Bourguiba verwerpt Frans plan voor „niemandsland" Staatsbemoeiingen ondermijnen het particuliere bedrijfsleven WYBERT PLATTELANDSBIBLIOTHEEK BRENGT BOEK BIJ DE MENS GROTE WATEROVERLAST IN PLAN-MALTA TE ZIERIKZEE VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 FRANKRIJK GEBRUIKT NAVO-WAPENS" PineauEgypte leidt piloten voor rebellen op President Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zyn wekelijkse radio toespraak de westelyke mogendheden gevraagd tussenbeide te komen in de Algerijnse oorlog „om Frankrijk uit de impasse te helpen, waarin het zich thans bevindt. Frankryks bondgenoten moeten Frankrijk ervan overtuigen dat een oplossing van het Algerijns vraagstuk nimmer door wapengeweld kan worden gevonden". Dit zou de -eerste keer in de 40 maan den, dat de Algerijnse oorlog duurt, zijn, dat een van beide zijden beweert dat de rebellen een luchtmacht heb ben (of zullen krijgen). De commissie komt achter gesloten deuren bijeen, maar enkele van haar leden maakten van Pineau's opmer kingen gewag tegenover journalisten. Bourguiba beschuldigde Frankrijk er van Navo-wapens tegen de Algerijnse opstandelingen te gebruiken. Zolang de Verenigde Staten voortgaan wape nen aan Frankrijk te verstrekken zal Frankrijk doorgaan met zijn uit- roeiingsstrijd in Algerije, aldus Bour guiba, die voorstelde om de bevoegd heid van de Amerikaans-Britse com missie van goede diensten uit te brei den tot de relaties van Frankrijk met alle landen van Noord-Afrika. Bourguiba keerde zich heftig te gen het Franse plan voor een nie mandsland tussen Algerije en Tu nis, dat zijns inziens gedwongen verhuizing voor honderdduizenden zou betekenen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau heeft-gisteren opnieuw verklaard, dat de strijd in Algerije buiten de besprekingen „der foede diensten" mét de Verenigde taten en Engeland moest worden ge houden. Hij deelde aan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit de Nationale Vergadering mee dat „ergeen sprake van was", dat Alge rije met een derde mogendheid zou worden besproken. Volgens Pineau leidt Egypte piloten op voor dc Algerijnse rebellen. Daar om, aldus zou Pineau voor de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den uit de Nationale Vergadering heb ben verklaard, moet Frankrijk de vliegvelden in Tunesië in handen hou den. (Advertentie) fclokershoest ra wordt voorkomen - ■en bestreden •net Na 1 maart ongedekt vervoer van gedistilleerd Behalve in strook van 5 km langs de grens (Van een onzer redacteuren) Al zullen er misschien weinig men sen moeite mee gehad hebben, theo retisch Is het 95 jaar lang onraogelyk geweest meer dan twee kruiken oude klare mee naar huis te nemen zonder dat dit vervoer door een degelyk do cument was gedekt. Wie het toch deed, was ingevolge de wettelijke be palingen van 20 juni 1862 staatsblad 62 ln overtreding, al wist iedereen dat men met dit Klandestiene vervoer allerminst probeerde de fiscus buiten spel te zetten. Na 1 maart zal de situatie verande ren. Dan is dat beruchte gcleidebiljet document tot het dekken, zoals het officieel heet niet meer vereist. Dat wil zeggen in het grootste deel van ons land. In de zogenaamde eerste linie, een strook van 5 km breedte langs onze grens, blijft het gehand haafd, omdat Den Haag er geen be hoefte aan heeft de grenssmokke- laars hun bedrijf te vergemakkelijken. Wel is minister Hofstra met deze maatregel tegemoet gekomen aan een lang gekoesterde wens van het bona fide bedrijfsleven, dat thans van een enorme hoeveelheid administra tieve rompslomp wordt afgeholpen. Allang getuigde dit bedrijfsleven dat het geleide-biljettenvoorschrift geen betekenis had. Nederlandse chauffeur in Gent berecht De strafkamer van de rechtbank te Gent hoeft de Nederlander P. V. uit Rotterdam tot drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en 3000 b. francs boete veroordeeld. In mei kwam de door V. bestuurde vracht auto in botsing met een personenau to, bestuurd door de heer E. R. uit Eeklo, die bij deze botsing om het le ven kwam. De eigenaar van de vrachtauto werd veroordeeld tot het betalen van b. fr. 1.771.170 aan de weduwe en b. fr. 80.000 aan de drie kinderen van het slachtoffer. Koreaanse jongen in pakkist opgesloten Een dertienjarige Koreaanse jon gen, die op heterdaad zou zijn be trapt bij een diefstal in een Ameri kaanse basis in Korea, is door Ame rikaanse militairen in een pakkist opgesloten en zo over een afstand van veertig kilometer met een hef- schroefvliegtuig vervoerd bij wijze van straf. Algemene polis voor ziektekostenverzekering (Van onze Haagse redacteur) Een aantal particuliere verzeke ringsmaatschappijen, die zich o.a. be zighouden met ziektekostenverzeke ring, hebben de handen ineen gesla gen in de strijd tegen de stichtingen die door ziekenfondsen zijn opgericht en eveneens op dit terrein werkzaam zijn. Gezamenlijk hebben deze maat schappijen naast de bestaande ei gen „maatschappijpolissen" thans een algemene Nederlandse polis voor ziektekostenverzekering gecreëerd. Dit is een uniforme polis, die niet door de maatschappij kan worden op gezegd en die gebaseerd is op vrije artsenkeuze en vrije keuze van zie kenhuis of sanatorium. Deze polis biedt de mogelijkheid van 'n zeer ver gaande dekking tegen ziektekosten. De premie voor een dergelijke verze kering is daarmee uiteraard in over eenstemming. De aanzienlijke, verrui ming van deze verzekeringsvorm door de particuliere maatschappijen luidt, zo blijkt ons uit nadere informatie, een nieuwe fase in van de strijd om de steeds groeiende groep van hen, wier inkomen de „sociale loongrens" momenteel 6900 gulden is ge passeerd en die daardoor niet meer bij ziekenfondsen verzekerd kunnen blijven. De algemene polis moet worden ge zien als een tegenzet tegen de stich tingen, die veelal door ziekenfondsen zijn opgericht en alleen reeds door hun vorm een ander karakter hebben dan de maatschappijen. (Slot van pag. 1) In de „Centrale" verzorgt men de boeken ook en de verleiding is zelfs groot om van „vertroetelen" te spreken. De werken en werkjes krijgen namelijk allemaal een keu rig plastic „jasje" aan, waar het veelal kleurige stofomslag onder geplakt komt te zitten, zodat een bijzonder fleurig geheel ontstaat. Bovendien krijgt elk boek een strookje plastic op z'n rug, waar de categorie uit blijkt: geel voor ro mans, blauw voor populair-weten- schappelijk en rood voor jeugd boeken Dat „plasticeren" heeft veel weer klank gewekt en mej. Van Hiele do ceert het om het eens plechtig te zeggen in de plaatselijke biblio theken, die ep belangstelling voor hebben. Voorzover zij daar althans tijd voor*kan vinden. Want het sane ren van de bibliotheken, het advise ren ook, vergt veel tijd en daar ont breekt het de „Centrale" nu juist aan. Tijd en geld Het werk is gegroeid. Er gaan jaarlijks boekenkisten naar Bres- kens, Stavenisse, Colijnsplaat, Sou burg, Oud-Vossemeer, IJzendijke en Zonnemaire om maar enkele plaat sen te noemen. Kris kras door de provincie en het samenstellen, admi nistreren en verzenden van al die kisten vergt tijd. Véél tijd. Zodat er maar weinig gelegenheid overblijft om ook in de plaatselijke bibliothe ken zelf te werken en dat nu is ook een belangrijke factor. De financiën laten personeelsuitbreiding voorals nog echter niet toe, zodat men ge noopt is te roeien met de voorhanden zijnde riemen. Tijd en geld. Do „Centrale" ont vangt rijkssubsidie en töt op heden ook een provinciale bijdrage, terwijl de bibliotheken in sommige gevallen ook door de gemeenten gesteund wor den. Maar boeken zijn kostbaar en om aan de grote vraag te kunnen voldoen is voortdurende aankoop van nieuwe werken noodzakelijk, zodat de beschikbare gelden brood- en brood nodig zijn. Dank zij een gift van het Anjerfonds kon men zich verleden jaar op „Rozenburg" installeren en dat was al een grote verbetering. Maar het werk groeit nog steeds; de financiële armslag bleef echter te klein om het naar be hoefte te kunnen uitbouwen. Goede samenwerking De „Centrale" is destijds gesticht op initiatief van de culturele commis sie in dé Ned. Herv. Kerk. De open bare leeszaal in Goes was tot mede werking bereid en in korte tijd kwam men tot een uitstekende samenwerking tussen het Werkver band Prot. Bibliotheken in Zeeland (provinciale vertakking van de lang ademige „Prot. Stichting tot. bevor dering van het bibliotheekwezen en van de lectuurvoorziening in Neder landen de op gereformeerde lepst geschoeide Prot. Chr. Lectuur- raad. Bovendien verklaarde de open bare leeszaal te Goes zich tot mede- raad. In het bestuur van de Stichting Centrale Plattelandsbi bliotheek voor Zeeland zijn ook organisaties als C.B.T.B. en Z.L.M. vertegenwoordigd. Mede dank zij het overkoepelende werk van de Centrale verkreeg men in 1957 ook rijkssteun. Zo zwerven in de wintermaanden de jeugdboeken, streekromans en reisverhalen door heel Zeeland; goe de, verantwoorde lectuur (de Centra le beschikt nu over rond 4200 boe ken), die aanvullend gebruikt wordt op het zogenaamde „standbezit" van al die plaatselijke bibliotheken, dat indien nog niet gesaneerd in vele gevallen sterk verouderd is. Het behoeft geen betoog, dat de Centrale naast de enkele openbare leesza len, Nutsbibliotheken en R.K. Centra le voor Lectuurvoorziening een uiterst nuttige taak in de dorpsge meenschap vervult. „Waar de men sen niet bij de boeken kunnen ko men, komen de boeken naar de men sen". De berg heeft Mohammed op gezocht..... Manager Manchester United ingelicht over vliegramp Matt Busby, de manager van Man chester United, kent nu de verschrik kelijke gevolgen, die de vliegramp bij Miinchen voor zijn ploeg heeft gehad. Het droevige nieuws werd hem woensdagmiddag verteld door een rooms-katholieke geestelijke, die een routine-bezoek aan het zie kenhuis bracht. Toen deze bij zijn bed kwam vroeg Busby hem onver wachts hoe het met Duncan Edwards - zijn speciale vriend ging. De geestelijke wilde de waarheid niet verzwijgen en zei hem dat Ed wards gestorven was. Léter op de avond vernam Busby de volle omvang van de ramp van zijn vrouw. „Edwards is dood, nietwaar", vroeg hij haar, -toen zij naast het bed ging zitten. Mevrouw Busby wist eerst niet wat zij moest antwoorden, maar Busby begreep haar en drong er op aan, dat zij hem alles vertel de. De manager noemde de namen van alle spelers. Hij begon met Roger Byrne, de aanvoerder, en Walter Crickmer, de secretaris van Manches ter United. Mevrouw Busben knikte iedere keer, wanneer haar man de naam van een overleden speler noem de. Zij was na het gesprek zeer op gelucht, want tijdens elk bezoek hadden zij en haar dochter vermeden over de kwestie te praten. En Matt Busby had tot woensdagavond niet naar de anderen gevraagd. Busby was natuurlijk zeer overstuur en gedeprimeerd door het nieuws en sliep 's nachts pas in nadat hem twee morphine-injecties waren gege ven. Maar donderdagmorgen had hij zijn kalmte hervonden. Boze diplomaat nam contactsleuteltje af De eerste secretaris van een (de Perzische) ambassade in ons land, D. D. uit 's Gravenhage moest toen hij met zijn auto over de Oostsingel te Delft reed, afremmen voor een hem tegemoet rijdende bestelauto, welke werd bestuurd door "K. uit Delft. K. was, doordat hij voor eni ge fietsers moest uitwijken op het linkerweggedeelte geraakt. De diplomaat werd boos, keerde zijn auto en reed achter de bestel auto aan. Op de Rotterdamse weg, wist hij de bestelwagen te passeren en dwong hij de bestuurder ervan te stoppen. Beide bestuurders stapten uit en onmiddellijk diende de diplomaat de Delftse chauffeur een klap in het ge zicht toe. Deze was hierdoor zo be duusd, dat hij toeliet, dat D. het contactsleuteltje uit zijn auto haal de. Later ging K. naar de politie om aangifte van mishandeling te doem De diplomaat was daar al eerder geweest, om er het contactsleuteltje te deponeren. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. De secretaris ontkent D. te hebben geslagen. GEMEENTE WACHTTE ONNODIG H Telefoongesprek bracht opheldering I M „Toestand bouwplan Malta on-1 H houdbaar. Vloerbedekking van de EE reeds bewoonde woningen onder-1 vindt onherstelbare schade. Heb- ben hij herhaling op maatregelen aangedrongen. Bewoners protes-1 H teren krachtig. Gemeente en wij H staan momenteel machteloos. Ver- zoeke omgaand te voldoen aan uw toezegging op bijeenkomst te Zie- rikzee". Deze alarmerende oproep H zond het bestuur van de woning- bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee dezer dagen telegrafisch aan de Provinciale Directie Volks huisvesting en Bouwnijverheid in Middelburg. Volkomen overbo digzo is de voorzitter van de ze woningbouwvereniging, de heer J. Coumou nu intussen duidelijk geworden na een langdurig tele foongesprek met Volkshuisves ting, dat op dit telegram volgde. Want het is hier een zaak, die ge- heel door de gemeente Zierikzee kan en moet worden afgedaan, s zonder dat daarvoor goedkeuring M van de Provinciale Directie nodig is! De gemeente meende echter aanvankelijk, dat voor uitvoering van de drainagewerken wél toe- ee stemming nodig was en dus bleef de zaak slepen. H Inmiddels is de gemeente nu met grote spoed begonnen om het eu- vel te verhelpen. Er is een aantal H werklieden naar het bouwplan s Malta gedirigeerd, die mi bezig zijn met het graven van sleuven, waardoor het water naar de rio- lering kan worden afgevoerd, s Sinds dinsdag is het water al iets gezakt. Toch is de situatie nog zo, H dat de bewoners van de huizen in dit bouwplan, hun woningen bijna M niet kunnen bereiken, zonder natte H voeten te krijgen. Op het gehele terrein staan grote plassen en in de brandgan gen naast sommige huizen staat zelfs enkele decimeters water, zodat met planken en oude deuren een vlondertje ge maakt moet worden. Ook de fundamenten van de woningen staan in het water, waardoor het vanzelfsprekend in de hui zen zelf eveneens zeer vochtig is. Het graven van sleuven zal ge volgd worden door het aanbrengen van een drainage. Verwacht wordt dat de wateroverlast over enkele dagen minder zal worden. De heer Coumou, de voorzitter van de woningbouwvereniging, deelde ons nog mede, dat de kwestie van de drainage reeds lang hangende is. Toen de ver eniging indertijd de plannen opperde om in dit gedeelte van het uitbreidingsplan te gaan bouwen, is met de gemeente overeengekomen, dat bouwrijpe grond geleverd zou worden. Toen echter met de bouw werd begonnen, bleek geen drainage te zijn aangebracht. Dit zou later gebeuren. In juli van het vorige jaar heeft het bestuur de gemeente nog eens geatten deerd op de toestand, omdat er toen reeds wateroverlast was. Er werd daarbij een plan met een kostenbegroting van 30.000 overgelegd. In oktober deed „Beter Wonen" nog eens navraag, doch daarbij bleek dat de gemeente dit voorstel niet aan de provinciale directie van de volkshuisvesting had voorge legd. Er is toen een gewijzigd plan ingediend waarvan de kos ten op ruim 20.000 waren be groot. Dit plan is doorgestuurd naar Middelburg, doch zoals nu gebleken is, overbodig. De ge meente heeft geen goedkeuring nodig voor deze werken. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM KRINGVOORZITTER Z.L.M. NOORD-BEVELAND Ir. Geuze hield inleiding over de huidige landbouwproblemen In de algemene ledenvergadering van de kring Noord-Beveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die donderdagmiddag in „De Stadswijn- kelder" te Kortgene werd gehouden, heeft de kringvoorzitter, de heer G. M. F. Bom, zijn bezorgdheid uitgesproken over de bemoeiingen van de staat met het particuliere bedrijfsleven. Hij merkte op, dat de langzaam maar zeker verder gaande bemoeiingen hoe langer hoe meer het funda ment van het particuliere bedrijfsleven ondergraven. De heer Bom vroeg zich af, of er straks nog van een zelfstandige middenstand sprake zal kun nen zijn. Organisatie van de afzet van de zogenaamde „vrije produkten" zal dringend onder ogen moeten worden gezien. Dit zal in grote eenheden moeten geschieden, hetzij in de vorm van veiling, hetzij in de vorm van coöperatie of pool vorming. Zo zal men een wapen moeten smeden, waar mee do strijd om het behoud van een particuliere boerenstand mét pers pectief met betere resultaten gevoerd zal kunnen worden, aldus de heer Bom. De kringvoorzitter kon 1957 voor de landbouw geen gunstig jaar noe men. Crisisverschijnselen doen zich het eerste in de landbotfw gevoelen, aldus de heer Bom. De boer werkte De posterijen van Vaticaan stad geven ter gelegenheid van het Lourdes-jaar een drie tal postzegels uit, waarvan de foto een beeld geeft. in 1957 zonder beloning; in vele ge vallen moest het jaar met verlies worden afgesloten. In zijn openings woord kon de kringvoorzitter onder meer de burgemeesters van Kortgene en Wissekerke, de heren A. A. Schuit en J. van Halst en de rijkstuinbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden dr. ir. C. W. C. van Beckom uit Goes verwelkomen. Ir. Geuze In deze vergadering sprak de alge meen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze over „Huidige landbouw problemen" Nadat ir. Geuze op oor spronkelijke wijze de huidige wereld situatie had geschetst en vervolgens de economische situatie in ons land had besproken, behandelde hij 't zui- velvraagstuk en de problemen rond de aardappelexport. Tevens besteed de hij aandacht aan het landbouw schap, de heffingen en het vraagstuk van de administratieve „rompslomp". Sprekende over de economische si tuatie van ons land gaf ir. Geuze als zijn mening, dat deze waarschijnlijk het dieptepunt is gepasseerd. Ten aanzien van het zuivel- vraagstuk zei hij te hopen, dat men zal trachten het normale vet percentage in de melk (3Vó pro cent) te doen opnemen... Neder land is het enige in Europa over gebleven land met afgeroomde consumptiemei k; alom is er in Eu ropa een grote melk- en boterpro- duktie geweest. De Z.L.M.-voorzltter gaf als zijn mening, dat het beter is een beperkt kwantum tegen een goede prijs te produceren dan een groot kwantum tegen een mindere prijs. De overheid zette een rem op de aardappeluitvoer, waardoor de exportmogelijkheden „bij de handen" werden afgebroken. Fnuikend was ook de strijd, die met iie plantenziektenkundige dienst moest worden gevoerd in de vpor de aardappeluitvoer gunstige maanden. In dit verband zei ir. Geuze, dat men in Nederland in toenemende mate moet opboksen tegen de bureaucra tie. Persoonlijk had ir. Geuze de in druk. dat men blij zou moeten zijn, als er meer aardappelen geëxpor teerd konden worden, hoewel een te grote mate van vrijheid een on gebreidelde export dus ook moei lijkheden kan geven. Landbouwschap Weinig enthousiasme kon de ZX.M.- voorzitter opbrengen voor de recen te handelingen van het Landbouw schap. „Ik zou niet graag alle daden van het Landbouwschap van de laatste tijd willen verdedigen" zo zei hij. Spr. gaf als zijn mening dat de gelden, die nodig waren voor het op stellen van het rapport „Stedeling- Boer" beter besteed hadden kunnen worden. Hij was voorts van mening, dat het Landbouwschap dit rapport beter niet had kunnen publiceren. £n de strijd tegen de „administratieve rompslomp" is althans dit bereikt, dat men het systeem van de waar- borgsom-B.V-A.B. heeft laten varen, hetgeen een tegemoetkoming bete kent voor boeren, die een moeilijke liquiditeitspositie hebben. „Van het wekelijkse ziekenfonds- zegel moeten we ook af" zo vervolg de ir. Geuze. Zijn gedachten gingen ujj naar een jaarzegel of kwartaalze gels. Na afloop van zijn causerie beant woordde de Z.L.M.-voorzitter nog tal van vragen. Waterhuishoud ing Aan het begin van de vergadering had voorzitter Bom- meegedeeld, dat op maandag 17 maart de plaats moet nog worden aangewe zen in een door de samenwer kende N.F.O., Z.L.M., C.B.T.B. en Bedrijfsvoorlichting te beleggen bijeenkomst, de landbouwkundige facetten van de waterhuishouding van Noord-Beveland na de afslui ting van de Zandkreek zullen wor den belicht. Als sprekers zullen fungeren dr. J. J. Westerhoff van de Cultuurtechni sche Dienst en ir. J. A. van 't Leven van de Commissie waterbeheersing en -verzilting. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van de kring in 1957 met drie is teruggelopen en thans 364 bedraagt. De rekening over dat jaar kon worden afgesloten met een ba tig saldo van f 1604.05. De begroting voor 1958 sluit in ontvangst cn uit gaaf met een bedrag van f 3834,05. In een algemene beschouwing wordt in het jaarverslag gezegd, dat het afgelopen jaar voor de Noordbeve- landse boer niet onverdeeld gunstig is geweest. Men neemt aan, dat circa 20 miljoen kg. minder suikerbieten werd gele verd dan normaal, hetgeen voor de producenten een mindere bruto ont vangst van globaal 1 miljoen gulden betekent. Daarbij kwamen nog de slechte resultaten in de aardappel sector. Hierdoor werd 1957 een slecht jaar voor de Noordbevelands<* boeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7