Z.L.M.-voorzitter sprak in Axel over „schatkist en index" Min Zeeuwse Almanak P.Z.E.M. NAM AFSCHEID VAN DE HEER A. F. LINSE Benauwende kinderhoest! JJUCKLEYjj Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 4 MAART 1968 „ZUINIGER LEVEN GEBODEN Aardappelenexport, koelhuisboter en Landbouwschap onder de loep Tijdens de maandagmiddag' In „Het Centrum" te Axel gehouden algeme ne ledenvergadering van de Kring Axel der Z.L.M. heeft de algemeen voor zitter, Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, een interessante inleiding gehouden over het onderwerp: „Tussen schatkist en index". Ir. Geuze gaf allereerst in grote lynen een beeld van de huidige wereldsituatie, waarna hij de ver- verschillende problemen op landbouwkundig gebied in Nederland aan een nadere beschouwing onderwierp. Speciaal onderwerpen zoals het koelhuis- botervraagstuk, de problemen rondom de aardappelenexport en -contingen- tering en de politiek van het Landbouwschap hadden de belangstelling van de inleider. Ir. Geuze gaf bij de aanvang van zijn causerie een overzicht van de we reldsituatie. die hij symbolisch verge leek met een dorp. Nederland is in dit dorp een onbeduidende burger, die niet alleen moet leren zich aan te pas sen, maar ook zuiniger moet leven en meer dient te sparen, zo zelde hij. De inleider bracht voorts onder de aan dacht. dat het evenwicht op de beta lingsbalans gedurende de laatste drie vier jaar is verstoord. Dit is een ge volg van het feit, dat men meer heeft geïmporteerd dan geëxporteerd. We kunnen de schatkist beschouwen als onze portemonnaie. want wij kunnen het ook niet volhouden steeds meer uit te geven dan we ontvangen. Het dekkingspercentage is gedaald tot circa 75 terwijl als algemene norm voor Nederland een percentage van 85. is gesteld. Wel vertoont zich de laatste maanden een kleine stijging, maar de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten kan ons nog voor vele moeilijkheden stellen, aldus de algemeen voorzitter van de Z.L.M. Voor de agrarische bevolking ligt een deel der moeilijkheden in de zuivelsector, waar ieder jaar weer vele miljoenen voor de melk bijgepast moeten worden. In de koelhuizen zijn grote hoeveelheden boter opgeslagen, waarvoor geen afzet ls, anders dan met verlies. In de eerste jaren na de tweede oorlog was het een bittere nood zaak om de melk af te romen tot een vetgehalte van 2'A omdat toen voor veel geld boter aan het buitenland kon worden geleverd. Als we nu zouden overschakelen op een vetgehalte van 3/2 dan zou er geen teveel aan koelhuisbo ter zijn, aldus ir. Geuze. Wanneer slechts melk met een vetgehalte van 3 met daarnaast volle melk in de handel kwam, waren we reeds een heel eind op de goede weg. Met betrekking tot dit onder werp deelde lr. Geuze voorts mede, dat binnen een week een „melkno- tft" zb 1 verschijnen. Aardappelen Het aardappelvraagstuk heeft de boeren vrijwel de gehele herfst en winter beziggehouden. Ir. Geuze ging alle factoren na. die min of meer heb ben geleid tot een crisis in deze sector. Hij wees er daarbij op. dat men als landbouworganisatie vaak hard moet vechten tegen de bureaucratie. Ook met de trjdelijke stopzetting van de aardappelexport was dit het geval, maar uiteindelijk hebben de organisa ties gewonnen. Ir. Geuze vestigde er ook de aandacht op, dat de kostprijzen van de akkerbouwprodukten steeds te laat worden bekendgemaakt. Zo zal de suikerbletenprijs pas tegen het eind van deze maand worden gepubli ceerd, aldus de inleider. Sprekende over de nieuwe minister van land bouw, dr. ir. Vondeling, verklaarde ir. Geuze, dat deze nogal wat extreme standpunten naar voren heeft ge bracht. Als hij die zou doorvoeren, Kon. Mij. „De Schelde". Vergadering aandeelhouders. Gisteren werd een algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" en van de N.V. „Nationaal Bezit van Aandeelen Koninklijke Maat schappij De Schelde" gehouden. In de vergadering van Aandeelhou1 ders der Kon. Mij. „De Schelde" wer den de jaarstukken ongewijzigd met algemene stemmen goedgekeurd en conform de voorstellen van directie en commissarissen het dividend vast gesteld op 12 voor de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" en 12^ voor de N.V. „Nationnal Bezit van Aandeelen Koninklijke Maatschappij De Schelde". Nadere mededelingen omtrent de be taalbaarstelling van het dividend zul len in de dagbladen worden gepubli ceerd. De voorgestelde statutenwijziging werd in de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" met algemene stemmen goedgekeurd. Op de vergadering van de N.V. „Na tionaal Bezit v. Aandeelen Koninklij ke Maatschappij De Schelde" bleek het statutair vereiste quorum niet ter vergadering vertegenwoordigd te zijn, zodat de vergadering met be voegd was een besluit te nemen. Op 28 maart zal een nieuwe verga dering worden gehouden, welke on geacht het vertegenwoordigde kapi taal bevoegd zal zijn een besluit te dien aanzien te nemen. De oproeping tot deze vergadering zal nog in de Ëers verschijnen. irs. J. F. Posthuma te 's Gravenha- ge, commissaris van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" en ir. H. C. Wesseling te Wassenaar, lid van de raad van beheer der N.V. „Nationaal Bezit van Aandeelen Ko ninklijke Maatschappij De Schelde", die aan de beurt van aftreden waren, werden in deze vergaderingen herko zen. VAN TOT TROUWRING, NA 28 JAAR, WEER GEVONDEN! Zaterdagmorgen ontving mevrouw de weduwe C. M. de Vin te Oosterland de trouwring terug, die haar echtge noot, J. M. de Vin, 28 jaar geleden had verloren. Men heeft de ring, nog helemaal onbeschadigd, gevonden in het z.g. „Molenblok", op het eind van de Weststraat. De heer De Vin, die nog verscheidene jaren korenmole naar in Oosterland was, heeft altijd in de mening verkeerd, dat de ring VEILING Een publieke veiling heeft vaak iets feestelijks. De mensen, die er samenkomen zijn opgewekt, veelal goedlachs en wanneer dan de afsla ger ook nog een weinig van de tongz riem is gesneden, beleeft (je soms meer plezier aan één openbare ver koping dan aan tien bonte radio- avonden. Bovendien is het plezierig om een ontdekkingsreis te doen door de te koop aangeboden voorwerpen, die zoals dat ook op de maandag in Borsscle gehouden grote veiling van een „boereninspan" het geval was veelal van een bonte verschei denheid zijn. Romantici zouden er een heel levensverhaal uit kunnen distil leren, een verhaal kunnen'^ weven.rond een wankele leunstoel, een gedicht kunnen wijden aan een oude arreslee. Maar romantici komen zelden op vmlingen. De nuchtere, zakelijk inge stelde mens heeft daar de overhand en die koopt een arreslee niet om weemoedig te peinzen over de bellen, die er eens aan gerinkeld hebben, maar vanwege de waarde van het ob ject. Zo nodig uitgedrukt in kilogram men oud ijzer bij het werken van zijn vinger in 't meel is gegleden. Waarschijnlijk is het ding in het varkensmeel terecht gekomen en zo via de mestput op het land. De ring heeft twee in undaties „meegemaakt", maar ziet eruit als nieuw en de initialen C.M.d. V. zijn de initialen van mevrouw De Vin, die de herkregen ring wel goed zal bewaren, nu. En zaterdag stond Wemeldinge dan „in het teken van de oliebol", zoals onze correspondent dat beeldend neer schreef. Er zijn dan ook vierduizend oliebollen geconsumeerd, die dag m Wemeldinge. Deze duizenden olie bollen werden „vervaardigd" door slechtb enkele dames. Waar het om ging: er werd f 175.-- schoonver diend met de verkoop van de vette, lekkernijen en dal geld is bestemd voor de aanschaf van meubilair, dat in het gerestaureerde zondagsschool- gebouw van de vrije evangelische ge meente te Wemeldinge zal worden geplaatst. kunnen er wel eens moeilijkheden ko men, zo zeide hij. Over het Landbouwschap deelde lr. Geuze mede, dat de geschiedenis met de heffingen van weinig inzicht ge tuigt. Overigens was hij van mening, dat veel onrechtvaardige kritiek wordt geuit. De kritiek, die in sommi ge streken van ons land tegen het landbouwschap naar voren wordt ge bracht, is voor een deel afkomstig van mensen, die in de oorlogsjaren 19401945 bijzonder actief zijn ge weest, aldus ir. Geuze. Hü waar schuwde ervoor In deze bijzonder voorzichtig te zijn- Wel was hy ervan overtuigd, dat de hoerenorganisaties ervoor moeten waken dat het Land bouwschap zou uitgroeien reaucratische instelling. Sprekende over het landbouwonder wijs zeide ir. Geuze, dat deze tak van onderwijs doordat zij onder het mini sterie van landbouw ressorteert, een vooraanstaande plaats inneemt. Wat vakmanschap betreft staat de Neder landse boer op de wereldranglijst bo venaan. Als het nodig blijkt, zullen we ervoor moeten vechten dat het landbouwonderwijs onder het ministe rie van landbouw blijft, aldus de inlei der. Naar aanleiding van een vraag deelde hij tenslotte nog mede, dat de regeringspolitiek is afgestemd op de indexpolitiek. Het gaat erom een ze ker evenwicht te krij ben we allen belang Geuze zijn causerie. ;en en daar heb- >ij, zo besloot ir. Agendapunten Tevoren had voorzitter A. Haak te Zaamslag de talrijke aanwezige leden welkom geheten. Hij gaf daarbij te vens een terugblik op 1957. dat hij een bijzonder slecht jaar voor de land bouw noemde. Velen hebben verliezen geleden, aldus de voorzitter. De prij zen van vlas. erwten en bonen dalen nog steeds; zodat deze produkten vrij wel niet te verkopen zijn. Voorts ves tigde de heer Haak nog de aandacht op het bijzonder slechte aardappel jaar, niet alleen voor wat de oogst be treft, doch ook gezien in het licht van de exporteisen en de contlgentering.- De voorzitter zeide zeer verheugd te zijn, dat één verkeersprobleem voor Zeeuvvsch-Vlaanderéïi spoedig zal worden opgelost. Immers, nog deze zoiner komt er een grote veerboot op de dienst Perkpolder—-Krutningcn. In het jaarverslag van de secretaris, de heer F. de Kubber te Zaamslag, werd eveneens het slechte jaar voor de landbouw gememoreerd. Uit de reke ning en verantwoording van de pen ningmeester hlepk, dat de ontvang sten over 1957 26.minder bedroe gen dan de uitgaven. IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aan getrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. Brand in kerkje onder Clinge. Tijdens dekerkdienst in het kerkje van „Prosperpolder" (gem. Clinge) werd een begin van brand ontdekt door de kerkgangers. De kerkdienst werd onmiddellijk gestaakt. De ge waarschuwde brandweren waren spoedig aanwezig en met vereende krachten werd het vuur spoedig ge doofd. De kerk kon worden behouden al werd de zijbeuk met een gedeelte van het dak beschadigd. Men ver moedt dat de brand is ontstaan door kortsluiting in de verwarmingsin- 8tallatie. IN STRANDHOTEL TE VLISSINGEN „Centrale" figuur bij de elektriciteitsvoorziening. Tijdens een drukbezochte receptie in het Strandhotei te Vlissingen fs maandagmiddag afscheid genomen van de heer A. F. Linse, chef van de centrale bedrijven van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Elektrlclteits Maat schappij. De heer Linse, die per 1 maart j.l. met pensioen is gegaan, is sedert 1919 bij de elektriciteitsvoor ziening in Zeeland betrokken ge weest. Eerst bij het elektrlclteits- en tram bedrijf „Société Anonyme des Tram ways a Vapeur de FlessingucMid- delbourg et extensions" en sedert 1 januari 1929, toen dit bedrijf door (Advertentie) Groot was de belangstelling, toen maandagmiddag in het Strandhotei te Vlissingen tijdens een receptie af scheid werd genomen van de heer A. F. Linse (links) die gedurende een reeks van jaren chef van de centrale- bedrijven van de N.V. P.Z.E.M. is ge weest. De heer Linse is per 1 maart j.l. met pensioen gegaan. (Foto P.Z.C.). deze maatschappij werd overgeno men, bij de N.V. P.Z.E.M. In april 1919 trad hij in dienst van de „So ciété Anonyme" waar hij belast werd met de verzorging van het werktuig kundig gedeelte van tram en centra le. Een jaar later volgde reeds zijn benoeming tot hoofdopzichter. Bij de N.V. P.Z.E.M. maakte de heer Linse do uitbreidingen van de elektriciteits voorziening in Zeeland mee; de laat ste jaren was de heer Linse in hoofd zaak werkzaam op de Centrale Zee land. De andere centrale-bedrijven, waarvan de heer Linse chef is ge weest, waren die te Vlissingen en de onlangs stilgelegde te Westdorpe. Vele zakelijke en persoonlijke relaties hebben maandagmiddag afscheid genomen van de heer Linse, op wiens uitdrukkelijk ver zoek geen toespraken werden ge houden. Zo wuren o.m. tegenwoordig het voltallige dagelijks bestuur van de N.V. P.Z.E.M., bestaande uit mr. A. J. van der Weel, voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, secretaris en de heer J. Hommes, lid; de direc teur, ir. T. Michielsen, de secretaris der directie drs. J. K. de Jong, de Werkgroep Landbouwschap voor Zuid-SIoeplannen. In de vergadering van de Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is besloten tot in stelling van een werkgroep ter be studering van de plannen voor in dustrialisatie van het Zuid-Sloe en de daaraan voor de land- en tuin bouw verhonden consequenties. Men zal zich nogmaals tot de be voegde instanties wenden met het dringende verzoek thans op korte termijn maatregelen te nemen, die tot een oplossing voor de verdroogde gebieden rondom de Braakman kun nen leiden. De Raad besloot tot aan wijzing van 15 nieuwe bedrijven, die aan de kostprijsboekhouding van 't L.E.I. zullen deelnemen: namelijk 5 op Schouwen-Duiveland, 7 in Oost en 3 in West Zeeuwsch-Vlaanderen! Met de P.Z.E.M. werd overeenstem ming bereikt over de te volgen pro cedure inzake de schadevergoeding voor het plaatsen van masten voor de te bouwen hoogspanningslijn Westdorpe—Hulst. Besloten werd voorts om met de afdeling Zeeland van de Boval te onderhandelen over eventueel te maken afspraken inza ke de tariefstelling voor het loon werk. Lijk van Groedenaar te Breskens gevonden Zondagmiddag omstreeks vijf uur is tussen de paalhoofden ter hoogte van het fort Frederik Hendrik te Bres kens het lijk gevonden van de veer tigjarige J. de V. uit Groede. De V.. die 's morgens om acht uur bij ken nissen te Breskens de deur was uit gegaan. is hierna door tot nu toe on bekende oorzaak te water geraakt en verdronken. De V. was ongehuwd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Commandant verkeersgroep Middelburg naar Den Haag. Met ingang van 1 maart is de groeps commandant van de verkeersgroep Middelburg der rijkspolitie, de adju dant E. J. van Renen, in dezelfde rang overgeplaatst naar de parket- groep te Den Haag. Het commando van de Middelburgse verkeersgroep wordt voorlopig waargenomen door de opperwachtmeester N. V. Eek man. Vrijdag a.s. aanbesteding van versterking Zwindijk. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" 7.nl a.s. vrijdag in hotel „De Eenhoorn" to Oostburg de verster king van de Zwindijk aanbesteden. De dijk zal worden aangepast aan de eisen, dl© het Deltaplan stelt. Uiteraard is alleen versterking van het Nederlandse deel van de inter nationale dijk aan de orde. Het Belgi sche deel is nog niet bestcdingsklaar. hoofdingenieurs lr. H. Everwijn, lr. H. Broekhoff en ir. R. Froijen. de ad ministrateur, drs. M. de Bruijne en de chef personeel en materieel, de heer J. H. W. van Bcuzekom. Voorts gaven mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen en de heer A. de Beijl, gemeentesecretaris van Vlis singen blijk van hun belangstelling, alsmede ir. B. C. Roeters van Lennep, directeur van de gemeentebedrijven Middelburg en talrijke vertegenwoor digers en collega's van centrales van zusterbedrijven in den lande. Zo wa ren o.m. collega's uit Groningen en Friesland bil dit afscheid aanwezig. De heer Linse, die wordt opgevolgd door de ir. J. A. M. Schoonderwoerd, bedrljfsingenieiir ir. Broekhoff is reeds als bedrijfslïoofdingenieur aan de Centrale Zeeland verbonden zal zich te Hilversum vestigen. Jong Vlaanderen ontdekt Hulst. Onder de titel „Jong Vlaanderen ont dekt Hulst" heeft de Katholieke Stu denten-actie werkgroep Zeeuws- Vlaanderen de uitgave van een foto brochure over Hulst verzorgd. Deze uitgave wordt in Belgisch Vlaande ren verspreid met het doel Hulst te introduceren als kampeercentrum voor de jaarlijkse kampen van de Vlaamse jeugdbewegingen. Ook van de zijde van Nederlandse jeugdorga nisaties blijkt hiervoor reeds belang stelling te bestaan. In verband met een en ander werd in Hulst een stichting gevormd met als doel de bouw van een tehuis te be vorderen. Er is reeds de toezegging ontvangen voor een geprefabriceerd verenigingsgebouw, terwijl het ge meentebestuur van Hulst twee bossen ter beschikking stelt van de kampe rende groepen. De Belgische K.S.A.-Noordzeegouw heeft reeds besloten haar jongens kamp 1958 in Hulst te houden. De brochure geeft de Vlaamse jeugd aan de hand van vele foto's en kaar ten een aantrekkelijk beeld van Hulst als stad en kampeercentrum. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Woudrichem (toez.) J. Pronk te Boskoop; beroepen te Nw- Zeeland (Presbyterian Church) G. W. van Tricht voorg. herv. evangelisa tie te Nijkerk (Gld.). Aangenomen naar Fremt B. Kristenzen te Koot wijk; Aangenomen naar Sleeuwjjk H. Koudstaal kand. te Rotterdam; aan genomen naar Lopik J. Smit te Vin kenveen, die bedankte voor Langerak, Leerbroek, Mastenbroek, Neerlange- broek en voor Wijk bij Heusden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden H. van Gilst te Dirksland. GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg ds. T. Spilker, Maassluis. Wat doet U eraan? zoekt iets dat onmiddellijk helpt Er bestaat geen beter middel dan KINDERHOESTSIROOP de beroemde CANADESE kinderhoestsiroop met vitamine C VANDAAG. Middelburg Electro; „Davy Crockett, king of the wild frontier", 8 uur, 14 ,i. Schuttershof: Modeshow Lltoelle, 2.30 uur. Restaurant Wöhler: Motor show De Leeuw. Bogardzaal: Kring vergadering Z.L.M., 2 uur. Vlissingen Alhambra: „Mlster Coty", 7 en 9 uur, 18 J. Luxor: „De zwarte zweep", 8 uur, 18 J. Britannia: Arbei ders Kunstkring, 8 uur. Goes Grand: „Loving You", 8 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2