Kamperland leent zich bij uitstek voor groot recreatiecentrum VRAGEN VAN IR. GEUZE OVER RADIO-ACTIEF GOEREESE GAT Zeeuwse Almanak DERDE MANIFESTATIE VAN G0ESE MIDDENSTANDSVROUWEN NIEUW GEBOUW VOOR SCHOOL IN WOLF AARTSDIJK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 6 MAART 1958 DOOR UITVOERING DR1E-EILANDENPLAN Plannen laten mogelijkheid open voor bouw van honderden zomerwoningen Met de uitvoering- en voltooiing van het Drie Eilandenplan gaat de Noord- Bevelandse gemeente Wissekerke en met name Kamperland een grote toekomst tegemoet Tenminste, als de vele en ingrijpende plannen van deze gemeente kunnen worden gerealiseerd; plannen voor de stichting van een veelomvattend recreatiecentrum, dat de mogelijkheid openlaat voor de bouw van honderden zomerwoningen en vakantieverblijven. De natuuur leent zich hier bij uitstek voor het inrichten van een badcentrum, want langs de rustige stranden aan de noord-westzijde van Noord-Beve land bestaat volop gelegenheid van een ongestoorde vakantie te genieten. Zee, strand en duin, een ideale combinatie voor de vermoeide stedeling, zullen de trekpleister vormen, terwijl na afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek een langgerekt binnenmeer aantrekkingskracht op de water sportliefhebbers zal uitoefenen. De toekomst ziet er inderdaad roos kleurig uit voor de dorpen Wisseker ke en Kamperland, die tezamen met nog enkele gehuchtjes, de gemeente Wissekerke vormen. Allereerst is er het recreatiegebied In de Anna-Fri- sopolder, waar ondanks de geringe accommodatie vorig jaar reeds gemid deld honderd bezoekers verblijf hiel den. Wellicht zullen deze zomer nabij de kampeerboerderij van de heer J. Mol tal van houten zomerwoningen verrijzen, die alle binnendijks worden gebouwd. Sedert de ramp in 1953 is hier reeds veel veranderd, want zo maakte de natuur tussen de zeedijk en de zee meters brede duinen. Tus sen de dijk en de nog gestaag groei ende duinen is de standplaats voor de caravans, waarvan de eigenaren zich moeilijk een idealer „plekje" kunnen indenken. Met vóór zich de zo vaak onrustige Roompot met de Banjaar- den en links en rechts de vage con touren van de duinen op Walcheren en Schouwen zijn hier wel alle fac toren aanwezig om met volle teugen van de zee te genieten. Enthousiast Burgemeester J. van Halst van Wissekerke is bijzonder enthou siast over de mogelijkheden om een prachtig recreatiegebied te scheppen. Zelf een groot liefheb ber van de zee en het strand, be grijpt hij ten volle wat zijn ge meente vooral na de ontsluiting van het eiland te bieden heeft. De gehele noord-westhoek is behalve zijn troetelkind ook zijn zorgen kind. Zorgen, omdat een aantrek kelijk en lucratief ontspannings centrum miljoenen guldens aan in vesteringen vergt. De plannen zijn er wel, doch de fgemeente kan ze onmogelijk rea- Iseren. Misschien zou een recre- INSCRIPTIE In 1573, toen Middelburg een beleg van de Spanjaarden moest doorstaan badden de inwoners het erg benauwd, zo leert ons een inscriptie op een kroon, die in dat jaar werd geslagen. „Doen ik was gesleghen was Middel burg beleghen" staat op de munt, waarop dan verder wordt vermeld, dat de Middelburgers zo'n honger hadden, dat honden, katten en ratten werden gegeten. Twee van deze kro nen brachten dezer dagen op een vei ling in Amsterdam 260 gulden op. Heel opmerkelijk werd dit bedrag door een liefhebber uit Spanje be taald. Door een afstammeling wellicht van een der soldaten, die bijna drie eeuwen geleden het de Middelburgers zo moeilijk maakten. ZESTIG JAAR De heer M. Babin (810 en me- vrouw C. Babin-Zonnevijile (82) uit de Ameliapolder te Biervliet herdachten dezer dagen de dag, waarop zij zestig jaar geleden met atieschap uitkomst kunnen bren gen, maar burgemeester Van Halst heeft uiteindelijk het liefst te doen met particulieren. Het omvangrijkste project is gele gen nabij Kamperland. Wanneer de afsluitdijk door het Veerse Gat er eenmaal zal liggen komen er zowel ten noorden als ten zuiden daarvan grote gebieden vrij. Met name in het „Veerse Meer" zoals tijdens een vergadering van burgemeesters van de bij het Drie Eilandenplan betrok ken gemeenten de binnenboezem werd genoemd krijgt men de be- sohikking over vele honderden hecta re strand. Ook voor dit gebied heeft de Provinciale Planologische Dienst op verzoek van het gemeentebestuur reeds plannen opgesteld. Nabij de afsluitdijk zijn geulen in de thans bestaande plaat ontworpen, waarin jachten voor anker kunnen gaan. De bemanning van deze scheep jes zal onderdak kunnen vinden in ten noorden van do afsluitdijk te bouwen stenen zomerwoningen. De Schotsmanplaat is geschikt als ten tenkamp, te meer omdat rondom bos- sages zullen worden aangebracht, ter wijl op de meer zuidwaarts gelegen Ruiterplaat plaats ls voor enkele hon derden zomerwoningen met een goed functionerend verzorgingscentrum. „Alles bijeen een prachtig gebied om enkele weken vakantie door te brengen", vertelde ons burgemeester Van Halst. Bepaald ideaal zou het zijn, als tegenover het woningencom plex op de dijk een hotel zou verrij zen. Van deze plaats uit heeft men namelijk een schitterend uitzicht over het Veerse Gat en het stadje Veere. „Aan mooie plannen hebben we geen gebrek, doch voorlopig zal de uitvoe ring ervan nog wel enkele jaren op laten wachten", zo voegde hij er aan toe, Ook het feit, dat nabij dit recreatie gebied de verwaterplaats voor mosse len en het proefbassin voor de oester teelt komen, noemde de burgemeester een attractie voor de toeristen. Behalve met het maken van plan nen, houdt men zich in Wissekerke ook Intensief bezig met het leggen van de nodige contacten. Dat is ook wel nodig, want de gronden, benodigd voor de diverse recreatiecentra zijn voor een groot deel in handen van particulieren; ondanks het feit, dat ze in het uitbreidingsplan van de ge meente liggen. Het is dus nog lang niet zo ver, dat de roep van Kamper land als recreatie- en badcentrum door geheel Nederland gaat. Het be langrijkste is echter, dat het door de gemeente genomen initiatief weer klank vindt bij velen, zodat de ge meente zich geleidelijk kan ontwik kelen in de richting van een aantrek kelijk en lucratief ontspanningscen trum. Het lid van de Eerste Kamer, de heer M. A. Geuze heeft aan de minis ters van sociale zaken en volksge zondheid en van verkeer en water staat de volgende vragen schriftelijk gesteld 1. Dragen de ministers kennis van de inhoud van een bekendmaking van de burgemeester van Tholen, geda teerd 27 februari 1958, waarin wordt meegedeeld, dat in de week van 8 maart 1958 in het Goereese Zeegat proeven zullen worden genomen met radio-actief zand, terwijl tevens wordt gewaarschuwd, dat het vissen in een nader aangegeven gebied ge vaar oplevert en derhalve vermeden moet worden 2. Door welke instantie is deze be kendmaking ingegeven en mag wor den aangenomen, dat deze in alle bij de visserij betrokken gemeenten is afgekondigd 3. Kunnen de ministers mededelen, of wetenschappelijk voldoende vast staat, dat deze proeven naar wordt aangenomen met gebruikmaking van radio-actieve glasparels zeen ge vaar op zullen leveren voor de volks gezondheid a. Tengevolge van verspreiding buiten het proefgebied van plankton; KLEM 't Wan niet in de bus van Bussum naar Naarden, maar in die van Mid delburg naar Nicuwland. Er reed een echtpaar mee, dat halverwege zijn doel bereikt had en derhalve uitstap te. Dat was althans de bedoeling, maar het lukte maar gedeeltelijk. Zoals wel meer voorkomt werden de deuren net iets te vroeg gesloten en de vrouwelijke helft van het echtpaar zat klem, terwijl de man bereids buiten stond. Onder de passagiers ontstond enige consternatie en een bejaard man zei vermanend: „Da's maar een vreemde manier om een vrouwtje te vangen. Wij deden dat vroeger heel wat zachtaardiger. elkaar in bet huwelijk traden. Ve len kwamen het echtpaar, dat in een uitstekende gezondheid ver keert, feliciteren. Onder deze be langstellenden bevond zich ook de burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense. STREEKLITZENDING De 94-jarige Marinus van der Kloos ter uit „Huize Rustoord" in Colijns- plaat zal zaterdag aanstaande te ho ren zijn in het streekprogramma van de VARA. Drie „radio-mensen" brachten Colijnsplaat een bezoek en verzochten de heer Van der Klooster iets te vertellen over zijn leven als visser en redder van schipbreukelin gen. Het programma duurt slechts 25 minuten namelijk van vijf over half vier tot vier uur. Het heeft ove rigens heel wat meer tijd aan voor bereiding gekost. De technici vertrok ken om zeven uur 's morgens uit Hil versum en waren pas om tien uur die avond weer thuis. De montage verg de daarna nog tien uur. Alles bij elkaar 80 man-uren arbeid, zo hebben de radiomensen uitgerekend. Men is nogal benieuwd op Noord-Bcveland om Van der Klooster te hoven vertel len (en zingen). b. tengevolge van zich buiten het proefgebied verspreidende en elders gevangen vis. Een en ander teneinde geruchten dienaangaande en mogelijk onjuiste reacties van consumentenwege, mede gezien het recente gebeurde in Put ten, te voorkomen. (Advertentie) die goeie ouwe BLANKENHEYM heeft de sleutel van de gezelligheid Rotterdamse stem over werk van Vlissinger Bram Pihl De Vlissingse kunstschilder Bram Pihl heeft van 8 februari tot 2 maart j.l. geëxposeerd in het kunstcentrum Groothandelsgebouw te Rotterdam. Enkele Rotterdamse bladcu hebben aan deze tentoonstelling aandacht besteed en zo schreef „De Rotter dammer" onder de kop „Bram Pihl, ontdekking", o.m.: „Ook de laatste tijd is er veel op het doek gekomen. Misschien wel te veel. Een schilderij als „Winter 1958" moet iri enkele uurtjes gemaakt zijn. Weliswaar is het blauwe schijnsel, dat de sneeuw omhult, mooi getrof fen, maar toch is dit doorkijkje in het winterse. Veere wat oppervlakkig en zoetelijk. Dat is jammer, omdat de andere schilderijen van Pihl dik wijls van beter gehalte zijn. Hij heeft zich een techniek eigen gemaakt, die wat lijkt op die van de Franse im pressionisten. Maar het opmerkelijke is, dat zijn werk niet alleen de sfeer en de stemming van een ogenblik weergeeft, aar ook een sterke zeg gingskracht heeft... Pihl beschikt over een natuurtalent, een talent, dat zich manifesteert in met durf en spontaan weergegeven scheppingen in rijke en warme kleuren... Inder daad, Bram Pihl is een ontdekking geweest. En naarmate hij zich meer een wijze van zelfbeperking weet op te leggen en zich niet laat verleiden tot snel en goedkoop werk, zal deze ontdekking des te waardevoller wor den". Zeeuws arbeidsprobleem in aandacht van regering. In antwoord op dinsdag in de Twee- Ie Kamer gestelde vragen over het eventueel treffen van maatregelen in Zeeland met het oog op de uitvoe ring van liet Deltaplan, heeft de mi nister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff, woensdag medegedeeld, dat de regering de ontwikkeling in Zeeland met aandacht blijft volgen. De bewindsman verwachtte in de naaste toekomst nog wel moeilijkhe den in Zeeland, maar wees er op, dat de huidige werkloosheid hoofdzake lijk een seizoenverschijnsel is en dat de komende zomer wat dit betreft niet ongunstig zal zijn. Dinsdag was ook nog de vraag gesteld, of in Zee land met nieuwe herverkavelingen begonnen zou moeten worden. Voorzitter Middenstandsbond spreekt in radiorubriek. In de radiorubriek „Uit het Be drijfsleven" zal de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de heer P. G. van de Weele, vroeger te Colijnsplaat, een causerie houden. De heer v. d. Weele zal vandaag donderdag over de zender Hilversum I van 12.5013.00 uur spreken over het onderwerp: „Conjuncturele vooruitzichten voor het bedrijfsleven". „SHOW VAN MODE EN ALLERLEI": (Van onze redactrice). Voor de derde maal heeft de Goe- se Middenstands- vrouwen Vereni ging een manifes tatie voor de vrouw georgani seerd. Een mani festatie die ook ditmaal weer be staat uit een „show van mode en aller lei" die gedurende twee dagen te zien is in de zalen van „De Prins van Oranje". Gistermiddag om half drie werd de ze gevarieerde show geopend door de echtgenote van de burgemeester van Goes, mevr. W. O. ten Kate, die de openingscere monie verrichtte door op het toneel, een lint door te knippen met een schaar, haar aan geboden door Ine ke Luijk, een Jeug dige Goese inwoon ster. Behalve de schaar nam mevrouw Ten Kate nog een boeket bloemen in ontvangst van deze jongedame, waar na de burgemeestersvrouw in een korte speech haar waardering uit sprak over de wijze waarop de Goese middenstandsvrouwen ook ditmaal weer de vrouw in direct contact bren gen met alle mogeijke zaken, die op het terrein van de vrouwelijke be langstelling liggen. Welkomstwoorden waren voordien reeds gesproken door de presidente van de Goese M.V.V., mevrouw M. S. De echtgenote van de burgemeester van Goes, mevrouw W. C. ten Kate, heeft gistermiddag de „show van mo de en allerlei" van de Goese Midden- standsvrouwen Vereniging officieel geopend. Voor de openingsceremonie het doorknippen van een lint werd haar een schaar aangeboden door haar jeugdige stadgenote Ineke Luijk, die de burgemeestersvrouw te vens een boeket bloemen overhan digde. DominïcusDe Graaff, die de leiding van deze middag had en bovendien A avert entte föunta gaar in het pak! 500 gram f 56 ct. DANK ZIJ DRIE GEMEENTEN Nog dit jaar gereed. Nog dit jaar zal Wolfaartsdijk tot de Zeeuwse gemeenten behoren, waar men volledig uit de impasse rond de scholenbouw is geraakt. Drie Zeeuw se gemeenten hebben namelijk de gel den van de Rentespaarbrieflenlng '57 niet nodig. Zij hebben deze gelden overgedragen aan de gemeente Wol faartsdijk, die thans 82.430,be schikbaar krijgt. Dit bedrag zal wor den aangewend om op de boek v. d. BaanstraatBurgemeester C. Koert- straat een nieuw schoolgebouw voor de School met de Bijbel te bouwen. Eind dit jaar zal dit project gereed komen, zodat Wolfaartsdijk dan over drie moderne lagere scholen zal be schikken. Reeds in 1956 werd de huidige school aan de Papeweg, die In 1912 werd ondergebracht in een verbouwd pakhuis, afgekeurd en op de urgen. tielijst van het ministerie van on. derwijs geplaatst. De plannen voor de bouw van een nieuwe school wer* den ontworpen door het architecten bureau ir6. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft en medio mei 1957 volgde de aanbesteding. Laagste Inschrijver was de firma M. Verburg te Wol faartsdijk voor 76.929,Voorals nog konden de plannen niet worden gerealiseerd, omdat het de gemeente aan de nodige financiën ontbrak. Doordat thans drie Zeeuwse gemeen ten de gelden, die zij uit de Rente- spaarbrieflening 1957 kunnen krij gen, aan Wolfaartsdijk hebben over gedragen, kan deze gemeente over gaan tot het doen bouwen van de school. de explicaties bij de modeshow voor haar rekening nam. Want een modeshow ontbreekt ook ditmaal niet op de manifestatie; Goe se zaken hebben in eendrachtige sa menwerking een voorjaarscollectie samengesteld, compleet met alle ac cessoires, waarbij zelfs aandacht wordt geschonken aan brilmonturen en make-up De show geeft een aardig overzicht van hetgeen de confectie op het ogen blik de Nederlandse vrouw biedt, en dat in dit overzicht de beroemde (of beruchte „grotere maten" niet ver geten zijn, zal vele toeschouwsters beslist plezier hebben gedaan. Ook de zwaardere vrouw kan modieus ge kleed gaan; de rechte swaggers (waaronder een bijzonder goed afkle- dend model in streepdessin) en de ge klede japonnen in jacquardweefsel waarbij een jasje of bolero wordt ge dragen, bewijzen het weer eens. Een charmant voorbeeld van de veelbesproken „ligne sac" is een japon in beige-groen „pied de pou le" dessin, met a-symmetrische doorlopende knoopsluiting en klei ne splitjes opzij. Ook een hemels, blauw jurkje met jasje is een goe de navolging van de moderne soe pel vallende lijn, terwijl in 't klas sieke genre de mooie groen-wit gestreepte Bleyle-japon bijzonder opvalt, vooral door de fraaie hals lijn die aan de achterzijde in een klein V-vormig decolleté met knoopsluiting uitloopt. Hoeden zijn er in velerlei model len; kleine, ietwat sportieve dopjes, maar ook grotere geklede exempla ren: een witte hoed met neergeslagen rand, een grote beige hoed met groe ne biezen die mede door het mate riaal een uitgesproken zomers ka rakter draagt. De handschoenen zijn in goede overeenstemming met dit alles, evenals de schoenen en tassen waarbij men veel „roomtlnten" ziet, In de pauze konden do bezoeksters haar hart ophalen aan dc stands die in dc aangrenzende zaal zijn inge richt. Een expositie waar men fol ders van een reisbureau vindt, maar ook dc meubilering voor een woon kamer; dames- en herenschoenen, sportartikelen, maar ook kantoorma chines en een complete auto welke laatste artikelen deze expositie uiter aard ook voor mannen interessant maken. Er is een verloting van hand werken en de netto-opbrengst van deze „manifestatie door vrouwen voor vrouwen" (èn voor mannen komt ten goede aan hot sociaal jeugd werk. Vanavond om acht uur gaan de poorten van deze gevarieerde show nogmaals open. De gemeenteraad, die dinsdag avond in spoedeisende zitting bij eenkwam, heeft de daartoe beno digde besluiten genomen. Beslo ten werd de lening van 82.480 met de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten te Den Haag aan te gaan. Tevens werd houw- grond in het nieuwe uitbreldlngs- filan achter het gemeentehuis aan iet bestuur van de School met de Bijbel in eigendom overgedragen. Op korte termijn zal met de bouw worden begonnen, zodat verwacht wordt, dat de nieuwe school nog voor het eind van dit Jaar gereea zal zijn. Uit impaiêe Het feit, dat drie Zeeuwse gemeen ten gelden voor de scholenbouw be schikbaar hebben gesteld, betekent niet alleen een buitenkansje voor Wolfaartsdijk, maar ook geraakt men hierdoor uit de impasse rond de scholenbouw. Immers, in 1949 kwam de nieuwe Johannes Calvijnschool van de Geret. Gemeente gereed en In 1954 kon de nieuwe openbare lagere school. Prinses Wilhelminaschool, worden betrokken. Ook ln het dorpje Oud-Sabblnge (gemeente Wolfaarts dijk), heeft men na de grondige res tauratie van dè openbare lagere school, ongeveer twee jaar geleden uitgevoerd, de beschikking gekregen over een aan de eisen des tijds aan- gebouw. ieuwe School met de Bijbel, die dus achter het gemeentehuis zal verrijzen, zal bestaan uit drie loka len. Op de zolder wqrdt een banden- arbeidlokaal ingericht, terwijl er voorts een kamer voor het lioofd is geprojecteerd. Een ruime speelplaats met een flinke groenstrook en een rijwielbergplaats zullen de nieuwe school tot een sieraad van hot dorp maken. Kleine schutsluis Vlissingen wordt gerepareerd. Wegens het verrichten van onder houdswerken aan de kleine schutsluis in het Kanaal door Walcheren te Vlissingen zal tussen 16 maai t en 29 maart 1958 met deze sluis niet wor den geschut. Er moet rekening mee worden ge houden, dat het tijdens de uitvoering van voornoemde werkzaamheden mo gelijk of noodzakelijk kan blijken om deze periode te bekorten of te ver lengen. l Advertentie) Lijders aan brandend maaginur voelen itch geen half men». Kunnen geen eten alen ln 't vooruitzicht van zo'n nieuwe itnfnL Rennies herstellen prompt 't even wicht neutraliseren alle overtollig maagzuur ln een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pün, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemak kelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet n&èr om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend VANDAAG Middelburg Electro: „Tosca", 7 en 1.15 uur, H jaar; Schuttershof: Lening voor Natuurkundig Genootschap, 8 uur: Het Trefpunt, Glslstraat: Film voorstelling 2.S.F. „Solanue Du da bist", 8 uur; Restaurant Wohler: Mo torshow De Leeuw. Vlissingen Alhambra: „The rose tat too", 7 en 9 uur, J8 jaar; Luxor: „De zwarte zweep", 8 uur, 18 Jaar: Schel- dokwartler: Toneelvoorstelling Amb- tenarenvereniging Schelde, 8 uur: Kivlet: Les in ontwikkeling der per soonlijkheid, 7.30 uur, Goes Grand: „Brief van een onbeken de vrouw", 8 uur, 18 jaar; Koren beurs: Llbelle-modeshow. Schutters hof: ouderavond openb. U.L.O., 8 uur<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2