Beraadslagingen in Tweede Kamerln over belastingwet geschorst Beleg van boerderij in Frankrijk AMSTERDAMSE BURGEMEESTER VERWACHT GEEN SUPERSCHEPEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 195» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 REGERING ZAL MET NOTA KOMEN Meer rechtsbescherming voor belastingplichtigen gewenst (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het ontwerp voor een algemene belastingwet heeft woensdag in de Tweede Kamer een ontijdig einde gekre gen, doordat de Kamer verstrikt geraakte in een ingewikkelde discussie over een amendement van dr. Lucas van de K.V.P., dat een verhoogde rechtsbescherming bedoelde te brengen aan de belastingplichtigen. Zij vond een uitweg door in te gaan op de suggestie van de minister van justitie, prof. Samkalden, om de beraadslagingen te schorsen en een nota van de regering af te wachten, waarin de regering zal uiteenzetten, wat zij voor de verhoging van de rechtsbescherming van de contribuabeien denkt te kunnen doen. Wanneer deze nota zal verschijnen is uiteraard niet bekend. Wel mag worden aangenomen, dat men er haast mee zal maken om de stagnatie in de totstandkoming van de algemene belas tingwet zoveel mogelijk te beperken. De moeilijkheden vonden hun oorzaak in een duidelijk verschil van opvatting tussen mi nister Samkalden aan de ene kant en dr. Lucas (k.v.p) en prof. Oud (v.v.d.) aan de andere kant. Een principieel verschil van op vatting. vonden de beide afgevaardigden. Een verschil in de be oordeling van een doelmatigheidskwestie, stelde de bewindsman ertegenover. (verhoging;) hebben opgelegd, bo vendien vervolging in een straf- rechtsprocedure kunnen uitlokken. Minister Hofstra noemde liet amen dement onnodig om een dubbele be rechting te voorkomen. Hij bestreed het daarom en kwalificeerde het als uitermate bezwaarlijk. De minister Aan justitie, prof. Samkalden, zag er van zijn kant een aanmoediging in om de rechter buiten spel te laten. Hij had er op «lie grond e\reneens beden kingen tegen. Men kwam er niet uit. Ook dé discussie over dit amende ment moest geschorst worden en wel om de deelnemers aan het debat ge legenheid te geven tot overdenking en bezinning. Het amendement van de heer Lucas, dat zoveel stof deed opwaaien, had tot strekking om bij onjuiste of te late belastingaangifte mogelijk te maken, dat naar de mate van de schuld de door de rechter op te leg gen boete kan worden bepaald op nul tot honderd procent van de aan slag. De regering had A'oorgesteld om steeds honderd procent op te leggen. De ministers Hofstra en Samkal den voerden als tegen het amende ment aan, dat de rechter bij aanne ming ervan overstelpt zou worden met zaken. De heer Lucas moest dat toege ven, maar voor hem was oneindig veel belangrijker, dat de rechtsze kerheid door zijn amendement vergroot wordt. Zo zwaar vvoog voor hem deze rechtszekerheid, dat hij de Kamer toeriep: „Demo cratische volksvertegenwoordi gers, die niet in een politiestaat willen leA'en, moeten mijn amende ment aanvaarden". In prof. Oud van de V.V.D. vond de heer Lucas een warm voorstander. Prof. Oud zeide, dat hij het betoog van de bewindslieden niet alleen met verbazing, maar ook met ontstelte nis had aangehoord. Ook hij duchtte gevaren voor de rechtsstaat, als het amendement niet zou Avorden aange nomen. Uitbreiding eventueel van het rechterlijk apparaat was A-oor hem geen enkel bezAvaar, „omdat goed recht nooit te duur kan zijn". Overi gens waarschuwde hij de minister, zich geen overdreven voorstelling te maken van de toeneming van het aantal rechtszaken. Blijkbaar A'oelde minister Samkalden wel, dat nu de gelegenheid zich voor deed om de door de Kamer verlang de meerdere rechtszekerheid voor de belastingplichtigen in te voeren, deze gelegenheid behoorde te worden aan gegrepen, ook al vond hij zelf dat het met die rechtszekerheid nog al losliep. Hij Avas bereid aan de Kamer een nota over te leggen. Hij verzette zich tegen de invoering van een ruime rechtsbescherming aan de belasting plichtigen op de wijze als in het amendement van dr. Lucas Avas voor gesteld. De heer Van Leeuwen van de V. V.D. had een amendement inge diend. dat bedoelde te A-oorkomen, dat de inspecteurs van dé'belas tingen, die bij een onherroepelijk vaststaande aanslag een boete (Slot van pag. 1) Dure kinderen tijd zinvol ergens mee bezig te zijn. Voor dit soort jeugdwerk zouden dan gemeentebesturen subsidies kunnen geven. De heer Molendijk spoort ten slotte de gemeentebesturen aan hun subsidiebeleid zorgvuldig te toetsen, opdat er niet systeemloos Avordt ge- Averkt. Ieder zal zich met dat advies kun nen verenigen, maar men moet toch niet voetstoots aannemen, dat de ouders en de opgroeiende jeugd zelve niet over de middelen zouden beschikken voor eigen finan ciering van heel wat jeugdbezighc- den. Ze besteden echter hun geld maar al te graag aan andere dingen. Het ernstige Engelse weekblad „Eco nomist" heeft becijferd hoe de En gelse kinderen het nu hebben in ver gelijking met de dagen van voor 1940. Zo'n berekening \-oor Nederland is bij ons AA-etcn nog niet gemaakt, maar er zal niet veel verschil zijn tussen de welvaartsvooruitgang van de kindertjes in Engeland. Nederland Frankrijk enz. Welnu in Engeland i krijgen de kinderen voor bioscoopbe- zoek, ijs-eten. snoepen, geschenken j enz. thans ongeveer anderhalf maal zoveel als voor 1940. terwijl de koop kracht van de ouders vergeleken hij 1940 slechts met 7 gestegen is! Een Engels kind kost per jaar ge middeld vijfentachtig gulden aan ijs jes en snoeperij! Met zo'n cijfer voor ogen. wordt het begrijpelijk dat er j te weinig geld overblijft voor dingen, i die zinvol zijn en die aan het leven meer inhoud geven. En dan moeten gemeentebesturen te hulp schieten. Gelukkig doen ze. dat en ze zullen het ook wel blijven doen. Maar men zegge niet. dat het geld ontbreekt. Het is alleen maar wat al te vlot aan streling voor de tong en voor het oog! I H Prinses Beatrix naar Coronie Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek aan de polders en wooncen- tra van het Wageningen-project ge bracht. De prinses bracht een bezoek aan de kliniek en het hospitaalt je van dit dorpje en ook aan de kleuter school. Hierna wandelde de prinses de eerste weg van Wageningen af en ook hier stapte zij onverwachts een arbeiderswoning binnen en sprak zij even met de vrouw des huizes. Toen werd per jeep gereden naar de eigen lijke Wagentngenpolder, langs trek sloten en over ophaalbruggetjes, een vrijwel echt Nederlands polderland schap. Tijdens de ontvangst van ongeveer 200 personen in het hotel ..De wereld", dat in zo menig opzicht doet denken aan een modern hotelletje ergens in een Zuiderzeepolder, kreeg de prinses de gelegenheid dieper in te gaan op gesprekken met de mensen die er wo nen en werken over de talloze proble men die er rijzen. A'ooral bij de boe rengezinnen. die van het platteland zo naar de tropen waren overgeplant. Om ongeveer één uur in de middag scheepte men zich weer aan boord van de Oranje, de Oranje-Nassau en de Beatrix, kleine jachten die het ge zelschap binnendoor naar Coronie zouden overbrengen. Men voer door de rivieren de Arrawara en de Wayombo oude Indiaanse namen een tocht die behoort tot de mooi ste die men in dit mooie land kan ma ken. llliilllllllllllllllllllllllllllllllliilllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H Zware sneeuwval en een hevi- §j H ge wind hebben de afgelopen dagen vooral het noordelijk deel van Nederland geteisterd. Deze foto geeft een beeld van n H een in de sneeuw verzonken H landschap met molens in de omgeving van Alkmaar. Luchtopname A.N.P.-foto). WEER VERDUISTERING één jaar 10.000 verteerd I De 4-1-jarige expeditiechef A. V. uit Rotterdam en «Ie 42-jarige Amster- j dam.se kantoorbediende Ph. A. E. zijn I door de Rotterdamse politic gearres- j teerd verdacht Aan verduistering van bijna 10.000, ten nadele van het ex- peditiebedr\jf de N.V.S. te Rotterdam. De kantoorbediende was in dienst bij een Amsterdamse handelmaat schappij. een klant van de N.V. S. Hij gaf altijd de opdrachten van zijn firma en kwam zo in contact met V. De i Amsterdammer zou begonnen zijn i met bedragen op te nemen bij het ex peditiebedrijf, die bij het betalen van j de rekeningen van z0n firma dan weer „weggewerkt" werden. Debedragen die V. hem uit de kas van de expediteur verstrekte, werden echter zo groot, dat dit later niet meer lukte. V., die behalve de expeditie van het bedrijf, ook de kas en de boekhouding beheerde, zou toen begonnen zijn met de boeken van zijn werkgever te knoeien en geld uit de kas te nemen. Een en ander zou gebeurd zijn van eind 1956 tot en met augustus 1957. De vrienden zouden het geld opge maakt hebben aan cafébezoek en der gelijke. De gemeenteraad van Kortgene heeft gisteren besloten een bijdrage van f 816$.(20 in de restauratie kosten van ile molen te Colijnsplaat te verlenen. Deze molen is een van de oudste in Zeeland. (Foto P.Z.C.) VERBREDING VAN IJMU1DER PIEREN Het Wereldgebeuren Generaalsuniform Inderdaad een flitslampje van de fotograaf waard: daar spreekt Nikita Kroesjtsjew ergens in de 1 Sowjet-Unie, gekleed in het unil'órm I van'luitenant-generaal, de rang die I hij in de Tweede Wereldoorlog be- i kleedde als lid van de defensie-com- missie. Was het louter ijdelheid, die de Russische partijbons deed beslui- j ten, weer een jasje met hoac onder- scheidingstekenen aan te trekken Of Avas het zijn bedoeling, vooral m- (druk te maken op de officieren van lagere rang dan luitenant-generaal in het Russische leger? Men zou zich 1 dit laatste kunnen voorstellen omdat moeilijk aan te nemen is dat er he- ilemaal geen gemor in de Russische strijdkrachten zou zijn gehoord na dat vorig jaar de populaire oorlogs- leider maarschalk Zjoekow uit al zijn Ifuncties (waaronder het minister schap van defensie) was gezet. Al licht is er kritiek geweest op de hou ding van partijleider Kroesjtsjew, die zich eerst van Zjoekows steun had bediend bij de verwijdering van de oppositiegroep Molotow-Malenkcw- Kaganowitsj in juni van het vorige jaar, maar die later de minister van defensie wegens „streven naar per- soonlijkheidsverheerlrjking" op de keien zette. De partijleider meende misschien niet ten onrechte, dat Zjoe kow op zijn beurt wel eens een ri\-aal voor hem kon worden in de competi tie die als „de strijd om de macht" wordt aangeduid. Wél moet rekening worden gehouden met schepen tot 65.000 ton De burgemeester van Amsterdam inr. G. A-an Hall heeft gisteren tijdens de begrotingsdebatten in de Amster damse gemeenteraad verklaard Aan mening te zijn, dat hij de z.g. super tankschepen en ertsboten Aan J 00.000 ton nooit in de Amsterdamse haven verwacht, om de eenvoudige reden dat deze schepen er volgens hem voorlopig wel niet zullen komen. Niettemin zal Amsterdam rekening dienen te houden met het ontvangen van belangrijker grote erts- en tank- boten dan tot dusver, zelfs tot 65,000 ton. Daarbij zullen de waterverbin dingen van de hoofdstad van zee en naar het achterland geschikt moeten worden gemaakt voor een drukkere scheepvaart. Dit is een der belangrijk economische perspectieven A-oor Am sterdam als internationale handels stad. Er zijn twee knelpunten: de pieren te IJirtuiden en de Hembrug. In de loop van het volgende jaar, zo wordt ver wacht. hoopt men te beginnen met de VRIENDENDIENST Een vrienden dienst is Andrew Daniel op 26 pond komen te staan. Daniel werd te Cam borne tot het betalen van deze boete veroordeeld wegens autorijden in ken nelijke staat. Dc rechter wilde er geen rekening mee houden, dat Andrew met een dronken vriend naar het po litiebureau was gereden om voor hem een taxi te bellen. ONGEDULDIG MANNETJE Twee man in een bootje van zes meter zijn na een reis van zes jaar. die in Enge land begon, in Wellington aangeko men. Het boot je is negen jaar geleden te Pollen in Dorset door Bill Mangan uit Auckland gebouwd. Hij wilde In dertijd naar huis terugkeren, maar besloot, na herhaalde vertragingen in de afvaart van schepen, met een eigen boot te gaan, verbreding van deze pieren. Persoon lijk zei de burgemeester van mening te zijn, dat hij,het verbreden van dc pieren voor tankers van 100.000 ton (kosten 100 miljoen) niet rendabel acht. want hij verwacht deze super schepen niet in de Amsterdamse ha ven. zolang er zich daar geen raf finaderijen beA-inden. Het aanvankelijk enthousiasme voor deze superboten bij de scheepvaart maatschappijen is aanmerkelijk ge luwd, omdat ze naar de mening van deskundigen niet rendabel kunnen worden geëxploiteerd. Slechts voor het A-ervoer over zeer lange afstan den verwacht men er enig heil van, zo was mr. Van Hall gebleken tijdens zijn reis naar de Verenigde Staten. Bovendien zijn voor het verschepen van ertsboten van 100.000 ton niet minder dan 100 binnenschepen nodig, alsmede een daarmee overeenkomen de geoutilleerde binnenhaven. In de Verenigde Staten heeft mr. Van Hall tijdens een recent bezoek grote belangstelling bij het bedrijfsleven al daar geconstateerd voor Aestigingen in dit nieuwe Europese \-rijhandels- gebied. Hier liggen grote kansen voor Amsterdam. Dit zal voor de Amstel- stad een ontAVikkeling van de indus trieterreinen. van het energiebedrijf en bovenal vergroting van de woning bouw meebrengen. Vereenvoudiging van douaneformaliteiten In Brussel is gisteren bekendgemaakt dat met ingang van l maart 1958 dc controle op het reizigersAerkeer aan de gemeenschappelijke grenzen van de Benelux-ianden in ruime mate zal worden vergemakkelijkt. Zowel ten aanzien van de binnenkomende als van de uitgaande toeristen-auto's zal de stelselmatige controle van de daar- j bij horende documenten achterwege I blijven. Slechts in uitzonderlijke ge- allen zal van die documenten nog in- zage worden genomen en tot de iden tificatie van de rijtuigen Avorden over gegaan. Behoudens voor enkele produkten, waaronder alcoholhoudende dranken en tabakswaren, zal vrijstelling van alle belastingen worden gegeven voor de door toevallige reizigers inge voerde goederen welke vcor hun per soonlijk gebruik bestemd zijn en Avaarvan dc globale maximumwaarde niet hoger is dan 2000 fr. Voor ta- baks-produkten zullen vrij worden toegelaten 100 sigaretten, op 20 siga ren. of 40 cigarillo's, op 125 gram rooktabak. Voor de alcoholhoudende dranken verandert er niets Voorts is nog medegedeeld dat ter bevordering van het internationale toerisme de regeringen A-an de Bene- luxlanden overwegen aan de buiten grenzen van Benelux de douanefor maliteiten voor het motorrijtuigen- vorkeer met ingang van 1 april 1958 te vereenvoudigen. Deze vereenvoudiging zou hierin be staan dat do douane geen triptiek meer zou vorderen voor personenau to's, motorrijwielen en bromfietsen welke door toeristen van gelijk welk land tijdelijk worden ingevoerd. K' roesjtsjew kan gemakkelijker het partij-apparaat dan de mi litairen naai zijn hand zetten, j En volgens berichten die de persbu- reaus gisteren verspreidden, is hij druk in de weer om zijn greep op dat apparaat te versterken. Van de vijf tien leden die op het twintigste partij congres (februari 1956) in het cen trale comité Averden benoemd, zijn er nog maar zes in functie, te we ten Kroesjtsjew zelf, Worosjilow, Boelganin, Mikojan, Soeslow en Ki- ritsjenko. De negen anderen zijn vervangendoor aanhangers van KroesjtsjeAA En in heel Rusland is nu een „kaderwisseling" op grote schaal aan de gang waarbij men de indruk krijgt, dat dit geleidelijk ge wijzigde centrale comité de partijse cretaris zijn gang laat gaan. Bij de op 16 maart aanstaande te houden verkiezingen voor de Opperste Sow- jet zullen de kandidaten waarschijn lijk zó zijn opgesteld, dat velen die nu leidinggevende posities innemen, niet worden herkozen en dat ook in dit college aanhangers van Kroesj tsjew in groteren getale dan voor heen hun intrede zullen doen. Intussen besteedt de Sowjet-pers veel aandacht aan de Avens der autoriteiten, dat men het econo mische plan dat vorig jaar door de partijsecretaris werd gelanceerd, naar behoren uitvoert. Dat plan was gericht op het decentraliseren van het economische bestel. Maar het blijkt, dat deze decentralisatie in be paalde gevallen tot desorganisatie leidt. Het komt voor, zo leest men in Russische bladen, dat de regionale economische raden, die verleden jaar in het leven werden geroepen, te veel de nadruk leggen op plaatselijke be langen, waardoor het A-an 1959 tot 1965 lopende zevenjarenplan in ge vaar komt. Als dat zo doorgaat, be reikt de Sowjet-Unie misschien niet binnen afzienbare tijd de door haar nagestreefde eerste plaats in de we- reld op het gebied der industriële produktie Op dit industriële terrein heeft Kroesjtsjew niet alle#n met partijmensen te maken maar ook met de ..nieuwe stand" van de technocraten, technische ambtenaren die evenals de militairen niet alleen op partijbelangen letten, en van wie men zelfs mag aannemen, dat hun mening nu en dan afwijkt van die der partijleiding. Ook deze lieden, van wie verscheidenen beroepshalve naar de gang van zaken in het wes ten moeten kijken, vormen een apar te macht. Er wordt weieens beweerd, dat Kroesjtsjexvs decentralisatieplan niet zozeer werd ingegeA"en door eco nomische motieven alswel door het streven de grootste technocraten, die in Moskou zetelen. AA-at minder mach tig te maken en steun te krijgen van de jongere '.eden dezer nieuwe klas se. Of dit laatste zal gelukken is zeer de vraag. De nieuwe klasse leeft in een heel andere sfeer dan die, waaruit de revolutie van KroesjtsjeAv en de zijnen voortkwamOm wer kelijk invloed op deze mensen te heb ben, zou Kroesjtsjew zich min of meer „in hun huid" moeten steken. En dat is nog moeilijker dan het aantrekken van een generaalsuni form Autobus te wateralle veertig passagiers gered In SuelrcAvaard is gisteren een au tobus met Aeertlg inzittenden te wa ter geraakt. Allen konden worden ge red. Voor A'(jf hunner Averd observatie in het ziekenhuis te Oudewater nodig geacht. De bus Avas door de gemeente Sncl- rewaard gecharterd om moeders met kinderen uit deze gemeente te bren gen naar de plaats waar de anti-po- hovnccinatie wordt uitgevoerd. Er za ten vijftien moeders'met in totaal vijf entwintig kinderen in de bus. Door nog onbekende oorzaak, waarschijn lijk echter ten gevolge A-an de glad heid, raakte de bus van de weg en in de vaart er langs. Omwonenden snel den toe en slaagden er in alle inzitten den veilig aan wal te krijgen. De vrou wen en kinderen Averden in een nabu rige boerderij ondergebracht en zo nodig van medische hulp voorzien. Ernstige gevolgen zijn echter niet ge constateerd. Een Franse boer, gewapend met een jachtge weer, barricadeerde maandagochtend zijn boerde rij om dc gendarmerie op een afstand te houden, die opdracht had hem naar een inrichting" voor geesteszieken over te brengen. Woensdagmorgen toen men in de boerderij was doorgedrongen werd het. stoffelijk overschot van de boer gevonden. Het oeleg begon toen personeel van de in richting hem met een ziekenauto wilde halen van zijn boerderij bij het dorp Casties-la- Brande in de omgeving A-an Toulouse. Hij liet hen niet toe en maakte een vesting van zijn woning. Hij begon te schieten, toen gendarmes de deur forceerden na een inlei dende uanA'al met truanga-.. Een politie man werd ernstig ge wond. Een ander, die eveneens was getroffen, bevond zich in de boer derij. toen de boer erin slaagde de deur weer te ba rricaderen. Later hebben de gen darmes, tAvintig in ge tal, hulp gekregen van een pantserauto. Deze wagen reed tegen een muur vun. de boerderij, waardoor een gat ont stond. Drie gendarmes kropen door het gat in de boerderij waar zij ontdekten, dat hun col lega was gedood. Zij brachten zijn lijk naar buiten. Toen de nacht A'iel werd de Avacht rondom de boerderij betrokken. De boer werd giste ren dood aangetroffen in de ruïnes van zijn boerderij. Toen de tank nieuwe pogingen wilde aanwenden om de boer het buis uit te krijgen, ontdekte een van de agenten het. stoffelijk overschot. De boer leefde alleen op de boerdery sedert de dood A an zijn moeder drie jaar geleden. Vol gens zijn buren was do boerderij de laatste jaren verwaarloosd, waardoor hij steeds die per In de schuld Avas ko men te zitten. Dit leidde ertoe dat de boerderij moest Avorden verkocht. De burgemeester van Casties-la-Bran- de had bevel gegeven om de boer naar een krankzinnigenge sticht te brengen. Hij tekende dit bevel, na dat de boer zijn buren maanden had geter roriseerd en hen met geweld had bedreigd. NIKITA S. KROESJTSJEW als generaal iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een pettenfabriek te Tilburg heeft van de Verenigde Naties te New- York een order ontvangen voor liet vervaardigen van tien duizend petten voor de politietroepen van de U.N.O. - Egypte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9