PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Regering stelt 150 miljoen beschikbaar voor bestrijding van werkloosheid Vliegtuig vloog tegen heuvel; 35 doden Zeeuwse Plattelandsbibliotheek brengt het boek bij de mens Vandaag... 201e jaargang - no. 50 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdredG. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie «-— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Bevordering van industrie en industrievestiging De snelle stijging van de werkloosheid in ons land, vooral in de zogenaamde ontwikkelingsge bieden, heeft de regering doen besluiten tot het treffen van maatregelen, die tezamen ongeveer 150 miljoen gulden zullen kosten. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft dit donderdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld in antwoord op een interpellatie over de werkloosheid en de werkge legenheid van het anti-revolutionaire lid de heer Biewenga. De regering acht dit programma in het licht van de huidige ontwikkeling van de be talingsbalans, de budgetaire positie en de kapi taalmarkt verantwoord. Spoedige plaatsing van 25 miljoen aan uitgestelde overheidsorders De volgende maatregelen zullen worden getroffen: 1. In de provincies Groningen, Friesland en Drente, alsmede ge deelten van de provincies Overijsel, Gelderland en Noord-Bra bant zal op korte termijn een additioneel program van werken met een normaal karakter in de overheidssector (rijk en lagere publiekrechtelijke lichamen) 'tot uitvoering worden gebracht ten bedrage van 55 miljoen gulden. Er is een inventarisatie van de voor snelle uitvoering gereed zijnde plannen in deze gebieden ge maakt. uitvoering gereed zijnde werken van de overheid en van particulieren in Groningen, Friesland en Drente en gedeelten van Overijsel, Gelderland en Noord-Brabant die dus slechts ten dele identiek zijn aan de „ontwik kelingsgebieden" beloopt ongeveer 225 miljoen gulden. Het betreft hier weg- en waterbouwkundige werken, scholen, ontginningen en gebouwen. Hiervan zal thans dus ln de over heidssfeer van 55 miljoen gulden tot Uitvoering worden gebracht, terwijl bovendien goedkeuring is verleend 2. De zogenaamde manwekengrens van 175 bij de uitvoering van aan vullende werken zal worden verhoogd. In verband hiermede zal 10 miljoen extra beschikbaar worden gesteld. 3. Boven de reeds toegewezen aan tallen zal nog subsidie worden ver-, leend voor 3000 woningwetwoningen. Deze woningen zullen deels in de des betreffende gebieden worden ge bouwd, deels met arbeiders uit deze gebieden in nabij gelegen delen van et land. Een gedeelte van deze wo ningen zal kunnen dienen voor de huisvesting van gerepatrieerden, de rest zal zoveel mogelijk dienstbaar gemaakt worden aan de bevordering van industriële vestigingen. 4. Het goedkeuringsbeleid voor bouwwerken,andere dan woningen, in de particuliere sector zal ook verder afgestemd blijven op de aanwezige bouwcapaciteit. Dit wil in de huidige omstandigheden zeggen, dat voorzó ver nog aanvragen van particulieren op rijksgoedkeuring wachten, deze goedkeuringen op korte termijn wor den afgegeven. 5. In het kader van de bevordering der regionale industrialisatie zal de werkingssfeer van de op dit gebied bestaande regelingen worden ver ruimd. 6. Op korte termijn worden uitge stelde overheidsorders tot een totaal van 25 miljoen alsnog geplaatst bij ondernemingen, die door het uitblij ven van - deze orders in bijzondere mate waren getroffen en waarvan het voortbestaan van groot belang moet worden geacht. De totale voorraad voor onmiddellijke Lasten De vreugde van het belastingbeta- len zit de meeste mensen niet iri het bloed. Ze betalen met ge voelens, die variëren van weemoed tot verontwaardiging. Zelfs het op brengén van sociale lasten, waarvan toch aanwijsbare voordelen geplukt worden, valt velen zwaar. Wat dat laatste betreft was de jong ste politieke enquête van de P.v.d.A. bepaald leerzaam. Een meerderheid van hen, dl ede enquête-formulieren invulden keerde zich tegen verdere verzwaring >van de sociale lasten-. Men wilde geen nieuwe „aanslagen" meer op het loonzakje of op de sala- risenveloppe. Omdat deze uitspraak kwam uit kringen, waar men vrij veel waardering heeft voor de sociale wetgeving, gaf zij wel tc denken. Men heeft in Nederland blijkbaar een grens bereikt, die men niet kan overschrijden zonder te stuiten op tegenstand bij de meerderheid van het volk. Zijn de lasten, welke de overheid oplegt inderdaad zwaar Uit cijfers, die deze week gepubli ceerd werden door het Duitse ministerie van finanaiën blijkt, dat de overheid in Nederland 28,2 procent van het nationale inkomen opvordert voor belastingen en voor „sociale lasten". De Duitse minis ter gaf die cijfers, omdat hij een be lastingwet heeft ingediend, welke er toe zal leiden, dat het Duitse volk nogal zwaar in de portemonnee wordt getroffen. Vorig jaar moest het Duitse volk 31,7 procent van zijn nationale inko men afstaan voor belastingen en so ciale verzekeringen. Voor Belgic was dat cijfér 23,5 en voor Zwitserland 20,3. Frankrijk en Engeland staan iets boven Nederland. Er is dus geen reden om speciaal ach en wee te roepen over de lasten, die het Nederlandse volk moet opbren gen. Zij liggen zo ongeveer in het zelfde vlak als in de ons omringende grote landen. Alleen België en Zwit serland doen het beter, maar daar de monstreert zich de grotere welvaart, welke deze landen wisten te verwer ven. De conclusie moet zijn, dat men in Nederland wel bezwaar mag ma ken tegen verdere verzwaring van so ciale en andere lasten, maar dat tot nog toe de algemene Westeuropese maatstaf vrij goed is aangehouden en da; men niet aan de top staat, voor een aantal particuliere bouw werken. De regering is bereid te be vorderen, dat aan de daarbij betrok ken gemeenten (en eventueel water- mende instellingen in de desbetref- schappen) extra financieringsmid delen voor de uitvoering van de daar in opgenomen openbare werken wor den verstrekt. Overleg met de in aanmerking ko mende instellingen in de desbetreffen de gebieden is gaande. In de indus trialisatienota zullen hierover nadere mededelingen worden gedaan. Intus sen zal de betreffende begrotingspost thans reeds worden verhoogd van 750.000 tot één miljoen, opdat in meer gevallen dan thans mogelijk is tot subsidiering op de oude basis kan worden overgegaan. Ten behoeve van de drie noorde lijke provincies is de premierege ling ter bevordering van de indus triële vestiging in kerngemeenten, die tijdelijk nog slechts van toe passing was verklaard op nieuwe vestigingen, onlangs ook weer voor uitbreiding van bestaande bedrijven in werking gesteld. Bo vendien is besloten, met het oog op de bijzondere situatiein het ge bied van Etten en Rucphen, de premieregeling voor dit gebied weer te doen herleven met ingang van 1 maart. Aan boord bevonden zich 42 verkopers van automobielen Opnieuw kernexplosie in de Sowjet-Unie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat donderdag in de Sowjet-Unie op nieuw een krachtige kernexplosie is teweeggebracht, de tweede in de me gaton klasse in de afgelopen vijf da gen. (Een megaton is het equivalent van de kracht van een miljoen ton tnt). De Sowjet Unie is thans bezig met een serie kernwapenproeven. De ontploffing werd teweeg gebracht ten noorden van de poolcirkel in het zelfde gebied als de grote ontplof fing van zondag. Dit is de 28ste Russische kernontplof fing waarvan de Amerikaanse com missie voor atoomenergie melding heeft gemaakt. De Verenigde Staten zullen in april en mei een nieuwe se rie proeven houden in het gebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. Verkoopprijs van koffie verlaagd Naar wij uit vakkringen vernemen is de verkoopprijs van koffie met in gang van 28 februari, al naar gelang de soorten, van 12 tot 4 cent per pak je van 250 gram verlaagd. Prinses Beatrix weer in Paramaribo De nacht van woensdag op donder dag bracht prinses Beatrix en haar gevolg door op de jachten Oranje, Oranje-Nassau en Beatrix. Gisteren Is weer een druk programma afge werkt. dat geopend werd met een be zoek aan Coronle. waar nieuwe pol ders zijn aangelegd en de kokospal men bij duizenden groeien. Prinses Beatrix legde bij het te bou wen hospitaal de eerste steen waar na zij te voet terug wandelde naar de woning van de districtscommissaris. Tijdens de ontvangst ten huize van de districtscommissaris, waar de prin ses kennis maakte met de notabelen, bracht de schooljeugd een zanghulde. Vanaf de veranda luisterde de prin- Een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij „Silver City" is donderdagochtend op een heuvel nabij Bolton in het Engelse graafschap Lancashire neergestort, waarbij 35 mensen am het léven zijn gekomen. Het toestel was een viermotorig vliegtuig, dat op een charter vlucht van het eiland Man 45 passagiers naar Manchester bracht. Onder hen bevonden zich 42 automobielverkopers, die een bezoek zouden brengen aan een fabriek van batterijen te Man chester. Het verongelukte vliegtuig is in drieën gebroken. Delen ervan liggen over een groot gebied verspreid. Slechts de staart is heel gebleven. Het duurde twee uur, voordat zie kenwagens voorafgegaan door sneeuw ploegen zich een weg naar het wrak hadden kunnen banen. Ook de brand weer van het graafschap Lancashire ondervond grote moeilijkheden door de mist en de sneeuw. De eerste hulp werd verleend door personeel van een nabijgelegen televisiezender. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 10 uur gisterochtend. Toen de politie en de brandweer door het reeds drie dagen van de buitenwereld afgesloten televisie-personeel werden gealar meerd, werd direct de RAF ingescha keld. Maar de helikopter met een dokter aan boord moest terugkeren omdat de weersomstandigheden t< ongunstig waren. De piloot, de twee de piloot en de stewardess hebben de ramp overleefd. bracht de schooljeugd een zanghulde. Vanaf de veranda luisterde de prin ses naar een zahghuide van school kinderen. Nabij Coppenamepunt brachten de vissers en de andere bevolkingsgroe pen de prinses een ovatie en boden zij fraaie bloemen aan. Vervolgens werd de terugreis naar Paramaribo gedeeltelijk per auto en gedeeltelijk per jacht gemaakt. H ...is het driehonderd jaar gele- ff den, dat tussen Zweden en De- g| nemarken de vrede van Roskil- n de tot stand kwam. waarbij Denemarken aan Zweden de kustprovincies Skaane, Halland, Blekinge en Bohusland alsmede s het eiland Bornholm moest af- staan. Dit eiland kwam later echter weer voorgoed in Deens bezit. lilllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllli|lllllllll!ll!l!llll!IIHi Eerste golfK.L.M. onslaat 230 personeelsleden De directie van de R.L.M. heeft gisteren bij de Gewestelijke Arbeids bureaus een vergunning tot ontslag aangevraagd voor 230 leden van het grondpersoneel, van wie er 200 op Schiphol werkzaam zijn en 30 op het hoofdkantoor in Den Haag. Van de zijde van de vakbonden vernemen wij nog, dat thans blijk baar uitvoering' wordtgegeven aan het voornemen van de directie van de maatschappij om verschillende afde lingen „uit te kammen". De ontslag aanvragen vallen in alle sectoren van het bedrijf, zowel bij de adminis tratieve- als de technische afdelingen. Het verzoek om vergunning voor deze ontslagen betekent de conse quentie van het van te voren uitge stippelde beleid. Degenen, voor wie een verguning voor ontslag is aangevraagd, hebben hiervan mondeling en schriftelijk be richt gekregen. Voor de datum van ingang staat een wettelijke termijn vast. Van vakbondszijde wordt veron dersteld dat deze massale aan vraag om ontslagvergunning nog gevolgd zal worden door een twee de „golf", zoals men het uitdrukte. DE BERG KWAM NAAR MOHAMMED In Coulommiers, SO km. ten oosten van Parijs, wordt het verkeer ernstig gehinderd door het hoge water, dat de stad nu in tweeën heeft gesplitst. Via Centralecirculeerden reeds duizenden boeken in Zeeland SINDS BEGIN 1955 kent Zeeland de „Stichting Centrale Plattelands bibliotheek voor Zeeland"; een stichting, waarin onder meer samenwerken het Werkverband Prot. Bibliotheken in Zeeland en de Prot. Chr. Lectuur- raad. De vraag is evenwel gerechtvaardigd of Zeeland deze „Centrale" ook inderdaad ként, want tot nu toe is de stichting behalve in haar werk nog maar weinig naar buiten opgetreden. Toch circuleerden er sinds de oprichting zo'n slordige 7000 boekeu bij de tot nu toe 23 aangesloten uit- leenposten, die over de gehele provincie verspreid liggen. Meer nog dan el ders is het in Zeeland zaak om „de boeken nar.r de mensen te brengen". Om de simpele reden, dat het voor vele mensen vaak bijzonder moeilijk is om bij de boeken te komen Tioee beelden van de conferen- tie der Verenigde Naties over ff het internationale zeerecht, die H op het ogenblik in Genève f§ H wordt gehouden. Op de boven- ste foto een overzicht van de zaal in het galais des Nati- ons" met de 76 delegaties; op ËZ de onderste foto de Neder- landse delegatie, die aan deze M ff conferentie deelneemt. iiiniiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Uitbreiding Nederlands- Australische samenwerking In overleg met de Australische rege ring is besloten de volgende maat regelen te nenien ter uitbreiding van de Nederlands-Australische samen werking ten aanzien van Nieuw-Gui- nea: a. Nederlandse en Australische liai son-ambtenaren zullen te Port Moresby en Hollandia worden ge stationeerd. Aan de ambassade te Canberra zal een attaché worden verbonden die speciaal belast zal zijn niet de behandeling van Nieuw-Guinea aangelegenheden. Hiertoe zal een ambtenaar van het ministerie van zaken overzee worden aangewe zen. c. Naast het gebruikelijke diploma tieke overleg tussen beide rege ringen over Nieuw-Guinea aange legenheden zullen regelmatig be sprekingen worden gehouden tus sen ambtenaren uit Nederlands resp. Australisch Nieuw-Guinea (Papua) en vertegenwoordigers van de departementen van beide landen, die bij het beleid inzake Nieuw-Guinea zijn betrokken. De eerste bespreking zal medio dit jaar worden gehouden. Ambtenaren in Bonn namen steekpenningen aan Gebleken is, dat ambtenaren van het te Bonn gevestigde bureau voor verdedigingslasten, dat de vergoe ding van door de bezettingstroepen veroorzaakte schade regelt, zich hebben laten omkopen en uitbetalin gen van meer dan een miljoen mark hebben gedaan aan onbevoegden. Deze hebben aan zeven ambtenaren van het bureau steekpenningen tot een bedrag van meer dan 100.000 mark betaald. De vroegere directeur van het bu reau, dr. Vergossen, zit reeds maan den in voorarrest. Zes ambtenaren zijn intussen uit voorlopige hechtenis ontslagen. Een twaalftal ten dele zeer geziene burgers zal worden vervolgd wegens omkoperij en op- Zo concludeerde mej. Tina Kel ler, die de# scepter zwaait op het bui ten „Rozenburg" te Middelburg, waar de „Centrale" in de zomer van 1957 onderdak vond, na een moeizame be ginperiode in het pand van het Pro vinciaal Kerkcentrum. Daar is het echter begonnen, met als attributen een schrijfmachine, een straalkachel, wat boekenrekken en na tuurlijk boeken. In de loop van enkele jaren is uit dit primitieve be gin een goed lopende organisatie op gebouwd, met een nauwkeurige ad ministratie en met een nog steeds groeiende boekenschat, die ten dien ste staat van de aangesloten plaatse lijke bibliotheken in Zeeland. Deze „uitleenposten" ontvangen raison van een storting tot een bepaald bedrag gedurende vijf jaar per lees- seizoen een „boekenkist" met honderd werken, afgestemd op de smaak van de lezers. In enkele gemeenten komt men met honderd boeken per seizoen al niet meer toe; dan bestaat de gelegenheid om meer gelden te storten en dan ontvangt men naar verhouding ook meer boeken. De taak van de „Centrale" omvat echter meer dan het verstrekken van boeken zonder meer. Zo adviseren mej. Keiler en haar assistente mej. Nel v. d. Hiele bij 't vaak broodnodige saneren van de bestaande bibliothe ken „De Courths Mahlers gaan er onverbiddelijk uit") en stellen zij waar nodig een eenvoudiger en effi ciënter uitleensysteem samen. Vol gens een eigen, ingenieus systeem, wordt een uitleenstatistiek bijgehou den en dat is vooral van belang bij het samenstellen van de „wisselcol lecties", (Vervolg op pag. 7) VERWACHT. VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw. Hier en daar mist. Hogere middagtempera- turen dan gisteren. Zwakke tot ma tige wind voornamelijk tussen zuid en zuid-west. ZON EN MAAN 1 maart Zon op 7.28 onder 18.18 Maan op 13.20 onder 4.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1