Nederlandse Kolibrie-helikopter kreeg bewijs van luchtwaardigheid P.T.T.'ers te Dordrecht hadden een goed lot KLANKBORD "j GEWIJZIGDE EXPORTREGELING CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Vandaag... VERPLICHTE OEFENINGEN IN NATIONALE RESERVE DINSDAG 4 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. I HEFSCHROEFVLIEGTUIG MET STUWSTRAALVOORTSTUWING Toestel is zeer geschikt voor niet militaire doeleinden De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F, Backer, heelt gisteren het bewijs van luchtwaardigheid van de „Kolibrie"-helikopter uitgereikt. De uitreiking geschiedde in het restaurant van de luchthaven Rotterdam. De „Kolibrie" zal, naar verwacht wordt, haar Nederlandse bewijs van luchtwaar digheid ook in de Ver. Staten en in Groot Brittannië kunnen laten gelden, omdat de beproeving van het toestel met het oog op export gebaseerd was op de eisen die men in de Verenigde Staten stelt ten aanzien van het verkrijgen van een bewijs van lucht waardigheid voor helikopters. De ..Kolibrie" is ee ngeheel Neder lands ontwerp waarin verscheidene uitvindingen van Nederlanders zijn verwerkt. Het toestel is het enige hefschroefvliegtuig met stuwstraal- voortstuwing ter wereld, dat een be wijs van luchtwaardigheid voor ge bruik in de burgerluchtvaart heeft verworven. Het is van het begin af aan de bedoeling geweest het toestel geschikt te maken voor vele niet-mi- taire doeleinden. De „Kolibrie" uit uitgerust met twee stuwstraalmotoren die aan het uitein de van de rotorbladen zijn aange bracht. De bijzondere eigenschappen van dit hefschroefvliegtuig vinden voor het grootste deel hun ontstaan in het toepassen van dit soort straal motoren en in de wijze waarop ze zijn geplaatst. De stuwstraalmotor is de eenvoudigste krachtbron die men tot nu toe kent en ook de lichtste. Het in de ..Kolibrie" toegepaste, in Neder land uitgevonden, ontwikkelde en ge bouwde type weegt slechts negen ki logram. De toepassing van dit type motor heeft het nadeel dat het ver bruik veel hoger is. maar als brand stof wordt liuisbrandpetroleum ge bruikt die niet alleen goedkoper is dan andere brandstof doch tevens vei liger. De hefschroef heeft een diameter van tien meter; het toestel heeft een leeggewicht van 240 kg, een nuttige lading (giviele uitvoering) van 410 kg, zodat het startgewicht 650 kg bedraagt. De maximum snelheid van het vliegtuig is 113 km. de maximum kruissnelheid 100 km per uur. De „Kolibrie" kan worden gebruikt o.a. voor de landbouwluchtvaart. als ambulancevliegtuig (waarbij twee brancards en een verpleger kunnen worden meegevoerdreddingswerk, luchtkaartering, luchtfotografie, poli tietaken, personenvervoer, vrachtver voer, reclamevliegen enz. Urgentiebeoordeling weg- en waterbouwkundige werken opgeheven. I)e minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de urgeutiebe- oordeling van weg- en waterbouw kundige werken opgeheven, omdat naar zijn mening uit een oogpunt van regulering der bouwactiviteit een be perking van deze werken niet racer noodzakelijk is. De rijksgoedkeuring, welke lagere publiekrechtelijke lichamen op grond van artikel 17 van de wederopbouw- wet behoeven voor weg- en water bouwkundige werken van meer dan 50.000, zal voortaan in beginsel door het rijk zonder meer worden af gegeven, zoals tot nu toe reeds ge schiedde voor werken ten behoeve van het bouwrijp maken van gron den. Deze goedkeuringen zullen wor den gezonden aan de provinciale be sturen, die deze aan de betrokken pu bliekrechtelijke lichamen zullen uit reiken. zodra door Gedeputeerde Sta ten uit een oogpunt van financiering met de uitvoering van een werk wordt ingestemd. .SLEUTEL VERGETEN. Een bewo ner te Venlo, die laat in de nacht thuiskwam, beleefde een ongewoon avontuur, toen hij bij aankomst aan zijn woning, tot de ontdekking kwam dat hij de huissleutel had vergeten. Hij achtte het ongewenst om de nachtrust van zijn vrouw op dit on gewone uur van thuiskomst te versto ren en besloot, zoals hij dat reeds va ker had gedaan door het keldergat in de woning te komen. De kelder stond tot tegen het plafond onder water, zo dat de bewoner toen hij een duik nam door het keldergat in het water plons de en kopje onder ging. Met moeite kon hij de terug-weg door het kelder gat weer naar buiten vinden, om nu via de huisbel zijn vrouw te waar schuwen. Toen deze de deur had ge opend. bleek dat ze niet naar bed was gegaan, maar op de thuiskomst van naar man had zitten wachten, omdat ze na zijn vertrek had be merkt, dat hij geen huissleutel had meegenomen SLEUTEL BEDOLVEN. Mevrouw Mary Maxwell te Chaddesden moest de brandweer te hulp roepen om in haar eigen huis te komen. Zij had de gewoonte de huissleutel te bewaren in het kolenhok, maar nu had de kolen boer terwijl zij weg was juist de voorraad bijgevuld, bovenop de sleu tel. Een eerste serie van tien „Kolibries", waarvan de bouw het vorige jaar be gon. is thans nagenoeg gereed, Vier ervan gaan naar de N.V. Aerocoop, de onlangs opgerichte combinatie ten behoeve van landbouw-Iuchtvaart door „Centraal Bureau" te Rotter dam en de N.V. Aero contractors te 's-Gravenhagc, een naar de directie Wieringermeer (die de „Kolibrie" o.a. gaat gebruiken voor het inzaaien van riet in de polder oostelijk Flevoland) en een naar het Nederlands instituut voor vliegtuigoutwikkeling. De. resterende vier hoopt men naar het buitenland te verkopen. De prijs van de „Kolibrie" is min der dan honderdduizend gulden. Uit verscheidene delen van de we reld heeft men vele tekenen van belangstelling voor de helikopter ontvangen, maar vooral uit Enge land. de Duitse Bondsrepubliek, de Verenigde Staten en Israël. Maatregelen van N.V.V. tegen communistische infiltratie. Het N.V.V. heeft aangekondigd dat het voorzorgsmaatregelen heeft geno- men tegen een infiltratie van commu- nisten uit de E.V.C. in eigen gelederen met de bedoeling ondermijnende ar beid te verrichten. Met grote aandacht volgt het NVV de controverse tussen de communisti sche partij Nederland en de eenheids- vakcentrale, welke thans in een kri tiek stadium is gekomen. Het NVV realiseert zich ten volle, dat, nu de pogingen om de EVC te doen uitgroei en tot een machtige vakbeweging on der communistische mantelorganisa tie gesteld zijn. Het is aan het NVV bekend dat de CPN, aan wier geza» de EVC is on derworpen, thans alles in het werk stelt de leden van deze organisatie te doen opgaan'in de bij het NVV aan gesloten bonden. Aldus zal men wil len trachten deze vakcentrale uit te hollen naar het voorbeeld van de Franse C.G.T. in de jaren kort na de oorlog. Ofschoon het NVV zich geen grote zorgen maakt over de infiltratiepo gingen, welke thans in versterkte mate zullen voorkomen, heeft het de aangesloten bonden verzocht waak zaam te zijn en maatregelen te tref fen waardoor elke infiltratie kan wor den voorkomen. Het NVV laat er geen twijfel over bestaan, dat zo er ondanks voor zorgsmaatregelen toch commu nisten zouden infiltrerert, dezen on herroepelijk uit de organisatie zul len worden gestoten zodra hun ondermijnende arbeid blijkt. NOG VOLDOENDE VOORRAAD I Het Wereldgebeuren Voorconferentie i Geen voortzetting Nieuw Ned. Toneelgezelschap. Naar de staatssecretaris van onder wijs. kunsten en wetenschappen is gebleken, ligt het niet in de bedoe ling van het bestuur van de stichting „Het nieuw Nederlands toneelgezel schap" haar toneelgroep in het vol gend seizoen voort te zetten. Hij heeft daarom bij het nemen van zijn beslis sing inzake de subsidiëring van sprei dingstoneelgezelschappen voor het seizoen 1958/59 geen rekening gehou den met deze stichting. Aan de gezel schappen „Puck" «en „Het Zuidelijk Toneel" heeft de staatssecretaris be richt, dat zij in beginsel op een ver hoogd subsidie mogen rekenen. Plan van Den Haag voor aanleg van wegen. Van de in de toekomst in Den Hnag aan te leggen hoofdverkeerswegen zullen er vier in de eerste plaats in aanmerking komen voor een onge lijkvloerse ligging, zo delen B. en VV. mee in 'n aan de gemeenteraad aange boden verkeersnota. -- Tweemaal in de week vis!' is het. motto van mejuffrouw K. Graaff uit Zandvoort, de char- 3 3 mante demonstratrice van het 3 3 Produktschap Vis en Vispi'o- 3 dukten. Mejuffrouw Graaff 3 weet alles van r is af en is zelfs 3 in het bezit van het diploma 3 visserijschool. Met haar rijden- 3 3 de keuken bracht zij gisteren een bezoek aan Krabbendijke. 3 3 Daar gebeurde wat sinds het 3 begin ran de tournee door Ne- 3 3 derland in mei van vorig jaar 3 nog niet is voorgekomenacht- tien leergierige dames kwamen 3 3 bij mejuffrouw Graaff de kunst 3 3 van het vis schoonmaken en 3 3 het vis bakken afkijken. De 3 3 ene helft van de auto is name- lijk ingericht als een soort col- 3 legezaaltje, waarin ongeveer 3 3 achttien personen een plaatsje 3 3 kunnen vinden. De andere helft 3 3 doet dienst als keukentje en 3 3 bewaarplaats van de vis. die 3 3 tweemaal in de week vers uit H IJ muiden wordt aangevoerd. 3 De dames S. van Velzen en M. 3 Modderkreeke mochten het on- 3 der deskundig toezicht zelf 3 3 eens- proberen. Zij fileren hier 3 3 een flinke schol. De rijdende 3 3 keuken zal nog tal van andere 3 plaatsen in Zeeland bezoeken. 3 (Foto P.Z.C.). m liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Contingenten werden belangrijk verhoogd Tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en hel Produktschap voor Aardappelen is thans overeenstemming bereikt over een belangrijke verhoging van het contingent voor export. Uit de eind januari gehouden vooraadsopname is namelijk gebleken, dat de nog aan wezige hoeveelheden ruimschoots voldoende zijn voor de binnenlandse voorziening, terwijl bovendien de prijsontwikkeling van dien aard is. dat voor een overschrijding van het gestelde prijsniveau vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan. Het tegen deel is eerder waar, van de hoogge stemde exportverwachtingen is tot nu toe niet veel uitgekomen, zij het dan ook, dat er sedert kort vooral in de vraag naar zandaardappelen wat meer beweging is gekomen. Hoe het in wevkelijkheid met» de uit voer gesteld is, kan het best worden afgeleid uit de verhouding tussen het per 1 januari vrijgegeven contingent en de hoeveelheid waarvoor sinds de zelfde datum uitvoervergunningen zijn aangevraagd. Deze laatste hoe veelheid bedraagt nl. slechts 489/ van het totaal der contingenten. Na de thans plaatsgevonden contingentsver hoging bedraagt de tot nu toe gerea liseerde export slechts 30% van het totaalcontingont. De enige oorzaak van de onbevredi gende uitvoer van aardappelen rs dat er tot op heden weinig vraag in het buitenland bestaat. Met name Enge land, dat aanvankelijk belangrijke tekorten meldde, toont weinig of geen animo tot kopen. De aanvoer van in landse aardappelen is er nog altijd ruim voldoende, terwijl vooral in te lerskringen de opvatting heerst, dat de eigen oogst toereikend is om teza men met importen van nieuwe aard appelen uit de Middelandse Zee-lan den. die binnenkort beginnen de vol gende oogst te halen. Of deze opvat ting juist is, moet worden afgewacht; zij is echter in het bijzonder met be trekking tot de afzet van onze klei- aardappelen van belang, omdat daar voor ook elders geen grote afzetmo gelijkheden worden gezien. De wij zigingen in de exportregeling komen op het volgende neer: De op basis van het totaal contingent verstrekte toe wijzingen aan de exporteurs verlie zen hun geldigheid, voorzover zij bin nen een termijn van drie weken niet in de vorm van uitvoervergunningen zijn benut. Na deze drie weken wordt het niet-benutte deel der toewijzingen ingetrokken en herverdeeld. Overdracht van toewijzing zal slechts mogelijk zijn indien de overnemer te- zelfder tijd een uitvoervergunning voor een gelijke hoeveelheid indient, terwijl aan exporteurs, die hun eigen toewijzing hebben overgedragen, geen overname van toewijzing van andere meer is toegestaan. Exporteurs, wier toewijzing is uitge put, kunnen bij wijze van voorschot een extra-toewijzing van 10% ont vangen. van welke limiet in bepaalde gevallen kan worden afgeweken. De verhouding tussen de toewijzingen van klei-aardappelen en die van zand aardappelen is in deze zin gewijzigd dat die van klei-aardappelen in meer dere mate terecht komen bij de tra ditionele klei-aardappelexporteurs en die van zandaardappelen bij de tra ditionele,. zandaardappelexporteurs. Contracten voor levering later dan 4 weken moeten terstond worden aan gemeld, zodat een beter inzicht in de verplichtingen op langere termijn wordt verkregen. Dank zij deze verbeteringen in de ex portregeling wordt praktisch gespro ken voorkomen, dat de gevraagde uit voervergunningen niet op een reële basis berusten. Een ander voordeel is dat een ongewenste handel in quota, waarop terecht aanmerking is ge maakt. doch die de laatste weken al niet meer bestond, thans vrijwel on mogelijk is gemaakt. Motorspuit kon niet bij brandend huis komen. Aan de Bovenveenweg te Klazlena- veen-noord is gisteren brand ontstaan in de door het uit zeven personen be staande gezin G. Wisman bewoonde woning. Het huis brandde in korte tijd uit; enig meubilair kon worden gered. De brandweer uit Emmen was genoodzaakt de motorspuit op straat te laten staan, daar de woning ach teraf stond en door het ontbreken van een brug niet kon worden bena derd. De bedrijfsbrandweerploeg van de fa. Scholten die inmiddels even eens was uitgerukt met een kleine spuit, werd geassisteerd door de brandweerlieden van Emmen. 3 ...viert de gemeente Hilversum 3 haar verjaardag. Ter gelegen- 3 heid hiervan zal de naam van 3 3 een bekende en voor de ge- 3 meente verdienstelijke persoon- n 3 lijkheid in het „gulden boek der 3 gemeente" worden ingeschre- 3 3 ven. M ...vangt in de Olympia-hal te M Londen de vijftigste Engelse 3 3 damesbeurs („Daiïv Mail Ideal 3 3 Home") aan. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IR. STAF OVER REORGANISATIEPLAN Andrei Andreyewitsj ziet er ge woonlijk niet bijster opgewekt uit. Maar soms komt hij uit de hoek op een manier dat men ver wonderd zegt: „Hé, het ontbreekt hem toch niet helemaal aan (droge) humor." Zo moest hij zich in Ameri ka eens bij een verslaggever veront schuldigen voor het niet antwoorden op een politieke vraag. Het was in 8e tijd van het populaire raidioprogram- ma „De 64-dollar-vraag". Gromyko zei tot de reporter: „Ik heb de 64 dol- I lar verloren" jToen een matrone hem in San Fran- cisco vroeg, wat hij van de A meri- kaanse vrouwen vond, was zijn ant woord: ,.Ik ben niet onder de indruk", i De dame kreeg er 'n kleur van. Gro myko zei toen „Mevrouw, dit was 'n jgrap". .tar afgezien van deze kleine aar- I [wl digheidjes heeft Gromyko zich I 1VX de reputatie verworven een korzelige, bittere diplomaat te zijn, die helemaal niet „tegen zijn gemoed j in" te werk ging, wanneer hij als am- 1 bassadeur van zijn land te Washing- ton of als afgevaardigde der Sowjet- I Unie in de Verenigde Naties, telkens 'n ..njet" moest laten horen. Maar als minister van buitenlandse zaken heeft de „njet-man" nu ineens, tegen alle verwachtingen in, positief gereageerd op suggesties van westerse zijde. In nota's aan de Amerikaanse en de Franse l egering heeft hij immers ver- 1 klaard, dat zijn land akkoord gaat met het Franse voorstel om een con ferentie van de hoogste leiders van oost en west te doen voorbereiden door een bijeenkomst van de betrok ken ministers van buitenlandse za ken. Het nieuws van deze nota's heeft zondag en gisteren geleld tot grote diplomatieke activiteit in de westelijke hoofdsteden. En velen meenden, dat er nu meer dan de laat ste weken weer een kans bestaat op het houden van overleg aan de top. Inmiddels zijn nog lang niet alle hinderpalen voor zo'n conferen tie van regeringsleiders uit de weg geruimd. Een belangrijke vraag is, hoeveel ministers van buitenlandse zaken tot het voorbereidende overleg worden uitgenodigd. Uit Moskou is bericht, dat de Ruisen er minstens dertig willen optrommen. De Russen zouden dan, wat getalsterkte betreft, minder ongunstig zitten dan bij een conferentie tussen de Grote Vier: drie van de „vier" behoren immers tot het andere blok. Maar men verwacht, dat deze Grote Drie weinig zullen voelen voor zo'n ministeriële massameeting, vooral ook. omdat de deelneming van bijvoorbeeld Aziatische landen niet veel zal kunnen bijdragen tot de op lossing van Europese problemen. Territoriale commandanten zullen toezicht houden. - Op vragen van de leden der Twee de Kamer, de heren J. M. Peters. E. A. Vermeer, Koos jen, Ritmeester, Viscli en Calmeyer over het reorga nisatieplan van de Nationale Reser ve lieeft ir. Staf de minister voor defensie, geantwoord dat hij, hoe wel het reorganisatieplan van de Nationale Reserve nog niet uitge werkt is, gaarne gevolg geeft aan het verzoek een inzicht in de hoofd lijnen te verschaffen. Hij deelt o.m. het volgende mede: De Nationale Reserve zal uitslui tend uit infanterie bestaan. De thans aanwezige vrijwilligers van de Nationale Reserve zullen bij de gereorganiseerde Nationale Re serve kunnen blijven dienen. Boven dien zullen te zijner tijd tot een ver bintenis bij de Nationale Reserve worden toegelaten de dienst- en re- serveplichtigen van alle wapens en dienstvakken, die zich als vrijwilli gers melden, zolang zij geen mobili- satiehestemming hebben. Het personeel zal plaatselijk onder leiding van de eigen officieren en onderofficieren der Nationale Reser ve en onder toezicht van de betrok ken territoriale c-ommandant oefe nen, en wel eenmaal per maand ge durende drie uren. De vrijwilligers, die niet regelma tig aan de oefeningen deelnemen, zullen volgens nader te stellen rege len worden ontslagen. Telkenmale wanneer uit de binnen een rayon met een straal van 10 a 14 km woonachtige vrijwilligers een peloton is geformeerd (dertig man), zal de territoriale commandant zich beraden of een zodanig peloton voor tijd van oorlog of oorlogsgevaar op roepbaar moet worden gemaakt. De bewapening der Nationale Re serve zal uit geweren, c.q. pistolen en handgranaten bestaan. Groepswa- penen worden niet ingedeeld. De inspectie en de districten der Nationale Reserve zullen op 1 juli 1958 worden opgeheven. Voor die da tum zal het thans aanwezige perso neel der Nationale Reserve in pelo tons worden geformeerd en als zoda nig aan de betrokken territoriale commandant worden overgegeven. De op te richten pelotons Na tionale Reserve dienen als een al gemene reserve voor het vervul len van bijzondere taken te wor den gezien en (waar mogelijk) als versterking van de op te richten 60 compagnieën infante rie. In het bijzonder dient aandacht te worden besteed aan liet individueel bestemmen van bepaalde vrijwilli gers der Nationale Reserve voor bij zondere functies, waarvoor zij uit hoofde van hun bekwaamheden in aanmerking komen, uiteraard voor zoveel aan hun diensten behoefte be- staat. Hierbij ware te denken aan bij voorbeeld telegrafisten, telexisten, centralisten, ordonnansen, enz. In de 58ste staatsloterij, vierde klasse is gis teren bij de trekking voor de negende lijst de prijs van 100.000,gevallen op het lot nr. 8670. Series van dit lot zijn verkocht in Leeuwarden, serie a„ Amsterdam, serie b„ Soestdijk serie c., Dordrecht serie d., serie e. gedeeltelijk in Amsterdam en Rotterdam en serie f te 's-Gravenhagc. O zeg. wat leuk, wat vind Ik dat leuk, juichte gister de collec- trice van de staatslote rij mevrouw J. M. G. Bosboom te Amster dam, toen zij vernam dat op een door haar verkocht lot de 100.000 was gevallen. Zij had het gelukkige nummer S670 serie b in kleine coupures verwocht aan verscheidene personen geen clubjes die bij haar nog nooit iets hadden gewonnen en die, naar zij meende, 't geld zeer goed zouden kunnen gebruiken. Gedurende de zeven jaar, dat meVrouw Bosboom collectrice i,s. was nog nooit de 100.000 op door haar verkochte loten geval len. Ook de heer Y. E. Oort, collecteur van de staatsloterij in Am sterdam, bij wie in se rie e gedeeltelijk de 100.000 was terechtge komen, was evenzeer verrast toen hij het nieuws gister hoorde. Evenals mevrouw Bos boom had ook hij nog nooit gedurende de dertien jaar dat hij collecteur is de 100.000 kunnen uitkeren. Hij kon niet zeggen aan wie hij het lot had ver kocht. daar het in klei ne coupures van dc hand was gegaan. De helft van het iot. De helft van het lot uit serie e is in Rot terdam in zijn geheel verkocht aan een per soon, wiens naam col lecteur H. B. A. Kuij- pers echter niet mocht noemen. Wol wist de heer Knijpers te ver tellen dat het geld „goed is gevallen." Een hele gebeurtenis noemde mevrouw A. C. Cannemeijcr te Dord recht het, dat dc hon derdduizend op door haar verkochte loten is gevallen. In de ruim twee jaar, dat zij col lectrice van de staats loterij is, heeft zij al verscheidene deelne mers gelukkig kunnen maken met de medede ling, dat zij een prijs gewonnen hadden, maar nooit heeft zij zoveel enthousiasme ontmoet, toen zij enige van de bezitters van loten met het nummer 8670, serie d, ervan op de hoogte stelde, dat de honderdduizend hun in de schoot is geval len. Mevrouw Cannemeij- er wilde geen namen van winnaars noemen. Zij deelde wel mede, dat een clubje van per soneel van het Dordt- se postkantoor 'n half lot had genomen, zodat dc P.T.T.-ers, die er lid van zijn, 'n aardig sommetje te verdelen krijgen. Nog beter is de Dordtse fabrieksarbei der, die in zijn eentje een kwart lot in zijn bezit heeft er aan toe. Het restant wordt ver deeld over vijf twin- tigjes, waarvan me vrouw Cannemeijer be kend was. dat er twee in het bezit zijn van een onlangs weduwe geworden dame en een gepensioneerde spoor wegemployé. Bij het verdere contact op diplo matiek niveau zal echter de na druk vallen op de vraag, wat de taak van dc ministeriële voorconfe rentie zal zijn. Als 't enige agendapunt zou zijn „het opstellen van een agenda voor de top" dan zouden zij reeds een zware dobber hebben. Men is het in oost en west immers helemaal nog niet eens over de punten, die op een topconfe rentie aan de orde kunnen en mogen komen. De ministers van buitenland se zaken zullen echter naar alle waar schijnlijkheid een nog meer omvat tende taak krijgen. Het westen wil namelijk niet met het topconferentie schip in zee gaan, voordat er een re delijke kans is om althans op een be perkt gebied tot overeenstemming te komen. Gromyko zal op de vergade ring met zijn collega-ministers van buitenlandse zaken duidelijk moeten maken, dat het niet de bedoeling van de Russen is om naar „de top" te klimmen met een rugzak vol propa gandistisch welluidende voorstellen, die echter voor het westen bij voor baat onaanvaardbaar zouden zijn. Omgekeerd zou het voor de westerse ministers weinig zin hebben, ter con ferentie alleen die punten aan te roe ren waarop een Russische reactie in de vorm van een „njet" al bij voor baat vaststaat. De bedoeling is im mers de spanningen in de wereld niet te verhogen, maar die te doen afne men. Of nu de topconferentie inderdaad binnen afzienbare tijd doorgaat, is nog zeer de vraag. Dat zal mede ervan afhangen, of de minis ters van buitenlandse zaken de con ferentiezaal zullen binnentreden in het besef van de gezamenlijke „klein heid" dezer groten in vergelijking tot de krachten die de techniek nu zou kunnen ontketenen. Als zij deze om trekken, is er misschien kans dat zij standigheid in hun overwegingen be- niet alleen buiten maar ook bin nen de conferentiezaal ook hun al of niet droge) humor een kans ge ven. Inzicht in de betrekkelijkheid dei- dingen zou kunnen helpen om „op een beperkt terein overeenstemming te bereiken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3