amerikaanse „Sabre"-straaljager omlaag heeft geschoten. Dc vlieger van een tweede „Sabre" verklaarde dat het toestel werd ge troffen, terwijl het op geringe hoogte vloog. Hij meldde te hebben waar genomen, dat de bestuurder van het getroffen toestel met zijn valscherm aan de communistische zijde van de bestandslijn is gedaald. In een communiqué van de Ame rikaanse luchtmacht wordt medege deeld dat het toestel zich negentig kilometer ten noord-oosten van Seoel, nabij de gedemilitariseerde zone, be vond, toen het werd getroffen. De leiding der Amerikaanse lucht macht en het opperbevel der Verenig de Naties stellen gezamenlijk een on derzoek naar de toedracht van het in cident in. TAMELIJK KOUD WEER. Enkele hagel- of natte sneeuwbui en afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige noordwestelijke tot noordelijke wind. Tamelijk koud weer. ZON EN MAAN 8 maart Zon op 7.12 onder 18.31 Maan op 22.41 onder 8.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1