li Zelfs Yiset kon Cujé niet van de Nederlandse crosstitel afhouden De Nooyer gevaarlijk in Nederlands B-team WIELERKAMPIOENSCHAPPEN IN 1959 IN NEDERLAND MAANDAG 3 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 ZEEUWSE LOPER WERD NATIONAAL KAMPIOENWANT: Ook Hans Bostelaar en Piet Zwartepoorte „stayerden" naar ereplaatsen NOG NOOIT heeft de tengere, maar taaie atleet Hein Cujé uit Middelburg zo fel en zo zenuwslopend voor een overwinning moeten vechten als zondagmiddag bij en op de Trippelenberg in Breda. Er stond in deze race over 14.100 nieter ook wel iets op het spel: het cross-kampioenschap van Nederland! Hein Cujé hééft deze titel tenslotte gegrepen, zelfs met een voor sprong van ruim veertig meter, maar wie meent, dat het dus een onbedreigde overwinning is geworden vergist zich. De Mid delburgse stayer heeft het zwaarder gehad dan welke andere atleet ook. Al dagen van te voren was Cujé door iedere insider de grote favoriet genoemd. Die voorspellingen maakten de zaak voor de Zeeuwse atleet moeilijker, want Viset. Jonkers, Künen en Veldhuizen, de andere cracks, zagen elkaar niet als rivalen, zij zagen nog slechts één tegen stander: Hein Cujé! Daarom stond de Middelburger alleen tegen de samengebundelde krachten van de anderen. Alles hebben zij gegeven om Cujé de Nederlandse titel te onthouden, maar tevergeefs. Cujé sloeg alle aanvallen af en ging alleen door de finish. Hg was KAMPI OEN VAN NEDERLAND Bij de start van deze race over Voor de wedstrijd al had Cujé ge- zes ronden - het parkoers was on- zegd: „Viset is de gevaarlijkste te- geveer 2350 meter lang was het genstander, omdat de wedstrijd veel al duidelijk, dat dit één van de span- langer is dan tien kilometer" nendste wedstrijden om liet cross- Daarom had Viset voortreffelijke kampioenschap van Nederland zou kansen, toen hij in de eerste positie worden. De ruim veertig atleten ver drongen zich zo om op een goede plaats van start te gaan, dat zij steeds weer te ver vooruitschuifelden en teruggezet moesten worden. Ook waren er nog wat valse starts. Toen dan eindelijk de meute wild en in hoog tempo wegda- verde, lag Hein Cujé ergens mid den in het peloton. Hij zwikte zelfs even iu een diep karrespoor, maar toen sloeg hij onmiddellijk toe! Pel sprintend trok hij naar voren en 200 meter na de finish lag hij al in eerste posittie. Hij was als eerste bij één van de drie hekken, die in het parkoers waren opgenomen. Verder moesten de atleten ook nog een sloot „nemen", over vele grep pels springen en over mulle zandwe gen en modderige weilanden lopen. Bovendien was er nog een kleine beklimming, de Trippelenberg. In die eerste ronde bleven Anton Jon kers en Anton Veldhuizen het dichtst bij de Middelburger. Enkele meters daarachter lagen Viset en Künen. Maar in de tweede ronde had het beeld zich al enigszins gewijzigd. De Zeeuwse atleet had nu een voor sprong van 40 meter genomen op Jonkers van „Sprint" uit Breda, die nu gezelschap had gekregen van zijn clubgenoot Künen. Veldhufzen was iets achtergeraakt en liep samen met Viset. Ondertussen viel ook een andere Middelburger op: Hans Bostelaar, die zich naar de zevende plaats had gewerkt, terwijl de derde Middelbur ger, Piet Zwartepoorte in de twee de ronde als vijftiende doorkwam. Katachtig In de derde ronde lukte het de soepel en licht lopende Hein Cujé niet zijn plan uil te voeren, name lijk zo ver uit te lopen, dat de voor sprong doorslaggevend zou worden. De afstand tussen hem en het drei gende tweetal JonkersKünen bleef ongeveer veertig meter. Jonkers zette in die derdp ron de" zelfs een aanval in. Deze lo per viel op door de katachtige manier waarop hij over de hek ken „gleed" en dan steeds iets van zijn achterstand inliep. La ter zei Cujé. „Ik begreep, dat ik het tegen die twee niet zou kun nen bolwerken, daarom liet ik ze komen." Maar gemakkelijk komen liet hij ze niet. want. het duurde nog tot het ingaan van de vijfde ronde voor eerst Jon kers. die zelfs de leiding van Cu jé overnam, en daarna Künen bij de Zeeuw kwamen. In de vijfde ronde bleek echter hoe tactisch en bekeken Viset, de titelhouder, gelopen had. Tot dan toe had hij zich niet in de strijd oiii de leiding bemoeid, maar nu kwam hij snel naar voren, liep gemakkelijk langs Kiinen, passeerde ook Jonkers en Cujé en dreigde toen alleen door te gaan. I-Iein Cujé, die zondagmiddag één van de zwaarste wedstrijden uit zijn loopbaan heeft beleefd: de strijd om de nationale crosstitel in Breda. De Middelburger versloeg echter Viset, Jonkers en Kiinen en werd kampioen van Nederland. (Foto P.Z.C.). de laatste ronde inzette. Maar Cujé bleek een keiharde wedstrijdmenta liteit te hebben, want ondanks een opstandige maag bleef hij in het spoor van de Arnhemmer, terwijl Jonkers en Künen weer iets terug vielen. En al spoedig nam de Zeeuw zelfs de leiding weer, maar pas 1 kilometer voor het einde besloot hij liet duel uit te vechten. Met inzet van zijn laatste krachten perste hij er een tussensprint uit en dat was voor Viset de genade slag! Tergend langzaam werd de kloof tussen Viset en de voor hem lopende Cujé groter en 200 meter voor het einde was het duidelijk: Cujé zou winnen. Toen hij door de finish was gegaan en met wankelende passen tot stil stand kwam, stond er al spoedig een juichend groepje Zeeuwen om hem heen. Viset kwam dus als tweede en Jonkers bleef voor zijn clubgenoot Künen. Bostelaar had ondei tussen De Lange uit Utrecht moeten laten passeren, maar handhaafde zich op de prachtige achtste plaats. En daarmee bleef zijn wens vervuld: bij de eerste tion te zijn. Zwartepoorte werkte zich nog wat naar voren en kwam als dertiende door de finish. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllli 1 Cujé jé, Viset en Künen i naar Leipzig. De atleten Hein Cujé. Henk s Viset en Frans Künen zullen op 9 maart a s. Nedeiland verte- genwoordigen op de internatio- n nale cross te Leipzig, die ter gelegenheid van de opening van de Leipziger Messe wordt ge- houden. Een verrassing leverde het Belgische crosskampioenschap op. De favoriet Frans Hermans werd verslagen door R. van de Borre. In Schotland bracht Brown de titel op zijn naam, in g Wales John Merriman en m jf Ierland Tommy Dunne. j= llllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllll Tactische race Tevoren waren ruim zeventig C- en D-klassers over de baan gegaan voor een wedstrijd over 5800 meter. Winnaar werd Kluijvers van A.S.V. Van de Zeeuwen liep vooral de Goe- senaar J. Lamain een tactische ra ce en klasseerde zich tenslotte als veertiende, juist voor J. Vaal uit Hulst, die daarmee ook tot een uit stekende prestatie kwam. Rinie Moudeel uit Middelburg startte in hoog tempo, handhaafde zich zelfs lange tijd in de kopgroep, viel toen terug, werd zelfs gepas seerd door zijn broer Han Moudeel. maar kwam toen weer opzet teh en finishte nog voor Han Moudeel, die 26e werd, op de 24e plaats. Bij de A-junioren streed de Hulste naar Biesbroeck in de voorste gele deren. Hij startte echter te fel. In de eerste ronde kwam hij als derde, door, in de tweede als 11e en hij fi nishte tenslotte als dertiende. U itslagen Senioren (cracks) 14.100 meter: 1 Hein Cujé (E.M.M., Middelburg) 48.40; 2 Henk Viset (Cialfo, Arn- Cupduel Manchester tegen Bromwich 2—2 gelijk „Replay" noodzakelijk op woensdag 5 maart a.s. Manchester United heeft zijn faam behouden. Zaterdag immers bereikte de „nieuwe" ploeg der Maneunians in haar eerste uitwedstrijd een duel voor de kwartfinales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker een voortreffelijke 22 score te gen liet sterke West Bromwich Al bion, één der favorieten voor de titel, enbleef daardoor voor de der de achtereenvolgende keer ongesla gen. De „replay" werd vastgesteld op a.s. woensdag. Was deze prestatie opmerkelijk, rtog verrassender beschouwen de Britten de 2—1 nederlaag, die de hui dige leider van de eerste divisie en volgens de prognoses de belang rijkste kandidaat voor de „cup" Wolverhampton Wanderers leed te gen Bolton Wanderers. De kansen op een „douhle" voor de Wolves werden daardoor vernietigd. Behalve Bolton Wanderers bereikten ook de tweede divisieteams Fulham en Blackburn Rovers de halve finales. Zij schakel den respectievelijk Bristol Rovers (31) en Liverpool (21) uit. Manchester United heeft zijn sup porters dus niet teleurgesteld. Het had tegen West Bromwich zelfs ver uit de beste kansen op de zege. Twee maal namen dp Maneunians een voor sprong: heidp keren ging deze verlo ren. West Bromwich scoorde het tweede doelpunt overigens pas vier minuten voor tijd. De treffers van Manchester United kwamen van de nieuwe aanwinst Ernie Taylor (5e minuut) en de jbugdige. zeer bekwa me middenvoor Alex Dawson (42e mi nuut). Voor West Bromwich scoor den Ronnie Allen (11e minuut) en Roy Horrobin. In de halve finale voor de Europese beker zal Manchester United of te gen F.C. Milan of tegen Borussia Dovmund uitkomen. Laatstgenoemde clubs, wier eerste ontmoeting in een gelijk spel 11 leindigde, zullen op 26 maart, te Milaan hun tweede wed strijd spelen De andere halve finale i brengt Real Madrid en Vasas (Boeda- Ipest) tegenover elkaar. Bemoedigend profdebuut ran renner Jo de Roo De Zeeuwse renner Jo de Koo uit Schort-, heeft iu een sterk bezette wedstrijd voor onafhankelijken over 150 km in het Belgische Meuleheke, een bemoedigend protdebuut gemaakt door in dezelfde tijd als de winnaar, de BELG Decabouter. als achtste tc eindigen. De Roo speelde "het gehele wed- strijdverloop een dominerende rol en was één der initiatiefnemers voor de beslissende ontsnapping op 45 krn voor het einde. Hij werd hierbij ver gezeld door een .groepje van zeven renners, die hierop met grote voor sprong finishten. Nog onwennig aan de betrekkelijk grote afstand var. deze openingswedstrijd van het Be!- I gische seizoen kon De Roo in de 1 eindspurt door krampen n.et voluit sprinten De overige Neder'anders, Wuyts, J De Brum. Vrancken, Steenbakkers en j Vergoolsen, werden niet geklasseerd,, In hotel Concordiate Zierikzee werd een voorronde verspeeld óm het kampioenschap 2e klas l-ibre biljart. De kampioenen van de 18 districten spelen in drie poules, waarvan er één in Zierikzee is gehouden. De uitslag luidt: J. Luicks, Breda, 10 punten, 877 caramb., 167 beurten, hoogste se rie 45, hoogste partij gemiddelde 6 £5, algemeen gemiddelde 5J25; 2. Laros, Zevenbergen8—797—21 4—27—4.14 3,72; .i. Lefèvre, Middelburg 6802 260305,084,01; 4- O verweel, Dreischor (1—639—207—22—4^8— 31)9. Op de foto is de Middelburger Lefèvre juist bezig met een serie, terwijl zijn tegenstander Laros uit Zevenbergen (links) en de heer F. C. Hanse van de organiserende vereni ging Concordiauit Zierikzee toe kijken. (Foto P.Z.C.J. mmm - V ït** w hem) 48.47; 3 Anton Jonkers (Sprint, Arnhem) 48.54; 4 Frans Künen (Sprint, Arnhem) 49.04.6; 5 Anton Veldhuizen Generaal Michaelis, Best 49.23.4; 6 Jans Koster (Trek vogels, Den Haag) 50.06; 7 J. de Lange (Hellas, Utrecht) 50.24; 8 H. Bostelaar (Dynamo, Middelburg) 50.42; 9 D. de Bruin (Minerva. Rot terdam) 51.20; 10 S. Janssen (Trek vogels, Den Haag) 51.32: 13 Piet Zwartepoorte (Dynamo) 51.55. C-D-klassors (5800 meter): 1 D. Kluijvers. ASV. 20,36,2; 2 P. Bak kers. Thor. 21.29.3: 3 H. ter Weeme, ASV. 21,45,4: 4 M. Broossens, Sprint, 21,58,2; 5 L. Meijerink. Cialfo, 22,02,6; 11 J. Lamain, AV '56, Goes, 22,30; 15 J. Vaal, Hulst 22,37; 24 R. Mondeel, Dynamo; 26 Han Mon- deel. Dynamo; 28 André Bostelaar, Trekvogels; 30 P. Picavet, Hulst; 40 Ad Bouwens, Dynamo. A-juuiores (5800 meter)1 E. Fleuren, Union. 21.15; 2 W. Spaan, Minerva, 21.42.2: 3 A. Moerkamp, Sprint, 21.45.8: 13 Walter Biesbroeck, Hulst. 22.31. B-juiiiores (3450 meter): 1 H. An- tonissen. Sprint. 12.49; 6 L. de Brui ne. Hulst, 33.11. Bij de senioren werd het cltibkam- pioenschap behaald door Sprint, Bre da (Jonkers, Künen en Damman) en bij de jongens (A-junioren) even eens door Sprint (Moerkamp, v. d. Burg, Van Tilburg). Betty Cuthbert 2 maal 100 yards in 10.4 sec. Bij de atletiekkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales heeft Betty Cuthbert. de Olympisch kampioene op de 100 en de 200 meter, haar serie van de 100 yards gewonnen in 10.4 sec. Hiermee evenaarde zij het we reldrecord voor de 100 yards dat op naam staat van haar landgenote Marjorie Jackson (maart 1952, Syd ney). In de finale van de 100 yards, welke zij won. evenaarde Betty Cuth bert wederom het wereldrecord. CONGRES U.C.I. Baan in Amsterdam; weg wellicht in Zandvoort. Het congres van dc UCI, de inter nationale wielerfederatie, heeft de organisatie van de wereldkampioen schappen op de baan en op de weg in 1959 toegewezen aan Nederland. De baankampioenschappen 1959 zul len gehouden worden in het Oympisch Stadion te Amsterdam. Voor de weg- kampioenschappen heeft men onder meer het oog op Zandvoort, waar voor het parkoers een gedeelte van het auto-circuit zal worden gebruikt. Voorts werd tijdens dit congres te Parijs besloten een commissie te benoemen voor ue organisatie van de int. prof-wielersport op de weg, waarin Fi ankrijk, België, Italië, Zwit serland, Nederland, Spanje, Luxem burg' en West-Duitslancl vertegen- woprdigd zullen zijn. Zy zal .streven naar strengere toepassing van de reg lementen die de betaling van start premies verbieden en naar afschaf fing van het zg. dubbele engage ment. Voorts zal zij aandacht beste den aan de internationalisatie van de bepalingen inzake de status van de onafhankelijkheid en aan andere voorstellen die door de bond van or ganisatoren van wedstrijden op de weg zijn ingediend. De organisatie van een wereld kampioenschap voor amateur-stayers kn 1958 :s aan Oost-Duitsland opgedra gen. Het kampioenschap wordt in Leipzig gehouden en op voorstel var. de Oostduitse federatie zulen voor de gangmaking 1200 cc motoren worden gebruikt. Een Engels voorstel tot instelling van wereldkampioemschappen voor dames sprint achtervolging en 60 km op de weg) werd aangenomen. Voor 1958 werd de organisatie aan Frankrijk opgedragen. .Besloten werd tot de jaarlijkse organisatie van een wereldkampioen schap cyclo-bal en vain een wereld kampioenschap kuns'rijden, te hou den tijdens de eigenlijke wereldkam pioenschappen wielrennen of buiten het kader van deze kampioenschap pen, naar keuze van de organiseren de federatie. De heer Adriano Rodoni (Italië) werd benoemd tot president van de UCI als opvolger van wijlen de heer Achille Joinard (Frankrijk). Er is over deze opvolging niet gestemd. Tot viee-presidenten werden gekozen of herkozen de heren Ernest Lughi (Zwitserland). Louis Doreau (Frank rijk) en dr. P.-van Dijk (Nederland). Voorts werd de heer Louis Dauge (Frankrijk) tot lid van het bestuur gekozen. VLISSINGER SCOORDE 2 MAAL „Eerste keuze" verloor ontmoeting met 4—0 De Vlissingse voetballer Henk de Nooyer is tijdens de amateur-oefen wedstrijd te Den Haag, waarin het Nederlands A-elftal in het strijdperk trad tegen de B-ploeg uitstekend voor de dag gekomen iu de B-ploeg en is daardoor vrij zeker van een plaats in het vertegenwoordigende Nederland se team. De B-ploeg won met 40 en dat is zeker te danken aan het goede spel van de Zeeuw. Hij bleek door zijn goede balbehaiideling en goede spelinzicht uiterst gevaarlijk. Henk de Nooyer scoorde twee doel punten het eerste na 35 min. met een strak sehnt, dat doelman Koers van Hengelo volkomen verraste en het tweede kort voor rust uit een doelworsteling. Verder leidde hij niet gave passes vele combinaties in. Door het afgelasten van het gehele competitieprogramma kreeg de keu ze-commissie voor het amateurvoet bal een goede gelegenheid om op het terrein van H.V.V. in Den Haag de kandidaten voor het Nederlands ama- l Te West Bromwich is zaterdagmid dag de voetbalwedstrijd Albion-Man chester United gespeeld in de zesde ronde om de Engelse voetbalbeker. De wedstrijd eindigde in een 2 2 ge lijk spel. Een spannend moment voor het doel van Manchester United toen de bal het doel Jcruistede doelverde- diger Gregg op de grond lag en de Manchestcr-lihkshalf Crowther niet bij machte was de bal te bereiken. Toch zag Albions middenvoor Allen (links) geen kans een doelpunt te maken. teurteam te testen. Dat de problemen door de strijd tussen de A- en B- ploeg opgelost zijn, lijkt onwaar schijnlijk dooi- de zware nederlaag van de „eerste keus", die op 26 maart a.s. in het Bossche stadion „de Vliert" tegen Luxemburg B speelt en op 13 april a.s. in Laon Frankrijk ontmoet. Mede doordat de achterspelers Van Bruggen (D.F.C.) en Claus (Helmon- dia '55), die beiden in de competities van de semi-profsectie uitkomen, op het spekgladde terrein duidelijk in het nadeel waren tegen de lichte voorhoedespclers van "het B-elftal, werd de nederlaag zo groot. Het. A-elftal begon overigens on stuimig en dc verdediging van de B- ploeg kon zich slechts met grote moeite doeltreffend verweren. Het overwicht leidde nochtans niet tot doelpunten, mede doordat invaller middenvoor Temming (D.O.S.en kele goede kansen miste. Door het uitstekende werk van spil Blom (V. V.V.) verplaatste het spel zich lang zamerhand naar de speelhelft van het A-team. In de tweede helft, die inging met een 20 voorsprong voor Ne derland B, was er weinig krachts verschil. Doelman Koers, gehan dicapt door een opgeiopen blessu re, kwam in deze periode niet tot zijn normale spel en was schuldig aan twee doelpunten, die na ruini een kwartier kort achtereen door rechtsbuiten l'ittenboseh (Yelox) en linksbuiten De Rijke (Fries land) werden geseoord. Koers werd daarna vervangen door Muh- ring van Sparta, die enkele keren voortreffelijk redde. Over het algemeen waren de spe lers individueel wel voldoende; het samenspel echter faalde veelal volko- Belgen waren kansloos tegen Duitsland (0—2) Coppens speelde teleurstellend. Sepp Herberger, de Westduitse bondscoach, kan tevreden zijn. In het Hevzelstadion te Brussel behaalde de voetbalploeg, die bij met bijzonder veel zorg en tact voorbereidt op bet eindtoemooi om het wereldkampioen schap. voor 65.000 toeschouwers haar derde achtereenvolgende triomf: na de overwinningen op Zweden (10) en Hongarije (10) ditmaal een zege op België, opnieuw zonder tegendoel punt: 02. Wereldkampioen West-Dui»sland heeft zich dus gerevancheerd voor de 20 nederlaag, dife op 26 september 1954, onmiddellijk na het titeltoernooi, in hetzelfde stadion werd geincasseerd. Het was een in alle opzichten verdiende revanche, want behalve tijdens de eerste 25 minuten hebben de Duitsers de strijd volkomen beheerst. Hun spel was tactisch bekwamer en werd gesteund door een superieure .nd'.viduele tech niek* En vooral in de slotfase werden de ijverig, doch ondoelmatig spetende Belgen zeer duidelijk teruggedron gen. Het verschil in conditie was in deze periode de beslissende factor. West-Duilsland trad op het modde rige veld, dat op de hoeken nog niet sneeuw was bedekt, aan zonder ere- aanvoerder Fritz Walter. Herberger had „Der Alte" om tactische redenen uit het team gelaten „Wegens een dijbeen-blessure" werd aanvankelijk gezegd, maar de coach versprak zich zelf «a afloop door tc verklaren, dat hij met de herinnering aan het spel van de Hongaa- Hidegkuti te Hannover op het laatste moment, gezien het zware terrein, aan Kei- bassa de voorkeur gaf Doven Walter. Het spel van de invaller was ove rigens niet bevredigend. In de 25e minuut werkte linksbui ten Schafer een pass van Szyma- njak goed af. Dat was 1—0. Na eer. kwartier in de 2e helft maakte Schmidt na een combinatie tussen Schafer en Klodt er 2—0 van. Met veel zwoegen en kunst- en vliegwerk hielden de Belgen de nederlaag ver der beperkt. Rik Coppens, de Belgi sche midvoo'r speelde teleurstellend. Voorzitter S.C. Enschede kandidaat K.N.V.B.-besiuur De oostelijke clubs van het betaal de voetbal hebben in een vergadering te Zwolle na uitvoerige discussies en stemming dc heer II. J. van Dalen, voorzitter van Sportclub Enschede, kandidaat gesteld voor de vacature, die in het bestuur van de K.N.V.B. is ontstaan door het zich terugtrek ken van de heer H. P. Hoolboom. Het betreft hier een kwaliteitsze gel van het oosten, zodat de heer Van Dalen verzekerd is van een plaats in het bondsbestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5