mmoRD Kamer niet ontevreden over maatregelen tegen werkloosheid In Tunis gonst het van geruchten ATJEH ZAL ZICH AANSLUITEN BIJ REGERING IN SUMATRA WOENSDAG 5 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. BEHANDELING INTERPELLATIE BIEWENGA Etsen van Rembrandt ontdekt Vele afgevaardigden hadden ingrijpender plan verwacht (Van onze parlementaire redacteur). Het is de grote meerderheid van de Tweede Kamer nog al meegevallen, wat de regering voornemens is te doen ter be strijding van de snel gestegen werkloosheid. Dat bleek duidelijk in de dinsdag gehouden vergadering, toen het debat over de werkloosheid en de werkgelegenheidspolitiek, waartoe de inter- pellatie-Bieweuga aanleiding had gegeven, werd voortgezet. De interpellant zelf, de anti-revolutionaire lieer Biewenga, noemde het antwoord van minister Suurhoff, waarin het rege ringsprogram over de werkloosheidsbestrijding werd ontvouwd, bevredigend. Ook enige andere afgevaardigden lieten doorschemeren, dat zij niet ontevreden waren, al hadden zij graag gezien, dat de snelle aanpak door de regering een ingrijpender karakter had gedragen. De door de minister aangekondigde maatregelen had den de instemming, doch men achtte ze niet voldoende. Met minister Suurhoff waren al thans de grootste partijen het eens, dat het oplopen van de werkloos heid niet het gevolg is van de be stedingsbeperking, maar Veeleer van de overbesteding, die ons land op de duur voor nog veel grotere moeilijk heden zou hebben geplaatst.'ook wat de werkgelegenheid betreft, als er niet bijtijds een stokje voor gesto ken was. De regering heeft de bestedingen afgeremd en daarmede bewust een grotere werkloosheid veroorzaakt. \an de andere kant is het ook weer niet haar bedoeling geweest, dat 't werkloosheidscijfer zou blijven op lopen. Het leek er veel op, dat zij de zaken niet meer in de hand had. De belangstelling van de Kamer leden ging dan ook veel meer uit naar de vraag, of de aangekondigde maatregelen het resultaat zullen op leveren, dat de regering ervan ver wacht en naar de vraag, of deze maatregelen juist zijn, of misschien door andere vervangen behoren te worden. In elk geval leverden zij drie mo ties op, communistische weliswaar en doordat zij gespeend zijn van elk gevoel van realiteit voor de Kamer onaanvaardbare moties, dochter be reiking van een zo groot mogelijk contingent gereedgekomen of begon nen woningen opperde men verschil lende denkbeelden. Zij vonden hun kristallisatie nog niet in moties, maar wel gaven enkele leden de re geling zeer dringend in overweging om een rentebijslag voor de parti culiere bouw, die het meest bedreigd wordt, te verlenen. In de beantwoor ding van de vorige week donderdag door de heer Biewenga gestelde vragen heeft minister Suurhoff een zodanige rentebijslag afgewezen. De interpellant noemde dit dinsdag het meest teleurstellende deel van de re de van de bewindsman. De heer Van Eibergen (a.r.) dacht aan een rentebijslag gedurende vijf jaar. Ook de heer Beeraink was ge porteerd voor een rentebijslag voor de particuliere bouw. Gaat dat niet, zo voegde hij eraan toe, dan verle- ne de regering een tweede hypo theek tegen een matige rente. Voor het overige kreeg de rege ring te horen: dat zij in de eerste plaats grotere openbare werken moet uitvoeren; dat concrete maatregelen getroffen dienen te worden ten aanzien van de Vrouw verkocht zeven maal dezelfde auto l)e politie in Den Haag heeft de SI-Jarige B. G. M. van der V., zonder beroep, aangehouden, die zevenmaal dezelfde auto heeft verkocht. De vrouw huurde liet vorige jaar een kleine auto. Zij zat echter nogal in de schulden en werd derhalve be hoorlijk gemaand. Om uit deze ini- pnsse te geraken besloot zij de ge huurde auto te koop aan te bieden. Kwam er een gegadigde opdagen, dan vroeg zij handgeld omdat zij naar haar zeggen de auto niet overdroeg voor zij een nieuwe had aangeschaft. Zeven personen zijn al dus de dupe geworden. In totaal heeft haar deze handelwijze een 2000 op gebracht. exportfinanciering; dat de kapitaalschaarste zoveel mogelijk opgeheven en het sparen bevorderd moet worden; dat de emigratie gestimuleerd en de particuliere emigratiebureaus ge steund dienen te worden; dat het aantal aanvullende werken moet worden uitgebreid; dat de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid gericht behoren te worden in de eerste plaats op de meest bedreigde gebieden en in de tweede plaats op de meest getroffen bedrijfstakken dat verkorting van de arbeidstijd de voorkeur verdient boven ontslag; dat de premieregeling voor de in dustrialisering hersteld dient te wor den. Voorts vroeg men de minister o.a. hoeveel mensen hij van de toege zegde 150 miljoen aan het werk denkt te kunnen zetten en of hij van oordeel is, dat men in Zeeland nog geen maatregelen behoeft te treffen in verband met de uitvoering van het Deltaplan, of dat daar met nieuwe herverkavelingen begonnen moet worden. Hoewel de minister van sociale za ken en volksgezondheid, de heer Suurhoff. vorige week de kwestie van de financiering van de te treffen maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid onbesproken heeft gelaten, hebben enkele afgevaardig den dinsdag in dc Tweede Kamer bij het debat over deze interpellatie I daaraan toch aandacht gewijd. Dat in de eerste plaats aan be lastingverhoging werd gedacht ligt voor de hand, ofschoon minister Suurhoff dit woord niet heeft laten vallen. De heer Andriessen van de k.v.p. constateerde dit terecht. De heer Roemers (p.v.d.a.) zeide, dat als het beslist niet anders kan, men voor een belastingverhoging niet uit de weg moet gaan. Hij vond echter belastingverhoging niet het meest aangewezen middel. Wat op dit ogenblik op het gebied van de fi nanciering dient te worden gedaan, wilde hij laten afhangen van de ont wikkeling van de conjunctuur. Ook de heer Biewenga (a.r.) acht te belastingverhoging in dit stadium niet nuttig en niet gewenst en de heren Van Mastrigt (c-h.) en An driessen (k.v.p.) zagen in belasting verhoging het laatste middel. De heer P. E. A. Lindeman, oprichter en secretaris van de stichting ,,Am- terdams schriftmuseum" is de bezit ter van deze twee etsen, die naar alle waarschijnlijkheid werk zijn van Rembrandt. De voorstelling is naar men denkt een portret van Rembrandts vader en de uitbetaling van het verradersloon aan Judas. Beide werken zijn gesigneerd; het eerste met. de initialen, het tweede met de volledige naam van de mees ter. BERICHT VAN RADIO-PADANG: Nationale Raad te Djakarta kwam bijeen. Radio-Padang heelt dinsdagavond omgeroepen, dat Atjeh op het punt staat zich aan te sluiten bij het „re bellen-regime van midden-Sumatra". Volgens de radio zou de volgende week hierover iu Atjeh een officiële verklaring worden afgelegd. Kortge leden heeft een aantal autoriteiten uit Atjeh besprekingen gevoerd met rebellenleiders in Boekittinggi, de hoofdstad der revolutionaire regering. Te zelfder tijd voerden andere afge vaardigden van Atjeh besprekingen met de Indonesische regering in Dja karta. De premier van de tegenregering in midden-Sumatra. Sjafroeddin. heeft via radio Boekittinggi medegedeeld, dat de Caltex Petroleum Maatschap pij de betaling van „royalties" in ver band met haar werkzaamheden op de olievelden in midden-Sumatra aan de Indonesische regering heeft gestaakt. Sjafroeddin zeide, dat de maatschap pij heeft besloten, de betalingen zo wel aan de centrale regering als aan dc tegenregering stop te zetten „tot dat hun geschillen zijn bijgelegd". Volgens berichten, die te Singapo re werden ontvangen, wordt een aan val van de centrale regering ver wacht, waarbij troepen vanuit de Riouw-a'rchip'el zouden landen op de oostkust van midden-Sumatra, om dan via Pakan Baroe op te rukken naar Padang en Boekittinggi. President Soekarno heeft dins dag een bijeenkomst geleid van zijn „nationale raad", die een jaar geleden in het kader van zijn plan tot „geleide democratie" werd op gericht. Deze bijeenkomst die drie dagen zal duren, is in een waas van ge heimzinnigheid gehuld, en na af loop van de besprekingen van gis teren werd geen communiqué uit gegeven. Politieke waarnemers meenden ech ter. dat de raad de huidige moeilijk heden iu het land heeft besproken, na een verslag te hebben aangehoord van een speciale groep leden van de raad, die kortgeleden van een reis naar de buitengewesten is terugge keerd. Lift viel: 2 mijnwerkers in Zuid-Wales gedood. In een mijn in Zuid-Wales zijn gis teren twee mijnwerkers om het leven gekomen doordat hun liftkooi viel. Twee anderen werden ernstig ge wond. Bij het ongeval werden 47 mijn werkers gewond. De liftkooi ging aanvankelijk ge woon naar beneden, plotseling echter werd het geval stuurloos en jlofte in de diepte. Volgens officiële krin gen is het ongeluk waarschijnlijk te wijten aan een elektrische storing. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll In het gebied ten noord-oosten g van Duvivier in Algeria hebben m Franse troepen een zuiverings- actie gehouden, waarbij -H Nel- M jag has werden gedood en elf H gevangen genomen werden. Deze foto laat zien hoe twee Franse militairen drie Algerij- n op wapenen fouilleerden. Lentemaand zette in met gunstige eerste dagen. De eerste dagen van de len- f§ temaand zijn vooral voor het f§ zuid-westen van ons land gun- stig geweest. Gisteren brak de s zon enige tijd door waardoor p de temperatuur tot 8 a 9 gra- den Celsius kon stijgen tegen slechts 4 a 5 graden in het M noorden en oosten van ons land, m waar het de gehele dag zwaar p bewolkt en mistig bleef. Het H hogedrukgebied boven de Golf n H van Biscaye blijft voor een westelijke luchtstroming zor- M gen waarmee voorlopig nog zachte lucht naar ons land p stroomt. In Engeland werd gis- teren plaatselijk 13 graden ge- H H meten. Boven Schotland en de Noordzee ligt een storingsfront, f§ dat in het noorden van Neder- m p land wat lichte regen kan bren- |j gen, maar het ziet er niet naar uit dat dit front naar onze om- geving zal doordringen. De §j kans op neerslag blijft hier- p door voorlopig nog klein. Win- H ters is het de laatste dagen in p de Alpen en in Oostenrijk ge- H weest, waar op tal van plaat- |f sen meer dan een halve meter .sneeuw is gevallen. Bllllll!llllllll[ll!!!llllllllllllll!lt!l!lllllllllllll!llll!lll!!l[ll|tllt!l)!i;jlll!ll{^ Eis tegen ambtenaar: drie en een half jaar gevangenis. Hij had 83.000 verduisterd. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage mr. W. H. Folmer heeft gisteren een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de 37-jarige ex-r\jksambtenaar bij het ministerie van marine Lode- wijk P. K., die ervan wordt beschul digd in de loop van de jaren 1951 tot 1957 ministeriële beschikkingen voor het uitbetalen van gratificaties twee maal te hebben gebruikt en de op brengst van de tweede maal onge veer in totaal <33.000 voor zichzelf te hebben gehouden. Toen hfj vorig jaar, in april 1957 werd gearresteerd waren er weer vier cheques voor hem onderweg. Had hij deze ook kunnen innen dan zou hij in totaal ongveèr 110.000 in de wacht hebben gesleept. De ex-ambtenaar gebruikte voor zijn oneerlijke manipulaties oude be schikkingen. die nog niet onbruikbaar waren gemaakt, maar waarop de gra tificaties. variërende van 3000.— tot 6000."wel waren uitbetaald. Bisschop Fiordelii tekent hoger beroep aan. VROUWELIJKE STRIJD. Ongeveer veertig meisjesstudenten van de uni versiteit van Oxford zijn een boycot begonnen tegen hun vrienden die wei geren deel te nemen aan een cam pagne om tot een verbod van de wa terstofbom te komen. Zij baseren hun strategie van „afzij digheid" op dc geschiedenis van de Griekse heldin Lysistrata. die een aantal vrouwen overhaalde zich koel te gedragen tegenover hun echtgeno ten tot deze hun oorlogsophitserij hadden gestaakt. Al tijdens het afgelopen weekeinde ontbrak een aantal meisjes op dc partijtjes, die gewoonlijk zaterdags of zondags worden gegeven. Maan dag was het resultaat al merkbaar: een groter aantal mannen verklaar de zich tegen de waterstofhom. Dc meisjes weigeren sterke drank te drinken, te dansen of op meer intie me wijze met de mannen om te gaan, die zich nog niet solidair hebben ver klaard niet de campagne. „Kussen is natuurlijk volstrekt ver boden", aldus een van de stakings- leidstcrs. verdediger van mgr. Fiordelii, de r.-k. bisschop van Prato, die o.m. veroordeeld is tot betaling van een boete en de proceskosten, omdat hij een alleen voor de wet getrouwd echt paar „voor publieke zondaars die in concubinaat leven" heeft uitgemaakt, heeft dinsdag hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. Het echtpaar had de bisschop aan geklaagd wegens smaad. De recht bank verklaarde ook dat mgr. Fior delii waarschijnlijk schadevergoeding zal moeten betalen aan het echtpaar. De grootte van de schadevergoe ding zal later worden vastgesteld. Vrouw eiste vergoeding voor publikatie in krant. Was e enpublikatie in het Utrechts Katholiek Dagblad van 30 december 1954 over het instellen van een justitieel onderzoek naar de doods oorzaak van een Utrechtenaar, 't op graven van het lijk en een accoun tantsonderzoek bij de betrokken be grafenisonderneming. onrechtmatig jegens de weduwe en vloeide vóór haar hier schade uit voort Deze vraag zal het gerechtshof te Amsterdam beantwoorden in het ar rest, dat dit hof op 16 april zal wijzen in een civiele procedure, die gisteren in hoger beroep heeft gediend. In eer ste instantie heeft de Utrechtse recht bank de eis afgewezen. Namens de weduwe was geëist de publikatie on rechtmatig te verklaren en haar 5000 schade te vergoeden. De Tunesische crisis ligt als het ware verbor gen in een mist van geruchten. En deze zijn even gevarieerd en even kleurrijk als de geu ren, die uit de Arabische Casbah oprijzen. Enkele van die geruchten kunnen zelfs als kunstwerken worden beschouwd, zoals dat, wat kort nadat de Franse troepen iu de gar nizoenen geblokkeerd waren, de buitenlandse pers bereikte, namelijk dat een aantal Franse soldaten opgesloten werden gebonden in een „maison de joie". President Habib Bour- guiba hoeft alleen maar zijn wekelijkse praatje aan de radio te annule ren of de geruchten be ginnen in de wereld te komen. Hij lijdt aan een nerveuze depressie, beet het dan of hij staat op het punt af te treden, hij is bang om dc mensen te vertellen, dat hij er niet in is kunnen slagen, de ont ruiming te verkrijgen van Tunesië door de Franse troepen, enz. Wat nien hier het moei lijkste kan krijgen, dat is een direct antwoord op een directe vraag op de man af. Want de bronnen, waaruit men hier zijn nieuws moet putten, zijn even talrijk als de geruchten zelf. Het paleis „Dar el Bey" van Bourguiba, waarin het Tunesische ministerie van voorlich ting is gevestigd, kijkt uit over de nauwe, kronkelende steegjes van de Casbah. Boodschappers niet ro de fezzen op, lopen er in en uit cn de ambte naren trekken van de ene kamer naar de an dere. zonder ergens ook maar lang genoeg te blijven, zódat de bui tenlandse corresponden ten hen vragen kunnen stellen. Een interview met een ambtenaar van dit mi nisterie wordt meestal minstens twintigmaal onderbroken door me de-werkers, die naar binnen komen vallen. Van de huistelefoon wordt nooit gebruik gemaakt. Eenmaal bin nen snuffelen zij in pa pieren op de bureaus of beginnen een lang durig praatje met de ambtenaar in het ver trek, die men aan het interviewen was. Het is maar beter rus tig de kamer uit te glippen naar de harem- zalen van de vroegere bey, waar men in de half-duistere atmosfeer van do prachtig met te gels versierde vertrek ken allicht wel een „loopjongen" van het ministerie vindt, die meer zal vertellen dan de minister van voor lichting zelf. „Heeft de heer Murphv de heer Bourguiba van daag ook ontmoet?" luidde herhaaldelijk de vraag, toen „monsieur Bons offices" hier was. „Wanneer zullen zij met elkaar spreken?" Niemand wist daar ant woord op te geven. Bij de ingang van de niet bepaald reukeloze stegen van de Casbah. bevindt zich de Engelse ambassade, die hier al meer dan drie eeuwen heeft gestaan. Een keurig-geklede ambtenaar van buiten landse zaken, goed op de hoogte van Arabi sche aangelegenheden, zet daar de moeilijkhe den van de besprekin gen uiteen. Zijn stem rijst nauwelijks boven het geschreeuw van de kooplui in de bazaars uit. Langzamerhand beseft men, dat niet alleen de Fransen en Tunesiërs tegenover elkaar staan, maar dat ook Amerika nen en Engelsen zij. die hun goede diensten hebben aangeboden geheel verschillende ideën hebben over een oplossing van de crisis. En de Fransen zitten in hun kampementen en kijken onverschillig naar de barricaden van boerenwagens en ste nen, waarbij de Tunesi sche politie met een ze kere minachting de wacht houdt. Er zijn hier 22.000 man Franse troepen, uitgerust met vliegtuigen, tanks en alle middelen der mo derne oorlogsvoering. Tegehover hen bevin den zich niet meer dan 6000 slecht bewapende Tunesiërs. Het Wereldgebeuren Geen rust meer Mutndag is bekendgemaakt, dat Noeri es Said weer als premier fungeert van het olieland Irak. Wie vorig jaar juni meende, dat Noe ri niet meer in dc politiek zou terug keren. heeft zich schromelijk vergist. De gezondheidsredenen, die de zeven tigjarige toen ertoe bewogen om van zijn eerste-ministerschap af te zien, zijn nu klaarblijkelijk niet meer gel dig. En nu Abdoel Wahab Mirjam, de man die vorig jaar de portefeuille van hem overnam, om onbekende re denen de brui eraan gegeven heeft is Noeri door koning Feisal weer bereid gevonden, om zich met regeringsver antwoordelijkheid te belasten. Mm had Noeri overigens na zijn romantische carrière in en om «ie sprookjesstad Bagdad best een tijdlang de status van staats- man-in-ruste gegund. Tot degenen, die in zijn leven wendingen teweeg brachten. behoorden onder meer ook samenzweerders. Dat was niet op een hoogtepunt van zijn loopbaan. De staatsgreep, die zich voltrok in okto ber 1936. was immers gericht tegen een regering waarin hij minister van buitenlandse zaken was. Na een paar jaar in ballingschap te hebben ge leefd, werd hij teruggeroepen, dit maal om de regering te leiden en bo vendien dc portefeuille van binnen landse zaken te beheren. Sedertdien heeft hij bijna altijd deel uitgemaakt van Iraakse regeringen, meest als premier. Het valt niet te verwachten, dat de verandering die zich nu aan Iraks top heeft afgespeeld, een nieuwe politiek zal teweegbrengen in bet Midden-Oosten. Noeri's „invaller" Mirjan was immers evenzeer als hij zelf een krachtig voorstander van het Bagdadpact, waartoe behalve zijn land ook Engeland, Perzië, Turkije en Pakistan behoren. Wel begint Noeri's nieuwe ambtsperiode in een gewijzig de politieke situatie. In de tijd dat hij zich aan het opknappen van zijn gezondheidstoestand toelegde, zijn immers de Verenigde Arabische Re publiek (van Egypte en Syrië) en de Arabische Statenbond (van zijn eigen land. Irak. en Jordanië) tot stand ge komen. Israëlische autoriteiten hebben de laatste weken doen blijken, te vrezen dat deze twee Arabische bonden met elkaar zullen wedijveren in vijandigheid ten opzichte van de Joodse staat. In het bijzonder is Israels aandacht thans gevestigd op het doen en laten van de regering te Bagdad. Irak is immers het eni ge Arabische land. dat na zijn oorlog met Israël geen wapenstilstandsover eenkomst heeft gesloten. Zouden Iraakse troepen worden gelegerd aan de Jordaans-Israëlische grens (en dat is theoretisch mogelijk nu de Arabische Statenbond bestaat) dan zouden de Israëli's zich bedreigd kun nen voelen. Een andere moeilijke omstandigheid is. dat Irak wél, maar Jordanië niet tot het Bagdadpact behoort. In het verdrag tot oprichting van de Arabische Statenbond is daarvoor een oplossing gevonden: de twee landen mogen onafhankelijk van elkaar lid van verdragen zijn. Men kan zich echter voorstellen, dat de Jordaanse oppositie, die voorna melijk uit pro-Egyptische en anti westerse Palestijnse vluchtelingen bestaat, de drang tot demonstreren in zich zou voelen opkomen zodra zij dc vrees zou koesteren dat het land teveel in de sfeer van het Bagdad pact terecht zou komen. Daarnaast biedt het verdrag van de Statenbond het gunstige perspectief van steun verlening aan het berooide Jordanië uit Iiaks oliedollarpot. Al met al is aan Iraakse zijde gro te oplettendheid en bijzondere tact nodig om de nieuwe ont wikkeling in een gunstige richting te stuwen. Het is daarbij niet twijfel achtig of Noeri es Said, die bekend staat om zijn westersgezindheid en zijn overtuiging dat het gevaar voor zijn land in dc eerste plaats uit het noorden dreigt, waar de Sowjet-Unie ligt, zal zich weer aan dit werk ge ven met de gematigdheid, de be kwaamheid en de animo waarom hij bekend staat, en die ongetwijfeld de achtergrond vormden van 's konings verzoek om aan een „welverdiende rust" een eind te maken. NOERI ES SAID ..weer in de politiek.. Incasseerder verduisterde bedrag van 4000. (Van onze correspondent). Een veertigjarige gehuwde incas seerder uit Tilburg is door de politie opgesloten onder verdenking van verduistering tot een bedrag van rond 4000 in de afgelopen maanden ten nadele van zijn maatschappij ge pleegd. De man had telkens het ene met het andere gat gestopt, doch alles kwam tenslotte aan het licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5