18 maanden „Boereninspan* in Borssele Klanken uit de ether GOLDEN FICTION De noodlottige roos ARTIESTEN EISTEN DOORGANG VAN AFGELAST RECITAL Zolang blijven de tabakken voor in Virginia narijpen in het vat om u die extra zachtheid te geven GESPREK JN ZIEKENHUIS j[adwfM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 4 MAART 1958 Advertentie (Slot van pag. 1) (en weer geleegd) zijn, als op deze milde maartse maandag. Mannen in leer en in laarzen, op klompen en in jekkers, man nen met alpinopetjes en gewone petten, véél gewone petten en mannen in Walcherse en Beve- landse dracht vonden de weg naar het koffiehuisje met z'n blank geschrobde plankenvloer, z'n voor deze gelegenheid gerequireerde houten banken en z'n lustig loei ende potkachel. Iedereen ontmoet te iedereen en dat is ook een voornaam onderdeel van zo'n ge legenheid „Waar mensen zijn doe je zaken" was de mening van een handelaar in horloges en snuisterijen uit Stavenisse, die z'n klokkenwinkel ten gerieve van het hooggeëerd publiek uitstalde op de motorkap van z'n auto Klapstuk In de middaguren volgde dus het „klapstuk" van deze veiling. Het Een deel van de menigte, die |g H maandagmiddag samendromde M om een der klapstukkenvan de kapitale veiling in Borssele M een stamboekmerrie, voor H deze gelegenheid keurig op ge- tuigd met een frivool strikje rond de staart. 'Foto P.Z.C.j liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ene klapstuk na het andere in feite, want de ten verkoop aangeboden die ren waren allemaal van voortreffe lijk gehalte. Het bieden ging aan merkelijk bedachtzamer dan in -de morgenuren, toen minder kostbare zaken zoals landbouwwerktuigen aan de orde waren geweest. Afslager Van Sabben moest er nogal „aan trekken" en in sommige gevallen klom de koopsom maar moeizaam naar de top met verhoginkjes van vijf gulden per bodNiettemin zijn er over het algemeen redelijke prijzen gemaakt: gemiddeld rond In het gelijk gesteld door Haagse Rechtbank. De fluitiste Ellen Macgillavry en de clavecinist Jaap Spigt hebben van de president van de rechtbank in Den Haag gelijk gekregen gisteren in hun eis dat een recital, dat zij vandaag in de rolzaal zouden geven voor de Sint Jacobskring, zou doorgaan. Het vorig jaar gingen de artiesten met de culturele stichting „Sint Ja cobskring" een overeenkomst aan om op dinsdagavond vier maart 1958 een recital te geven. De kring ging tot tweemaal toe zijn 3000 leden opwekken deze avond bij te wonen. Maar er waren maar een kleine dertig leden die kaartjes koch ten. De rolzaal biedt plaats voor 300 personen. Het bestuur van de stich ting zegde daarop het concert af en bood de twee artiesten hun honora rium (f 200.aan. De kunstenaars weigerden dit echter en wensten het recital wel te geven Mede met het oog op de publiciteit die zij meenden te krijgen' door hun optreden. Zij hebben daarom nu een uitspraak gevraagd in kort geding van de pre sident van de rechtbank. Gisteren pleitte voor de eisende artiesten mr. I. Hes, voor de gedaagde trad op mr. H. O. Thunissen, die voorzitter is van de Sint Jacobskring. Mr. Hes eiste dat 't recital zou doorgaan-op straf-, fe van een dwangsom van f 750. Mr. Thunissen zeide o.m. dat het on aangenaam voor de artiesten zou zijn en voor de stichting wat de good will betreft, het recital voor een na genoeg lege zaal te laten doorgaan. Pleiter meende dat de kring de altis ten van hun plicht op te treden kon ontslaan. Ook hadden de kunstenaars géén publiciteit gemist, omdat het bestuur mogelijk toch geen pers zou hebben uitgenodigd. Mr. Hes meende dat de prestatie wat de overeenkomst betreft weder zijds is. Er zou grote rechtsonzeker heid ontstaan als men tegen artiesten kon zeggen dat een bepaalde gecon tracteerde voorstelling niet zou doorgaan. De président wees binnen twintig minuten na de pleidooien vonnis. Hij bepaalde dat de eis moest worden»ingewilligd. De gedaagde kring moet zijn verpïehting nako men en vandaag het recital geven op straffe van een dwangsom van f 750.Het vonnis is bij voorraad uitvoerbaar. De gedaag de werd veroordeeld in de kosten van het geding, begr oot op f 125. „Tja, dan zult U nog wel moeten adverteren en zo", zei de president tot mr. Thunissen 1400 voor de paarden, 1200 voor de beste koeien en rond 700 voor de jongere dieren. Zo is dan maandag de inventaris mét levende have van de „Kleine Monsterhoeve" in Borssele in ande re handen overgegaan. De heer P. Dekker Fzn. heeft zich teruggetrok ken en een van zijn zoons zal zich nu als pachter op het bedrijf vesti gen. Hij kan met een schone lei be ginnen. Intussen heeft Zeeland nog eens een „boereninspan" zien verko pen, zoals dat maar zelden meer 't geval is en hoewel er 's avonds wel niet op de dorsvloer zal zijn gedanst hetgeen men in vroeger jaren placht te doen is het toch een boeiend schouwspel geweest, waar 'n talrijk en opgewekt publiek intens van heeft genoten! niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH H „Waar mensen 'zijn, doe je za- H ken". Zo redeneerde een han- s delaar in horloges, pendules en H snuisterijen, die het hoog ge- eerd publiek te Borssele zijn ivaren toonde op de motorkap s van zijn auto (Foto P.Z.C.). Een gulden genieting voor gj cent WOENSDAG 5 MAART 1958. HILVERSUM I. 402 m. 716 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.0» Nws. 8,18 De ontbijtclub. 9,oo V. d. vrouw. (9.35—9.40 waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Gram. 11.00 Ge- var. progr- 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Tentoon stellingsagenda. 13.20 Hawaiian muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Kamermuz. 14.30 V d. jeugd. 16.30 Koorzang. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsultz. Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open. coi- respondentieclub o.l.v. Regina Zwart 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 De christen en zijn politieke keuze, toëspr. 19 25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Cabaret. 21.10 Los Gavilanes, zarzuela (gr.). 22.00 Tussen mens en ne velvlek, caus. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgel spel. 23,50—24.00 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.0# —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de da?. 8.00 Nws. en weerber, 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Clavecimbel- recltal. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram 11.15 De zaak Vampier, hoorsp. 12.05 Gram. 12.15 Alt en clavecimbel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole ork. 14.00 Mosè, opera (3e en 4e acte). 15.00 Conser- vatorium-ork. 15.45 Gram. 16.00 V. d jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Spectrum v. h. christe lijk organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Mil. kapel. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Lijdensoverdenking. 21.00 Kamerork. en solist. 21.50 Gram. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20^00 Film v. h. bezoek v. h.k.h. prinses Bea trix aan de Nederlandse, Antillen en Su riname. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00—22.30 De appels van Eva, thriller. KEULLET0N HILLARY WAYNE Nu wilde hij Martin fotograferen ter wijl deze 't paard vasthield en zijn „as sistente" hem een appel aanbood. Na tuurlijk bedoelde hij Lorraine, die er in Pat's" kleren heel vitaal en zake lijk uitzag. Ze kwam altijd goed op foto's, zodat het verzoek haar niet bevreemdde, maar toen ze Gemma's ontevreden gezicht zag, vroeg ze spontaan, of 't niet mogelijk, 't hele gezelschap te kieken. Gemma maakte onmiddellijk bezwaar, maar Barbara vond het een goed idee. Tenslotte werden na enige discussie, dc drie vrouwen bij het raam van dc eetka mer gegroepeerd, met op dc voor grond Martin naast de nu wat weer spannige Dr. Gradus, door David naar hartelust van appels en worte len voorzien. De jeugdige fotograaf was letter lijk opgetogen. Hij gebruikte zijn he le film en nam tenslotte uitbundig dankend afscheid- Barbara beweerde, dat ze niet veel voor zulke publiciteit voelde, doch Martin wees er bemoe digend op, dat de zon na vijf minuten opnieuw was verdwenen, zodat de kiekjes waarschijnlijk nooit het dag licht zouden zien. Lorraine was be nieuwd wat Gemma zou zeggen, maar het commentaar bleef uit. Gemma was te boos om het woord te nemen, een boosheid, die zonder eni ge twijfel 't gevolg was van jaloezie. „Als het op dat gewone papier wordt afgedrukt", mopperde Barba ra telkens weer, „doet het vader schande aan. Ik had me er tegen moeten verzetten „Ik geloof niet, dat het er voor hem nu zoveel op aankomt, Barba ra", bracht Martin haar kalm onder t oog en Lorraine begreep hoezeer Barbara's gewoonte om te doen als of hun vader nog leefde hem tegen de borst stiet. „Mijn handen zijn te plomp", zeur de Barbara voort. „O, je kunt gelijk hebben, Martin, maar jij hebt hem niet gekend. Hij stelde zoveel prijs op waardigheid". Zijn zuster slaakte een ongeduldi ge zucht, nam wat naaiwerk ter hand en liet het dadelijk weer vallen. Lorraine wilde nog aan John schrijven en ging dus naar haar ka mer, na zich te hebben overtuigd, dat ze niets meer kon doen om Gemma in huis te helpen. Ze zette het elektrische kacheltje aan en plaatste haar cassette, een geschenk van Harold, voor zich. Toen 't echter op schrijven aankwam wist ze met de beste wil ter wereld niet wat ze haar broer zou meedelen. Haar gedachten bleven hardnekkig t Advertentie/ „Ik.had die sneltrein echt niet in de galen, zat te lezen" (Zó boeiend is nu PANORAMA om en bij Gander Green. Ja. er was iets irreëels aan de mensen hier, iets dat je belette, hen in het juiste licht te zien. 't Hield verband met Austra lië en ook met deze twee vragen: Waar had mevrouw Leigh al die tijd vertoefd en hoe kwam het toch, dat Martin voorheen zijn eigen vader niet had gekend? 25e bleef een ogenblik stil zitten, met do schrijfcassette op haar knieën, de pen in haar hand. „Toen schreef ze „Lieve Johnny" en hield meteen weer op. Wat gebruikte je dat „lieve" toch gedachteloos, zodat het tenslotte alle betekenis miste. „Lieve Martin!" Ofschoon ze lielemahl alleen was, bloosde ze hevig en smartelijk. Slechts met de uiterste krachtsin spanning begon ze aan haar brief. „Jullie zult wel met genoegen ver nemen. dat ik op mijn pootjes terecht ben gekomen", schreef ze, daarop de zonderlinge samenloop van omstan digheden schetsend, die haar hier had doen belanden. „Jammer genoeg is er iets dat ik liever niet gedaan had. Ik heb gezegd, dat ik Lockett heet. juffrouw Lockett dus. Ze weten, dat mijn voornaam Lorraine is, maar wil den mij eerst al Lucy noemen. Wan neer je me dus schrijft en doe het alsjeblieft denk hier dan aan". Als Martin dat nu eens wist! Ze sloeg de handen voor haar van schaamte gloeiend gezicht. O, waar om moest haar dit en al het andere overkomen Hoe was het eigenlijk zo gebeurd? Zelfs in Hollywood (le den ze niet meer aan liefde-op-het- eerste-gezicht, die zijzelf steeds on zinnig had genoemd. Misschien, daclit ze. als hij me maar niet had gekust! Maar neen, al vóór die tijd had het lot zich voltrokken. Toen de brief af was, stond ze voor het probleem, hoe die persoonlijk op de bus te doen. Och, ze geloofde niet, dat iemand de naam John Trelavvney op de envelope in verband zou bren gen met Lorraine Garland, door een van de kranten „de noodlottige bruid" genoemd. De Trelawney's wa ren immers zoveel mogelijk buiten de zaak gelaten. Toch was het beter, risico te vermijden. In geen geval mocht Martin haar „bedrog" ontdek ken. Toen ze beneden kwam, sprak Bar bara het verlossende woord met de vraag of ze soms even naar het dorp wilde gaan, om bij de kruidenier 't een en ander te kopen. „Als Pat hier Advertentie Drink elke dag Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist geweest was, zou zij 't hebben ge daan. Gemma is bang voor de kou". „En bovendien wil ik jou niet graag alleen laten, liefje", zei Gem ma, die haar woorden uiterst lang zaam, bij wijze van stroop, liet neer druppelen. „Je weet immers zelf wel hoeveel je van ons gezellig middagje houdt". „Ik zal graag gaan", verzekerde Lorraine, die haar rubber laarzen al gereedzette. Er werd die middag niet paard ge reden, omdat de wegen en lanen te glad waren, maar natuurlijk viel er genoeg te doen in de stallen en Mar tin en David waren er dan ook hard aan 't werk. Toen Lorraine het huis verliet en 't dorpsplein overstak, waar zich aan dc andere zijde een rij winkels bevond, zag ze op een afstand Martin, die een emmer en een deken torste. H\j wuifde haar toe en zij wuifde terug, alsof ze elkaar al jarenlang kenden. Een gevoel van hartstochtelijke dankbaarheid maak te zich van haar meester, echter on middellijk door een angstige opwel ling gevolgd. Verbeeldde ze het zich of zag hij er inderdaad zo vermoeid uit? Ze dacht aan Barbara's gevoel loze, byna wrede zinspelingen op zijn toekomst en onvermijdelijke achter uitgang zodra hij even oud zou zijn als zij nu. „O, neen, dit niet!" kreet liet in Lorraine's diepste binnenste, terwij] ze. door plotselinge schrik be vangen. bijna wild op de winkeltjes toesnelde. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6