NIEUWS UIT ZEELAND DE VIJF RIETVINKEN De noodlottige roos WALCHEREN WOENSDAG 5 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT. Bevordering De heer C. J. Buissing, hoofdcom mies in vaste dienst bij het district bureau voor arbeidsvoorziening t« Middelburg-, is ingaande 1 januari 1958 bij Koninklijk Besluit bevor derd tot hoofdcommies-A. MIDDELBURG „Afdeling van de maand" De Partij van de Arbeid voert thans een ledenwinst-actie over het gehele land. De afdeling, die in een bepaal de maand de grootste ledenwinst, be reikt, wordt „afdeling van de maand". Over de maand februari is dit de afdeling Middelburg. Districts- en kadervergadering van bond „Mercurius" De algemene bond „Mercurius" hield te Middelburg een districts-kaderver- gadering in „De Gouden Poorte". Voor een talrijk en aandachtig ge hoor hield bestuurder J. v. d. Ham uit Rotterdam een inleiding over „Rechtvaardige Verdeling" naar aan leiding van de wetenschappelijke stu die „Wenkend Perspectief van het N.V.V". Verschillende aspecten wer den hier belicht zoals: Onderwijsver nieuwing, verkorte arbeidstijd en nut tige en zinvolle vrijetijdsbesteding. Duidelijk kwam hier de noodzaak van scholing van het kader naar vo ren, maar tevens de opwekking om de organisatie te vergroten, daar naast wetenschap, de machtsvorming een belangrijke factor is. Des avonds werd deze bijeenkomst besloten met een causerie door Jan de Troye, radio-reporter van de Vara over zijn ervaringen bij het radio wezen. Deze ervaringen werden op bfzonder humoristische wijze ge bracht. OOSTKAPELLE Jaarfeest geref. meisjesvereniging „Martha" De gereformeerde meisjesvereniging „Martha" hield dezer dagen haar jaar feest in het verenigingsgebouw te Oostkapelle, onder leiding van de pre sidente, mej. A. Hillebrand. De meis jes voerden een vlot programma van zang, muziek en schetsjes op, terwjjl mej. J. Wondergem een inleiding hield over feestvieren. Na de pauze volgden met medewerking van enkele J.V.-ers de opvoering va.n liet toneel stuk „Nienke" onder regie van de heer J. Vos. Jaarvergadering School met de Bijbel De jaarvergadering van de vereni- Sng „Een school met de Bijbel" te ostkapelle, werd dezer dagen onder leiding van de heer J. de Kam gehou den. Uit de jaarverslagen van de se cretaris en penningmeester bleek dat in 1957 131 leerlingen de school be zochten. De aftredende bestuursleden de heren J. de Kam en P. de Visser werden herkozen. Ds. De Groot sloot deze avond met dankgebed. Jaarvergaderin melkcontrole- vereniging De melkcontrolevereniging te Oost kapelle kwam dezer dagen in jaar vergadering bijeen onder leiding van de heer J. Coppoolse. Uit de jaar verslagen bleek, dat de vereniging nu 28 leden telt met in totaal 165 koeien, die regelmatig gecontroleerd werden, terwyj de' vereniging thans twee con troleurs in dienst heeft. Naar de pro vinciale vergadering werd de heer Joh. Maljaars afgevaardigd. De con troleur, de heer J. C. Volmer, gaf in rubrieken de beste produktiedieren aan en stelde er de onrendabele die ren tegenover. Vervolgens besprak de heer Stroo, hoofdcontroleur, het toe komstig onderzoek van de melk op eiwitgehalte. AAGTEKERKE Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling Aagtekerke van de N.C.V.B. hield onder leiding van haar Sresidente, mevrouw Willemse-Breu- ink, haar jaarvergadering. De pre sidente heette de gewestelijk presi dente, mevrouw De Jong, en de pro pagandiste, mevrouw Baars, en de secretaresse, mevr. Van Bennekom. en enkele afgevaardigden uit andere gemeenten welkom. Hierna werden enkele voordrachtjes en gedichtjes voorgedragen, terwijl de avond beslo ten werd met het tableau „Van de wieg tot het graf". Op de volgende vergadering op 18 maart zal de heer Van Bennekom spreken over het on derwerp „In de branding". Regionale vergadering Verbond van Werkgevers Het verbond van Nederlandse werk gevers zal in samenwerking met het Centraal Sociaal Werkgeversverbond op 13 maart a.s. in „Britannia" te Vlissingen een regionale vergadering beleggen, waarin als algemene onder werpen aan de orde komen: de huidi ge aspecten van de loon- en prijspoli tiek en de Europese Economische Ge meenschap en de vrijhandelszone. Beide onderwerpen zullen zowel van de zijde van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond als van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers worden ingeleid. In deze vergadering welke onder voorzitterschap zal staan van de heer J. W. Hupkes, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", zal voorts mr. G. C. van Dijk spreken over de plannen voor een nieuwe opzet van de ar beidersverzekering. Vergadering Groene Kruis De afdeling Veere van het Groene Kruis hield dezer dagen in de boven zaal van „Het Lammetje" een le denvergadering onder voorzitter schap van de heer S. Kodde. In zijn openingswoord heette de voorzitter dokter J. Oosterhof, die voor de eer ste maal op 'n Groene Kruis-verga- dering aanwezig was, hartelijk wel kom. Het voorstel van het bestuur om zuster Baardolf tot erelid van de vereniging te benoemen werd aange nomen. Het bedrag voor zusterhulp bij een bevalling is van 15,tot 25,verhoogd. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren S. Kodde en J. Bak ker, werden zonder hoofdelijke stem ming herkozen, terwijl de heren J. A. A. Mol te Veere en P. Franke te Gapinge in het bestuur werden ge kozen. De heer De Vos uit Gapinge vertoonde aan het einde van de avond enkele kleurendia's. •eniging voor Christelijk Volks- vgs te Biggekerke kwam in le- BIGGEKERKE Christelijke kleuteronderwijs vergaderde De vereniging voor chr. kleuteronder wijs te Biggekerke kwam in een le denvergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer J. Goedbloed. De inkomsten van de vereniging over troffen de uitgaven met ongeveer 125,Aan de voormalige pénning- meester van de vereniging, do heer W. Janse, (thans te Zuotelande), werd een geschenk aangeboden in de vorm van een oude afbeelding van de her vormde kerk. De heren J. den Hóllander en C. Brug man werden als bestuurslid herko zen. De voorzitter kon de door de ar chitect, ir. Rothuijzen te Middelburg, ontworpen en in tekening gebrachte nieuwe kleuterschool laten zien, wel ke nog naar de bouwkundig inspec teur moet worden gezonden. Tevens deelde hij mede, dat de gemeente ook reeds stappen heeft gedaan om te ko men tot de stichting van een i^euwe school, door te besluiten een geldle ning voor de aanleg van de straat aan te gaan. Tijdens de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlin gen te bezichtigen. Daarna lichtte de leidster haar werkmethode toe. Christelijk Volksonderwijs De verei onderwijs w„ denvergadering"bgeen onder voorzit terschap van de heer P. Wijkhuijs. Al vorens met het huishoudelijk gedeelte van de vergadering te beginnen hield heer R. Nonnekens, hoofd van de Prinses Ireneschool te Middelburg, 'n causerie over het buitegenwoon lager onderwijs in het algemeen en het werk aan zijn school in het bijzonder. Na de causerie, die met grote aandacht werd gevolgd, volgde een drukke be spreking, waarbij de heer Nonnekens werk van zijn leerlingen en enkele leermiddelen demonstreerde. Het verslag van de penningmeester vermelde een tekort in de verenigings kas van ongeveer 200; voor een ge deelte veroorzaakt door belangrijke uitgaven voor eenmaal. De voorzitter wekte echter de leden op de contribu tie voor de vereniging vrijwillig te verhogen, opdat de financiële positie gezonder kan worden. Jaarvergadering Ziekenkas Vorige week kwam de ziekenkas „Draagt Elkanders Lasten" te Big gekerke bfleen voor haar 20e jaarver gadering, onder leiding van haar voorzitter, de heer W. de Witte. Uit het verslag van de penningmees ter bleek dat er in 1957 1087,46 aan ziekengeld was uitgekeerd ofwel 76,2 procent van de ontvangen contribu tie. Uit het financieel verslag over 30 jaren bleek, dat de gemiddelde uit kering ziekengeld 71,5 procent van de ontvangen contributie bedroeg, zgnde een bedrag van 12.969,29. Het batig saldo is gegroeid tot 5645,70. De secretaris wees in zgn 30 jarig overzicht op de vele hulp die zowel by ziekte als by ongeval is verleend, en gezien de lage premie heffing en langdurige uitkering, op het bestaansrecht der ziekenkas. Het ledental is thans gestegen tot 42. De verdere punter^ van de agenda werden vlot afgewerkt, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank aan de aanwezigen. WESTKAPELLE In „Westkapelle herrHst" werd zater dag de mooie en treffende film „De twee wezen" vertoond. Toneel In het Nederlands hervormd jeugdge- bouw te Westkapelle voerde de to neelgroep A.G.V. uit Vlissingen op voortreffeiyke wijze het toneelstuk „De schipper van de Maartje Jacoba" op. O.- EN W.-SOUBURG Feestdag „Zuidwesters" De korfbal-, volleybal- en gymna stiekvereniging „Zuidwesters" te Souburg heeft een geslaagde feest dag gehouden. In de middaguren van deze dag was er in zaal „Reho- both" een poppenkastvoorstelling door Ali Ben Lux, die bij de ruim 260 kinderen bijzonder in de smaak viel, 's Avonds bood het gezelschap van Rien de Jonge uit Kloetinge de oudere leden en belangstellenden een gevarieerd programma „Van alles wat" aan, waaraan voorts meewerk ten „de zingende zusjes Loes de Vries en Billy Rix." Deze feestdag werd georganiseerd door de ver schillende afdelingen en het vereni gingsbestuur. Ned. Chr. Vrouwenbond Vrijdag werd de ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwen Bond te Souburg gehouden. Als spreker trad op de heer Ro bijn uit Amerika, die een lezing hield over de geestelyke verzorging aldaar. ZOUTELANDE Rijksgoedkeuring nieuwe school By de dienst van Bouw- en Woning toezicht is de rijksgoedkeuring uit Den Haag ontvangen voor de bouw van de nieuwe christelijke school te Zoutelande. Sloop gaai voort De sloop van de panden te Zoutelan de, die wijken moeten voor de uit voering van het zeeweringcnplan, gaat onverminderd voort. De firma Hense en Hoornick heeft wederom een achttal panden aangenomen om te slopen voor de prgs van 3112, .-<&z tWfentioeeh fit! Net voor deze belongrijke bespreking..!n procKl von een opkomende verkoudheid. Ik nam twee 'ASPRO'4 en... wèg verkoudheid, wèg hoofdpijn! 'ASPRO' helpt direct, is onschadelijk en irriteert de maag niet! Jaarvergadering School met de Bijbel De vereniging tot stichting en in standhouding van de school met de Bgbel te Zoutelande hield haar één en veertigste jaarvergadering. Zowel in het openingswoord van de voorzit ter, ds. J. F. Wagener, als In het jaarverslag van de secretaris kwam de nieuwe schooi aan de orde. De leden machtigden het bestuur de waarborgsom voor de nieuwe school te verhogen tot 30.000, De heren S. van Sluys en A. Jobse werden als bestuursleden herkozen, terwyi de heer J. Wisse jr. tot lid van de controlecommissie werd be noemd. Het batig saldo van de ver eniging bedraagt over 1957 575,83. Daar de rgksgoedkeuring voor het bouwen van een nieuwe school bin nenkort verwacht wordt, hoopt het bestuur binnen afzienbare tgd tot de aanbesteding te kunnen overgaan. Jaarvergadering „Ons Belang" De geitenfokvereniging „Ons Be lang" te Boudewijnskerke hield onder voorzitterschap van de heer J. Mal jaars haar jaarvergadering. De vere niging telt 18 leden met in het totaal 40 geiten. Op de krinkeuring te Mid delburg behaalde „Ons Belang" 10 medailles en enkele geldprgzen. Als bestuurslid werd de neer IC. Kleine- pier herkozen. De heer P. J. Kleine- pier zal als afgevaardigde de alge mene vergadering bezoeken. Inenting tegen polio Ten huize van dokter H. Frima te Zoutelande werden in februari 48 kin deren (geboren in ,52-'53-'54-,56-'57) ingeënt tegen kinderverlamming. In aanmerking kwamen echter 100 kinderen. MEUSKERKE Ouderavond christelijke lagere school. Dezer dagen werd de ouderavond van de christelijke school te Meliskerke gehouden. Nadat de voorzitter van het bestuur, de heer W. de Buck, de talrijke aanwezigen welkom had ge heten, gaf het bestuurslid J. Wisse een overzicht over het onderwijs van vroeger en van nu. De meisjes van de zesde klas zongen enige liederen en de leerling Tom Bommeljé hield een voordracht. Hierna kregen de ouders de gelegenheid het werk van hun kinderen te zien. Onderwijzer A. Franke vertoonde vervolgens licht beelden. Mejuffrouw De Koning sprak over „De leugen in het kinderleven". Onderwijsbenoeming Tot hoofd aan de chr. streekschool „Boaz" te Meliskerke is met ingang van 1 juni 1958 de heer J. Zandee be noemd, thans onderwijzer aan de chr. school te Rijssen (Overljsel) en voor heen te Scherpenisse. A.R.-kiesvereniging vergaderde. De A. R.-kiesvereniging te Melisker ke vergaderde onder voorzitterschap van de heer W. de Buck. Er werd be sloten om propagandamateriaal aan te schaffen voor de aanstaande ver kiezingen. De heer L. A. van Splun- der, gemeentesecretaris van Koude- kerke, sprak hierna over het beleid van het gemeentebestuur en van Pro vinciale Staten. Na zijn inleiding volgde een geanimeerde bespreking. SEROOSKERKE (W.) Uitslag verkoping Notaris J. A. Janse de Jonge t( Middelburg, heeft op woensdag ir het café van de heer Huijsse te Se- rooskerke, publiek verkocht: drie huizen met werkplaats en schuur en tuingrond, aan de Vrouwenpolderse- weg nummer 7, 9 en 11 te Seroos- kerke, samen groot 17.80 A. In koop toegewezen aan de heer J. A. de Ligny te Serooskerke, voor an f 9.f de som van 1 9.025.- Z.L.M. vergaderde De afdeling Serooskerke (W.) van de Z.L.M. hield een ledenvergadering in het café „Westdorp" onder voor zitterschap van de heer P. de Buck. Als spreker trad op de heer C. P. J. van Iwaarden, adjunct-secretaris van de Z.L.M. met als onderwerp „De Landbouw in het Nederland van he den". De heer W. C. Sinko vertoonde daarna enige kleurenplaatjes die ge maakt waren tijdens de ZJL».M.-ex- cursie in Frankrijk. E.H.B.O.-examens Dokter D. N. van Gelderen heeft in Sei'ooskerke (W.) aan zes leden van de plaatselijke E.H.B.O.-vereniging het examen afgenomen ter verkrij ging van het diploma voor het ver lenen van eerste hulp bg ongelukken. Alle kandidaten slaagden. Het zgn de dames M. BooneHoogstrate en S. DekkerDe Nood en de heren A. Janse Mzn., Chr. Koole, H. Legten en J. L. Smalheer. De cursus werd geor ganiseerd door de afdeling Seroosker ke van de E.H.B.O. onder leiding van dokter Schep voor het theoretische gedeelte en de heer A. Schipper uit St. Laurens voor het praktische ge deelte? 25G. Oe twee jongens trapten stevig door, vooral toen 7.e eenmaal op de dijk beland waren. Maar ze bleven bij elkaar. Nu eens reed Riek een stuk voorop dan weer Henk. Zij wisselden elkaar af zoals wielrenners dat doen. En dat was maar goed ook, want er stond een harde wind die hen soms pal ln hel gezicht blies. ,,'t Is eindelijk droog!" riep Henk na enige tijd. Hij richtte zich even op om de kraag van z'n regenjas wat los te maken. Riet kmekte. „We naderen Mild- berg", zei hij. „Als we de volgende bocht om zijn moeten we het zien liggen". Als paarden die de stal roken, legden zij er nog een schepte op en tien mi nuten later reden zij het dorp Dinnen. x Was opvallend druk crp straat en in de nabijheid van de Jachthaven zag het zelfs zwart van de mensen „Hé daar, kijk nou 's evenl" schreeuwde Henk eensklaps, terwijl hij uit alle macht op zijn rem ging staan. Riek remde van de weeromstuit mee en omdat de weg zo modderig was slipte hij bijna. „De wagen van m'n vader", riep Henk, in opperste verbazing wijzend naar een langs het trot toir geparkeerde auto. De wagen zag er bijzonder mod derig uit. Hij had blijkbaar een lange tocht achter de rug. Officiële publikaties MIDDELBURG. AANPLAKKEN VERKIEZINGSBILJETTEN. Burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekend, dat verklezing»- blljetten gratis doch uitsluitend met door de Dienst van Gemeentewerken te verstrekken plakmiddel mogen wor den aangeplakt op de rchuttlng van het Stadhuis (niet op het bord) in de Lange Noordstraat, en op de muur van de gas fabriek aan het Molenwater (niet op de daar aanwezige aanplakborden). Middelburg, 1 maart 1958. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: P. Davldse—Vader, d.; F. Jansen—Matthijsse, d.; J J. Eerland— Tanls, z.; W. Kasteleljn—Seymour, d.; E. Wolfswinkel—Muskee, z. Getrouwd: J. Leijnse, 20 j. en T. Mari- nissen, 21 J.; A. C. Minderhoud, 25 j. en S. S. Jakobsen, 22 j.; H. de Ruyter, 22 J. en E. J. Kramer, 26 j.; F. Hallatu, 25 J. en W. I. Rhebok. 21 j.; J. Wijnen, 26 j. en M. Don, 34 j.; M. Nllsse, 24 J. en P. de Visser, 22 j. Overleden: P. van den Hoek, 77 J.; B. L. de Graaff, 49 j„ echtgenoot v. E. de Blaeij; D. Korporaal, 68 j., echtgenote v. S. Taal; J. H. Forée, 72 j-, echtgenoot v. P. J. van Leeuwen; R. H. H. Wlchertjes, 39 j„ echtgenote v. M. J. van Minnen; T. R. Zegel, 76 J., weduwn. v. E. Boo gaard; A. H. Hack, 64 j. RITTHEM Getrouwd: W. Wondergem, 25 J. en L. P. Pouwer, 20 j. Overleden: P. Roelse, 84 J., weduwn. v. A. van den Broeke. MELISKERKE. Ondertrouwd: C. Davldse, 23 J. en J. Kerkhove, 22 j. J. Meljers, 23 j.' en C. de Korte, 20 J, Overleden: P. Sturm, 77 j., wedn. van E. Flipse. BIGGEKERKE. Bevallen: M. de Korte—de visser, d. SINT LAURENS. Bevallen: J. M. E. Bimmel—De Vries, z. T. Vader—Dingemanse, z. Ondertrouwd: P. Wassenaar, 25 J. en J. de Buck, 28 J. Overleden: J. W. Davidse, 62 J., echt genoot van J. s, Janse. M. de Voogd, 79 j^ weduwe van B. W. Christiaanse. C. van Sorge, 80 j., weduwnaar van J. W. Ton. GRIJPSKERKE. Bevallen: C. Jaspersevan Sluijs, z. E. Riemens—Wisse, z. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Bevallen: C. Joosse—FIUus, d. OOSTKAPELLE. Bevallen: A. Buitelaar—Poppe, d. L. Minderhoud—Minderhoud, z. Getrouwd: S. C. Bommeljé, 25 j. en M. van Wijk, 22 J. Overleden: J. S. Cevaal, 71 J.. echt genote van W. Sprayt. A. Meyers, 34 j., echtgenote van C. Geldof. ARNEMUIDEN. Bevallen: J. M. van Belzen—de Nooijer, z. L. Siereveld—Grootjans, d. Getrouwd: W. van Belzen, 24 j en C. de Nooijer, 20 j. I. Boone, 24 j'. en M. P. Klaasse, 21 j. Overleden: C. Bliek. 81 J.. weduwe van J. J. Wijkhuijs. Ambonese gezinnen verhuizen Vorige week vertrokken 15 Ambo nese gezinnen uit de woonoorden aan de Zouteweg en de Wilgen weg naar een nieuw gebouwd woonoord te Krimpen aan den IJssel. Deze ver huizing stond in verband met het feit, dat de mannen van deze gezin nen werkzaam zijn te Rotterdam. De vrijgekomen ruimte in de Krui- ningse woonoorden zal worden Inge nomen door bewoners uit andere woonoorden, hoofdzakelijk uit het woonoord Rodanborgh te Aarden burg. FEULLHT0N Ze deed haar brief in de bus en kocht de kruidenierswaren. Er waren heel weinig mensen op de been. Enige kinderen maakten een glijbaantje en gooiden met sneeuwballen, maar hun ouders bleven op zulk een ijskoude dag liever thuis. Ze bekeek al de win kels en kocht een boek voor Richard, een paar gebreide wanten voor De- nise die ze geregeld kwijt was en haar zielig-rodé handjes aan mede lijdende voorbijgangers liet zien een kerstkaart voor mevrouw Bunce, een tulnkalender voor John en een kookboek voor Janet. Ja. ze was laat met haar kerstinkopen, want de meeste mensen hadden hun pakketten al ter post bezorgd. Nu, héél om vangrijk was haar geschenkenlijstjc niet. Vorige Kerstmis had ze Harold nog niet eens gekend en reeds op ge spannen voet met Don gestaan, zodat het voor haar gèen bijster prettig HILLARY WAYNE feest was geworden. Wat zou liet nu zijn, vroeg ze zich enigszins opge wonden af, hevig benieuwd hoe haar relatie met de zonderlinge familie op Gander Green zich verder zou ont wikkelen. O, als die Gemma er maar niet was, zou alles zo veel eenvoudi ger zijn. Misschien zou ze ln de loop van de week wat minder vijandig worden, maar dat was niet bepaald waarschijnlijk... „Neem me niet kwalijk, maar ik geloof dat U de plaatsvervangster van Pat Hayman is!" klonk een haas tige stem achter haar, zodat ze zich met een ruk omdraaide. Zij zag een al wat oudere vrouw met een hoog rood glimlachend gezicht, gummi laarzen, een versleten regenmantel en een hoedje als een elerwarmer, ver vaardigd uit rode en gele wol. De wat zonderlinge verschijning droeg een hele lading dennetakken, waar over ze af en toe bijna struikelde. „Ja, in zekere zin wel," antwoordde Lorraine, meteen de helpende hand reikend. „Ik ben Lorraine... Lockett. Kan ik ook wat van die lakken voor U dragen?" „Als je wilt, graag kindlief. Ik breng ze naar de kerk. We kunnen ze in het voorportaal achterlaten voor de versierders. Indertijd deed ik daar zelf aan mee, maar ik viel op een ge geven ogenblik van een ladder en toen zei mijn man de dokter hier, weet je kort en goed: „Dat niet meer! Ik heet Fairey!" voegde het vrouwtje er nogal onverwacht bij, terwijl ze naast Lorraine voortliep, die vriende lijk glimlachte, blij dat ze geen tekst en uitleg behoefde te geven. Die vreugde was echter van korte duur. „Is Pats moeder weer ziek?" vroeg de doktersvrouw. „Och, die arme Leirhs hebben 't erg moeilijk, nietwaar?" Ditmaal zou een glimlach niet af doende zijn! „Ik weet heus niet, waarom Pat weg moest," zei Lorraine naar waar heid. 't Kwam allemaal erg plotse ling." „Nu, gelukkig maar dat Martin U heeft gevonden, is 't niet? Die arme Jongen heeft het toch al niet te best. O." bedacht mevrouw Fairey tame lijk laat, „misschien kent U de fami lie nog maar oppervlakkig." „Ik heb ze gisteren voor het eerst in mijn leven ontmoet." „O juist. Nu, U zult zeker van Mar tin houden; dat doet iedereen!" Me- i Advertentie i ROOK MINDER of stop er mee! vrouw Fairey struikelde over een af hangende tak maar richtte zich als door een wonder weer op. „Daarom is liet juist zo, zo diep treurig... het on geluk dat op hufi familie rust. We zullen 't kerkhof oversteken; lk zal blij zijn als ik dit goedje kwijt ben." Meteen opende ze het kleine houten hekje en liep over het besneeuwde pad dwars door de verweerde oude grafstenen, die nu, eveneens met sneeuw bedekt, een wat ongewone aanblik opleverden. Lorraine volgde met haar z\\rare last slechts moei zaam. „Sst!" zei mevrouw Fairey, zich eensklaps omdraaiend en een waar schuwende vinger opstekend, „als zi binnen aan 't versleren zijn en ons horen, vragen ze misschien of we wil len meehelpen en U kunt zich niet op het vallen van een ladder beroepen, nietwaar?" Meteen ging mevrouw Fairey plechtig op haar tenen verder, «met Lorraine, die slechts moeilijk haar lachlust bedwong, achter zich aan. Ze legden hun dennegroen neer en maakten toen dat ze wegkwamen. Ditmaal volgden ze een ander pad, tussen minder oude graven. Mevrouw Fairey bleef bij een klein grafje staan en haalde, tot Lorraine's verba zing, een papieren zakje te voorschijn, dat ze erover leegschudde. terwijl ze bijna opgewekt zei: ,,'t Zijn maar kruimels; die breng ik hier altijd. Hij hield meer van vogels dan van bloc? men." Daarna veegde ze het besneeuwde gras van 't zerkje af, zodat Lorraine het opschrift kon lezen: „Robin Fai rey. negen jaar oud." „Die kruimels zijn wel een goed idee. dunkt me." sprak ze zachtjes. „Kijk, daar is al een meesje." „Ja, die wachten hier altijd op me. Vroeger kwam ik elke dag, maar sinds die geschiedenis met de ladder ben ik een beetje laks geworden. Weet U wat," ging mevrouw Fairey, plot seling oplevend, voort, „we zullen j hun later wat kruimels van de kerst cake brengen! Alleen moeten we het niet aan anderen vertellen; die vinden het lang niet allemaal goed. Ze be weren, dat het de muizen aanmoe digt." „Nu. waarom zouden muizen niet nu en dan worden aangemoedigd?" opperde Lorraine. „Die beestjes heb ben het waarlijk hard genoeg; kerk- muizen vooral." Het tweetal lachte elkaar in de reeds vallende schemering toe. Lor raine besefte, dat mevrouw Fairey niet uitsluitend aan de gevolgen van haar val leed, maar mocht haar daar om toch wel. Ze liepen voort tot haar begeleidster bij een ander graf stil hield, ditmaal een groot vierkant ge welf met een ijzeren hek eromheen. „Hier zijn de Leighs begraven," zei ze op conversatietoon, precies, alsof ze zou vertellen: „Hier woont Mary." Lorraine keek huiverend naar de namen op de zijkanten van het ge welf: James, Henry, Louisa, diens weduwe. Nog een Barbara, gestorven om en nabij de jaren negentig. Ook een Martin, geboren 1760, gestorven op de leeftijd van zes jaren, drie maanden en elf dagen... Ze sloeg vlug namen over en las die van George Leigh, met een datum waaruit dui delijk bleek, dat hij de vader van de tegenwoordige Barbara en Martin moest zijn. „Ik heb hem gekend," merkte me vrouw Fairey op. „Een echte dwinge land. O, zoiets moet je op kerkhoven eigenlijk niet zeggen. Nu, we zullen maar weggaan, anders moeten we toch nog meeversieren. Maar heus. de man was veel te streng, zie 1e. Ik had dikwijls medelijden met Barbara, die circa tien jaar zal zijn geweest toen ik haar leerde kennen. Ze hield van hem en ik vind het erg om van een tiran te houden. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9