PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Amerikaanse kunstmaan na lancering spoorloos Eisenhower: Deurnaar topoverleg niet dicht Met delingsdijk Schouwen wordt binnenkort een begin gemaakt BILT INDONESISCHE BOMMEN OP BITOENG EN SOENGEI DAREH VERWACHT. 201e jaargang - no. 55 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per ■week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 mrt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen duemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. TUSSEN HOOP EN VREES Urenlang vergeefs gewacht op het eerste piepen Op de basis Cape Canaveral in Florida is gisteren een viertraps-Jupï- ter-C-raket afgeschoten met een tweede Amerikaanse aardsatelliet van het type Explorer, die met zijn veertien kg iets zwaarder was dan de verkenner alfa, (op 31 januari gelanceerd) en waarin een kleine band opnemer voor het registreren en doorseinen van wetenschappelijke ge gevens. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft er gisteravond ech ter „enige twijfel" over uitge sproken, of de nieuwe verken ner; de Explorer beta, wel in 'haar baan is gekomen. Drie uur na de lancering ver klaarden Amerikaanse geleerden niet zeker te weten waar de kunst maan is. „Wij verwachten binnen enkele uren zekerheid te hebben." President Eisenhower wachtte woensdagavond met andere functio narissen op het Witte Huis een me dedeling af over het lot van de kunstmaan. Dr. Van Allen, het hoofd van de afdeling natuurkunde van de univer siteit van Iowa, -verklaarde enkele minuten na het afschieten van de beta, dat de nieuwe kunstmaan wel licht honderd keer meer bruikbare gegevens over kosmische stralen zou kunnen verschaffen dan de eer ste Amerikaanse kunstmaan. De wetenschappelijke instrumen ten die men erin plaatste wegen bij na vijf kilo. Zij dienen voor het re gistreren van de temperaturen aan de oppervlakte van de beschermen- Films T-T europese landen loopt terug. In x x België noteerde men zelfs een achteruitgang met 20 en uit een op pervlakkig onderzoek bleek, dat die achteruitgang niet uitsluitend door de televisie werd veroorzaakt. Er school ook een zekere film-moeheid achter. Op zichzelf is dat ver.vhijnsel niet zo bijzonder. Het doet zich op velerlei levenster reinen voor. Men wil dan verandering en wanneer die verandering niet gebo den wordt, daalt de belangstelling. Wat de films in Nederland en in België betreft, kan gezegd worden, dat de produkten van Hollywood nog altijd de markt beheersen. Bijna 500 films per jaar worden ln Nederland geïmporteerd en de helft daarvan komt uit Amerika. Er stroomt dus een overvloed van films Nederland binnen. Ongeveer een vierde deel van deze films trekt pu bliek en ongeveer driekwart van de films moet net met „schrale" belang stelling doen. Zet de vermindering van het film bezoek dóór dan zal die belangstelling nog schraler worden en dan komt men voor dc vraag te staan of dat aantal van 500 importfilms per jaar niet drastisch verlaagd moet worden. De vraag klemt te meer, omdat er zoveel moreel „kaf" schuilt on der de importfilms. In de Eerste Kamer is geklaag'd over de wijze, waarop de centrale keu ringscommissie voor films, haar taak vervult. Te veel films, die handelen over misdaad, echtbreuk, geweldple ging (moord) en buitensporigheden op amoureus gebied, worden voor ver toning vrijgegeven. Vooral jongere bioscoopbezoekers kunnen daardoor gemakkelijk de indruk krijgen, dat dit alles heel gewoon is. In de Eerste Kamer heeft minister Struycken getracht het beleid van dc keuringscommissie te verdedigen. Hij betoogde, dat de misdaden op het doek alleen maar gesuggereerd worden. Als iemand met een Dreinaald in het oog wordt gestoken, dan is dat niet echt gebeurd. Minister Struycken was het niet met een recensent eens, die deze brei naaldvertoning weerzinwekend vond. Dezelfde recensent had er ook be zwaar tegen, dat iemand levend werd gevild en dat alle details van een ge wetenloze moord op een vrouw zorg vuldig werden ontleed. Dat zijn dan volgens minister Struycken slechts gesuggereerde za ken. maar voor de bioscoopbezoeker maakt dat weinig uit. want, voor hem benaderen dc suggesties volkomen de werkelijkheid. Dc „Volkskrant" zegt daarover: „Wanneer wy schrijven dat er te genwoordig in de bioscopen een te veel aan sadistische en psychopati- sche excessen wordt vertoond, dat er gruwelijk wordt gemoord en dat de jeugd wordt vertrouwd gemaakt met gemene dingen die ze niet behoeft en niet behoort te weten, dan vallen dui zenden in het land ons bij. Het Is een niet te loochenen, aanwijsbaar feit, waar niemand meer omheen lean lo pen. De filmmiddelen (montage) laten nu eenmaal 'een grote ruimte, ook voor onoirbare suggesties". En de Leeuwarder Courant schreef .(Vervolg op. pag, 3) de stalenhuid van de kunstmaan, de de'stalen huid van de kunstmaan, de erosie van kosmisch stof en gege vens over kosmische stralen. Een der leidende geleerden van 't leger, dr. Pickering, verklaarde woensdagavond, dat de mogelijkheid bestaat dat de tweede verkenner niet in zijn baan is gekomen of dat de zenders niet werken. Het kan nog wel enige dagen duren voor men al le gegevens heeft uitgewerkt en ze kerheid heeft. Op vragen van ver slaggevers zei Pickering, dat de kunstmaan mogelijk in de oceaan terechtgekomen is. Nayo heeft Russisch voorstel niet verworpen. De Navo heeft gisteren een com muniqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de persberichten als zou dé Navo-raad het Russiche voorstel aan gaande een topconferentie verworpen nebben, alle grond missen. Volgens het communiqué is er door de raad geen enkel besluit genomen en maakt de topconferentie nog steeds een punt van bespreking uit bij de Navo. Inwoner van Yeenwouden bekent brandstichting. De rijkspolitie te Veenvvouden heeft de 24-jarige W. V. uit dat dorp gear^ resteerd wegens het doen van ecu val se aangifte bij een brandverzekerings- maatschapij. Tijdens het verhoor be kende V. de vervalsing en hij gaf eveneens toe zelf op 3 februari j.l. brand in zijn woning te hebben ge sticht. De woning brandde toen tot de grond toe af. V. gooide op de avond van de derde februari, terwijl zijn vrouw afwezig was, een hoeveelheid petroleum over brandbaar materiaal en stak het daarna in brand. Hij ging toen naar zijn ouders, die in de buurt wonen. De dader is voorlopig overgebracht naar de politiekazerne te Quatrebras. Russen willen naar Washington komen President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten nooit de deur zullen sluiten voor een mogelijke top conferentie met de Sow jet-Unie of voor een andere stap die de vrede en de vermindering van spanningen zou kunnen bevorderen. Doch hij was het eens met de visie van zijn minister van buitenlandse zaken Dulles dat dc jongste Russische voorwaarden wat betreft een conferentie van ministers van buitenl. zaken onaanvaardbaar zijn. De president zei dat het nutte loos en gevaarlijk zou zijn een top conferentie te houden, tenzij de agen da en de onderwerpen in die mate zijn voorbereid dat een vermindering van de spanning te verwezelijken lijkt. De president onthulde dat de Rus sen hadden aangeboden de top-confe- rentie in Washington te houden, als dit de Amerikaanse president het best schikte. De Russen hadden be grepen dat zijn speciale positie als staatshoofd en hoofd der regering het voor hem moeilijk maakte uit de Verenigde Staten afwezig te zijn. Eisenhower zeide dat het besluit waar de conferentie gehouden wordt, genomen zal moeten worden als be slist is dat zulk een conferentie ge wenst is. Als het een zeer lange con ferentie zou worden, zou Washington het guhstigst voor hem zijn. Een kor te conferentie kon, wat hem betreft, ook in het buitenland gehouden wor den. Op deze persconfei'entie kwam ook even de kwestie Algerije ter vraagd of hij overwoog Frankrijk sprake. Aan de president werd ge- economische en militaire hulp te onthouden als er geen bestand in Algerije komt. Het antwoord was dat hij nooit met die situatie ge confronteerd was. Maar hij wees er op dat de positie van de Ver enigde Staten in het Algerijnse probleem moeilijk was, omdat Frankrijk een bontgenoot van Amerika is, doch Amerika tevens grote vriendschap heeft voor de volkeren van Noord-Afrika. Op de spoorlijn BrightonVic- toria bxj Croydon in het Engel- se graafschap Surrey botste =g een goederentrein tegen een ff reizigerstrein, waardoor zelfs wagons uit de rails icerden ge- H worpen en kantelden. Hoewel de materiële schade groot was, 1 liep het ongeluk voor de reizi- M gers verbazingwekkend goed af: vier volwassenen en twee ff kinderen werden slechts licht j gewond. Alle andere reizigers 'kwamen met de schrik vrij. Op ff de foto zijn opruimingsploegen reeds bezig orde te scheppen in de chaos. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Speciale weg in Brussel voor vervoer reuze-turbine Een der pronkstukken van de Tsje- cho-Slowaakse inzending naar de We reldtentoonstelling te Brussel is de geweldige Kaplan-tm-bine, de eerste in zijn soort ter wereld. Voor het verveer van deze geweldige machine bic-i; het noodzakelijk in Brussel een speciale weg aan te leggen van het station naar het tentoonstellingster rein. Deze turbine is geconstrueerd voor gebruik in een ruim 70 meter hoge stuwdam en op de tentoonstel- lihg zal een model in werking te zien zijn in een bassin. OM VERBINDINGEN TE VERBREKEN V. S. bezorgd over Caltex-installaties Padang Radio heeft woensdagavond omgeroepen, dat een fregat van de In donesische marine gisteren een bom bardement heeft uitgevoerd op de ha venplaats Bitoeng. in Noord-Celebes. De radio gaf geen bijzonderheden. Volgens hetzelfde radiostation heb ben bommenwerpers van de Indonesi sche luchtmacht dinsdagmorgen een aanval gedaan op de plaats Soengei Dareh, in Midden-Sumatra. Aan deze aanval, die drie kwartier duurde, werd deelgenomen door drie Mitchell- bommenwerpers. In de stad werd lich te schade aangericht, doch het aantal slachtoffers is niet bekend, aldus ra dio Padang. Een woordvoerder van de tegenre gering zei, dat de luchtaanval op Soengei Dareh klaarblijkelijk ten doel had, de verbinding tussen Midden- en Zuid-Sumatra te verbreken. Een veer boot was by de aanval het voornaam ste doelwit geweest. Soengei Dareh ligt aan de weg tussen Padang en Zuid-Sumatra. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft woensdag be kendgemaakt dat de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta opdracht heeft gekregen bij de Indonesische regering te informeren naar wat er waar is van geruchten omtrent ëlannen de olie-installaties van de altex op Midden-Sumatra te bom barderen. De ambassadeur moest de Indonesische regering voor der gelijke acties tegen een Ameri kaanse oliemaatschappij waar schuwen. Volgens een bericht ln de „Straits Times" van gisteren heeft de tegenre gering in Midden-Sumatra, te Singa pore de beschikking over een bedrag van ongeveer 40 miljoen Maieise dol- Prins AU Khan, die is benoemd tot afgevaardigde van Pakistan bij de Verenigde Naties, heeft in het gebouw van de V.N. te New York zijn geloofsbrieven ff aangeboden aan secretaris-ge- ff nera'al Dag Hammarskjöld. De foto geeft hiervan een beeld. Rechts de prins. Illlllll EERSTE AANBESTEDING OP 26 MAART A.S. HET ZIET ER thans naar uit, dat nog dit jaar zal worden be gonnen met de aanleg van de veel omstreden delingsdijk door Schouwen. Op 26 maart aan staande zal namelijk worden aanbesteed de bouw van een dui- kersluist, waardoor de lioofd- waterleiding van 't waterschap Schouwen zal worden geleid, '11 duikersluit, die te zijner tijd in de delingsdijk zal vallen. Voorts is rijkswaterstaat thans bezig met 't bestekklaar maken van de plannen voor de eigenlijke dijk, zodat die vermoedelijk om streeks de helft van dit jaar kan worden aanbesteed. Zoals men zich zal herinneren, be stond er destijds een meningsverschil tussen het waterschap Schouwen en de rijkswaterstaat over de vraag of deze dijk al dan niet moest worden aangelegd, welke meningsverschil uiteindelijk leidde tot een beslissing van minister Algera: er komt wél een dijk, doch een lagere dan aan vankelijk in de bedoeling lag! Er is sindsdien een intensief overleg ge weest tussen rijkswaterstaat, pro vinciale waterstaat, herverkaveling en waterschap Schouwen, zodat de thans ontworpen dijk geheel past in het nieuwe plan van wegen en water lopen van het eiland. De delingsdijk begint bij de nieu we zeewering bij de Schelphoek, loopt tussen Serooskerke en de daar ter plaatse staande woning van de dijkgraaf van Schouwen, de heer J. Klompe en gaat dan in nagenoeg oost-westelijke richting naar Brouwershaven (bij de hoeve „Mon Génie"). De hoogte van de dijk zal uiteindelijk 1.75 meter bo ven N.A.P. bedragen, maar wordt bij aanleg eerst 2.10 meter, omdat gerekend moet worden op inklin king van de bodem. Op het laagste gedeelte van Schou wen zal de hoogte boven maaiveld ongeveer 3.50 meter bedragen, doch bij Brouwershaven, waar de bodem vrij hoog ligt, zal de dijk nauwelijks boven maaiveld uitkomen. Er wordt een asfaltweg op aangelegd, die een breedte krijgt van 6 meter. Aan bei de zijden van de weg komen flauwe belopen (1 op 6.5 a 1 op 7), waar door echter wel de breedte op het maaiveld aanzienlijk wordt: 55 me ter maximaal. Het dijklichaam wordt van zand gemaakt, afgedekt met grond, die geschikt is voor een goede gras mat. De aanleg zal voor Schouwen niet onbelangrijke gevolgen hebben, want tot dusver is op de plaats, waar de dijk zal komen, in het herverkave- lingshlok grond uitgespaard. De we gen, die in de toekomst de dijk zul len kruisen, zijn tot dusver niet ver der aangelegd dan tot de plaat», waar de helling van de nieuwe dijk zal be ginnen. Zodat het op menige plaats nogal „rommelig" is Die wegkruisingen zullen alle met flauwe opritten over de dijk worden gelegd. Dat geldt niet alleen voor de landbouwwegen, maar ook voor de provinciale weg bij Serooskerke, waar ter plaatse voorts nog een restant van de ramp, de Kiompegeul, nage noeg zal worden gedicht. De zwaar beschadigde huizen, die zich daar bevinden, worden opgeruimd. De weg van de delingsdijk zal bij Seroos kerke uitmonden op de provinciale weg. terwijl voor een goede aan sluiting met het dorp zal worden gezorgd. Bij de boerderij „Mon Gé nie" bij Brouwershaven komt de aan sluiting met de provinciale weg al daar. Bij de Zwaardweg wordt een duikersluis gebouwd ten behoeve van de ontwatering in het z.g. Prunge-ge- bied, het laagste deel van Schouwen, voor zover het gelegen is ten noorden van de nieuwe dijk. Bij de hoofdwaterleiding van Schouwen wordt zoals hierho- j ven gemeld een grote duiker- j (Vervolg op pag. 8) I lars 46 miljoen in Ned. Courant). Volgens de „Straits Times" is dit be drag de opbrengst van de ruilhandel in rubber, kopra en rijst tussen 3lid- den-Sumatra en Singapore. Soekarno-Hatta In de Indonesische hoofdstad worden op het ogenblik alle andere problemen, waarvoor de republiek zich ziet gesteld, overschaduwd door de vraag of er werkelijk een mogelijkheid bestaat, dat president Soekarno en oud-vice-president Mohammad Hatta de tussen hen bestaande kloof zullen kunnen overbruggen, waardoor Hatta op dit kritieke ogenblik deel zou kun nen nemen aan de centrale rege ring. Onbekende onderzeeër voor kust van Noorwegen. Eenheden van de Noorse marine, op manoeuvre in de Fjoeïnef jord bij Ber gen, hebben dinsdag een onderzeeër van onbekende nationaliteit waarge nomen, zo is woensdag officieel door de marine te Bergen bekendgemaakt. De bemanning van een motortorpe doboot had een periscoop gezien wel ke waarneming door een radarpost was bevestigd. Ondanks een uitge breid onderzoek had men niets meer kunnen ontdekken. Vragen aan minister over spaarbank te Ammerstol Het lid van de Tweeede Kamer de heer Pechar heeft aan de minister van financiën gevraagd of het juist is, dat de spaarbank te Ammerstol niet onder het toezicht stond, zoals dit is geregeld in de wet toezicht kre dietwezen. Hij vraagt tevens of de minister wil meedelen welke daarvan de oorzaken zijn en of de minister bereid is maatregelen te nemen, waardoor gebeurtenissen, zoals zich die bij genoemde spaarbank hebben voorgedaan, zoveel als mogelijk is geworden voorkomen. Caféhouder schoot lastige klant in benen. In de politiekazerne van Leek is ingesloten de caféhouder J. H. uit Lettelbert, die dinsdagmiddag tijdens een hevige ruzie met een klant, de veehouder J. S. uit Zevenhuizen, zijn belager met een jachtgeweer in de benen schoot. S. moest worden over gebracht naar het academisch zie kenhuis te Groningen. H. zal voor de officier van justitie in Groningen worden geleid. De ruzie was ontstaan over de be taling van de consumpties. S. wei gerde te betalen, greep een fles en wilde daarmee de caféhouder op het hoofd slaan. Toen de man achter het buffet drong, greep de caféhouder zijn jachtgeweer, waarvoor hij een vergunning heeft, en loste enkele schoten. LAGERE TEMPERATUREN. Enkele buien, maar ook opklarin gen. Krachtige en langs de Wadden- kust tijdelijk stormachtige noordwes telijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 7 maart Zon op 7.14 onder 18.29 Maan op 21.20 onder 7.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1