Noordelijk deel van Nollebos in Vlissingen wordt weer beplant Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Davitamon IO 3.win Zeeuwse Almanak PLAN VOOR CENTRALE AFZET AARDAPPELEN IN STUDIE KUNST IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 VAN VITAAL BELANG VOOR WOONSTAD Geen voor-stemmer aan het woord over Zeehondenwerf in middenstandscentrale ER WAS EEN LICHTE AARZELING bij >vcle raadsleden, toen don derdagmiddag in de Vlissingse gemeenteraad een voorstel aan de orde kwam om een krediet van 29.000 te verstrekken voor de beplanting van een gedeelte van het Nollebos. Die aarzeli g was begrijpelijk, want zo als bekend is een groot deel van de beplanting in dit gebied ten zuiden van de Zwanenburgseweg mislukt. De meeste sprekers herinnerden aan deze mislukking en men vroeg zich af of de beplanting van het gedeelte ten noorden van de Zwanenburgseweg nu wel succes zou hebben. Het vertrouwen in de deskundigheid van de Nederlandse Heidemaatschappij die het boplantingsplan heeft opgesteld, legde tenslotte echter meer ge wicht in de schaal dan het schrikbeeld van de vroegere, mislukte be planting en met algemene stemmen werd dan ook tenslotte besloten het krediet voor de nieuwe beplanting te verstrekken. Uit de debatten kwam vooral dui delijk naar voren; dat er een zo dicht mogelijke beplanting' moet worden aangelegd. Dit wordt gedaan om te voorkomen, dat de wind steeds weer vat zal krijgen op de jonge inplant. In dit verband moest wet houder M. A. van Popering dan ook een afwijzend antwoord geven op 'n vraag van de heer F. G. Smit (p.v. d.a.), die informeerde of het eiland je in de vyver van het Nollebos niet kon blijven bestaan. Dit raadslid was van mening, dat de natuur zelf wel voor een groenbeplanting op dit .eilandje zou zorgen en dat dit door de Aanwezigheid van vele vogels 'n aantrekkelijk punt zou blijven. De wethouder verklaarde daaren tegen, dat het eilandje moest Verdwijnen om met deze grond de vijver kleiner te maken en zo het „aangrijpingspunt voor een Vernielende wind" te verkleinen. Wel kon wethouder Van Popering de heer P. Bikker (c.h.) geruststel len." Dit raadslid had gevraagd of er alleen maar een compact bos zou komen of dat er ook wandelpaden worden aangelegd. „Die wandelpaden blijven natuurlijk", zei de wethou der, „al zal het op vele plaatsen in het begin nodig zijn windvangers zoals rietschermen te gebruiken." De heer H. van Rooi jen (c.h.) ves tigde er de aandacht op, dat het eerste, nog kale gedeelte schril zal afsteken tegen het tweede gedeelte als daar de beplanting gelukt. (Advertentie) Onnlnr bloed veroorxiikt Dv Bbenmatiiehe Fijnen. Krnsehen inlvert dat bloed en jaagt zo die pijnen eruit. Geen wonder dat ge U al gauw een an der mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaalJaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of dro gist levert U Kruschen graag. De heer J. H. Krietemeijer (a.r.) vroeg of er inderdaad zekerheid was, dat de Commissie van Overleg voor 't Landschapherstel een subsidie van 11.000 zal verlenen in de totale kos ten. Dat meende de wethouder wel te mogen aannemen."Ook vroeg de heer Krietemeijer zich af of in deze t(jd van bestedingsbeperkingen niet ande re werken urgenter zijn. Hjj noemde bijvoorbeeld een rolschaatsenbaan. Wethouder Van Popering achtte de beplanting van het Nollebos echter van vitaal belang voor de ontwikke ling van Vlissingen als woonstad. Daarna werd het voorstel met alge mene stemmen aanvaard. Nogmaals Zeehondenwerf In deze vergadering sprak de heer C. J. Gillissen Verschage (p.v.d.a.) over de woensdagavond gehouden vergadering van de Vlissingse Mid denstandcentrale. De leden van deze centrale hadden verklaard, dat zij het niet eens konden zijn met het besluit van de raad om de vissers haven te bestemmen voor uitbrei ding van de Zeehondenwerf. De heer Gillissen Verschage was van me ning, dat de middenstanders wel erg laat waren met het bekend maken van hun'oordeel over deze zaak. Ook achtte hij het niet "juist, dat in de vergadering van de Centrale alleen maar het woord wag gevoerd door raadsleden, die tegen het voorstel van B. en XV. hadden gestemd. Een objectieve voorlichting was dit beslist niet, aldus spreker. Tenslotte deelde de heer Gillissen Verschage nog mee, dat hij inder daad ook als spreker voor deze ver gadering uitgenodigd was. Hij heeft dit verzoek echter niet moeten af slaan, omdat hij aan fractievergade ring moest bezoeken, maar omdat hij destijds verhinderd was de raads vergadering bij te wonen, waarin het besluit genomen werd. Hij had het bestuur van de Mid denstandscentrale in overweging ge geven toch in leder geval ook enke le voor-stemmers uit te nodigen. Dat dit laatste niet gebeurd was YAN TOT werd ook door burgemeester mr. B. Kolff betreurd. Ook hij achtte de voorlichting zodoende niet goed. „Maar deze vergadering was onze zaak niet", aldus de burgemeester. Later sprak ook de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) nog over deze verga dering. Hij drong aan op contact met de middenstanders bij bespre king van de saneringsplannen. Bur gemeester Kolff stemde daarin toe: „Met alle plezier zullen we dit doen, zo vaak als nodig js". Wethouder Van Popering gaf in overweging een permanente commissie, een soort middenstandsraad, in het leven te roepen voor dit overleg. Deze raad zou ook ingeschakeld kunnen wor den bij de besprekingen over de nieuwe centra, die in het structuur plan voorkomen. Taxi-chauffeur vraagt schadevergoeding Nasleep van Nieuwlandse moordzaak De verdedigers van de taxi-onder nemer L. H., die vorig jaar werd vrijgesproken in de moordzaak- Nieuwland, hebben bij het Haagse Gerechtshof een verzoek ingediend om schadevergoeding in verband met de voorlopige hechtenis, die H., gelet op de vrijspraak, ten onrechte zou zijn aangedaan. Over dit verzoek zal het Hof, gehoord de procureur-gene raal, in raadskamer beslissen. Stormschade dak van school vernield Tijdens de storm van dinsdag avond is een gedeelte van het dak van één der lokaliteiten van de chris telijke school te Sint Maartensdijk afgerukt. In afwachting van de her stelwerkzaamheden zijn de leerlin gen, die in dit lokaal les krijgen, in het verenigingsgebouw onderge bracht, zodat de lessen dus doorgang kunnen vinden. 'ottit u>el Qp gf P°otjes terecfo, Niet alken hij maar alle gezinsleden zijn optimistisch en presteren wat. Davitamon 10 geeft hun allen weerstand, levenslust en gezondheid. Eén enkele dragee per dag is ruimschoots voldoende voor aan vulling van vitamine-tekorten. Eén enkele dragee per dag ORGANON OSS Coralewordt opgeruimd In de vroege morgen, van dinsdag 5 november van vorig jaar, toen een felle zuidenwind over Zeeland Joeg, zonk de 500 bruto register ton meten de Nederlandse kustvaarder „Cora- le" in de Westerschelde, vlók voor de Vlissingse boulevard ter hoogte van het hotel „Noordzeeboulevard", nadat het In aanvaring was geweest met het Russische vrachtschip „Ni- colal Bouman". De „Corale" verdween naar de bodem. Dezer dagen kreeg de bergings maatschappij Van den Akker de op dracht van rijkswaterstaat om het schip op te ruimen. De uitvoerder van dit bedrijf, de heer W. Mange, vertelde ons gisteren, dat jnen zal proberen de „Corale" in zijn geheel te lichten. Volgende week maandag of dinsdag begint men ermee, „maar" zo verzekerde de heer Mange ons, „het werk zal wel de hele zomer vóórtduren, want het is een stevig karwei". Men zal als de plannen, om hpt schip in zijn geheel te lich ten tenminste kunnen dóórgaan POEZENVAKANT1E Een. Terneuzense familie, die in de huurt van-de zeesluis woontmiste enkel# maanden geleden -plotseling de poes. Poes was weg en poes bleef weg. In het gezin heerste enkele da gen oprechte droefenis, maar allengs schikte men zich in het gemis en na verloop van rond een maand gingen er alweer dagen voorbij waarop men zelfsniet meer aan de poes dacht. Wdnt zo gaat dat in een men senleven. Dezer dagen is poes echter terug gekomen. Van een buitenlandse reis.' Toen namelijk een Portugees vracht schip, op weg naar Gent, de sluizen in Terneuzen passeerde, glipte er plotseling een poes van boord, die regelrecht, zonder enige aarzeling, koers zette naar de woning van de Terneuzense familie, die maanden ge leden plotseling poeslooswas ge worden. Het dier wandelde de woning binnen keek es tevreden rond en zocht zich bedaard een plaatsje bij de haard. Poes was met vakantie naar het buitenland geweest precies zo te werk gaan als bij de berging van de „Scania", namelijk mpt behulp van luchttanks. SCHOORSTEEN WERD GESLOOPT. De 45 meter hoge fabrieksschoor steen van het voormalige ketelhuis in de fosfaatfabriek te Sas van Gent moest worden gesloopt. Dit is dan ook gebeurd. Het was geen gemak kelijk werk, want de schoorsteen moest tussen twee fabrieksgebouwen in vallen, die maar twee meter van elkaar verwijderd staan. Toch lukte het de schoorsteen precies tussen beide gebouwen op een bij wijze van voorzorgsmaatregel daar „neer gelegd" zandbed te doen neerko men. Natuurlijk waren er veel be langstellenden onder anderen, de directeuren van de fabriek, ir. O. A. L. Horstmann en drs. P. A. Neeteson. Het is overigens op merkelijk, dat door de val de schoorsteen niet brak en dus In zijn geheel tegen de grond slo<g. t Was een enorme drenn en on danks het zandbed sprongen de waterleidingbuizen van het fa- brieksnet. Onder de grond OVER VOGELS.... De heer Ko Zweeres, secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, zal zaterdag in Nieuwdorp en wel in het Ver enigingsgebouw spreken over onze gevleugelde vrienden en al hun doen en laten, 's zomers en 's winters Hij zal dit doen aan de hand van diverse (kleuren)-dia's. Bo vendien zal hij de door Engelse ornithologen geproduceerde kleu renfilm „Vogels van Nederland" op 't witte doek brengen. De orga nisatie van deze avond berust bij de pas-opgerichte Zuidbeveland- se afdeling van de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden. In de middag is er een program ma voor de jeugd. geeft weerstand aan jong en oud CONTACTDAG TE BERGEN OP ZOOM Forum besprak tal van problemen Acht men de tijd nog niet aangebro ken een nieuwe weg in te slaan met do afzet van consumptie-aardappe len, nu men de laatste twee jaar met vele moeilijkheden heeft te kampen? Deze vraag werd donderdagmiddag voorgelegd aan een forum tijdens de contactdag voor bestuurders en be heerders van coöperatieve aardappel bewaarplaatsen in het zuidwesten van Nederland, In „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom gehouden. Het is het plan om te komen tot centrale afzet via het Centraal Bureau te Rot terdam, zo deelde de directeur van de Coöp. Aankoopvereniging „Land bouwbelang" te Breskens, de heer M. de Boer, In antwoord hierop mede. Er zal gestreefd worden naar een centraal merk, waarbij niet de na druk wordt gelegd op de streek, waar de aardappelen vandaan ko men. De heer De Boer betoogde voorts, dat men het centrale aardappelmerk door middel van intensieve propa ganda populair moet maken bij de consument. Men moet dus met een verpakt eigen merk op de markt ko men. Het ligt tevens in de bedoeling, dat het Centraal Bureau ook de af zet van niet-verpakte aardappelen die niet geschikt zijn voor het cen trale merk ter hand zal nemen. Het initiatief om tot een centrale af zet te komen is uitgegaan van vijf aan- en verkoopcobperaties, waar van verschillende in Zeeland. Het Centraal Bureau, dat volgens de plannen zowel in het binnen- als in het buitenland een afzetgebied moet opbouwen, heeft een en ander in stu die. MORGENBIJEENKOMST Deze contactdag, belegd door het LandbouwcoÖperatief Centrum voor zuidwestelijk Nederland begon 's morgens met het huishoudelijk ge deelte. Na een openingswoord van secretaris drs. J. Dijkgraaf te Goes die de vergadering bij afwezig heid van de voorzitter en vice-voor- zitter leidde gaf de heer K. Langeraad te Kamperland een ver slag van de werkzaamheden der voorlopige L.C.C.-contactcommlssie voor de coöperatieve aardappelbe- waarplaataen. Do leden van de voor lopige commissie werden In de defini tieve commissie gekozen. Voorzitter is de heer K. A. van Langeraad te Kamperland en loden de heren A. II. Meijs te Sommclsdijk en T. Neder- lof te Fijnaart. De secretaris van het L.C.C. werd met het secretariaat be last. Voorts sprak ir. B. G. Oude Ophuis, adviseur van dc nieuw benoemde commissie over dc bewaarplaatsen voor aardappelen, uien, granen en 'Advertentie Jubileumuitvoering „Willem 't Hooft" IIRndels „Messias" Dirigent: Adriaan Kousemaker De christelijke oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" had voor de jubi leumuitvoering ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan gister avond in een uitverkocht Schutters hof te Goes Handels „Messias" gekozen. Het bleek een gelukkige keuze! Want deze uitvoering heeft alle omstandigheden in aanmei"- king genomen voldaan en aan een grote schare van muziekminnenden voldoening geschonken. De vraag is echter: welke omstandig heden in aanmerking genomen? In de eerste plaats golden zij de samen stelling van het koor. Het was dui delijk, dat deze samenstelling voor de majestueuze koormuziek van Han del niet ideaal was. Met name de mannenstemmen waren te zwak be zet, met het noodlottige gevolg, dat men voortdurend de kans loopt, dat de klank van de stemmen schreeu werig wordt. Doch het was juist de grote verdienste van deze uitvoering, dat dit verschijnsel volstrekt was uitgebannen! Dirigent Adriaan Kou semaker moet tijdens de koorrepeti ties zijn heren-leden wel tot in den treure hebben voorgehouden, dat zij hun volume dienden te beperken. En gelukkig werd dit gedaan! Echter: deze beperkingen hadden weer conse quenties voor de sopranen en de al ten. Zij mochten immers de tenoren en de bassen allerminst overstem men, hetgeen bij een vrij grote be zetting van de vrouwenstemmen zoals hier het geval was maar al te makkelijk gebeurt. Maar ook dit verschijnsel was uitgebannen, zodat al met al een zéér aanvaardbare koorklank ontstond, die weliswaar beter geschikt was voor een Bach- cantate dan voor een Handel-orato- rium, maar die in elk geval gevrij waard bleef van geforceerde fortis- simi. Edoch, zonder nadelige gevolgen was dit musiceren toch niet helemaal. Het Rotterdams Kamerorkest namelijk, dat de begeleiding verzorgde, bleek niet altijd aangepast aan de beperk te koorklank. Daardoor ontstonden toch nog momenten, waarin wèl spra ke was van onjuiste verhoudingen. Verhoudingen, die door de niet al te glorieuze akoestiek van de Schut tershofzaal zeker niet werden gecor rigeerd, doch integendeel eerder wer den geaccentueerd. Maar het is nu eenmaal een allerzwaarste opgave voor een dirigent om tot volmaakte resultaten te komen met een bege leidingsorkest, dat slechts één repe titie met het koor heeft meege maakt. Zodat dit in aanmerking ge nomen alweer zo'n omstandigheid! moest worden vastgesteld, dat het geheel gisteravond aan redelijke ei sen voldeed, ln elk geval véél beter was dan het ooit bij een orkestje ad hoe zou zijn geweest. Wat de interpretatie van 't werk be treft: zij droeg in sterke mate het stempel van de dirigent. Adriaan Kousemaker leidde het geheel met vaste hand, de koren dwingend tot een haast mathematische exactheid, waardoor echter tevens een grote mate van doorzichtigheid werd ver kregen. Het koor kon dus over zichzelf te vreden zijn. Het kon dat ten dele ook zijn over de keuze van de solisten. In elk geval over de sopraan Heieen Verkley, van wie op deze plaats al eerder de lof werd gezongen en die gisteravond in vrijwel alle opzich ten voldeed. De bas David Hollestelle heeft als oratoriumzanger een gro te reputatie op te houden, aan welke reputatie wij na gisteravond zeker niet willen tornen. Maar wel moet worden gezegd, dat Hollestelle blijk baar meent, dat zijn faam hem toe staat een Messias-uitvoering in de provincie als een routine-gevalletje te beschouwen. Hetgeen niet het ge val is! De tenor Gerard Honig bleek over een fraaie stem te beschikken. Maar dat is niet voldoende: de stem dient samen te gaan met wat men zou kunnen noemen „muzikale diepgang". Dit samengaan nu ontbrak gister avond nog wel eens. Hetzelfde ver schijnsel viel vast te stellen bij de alt Maria Naveu, die zelfs bepaald beneden de maat bleef. Dat laatste moest echter helaas ook worden geconstateerd van mevrouw An Gorter-Flentrop, die gister- „Faust" Middelburg, Schouwburg) „Theater der Jugend". DE KLEINST DENKBARE speld zou men donderdagmiddag in de stamp volle Middelburgse Schouwburg op vrijwel elk willekeurig ogenblik heb ben kunnen horen vallen, toen daar het Duitse „Theater der Jugend" voor leerlingen van middelbare en kweekscholen uit Middelburg en Goes Goethes „Faust" ten tonele voerde, In een bijna vier uren durende voor stelling groeide deze klassieke tra gedie in twintig taferelen naar een aangrijpende climax en al die tijd volgden honderden jongéren gefasci neerd het gebeuren op de planken. In sommige scènes was de stilte als het ware tastbaar, klonk van bui ten het gebouw als een onwezenlijke klank uit een andere wereld het bru tale geluid van een bromfiets, ter wijl om een voorbeeld te noemen Sigrid Bode als een werkelijk tot déze wereld behorend Gretchen ver- droomd zingend aan het spinnewiel zat. Eerst aan het slot van de voor stelling brak de ban. Maar toen laai de er ook een applaus op, uitgroei end tot een minutenlange ovatie, zo als binnen de wanden van de nu 150- jarige Middelburgse Schouwburg zel den of nooit geklonken zal hebben. Zeeland kan zich gelukkig prijzen deze opvoering, mogelijk gemaakt door indendant Wilhelm Michael Mund, met medewerking van het 'WJ.K.O.R. (Werk- en informatie centrum voor kunst ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd) en de Z.V.U. binnen zijn grenzen ge had te hebben. Voor degenen, die de voorstelling mochten bijwonen scholieren en enkele tientallen vol wassenen is het een culturele be levenis van de eerste orde geworden. Het „Theater der Jugend", deel uit makend van „Das Schauspiel" met als intendant Wilhelm Michael Mund, zetelt in het Westduitse Remscheid (bij Wuppertal) cn onderhoudt sinds 1954 op initiatief van de heer Mund culturele betrekkingen met Neder land. Vla het Nederlands Toneelver bond, waarvoor hij een spreekbeurt vervulde, kwam Mund tot een klei ne tournee met „Faust" door ons land, in samenwerking met het W.I. K.O.R. en mede dank zij de mede werking van de Z.V.U. kwam het „Theater der Jugend" ook in Mid delburg. waar Goethes meesterwerk dus gistermiddag gespeeld werd. In een vertolking, die in alle facetten weldadig sober is gehouden, zowel in enscenering als speeltrant en die daardoor een in vrijwel alle taferelen maximale dramatische geladenheid kreeg. Deze Duitse groep speelt „Faust" tegen een zeer eenvoudig, maar volkomen verantwoord décor en toch met een gepast gebruik van moderne technische hulpmiddelen, waarbij alleen wat erg kwistig werd omgesprongen met lichtgevende verf. Na een enigszins starre, nogal to neelmatige proloog (van de aartsen gelen) en een door Albert Lichten- feld in de eerste taferelen wat vlak gespeelde Faust, won deze voorstel ling al direct aanmerkelijk aan kracht met het eerste verschijnen van Wilhelm Michael Mund als Mephistoles. Mund speelde Goethes duivel me$ een raffinement en vuur, die op de 'overige wel in hoge mate inspirerend moést werken en dat ook deed. Lichtenfeld's Faust kwam er mede door tot leven en bleef dat ge durende de gehele voorstelling, zodat deze belde hoofdrollen uitermate boeiend gestalte kregen. Daarnaast zorgde Sigrid Bode voor een ontroe rend zuiver Gretchen, uiterst ingeto gen en beheerst gespeeld en daardoor op loffolijke wijze ontdaan van ook maar het geringste sprankje vals sentiment. Het was vooral dit drie tal, dat Goethes meesterwerk tot de belevenis maakte, die het in deze voorstelling werd, maar het kon dit óók doen dank zij de zorgvuldige be zetting van de vele bijrollen, waar van wij met name nog willen noe men Blanca Blacha als Marthe Schwerdtlein, Franz Reinhardt als Wagner, Heinz Pauly als Gretchens jggenbuck als Schtiler. Zij allen hebben een broer Valentin en Alois Rogj avond voor een al te nadrukkelijk gespeelde clavecimbelpartij zorgde. De klank van dit continuo-instru- ment dient als bet ware op te gaan in die van het orkest, waarin het geen dominerende, doch een dienen de functie heeft. Gisteravond even wel was het wél een dominant, bo vendien nog opvallend, door een con sequent volgehouden staccatospel, alsof de muziek geen legato kent Onze indrukken tenslotte samenvat tend kan deze beschouwing worden afgesloten met woorden van hulde jegens dirigent en koor, die er voor zorgden, dat deze Messias-uitvoering niveau had en aldus Goes een cultu rele gebeurtenis van belang schon ken. Vermeld zij nog, dat de voor zitter, de heer J. D. de Jong, een openingswoord sprak en dat er aan het slot bloemen voor de dames-solis ten waren. de K. peulvruchten In het zuidwesten. Hij wees daarbij vooral op de grote ont wikkeling in do techniek van het bou wen van koelhuizen. Voor de middag pauze werden vervolgens nog enkele plaatjes vertoond over het zoutschei- den cn wassen van aardappelen. In de middaguren werd een interessan te forumbijeerikomt gehouden, waar bij naast enkele actuele problemen ook tal van technische aangelegen heden onder de loep werden geno men. Benoeming tijdelijk onderwijzeres Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Cadzand Is door B. en W. benoemd mevrouw BrouwerBrouwer te IJzendijke, voor velen louter papieren „Faust" in een springlevende getransformeerd. Velen ook zullen het „Theater der Jugend" er terecht zeer dank baar voor zijn. v. B. Aftvertmttt») VANDAAG Middelburg - Electro: „The wrong man" 7 en 915 uur, 14 jaar. Schouwburg: „Met donderend geweld", 8 uur, 14 jaar. Concert- en Gehoorzaal: Albenerl trio. 0 uur. Schuttershdf: „Concordia" met „Ze kregen wat ze hebben wil. den", 7.30 uur. Gereformeerd Jeugd- gebouw: Jaarvergadering N.C.H.V. I Vlissingen Alhambra: „Vrouwenclub", 7 en 9 uur, 16 Jaar. Luxor: „Ieder schot ls dodelijk", 8 uur, 14 Jaar. Con certgebouw: Causerie Wlm Hornman, 8 uur. Goes Grand: „Op naar Hollywood", 8 uur, a.l,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2