Ter voorkoming van misdrijven een politie-prentenboek halfzware shag LEZERS SCHRIJVEN Miss Bobo verzorgt de kleren van koningin Elizabeth in hpia NIEUWS UIT DE KERKEN waar u dubbel van geniet! MAANDAG 3 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 Nieuwe activiteit van Hermandad (Van onze speciale verslaggever) De politie van Amsterdam en van veertien andere gementen heeft zich een nieuwe taak toegemeten. In ge organiseerde vorm zal men zich be zighouden met het voorkomen van misdreven. Daartoe is een speciale afdeling in het leven geroepen, waar over in de hoofdstad inspecteur V. Verbiest de dagelijkse leiding heeft gekregen. Die afdeling noemt zich „Adviesbureau ter voorkoming van misdrijven". Ze is gevestigd in het hoofdbureau aan de Elandsgracht. Als eerste blijk van activiteit heeft dit bureau thans een ge schrift de wereld ingestuurd, dat tot titpl kreeg „Het prentenboek van dé politie". Hoofdcommissaris H. J. van der Molen zegt daarin, dat men vaak geheel onnodig het slachtoffer wordt van diefstal en bedrog. „Door een soms geringe voorzorg kan heel wat misdrijf worden voorkomen. Dat voorko men is niet alleen een rechtstreeks eigenbelang, maar ook het belang van wie al te gemakkelijk in de verleiding kunnen worden gebracht en dan in de gevangenis komen. De eerste veroordeling wordt in onze samenleving zo licht gevolgd door een tweede vonnis." Aan de hand van plaatjes met korte tekst geeft het boekje vervol gens een aantal voorbeelden op wel ke nianier kan worden voorkomen, dat zwakke broeders (of zusters) in ~öan en oóót Mens en dier. „Mens en dier" heet een nieuw maandblad voor dierenvrienden, dat wordt uitgegeven door de Koninklijke Van Gorcum Comp. te Assen. Redacteur Jan A. Niemetfer vertelt, dat het de bedoeling ;s. door middel van artikelen, intervieuws en repor tages te laten zien, welk genoegen men aan het dier kan beleven. De onderwerpen zullen sterk afwisselend zyn. Naast het dier zal zoveel moge lijk ook de mens worden getoond, waar het dier, al van het begin van de wereld af, zozeer mee ver bonden is... Met goede foto's en vlotte tekst vol doet net eerste nummer ongetwijfeld aan deze beloften. Men vindt daarin o.m. een lezenswaardig artikel over huisdieren en woningbouwverenigin gen, een relaas van wereldreiziger Wim Dussel over ezeltjes, kamelen, olifanten en koeien, en „Nieuws uit de dierentuinen". De lezers mogen opnamen inzenden die kans maken te worden uitgeroepen tot „de dicren- foto van de maand". PRINSES BEATRIX „De paleispost voor de jeugd", die jaarlijks onder redactie van P. de Zeeuw JGzn en J. Nowee wordt ge publiceerd door de uitgeverscompag nie „De Branding" te Amsterdam is ditmaal geheel gewijd aan prinses Beatrix. De redactie besloot hiertoe, omdat de prinses zich als studente heeft laten inschrijven aan de rijks universiteit te Leiden en een grote, officiële reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen maakt. De vlotte tekst van dit 16 pagina' tellende blad is van Caroline Euwe. Met tal van interessante foto's is deze aardige uitgave geïllustreerd. de verleiding worden gebracht. Zo wordt erop gewezen, dat het bepaald onverstandig is zijn sleutelbos in het voordeurslot te laten zitten. Ook de sleutel onder de mat heeft tal van insluipers al een schone 'kans gege ven onbevoegd wat verkenningswerk te verrichten op terrein, waar ze niet thuishoren. Het touwtje buiten de brievenbus makkelijk voor de kin deren! Geen gebel is ook al zo'n aardige introductie om onopgemerkt ergens binnen te stappen... Het zijn allemaal van die vanzelf sprekende voorbeelden. Schoolvoor beelden zouden we haast zeggen. Maar toch, het is goed dat onze aan dacht er eens op wordt gevestigd. Gedachtenloos bezondigen we ons haast allemaal aan deze kleine fout jes, die zo gemakkelijk kwade gevol gen kunnen hebben. Er zijn er zelfs veel meer dan we vermoed hebben. Het boekje wijst ons op de vriendelijke raamannonce- ring, dat men afwezig is, op het kwetsbare punt in ons huis door een raamsluiting of een spanjolet in tuin deuren, op de wenselijkheid 's avonds bij afwezigheid licht in de' woning te laten branden, op het feit, dat een linnenkast de slechtste plaats is om geld of sieraden te verbergen, omdat iedereen ze daar stopt en dit Jan Gap terdege bekend is, op het gevaar van pseudo-loodgieters, of iets dergelijks, op de risico's die men aanvaardt door kostbare voorwerpen in een on beheerde auto te laten liggen, of al leen maar het autosleuteltje in het contact te laten zitten... Op niet zelden geestige manier wordt men geconfronteerd met de mogelijkheden om bestolen te wor den, of geflest, of in avonturen ver zeild te raken, die riskant zijn. Het boekje zal niet nalaten velen ertoe te brengen wat voorzichtiger en zorgvuldiger te worden. En dat is het enige wat de Amsterdamse politie ermee wenst te bereiken. Hoewel de politie in de Zeeuwse steden hiervoor geen aparte afdelin gen hebben gevormd, is men toch steeds gaarne bereid desgevraagd van advies te dienen over zaken als hier boven genoemd. Warschau verscherpt strijd tegen straatschenderij De Poolse regering en de gemeen teraad van Warschau zijn een cam pagne begonnen tegen de „straat schenderij". Openbare dronkenschap en het plegen van gewelddaden, is voortaan een misdrijf, dat direct wordt gestraft. Voorts zijn maatregelen genomen om het drankverbruik te verminde ren. Het aantal .slijterijen wordt met twintig procent verminderd en in kantines en fabrieken mag voortaan geen wodka meer worden verkocht. De straffen voor het aanvallen van een politieman of het gebruik van een mes of boksbeugel in een straat gevecht z\jn verdubbeld. Ds. N. Postema 50 jaar predikant Zaterdag 8 maart a.s. zal het vijf tig jaar zijn geleden, dat ds. N. Postma van De Bilt in Utrecht werd bevestigd als predikant in de Gere formeerde Kerken in Nederland. Ds. Postema werd op 6 oktober 1882 in de gereformeerde pastorie van Dom burg geboren, bezocht het gymna sium te Kampen, waar hij ook aan de theologische hogeschool studeerde en op 11 oktober 1907 zijn kandi daatsexamen deed. Op 8 maart van het daaropvolgende jaar werd hij door zijn vader wijlen ds. P. Poste ma, toen nog predikant te Warffum, te Kapel le Biezelinge in het ambt be vestigd. Op 12 april 1912 verwissel de de jubilaris deze kerk met die van Beilen, vanwaar hij op 12 september 1920 naar Veendam vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente dien de ds. Postema tot 8 maart 1948, toen hem na veertig dienstjaren op ruim vijfenzestig jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oude en Ni je Home: Donker te Dwingelo; te Hedel: J. de Waard, kand. te Rijsoord; te Ameide en Tienhoven: J. Jongerden, kand. te Huizen (N.H.). Benoemd tot hulpprediker te Over langbroek: S. C. van Wijngaarden, emeritus predikant te Veenendaal. emeritus predikant te Meeden c.a. Beroepen te Dokltum (toez.) G. Zonncberg te Werkendam. Beroepen te Mijnsherenland (toez.) J. Th. W. Quak vic. te Brunsum. Bedankt voor Reeuwijk C. v. Schoonhoven kand. te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Leek S. S. van D\jk te Witmarsum. Beroepen te Utrecht-noord derde pred. plaats, J. van Leeuwen te IJmuiden. Beroepen te Workum H. Schut laat stelijk missionair predikant woon achtig te Hilversum. Bedankt voor Avereest G. Hengeveld te Woubrugge. Beroepen te Goes vac. R. A. Flinter man, E. Jansen te Aduard. Beroepen te Oegstgeest mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Beroepen te 's-Gravenhage, zesde pred.plaats: J. van Leeuwen te IJmuiden. Aangenomen naar 's-Gravenhage- West als cvangelisatiepredikant J. H. Baas te Hilligersberg-Terbregge. Bedankt voor Leiden, vak. G. F. Hajer, C. L. Timmers te St.-Pancras. Bedankt voor Strathroy (Ontario, Canada) C. L. Timmers te Sint Pan- cras. Tweetal te Groningen-west vac. dr. L. van der Zanden, W. A. Krijger te Schiedam en H. de Moor te En schede. Beroepen te Oude Pekela s. S. van Dijk te Witmarsum: te Noord- wijk aan Zee C. L. Timmers te Sint Pan eras. Aangenomen naar Duncan (Brits Columbia, Canada) (Christian Re form Church) L. T. Schalkwijk te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Appelscha G. de Zeeuw te Schoonoord. Tweetal te Helpman (Gron.): W. M. de Bakker te Maasdijk en L. Blij- dorp te Aalten. Beroepen te Barghem: N. J. Goris, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Diever G. Hengeveld te Woubrugge. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Tweetal te Arnhem P. Pols te Hen gelo (Overijsel) en T. Tjalsma te Groningen, van wie laatstgenoemde is beroepen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Goudswaard H. van Gilst te Dirksland. Examen Aan de theologische hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het pro pedeutisch examen de heren J. Croeze te Voorburg en W. C. Vee nendaal te Vreeswijk. De classis 's Hertogenbosch heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer D. J. W. Genuït kand. te Sprang-Kapelle, die een eventueel beroep terstond in overweging zal nemen. Aan de theo logische hogeschool te Kampen is ge slaagd voor het kandidaatsexamen de heer L. Weerman te Emmen en voor het prop. examen de heer J. Vos te Emmercompascuum. Aan de V.U. is geslaagd voor het prop. examen theo logie de heer J. W. Batz te de Lier. Verontwaardiging in Japan over Zuidpool-fiasco Dr. Takesji Nagata, de leider van de Japanse zuidpoolexpeditie, heeft opdracht gekregen, van Kaapstad per vliegtuig naar Tokio terug te ke ren. Intussen wordt in de Japanse pers de mislukking van de expeditie een „nationale schande" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs heeft in het parlement evenwel verklaard, dat het fiasco een gevolg is van de slechte weersom standigheden en niet van een slechte organisatie of een gebrek aan geld. De groep Japanners is vorige week uit haar basis op het eiland Ongul vertrokken, met achterlating van vijf tien poolhonden. Een plan om een tweede groep op het eiland af te zet ten, werd maandag j.l. opgegeven, waarna het expeditieschip „Sooja Maroe" naar Kaapstad vertrok. In ingezonden stukken in de Japanse pers is geëist, dat men de honden onmiddellijk redt. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier der expeditie is dr. Nagata teruggeroepen om te over leggen of Japan zijn activiteit ter ge legenheid van het Geofysische jaar in het zuidpoolgebied met een jaar moet verlengen. Plannen voor spoortunnel DordrechtZwijndrecht Er bestaat een, zij het nog verre van definitief plan tot ondertunne ling van de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwijndrecht ten behoeve van het spoorwegverkeer. Dit plan houdt in, dat de spoorbaan ten noor den van Zwijndrecht de grond ingaat om horizontaal door de tunnel te kunnen gaan en eerst in het zuide lijk deel van Dordrecht weer boven komt, zodat ook de bouw van on dergrondse stations in beide gemeen ten noodzakelijk zal zijn. Dit heeft de burgemeester van Dor drecht, mr. J. A. H. J. van der Dus- sen. medegedeeld tijdens de behan deling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958. De burge meester zeide, dat een plan van een wijde strekking als dit, dat buiten gewoon kostbaar zal zijn, uit de aard der zaak niet in korte tijd in staat van uitvoerbaarheid zal kunnen wor den gebracht. Als hij een termijn zou moeten noemen, dan zou hij die toch stellig niet korter dan op 15 jaar wil len stellen. De directie van de Neder landse Spoorwegen en het gemeente bestuur van Dordrecht, tussen wie overleg over het tunnelplan gaande is, zijn beide van oordeel, dat het met het oog, op het steeds toenemende railverkeer op de lijn, die de verbin ding noord en zuid vormt, en in het belang van de scheepvaart door de Oude Maas, noodzakelijk is onder de Oude Maas een spoortunnel te bou wen. Meer dan 8000 krotwoningen in Ca racas (Venezuela) zijn afgebroken om ruimte te maken voor dit unieke woningcomplex van 59 blokken. De kosten bedroegen 90 miljoen dol lar, die vergaard werden door middel van de inkomsten uit olie. De huizen zijn van buiten in verschillende kleu ren afgewerkt, rood, blauw, zwart en geel, hetgeen een vrolijk gezicht is. In de nieuive wijk zijn 15 winkelcen tra, scholen, klinieken, theaters en speeltuinen; alles gemakkelijk te be reiken via een 15 km lange hoofd weg, die zich door het complex slin gert. Zwervende dieren Het bestuur van de afdeling „Zee land-Zuid", van de Nederlandsche vereeniging tot Bescherming van Dieren, zou gaarne de aandacht van uw lezers vragen voor het probleem der zwerfkatten te Vlissingen. Nu in Vlissingen een aantal nood woningen werd afgebroken, blijkt, dat sommige bewoners verhuisd zijn, doch eenvoudig „vergaten", dat ze nog een poes bezaten. Misschien den ken ze, dat anderen zich wel over het dier zullen ontfermen of redeneren ze: „Een kat vindt toch altijd haar kost wel". Soms lukt het katten en honden ook wel om al schooierend aan de kost te komen, zoals in het geval van een eigenaar, die een hond gekocht had en deze met zijn auto naar zijn woning bracht. Het dier ontsnapte en een maand later zag de eigenaar hem toevallig lopen. Bij na vraag bleek, dat velen in de buurt hem wel eens eten gaven en hem kenden als de „hond van de buur man". Indien evenwel een aantal hulzen wordt afgebroken, zoals reeds ver meld, dan zijn deze goede huurlieden afwezig en ook indien de badgasten eind september uit het Vebenabos vertrekken en hun huisvriendje in letterlijke zin in de kou laten zitten, zullen de weinige permanente bewo ners er niet slagen al deze zwerver tjes aan de kost te helpen. Ze komen dan in het dierenasiel terecht. Tot voor kort werden, zij het met veel moeite, deze dieren toch nog weer aan een goed tehuis geholpen, doch nu het aantal de laatste weken Koningin Elizabeth van Engeland zal spoedig bekendmaken wie haar en haar gemaal tijdens hun staatslebezoek aan Nederland zullen ver gezellen. De koningin is gewoonlijk vergezeld door twee hofdames en twee adjudanten. „De koningin kiest haar begeleiders overeen komstig hun geschiktheid. Zij kunnen mis schien een speciale kennis hebben van bepaal de onderdelen van het bezoek, anderen kunnen persoonlijke banden hebben met het betrokken land. Enkele leden van het personeel van Bucking ham Palace zijn altijd in het koninklijk gezel schap. De koningin faat nooit op reis zon- er haar dienstmeisje Margaret „Bobo" Mac- donald. een elegante Schotse vrouw, die de koningin heeft ver zorgd toen zij nog baby was. De jonge prinses kon toen de naam Mar garet nog niet uitspre ken. Daarom noemde zij haar verzorgster „Bobo", een naam die zij tot op heden draagt. Miss Macdonald ver zorgt de persoonlijke zaken van de koningin. Daarbij zorgt ze ook voor haar kleding. Op het koninklijk jacht, „Britannia" heeft Mar garet haar eigen hut, vlak naast die van de koningin. Een van de voor naamste taken van miss Macdonald is de koningin 's morgens te wekken met een kopje thee. Een andere be langrijke taak bestaat in het boodschappen doen voor de koningin. Zij koopt prentbrief kaarten voor prins Charles en prinses An ne en kleine souvenirs om mee naar huis te nemen. Als miss Macdonald in Nederland is met de koningin zal zij mis schien trachten, geze ten a.chter een kopje koffie in een restau rant bijvoorbeeld, om te weten te komen hoe do Nederlanders over de Britse vorstin den ken. En het verloop van dit gesprek zal zij dan later waarschijnlijk vertellen aan de konin gin, die haar oordeel hogelijk waardeert. Prins Philip zal ook vergezeld zijn van een persoonlijke verzorger, die James Macdonald heet, maar die geen fa milie is van Margaret. zo groot is geworden, dat de asiel houdster binnenkort wegens plaats gebrek niet meer alle zal kunnen op nemen. zouden wij gaarne op de be woners van Vlissingen en omstreken een ernstig beroep willen doen niet zo maar roekeloos te willen omsprin gen met hun beste vrienden, de die ren, die hun trouw en liefde schen ken, maar dan ook het recht hebben op wederliefde. Afd. „Zeeland-Zuid" Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Inzameling Leger des Heils Van 10 tot 23 maart zal de traditione le Nationale Inzameling van het Le ger des Heils weer worden gehouden. Met collectebussen en intekenlijsten zullen de heilssoldaten huis aan huis, op kantoren en in fabrieken, een bij dragen vragen. Er zijn geen grote prijzen mee te winnen. Het is ook geen chantage op Uw „kwade geweten", Het is heel eenvoudig de barmhartige Samaritaan, die het alleen niet meer af kan. In die zin zal zoals U het terecht van het Leger des Heils mag verwachten Uw geld ook worden gebruikt. En voor wie mocht twijfelen volgt hier nog het slot van de accountants verklaring bij de jaarlijkse staat van inkomsten en uitgaven: „...dat ons van alle ontvangsten en uitgaven bescheiden werden overge legd. aan de hand waarvan wij konden constateren, dat de U toevertrouwde gelden werden besteed voor de doelen, waarvoor zij bestemd waren". Wie zou dan nog: nee! willen zeggen? Officier Leger des Heils Vlissingen De Zeehondenwerf te Vlissingen Naar aanleiding van uw verslag over de gisterenavond gehouden ver gadering van de Middenstandscen trale, waarin verschillende sprekers hun gedachten weergaven over de uitbreiding van het bedrijf op de „Zeehondenwerf" mag ik U wel het volgende berichten, daar ook de V.V.V. werd genoemd. maan,3en geleden heeft de V.V.V. aan het college van B. en W. een schrijven over dit scheeps bouwbedrijf op deze plek gericht. Zij spreekt haar zeer ernstige bezorgd heid over deze oprichting uit voor j V hssingen als toeristenstad. De re denen waren vrijwel dezelfde als die genoemd op de vergadering n.l. de overlast voor de omliggende hotels, het volstrekt denatureren van een der weinige attractieve en historische stadsdelen in onze Scheldestad en last not least, de voortdurende dreiging van uitbreiding met alle consequen ties. De Schelde is in ons stadsbeeld toch wel een dure les geweest. Het bestuur verzocht in zijn Schrijven de mogelijkheid te overwegen ook deze industrie naar de oostzijde van onze stad te verplaatsen. Ad. Mets. secr. V.V.V. Bezoek prins Philip verlaat door studenten „bom" Studenten van een technische hoge school te Londen hebben een grap uitgehaald ten koste van de hertog van Edinburgh, die de school zou be zoeken. Kort voor zijn aankomst werd een krant opgebeld door een onbekende, die meedeelde dat er in de hogeschool een bom was geplaatst Na een uitvoerig onderzoek door* Scotland Yard werd een „bom" ge vonden, die slechts bestond uit een kleine accu en wat houten staven, die springstof moesten voorstellen. Het bezoek van prins Philip vond een half uur later plaats dan was afge sproken. Het militair hoofdkwartier van de Navo in Europa heeft bekendge maakt dat men op het ogenblik be zig is met de aanleg van een radar- net om reeds op zeer grote afstand de nadering van voorwerpen in de lucht voor de Westeuropese leden van de Navo te kunnen ontdekken. Dit radarnet zal de taak van de luchtverdediging tegen raketteh e.d. zeer verlichten, aldus de Shape,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7