PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Singapore wordt 50.000 ton rijst voor Djakarta opgehouden Zeeuwse scholieren maken „blindenkaart" GESTEGEN MAAS LEVERT GEVAAR OP VOOR VENL0 BEELDHOUWER BOOSOMDAT ZIJN BEELD WERD BEGRAVEN os BILT 201e jaargang - no. 51 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g, 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Radio-Padang heeft uitzending hervat Indonesisch parlement keurde anti-Nederlandse actie goed De revolutionaire regering heeft vrijdag zijn intrek genomen in Boekittinggi. Premier Sjaffroeddin en zijn ministers geloven door economische maatregelen de centrale regering in Djakarta door de knieën te kunnen laten gaan. De radiozenders van Pa- dang en Boekittinggi, die vorige week zaterdag bij een bombar dement van de Indonesische luchtmacht werden vernield, zijn hersteld en in bomvrije onderkomens geplaatst. Radio-Padang heeft de uitzendingen weer hervat. Van officiële zijde in Boekittinggi is bekendgemaakt dat premier Sjafroeddin volgende week een belangrijke verklaring over de politiek van zijn regering zal afleggen. Deze verklaring kan wor den beschouwd als een antwoord op de uitlatingen van president Soekarno. Ten aanzien van de ontwikkelingen in Noord-Sumatra is de revolutionaire beweging hoopvol gestemd. Noordsuma- traanse leiders zouden hebben verklaard geen militair optreden tegen midden-Sumatra te zullen dulden. In Singapore verwacht men dat bin nen afzienbare tijd Indonesische troe- gen in Noord-Sumatra zullen landen. :eeds zouden op de marinebasis Tandjong Pinang eenheden van com mando's worden samengetrokken. Men neemt aan dat de operatie zal worden uitgevoerd tussen Tandjong, Balai en Bagkalis, mogelijk te Bagan Siapiapi. De Nederlandse regering stelt in sa menwerking met het Rode Kruis alle pogingen in het werk om de evacua tie te regelen van de ongeveer 200 Nederlanders, die uit Midden-Suma tra wensen te vertrekken. Deze po gingen hebben echter nog niet kun nen leiden tot concrete maatregelen. Eerder deze week werd in Djakarta medegedeeld, dat ongeveer 105 Ne derlanders door bemiddeling van het Indonesische Rode Kruis met een schip van de Indonesische nationale scheepvaartmaatschappij „Pelni" uit Padang naar Djakarta zouden wor den overgebracht om vandaar naar Nedëriand terug te keren. Vijftig-duizend ton rijst die door de centrale regering van Indonesië zijn opgekocht worden in Singapore op gebonden, omdat de reders geweigerd hebben, ze te vervoeren, aldus heb ben de reders gisteren meegedeeld. Een reder zei, dat de inbeslagne mingen van de laatste tijd van schepen op Indonesische controle punten grote bezorgdheid hebben gewekt en tot verliezen hebben ge leid en dat rederijen geen nieuwe schepen naar de Indonesische ha vens zullen sturen, voordat er ver betering in de situatie is geko- De Indonesische regering Is zelfs zo ver gegaan om niet minder dan 50 Malakka-dollars (ongeveer 50 gul den) per ton aan te bieden voor een ton vracht, maar niemand is daar op ingegaan. Hij besloot met te zeggen, dat de rederijen zware verliezen had den geleden als gevolg van die vast houdingen. De Indonesische troepen hebben gis teren schijngevechten geleverd in de straten van Djakarta. Volgens de le- ger-woordvoerder hadden deze oefe ningen ten doel de nationale waak zaamheid te verhogen. Met stalen helmen en volledig oorlogstenue uit geruste militairen leverden straatge vechten, om een vijandelijke aanval op de hoofdstad af te slaan. Het Indonesische parlement heeft vrijdagavond de anti-Nederlandse acties in de campagne voor de overdracht van Nederlands Nieuw- Guinea goedgekeurd. De maatre gelen van de regering tot verkrij ging van het door Nederland be stuurde gebiedsdeel werden goed gekeurd met 95 tegen 20 stemmen. De stemming, waarvan de uitslag de toekomst van het kabinet-Djoeanda waarborgt, werd bijgewoond door ministers. Het debat, dat eindigde met het vertrouwensvotum voor de regering, ging voornamelijk over de Indonesische maatregelen, die in de cember van vorig Jaar tegen Neder landers en Nederlandse maatschap pijen zijn genomen. In het handenarbeidlokaal van de Koningin Julianascliool in Sint Phi lipsland worden twee enorme we reldkaarten gemaakt door een groep je enthousiaste schooljongens. Gewo ne wereldkaarten zijn het niet: ze worden gemaakt van hout, board en triplex. En zoals men op de foto ziet komen er zelfs hamertjes aan te pas om die wereldkaarten in elkaar te knutselen. Voor normaal schoolge bruik zijn de kaarten dan ook niet; ze zijn namelijk bestemd voor de kinderen van de blindenstichting ,(Bartimeus" in Zeist. Tastend kun nen de blinde kinderen op deze we reldkaarten landen en steden opzoe ken. (Foto P.Z.C.). Geen nota inzake B.B. Minister Struycken heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink, medegedeeld, dat het niet in zijn be doeling ligt een nota betreffende "de bescherming bevolking aan de Ka mer te zenden. Vermiste man verduisterde 5000.- De korpschef van politie van de Haarlemmermeer verzocht een dezer dagen bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de 26-jari- ge I. de K., een vertegenwoordiger uit Nieuw-Vennep, die maandag zijn woning met zijn auto had verlaten. Het bericht vermeldde dat een onge luk gevreesd werd. Later kreeg de politie bericht dat er inderdaad een ongeluk was gebeurd met de verte genwoordiger. Hij was met zijn auto in Lisse tegen een boom gereden en was licht gewond. Intussen had de politie de mededeling gekregen dat de man zich aan verduistering van 5000 gulden had schuldig gemaakt ten nadele van een coöperatie in de Haarlemmermeer. De man is naar Hoofddorp overgebracht en in arrest gesteld. VEEVOEDERFABRIEK INGESLOTEN Dorpje Bergen is geheel geïsoleerd In de loop van gisteren is de Maas te Venio nog hoger gestegen. Het wa ter heeft nu oob de vvinterkade over stroomd, alsmede de daaraan gelegen verkeersweg, en staat nu tot aan de rand van liet trottoir, waarachter dc eerste huizerij ligt. Het kantoor en hei magazijn van een veevoederfa briek op de Maaskade zijn nu aan al le zijden door het water ingesloten. Arbeiders zijn bezig, dammen op te werpen om de grote voorraden vee voeder, die hier liggen opgeslagen, tegen het water te beschermen. De verkeersweg, die onder de Maasbrug doorloopt, is eveneens overstroomd. Op de breedgezwollen rivier liggen tien grote aken en verscheidene sleepboten voor anker, omdat de doorvaart onder de brug niet meer mogelijk is. Ook in de Venlose ha ven heeft een aantal schepen een toe vlucht gezocht. Wanneer het water nog enkele tien tallen centimeters zou stijgen, zou den verscheidene straten in het oude stadsdeel van Venlo blank komen te staan. Het dorp Bergen en de Buurtschap Ayen in Noord-Limburg zijn door het hoge water praktisch van de buiten wereld afgesneden. De beilenwagen van de gemeentelijke brandweer van Bergen onderhoudt een pendeldienst van de autobushalte aan de rijksweg naar het dorp Bergen om de reizigers over het overstroomde gedeelte van de verbindingsweg te helpen. Rond om staan overal de landerijen blank. Soekarno heeft een zoon Een van de twee echtgenoten van president Soekarno van Indonesië, Hartini, heeft vrijdag in het zomer paleis te Bogor het leven geschonken aan een zoon, aldus heeft het pers bureau Pia gemeld. Soekarno had bij deze echtgenote reeds een zoontje van drie jaar. De president heeft vijf kinderen bij zijn andere echtgenote, Fatmawati. Prijsverlaging van aardolieprodukten Als gevolg van de recente daling van de pryzen op de wereldmarkt, zul len met ingang van vandaag de ver koopprijzen van de belangrijkste aard olieprodukten In ons land opnieuw worden verlaagd. '/2 cent per liter goedkoper. De prys van petroleum wordt verlaagd met Y4 cent per liter en die van tractorpe- troleum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder be talen dan tot dusver, terwyl de prys van dunne stookolie met 50 cent per 100 liter wordt verminderd. Tenslot te worden de prHzen van diverse soor ten zware stookolie verlaagd met 3.per 1000 Uter;kllogram. Autobus met kinderen in rivier gestort Ruim 20 slachtoffers By Prestonburg in de Amerikaanse staat Kentucky is vrydag een school bus met 32 kinderen na een aanryding met een vrachtauto ln de sterk ge zwollen rivier de Sandy terechtgeko men. Gevreesd wordt, dat 22 kinde ren by dit ongeluk zyn omgekomen. Ook de chauffeur van de bus zou tot de slachtoffers behoren. Kinderen op St. Philipsland werken voor „Bartimeus" in Zeist In het knusse en warme handenarbeidlokaal van de Konin gin Julianaschool in St. Philipsland is een kleine groep jongens druk bezig de laatste hand te leggen aan twee wereldkaarten. Prachtige, van hout, board en triplex gemaakte kaarten, fel ge kleurd en met het nodige relief. Heel wat anders dan de oude, bekende landkaarten, zoals er daar ook in de vijfde en zesde klas hangen. Maar die houten kaarten, waaraan meester A. Labruyère met zijn jongens werkt, hebben een bijzondere be stemming. Ze zijn voor de kinderen van de Christelijke blin denstichting „Barthimeus" te Zeist, die dank zij de hulp van hun „Fliplandse" vriendjes straks ook op vrij eenvoudige ma nier aardrijkskunde kunnen leren, tastend kunnen aangeven waar Parijs ligt, de rivier de Lena stroomt en het Andesge- bergte is gelegen. De school in St.-Philipsland het gaat hier oin de christelijke school, die tezamen met de open bare onder één dak is gebracht is de enige in Nederland, die wereldkaarten voor blinde kinde ren vervaardigt. Niet, dat mees ter Labruyère en de jongens er prat op gaan. Het is voor hen de gewoonste zaak van de wereld; immers die blinde jongens en meisjes in Zeist willen toch ook als ieder ander kind een „nor maal" leven leiden. Oók op de la gere school en op de u.I.o. van de stichting, waar zij spoedig aardrijkskunde zullen Ieren met behulp van wereldkaarten, die aan hun ogen zijn aangepast. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 werd St. Philipsland zwaar getroffen door de stormvloed. Ook de school werd ernstig bescha digd. Spoedig na de ramp verrezen de beide plaatselijke scholen onder één dak en zelfs was er geld om een bescheiden handenarbeidlokaal in te richten. Het was eerst even een kwestie van aanpassen de „Flip landse" jeugd was nog nimmer op dergelijke wijze verwend! en toen brak de gedachte baan, dat er eigen lijk toch wel méér uit het lokaal was te halen. Sedertdien kan men beter spreken van „werkplaats", want na de hulp die men tijdens en na de stormramp zelf ontving rijpte het idee zelf iets voor anderen te doen. Uiteraard gaf het onderwijzend personeel de nodige „prikkels", zowel op de beide scholen in St. Philipsland als op de christelijke school te Anna Jacoba- polder en enkele verzoeken deden de Deze verzoeken komen namelijk alle door bemiddeling van het Jeugd Rode Kruis. Deze organisatie scha kelt scholen in voor het vervaardigen van speelgoed, gezelschapsspelen, poppen enwereldkaarten, maar slechts enkele onderwijsinstellingen geven gehoor aan deze wensen. De drie lagere scholen in St.-Philipsland hebben sedert 1955 nog geen gele genheid voorbij laten gaan iets voor minder-bedeelde kinderen te doen. De drie scholen op dit eiland, met totaal 300 kindoren, zijn de enige in onze provincie die geregistreerd zijn als lid van bet Jeugd Rode Kruis. St.-Philipsland brengt op landelijk niveau gezien, ook reeds enkele jaren H in de 8feervolle schutterszaal van het stadhuis te Zierikzee is -= vrijdag een prachtig gobelin overgedragen aan het gemeen- tebestuur van deze gemeente. H Men ziet het „legendarische" H wandtapijt hangen Burge- H meester mr. F. Th. Dijckmees- ter voert juist het woord. (Voor verslag verwijzen wij s naar pag. 2). (Foto P.Z.C.). 1 lllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Vervolg op pag. 7) De Amersfoortse beeldhouwer Maar ten Mooij is verbolgen over het feit, dat een door hem vervaardigd, maar niet geheel afgewerkt beeld door de dienst gemeentewerken van Amers foort met behulp van een graafma chine onder de grond is gestopt. Het beeld stond op de Oude Begraaf plaats, die aan de weg naar de nieu we tunnel grenst. Om de autoriteiten, die zaterdag de officiële opening van de tunnel zul len bijwonen, het slordige aanzicht van een onafgewerkt beeld te bespa ren, besloot men, het maar te begra ven, volgens ir. J. S. van Nouhuys, do directeur van de dienst, ls dit een tijdelijke maatregel, omdat juist de opslagplaatsen van de dienst ook worden verplaatst. Het beeld begra ven was nu de meest goedkope op lossing. Het beeld was door Maarten Mooij in opdracht van de gemeente ge maakt, naar een schetsontwerp dat door een tot oordelen bevoegde com missie was aanvaard. De uitwerking van de schets viel tegen, zodat het beeld nooit de plaats van zijn bestem ming bereikte, n.l. de begraafplaats Rusthof waar het op het voorplein van het kerkhof in de nabijheid van de graven van geallieerde militairen uitdrukking haa moeten geven aan het leed yan da nabestaanden. KORTE PREDIKATIE GETHSEMANE Toen zeide Hij tot hen: Mijn ziel is zeer bedroefd, tot^ster- vens toe. Matth: 26 38. De vraag, die altijd weer bij ons bo venkomt bij het lezen van dit schrift gedeelte, is wel deze: Waaraan moe ten wij deze grote bedroefdheid van Christus toeschrijven, zó dat Hij moet zeggen: Mijn ziel is geheel be droefd tot stervens toe* Het eerste is wel de angst voor de naderende dood. De dood hoort niet bij het leven. En toch is hij er. Wij willen leven en niet sterven. De dood is en blijft onze grootste en laatste vijand, ook al proberen wij verzoend te raken met- de gedachte dat wij eenmaal moeten sterven. 'Jezus zag in zijn volle scherpte de dood als het tegennatuurlijke. Hij, die van zich zelf kon zeggen: Ik ben de weg, de waarheid en het LEVEN, Hij zou thans móeten STERVEN. Hier kwam voor Jezus nog bij de wijze, waarop Hij zou sterven. Door verraad en haat! Hij, die nooit iets andes dan liefde gegeven had, zou als een gemene misdadiger ter dood ge bracht worden. Zijn dood was enkel onrecht, goddeloosheid. Te moeten sterven is erg. Maar zó te moéten sterven is dubbel erg. Toch hebben wij hiermee nog niet de eigenlijke diepte van Zijn lijden be naderd. Voor Jezus was de dood het GERICHT Gods*, Voltrekking van het oordeel over de zonde. In de dood wordt de vrucht en de vloek van de zonde openbaar. De dood is een ver dorven worden naar lichaam en ziel. Een buiten geworpen worden in de buitenste duisternis. De bijbel ge bruikt hiervoor het woord ,JHEL". Het is de angst der hel, die Jezus hier doorlijdt. Is het wonder dat we lezen dat zijn ziel geheel bedroefd werd, tot stervens toe Maar het is niet voldoende te weten wat Jezus doorleden heeft, als we niet tevens zien, dat Jezus dit alles doorleden heeft voor -ONS. Jezus doorleed hier de vloek van ons schul dig bestaan. Hij ging zich buigen on der het gericht over onze zonden. Hij is voor ons in de angst der hel ge weest om ons van die angst te ver lossen. Zo behoeven wij niet bang te zijn voor het sterven! Zaamslag. Pli. M. Becht. VERWACHT. LANGZAME TEMPERATL'URS- STIJGING. Veel bewolking met af en toe wat re gen of motregen en plaatselijk, voor al in de westelijke provincies mist. Matige, tot vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. In het westen van het land langzame stijging van temperatuur. In het oosten van het land ongeveer dezelfde temperaturen ais gisteren. ZON EN SLAAN 2 maart Zon op 7.26 onder 18.20 Maan op 14.31 onder 5.02 3 maart Zon op 7.23 onder 18.22 Maan- op 15.48 onder 5.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1