Veilingsvereniging in Kapelle haalde in 1957 record-omzet PdtnpO berijdt TANKER-SCHOONMAAKBEDRIJF TE VLISSINGEN DRAAIT uitvin olijfje Umm Almanak ACHT VLAAMSE AUTEURS OP BOEKENMARKT TE MIDDELBURG JEUGD LIET ZICH HOREN TIJDENS SOLISTENCONCOURS 2 PROVINCIALE ZEEUWUE COURANT. MAANDAG 3 MAART 1958 KLEINE OOGST, MAAR HOGE PRIJZEN Goed kwaliteitsprodukt wapen in toenemende concurrentiestrijd Voor de veilingsvereniging „Kapelle-Biezellnge en Omgeving" te Kapelle is het jaar 1957 ln tegenstelling tot andere fruitcentra van het land, een gunstig jaar geweest. Hoewel het boekjaar pas eindigt op 31 maart a.s. kon op de algemene vergadering, welke zaterdagmiddag in hotel „De Zwaan" werd gehouden, worden medegedeeld, dat met de omzet ook dit jaar weer een record is bereikt. Bedroeg de omzet op 1 maart 1957 over 't voorgaande boekjaar 7.642.964,94, wat ook toen een record was, nu kon in het jaar verslag melding worden gemaakt van een omzet van 11.373.044,77. Een vermeerdering dus met 3.730.079,83. Nog nimmer is door deze veiling een dergelijke omzet behaald, die zoals de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge het in zyn openingswoord nog eens aanhaalde, bereikt Is door rampspoed van anderen. „We zullen dan ook niet overmoedig moeten wor den", aldus de heer Dekker. Het afgelopen jaar, aldus de heer Dekker in zijn openingswoord, heeft zich op fruitteeltgebied in het bijzon der gekenmerkt door een kleine oogst en hoge pryzen. De kleine oogst was een gevolg van de nachtvorstramp, waarbij niet alleen Nederland, maar ook - alle andere fruittelende landen (met uitzondering van Italië) betrok ken zyn geweest. Wat de concurrentie betreft moest spreker mededelen, dat deze in het buitenland steeds meer voelbaar wordt door een steed3 grotere pro- duktie. Deze feiten zijn aanleiding ge weest voor het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen om een onderzoek in te stellen naar de concurrentiepo sitie. Het cijfermateriaal, dat in een rapport is vastgelegd, zegt genoeg. In de periode van 1949 tot 1952 bedroeg de Nederlandse export van hard fruit 120 miljoen kilo tegenover 145 mil joen kilo export in Italië. In de periode van 1955 tot 1957 daalde de Neder landse fruitexport tot 53 miljoen kilo, terwijl die van Italië steeg tot 500 mil joen kilo. Het Italiaanse fruit heeft op de verschillende buitenlandse mark ten de Nederlandse export ver drongen. Toch zijn er nog voldoen de mogelijkheden, maar de moei lijkheden zullen alleen het hoofd geboden kunnen worden door het kweken van een goed exportpro- dukt, waarbij kwaliteit een eerste vereiste zal moeten zijn. De wel eens geopperde stelling om vellin gen om te bouwen tot afzetcoöpe- raties, zoals in Denemarken, is niet gewenst. De heer Dekker herinnerde aan het advies van de kleinfruitteeltmiddag van enkele weken geleden, om .bij klemfruit verschillende teelten naast elkaar te houden voor risicospreiding. Hij deelde nog mede. dat in net aan- voergebied van Kapelle in het tijdvak van 1950 tot 1957 het areaal zwarte bessen met 50 ha; rode bessen met 86 ha en kruisbessen met 102 ha is ge daald. Een groot gedeelte hiervan had be trekking op onferteelt van boomgaar den. die ook gerooid zijn. Verder nam het areaal aardbeien met 39 ha en frambozen met 20 ha toe. De heer Dekker besloot met het advies om aandacht aan risicospreiding te ble ven schenken. Subsidie proeftuin Wat de aankoop van grond betreft, waartoe in een vorige vergadering machtiging was verleend, kon de voorzitter mededelen, dat men met de eigenaresse nog niet tot een akkoord is gekomen. Een bestuursvoorstel om 0,3 van de geveilde bedragen over het boek jaar 19571958 bij te schrijven op de ledenrekening werd met algemene stemmen aangenomen, evenals het bestuursvoorstel tot verhoging van vakantiegelden bestuur (geen vakan tiegelden als in aankondiging) en een verhoging van de subsidie met 425 per jaar gedurende acht jaar voor de proeftuin voor kleinfruitteelt te Ka pelle, in verband met uitbreiding van deze proeftuin. Deze subsidie wordt hiermede op 1175,per jaar ge bracht. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren P. J. Jf Dekker en J. Burger Fzn. beiden te Wemeldinge en de heer S. de Visser te Kattendyke herkozem terwijl in de vacature van de heer C. Traas te Biezelinge geko zen werd de heer A. de Waard te Bie zelinge. Jaarverslag Het jaarverslag van de secretaris, de heer Joh. Schipper, vermeldde o m. een stijging van het ledental met 78. Het verminderde met 27 leden en het vermeerde met 105, zodat het le dental thans een totaal aangeeft van 1290. Aan ledenkapitaal werd terug betaald 15.792,08. Er werden aange kocht 13.000 standaardfruitkisten, 2000 halve fruitklsten, 45.000 aard beienbakjes, 1000 frambozentubs, 65.000 aardbeienchips, alsmede 3 Vz miljoen aardbelendoosjes. In de fust- loodsen moesten dit seizoen 95.000 kisten ongebruikt blijven liggen. De midaenpryzen gaven het afgelo pen jaar alle een styging te zien, be halve by de aardbeien. De middenprüs van kersen bedroeg het dubbele van vorig jaar. die van pruimen en zwarte bessen zelfs meer dan het dubbele. De aanvoercyfers van de voornaamste produkten met mlddenpryzen waarbij de tussen haakjes geplaatste cyfers die van het vorig jaar aangeven, zyn Appelen aangevoerd 7.031.820' kg (7.731.143) met een middenprijs van 63,29,90); peren aangevoerd 2.021.079 kg (3.965.973 kg) met een middenprijs van 75,37,78); pruimen aangevoerd 258.517 kg (865.950 kg), middenprijs 108, 51,78)kersen aangevoerd 11.641 kg (152.523 kg), middenprijs 1,49 0,74); aardbeien aangevoerd 902.514 kg (762.334 kg), middenprijs 1,15 1,56); kruisbessen aange voerd 195.495 kg (299.295), midden- Aavertentiej neus, keel,borst van vastzittend slijm prijs 0,60 0.47); rode bessen aan gevoerd 337.368 kg (403.428 kg), mid denprijs 1,28 0,85zwarte bessen 80.932 kg (136.221 kg), middenprijs 4,58 2,241frambozen aangevoerd 277.553 kg (189.627 kg), middenprijs 2,18 1,74); bramen aangevoerd 271.873 kg (78.319 kg), middenprijs 1,50 (ƒ1,30). Het koelhuis Het koelhuis werd het afgelopen jaar voor een groot gedeelte niet be nut. Van de totale capaciteit van het koelhuis en bewaarplaats van 1920 ton werd slechts 631 ton benut. De bo venverdieping is dit seizoen geheel on gebruikt gebleven. Momenteel is er nog 144 ton in het koelhuis opgesla gen. In het sorteer- en pakstation werden in totaal 104.006 kisten fruit aangevoerd. In totaal werd er ver werkt 4.383.719 kilo fruit. De afgelopen winter werden ook weer cursussen gehouden in teelt van kleinfruit. namelijk te Kruiningen en te "s-Gravenpolder. Op 3 september had men een aan voer van 15.624 kisten fruit met een opbrengst van 240.000,Dit was in één dag meer dan in 1922 In een vol jaar. Op 25 oktober was het een bij zondere dag voor de veiling. Op die dag werd een omzet van 10 miljoen behaald. Bij de algemene opmerkin gen vermeldt het verslag tenslotte, dat. de kwaliteit van het fruit over het geheel goed tot zeer goed was, terwyl de pryzen hoog tot zeer hoog zyn ge weest. EERSTE „GROTE" KLANT Noorse tanker „Bill" onder handen genomen. Het nieuw opgerichte tankerschoon maakbedrijf van de P.A.M. aan de buitenhaven te Viissingen heeft za terdagmorgen vroeg zijn eerste „gro- VAN TOT SYMPATHIEKE KIP. Terwijl een echtpaar in Oosterland dezer dagen zijn huis verliet om een middagje uit te gaan, trad een kip door een kier van de deur naar bin nen. Tot haar grote genoegen, trof vriendin kip alle deuren binnen open, zodat het haar wel duidelijk werd, dat ze zich niet behoefde te vervelen. Tenslotte na een grondige inspec tie van de gehele woning koos het dier domicilie in de woonkamer. Daar zat ze dan; niaar toen ging haar een licht op: ze was gevangen tussen de stevige muren van dit huis en ze wou wég. Daartoen wipte ze op de raam lijst, waardoor om te beginnen ai enige bloempotten sneuvelden: pot stuk. plant en aarde eruit, rommel. Het lukte niet, dus ze bleef maar in het huis. Het kwam niet in de kip op om als een nétte kip naar het toilet te gaan kortom *t werd nogal een janboel in de kamer. Dat zag de kip GOED BEGIN Een goed begin is het halve werk en wanneer maart zó doorgaat zal er van het beruchte staart roeren wei nig terechtkomen. Wat een dag, za terdag de eerste maartEen pure lentedag, die velen naar de zeekant deed snellen om van de eerste nulde zonnestralen in dit jaar te genieten. De ware terrasjeszitters lieten zich niet onbetuigd; aan de Vlissingse boulevard signaleerden wij bereids menige verstokte aanbidder achter een kleintje koffie, het gelaat devoot geheven om maar niets van de koes terende zonnewarmte te missen. En op het strand waren waarachtig al kinderen in de weer met schopjes en emmertjes, terwijl zich op de boule vards een gestage stroom wandelaars bewoog, ten dele puffend in plotse ling té zwaar geworden winterjassen. Temidden van die flanerende menigte flaneerde ook een vleugje Parijs mee, gebracht door een volgens de jongste modewetten geklede jongedame. In korte, nauwsluitende rok met bijpas send jasje. Stralend als de lente zelf. Maart is goed begonnen tenslotte óók in en toen heeft ze, bij wijze van schadevergoeding, maar een ei gelegd. Op het dressoir JUBILARISSEN IN DE LANDBOUW. Zaterdag vierden talrijke landar beiders een jubileum; er waren veer tigjarige, zilveren en nog veel meer jubilea van heren, die veertig, vijfen twintig, korter of langer in dienst zijn geweest van één en hetzelfde be drijf. Daar zijn in de eerste plaats de heren J. van Oosten en J. v. d. Berge, die zaterdag veertig jaar geleden in dienst traden op het bedrijf „Domeinplaat" te 's Heer- Arendskerke. Op die dag herdacht de heer J. Hage het heuglijke feit, dat hij dertig jaar geleden begon op het landbouwbedrijf van de heer G. J. J. Kooyman en Zonen te Sint Annaiand. Zilveren jubilaris sen zijn: de heer A. van Voorcn (werkzaam op 't bedrijf van de heer A. Saloméde Blaij te IJzen- dijke, A. P. Meulenberg (werk zaam bij de heer S. J. Dees tc Wis- sekerkc), de heer J. Versluijs (ju bilaris bij het bedrijf van J. H. Zuijdweg, eveneens te Wisseker- keen de heer P. Jobse uit Seroos- kerke (W.), die zaterdag vijfen twintig jaar aan de slag was bij de N.V. Cultuur Maatschappij „Loverendale". Voorts zijn cr de horen J. v. Poortvliet en D. van Dijke, die op 1 maart twintig ja ren werkzaam waren bij het be drijf van P. W. C. van Westen te Oud-Vossemeer. Tenslotte kondigen we even aan, dat de heer Abr. Jilic op zeven maart zijn gouden jubileum viert op het bedrijf van dc heer K. A. van Langeraad cn Zonen te Kam perland. JUBILARISSEN IN DE ECHT. De heer W. A. Zuijddijk cn me vrouw C. Zuijddijkv. d. Berge vier den 27 februari hun gouden huwe lijksfeest. „Het heeft", zo meldt men ons, „niet aan belangstelling ontbro ken. Zij mochten op hun receptie ve le gelukwensen in ontvangst nemen en 's avonds bracht het muziek gezelschap „O.K.K." een serenade". P.T.T.-kantoorhouder te Nieuwland gehuldigd Zaterdag is te Nieuw- en St.-Joos- land tijdens een receptie in het ver enigingsgebouw de heer A. M. van Zweden, kantoorhouder van de P.T.T., die gedurende veertig jaar werkzaam was bij de posterijen, hartelijk gehul digd. Bloemen en geschenken werden er voor de jubilaris aangedragen en velen kwamen hem de hand drukken, zoals de burgemeester van Nieuw land, mr. F. S. K. J. Graaf van Rand- wijck (op de foto rechts). Vele func tionarissen van de P.T.T. kwamen de jubilerende kantoorhouder feliciteren. Zo verschenen reeds in de morgen uren de inspecteur van de inspectie Middelburg, de" heer P. J. Waale en de beide adjunct-inspecteurs, de he ren Brekhoff en Wolthers om hun ge lukwensen aan te bieden. Ds. A. van Haarlem, gemeente-secretaris P. J. Brakman, de doktoren P. J. en J. A. C. Brons uit Nieuwland en Souburg, de heer E. Verlaren, de dijkgraaf, de heer C. A. Polderdijk, de voorzitter van de Boerenleenbank en nog vele anderen kwamen de jubilaris de hand schudden. Namens het voltallig aanwezige bestuur van het Groene Kruis bood de heer Joh. Joosse bloemen en ge schenken aan. Voorts voerde het woord de heer J. K. Mesu, de voorzit ter van het leesgezelschap, waarvan de heer Van Zweden reeds meer dan veertig jaar bestuurslid is. De heren Poppe en Kakebecke spraken namens de bejaarden en boden een geschenk onder couvert aan. Nadat de heer Van Zweden de ver schillende sprekers bad dankgezegd, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. (Foto P.Z.C.) Molenaar van Zuidzande hield windkracht hoog. De vereniging „De Hollandsche Mo len", die het behoud van molens in Nederland voorstaat, heeft zoals ge bruikelijk in haar zaterdagmiddag in Krasnapolsky in Amsterdam gehou den jaarlijkse algemene ledenverga dering onderscheidingen uitgereikt aan molenaars, die „het gebruik van de windkracht, hoog hebben gehou den". Zo ontving ook de heer P. de Hulster, korenmolenaar te Zuidzande het certificaat van de vereniging. te" klant gekregen, namelijk de 12.000 brt metende Noorse tanker „Bill" uit Oslo. Met man en macht wordt er nu aan de „Bill" gewerkt om de tanks van de laatste restjes olie te ontdoen, zodat er een nieuwe lading van andere soort zal kunnen worden ingenomen. Dit betekent dat zaterdag en zon dag ettelijke tonnen water per uur in de tanks van het schip werden gespoten om er met olie bevuild door de pompen van de tanker zelf weer te worden uitgerfaald. Drie voortdu rend roterende apparaten, met op ieder drie straalpijpen gemonteerd, spoten het hete water tegen de wan den van de tanks, nadat eerst het balastwater er uit was gepompt. Dit soort bedrijven bestaat eigenlijk pas zeven jaar. Voor die tijd leegden de tankschepen hun tanks eenvoudig in volle zee. De landrotten konden dat dan later nierken op hun stranden, die vaak met een dikke laag olie werden bedekt na zo'n handeling. Tegenwoordig mag dat niet meer en daardoor zijn schoonmaakbedrijven noodzakelijk geworden. In Nederland kende men er al enige tijd drie, onder andere een in Schiedam, dat de tankers die hun lading in Pernis hadden ge lost, tot klant had. In Viissingen zullen het voornamelijk schepen uit Antwerpen zijn, die op de te rugweg naar zee even in de Vlis- singse Buitenhaven meren om daar een grote schoonmaakbeurt te ontvangen. Een ketelhuis op de oever zorgt voor de benodigde stoom, die de pom pen naast het schip doet werken en de „gewonnen" olie aan de kook brengt. Want de olieresten, die uit de tanks komen gaan niet verloren. In een separator wordt olie van wa ter gescheiden. De olie wordt ge kookt en op die manier enigszins ge zuiverd, waarbij de lichte gassen verloren gaan, maar de zwaardere stookolie overblijft. Die wordt dan gebruikt in het ketelhuis om als brandstof te dienen voor de branders, die speciaal voor deze nog enigszins ruwe stookolie zijn gebouwd. Het water verdwijnt geheel gezui- Er zijn vele banden, die Zeeland en Belgisch Vlaanderen binden, ook op letterkundig gebied. De vriendschap pelijke betrekkingen tussen het Zeeuwse publiek en een aantal Bel gische auteurs werden zaterdag weer wat strakker aangehaald tijdens de Vlaamse boekenmarkt, die ter gele genheid van de Boekenweek in Mid delburg gehouden is. De heer B. P. Carriere van de boekhandel Van Ben. them en Jutting had acht Vlaamse schrijvers het zouden er negen ge weest zijn, maar Valler van Kerkhove moest wegens ziekte verstek laten gaan naar de Zeeuwse hoofdstad gehaald om hen daar in de gelegen heid te stellen hun letterkundige pro dukten aan de Zeeuwse lezers te brengen. Het moet gezegd worden, dat het achttal hierin geslaagd is, want het in groten getale langs de vrolijk met Bel gische kleuren versierde boekensttal- letjes schuifelende lezerskorps toonde een verheugende belangstelling voor de hier verzamelde Vlaamse werken en werkjes. En ook voor de Neder landse boeken, die de auteurs en pas sant in hun verkoop opgenomen had den. Vanzelfsprekend moesten de acht letterkundigen talloze malen hun handtekening plaatsen in uiteenlopen de werken, die het publiek hen van alle kanten toestak. Voor dc nog bij zonder vitale doctor Ernest Claes was deze aanmoediging overigens hele maal niet nodig, want na een boek te hebben verkocht en dat waren er heel vele boog hij ztch over zijn werk heen en schreef in zwierige let ters op de eerste pagina; „Vriendelijk groetend, dr.. Ernest Claes". Ook zijn collega's Paul Lebeau, Bert van Aerschot. Fred Germonprez. A. van Hoogenbemt, F. de Pillecijn en L. Vermeiren beijverden zich om deze tweede boekenmarkt te doen sla gen. Verschillende sprekers voerden het woord tijdens de opening. Na het wel komstwoord van de heer Carriere noemde de heer P. van Garsse, de voorzitter van de vereniging ter be vordering van het Vlaamse boekwe- verd, weer in de buitenhaven, waar uit het tevoren ook was opgepompt. Het zuiveren van de „Bill'* is geen eenvoudig karwei. Het is geen al te modern schip en het heeft het nadeel dat er voor iedere tank slechts één mangat aanwezig is. Een tank echter bestaat uit diverse compartimenten en op moderne tankers heeft elk zo'n compartiment een opening, waardoor dan straalpijpen kunnen worden neergelaten. Dit is bij de Bill niet het geval, zodat men de straalpijpen om allerlei hoeken moet leiden, hetgeen meer tijd in beslag neemt. Het is echter een prachtige gelegenheid om dc ap paratuur eens op voile kraéht te la ten draaien en op die manier te be proeven. Daarna zullen eventuele kleine gebreken worden hersteld. IN MIDDELBURGSE CONCERTZAAL Een vriendelijk glimlachende dr. Er- nest Claes verkocht zaterdag tijdens de Vlaamse boekenmarkt te Middel burg zijn werken aan vele belang stellende Zeeuwse lezers. In alle door hem verkochte boeken plaatste de Vlaamse auteur een groet, ter herin nering aan zijn bezoek in Middelburg. (Foto P.Z.C.) zen, deze praktische uitwerking van het Benelux-streven bijzonder verheu gend. Dr. Ernest Claes. een dank woord sprekend namens de auteurs, wees erop, dat deze dag niet zozeer bedoeld is ter stimulering van de boekverkoop, maar nog meer om het lezend publiek in contact te brengen met de bevriende Vlamingen. „Wij zijn daar zeer dankbaar voor," besloot dr. Claes. Dc heer H. Pieters, de bibliothe caris van de provinciale bibliotheek, sprak vervolgens het openings woord. „Moge in de toekomst de Schelde een stroom zijn die ons niet scheidt, maar ons verbindt," aldus besloot de heer Pieters zijn toe spraak. De Belgische consul in Viissingen, de heer J. E. Boonstra, noemde Mid delburg de „meest Vlaamse stad in Nederland". Na afloop van deze boe kenmarkt bezochten de Belgische auteurs het stadhuis, waar zij rond geleid werden door wethouder jhr. T. A. J. W. Schorer. Hier werden nog dankwoorden gesproken door dr. Claes en de heer Boonstra. Negen muzikanten kregen eerste prijs toegewezen. Zaterdag is* in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg het eerste deel afgewerkt van het solistencon cours van de Bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland. De organisatie was in handen van de Middelburgse muziekvereniging „Ex celsior'. Voornamelijk kwamen deze dag de jeugdige solisten voor het voetlicht. Hun prestaties werden be oordeeld door de heer H. G. Stam, musicus te Middelburg. Dat de heer Stam niet „gemakke lijk" was in zijn beoordeling blijkt wel uit de vele dcrd<- -wijzen, die hij toekende. Voor de jeugdige muzikan ten laat dit echter dc mogelijkheid open om volgend jaar een hogere plaats te bereiken. Er konden echter ook uitnemende prestaties genoteerd worden, namelijk van M. Schrier uit Waarde en K. Brasser uit Zoutclande, die beiden voor hun vertolking 72 punten behaalden en daardoor een lc prijs met lof toegewezen kregen. Eer ste prijzen behaalden J. Verstraate uit Westkapelle, K. Cijsouw uit de zelfde plaats, J. Geluk uit Kattendij- ke. B. W. Grijs uit Borssele en M. Knuijt uit Arnemuiden. In de derde afdeling duetten behaalde het duo I. Koster en A. Schunselaar uit Mid delburg een eerste prijs. Volgende week zaterdag wordt het concours in Kortgene vervolgd. De "uitslagen van dit solistenconcours lulden: Derde afdeling solisten: le prij- zen met lof: K. Brasser. Luctor et Emer- go, Zoutclande. 72 punten: M. Schrier, Vooruit. Waarde? '2; le prijzen: J. Ge luk. Oefening en Uitspanning. Katten- dljke 67. P. Willeboordse, Crescendo, Oostkapelle, A. de Nooijer. Arne's Genoe gen, Arnemuiden, K. Cijsouw, OKK, Westkapelle en J. Verstraate. ld, allen 64; 2e prijzen: L. A. de MelJ, Onda, Ritthcm. L, Bauer. Excelsior, Middel burg, belden 62; s. Vos. Voorwaarts, Kou- dekerke 61, L. den 'Toonder, Excelsior, Kloetlnge, 60; J, den Toonder, ld. D. Uevcnse, OKK, Westkapelle, A. Schout, Onda, Ritthem,59; L. Roel- se, OKK, Westkapeile, 59: S Wisse, Crescendo Oosckapelle, 59; J. Augustijn, Apollo, Wissekerke, 59; M. Knuijt, Arne's Genoegen, Arnemuiden, 59, W. van Doorn, Voorwaarts, Koude- kerkc 58, L. Walhout, OKK, Borssele, 58; P. v. d. Maas, Apollo, Wissekerke 58, P. J. Heynoudt. Onda, Nieuwland, 58; P. Vreke. EMM, Scrooskcrke (W), 57; L. van Keulen, Onda. Ritthem. 57. C. de Smidt, OKK, Borssele 57: J Jobse. Crescendo. Oostkapelle, 56; P. Verstraa te. OKK, Westkapelle 56; L. Koeman. Vooruit, Waarde 56: Se prijzen: M. van Wezel, Excelsior, Middelburg. 55; Chr. Louwerse, Crescendo, Oostkapelle, 55; A. Hoogerland, Apollo, Wissekerke, 55; J. Joziasse, Crescendo. Oostkapelle, 54; Fr. Verschuur, Excelsior. Middelburg, 54. C. Schrier, Vooruit. Waarde, 54; J. Maas, Apollo, Domburg, 53; K. Lous, OKK, Westkapelle, 53; A. Bosselaar, Apollo, Wissekerke, 53: J. Hoogerland, Apollo, Wissekerke, 53; D. Davldse, On da, Middelburg, 53; K. i-Iarte, Voor waarts. Koudekerke, 52; K. Wisse Bom- meljé. Crescendo, Oostkapelle 52',i; M. Geus, Euterpe, Heinkenszand 51; H. van Tatenhove, OKK, Borssele, 51; J. Katholieke onderwijzers vergaderden in Goes. In hotel „De Korenbeurs" te Goes, vergaderde zaterdag de afdeling „Zeeuwse eilanden" van de Kath. Onderwijzersbond, bisdom Breda, on der leiding van de heer P. v. d. Dries uit Goes. Hij verwelkomde de vrij talrijke aanwezigen, onder wie de kleuteronderwijzeressen. Het leden tal is gestegen tot 120, zo deelde de secretaris, de heer H. Busé uit Vlis- isngen mede en de penningmeeste- resse, mej. L. Boel u:t Goes, kon bo gen op een flink voordelig saldo. Gememoreerd werd dat mej. Boel en de heer Favejee hun koperen ju bileum als bestuurslid beleefden. Uit erkentelijkheid voor ae diensten door hen aan de afdeling bewezen, over handigde de voorzitter hun een enve loppe met inhoud. Nadat de begro ting van de kring-kleuterleidsters was goedgekeurd, benoemde men de oprichter der afdeling, de heer H. G. de Boer tot erelid Vervolgens hield kapelaan Rosenberg een korte toe spraak. Mej. L. Boel werd herkozen als bestuurslid en vijl afgevaardigden wees men aan naar de diocesane al gemene vergadering te Roosendaal de voorzitter zal naar de bondsverga dering te Utrecht gaan. In de middagbijeenkomst heeft de auteur Toon Kortoorns uit Bloemen- daal een aangename causerie gehou den over Brabantse humor. Vleugel van raadhuis te Oostburg in gebruik. Ruim twaalf jaar na de datum waarop het gemeentehuis te Oostburg totaal werd verwoest, gedurende wel ke periode de gemeente-secretarie in zes verschillende noodlokaliteiten werd ondergebracht, is nu per 1 maart jl. de secretarie-afdeling van het nieuwe raadhuis :n gebruik geno men. Hoewel met de algehele afwer king van het nieuwe raadhuis nog enige tijd gemoeid zal zijn, is het gemeentelijk apparaat nu reeds in de daartoe bestemde vleugel onderge bracht, omdat het pand, waarin tot nu toe door de burgemeester met zijn administratieve staf werd gewerkt, dient te worden afgebroken voor de verdere afwerking en aanleg van het terrein rond het stadhuis De officiële ingebruikneming van het nieuwe raadhuis zal vermoedelijk eind juni van dit jaar kunnen ge schieden. Leerkracht chr. u.l.o. Als negende leerkracht is per 1 sep tember 19oS benoemd aan de Chr. U.LOj-school te Viissingen dc heer J. Boon thans onderwyzer aan de Prins Bernhardschool in Viissingen Derksen, Rlllandia, Rilland, 51; W. Ba zen, Excelsior, Kloetlnge. 48; j. van Loo, OKK, Borssele, 46^ (geen prijs). Kleine trom: J. v. d. Berge, Apollo, Wissekerke, 31 (derde prijs). Derde afdeling duetten: le prijzen: I. Koster en A. Schunselaar, Excelsior, Mid delburg, 61; 2o prijzen: K. Brasser en J. de Visser, Luctor et Emergo, Zou- telande, 59; s, Wngenaar en C. Wage naar, OKK, Borssele, 58; derde prijzen: B. J. de Mel) en W. Machlelse, Onda- Rltthem, 53.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2