PRQVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT Rusland akkoord met bijeenkomst ministers van buitenlandse zaken Sir Fuchs in Scott- basis aangekomen Groene Kruis dankte Zeelands commissaris der koningin BILT HATTA POOGT MOEILIJKHEDEN IN INDONESIË OP TE LOSSEN Door koningin Elizabeth tot ridder verheven VERWACHT. 201e jaargang - no. 52 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen arlemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. De gedachtenwisseling over topconferentie Gromyko heeft echter geen andere concessies aan 't westen gedaan De Sowjetrussïsche minister van buitenlandse zaken, Gro myko, heeft in een brief aan zijn Franse ambtgenoot Pineau verklaard dat de Sowjet-Unïe het Franse voorstel aanvaardt, om een conferentie van de hoogste leiders van oost en west in een bijeenkomst van de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken te doen voorbereiden. De brief werd aan Pineau door le Sowjet-ambassadeur te Parijs, Vinogrado, overhandigd. Gromyko heeft te Moskou een overeenkomstige nota overhan digd aan de Amerikaanse ambassadeur ter plaatse, Llewellyn Thompson. In een korte verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de nota betrekking heeft op „werkwijze ter voorbereiding van een mogelijke top conferentie." Tevoren hadden Amerikaanse ambtenaren verklaard dat 't bericht uit Parijs over instemming der Sowjet-Unie met het houden van een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken, voorafgaande aan een topconferentie, voor hen een „volslagen verrassing" was. Gromyko zet in zijn uitvoerige brief uiteen dat de Sowjet-regering prijs stelt op zo spoedig mogelijke overeenstemming over het houden van een topconferentie. Deze zou moeten worden voorbereid door be sprekingen via de normale diploma tieke kanalen en een gelijktijdig te houden bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken. De ministers van buitenlandse za ken zouden zo spoedig mogelijk bij een moeten komen. Hun taak zou tweeledig zijn, namelijk het opstel len van een agenda voor een top conferentie en het aanwijzen der staten, wier regeringsleiders de top conferentie zouden moeten bijwonen. De Sowjet-Unie had tot nu toe aan het standpunt vastgehouden, dat een topconferentie ook kon worden uitgeschreven zonder voorafgaande bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken. Uit betrouwbare bron in Washing ton wordt vernomen dat in de Rus sische nota aan de Verenigde Staten het voorstel wordt gedaan de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken in april te laten hou- Baby in woonwagen doodgevroren? In een woonwagen te Heerlerheide is een baby van vier maanden over leden. De vader, die het lijkje naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen bracht, verklaarde daar, dat het kindje, slechts schamel gekleed en toegedekt, de nacht had doorge bracht op de vloer van de onver warmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van be vriezing is overleden. Van de zijde der justitie is een onderzoek naar de doodsoorzaak gelast. Textielkoffie ook in prijs verlaagd De textielhandel heeft de koffie prijzen verlaagd. Texaroma-koffie kost in de textielzaken thans f 1.53. Tijdens de opening van het Groene Kruis-wijk gebouw te Benesse bood de heer A. de Lange namens de al gemene vereniging yiEet Groene Kruisde commissaris der koningin een kristalen asbak aan als dank voor diens vele werk, verricht voor de totstandkoming van de wijkge- bouwen. V.l.n.r. jhr. de Casembroot de voorzitter van het Groene Kruis Renesse, de heer J. M. de Nooijer en de heer A. de Lange. (Foto P.Z.C.). den. Voorts zouden de Russen een bijeenkomst hebben voorgesteld van de landen van de Navo en die van het verdrag van Warschau. In Parijs deelde men mee, dat de Russen, behalve dan de con cessie inzake de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken, geen andere concessies aan het westen hebben gedaan. Zo maakte Gromyko het duidelijk dat de Russen nu nog niet willen spreken over de Duitse hereni ging. Ook zouden de Russen niet willen praten over de toekomst van de Russische satellietlanden in Europa. Westerse diplomatieke kringen kwamen tot de conclusie, dat Rus land weinig blijk geeft van de wens tot een compromis te komen. Naar hun mening stelt Rusland een con ferentie van ministers van buiten landse zaken voor, die alleen maar een formeel fiat zou geven aan een agenda die vooraf is opgesteld via diplomatieke onderhandeling. President Eisenhower en minister Dulles zullen vandaag beginnen met de „diplomatieke peiling" van het Sowjet-standpunt in een onderhoud met de Sowjet-ambassadeur, Mensji- kow. Zij zullen tevens hun bondge noten raadplegen. De Sowjet-Unie wil voorstellen dat de topconferentie tussen oost en west te New Delhi wordt ge houden, aldus is van welingelichte zijde in de Indische hoofdstad vernomen. De Sowjet-Unie heeft de rege ring te New Delhi gepolst naar haar reacties op een dergelijk Russisch voorstel, zo zei men. SUIKERRANTSOENERING IN PADANG Taratak Boeloeh werd De vroegere Indonesische vice-pre sident, dr. Moh. Hatta, heeft zater dagavond te Djogja gezegd, dat hij naar wegen zoekt waarlangs een op lossing zal kunnen worden gevonden voor de regionale vraagstukken en om te komen tot een hereniging van de Indonesische staat en een herstel van de binnenlandse vrede. Hatta zeide dit op een voordracht, die hij voor studenten en vooraanstaande fi guren hield over „Islam en gemeen schap". Wat de regionale vraagstukken be treft, zeide Hatta van mening te zijn, dat de bestaande tegenstellingen kun nen worden opgelost. Belangrijk is hierbij, te voorkomen, dat buiten landse elementen voordeel zullen kun nen trekken uit de regionale tegen stellingen. Hatta zeide ook, het er niet mede eens te zijn, dat in Indonesië de com munisten deel uitmaken van de re gering, omdat de regering is gegrond vest op de erkenning van God en de communistische partij atheïstisch is. Wel, aldus Hatta, is het juist als de communistische partij de oppositie vormt in de goede zin van het woord. Mohammed Hatta zal vandaag een ontmoeting hebben met pre sident Soekartio over de Indonesische crisis. Radio Padang heeft zaterdagavond medegedeeld, dat de Indonesische luchtmacht vrijdag een bomaanval heeft gedaan op de plaats Taratak- boeloeh, ten zuiden van de oliestad Pakanbaroe, in Midden-Sumatra. Volgens dit bericht lieten vliegtui gen bommen op het plaatsje vallen, dat ook werd beschoten met machine geweren. Een veerboot werd tot zin ken gebracht. Voorts werden vier gebouwen vernield, alsmede een mos kee. United Press heeft zaterdag verno men, dat Djakarta 600 mariniers heeft overgebracht naar Tandjong Pinang, een eiland ten zuiden van Singapore. De zegsman verklaarde, dat men de indruk heeft dat deze groep mo gelijk een landing voorbereidt, doch hij had vertrouwen dat Sumatraanse troepen deze streek kunnen bescher men, een streek met belangrijke olie- installaties en met de Caltex-vesti- giing te Rhumbai, waar ongeveer 600 Amerikanen leven Hij zeide dat een groep die op de oostkust aan land wil ga am, de rivie ren vele kilometers moet opvaren door het moerasland, of per parachute moet afspringen. „In beide gevallen staan we voor hen klaar" zei hij. Woordvoerders van de Midden- Deze foto van het koninklijk M gezin is speciaal gemaakt ter f| gelegenheid van het komende bezoek van het Britse konink- i lijke paar. |l Foto M. C. Meyboom. jp Water brak door keerkade ir. Nijmegen De Waal bij Nijmegen is op twee plaatsen van de stenen keerkade, welke de benedenstad moet bescher men tegen het hoge water als de hoofdkaden overstroomd zijn, door gebroken- Het water stond reeds meer dan 1!-.- meter op de kade. In de keerkade zijn twee openingen, die leiden naar de grote straat en achter de Vismarkt, afgedamd met houten schuttingen en daartussen gestorte mf«t. Een van deze damwanden werd eerst overspoeld en brak daarna door. Door ingrijpen van het gemeenteper- soneel is men er in geslaagd de be nedenstad voor overstroming te be waren. Men heeft namelijk een twee de -nooddamwand tussen Achter de Vismarkt en de de Lage markt met zandzakken kunnen dichten Sumatraanse opstandelingen te Singapore hebben zondag medege deeld, dat de tegenregering over weegt, het geschil met den centrale regering voor te brengen bij de Verenigde Naties. Zaterdag hadden dezelfde woord voerders gezegd, dat de minister van defensie van de tegenregering, Sim- bolon, zich wellicht deze maand naar Manilla zal begeven als „waarnemer" op de bijeenkomst van de zuidoost- Aziatische verdragsorganisatie (ZOA- VO). De burgemeester van Padang heeft zondag bekend gemaakt, dat in de stad een rantsoenering op het gebruik van suiker is ingesteld. Dit werd om geroepen door radio-Padang. De rant soenering geschiedt volgens de burge meester om de stijging van de sui kerprijs onder controle te kannen houden. IN 99 DAGEN DOOR ZUIDPOOLGEBIED Dr. Vivian Fuchs negen man zijn zondag ëm 02.47 uur z\|n groep van ïdag om 02.47 uur (Nederlandse tjjd) in Scott-basis in het Zuidpoolgebied aangekomen. Zij hadden hiermee de eerste oversteek van het Zuidpoolgebied over land vol tooid. Zy legden de afstand van de basis Shackleton naar de plaats van hun bestemming 2100 rayl (onge veer 8340 km) af in 99 dagen. De groep bestond uit Britse geleerden. De tocht ging via de Zuidpool, waar men vier dagen verbleef. Sir Edmund Hillary, de Nieuwzee- landse ontdekkingsreiziger, die ook de Mount Everest heeft beklommen, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Hij was daartoe naar depot 700 1200 km van Scott-basis gevlogen. Men bleef daar twee da gen. Sir Edmund kende de weg. Hij had namelijk op geregelde afstanden be voorradingsdepots opgeslagen. Dit laatste deel, een gemakkelijKer ter rein dan de reis van Shackleton naar depot 700, werd in slechts 22 dagen afgelegd. Over het eerste deel deed men 75 dagen. De groep kwam bij prachtig weer aan. Toen Fuchs zater dagochtend vertrok moest hy nog een afstand van 32 km afleggen. TIJDENS OPENING WIJKGEBOUW RENESSE: TIJDENS DE OPENING van het nieuwe Groene Kruis wijk- gebouw te Renesse heeft zater dagmiddag de heer A. de Lan ge uit Goes, hoofdbestuurslid van de Algeméne Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis", de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gehuldigd voor diens onvermoeid ijveren voor het tot stand komen van deze voor de volksgezondheid zo be langrijke gebouwen. De heer De Lange herinnerde er aan, hoe jhr. De Casembroot des tijds in 1953 op de sluis te Wemel- dinge spontaan aan een vertegen woordigster van de Zwitserse Stich ting „Chaine du bonheur" had ver klaard, dat de ruim 800.000, die 't Zwitserse volk voor de rampslacht offers had bijeengebracht, het beste konden worden aangewend voor de bouw van wijkgebouwen van het Groene Kruis in Noord-Zeeland. „Als dank voor al uw bemidde lend werk in deze aangelegenheid heeft het hoofdbestuur gemeend U een geschenk te moeten aan bieden in de vorm van een kris tallen asbak, waarin naast het embleem van het Groene Kruis uw initialen zijn geslepen met de jaartallen 1953 en 1958" aldus de heer De Lange. De commissaris der koningin nam het geschenk verrast In ontvangst. Hij verklaarde, dat het destijds he lemaal niet moeilijk was geweest om te zeggen, waarvoor de gelden van radio-Lausanne gebruikt moes ten worden. „In het besteden van giften was ik min of meer getraind" verklaarde de commissaris, „reeds tijdens de wederopbouw van West- kapelle was die training begonnen. Bovendien wist ik, dat het Groene Kruis de wijkgebouwen goed kon ge bruiken. Duizendmaal dank voor dit fraaie geschenk" zo besloot de com missaris, „mijn vrouw en ik zijn er zeer mee ingenomen DE OPENING. Hët wijkgebouw te Renesse is het voorlaatste van de 22, die in Noord- Zeeland konden worden gebouwd dank zij de Zwitserse gift. Het laat ste is het wijkgebouw van Zonne- maire, dat binnenkort gereed zal komen. De opening zaterdagmiddag werd voorafgegaan door een bijeen komst in het dorpshuis te Renesse, waar dc voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer J. M. de Nooijer een begroetingswoord sprak. Daarin gaf hij een overzicht van de tot standkoming van het gebouw, waar voor 23.000 werd ontvangen uit de geschenkgelden en 14.000 als een renteloze lening van de gemeenten. Na de begroetingsrede begaf het gezelschap zich naar het wijkgebouw in de Dorpsring, waar de dertienja rige Mattle Haringman de commis saris der kon'ngin de sleutel van het gebouw aanbood. De commissaris verrichtte hier na de symbolische opening van het gebouw. Teruggekeerd in het dorpshuis verklaarde hij, dat het tempo, waarmee het beschikbare geld is verdeeld over de verschil lende afdelingen van het Groene Kruis, achteraf bezien misschien wat te haastig is geweest. In vele gevallen bleek het bedrag name lijk niet voldoende voor de totale bouw, zodat op andere manieren getracht moest worden het ont brekende bijeen te krijgen. In Re nesse is dat dank zij het gemeen tebestuur, vlot gegaan, maar in andere plaatsen is het minder vlot verlopen. Voorts werd nog gesproken door de burgemeester van Renesse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, die er op wees, dat het Groene-Kruisgebouw het tweede grote werk is, dat na de ramp in de gemeente gereed is ge komen. Het derde werk, de kleuter school zal binnen afzienbare tijd klaar zijn. Vanaf 1953 heeft Renesse 1000,per inwoner geïnvesteerd voor het uitvoeren van werken in het algemeen belang. In de komende ja ren zullen deze uitgaven steeds ho ger worden", aldus de heer Tonckens, „het is de vraag of de gemeente de ze investeringen zal kunnen vol brengen". Het bestuur van de afdeling van het Groene Kruis werd nog gecom plimenteerd door dr. C. Cath, secre taris-generaal van de Algemene ver eniging, dr. J. Simons van Renesse en de heer De Ruiter, die indertijd voorzitter is geweest van het comité, dat met zoveel succes de bazaar ten bate van het Groene Kruis heeft ge organiseerd. Dr. Fuchs en Sir Edmund Hillary kwamen bij hun aankomst in Scott- basis gearmd uit hun „snowcat", een voertuig met rupsbanden. „Het is heerlijk hier te zijn", zei dr. Fuchs tot degenen die hem verwelkomden. De mannen werd een geweldige ont vangst bereid. Sir Vivian Fuchs was in de bad kamer bezig zijn zware „zuidpool baard" af te scheren, toen het be richt kwam van de staatssecreta ris voor gemenebest-aangelegen heden, waarin hem 'werd meege deeld dat hij voor zijn tocht dwars over het antarctische gebied tot ridder was verheven. Toen Sir Vivian Fuchs clean-sha ven naar de eetzaal terugkeerde, met een schoon groen tartar-overhemd en een nieuwe broek aan, overhandigde de radiotelegrafist Nieuw-Zeelander Peter Yeats, hem het telegram. De Engelse majoor John Lewis deed daarna mededeling van dit be richt aan de aanwezigen in het over volle vertrek, waar men nog altijd be zig was, de goede en behouden aan komst van de groep te vieren. De ver heffing van Vivian Fuchs in de adel stand werd luid toegejuicht. Turkse veerboot gezonken: 450 doden De Turkse veerboot „Uskudar" is zaterdag tijdens een storm in het oostelijke gedeelte van de zee van Marmora een randzee van de Mid dellandse zee, tussen Europa en Klein-Azië gezonken. De Turkse regering heeft meege deeld, dat slechts 40 mensen de ramp hebben overleefd. Te Istanbul werd zondag als vast staand aangenomen, dat bij het ver gaan van de „Uskudar" minstens 450 mensen zijn omgekomen. Schepen en vliegtuigen hebben zondag de gehele dag gezocht naar eventuele overlevenden van de ramp, maar zij hebben geen overlevenden meer aangetroffen. Het was de ergste zeeramp in de Turkse geschiedenis. Er zal spoedig een onderzoek beginnen naar de oorzaak van de ramp. Premier Menderes zal zich voorlopig alleen met zaken bezig houden die betrekking hebben op de ramp. Het onderzoek zal wor den geleid door de ministers van binnenlandse zaken en verbindin gen. Deze zijn daartoe naar Izmit vertrokken. OPKLARINGEN. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, maar ook opklaringen. Matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 4 maart Zon op 7.21 onder 18.24 Maan .op 17.09 onder 6.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1