LEZERS SCHRIJVEN VenkcJk Moergestel waakt 's nachts uit angst voor branden WYBERT POSTKANTOOR TE OOSTBURG - VERNIEUWD - HEROPEND Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT. WOENSDAG 5 MAART 1958 MODERN INGERICHT Mej. Aalbregtse bood mr. Hoekzema de sleutel aan. Dinsdagmiddag is hot verbouwde en vernieuwde postkantoor van Oost burg in de Bredestraat offici eel heropend. Zes maanden had het personeel van de P.T.T. zich beholpen met de voorkamer van de woning van zijn directeur, de heer I. W. Vas- seur, maar toen gistermiddag om precies één uur burgemeester K. Hoekzema van Oostburg de met lin ten in de kleuren van zijn gemeente getooide sleutel omdraaide, was er aan dit „bivakkeren" officieel een einde gekomen. De sleutel van het „verjongde" postkantoor was hem op een steinpelkussen aangeboden door de waarnemend directeur van het postkantoor de heer Vasseur was wegens ziekte verhinderd mej. C. M. Aalbregtse. Op dit originele P.T.T.-stempel- kussen lag de sleutel, geflankeerd door twee blokjes postzegels, die met de getallen van openingsdatum en openingsuur, waren afgestempeld. Het stempelkussen. dat de burge meester met de postzegels als herin nering werd aangeboden, zal een plaatsje krijgen in het in aanbouw zijnde nieuwe gemeentehuis. Eenmaal „binnen" wierp mr. Hoek zema zich op als de eerste „klant", kocht een postzegel van een gul den, plakte deze op een vel papier, liet de zegel afstempelen en of freerde op zijn beurt dit geheel aan mej. Aalbregtse. De genodigden, onder wie de he ren D. Bosman, de plaatsvervangend hoofddirecteur van de P.T.T., P. J. Waale, de directeur van het postdis- trict ZeelandWest-Brabant, J. C. W. Jobse, burgemeester van Rilland- Bath, in zijn kwaliteit van verte genwoordiger van de P.T.T.-Kamer voor Zeeland. A. G. Th. Laagland, districtshoofd van de Rijksgebouwen dienst en Ph. A. de Vuijst, als verte genwoordiger van de Kamer van Koophandel, maakten vervolgens een rondgang door het gemoderniseerde postkantoor. Zij troffen daar 'n ver ruimde, in frisse, moderne tinten ge schilderde wachtkamer, die aan twee zijden wordt begrensd door het ge deelte van het kantoor, waar de amb tenaren hun werk doen. Het contact tussen de „cliënten" en de beambten kan via drie lo ketten tot stand komen, „loketten" die niets meer hebben van het on aangename van een ouderwets lo ket: de tralies met het bekende be nepen openingetje moesten plaats maken voor een royale balie. Ook het „technische" gedeelte van het kantoor onderging een totale ver nieuwing; het sorteren én verzenden van de poststukken kan thans zo rationeel mogelijk geschieden. T oespraken Na de bezichtiging begaven de ge nodigden zich naar lunchroom Pou- wer, waar tijdens een koffiemaaltijd allereerst het woord werd gevoerd door de heer Bosman. De plaatsver vangend hoofddirecteur schetste de geschiedenis en de functie van de centrumgemeente Oostburg en sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop deze stad na de oorlog werd herbouwd. Het inwonertal nam toe; een rui mer postkantoor werd een eis van de eerste orde. In deze behoefte is thans voorzien; mocht de bestaande outilla ge, zo zei de heer Bosman, door een eventuele verdere groei van Oost burg te gering worden, dan bestaat nog de mogelijkheid het bestaande kantoor uit te breiden. De burgemeester van Oostburg, die vervolgens het woord voerde, me moreerde, dat het gebouw, waarin 't postkantoor is gevestigd, eertijds dienst heeft gedaan als marechaus seekazerne en gevangenis. Vooral in verband met dit laatste vond mr. Hoekzema dat het gebouw thans een plezieriger bestemming heeft en hij dankte de P.T.T. en de diverse an dere instanties voor de wijze, waar op zij dit plezieriger aanzien thans hebben verhoogd. De heer Jobse zei- de, dat de heropening van dit post kantoor de bijzondere belangstelling van de P.T.T.-Kamer voor Zeeland heeft; zo schetste hij het belang van dit kantoor voor West Zeeuwsch- Vlaanderen. Als ambtgenoot richtte hij een persoonlijke felicitatie tot burgemeester Hoekzema. De heer Laagland sprak woorden van dank tot de aannemer, de heer I. de Bliek en de onderaannemers. Over de geschiedenis van het post vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen sprak mej. Aalbregtse. Aan de hand „Goede heertje" werd failliet verklaard De arrondisementsrechtbank te Am sterdam heeft gisteren het faillis sement uitgesproken van de 49-jarige C. It. van H. uit Amsterdam, de voor malige boekhouder-kassier en procu ratiehouder van de N.V. F. Berger en Co. te Amsterdam, die in de afge lopen tien jaar een bedrag van bijna 1.8 miljoen gulden van deze firma zou hebben verduisterd. De aanvrage werd namens dc N.V. Berger en Co. Ingediend door mr. C. P. Kalff met het doel een door de rechtbank aan te wijzen curator in de gelegenheid te stellen eventueel nog aanwezige vermogensbestand delen van de kassier op te sporen en te beheren en tevens na te gaan of er nog uitstaande leningen kunnen worden geïncasseerd. De gedetineerde C. van H. was ter zitting niet zelf verschenen, doch werd vertegenwoordigd door zijn raadsman, mr. Jeljer de Jong, als gemachtigde. De rechtbank benoemde mr. M. Knap tot rechter-commlssaris en mr. dr. F. B. Jonker tot curator. van correspondentie tussen de hoofd directeur en de postkantoorhouder, die toentertijd de titel „brievengaar der" droeg, verhaalde zij, hoe in 1875 eens stagnatie in de verzending was ontstaan, omdat het paard van de postwagen in de contreien rond Oostburg was gestruikeld, juist voor de herberg „De kwart liter" en hoe men de postillon geheel ontluisterd zijdelings van de weg had gevonden... De brievengaarder schroef zijn hoog ste chef, hoe de postillon, terwijl 't paard de postwagen moeizaam over een besneeuwde, gladde weg trok, in slaap was gevallen en de (dure) maatregelen, die men had moeten treffen om de post tijdig in Breskens te krijgen. Terugkerend tot het heden bracht mej. Aalbregtse namens het gehele personeel van het kantoor Oostburg dank aan hoofddirectie en inspectie voor de verbouwing. Tenslotte sprak de heer Waale, die een telegram voorlas, waarin de heer Vasseur, de directeur, zijn vreugde uitsprak over de heropening. De heer Waale memoreerde, dat in 1938 het eerste postkantoor te Oostburg werd geopend; in dezelfde plaats staat thans het eerste, geheel ver nieuwde kantoor vnti Zeeuwsch- Vlaanderen. Na de heropening van het gemoder niseerde postkantoor te Oostburg maakten de genodigden een rondgang door het gebouw, waarbij ook de nieuwe postbussen op hun deugdelijk heid werden getoetst. Van links naar rechts burgemeester mr. K. Hoek zema van Oostburg, mej. C. M. Aal bregtse, de waarnemend directeur, de heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Zeeland-West-Brabant en de lieer D. Bosman, de plaatsvervan gend hoofddirecteur van de P.T.T. (Foto P.Z.C.). De natuur en wij Bent U wel eens on het Marykeplein te Middelburg geweest in het voor jaar? Dan zult U daar ontdekken een prachtige, ontluikende natuur. Wanneer nu kinderen daar takken af gaan plukken dan jaagt men ze weg, als men zulks ziet. Wanneer nu twee grote mensen dit doen en een derde zulks als bewoner van voornoemd plein door het ge opende venster staat te aanschou wen en erom te lachen, dan doet mij dat zeer, vooral omdat ze er dan nog bij zeggen dat ze er hun kamer mee gaan opfleuren. it gebeurde donderdagavond 27 febr. omstreeks half tien. Bloemen en planten zijn in Middelburg te koop te kust en te keur. Maa.r ja, dat is wat. 0,75 betalen voor éen bosje van dit of dat! Ik hoop dat men ons beetje natuur schoon zal sparen! M. A. de Wijze Middelburg Het verkeer Nu blijkt dat de goede wil van het snelverkeer %M|er minder wordt door de sleur en de menseiyke zwakheid of misschien, zoals hier en daar wordt gezegd, doordat de boete wat te laag is. zodat de overtreders van de maxi mumsnelheid weer legio zyn, is men er dus ook in Zeeland wéér toe over gegaan om hiertegen straffer op te treden. Als het waar is, dat er lieden zijn, die zich in duidelijke gevallen niéts van de maximumsnelheid aantrekken en voor Verkeersvarkens spelen, moe- Nederlanders werken mee aanbouw Dez-stuwdam. Een maatschappij in San Francis co zal nog deze maand de voorberei dende werkzaamheden beginnen voor de bouw van de Dez-stuwdam in Per- zië, die tenslotte zal worden gemaakt door Nederlandse en Italiaanse in genieurs. De dam zal een van de hoogste dammen in de wereld worden. Ze zal ongeveer 250 kilometer ten noor den van de Perzische Golf komen. ten er strengere straffen worden uit gedeeld, zo las ik in een der Holland se weekbladen. Ik ben het daar roerend mee eens. want lieden die midden in een stad met een vaart van 65 km en harder nog voetgangers doodrijden horen niet in een auto of op een motor thuis. Straffen van honderd gulden per overtreding zouden misschien dit eu vel kunnen verhelpen. Mevr. S.-M. Goes. Toeristenkaart Wat nu eigenlijk het voordeel van de invoering van de toeristenkaart is in de plaats van het bewijs van Neder landerschap voor het Nederlandse pu bliek, is my niet duidelyk. Voor een bewys van Nederlander schap betaalt men slechts één gulden wordt slechts één pasfoto vereist, ter- wyl dit identiteitsbewijs 5 jaar geldig is. Een toeristenkaart gaat 1,50 kos ten. is slechts 4 maanden geldig, ter wijl bij aanvraag telkens twee pas foto's moeten worden ingeleverd. Waarom heeft de regering het bewijs var, Nederlanderschap niet gehand haafd en 't zo geregeld, dat men met dit bewijs als toerist ook toegelaten kan worden in Frankrijk, West- Duitsland, Oostenryk en Zwitserland Duitsers en Fransen mogen sinds het vorige jaar toch ook voor korte tijd Nederland binnenkomen op een een voudig identiteitsbewijs Er zijn maar twee verklaringen mo gelijk. Of het is weer eens een staal tje van ver doorgevoerde burocratie, gereglementeer en bedilzucht, of men ziet er een middel in om de schatkist te spekken. J. K. M. Nw- en Sint Joosland (Advertentie/ OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in doien met Wybert-beeldmerk CREAM CRACKERS 'deluxe' met het geheel eigen karakter. Pet groot pak 80 ct.Los 28 a pet 100 gr.Ook zoutloos. Brand in sponzenzaak te Amsterdam. Gisteren heeft een felle uitslaande brand gewoed in een zeemleder- en sponsenhandel in de le Helmersstraat te Amsterdam West. De eigenaar, de heer J. H. van Hunnik, liep daarbij brandwonden op. De brandweerlieden moesten om de vuurhaard te kunnen benaderen van hun rookmaskers gebruik maken. De vlammen sloegen door het ge sprongen winkelraam tegen de gevel en de kozijnen van de eerste en twee de verdieping op, waarvan ramen sprongen. Ook een auto, die voor de deur stond, liep schade op. De brand weer, die met vijf stralen het hevig rokende vuur aanpakte, wist de brand tot de winkel, een tussenkamer, en een achterkamer te beperken, die echter geheel uitbrandden. Een binnentrap werd gedeeltelijk door het vuur verwoest, cn de eerste verdieping liep schade door de hef tige rookontwikkeling op. Alle be woners konden tijdig het huis verla ten. Een geldkist en enkele bescheiden konden uit de winkel gered worden. Bij de nablussing werijen manden vol sponsen, en pakken met stelen en vegers, deels zwart geblakerd naar buiten geworpen. Uit het onderzoek door het brandpiket der politie naar de oor zaak van de brand is gebleken, dat de eigenaar van de zaak bij het openzetten van een bovenlicht een fles terpentijn heeft omgestoten. In de nabijheid stond een bran dende kolenkachei. De man wilde de kachel naar buiten gooien om gevaar voor explosie af te wenden. Hij viel daarbij en de kachel kwam terecht in de over de grond uit de fles stromende terpentijn. De heer Van Hunnik liep ernsti ge brandwonden op, doch er is geen levensgevaar. Oorzaak is onbekend (Van onze correspondent) Voor tienduizenden guldens is er de laatste veertien dagen in de plaats Moergestel in vlammen opgegaan. Het begon met een grote boerderij- brand, waarbij vijftig stuks vee om kwamen. Na een korte „rustperiode" kwamen de branden vlugger achter elkaar. Het gezin Frorame op het Roodven opende de droeve rij, hun woning brandde uit. Vorige week dinsdag gingen drie woningen tege lijk in vlammen op, alle drie aan dc Roodvensestraat. Woensdag gebeurde er niets, muur donderdag was er brand bij de familie H. N. Zaterdag op zondag gingen twee woningen aan het Kerkpad in vlammen op. De oorzaak van alle branden wordt als onbekend opgegeven. Maar alle branden zy'n ontstaan op dc zolder verdiepingen. Het wil er bij de Moer- gcstelse bevolking niet in, dat al de ze branden een toevallige samenloop van omstandigheden zijn. Frans van Esch een der slachtof fers van de laatste brand ver telt: Alle branden zijn op de zolder verdieping begonnen. Mijn vrouw hoorde om twee uur 's nachts kalk vallen. Er ontstond in huis een soort mist, toen volgde er een plof, daarna een vuurzee. Ternauwernood kon ik mijn twee kinderen redden. Alles, zo wel bij mij als bij mijn buurman, ging verloren". Ondanks de opeenvolgende branden Is er geen paniek in Moergestel. Wel zijn het zenuwslopende dagen. Men wil de oorzaak zo spoedig mogelijk weten. In verschillende buurten wordt door de bewoners 's nacht gepatrouil leerd. Anderen blijven beurtelings 's nacht op. Evenals in de oorlogsjaren, zitten nu vele huisgezinnen in Moergestel ge pakt en gezakt met het hoognodige om (wanneer hun woning een prooi der vlammen wordt) zeker te zijn dat het voornaamste meegenomen Douglas-Home in Zweden aangekomen. Mcirgarelha zal verlies van titels niet betreuren. Een grote menigte Zweden en bui tenlandse journalisten was dinsdag avond oj» het vliegveld van Stock holm aanwezig ter verwelkoming van de 26-jarige Engelse ex-barpia- nist, Robin Douglas-Home, die mis schien de man zal .worden van prin ses Margnretlia van Zweden. Indien het tot een huwelijk komt zal prinses Margaretha het vierde lid van de Zweedse koninklijke familie zijn dat haar koninklijke titels door een morganatisch huwelijk verliest. Volgens haar vrienden kan haar dat weinig schelen.' Douglas-Home lo geert bij de Britse militaire attaché in Stockholm. wordt. Bij een familie slapen de kin deren in de gang om zo spoedig mo gelijk buiten te kunnen zijn. Bij de familie Reijssen (eigenaar van de drie verwoeste woningen op het Roodven) durven de kinderen ook niet meer naar boven. De heer Reyen, ondercommandant der Tilburgse brandweer, die steeds bij het blussen assistentie verleende, gaf als commentaar: „Moergestel heeft ruim S700 inwoners. Het zou normaal te noemen zijn, als er één brand per drie jaar zou uitbreken. Doch dit, nee, dit is ontzettend vreemd en ontzettend verdacht. Maar het zou ook een zeer toevallige menloop van omstandigheden kun nen zijn". Aagtedijk 24 te Chittagon. Aagtekerk 2 te Zanzibar, Aalsdijk 3 van Port Said n. Halifax. Abbekerk 3 te Kobe. Alcor 3 van Las Palmas n. R. de Janeiro. Aldabi 2 35 ml. z. Ouessant. Alderamin 1 van Karatsji naar Suez. Alioth p. 3 Ouessant. Alamak 28 te Bahia Blanca. Alnati 27 3123 z. 5001 w. AlpharA 27 te Rosario. Alphacca 3 v. Angros dos Reos n. Rio de Janeiro. Alwakl 3 te Aden. Amstelbrug 2 te Aden. Amsteldijk 1 2418 n. 8239 w. Amstelstad 2 35 ml. z.w. van Ouessant. Ameland 3 v. Pta Cardon n. B. Aires. Annenkerk 3 te Antwerpen. Applngedam 28 20 mijl van Beachy Head. Arendskerk 2 1747 z. 9120 o. Astrid Neass p. 3 Gibraltar, Blitar 27 te Djakarta. Bloemfontein 3 v. Antwerpen naar Am sterdam. Bolssevain 28 te Singapore. Boskoop l v. Trinidad n. Londen. Bussum 4 te Amsterdam. Camerounkust 2 van Lobito n. Pointe Noire. Calllsto 2 160 mijl z.z.w. v. Flnisterre. Caltex Leiden 28 2536 n. 5710 o. Caltex The Hague 4 v. Kurnell n. Aden. Caltex Rotterdam 2 te Rotterdam. Cartago 4 te New Orleans. Corllla 2 110 mijl z.w. v. Kangoroo-eil. Cottlca 28 van Gonaives n. Jeremte. Congokust 2 210 mijl n.o. v. Madeira. Crania 2 220 mijl n.w. Barbados. Dalerdijk 27 210 mijl w. van Azoren. Delfland 1 te Emden. Delfshaven 2 v. Hamburg n. St. Vincent. Diemerdijk 28 1431 n. 9623 w. Dongedijk l te Antwerpen. Eemdljk 3 te Lissabon. Eenhoorn 1 30 mijl n.o. v. Ouessant. Esso Amsterdam verw. 6 te Aruba. Esso Den Haag 3 te Schiedam. Esso Nederland 4 te Mena al Ahmadl. Friesland 3 v. Setubal n. Antwerpen. Garoet 28 v. Semarang n. Surabaja. Gele Zee 28 te Bromborough. Grote Beer p. 3 Algiers. Hoogkerk 3 te Prt. Elisabeth. Houtman 2 v. Kobe n. Yokohama. Hulst 20 v. Oporto n. Antwerpen. Ivoorkust 2 125 mijl n. v. Dakar. Jagersfontein 3 v. Prt. Elisabeth naar East London. Japara (K.P.M.) 27 te Mombasa. Joh. v. Oldenbarnevelt 3 200 mijl w. van Padang. Jupiter 1 v. Lissabon n. Plymouth. Rabylla 4 v. Suez n. Bandar Mashur. Kclletia 3 te Oslo. Kenia 2 105 mijl z.w. v. Makassar. Khaslella 4 te St. Lorenzo. KIcldrecht 28 te Dar es Salaam. Korenla 1 100 mijl n.o. San Miguel. Kreeft 3 v. Monrovia n. Rotterdam. Kylix 2 te Stockholm. Koslcia 4 te Trinidad. Kalinga 2 400 mijl z.w. v. Bermuda. Kara 2 1400 mijl z.w. v. Fayal. Langkoeas 20 te Calcutta. Lemaire 27 3330 n. 12239 o. Lemsterkerk 3 te Rastunara. Llndekerk 1 90 mijl n.o. v. Kurladhurla. Loosdrecht 23 te Damman. Luna 2 te Livorno. Lutterkerk 25 te Rasra Maashaven 2 103 mijl z.w. v. Flnisterre. Marne Lloyd 27 te Houston. Merwe Lloyd 4 van Aden naar Bahrein, Mlrzam-N. l 40 mijl z.w. v. Guernsey. Montfcrland 28 v. Montevideo naar Am sterdam. Munttoren 2 215 mijl o. v. Salvador. Musilloyd 2 te Rotterdam. Mijdrecht 28 70 mijl z,o. v. Kuria Muria. Neass Commander 2 20 mijl n.o. v. Kuria Muria. Nleuw-Amsterdam 3 v. Port Au Prince naar Havana. Nleuw-Holland l v. Penang n. Colombo. Noordam 2 15 mijl o. v. Nantuchet. Ondlna 3 te Yokohama. Oostkerk 3 te Penang. Oranje-Nassau 3 v. Curacao n. Aruba. Ouwerkerk 2 90 mijl z.t.w. v. Flnisterre. Overijsel 2 v. Port Said n. Djibouti. Parkhaven 1 v. Bahia Blanca n. Buenos Aires. Peperkust 2 te Hamburg. Plato 3 te Amsterdam. Prins der Nederlanden 3 te IJmulden. Ridderkerk 21 te Chalma Rita i te Pulu Bukom. Roggeveen 1 v. Singapore n. Auckland. SchelpwUk 2 190 mijl z.o. v. Salvador. Scherpendrecht 27 te Yokohama. Schie 2 te Belrouth. Leopoldskerk 4 te Kopenhagen. Lieve Vrouwekerk 3 te Bandar Shapour. Maitswijcker 2 700 mijl z.z.w. v. Ball. Rijndam 28 4205 n. 6629 w. Rijnkerk 27 te Hamburg. Senegalkust 3 te Le I-Iavre, IJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllH Arturo Frondizi, tijdens de H kortgeleden in Argentinië ge- houden verkiezingen met grote 1§ meerderheid gekozen tot presi- M dent voor het tijdvak 1058 EE 1963, heeft in Buenos Aires zijn §1 s eerste radiotoespraak tot het H Argentijnse volk gehouden. De foto, welke van deze gebeurte- nis een beeld geeft, toont van rechts naar links: de nieuwe president achter de microfoon, de president van de voorlopige ee regering, generaal Pedro Aram- s= boeroe; de vice-president van die regering, schout-bij-nacht eee Isaac Roias; de nieuwgekozen vice-president Alejandro Go- H mez en de minister voor lucht- e= vaart, commodore Laureano §t handaboeroe. Slamat 2 te Barcelona. Sommelsdijk 2 350 mijl o-z.o. van Kaap Race. Stad Rotterdam 2 120 mijl n.w. v. Trond- helm. Stella Prima 1 te Famagusta. Straat Lombok 26 te Melbourne. Straal Singapore 1 te Tanga. Sumatra p. 3 Aden. Tara 2 360 mijl z.z.w. v. Santos. Telamon 4 te Cartagena. Ternate 1 v. Siain n. Sandakan. Teucer 27 te Singapore. Tibia 24 te Stanlow. Tltus 2 450 mijl z. v. Bermuda. Tjiluwah 3 te Semarang. TJipondok 14 te Yokohama. TJisadane verw. 5 te Yokohama. 1 Tomorl 2 750 mijl w. v. Sabang. Utrecht 2 te Singapore. Van Waerwijck 28 te Dar es Salaam. Vasum 3 te Suez. Vivlpara 1 v. Pta Cardon n. Lands End. Waterman 2 140 mijl z.w. v. Monrovia. Willem Ruys 3 te Colombo. Wltmarsum 4 te Savanna. Wonoglrl 2 te Basrah. Wonosarl 25 te Belawan. *1 Zaankerk 1 te Hsingkong. I Zeeland 28 te New York Zulderkerk 25 te Hamburg. Taltssc 2 215 mijl z.w. van Flores. Westcrdam p. 2 startpoint. Echtpaar vond na vakantie huis leeg (Van onzé correspondent) Dc oud-koster van de hervorm de kerk te St Annaparochie en zyn vrouw, de heer en mevrouw An dr ingaGrond wachtte na hun terugkeer van een paar H vakantiedagen bij een zoon, die in Veenhuizen woont, een ver- rassing. zy waren van plan te verhulzen, maar alvorens dit icon, moest nog iets aan de an il dero woning gebeuren. Tydens de afwezigheid kwam het karweitje klaar. De leden van de hei-vormde vrouwenclub H maakten van de gelegenheid gebruik de nieuwe woning H schoon te maken. In hun geest- H drift gingen ze nog verder, zy verhuisden de hele inboedel ook maar even. H De heer en mevrouw Andringa kregen de schrik van hun leven toen ze thuiskwamen in hun §f oude woning en alles leeg von- den. Gelukkig kwam toen al gauw iemand vertellen, wat er aan de hand was, waarop het §1 echtpaar opgelucht naar het nieuwe huis trok. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Eerste Kamer behandelt begroting van justitie. Tijdens de openbare behandeling van de begroting van justitie, waar mee de Eerste Kamer gisteren be gon, opperde de heer De Vos van Stcemvijk (v.v.d.), dat hij bezwaar had tegen de passieve houding van minister Stimkaldcn ten aanzien van de voetbalpools. „Of de minister moet, deze pools verbieden, óf het in strijd zijn met de wet opheffen", aldus spr. Zijn fractie zag het liefst liet laatste. Do heer Van Bruggen (c.h.u.) zei tegen een wettelijke regeling van de voetbalpools te zijn. De heer Van Meeuwen (k.v.p.) stel de hier tegenover, dat een wettelijk verbod van de voetbalpools alleen dan aanvaardbaar zou zijn als aange toond kan worden dat deze pools aan leiding zijn tot sociale wantoestan- ten. Het bewijs daarvan is nog niet geleverd. Ernstige bezwaren had spr. wel te gen de puzzel-rage. Hij zou het toe juichen, als met grote activiteit tegen deze puzzels zou kunnen worden op getreden. De heer Diepenhorst (a.r.) zei, met instemming te hebben vernomen van de instelling van een commissie voor de kwestie van de voetbalpools. De rechter zal echter behoren te beslis sen, aldus spr. De heer Schorer (arb.) zei over de goklust, dat hier inder daad van een sociaal euvel sprake is, namelijk dat van de overdrijving. De bestrijding moét volgens de heer Schorer dan ook liggen in de limite ring van de goklust. Spoed is drin gend gewenst. Voorts bepleitte de heer Van Brug gen (c.h.u.) de versnelde invoering van de wet ter voorkoming van licht vaardige echtscheidingen. Ook drong hij aan op voortvarendheid bij de be handeling van adoptieverzoeken, die, zijns inziens in vele gevallen echt scheidingen in kinderloze huwelijken kunnen voorkomen. Ook de heer Van Meeuwen (k.v.p.) drong aan op be spoediging van de Invoering van deze wet. De heer Schorer (arb.) informeerde naar de termijn, waarop deze wet van kracht zal kunnen worden. De heer Diepenhorst (a.r.) kriti seerde vervolgens de tekortkomingen in de inrichtingen der gevangenissen. Schrijver Albert Kuyle te Bilthoven overleden. Dinsdagavond is in zijn woonplaats Bilthoven op 51-Jarige leeftijd over leden de schrijver Albert Kuyli (Louis Maria Albert us Kuitenbrou wer). Kuyle is oprichter en leider gc weest van de uitgeverij „De Gemeen schap". Tegelijkertijd was hij redac teur van het tijdschrift „De Gemeen schap" der r.-k. jongeren. Voorts is hij een der oprichters geWeest van „De Nieuwe Gemeen schap". Hij heeft o.m. geschreven „Seinen" (1924), „Zeiltocht" (1925), „Songs of Kalua" (1927), Met Albert Helman samen: „Van pil en burnoes" (1927) „De bries" (1929), „Weerlicht" (1932), „Harten en brood" (1933), „Tussen Keulen en Parijs" (1934). 1 „Alarm" (1934), „Jonas" (1934), I „Het land van de dorst" (1935) en „Rond een blauw meer" (1936).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8