Suurhof fhet is nog NIET mogelijk bestedingsbeperking op te heffen mmoRd Playboy nu Pakistaans diplomaat DEVIEZENPOSITIE EN HANDELSBALANS VERBETERD PADANG BEREIDT ZICH VOOR OP AANVAL VAN DJAKARTA VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN BOUWNIJVERHEID (Van onze parlementaire redacteur) Het is nog lang niet mogelijk over de gehele lijn de bestedings beperking terug te draaien. De toestand op de kapitaalsmarkt en de overheidsfinanciën maken dat onmogelijk, aldus minister Suurhof f in de toelichting, die hij gaf op de antwoorden op de twaalf vragen, die het Tweede Kamerlid Biewenga hem gesteld bad. De minister betoogde, dat de bedoeling van de bestedings beperking was de overspanning op de arbeidsmarkt te verzwak ken. Overbesteding zou vroeg of laat onafwendbaar op een mas sale werkloosheid zijn uitgelopen, zo verzekerde hij. Er valt thans verbetering in de handelsbalans en weer wat meer licht in onze deviezenpot tie te constateren: De deviezen moeten echter gebruikt worden voor de aflossing van kortlopende buitenlandse schulden. Aan het eind van 1958 zal waarschijnlijk een deviezen voorraad aanwezig zijn van drie maanden invoer. Op zichzelf is dat niet veel. Daarom spoorde de bewindsman aan tot verhoging van de export en bevordering van de industriële bedrijvigheid. Hoewel de minister van sociale zaken en volksgezondheid zich onthouden heeft van het noemen van cijfers voor wat betreft de te verwachten werkloosheid in verschillende bedrijfstakken, heeft hij toch wel aangegeven in welke bedrijfstakken de ontwik keling in 1958 voorshands nog minder gunstig zal zijn, indien geen speciale maatregelen worden getroffen om deze ontwikke ling te keren. In de bouwnijverheid is vooral in de water-, spoor- en wegenbouw in de eerstkomende maanden nog geen her stel te verwachten. Daarnaast, deels als gevolg van de slapte in de bouw sector. zal in een groot deel van de metaalnijverheid eveneens een verde re teruggang in de werkgelegenheid moeten worden verwacht. Hier zal ook de invloed van de bestedingsbe perking voelbaar blijven. Verschillende andere bedrijfstakken zullen, zij het in mindere mate. even eens een zekere terugslag ondervin den. hetzij direct, hetzij in hun toe levering aan andere bedrijfstakken. In het bijzonder noemde de minister de textielnijverheid, welker struc turele positie al jaren zwak is te noemen, waardoor vele ondernemin gen in deze branche moeite zullen hebben om de thans bestaande moei lijkheden het hoofd te bieden. Voorts wordt een voortzetting ver nacht van de lichte teruggang in de aardewerk- en baksteenindustrie, de houtverwerkende industrie, de leder en rubberindustrie, de veenderijen, de strokartonindustrie en voorts in de sector1 handel en verkeer. De confectie-industrie toont weer eni ge. opleving. Een volledig herstel zal nog wel enige tijd op zich laten wach ten gezien de verminderde koop kracht. In de overheidssector zal ook in 1958 nog aan een krappe perso neelspolitiek de hand moeten worden gehouden. Er kunnen echter ook bedrijfstakken worden vermeld, die in de gedach te van een gemiddelde werkloosheid over 1958 van 100.000 BBBshrdlu nu toe gunstige werkgelegenheid zul len kunnen handhaven. Als zodanig noemde de minister de chemische nij verheid. de mijnen en de voedings middelenindustrie. in de landbouw-zal een verminderde uitvoering van cult uur-technische Vertegenwoordiger verdacht van verduisteringen De politie heeft de 46-jarige ver tegenwoordiger J. C. >1. gearres teerd, die ervan verdacht wordt ten nadele van de Amsterdamse firma waarvoor hij werkte, de N.Y. R., voor 1700 :e»i> oederen te hebben verduisterd. Ook schijnen klanten j \an zijn vorige werkgever, een firma te Rotterdam, voor f 2000 gedu- peerd te zijn. Tevens wordt hij ervan verdacht van klanten van zijn tegenwoordige j werkgever gelden te hebben losge- kregen, onder belofte er goederen voor te zullen leveren. De zaak I kwam aan het rollen, toen klanten van de Amsterdamse firma reke-1 ningen ontvingen voor goederen, die ze nooit ontvangen hadden. BEVRIJD. Een 23-jarige man kaapte dezer dagen in het hoofd- postkantooi van Bieleveld 'n bedrag van 500 marken weg voor de neus van een verbaasde beambte. üp zijn vlucht haastte de man zich echter zo, dat hij klem kwam te zitten in de draaideuren van het postkantoor. De politie bevrijdde hem. PROPAGANDA HELPT. Een En gelse krant „De Evening Star" ver telt van een Russische dokter, die zo onder de indruk van de Russische propaganda was gekomen, dat hij zijn eigen eten mee naar Engeland nam. Toen de dokter, die een cursus kwam volgen in een ziekenhuis te Londen, door zijn hospita werd ge trakteerd op thee met cake, aan vaardde hij alleen de thee, omdat hij maar al te goed wist dat het met de voedselsituatie in Engeland droe vig was gesteld. Dc dokter viel niet te overtuigen van het tegendeel. Hij weigerde de cake op te eten. In plaats daarvan haalde hij voedsel voor de dag, dat hij zelf uit Rusland had meege bracht. werken vallen «aar te nemen. Hier moet voorts rekening «orden gehou den met het aan de gang zijnde pro ces van mechanisatie en rationalisa tie, dat een geleidelijke doch vrij snelle teruggang in de werkgelegen heid in deze sector teweeg brengt. De Kamerleden hebben van de voor zitter. mr. Kortenhorst de gelegen heid gekregen het antwoord van mi nister Suurhoff en liet door hem ont vouwde program te overdenken. Hij stelde het debat uit tot dinsdag a.s. Vetgehalte geen basis meer voor nabetalingen melk Besluit van Produktschap Zuivel (Van een onzer verslaggevers). Tot dusverre was de uitkering van de nabetalingen voor de melk aan de veehouders door het Zuivelfonds en het landbouw egalisatiefonds geregeld op basis van het vetgehalte. Donder dag is in het bestuur van het Pro duktschap voor Zuivel besloten de uitkeringen van 31 maart a.s. af te doen geschieden op basis van de hoe veelheid geleverde melk. De reden hiervoor is deze: Van de fabriek ontvangen de boeren een be taling van de melk op basis van het vetgehalte (thans ook gedeeltelijk op basis van het eiwitgehalte). Voor één bepaalde hoeveelheid melk ontving een boer met bijvoorbeeld 4 procent vet in deze melk dus meer dan een boer met bijvoorbeeld 3 en een half procent vet. Het zuivelfonds .en het L.E.F. betaalden vervolgens ook nog eens alleen op basis van het vetgehal te, zodat de boeren die melk met een hoger vetgehalte leverden tot drie maal toe voor eenzelfde hoeveelheid melk meer kregen dan boeren waar van de melk een lager vetgehalte heeft. Om deze reden en om een andere heeft men besloten de uitkeringen uit het zuivelfonds en 't L.E.F. voortaan op basis van de hoeveelheid melk te doen geschieden. De andere reden is het feit. dat dit jaar voor het eerst de adviezen aan de minister van landbouw inzake de garantieprijs eveneens gebaseerd zijn op berekeningen, die verband houden met de hoeveelheid melk. Burgerlijke bevolking vrijwillig geëvacueerd in Padang is de voorbereiding op een aanval van de centrale regering, die men hier „binnen enkele dagen" verwacht, in volle gang. De burgerij, die zich de Tweede Wereldoorlog en de gebeurtenissen sedertdien nog herinnert, evacueert v rijwillig vrou wen en kinderen uit de kuststreek waar men een eventuele landing ver wacht. De militaire autoriteiten zijn er zeer tevreden over. dat dit zich nu vrijwillig voltrekt, omdat de troepen die de kustverdediging tot taak heb ben. nu tenminste voldoende bewe gingsvrijheid krijgen. Het burgerlijk deel van de revolutio naire regering is, overeenkomstig de plannen, grotendeels de bergen in geëvacueerd. De militairen blijken vastbesloten, de kust te verdedigen. Het zenden van commando-eenheden naar Gorontalo betekent niet het be gin van een burgeroorlog, zo heeft de voorlichtingsdienst van het Indo nesische leger donderdagavond be kendgemaakt. De actie is echter al leen bedoeld als vervolg op de stap van de plaatselijke bevolking en mi litairen m het verzet tegen de macht van de „rebellen". De dienst verklaarde verder, dat de houding, die de bevolking en mili tairen in het gebied van Gorontalo aannamen, wezen op de „spontane" reactie tegen de laatste maatregelen van Somba, die dc regering, die Hoes sein in Padang had ingesteld, erken de. Militairen hebben donderdagavond een cordon gelegd om dc capitol bioscoop en het restaurant in het centrum van Djakarta nadat een handgranaat was geworpen. De handgranaat werd gegooid om streeks negen uur toen in het restaurant tientallen mensen wachtten op de tweede filmvoor stelling. Ofschoon de veiligheids pen reeds eruit was getrokken, ontplofte dc granaat niet. Het Wereldgebeuren Sterren Vereenvoudiging van douaneformaliteiten Ook het Nederlandse ministerie van financiën heeft medegedeeld dat de grensformaliteiten aan de intra- Beneluxgrenzen vereenvoudigd zul len worden. Met ingang van 1 maart 1958 zullen de volgende maatregelen in werking treden: 1. Ten aanzien van auto's en mo torfietsen, welke Nederland via de in- tra-Beneluxgrens binnenkomen of verlaten, zal de stelselmatige con trole aan de hand van de daarbij be horende documenten (zowel nationa le als internationale bescheiden) voortaan achterwege blijven. 2. Op de bagage voor persoonlijk gebruik van reizigers, die de intra- Beneluxgrens passeren, zal in het al gemeen slechts steekproefsgewijze controle worden uitgeoefend. 3. De vrijstelling van belasting voor goederen, welke door reizigers over de intra-Beneluxgrens worden ingevoerd wordt van 25 gulden (in België en Luxemburg 300 franken) verhoogd tot 150 gulden (in België en Luxemburg 2000 franken). De re gelingen met betrekking tot de vrij in te voeren hoeveelheden accijns goederen ondergaan een verruiming in deze zin. dat ten aanzien van ta- baksprodukten ten behoeve van in gezetenen van de Beneiuxlanden vrij stelling van belasting wordt verleend voor 100 stuks sigaretten of 20 stuks sigaren of 40 stuks cigarillos of 125 gram gekorven tabak. Voorts zal met ingang van 15 maart 1958 de paspoortencontrole op personen, die een van de Bene iuxlanden verlaten om zich naar een van de andere Beneiuxlanden te bege ven, in het algemeen niet meer wor den uitgeoefend door de ambtenaren van het land van uitreis. Nederlan ders. Belgen en Luxemburgers, die aan het intra-Beneluxverkeer deel nemen. zullen bovendien door de ambtenaren van het land van inreis bij de grensoverschrijding nog slechts in bijzondere gevallen aan een con trole worden onderworpen. Zij kun nen in het algemeen volstaan met het ongeopend vertonen van hun reispapier. Ken Londense handelaar heeft vijf honderd pond {vijfduizend gulden) ge boden voor een bankbiljet van tien shil ling (ongeveer vijf gulden) dat slechts aan één kant is bedrukt. De eigenares, een vrouw-uit Wales, heeft het aanbod afgeslagen. Deze foto toont dr. Arturo M Frondizï (met bril) tussen zijn j= H vrouw en dochter en omringd |e door aanhangers van zijn par- tij, de ..Union Civica Radical =- Intransigentenadat hij in Bu~ enos Aires zijn stem had uit- H gebracht in de Argentijnse m presidentsverkiezingen, welke voor hem zo'n duidelijke zege opleverden. lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllM „Verenigd-veldtheorie" door Duitser gevonden? Een Westduit se natuurkundige, prof. Werner Heisenberg, heeft maan dagavond te Göttingen meegedeeld, dat hy en zyn medewerkers een wis kundige vergelijking hebben gevon den aan de hand waarvan misschien de structuur van de gehele kosmos kan worden verklaard. Prof. Heisenberg. een nobelprijs- winnaar, zoekt naar het ..verenigd veld". Hiermee wordt beoogd te ver klaren waarom natuurverschijnselen als licht, hitte, elektriciteit, zwaarte kracht en kernenergie zich gedragen zoals ze doen en dit uit te drukken in één formule. Wijlen prof. Einstein heeft dertig jaar lang aan dit probleem gewerkt, voordat hij in 1950 zijn eerste resul taten van dit speurwerk publiceerde. Hij wijzigde zijn formules drie jaar later. Prof. Heisenberg. die een lezing hield in de universiteit van Göttingen, zei in het huidige stadium nog niet met volstrekte zekerheid te kunnen zeggen of zijn formule juist is. Maar als zij dan blyken juist te zijn, zal de ..verenigd-veldtheorie" zijn gevonden, waarnaar prof. Einstein neeft ge zocht. Terugtrekking Russische troepen uit Oost-Duitsland De helft van een Russisch gemecha niseerd regiment is donderdag te Fuerstenwalde in Oost-Duitsland in goederenwagons gegaan op weg naar de Sow jet-Unie als de eerste eenhe den van de 41.000 Russische militai ren, die in de komende zes weken uit Oost-Duitsland zullen worden terug getrokken. TOT DUSVER SLECHTS IN SOCIETY RU BRIEKEN Ali Khan betaalt salaris uit zijn eigen kas in Parijs is een shoic ran lent- derkleding gehouden. Een van de mannequins uhis de jonge dichteres Minou Drouet, die m H men hier ziet iti een kort rood- H lederen jasje op een ivit jurkje H met plooirok. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prins Ali Khan was wel de laatste, van wie men zou ver wachten, dat hij nog eens in de Verenigde Naties als staatsman liet woord zon voeren. Zijn vader had zich wel op het diplomatieke pad bewogen hij was onder meer als lid van de Brits-In dische delegatie voorzitter van de Algemene Vergade ring van de Volkenbond in 1937 maar de naam van de zoon kwam men alleen te gen in de societyrubrieken van de lichtere bladen over de gehele wereld. Dit is im plotseling veranderd. Prins Ali Khan is ernstig geworden en dat bracht hem direct in de toprangen van de diplo matie: als permanent verte genwoordiger van Pakistan zal hij over enige tijd zijn in trek nemen in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Prins Ali Khan is, zoals men weet. de vader van de tegen woordige Aga Khan, het hoofd van de grote Mohammedaanse sekte van de Ismaïlieten. Dit zijn voornamelijk Hindoes, die in de veertiende eeuw door predikers uit Perzië tot de Islam zijn be- keerd en die zichzelf als een,af zonderlijke kaste beschouwen. De Ismaïlieten hebben zich sinds dien van Perzië en Pakistan en India uit verspreid over verschei dene landen in de buurt en ook aan de oostkust van Afrika treft men vele belangrijke vestigingen van hen aan. Ih totaal zullen er een twintig miljoen vaak zeer ka pitaalkrachtige Ismaïlieten zijn. De oude Aga Khan kende nauwe lijks zijn rijkdom en zijn erfge namen hoeven waarlijk niet om den brode de een of andere func tie te ambiëren. Prins Ali Khan, die 16 jaar is, vertoeft op het ogenblik in Pakis tan, dat zijn nieuwe vaderland zal worden. Zijn grootvader Kwam in 1838 naar liet vroegere Brits-Indië. maar behield de Per zische nationaliteit. Ali's vader reisde op een Brits paspoort, maar ging door voor een Pers, evenals zijn zonen. Ali Khan zal nu de Pakistaan se nationaliteit aannemen, waar op hem een Pakistaans paspoort zal worden uitgereikt. Dezè pro- eedure doet een beelje wonderlijk aan, maar het komt vaker voor, dat Afrikaans-Aziatische landen in de Verenigde Naties worden vertegenwoordigd door diploma ten, die uit andere, bevriende lan den afkomstig zijn. Met nationali teiten en geloofsbrieven wordt het daarbij niet zo nauw geno men en de Verenigde Naties ma ken daar geen halszaak van. Prins Ali Khan zal de eerste tijd nog wel last hebben van zijn reputatie. Zijn vader stond ook niet bekend als een goed huisva der (hij was eenmaal met een Indiase en driemaal met een Europese vrouw getrouwd), maar zijn diplomatieke verdien sten en zijn status van „stam hoofd" gaven hem toch nog al tijd een zekere waardigheid. Prins Ali Khan werd zelfs door zijn vader niet de juiste man voor dit half wereldlijke, half geestelijke gezag gevonden en het feit dat Ali's zoon in zijn plaats als op volger werd aangewezen, heeft naar het schijnt een diepe indruk gemaakt. Wellicht is daaruit deze plotselinge interesse voor de di plomatieke dienst te verklaren. Geheime dienst Het zou onjuist zijn, Ali Khan alleen maar een playboy te noe men,al hebben zijn beide huwe lijken (in 1936 met een rijke Engelse erfdochter c-n in 1949 met de filmactrice Rita Hay- worth veel opschudding ver oorzaakt en ai was zijn levens stijl met verkwisten bijzonder zwak gekenschetst. Hij staat ook bekend als een man. die het gevaar niet schuwt. In 1939, aan het begin van de oorlog, meldde hij zich aan bij het Vreemdelingenlegioen, waarbij hij in het Midden-Oosten dien de. Na de val van Frankrijk ging hij naar Jeruzalem, waar hij bij de Britse geheime dienst te werk werd gesteld. Hij door liep er alle rangen tot die van luitenant-kolonel. Ais liaison officier bij het zesde Ameri kaanse'leger maakte hij de in vasie in Zuid-Frankrijk mee. Hij werd gedecoreerd met het Franse Léglon d' honneur en het Oorlogskruis en met de Amerikaanse Bronzen Ster. Volgens de verhalen was het laatste wapenfeit van dn prins de „herovering" van de renstallen van zijn vader en daarop begon het vrolijke leven opnieuw. Daaraan zal iiu een einde komen, want dc Pakistaanse regering zal niet kunnen dulden, dat de naam van haar permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties in opspraak is. Dc Ismaïlieten klaagden al over het vrije leven van de oude Aga Khan en Ali Khan zou voor hen maar moeilijk acceptabel zijn ge weest; dat de prins de Pakistaan se benoeming heeft aanvaard vin den zij overigens ook weer niet prettig, want een afstammeling van Fatima, de dochter van de profeet, behoort niemands orders te aanvaarden, zo zeggen zij. Ali Khan zal waarschijnlijk slechts één roepie salaris krijgen en alle onkosten uit zijn eigen kas beta len. Dat is natuurlijk aantrekke lijk voor Pakistan, dat voortdu rend te kampen heeft met een tekort aan dollars Eric Johnston, die zijn bekendheid te danken heeft aan activiteit in de Hollywoodse filmindustrie, zet in deze dagen een campagne op touw voor de Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland. Showbu siness zou, zo dacht hij, ook aan dit hoge doel diensten kunnen bewijzen. Maar da» een bijzondere show waar- In de hoofdrollen werden vervuld door dc hoogste politici in den Ame- tikaansen lande. Het resultaat van Johnstons denk werk was deze week een conferen tie te Washington waaraan niet minder dan 1200 „sterren" op aller lei terrein deelnamen. Op eenzelfde podium spraken felle politieke tegen standers.... zij het dat het tijdstip zodanig was gekozen dat de één al weer lang en breed verdwenen kon zijn, wanneer de ander aan zijn toe spraak begon. Tot de sprekers behoorden behal ve de tweemaal verslagen demo cratische presidentschapskandi daat Adlai Stevenson, de minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, vice-president Richard Nixon en twee heren wier betrekkingen de laatste tijd aanmerkelijk zijn ver koeld, zodat men die twee in elk geval met een grote tussenpoos op het podium moest laten komen: president Dwight D. Eisenhower en oud-president Harry S. Truman. De 73-jarige oud-president steunde van ganser harte riet verzoek van Eisen hower aan de Amerikaanse volks vertegenwoordiging om in het ko mende belastingjaar vier miljard dol lar uit te trekken voor hulp aan het buitenland. „Het is niet mogelijk", zo betoogde hij onder meer, „de strijd tegen het communisme uitslui tend met militaire middelen te win nen. Wij moeten de programma's voor de economische hulpverlening volledig steunen." Of hij en de an dere sprekers erin zijn geslaagd, de tegenstanders van deze doliarbeste- d.ing in het Congres tot andere ge dachten te brengen, moet worden afgewacht De handige politicus Truman heeft uiteraard van het buitenlandse- hulpcongres gebruik gemaakt om de regering-Eisenhower enige ver wijten te maken. Hij vond, „dat de regering niet veel van het bestuur maakt". Tot de president richtte hij de uitdaging, eens met nieuwe ideeën te komen voor de beëindiging van de bewapeningswedloop en eens pro gramma's te lanceren, die te verge lijken zouden zijn met het plan tot hulpverlening aan minder-ontwikkel- de gebieden, het plan-Marshall en de Navo, die allemaal tot stand kwamen in de tijd dat Truman zelf nog de scepter zwaaide in het Witte Huis. Hij kwam daarmee in het straatje, dat momenteel door democratische leiders druk wordt bewandeld: de weg van de Kritiek. De democratische par tij wordt, naarmate er zich op bin nenlands gebied meer aanknopings punten voor kritische geluiden voor doen, optimistischer wat betreft de uitslag van toekomstige verkiezingen In elk geval rekent men erop, bij dc congresvérkiezingen van november a.s. minstens zes zetels aan de huidige democratische voorraad te kunnen toevoegen en in 1960 het president schap in de wacbt te slepen. Van groot belang zal het echter zijn, wie in 1960 democratisch kandidaat voor het president schap is. Reeds nu breekt men zich het hoofd over deze kwestie. Ver scheidene mogelijkheden worden ge noemd, maar ze hebben allemaal hun bezwaren. Men zou Stevenson weer als kandidaat kunnen aanwijzen, maar hij heeft twee keer verloren en bezit de twijfelachtige faam van be sluiteloosheid. Misschien, zo wordt geredeneerd, zou men meer succes hebben met een ander, zoals de se natoren Gore van Tennessee, John- van Texas, Kefauver van Ten nessee, Kennedy van Massachusetts, en Symington van Missouri en de gouverneurs Harriman van New- York, Meyner van New-Yersey en Williams van Michigan. Aan elke keuze zijn echter bezwaren verbon den: in het ene geval de leeftijd, in het andere een m nder „getapt zijn bij bepaalde bevolkingsgroepen enz. Omdat het aan talenten niet ont breekt. zal de uiteindelijke kandida tuur waarschijnlijk in hoge mate af hangen van de uitspraken, die de mocratische leiders zonder persoon lijke presidentschaps-aspiraties doen. Van deze laatste categorie is on getwijfeld Truman nummer 1. Hij heeft nu al laten weten, dat hij zijn voorkeur ..niet te lang na de con gresverkiezing van dit jaar" bekend zal maken. De oude heer is nog niet uitgespeeld op het politieke show toneel.. HARRY S. TRUMAN aandachtig gehoor Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 16 maart benoemd tot burgemeester van Sloten (Fr.) de heer J. Klijnsma te Koudum, ge meentesecretaris van Hemelumer Oldeferd. De heer Klijnsma is lid van de C.H.U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5