INDUSTRIALISATIENOTA over vier weken gereed mmoRV j Vier Nederlandse gastvrouwen voor Expo 58 uit 120 gegadigden COMMISSIE GEVORMD VOOR ONDERZOEK VOETBALPOOLS BRITS VORSTENPAAR WORDT MET VERTOON ONTVANGEN DONDERDAG 6 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. Werkloosheidsdebat in Tweede Kamer beëindigd I rr- Minister Witte tegen rentebijslag particuliere woningbouw (Van onze parlementaire redacteur). De interpellatie van de anti-revolutionaire heer Biewenga over de stijgende werkloosheid en de bevordering van de nor male en de aanvullende werkgelegenheid is woensdag in de Tweede Kamer na drie dagen debat geëindigd met de dringende aansporing van de heer Biewenga tot de regering om ten aanzien van hel verdere verloop van de werkloosheid en van het beramen van maatregelen en het uitvoeren van plannen tot verruiming van de werkgelegenheid de vinger aan de pols te houden. De interpellant verklaarde aan het slot, dat hij tevreden was over de 150 miljoen, die de regering beschikbaar wil stel- lën, maar dat hij niet geheel gerust was over de toenemende werkloosheid in de bouwnijverheid en omtrent het aantal wo ningen, dat in de naaste toekomst gereed zal komen. Na de uitvoerige mededelingen, die de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid daarover even tevoren had gedaan, wilde hij echter geen motie voorstellen. De Kamer verwierp de drie moties, die de communisten hadden ingediend, met alleen de stemmen van de C.P.N.-frac- tie voor. Dc minister van sociale zaken, de lieer Suurhoff, liet een aantal vra gen omtrent de structurele werk loosheid. omtrent de industrialisa tie en de bevordering van de export onbeantwoord, omdat opening van zaken gegeven zal worden in de In dustrialisatienota. Deze nota zal. zo deelde even later minister Vonde ling mee, over vier weken op liet de partement van economische zaken gereed zijn. Wel heeft de Kamer hardnekkig geprobeerd meer van de regering los te krijgen dan zij verleden week donderdag bij monde van de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid, de heer Suurhoff, had toe gezegd, maar zij hield voet bij stuk niet het gevolg, dat het door haar ontwikkelde program zal worden uitgevoerd. Maar meer ook niet. Vooral nadat enige afgevaardig den duidelijk hadden laten blijken, dat de aangekondigde maatregelen hun nogal meevielen, was het voor de drie ministers, die de regerings- Rolitiek verdedigden, de heren Suur- off, Vondeling en Witte, geen hek sentoer meer, duidelijk te maken, dat zijwerkelijk niet verder kon den gaan. Moeilijkste taak Minister Witte had de moeilijkste taak. Een van de meest aanbeve lenswaardige middelen om de wo ningbouw op gang te houden, acht ten sommige Kamerleden de verle ning van een rentebijslag voor de particuliere bouw, eventueel te ver vangen door de verstrekking van Rijkswege van een tweede hypotheek tegen lage rente. Ir. Witte wees dit middel echter pertinent van de hand. Hij had daarvoor een heel arsenaal van argumenten en vond bovendien steun bij de socialistische afgevaar digde de heer Bommer. Verre de voorkeur gaf minister Witte aan het systeem van subsidië ren door middel van premies. Door lentebijslagen zou de particuliere bouw namelijk met alle vezels aan j de overheid blijven vastzitten. Een rentebijslag is niet af te kopen. In de vrije maatschappij varieert het rentepercentage; aan de particuliere bouwer zou de overheid echter een vast percentage moeten vergoeden. De bewindsman achtte de particu liere bouw allerminst zonder uitzicht. Er is op het ogenblik een sanerings proces, wat de rente en de kapi taalmarkt betreft, gaande. Het moet zijn loop hebben vanzelf zal dat tot een gezonde basis voor de parti culiere bouw leiden. Regeling in de maak Hoezeer minister Witte een ren tebijdrageregeling en eventueel 'n regeling voor tweede hypotheek ook zou betreuren, desondanks, zo zegde hij toe. zou hij zo'n regeling laten uitwerken, voor het geval, dat door hem niet verwachte moeilijkheden voor de particuliere bouw zouden rijzen. Wat de financiering en dc op merkingen over belastingverhoging aangaat, zeide minister Suurhoff, dat bepaalde belastingen zeker niet ver hoogd behoren te worden, omdat zul ke verhogingen de werkloosheid al leen maar zouden ver-meerderen. De regering beveelt geen belastingver hoging aan en zij wijst ze niet af. Zij wacht af, hoe de ontwikkeling zal zijn. De minister verzekerde verder, dat uitvoerige inventarisatielijsten van aanvullende werken zijn opgesteld. Daaruit kan onmiddellijk geput wor den. Hij ontkende, dat zijn departe ment wat betreft de werkloosheids cijfers iets had willen achterhouden, vertragen of „versieren" en hij deel de mee, dat: de werkloosheid nog j steeds stijgende is. Als gevolg van het afzeggen van buitenlandse orders zijn 1068 perso nen zonder werk gekomen. Tenslotte deelde de heer Suur hoff mee, dat de regering, als mocht blijken, dat het voor aan vullende werken uitgetrokken be drag niet voldoende is, zal trach ten nog meer geld beschikbaar te stellen. m.-.x 7 vzW*' "f:v: - De leeuw Negus van het circus Ha genbeek in de Duitse stad Kassei is 'sinds een jaar pleegvader voor vier boxers. Neguseen geschenk van de keizer van Ethiopië, voelde zichtoen hij - nog maar S maanden oud - bij Hagenbeek kwam, zeer eenzaam, re den» waarom men hem een jonge boxer-teef als gezelschap gaf. De vriendschap, welke tussen de leeuw en de hond al snel was gegroeid, strekte zich later ook uit tot de drie jongen, welke de hona ter wereld bracht. Nu de jonge honden echter flink zijn gegroeid en de leeuw dus inwoning van vier honden heeft, weet men bij Hagenbeek niet goed meer of de- leeuw op de vier boxers, of de boxers op hem passen. Brifg of tweede tunnel te Antwerpen? Er is te Antwerpen een commis sie in het leven geroepen voor de be studering van het probleem van een tweede verbinding voor voertuigen tussen de beide oevers van de Schel de. Zoals bekend bestaat een tunnel voor voertuigen en één voor voet gangers te Antwerpen. Daar de capa citeit van de bestaande autotunnel niet voldoende meer is, wordt een nieuwe oeververbinding noodzakelijk geacht. De commissie moet vaststellen of er te Antwerpen een tweede tunnel of een brug moet komen. MINISTER SAM KALDEN: Films (Slot van pag. 11 naar aanleiding van het debat in de Eerste Kamer: ..Wanneer cr zovele films, die psy- chopatische en zelfs onmenselijke uit wassen te zien geven, deze rijkskeu ring kunnen passeren, moot. cr wel iets aan dc richtlijnen mankeren. De geestelijke volksgezondheid wordt aangetast en dus moet er aan de uit wassen paal en perk worden gesteld". Daarmee wordt de vinger op de wonde plek gelgd. De rijkscommissie zal veel meer dan tot nog toe films moeten afkeu ren voor vertoning in Nederland. Men bereikt daarmee behalve een morele sanering tweeërlei ander nut tig doel. In de eerste plaats heelt het Nederlandse publiek zeker geen be hoefte aan 500 nieuwe films per jaar. Met een paar honderd films minder kan het werkelijk wel volstaan en dat brengt een heilzame besparing mee. Het tweede.nuttige doel is. dat film vertoningen, die op een beter moreel en cultureel niveau staan geleidelijk aan het bioscoopbedrijf een hechtere basis zullen geven, dan bij de huidige vrijbuiterij mogelijk is. Filmmoeheid wordt veroorzaakt door overprikkeling. Vermijdt men die overprikkeling, dan ontstaat er ook geen moeheid en dan zal men niet meer voor een plotselinge teruggang- van <le belangstelling komen te staan. Vraagstuk puzzels van niet minder belang geacht Vrijdag zal dc minister van justitie, mr, Samkalden, de commissie instal leren, die een onderzoek moet instel len naar de voetbalpools. Het is niet mogelijk thans reeds een termijn vast te stellen, waarbinnen deze commissie een rapport zal moeten indienen, zo deelde de minister van justitie giste ren in de Eerste Kamer mee. Dat zowel tegen de organisatoren van de K.N.V.B.-pool als de Chari- taspool opnieuw strafvervolgingen zijn ingesteld heeft tot doel rechts- WEL SEXE. De meisjestudenten van Oxford, die de vorige week ,.in sta king" waren gegaan om de manne lijke studenten tot steun aan een campagne tegen de kernwapens te dwingen, blijken minder sterk te zijn dan de vrouwen uit de Griekse oud heid. die onder leiding van Lysistra- ta de mannén tot stopzetting van hun oorlogen wisten te brengen door hen hun gunsten tc onthouden. Van de 40 Oxfordse „Lysistrata's" die met de leuze „geen sex voor sadis ten" aanvankelijk veel succes sche nen te hebben, waren er dinsdag avond nog maar vier over. Een vun dc meisjes moest toegeven: „Wij geven meer om de mannen dan om ontwapening". DERTIEN JAAR. Een Chinese land bouwer, die in 1945 uit een krijgsge vangenkamp op Hokkaido is ge vlucht, is in de heuvels, ten westen van Hokkaido aangetroffen. De man, die nog niet wist. dat de oorlog af gelopen Is, heeft dertien jaar in ho len geleefd. Berichten over crisis in huwelijk van Perzië's sjah. Naar verluidt is, door hef uitblij ven van een zoon en erfgenaam, een nieuwe crisis ontstaan in het huwelyk van de sjah van I'erzië en koningin Soraja. Diplomatieke, kringen té Londen zeggen uit Teheran vernomen te heb ben dat de 39-jarige sjah het oor niet meent te kunnen sluiten voor de waarschuwingen van zijn adviseurs dat het zijn eerste plicht is de opvol ging van de troon te waarborgen. Zijn zevenjarige echtvereniging met .Soraja is kinderloos gebleven, bezoe ken aan specialisten in verscheidene landen heben in deze situatie geen verandering kunen brengen. Het verluidt dat de sjah een afge zant naar Keulen heeft gezonden, waar zijn vrouw haar vader l de Per zische ambassadeur in Bonn) bezoekt. Deze afgezant zou moeten vragen of zij er mee akkoord gaat dat hrj een tweede vrouw neemt, hetgeen hij doen kan volgens de Mohammedaanse godsdienst. Als Soraja ja zou zeggen, zou zij koningin blijven. Het alterna tief is echtscheiding. In het verleden zijn officiële Perzi sche kringen er snel bij geweest om geruchten te dementeren dat de sjah en zijn koningin misschien uit elkaar zouden gaan. Het verhaal dat een oom van So raja, Amir Jang Assad Bukhttlari. in Keulen gearriveerd is met de voor stellen van de sjah, heeft, echter niet tot zulk een ontkenning geleid. De nieuwe crisis is wel een bij zonder tragische zaak. Stellig is dit huwelijk er een uit liefde. De knape sjah werd indertijd verliefd toen hij een kiekje van Soraja zag, dat genomen was toen zij in Euro pa studeerde en dat naar vrienden in Perzië gestuurd was. Snel stuurde hij zijn zuster, prinses Shams, om voor hem te pleiten. Op 12 februari 1951 werd in de spiegelzaal van het marmeren pa leis net huwelijk gesloten. Dc sjah was eerder in 1941 gehuwd niet prinses Fawz.ia, zusfer van ko ning Faroek van Egypte. Z\j schonk hem een dochter, doch geen zonen, en in 1948 volgde eed echtscheiding. Naar het Atheense persagentschap meldt zijn de passagiersschepen „Achilles" en „Agamemnon" door net. Griekse ministerie voor koopvaardij verkocht aan de reder Onassis voor een bedrag van 6 miljoen dollar. eenheid en dus rechtszekerheid te be reiken. Het vraagstuk van de puzzels acht de minister van niet minder belang. Het zal zeker de aandacht krijgen van de commissie voor het loterij wezen. Minister Samkalden zegde toe zijn uiterste best te zullen doen, dat de wet inzake lichtvaardige echtschei ding tot uitvoering zal komen. De minister verklaarde het besluit van de Maatschappij voor genees kunst om geen medewerking te verle nen bij het afnemen van de ploedproef te respecteren, maar ook te betreuren. Er is thans geen andere mogelijkheid om uit de impasse te komen dan een nieuwe methode af te wachten om het alcoholpercentage vast te stellen. De minister zei de indruk te heb ben dat men zich thans minder strikt aan de bepalingen voor de maximumsnelheid houdt dan in het begin. Hij is ervan overtuigd, dat een juiste naleving van de 50 kni- grens de verkeersveiligheid in hoge mate bevordert. Hij verzekerde, dat de controle zal voortduren. In ja nuari werden 2459 en in februari 2357 processen-verbaal opgemaakt. NA AANKOMST VOOR IJMUIDEN: Escorte van oorlogsbodems, groet van vliegtuigen. Koningin Elisabeth II en prins Phi lip van Groot-Brittannië zullen aan boord van het koninklijke jacht „Bri tannia" gedurende de vroege morgen uren van 25 maart a.s. de Nederland se territoriale wateren ten westen van IJniuiden binnenvaren. Het konink lijk jacht, geëscorteerd door de anti- onderzeeboot-fregatten H.M.S. Gren- ville, H.M.S. Padiu en H.M.S. Pellew, zal ter plaatse worden opgewacht door een escorte van drie Nederland se oorlogsbodems, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën, Hr. Ms. onderzeeboot jager Utrecht- en Hr. Ms. onderzeebootjager Overijssel. Om half aclit precies zal Hr. Ms. De Zeven Provinciën een saluut af geven van 21 schoten ter begroeting van koningin Elisabeth. Daarna zul len de Nederlandse onderzeebootja gers het koninklijk jacht „Britannia" en de Engelse escorteurs naar de ha ven van IJmuiden begeleiden; Hr. Ms. De Zeven Provinciën zal het escorte verlaten om naar Rotterdam op te stomen. Nadat het koninklijk jacht om 8 uur de haven van IJmuiden zal zijn binnengevaren, geeft H.M.S. Grenvil- le een saluut van 21 schoten af ter begroeting van de Nederlandse natie, welk saluut door de kustbatterijen van IJmuiden, eveneens met 21 scho ten, zal worden beantwoord. De „Britannia" begeeft zich vervol gens naar de middensluis om aldaar geschut te worden. Gelijktijdig zullen do Engelse fregatten en Hr. Ms Utrecht de noordersluis invaren. Hr. Ms. Overijssel zal eveneens in de mid- deiisluts worden geschut, nadat het koninklijk jacht deze sluis zal heb ben verlaten. Om 8.40 uur begeeft de „Britan nia" zich in de richting van de hoofd stad, begeleid door enige politievaar- tuïgen. Al het overige scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal zal gedurende de vaartocht naar Amsterdam wor den stilgelegd. De Engelse fregatten en de Neder landse onderzeebootjagers zullen bij het verlaten van IJmuiden en bij liet passeren van de Hem brug respectie velijk dertig en zestig minuten op het koninklijk jacht achter zijn. Om 10.30 uur zal het koninklijk jacht, dat dan gemeerd ligt op het IJ, begroet worden door vliegtui gen van de Koninklijke Lucht macht. die in formatie zullen over vliegen. Zaterdag einde export van appelen naar Frankrijk. Met ingang van 8 maart zal dc in voer van upirclen uit Nederland in Frankrijk worden stopgezet. Het be schikbaar gestelde contingent zal dan vrijwel geheel zijn uitgeput. Frankrijk is dit seizoen oen zeer belangrijke afnemer geweest van Ne derlandse appelen. De beste kwalitei ten en rassen werden door dit land gekocht. Omdat echter de fruitvoorraad in ons land zeer gering is geworden, zal dit sluiten van de Franse grens van betrekkelijk geringe invloed op het verdere al'zetverloop zijn. ZIJ ZULLEN NIET UIT DE TOON VALLEN Het Wereldgebeuren Kiesproblemen Voor de Griek Constantine Kara- rnanlis is het voorlopig uit met regeren. De tegenstellingen bin- 1 nen zijn Nationale Radicale Unie 1 zijn zo scherp geworden, dat het on mogelijk is om aan te blijven. Of hij de kans heeft, na de verkiezingen die volgende maand worden gehouden, in de regering terug te keren als eer ste minister, is zeer de vraag. Zelf is hij namelijk verantwoordelijk voor het conflict in zijn partij. Vorige week donderdag diende bij bij het Griekse parlement een wetsontwerp in dat ten doel had, het kiesstelsel te veranderen. Zijn partijgenoten hadden tegen dit wetsontwerp op zichzelf misschien nog niet zoveel bezwaar als tegen de manier, waarop 't voor overleg was gevoerd. Karamanlis had immers wel (in het geheim) over dit ingewikkelde vraagstuk gesproken met Venizelos en Papendreoc. libera len van de oppositie, maar niet met zijn eigen politieke vrienden. Terwijl toch ook het belang van de radicalen bij een nieuwe opzet van algemene verkiezingen in het geding zou zijn. Twee leden van Karamanlis' kabinet, d,e excellenties Papaiigoeras en Ral- les. wonden er geen doekjes om en deelden mee dat zij' er verder de brui aan gaven. Vijftien radicale afge- 'aardigden in de volksvertegenwoor diging gaven te kennen, dat zij de bezwaren van deze twee ministers deelden. Zo werd de politieke grond onder Karamanlis' voeten weggesla gen: hij kon nog maar bogen op 147 van de 300 afgevaardigden in het parlementde helft min drie Mm verwachtte, dat Karamanlis, na een eventuele aanvaarding van de nieuwe kieswet, niet tot 1960 - - wanneer de zittingstermijn eigenlijk eindigt zou wachten met een uitnodiging aan het Griekse volk om naar de stembus te tijgen. Aange nomen werd, dat hij het parlement spoedig zou ontbinden om daarna te peilen of zijn politiek nog het ver trouwen heeft van een flinke meer derheid in het volk. Er moeten bin nenkort belangrijke besluiten wor den genomen: de kwestie-Cyprus kan zich niet altijd blijven voortslepen en ook het vraagstuk van de Navo-ra- ketbases dient te worden afgewik keld. En Karamanlis voert liever een verkiezingsstrijd vóórdat een com promis-oplossing voor Cyprus zou worden bereikt dan er na. Wil men dat probleem werkelijk oplossen en daarmee de verhouding tussen de Na- vo-bondgenoten Engeland, Grieken land en Turkije verbeteren, dan zal er water in de wijn moetenook in de Griekse. Nu heeft Constantine Georgaco- poulox, voorzitter van het Griekse Rode Kruis, een over gangskabinet gevormd, dat helemaal vrij van politici isJurist Pesma- zoglou is bv. minister van buiten landse zaken en ex-generaal Sterio- poulos heeft landsverdediging onder zijn hoede genomen. Maar slechts voor eventjes. Want Georgacopoulox zei gisteren in het parlement, dat het de bedoeling is. volgende maand ver kiezingen te houden en daarna zullen het ongetwijfeld weer politici zijn die de ministerssteken kunnen opzetten. Hij wil tevoren proberen om Kara manlis' ontwerp tot kieswethervor ming „er door te krijgen" in het par lement. Velen zijn van mening dat Karamanlis' voorstellen in die rich ting het aanvaarden waard zijn. Zij beogen namelijk een volstrekt even redige vertegenwoordiging. Het hui dige kiesstelsel, dat in 1955 werd aanvaard, bestaat uit een ingewik kelde combinatie van districts- en evenredigheidsstelsel en lévert geen goede afspiegeling op van de verhou dingen binnen het volk. Toen Kara manlis dat invoerde was het zijn be doeling, zijn radicale partij in de kaart te spelen. Maar hij rekende toen niet met de intelligentie van de tegenstanders, die de klip van het systeem omzeilden door zich tot een grote verkiezings-alliantie aaneen te sluiten. Het is nu dus in de eerste plaats de vraag, of dergelijke kramp achtige verkiezingsverbonden in de toekomst al of niet overbodig zul len zijn. Dat hangt af van de manier, waarop het parlement op de kieswet hervorming zal reageren. Daarna pas komt de eveneens interessante kwes tie aan de orde of een nieuwe Griekse regering kan worden geleid door Karamanlis, de man die het nieuwe systeem op wat ontactische manier lanceerde. Terneuzens talenwonder één der uitverkorenen „De opmaak van (le gast vrou wen op de Nederlandse afdeling van de Wereldtentoonstelling in Brussel zal beschaafd moeten zijn en wij hebben dan ook af gesproken dat wij niet de knal rode doeh de minder opvallende doorschijnende nagellak zullen gebruiken. In bet gebruik van lippenstift en mascara is echter geen enkele beperking opgelegd. se afdeling van dc Brusselse „Expo" als gastvrouw zullen optreden, gisteren tijdens een eerste kennismaking met jour nalisten. Dc vier dames die geroepen zijn de charme van de Nederlandse' vrouw op de wereldtentoonstelling te ver tegenwoordigen, werden gekozen uit meer dan 120 kandidaten. Mej. Bea trijs van Liebergen, die afkomstig is uit Maastricht, was o.m. op een reisbureau werkzaam en verbleef ge ruime lijd in Frankrijk. Spanje, Tu nis* Duitsland en Zwitserland- Zij spreekt behalve de mötlcrne talen zijn er zich van bewust dal zij ook llau aans. Onze Nederlandse hostesses als vertegenwoordigsters van de Nederlandse vrouw vooral tegenover haar Franse en Itali aanse collega's op de Wereld tentoonstelling niet uit: de toon mogen vallen". Aldus verklaar de mevrouw A. Nienhuis-Jon ker, de leidster van de drie Nederlandse meisjes die teza men mot haar op de Nederlaud- Mc.j. Els Standaert was voor haar aanstelling als secretaresse werk zaam op de Franse ambassade. In het hotelbedrïjf van haar vader te Terneuzen en op jaarbeurzen deed zij de voor haar huidige taak onmisbare ervaring op. Zij is een echt talenwon der want behalve Frans, Duits, En gels, Italiaans en Spaans spreekt zij ook Russisch. Mej. Hilde Timmers uit Assen stu deert talen aan de Groningse uni versiteit. Wat de konnis van talen betreft slaat zij zelfs mej. Standaert nog want behalve Frans. Duits en Engels spreekt zij nog Spaans, Ita liaans, Zweeds. Deens, Portugees, Noors en Fins. De hostesses dragen een charmant uniform, dat werd ontworpen door 'n bekend Amsterdams modehuis. Het bestaat uit een fraai blauwgrijs man telpak dat op de revers met het in signe van de Nederlandse inzending is getooid. Op de linkervoorzijde is 't woord '.Hostes" geborduurd. Hier bij worden 'n koket blauw hoedje van Italiaans stro gedragen alsmede schoentjes van dezelfde kleur. Ter afwisseling beschikken de gastvrou wen over enkele modieuze japonnen die speciaal voor haar werden ont worpen. Behalve deze hostesses, die dus in dienst zijn van dc Stichting Wereld tentoonstelling Brussel 1958 afde ling Nederland, zullen vanwege de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en het op de afdeling vertegenwoordigde bedrijfsleven, infomatrices aanwezig zijn. die hetzelfde uniform zullen dragen. Mevrouw NienhuisJonker was gedurende enige jaren bij een Ne derlandse omroepvereniging belast niet de ontvangst van buitenlandse bezoekers en artiesten en spreekt vloeiend Frans, Duits, Engels en Spaans. Naar zij mededeelde, zullen de Nederlandse gastvrouwen zich reeds op 1 april 1 Brussel vestigen. In afwachting van de opening «Ier tentoonstelling op 17 april zullen zij dan eerst ter plaatse een cursus vol- COXSTAXTIXE K AR AM A XLIS radicalen verontwaardigd gen, de onderscheidene paviljoens bezoeken en kennis maken niet. hun buitenlandse collega's. Op het ogen blik wonen de Nederlandse hostesses reeds lezingen bij over de Nederland se industrie en bezoeken zij de be drijven waarover zij straks op de tentoonstelling inlichtingen zullen verstrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5