PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Voorwaarden van Rusland voor ministerieel overleg zijn onaanvaardbaar Twee Zeeuwse Deltawerken worden volgende maand aanbesteed KROONPRINSES OP SCHIPHOL UITBUNDIG ONTVANGEN Vand aag, REEDS 3 SLACHTOFFERS VAN MIJNRAMP MAURITS GEBORGEN VERWACHT. 201e jaargang - no. 54 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 mrt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I...Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 3475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Dulles op persconferentie te Washington: Vrijwilligers trekken met vereende krachten een schoolbus uit de „Grote Zanrivier" bij Prestonsburg in de Amerikaanse staat Ken tucky. De schoolbus stortte met veertig kinderen en de chauffeur na een aanrijding in de rivier; slechts veertien kinderen konden zich via de nooddeur in veiligheid brengen; 26 van hun school makkertjes en de chauffeur kwamen om het leven. Amerika wenst geen bijeenkomst die spanning doet toenemen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Fos ter Dulles heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Russische voorwaarden voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, voorafgaande aan een topconferentie, voor de Verenigde Staten onaanvaardbaar zijn. De minister was van oordeel, dat de Sowjet-voorwaarden 'n bijeenkomst zoals de Verenigde Staten die wensen, uitsluiten. Amerika, zo zei hij, wil niet meer doen aan bedrog of een grap en wil niet een bijeenkomst doen slagen, waar men zich feitelijk niet met iets van betekenis zal bezighouden. Ook voelt zij niets voor een bijeenkomst, waar op een scherpe manier meningsverschillen worden onderzocht, hetgeen de spanning zou doen toenemen. Dulles zei geen kwestie van enige betekenis te kennen, waar over de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het, gezien de bestaande standpunten naar redelijke waarschijnlijkheid eens kunnen worden. Voorts zei de minister dat er ze kere vooruitzichten zijn op een wij ziging in het Amerikaanse stand punt betreffende het verbinden van een verbod op het nemen van proe ven met kernwapens en een akkoord over een beëindiging van de produk- tie van dergelijke wapens. Deze kwestie werd voortdurend bestudeerd en zij zou met de bondgenoten van Amerika worden besproken. De Verenigde Staten zijn niet van plan het akkoord, dat zij vorig jaar met de andere westelijke mogendhe den in de uit vijf leden bestaande subcommissie voor ontwapening heb ben bereikt, eenzijdig te wijzigen, al dus de Amerikaanse minister. Op de vraag, of Amerika ab soluut eist dat de Duitse kwes tie op de agenda van een topcon ferentie wordt opgenomen, ant woordde Dulles dat hij hier op ei gen gezag geen antwoord op kon geven, daar men rekening dient te houden met de opvattingen van de bondgenoten en met het feit, dat wat de V. S. betreft de presi dent uiteindelijk beslist. Duitsland Wel herinnerde de minister er aan, dat men in 1955 op de topconferentie van Genève had erkend, dat 't Duit se vraagstuk nauw verbonden was met de veiligheid in Europa. Voorts hadden de vier deelnemende mogend heden erkend verantwoordelijkheid te hebben over de eenwording van Duitsland, terwijl zij het er ook over eens waren geweest, dat Duitsland moet worden herenigd door middel van vrije verkiezingen overeenkom stig de belangen van het Duitse volk en de Europese veiligheid. Dulles was van oordeel, dat het van een twijfelachtige wijsheid zou In februari nam werkloosheid iets af. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid verstrekte gisteren de stand van de geregistreerde werklozen, ge splitst naar mannen en vrouwen, per ultimo februari 1958. met daarbij ter vergelijking deze cijfers per eind ja nuari. Stonden eind januari in totaal 122.511 mannen geregistreerd en 7272 vrouwen, eind februari bedroe- fen deze cijfers 124.173 mannen en 734 vrouwen. Deze tekening geeft aan, waar de afsluitdam door het Veerse Gat zal komen, namelijk van het voormalig fort „De Haak" op de Walcherse kust naar een punt op de Noordbevelandse wal nabij de hoeve „Vredenhof". Aanbesteed zal nu worden het ge deelte aan de Noordbevelandse kant op de z.g. plaat van Onrust. getuigen, als men een tweede top conferentie belegde om de resultaten van de eerste te begraven in plaats van deze uit te werken. Het stand punt van de NAVO-landen in dit op zicht was met algemene stemmen op de NAVO-topconferentie van decem ber te Parijs tot uitdrukking ge bracht. De Amerikaanse minister ging bij zijn verklaring uit van de tekst van de Sowjet-nota aan Frankrijk, waar van de inhoud maandag werd be kendgemaakt. Hij merkte op, dat de Russische nota, die vrijdag aan Ame rika werd gezonden, nog niet gepu bliceerd was. De inhoud hiervan ver schilde in geringe mate van de nota aan Frankrijk. Desgevraagd verklaarde Dulles het voor mogelijk te houden tot een ont wapeningsovereenkomst met Rusland te kunnen komen zonder een topcon ferentie. Amerika had vele interna tionale akkoorden van betekenis ge sloten en slechts zeer weinige hiervan waren door bijeenkomsten van rege ringshoofden tot stand gekomen. Volgens de Amerikaanse ge- dachtengang was een topconferen tie zeker niet onmisbaar maar in dien andere landen die weg wilden bewandelen om de vrede te bevor deren was Amerika bereid een topconferentie te aanvaarden. Ook Frankrijk heeft vandaag de voornaamste voorwaarden die Rus land verbindt aan het houden van een topconferentie verworpen. Dat Is ook gebeurd door de Navo-raad. TERUG VAN REIS NAAR DE WEST Vliegtuig had twee uur vertraging. Prinses Beatrix Is gisteravond niet een vertraging van twee uur met de super constellation „Griffioen" van haar reis naar de west op Schiphol teruggekeerd. Zij >verd op het plat form door H. M. Koningin Juliana begroet. Zowel boven in het restaurant, als op de omloop en op het platform (voor de bevoorrechten) waren zeer veel mensen aanwezig, toen het grote toestel in het licht van vele felle lampen vlak voor de aankomsthal tot stilstand kwam en de prinses als eerste in de deuropening verscheen. Onder aan de trap lichtten de ogen van koningin Juliana op, toen zij haar oudste dochter, met een boeket witte bloemen in haar hand, een wit hoedje op het hoofd en een grijze mantel aan, stralend van vreugde over de geslaagde reis en over de gelukkige thuiskomst in de opening van het toestel zag verschijnen. Onze kroonprinses kwam snel de trap afgedaald en moeder en dochter vielen elkaar in de armen. Daarop schudde prinses Beatrix de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, de directeur van tie N.V. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, de ge volmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos en de gevolmach tigd minister van de Nederlandse Antillen, mr. W. F. M. Lampe, de hand. Vervolgens kreeg het enthousiaste publiek boven op de omloop gelegen heid de kroonprinses toe te juichen. Prinses Beatrix was er zo verrast door, dat ze naar boven wuivend in de richting van de omloop en de ont vangstkamer liep, doch in alle drukte op het platform realiseerde ze zich plotseling, dat ze haar moeder kwijt was. Weer keerde ze zich om, schoot in een lach en liep snel naar Hare Majesteit terug, die nog steeds om stuwd door de aanwezigen inmiddels ook naar de ontvangstkamer op weg was. Ten tweede male juichte het publiek op de omloop spontaan de koningin en de kroonprinses toe. totdat deze met het gevolg en de gasten in de ontvangstkamer ver dwenen. Intussen was de vertraging van de aankomst voor twee Ne derlandse meisjes een bijzonder grote teleurstelling. Dat waren de prinsessen Margriet en Marijke, die er de hele dag op gevlast had den om samen met moeder om half zeven naar Schiphol te gaan, want prinses Beatrix zou om half Is het 75 jaar geleden dat 22 visersschepen van Mod- oergat en Paesens (Friesland) bfj gunstig weer ter scholvangst uitvoeren, doch in de daarop volgende nacht door een hevige storm (men sprak van een „zeebeving") werden overval- 1| len waardoor zeventien schepen vergingen en 83 vissers de dood in de golven vonden. Alleen de visser Gerben Basteleur kon, nadat hij bijna een etmaal op zee had rondgedreven, worden gered. Op 6 maart zal ter her- §^-."fenklng van deze ramp op de zeewering bij de Oere (een deel van hetd orp Moddergat) een eenvoudig basaltstenen monu- ment worden onthuld, voorzien van een natuurstenen plaat met M een opschrift van de Friese dichter D. A. Tamminga. is het volle maan. H verricht de wethouder van economische zaken in Den Haag, mr. J. van Aartsen de m officiële ingebruikstelling van n de radarinstallatie op het sein- huis te Scheveningen. Radio- Holland wil twee jaar met deze M installatie experimenteren. s Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll acht aankomen. Toen in (le loop van de middag bleek, dat het veel later zon worden, werd van dit plan afgezien. Voor de jeugdige prinsessen werd het te laat om er bij te zijn. DOOR KOORTSACHTIG ZOEKEN: Geen hoop op leven meer voor overige vier. (Van een correspondent). Bij liet licht van de elektrische mijnlampen wordt in stof., puin en gesteente 400 meter onder de grond in de staatsmijn Maurits Geleen koortsachtig gewerkt door de red dingsploegen. In de vroege dinsdag ochtend kon het stoffelijk overschot geborgen worden van de 21-jarige ongehuwde Italiaan Vittorio Pintus. De hoop, de zes andere bedolven mijnwerkers nog levend onder de dikke steen- en kolenlaag tut te ha len. is opgegeven. Enkele uren na de Italiaan werd ook het Nederlandse slachtoffer J. P. Noort door de opruimingsploegen bereikt. Omstreeks zeven uur werd het der de stoffelijk overschot geborgen. Het was dat va nde 34-jarige Pooi F. Zietarski. Maar desondanks werken de reddingsploegen onder leiding van de heer Poutsen, chef van het on dergronds bedrijf va nde Maurits, door. Hij wordt hierbij geassis teerd door specialisten van an dere staatsmijnbedrijven uit het Limburgse kolenbekken. VOLGENDE MAAND zullen in Den Haag; twee belangrijke Zeeuwse Deltawerken worden aanbesteed, op 8 april liet ma ken van dat gedeelte afsluitdam door het Veerse Gat, dat aan de Noordbevelandse kant zal ko men, namelijk op de z.g. „plaat van Onrust"; en voorts op 15 april het maken van een bouw put voor een schutsluis, een werkhaven en een gemeenteha ven met bijkomende werken te Brninisse. Het gaat hier dus om het begin van de werkzaamhe den aan de dammen door het Veerse Gat en door de Grevelin- gen. SEROOSKER De afsluitdam door het Veerse Gat zal lopen van het voormalige fort „De Haak" op de Walcherse kust naar een punt aan de Noordbeveland se kust nabij de hoeve „Vredenhof" en de totale lengte zal 2.8 km bedra gen. De binnenberm zal zodanig wor den gemaakt, dat er een verkeersweg kan worden aangelegd. Er zal nu worden begonnen met het deel, dat aan de Noordbevelandse kant op de aldaar liggende zandbanken is gepro jecteerd. De ligging van de dam is o.m. bepaald door de wens om de be staande zeeweringen langs de Zand- kreek en het Veerse Gat over een zo groot mogelijke lengte te ontheffen van hun zeekerende taak. Bovendien is een zo ver mo gelijk zeewaarts gelegen plaats gekozen, teneinde de Deltadienst en de aannemers gelegenheid te geven zoveel mogelijk ervaring op te doen bij uitvoering van werken in een gebied, dat geheel openligt voor „aanvallen" uit open zee. De ze ervaring zal immers t.z.t. no dig zijn bij de afsluitingswerken in de Oosterschelde. Ter plaatse van de afsluiting in het Veerse Gat moet worden gerekend op een hoogste stormvloeastand van 5 50 meter boven N.A.P. Deze stand is gebaseerd op een voorlopige bere kening door de Deltacommissie, waarbij de plaatselijke verhoging ten gevolge van de afsluiting is ingecal culeerd. Zoals men weet is ten behoeve van de werken ten noordwesten van Veere een werkhaven aangelegd, die vorig jaar juli werd opgeleverd. De afstand van de werkhaven tot de nieuwe dijk bedraagt ca. 3 km en de kom van de werkhaven heeft een oppervlakte van 7.3 ha. Het haventerrein is 4.8 ha groot en de diepte van de havenkom 5 m beneden N.A.P. De werken In het Veerse Gat en de Zandkreek (Kats) zullen volgens het voorlopige tijdschema van de Delta dienst in 1961 gereed moeten zijn. Na de totstandkoming van beide dammen kan in totaal 750 ha zware zavel grond, 400 ha lichte zavelgrond en 900 ha zandgrond worden gewonnen. Daartoe zullen deze gronden van la ge omkadingen worden voorzien. Van de zeven tijdhavens en loswallen, die straks binnen de beide afsluitdam- men komen te liggen en die (behalve de haven van Veere) vrijwel alleen bij hoogwater zijn te bereiken, zal een viertal havens, namelijk Kam perland, Kortgene, Wolfaartsdijk en Veere, aan de nieuwe toestand (een winterpeil op de Zandkreek van 0.70 min N.A.P.) worden aangepast. De loswallen bij de Sehengepolder, Geersdijk en Spieringpolder komen voor opheffing in aanmerking. Zoals onlangs werd gemeld is thans in studie hoe de gevolgen voor de wa terbeheersing op Noord-Beveland kunnen worden opgevangen. Het rap port van de Cultuurtechnische dienst over deze aangelegenheid maakt thans een punt van bespreking uit bij diverse diensten en waterschappen. De gemalen van cle Polder Walcheren bij Veere en van de Sehengepolder („De Piet") kunnen ongewijzigd worden gehandhaafd. De bestaande lozingen van ongezuiverd rioolwater van Middelburg, Veere, Kamperland en Kortgene zullen voorzieningen eisen. BRUINISSE Over de werken bij Bruinisse hebben wij onlangs uitvoerig bericht. De wer ken zullen vermoedelijk in deze volg orde worden uitgevoerd: A. Gemeen tehaven (gereed plm. begin 1959), B. Bouwput schutsluis (gereed 1959) en C. Werkhaven (gereed 1959). Daarna zal in de bo,uwput een schutsluis wor den gebouwd, die in 1962 gereed kan zijn. Uit vrees voor nieuwe instor tingen moet voorzichtig geruimd worden. De werkzaamheden vor deren daardoor zeer langzaam. Men durft geen schatting te ma ken binnen hoeveel uren of dagen de vier bedolven mijnwerkers ge borgen kunnen worden. In, een der lokalen van het Mau- ritscomplex staat het lijk opgebaard van de leerling-mijnwerker Vittorio Pintus. Pasgeleden kwam hij met zijn landgenoten naar Limburg. Hij was nog een leerling in dit zware vak, evenals zijn vier kameraden, die in de leerlingpijler (waar net een nieuwe steenkoollaag was aange boord) aan het werk waren met twee instructeurs. De ramp. waarvan de oorzaak ver moedelijk ligt in de geologische om standigheden ter plaatse, heeft zich in enkele ogenblikken voltrokken. Op het moment van de instorting bevon den zich in het be.wuste gedeelte van de pijler 18 man, waarvan zich 11 personen nog in veiligheid hebben kunnen stellen. Met de moed der wanhoop werd met man cn macht de hele nacht en de dinsdagochtend doorgewerkt om de hcdolven werkmakkers nog te kunnen bevrijden. Intussen werden boven in de verbandkamer enkele lichtgewonde mijnwerkers verzorgd. Sommige hadden een zenuwschok op gelopen. In het Limburgse mijnbekken is dit ongeluk een der ergste sinds de bevrijding. In het afge- lopen jaar kwamen in de 12 Lim burgse mijnen slechts vijf dode lijke ongelukken voor. Tot voor de instortingsramp van maandag vielen dit jaar vier doden te be treuren, waarvan twee in de mijn Muurits. In de zomer van 1945 ontstond in de inijn Wilhelminu een gasontploffing, waarbij acht slachtoffers vielen. Bij een brand in een andere mijn kwamen in dat jaar twee mannen van de red dingsploeg om het leven. Het zwaarste ongeluk na de bevrij ding gebeurde in maart 1947, toen bij een ondergrondse brand in de mijn Hendrik 13 mijnwer kers de dood vonden. Murphy naar Parijs voor bespreking met Gaillard. Robert D. Murphy, de Amerikaan se bemiddelaar in het Frans-Tunesi- sche conflict, is dinsdag naar Parijs teruggevlogen voor een derde hijeen- komst met premier Felix Gaillard. De Britse bemiddelaar Harold Bee- ley werd later op de dag uit Londen verwacht. De drie mannen zouden dan .tezamen confereren. MEER WIND. Nevelig weer met in het algemeen veel bewolking en later langs de Wad- denkust plaatselijk enige regen. Ma tige en langs de VVaddenkust krach tige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 6 maart Zon op 7.17 onder 18.27 Maan qp 19.56 onder 7.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1