Ruime inzending van agrarisch Nederland op de Expo '58 Terneuzense schooljeugd kreeg „Spartaanse" opvoeding BIJ AANVAL SLAAT WESTEN TERUG MET KERNWAPENS DE BOEKEMK NOORD-BRABANT BEZORGD OVER WERKGELEGENHEID DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. T VEETEELT STERK VERTEGENWOORDIGD Verantwoorde keuze in aantrekkelijke omgeving (Van onze speciale verslaggever.) Ruim een week voordat de gi gantische Brusselse wereldten toonstelling op 17 april a.s. ge opend zal worden, gaan de 64-ja- je gebouwd boven de tentoonstel lingsruimte voor het pluimvee in de agrarische afdeling van het Ne derlandse paviljoen. Een half jaar gaan ze er wonen, rige heer Jelmer van de Ley en want aan dit Friese echtpaar zijn 68-jarige echtgenote, uit het die vier jonge boerenzoons is gedu- landelijke Friese Witmarsum naar rende de gehele tentoonstelling de de Belgische hoofdstad. Er is daar verzorging opgedragen van het op het tentoonstellingsterrein voor kostbare Nederlandse vee, dat er hen, en voor één Friese en drie aan de bezoekers getoond zal wor- Hollandse knechts een intiem huis- den. W etenschappelijk onderzoek AI Is het stellig de meest spectacu laire afdeling, de veeteelt is niet de enige sectoi-, die de Nederlandse agra rische afdeling op de expo '58 verte genwoordigt. In het 90 meter lange paviljoen van hout en glas zijn ver der nog ondergebracht stands van het wetenschappelijk landbouw-onderzoek en de cultuur-techniek. Voor het ove rige exposeert de sierteelt zijn pro- dukten over het gehele Nederlandse tentoonstellingsterrein, dat zoals men weet 25.000 vierkante meter beslaat. De cultuurtechniek komt met een paar. maquettes, die een levendige in druk willen geven van landverbete- ring In de Tielerwaard en op Schou- wen-Duiveland. Uit het enorme ter rein van wetenschappelijk onderzoek is de levensloop van de aardappel ge- kozen, omdat Nederland met de aard appelcultuur in de voorste rij staat op het wereldtoneel en de export van pootaardappelen aanzienlijk is. Tenslotte mag worden vermeld, dat in de „koepel" op het tentoonstellings terrein, die gereserveerd is voor onze waterbouwkundige werken, de gehele wetenschappelijke achtergrond van het Deltaplan gepresenteerd zal wor- Over de taak, die hen in Brussel wacht, mag niet te gering worden gedacht. Er komen 24 sIuks melk gevende koeien, die in volle produktie zijn, namelijk zwart bonten, inge schreven in het Friese Rundvee stamboek en zestien stuks, ingeschre ven in het Ned. Rundveestamboek, te weten 8 zwartbonten, 6 roodbonten van het Maas-Rijn-IJsel-vee-slag en 2 Groninger blaarkoppen. Voorts komen er vier zeugen met 10 12 biggen en twaalf mestvar- kens, gelijkelijk verdeeld over de ras sen het Nederlandse landvarken en het Nederlands Groot Yorkshire, een aantal schapen met lammeren van het onvolprezen Texelse ras, en tachtig stuks pluimvee (witte leghorns, exchequer leghorns rhode Islands en kruisingen van deze rassen om een goede indruk te geven van het belang van teeltregeling, stamvorming en combinatie-onderzoek). Het rundvee, de varkens en de kip pen worden in moderne stalruimten ondergebracht, de schapen zullen de weide voor de stallen stofferen. Na drie maanden expositie zal het vee worden gewisseld, omdat het niet ver antwoord is de kostbare dieren het is uiteraard het puikje van de Neder landse veestapel de gehele zomer op stal te houden. De koeien moeten elke dag, zowel 's morgens vroeg voor de opening van de tentoonstelling als 's avonds na sluiting met de hand worden gemol ken. Dat zal een produktie opleveren van minstens 600 kg melk per dag, die afgeleverd moet worden aan een Bel gische zuivelfabriek. Over een half jaar gerekend de duur van de tentoonstelling is dat dus 120.000 kg melk. Om de dieren in leven te houden moet er gedurende deze zelfde periode meer dan 200.000 kg voer aangevoerd worden. Tevens zal er echter dagelijks een hoeveelheid van zeker 1000 kg mest moeten wor den afgevoerd Alleen de afvoer van de eieren, die de tachtig stuks pluimvee zullen pro duceren. zal minder zorgen baren. Het restaurant in de uiterste hoek van verwerken. het agrarisch paviljoen, hoopt die produktie gemakkelijk te kunnen llllllllllllllllllllllflilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll De kosten m De totale kosten van de lco- il mende wereldtentoonstelling in ji Brussel worden geschat op 600 miljoen gulden. Nederland M neemt daar ongeveer 12 mil- joen gulden van voor zijn re- s kening. De regering 7V2 mil- j§ joen, het bedrijfsleven ruim vier miljoen. Dit Nederlandse bedrag is maar minimaal tegenover het bedrag dat Rusland (120 mil- joen) en Amerika (50 miljoen) f| eraan spenderen. Zelfs tegen- over Zivitserland, dat minder dan de helft van onze exposi- tieruimte aankleedtslaan H we een pover figuur. Het be- s steedt ongeveer veertien mil- ff joen gulden aan z'n stand. Niettemin blijkt het Neder- landse paviljoen ieer represen- tatief te zijn voor ons land, door de gelukkige gedachte 'n M polderwerk ?ia te bootsen. Ver- wacht wordt, dat de Belgen die zelf alle revenuen van de ten- p toonstelling ontvangen, met de H entreegelden slechts het vijfde deel van de kosten kunnen dekken, die ze maakten om de- ze 28ste wereldtentoonstelling f§ op hun grondgebied te krijgen. Insiders hebben zich de vraag gesteld, of het in de. toekomst M nog economisch xierantwoord is, een dergelijk gigantisch pro- ject op te zetten. Men acht. de bedragen die ermee gemoeid zijn, langzamerhand ie groot worden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij Boeke Huidekoper verlies van 1.187.000 In de buitengewone algemene ver gadering van de Koninklijke Handel maatschappij voorheen Boeke Hui dekoper N.V. te Haarlem bleek, uit mededelingen van de voorzitter, dr.ir. J. P. Dudok van Heel, (lat de totale verhezen van de N.V. en haar dochter ondernemingen tot eind 1957 naar ra ming hebben bedragen 1.187.000. Deze verliezen werden veroorzaakt „door het eigenmachtig optreden van de toenmalige directeur, de heer G. A. A.A. Kalff. zonder dat de commissa rissen van de N.V. daarvan goed op de hoogte waren gesteld". Het oetreft hier leningen aan de dochteronderneming, de N.V. Bosch machinefabriek en metaalglctery in Nijverdal die thans op een verlies worden geschat van 750.000. Deze leningen werden verstrekt voor de bouw van machines voor de export, doch naar later bleek, stonden hier geen orders tegenover. Vijftien maanden voor overval op tankstation De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen twee Rotterdammers, de 24-jarige chauffeur R. v. d. M. en de even oude taxichauffeur J. den H., die tezamen de roofoverval op het benzinetankstation aan de Haagse- weg bij de Sloterweg te Amsterdam op 4 september j.l. hebben gepleegd, veroordeeld tot één jaar en drie maanden met aftrek van ed preven tieve hechtenis. Twee jaar met af trek was tegen beiden geëist. Het plan voor de overval was uit gegaan van de in financiële moeilijk heden verkerende V. d. M. Deze had de taxichauffeur, die aanvankelijk niet wilde, weten over te halen toch mee te doen. Met een in Katendrecht gekocht pistool had v. d. M. de 23- jarige pompbediende B. A. Brouwers bedreigd met de woorden: „Hup je geld". De bediende had daarop zijn feldtas met 578 gulden afgegeven, iet was de derde overval, die het vo rig jaar binnen twee maanden tijds op een benzinetankstation werd ge pleegd. Kroesjtsjew versterkt zijn positie Uit berichten in de Sowjet-pers blijkt, dat zich in het gehele land een „kaderwisseling" aan het. voltrekken is, die erop gericht is de positie van Nikita Kroesjtsjew, eerste secretaris der Sowjet-Russische communisti sche party, te versterken. In de lagere rangen is een algemene verschuiving aan de gang. Men verwacht te Moskou dat het niet herkiezen- van bepaalde party functionarissen, wier plaatsen vervol- fens worden ingenomen door aan- angers van Kroesjtsjew, zijn hoogte punt zal bereiken in de 16 maart a.s. te houden verkiezingen voor de „Op perste Sowjet", het parlement der Sowjet-Unie. Vermoedelijk zal de Op perste Sowjet in een geheel nieuwe samenstelling terugkeren. DEFENSIEDEBAT IN LAGERHUIS Labour: Britse volk ernstig geschokt De Britse minister van defensie, San dys, heeft woensdag in het Lagerhuis gezegd, dat het westen niet anders kan doen dan terugslaan met kern wapens indien de Sowjet-Unie een grootscheepse aanval met conventio nele wapens begint. Minister Sandys, die sprak aan liet begin van een de bat van twee dagen, zei te weten, dat er mensen zijn, die verrast en ge schokt zijn door het jongste defen sierapport van do regering, waarin deze politiek van vergelding met kernwapens wordt uiteengezet. Deze politiek is de aanvaarde strategie van de Navo en op deze wijze heeft men in de afgelopen tien jaar de vrede kunnen bewaren. Maar de minister voegde eraan toe, dat niemand die bij zijn verstand is, eraan zal denken een tegenaanval met kernwapens te ondernemen te gen een kleine aanval of als reactie op een grensincident. Indien men mets wil weten van een tegenaanval met kernwapens blijft er niets anders over dan zich neer te leggen bij een nederlaag en bezetting, aldus minis ter Sandys. De voornaamste woordvoerder over defensie van de socialistische fractie in het lagerhuis. Brown, heeft gezegd dat het Britse volk ervan geschrok ken is, dat minister Sandys geen an dere ideeën heeft over het afslaan In de grootste kolenmijn van India, die van de China Koeri Steenkolen- maatschappij, ongeveer 180 km. van Calcutta, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor 182 mannen reddeloos zijn verloren. De foto laat zien hoe familieleden en vrienden van de ongelukkigen wctchten bij de mijn, xoaarxiit zwarte rook opstijgt. van een aanval die meer is dan een grensincident, dan een actie met kernwapens. De regering verzoekt om goedkeuring van haar defensie-plannen. De socia listische partij heeft hierop in een motie een amendement ingediend, waarin er tegen wordt geprotesteerd dat de defensieplannen voornamelijk steunen op dreiging met een atoom oorlog. Er zal vandaag worden ge stemd. j T)an en oeet De molen aan de Po Scacerni, sappeur in de uitgeteerde voorhoede van het uit Italianen sa mengestelde legerkorps, dat in 1812 door de Kozakken tot de terugtocht uit Rusland werd gedwongen, ont vangt van een stervende luitenant een etui met 'n kwitantie. Het is een kwi tantie van een jood uit Ferrara, die zich verplicht aan hem die er mee aan komt alles af te leveren: geldstukken, paarlen en diamanten. Scacerni die de vreselijke terugtocht uit Rusland overleeft, begeeft zich na vele om zwervingen naar Ferrara en neemt daar zijn schat in ontvangst. En hier mee begint de Italiaanse trilogie van Riccardo Bacchelli „De molen aan de Po" samengebracht in twee kloeke delen in de vertaling van H. M. A. Lu- dolph-van Everdingen en uitgegeven door J. H. Gottmer te Haarlem-Ant- werpen. Liefde en haat. voorspoed en armoede, de strijd tegen het water van de Po en tegen de vreselijke ziekten als cholera en pést, dit alles wordt op boeiende wijze beschreven in „De mo len aan de Po". C.H.U. en S.G.P. samen op Dordtse lijst De besturen van de Christelijk- Historische en de Staatkundig-Gere formeerde kiesverenigingen te Dor drecht hebben besloten om voor de aanstaande raadsverkiezingen met een gemeènschappelijke lijst uit te komen. De eerste drie kandidaten zullen leden van de C.H.U. zijn, de vierde een S.G.P.'er, verder zullen de kandidaten om de andere op de lijst worden geplaatst. Deze fotocombinatie geeft twee beelden van het bezoek van n H H.K.H. prinses Beatrix aan Al- bina in Suriname. De boven- M ste foto laat zien hoe de prin- m ses in Albina de Caraïben be- groette. Op de onderste foto de prinses te Albina te midden van de Arowakken, die haar M huldigen door haar hun hals- kettingen en amuletten om de M hals te hangen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Belgische zenders enige dagen uit de lucht De beide Belgische zenders Brussel- Vlaams en Brussel-Frans zijn deze week van maandag tot vrydag 28 fe bruari te 19 uur buiten bedryf, als gevolg van werkzaamheden aan de Vlaamse televisiezender. De Belgen willen de zendkracht van de Vlaamse televisie verhogen, maar daartoe moesten de zendmasten van het zend station te Waver-Overijsse, waarover de Belgische radioprogramma's wor den uitgezonden, gedurende enkele dagen buiten gebruik worden gesteld. Deze masten zullen namelijk in de naaste toekomst eveneens voor de uitzending van de Belgische televisie programma's dienen. Om de Bergische nationale radio- omroep deze dagen evenwel niet ge heel uit de ether te laten verdwijnen, maakt men zolang gebruik van een zwakke reservezender van 20 kilo watt op de „Vlaamse" golflengte van 324 meter. stedingsbeperking mooet men ook uit hoofde beauc Toenemende werkloosheid in westelijk gedeelte Het Economisch Technologisch In stituut voor Noord-Brabant, uit. in de jongste uitgave van zijn orgaan „Noord-Brabant" bezorgdheid over de omvang van de werkgelegenheid in deze provincie. Men dient zich volgens het instituut rekenschap te geven van het feit, dat de Westbrabantse be roepsbevolking voor een nietonbe langrijk gedeelte is aangewezen op bestaansbronnen in andere gebieden door middel van lange-afstandspen- delverkeer. Het reeds in sterke mate tanen van de mogelijkheden om op deze manier werkgelegenheid te behou den, confronteert zich in dit ge deelte van de provincie opnieuw met snel toenemende werkloosheid. Het instituut merkt op, dat het Bra bantse bedrijfsleven vrij veel produ centen van duurzame consumptiegoe deren omvat, wier afzet voornamelijk gericht is op* de binnenlandse markt. Omschakeling op export zal in vele fevallen op korte termijn niet moge- jk zjjn. „Bij continuering van de be- RAAD VAN STATE Ontslagen onderwijzer ging in beroep bij de Kroon (Van een specialè verslaggever) MOEILIJKHEDEN aan de Zuidlandse school te Terneuzen met als gevolg het ongevraagd eervol ontslag van de onderwij zer F. J. N. kregen tijdens een gisteren gehouden openbare zit ting van de Raad van State een vervolg, omdat de betrokken leerkracht bij de Kroon in beroep was gegaan tegen een beslis sing van Gedeputeerde Staten van Zeeland, welk provinciaal col lege het door de gemeenteraad van Terneuzen gegeven ontslag had bekrachtigd. De reeds enige jaren oude kwesties kwamen gisteren niet volledig uit de doeken. Was de vroegere onderwijzer uit Terneuzen, thans in Enschede woonachtig, wél naar Den Haag ge komen, het gemeentebestuur van Terneuzen had of moest misschien in verband met verkeersmoeilijkhe den verstek laten gaan. Hierdoor konden de heren staadsraden wél het hoor. maar niet het wederhoor toe- i passen, waardoor zoals staatsraad i prof. dr. G. J. van Poelje het uit- drukte, „de zaak zelf nog niet geheel duidelijk te noemen was". Dit nam niet weg, dat ook uit het loor staatsraad prof. dr. Van Poelje voorgelezen rapport een tip van de I' mneuzense schoolsluier werd opge- Tht, waardoor wel duidelijk werd, at het er in deze schoolgemeen- chap, toen de onderwijzer .N. hier nog werkzaam was, nu niet bepaald .achtzinnig naar toe ging. „Niet geschikt om bij het onder wijs werkzaam te zijn", zo had de inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Goes als zijn oor deel uitgesproken, terwijl het hoofd van de Zuldlandseschool aan het gemeentebestuur van Terneuzen een boekdeel met klachten over de ze leerkracht had ingezonden. „De kinderen kregen veelvuldig oorvij gen en schoppen, terwijl het regel matig voorkwam dat de hoofdha ren werden uitgetrokken", aldus het rapport, waaruit de buiten staander de conclusie zou kunnen trekken, dat de Terneuzense jeugd bij deze onderwijzer een vrij Spar taanse opvoeding kreeg. „Het hoofd van de school", zo hoorden we verder uit de mond van de rap porteur, „had de onderwijzer her haaldelijk gemaand een andere houding aan te nemen, omdat er zo langzamerhand een onmogelijke verhouding tot de ouders der leer lingen was ontstaan." Om kort tc gaan: dc hoofdonderwij zer was tenslotte in zijn rapport voor B. en W. tot de conclusie gekomen, dat er van behoorlijk onderwijs, niets terecht kwam. De druppel De druppel die de emmer met klachten deed overlopen, zal het be richt zijn geweest, dat de betrokken onderwijzer naar de gemeentesecre tarie zond vanuit Enschede het was begm januari verleden jaar waarin hij meldde, dat hij wegens ziekte niet naar Zeeland kon komen en dus zijn werk aan de school niet kon verrichten. Het gemeentebestuur schakelde een controlerend genees heer in Enschede in, er werden brie ven gewisseld, maar de strijd tussen het gemeentebestuur én de onder wijzer spitste zich met de dag toe. Een behoorlijke controle door een ge neesheer was niet mogelijk omdat de onderwijzer zich hieraan onttrok, terwijl in de brieven aan het gemeen tebestuur, aldus de verklaringen van B. en W., ongepaste en beledigende uitdrukkingen zwart op wit werden gezet. Het eind van het liedje was, dat het gemeentebestuur mede in (Vervolg; op pag. 10) optreden van werkloosheid. Dit wel licht in gebieden, welke gedurende de na-oorlogse jaren nauwelijks werk loosheid hebben gekend". Het instituut pleit voor het beschik baar houden van voldoende projecten voor aanvullende werkgelegenheid, welke, voor zover dit enigszins moge lijk Is, by kunnen dragen tot structu rele verbetering van de situatie van het gewest. Het vraagt zich af of het niet te vens gewenst is de in 1957 stopgezette premieregeling met betrekking tot de ontwikkelingsgebieden wederom van kracht te maken. „Onzerzijds is steeds gesteld, dat de opheffing van deze premieregeling haar motivering destijds niet-kon vinden in het ge slaagd zijn van de industriële ontwik keling," aldus het E.T.I. „Met name in West-Brabant was deze industriële ontwikkeling zeker niet zodanig op gang gekomen, dat van een voldoende resultaat kon wor den gesproken. Het tekortschieten van regionale werkgelegenheidsont wikkeling in dit gebied ging schuil achter de massale ontwikkeling van de lange-afstandspendel." Het instituut zou het een groot be lang achten, indien gerichte premie regeling mogelyk zou blijken, dat wil zeggen, dat men van geval tot geval nagaat of premieverlening op in dustriebouw gemotiveerd is. S.G.P. hield algemene vergadering te Utrecht „Het wee en het wel in het menselijk leven". Onder deze titel heeft ds. P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. gisteren een rede uitgesproken op de algemene vergadering van deze par tij te Utrecht. Ds. Zandt memoreerde hierbij hef feit, dat de S.G.P. dit jaar haar veertigjarig bestaan herdenkt. Onze tijd kenmerkt zich door een vrij algemene verachting van God, aldus ds. Zandt, diens rechten en inzettin gen. God daarvan afstotende heeft men de mens op de troon gezet. „Het is ook dat vertrouwen op de mens en dat miskennen van God", aldus spre ker, „dat zich in het streven naar een vereend Europa en de Euromarkt openbaart, waarbij men dan, tot de Anti-Revolutionairen en Christelijk- Historischen toe, geheel of gedeelte lijk ons zelfstandig volksbestaan, on ze soevereiniteit wil opofferen, dat ons staatkundig gereformeerden belet om daarin mede te gaan". Ds. Zandt verklaarde zich tegen de regeringsbemoeienis, speciaal het ge ven van subsidies aan het dansen en. de danskunst. Hij vroeg er de aan dacht voor hoe het staatsabsolutisme het particuliere bedrijfsleven in knel lende boeien slaat. Ds. Zandt was van mening, dat het wel degelijk zin heeft ,dat de S.G.P. haar stem laat horen. Zij voert een principiële strijd. Uit dat oogpunt heeft zij zich verzet tegen de coali tie van de protestants-christelijke partijen met Rome. waarbij Rome zo veel zijde heeft gesponnen, en ver zet zij zich thans ook tegen het sa- menzitten van anti-revolutionaire en chr. historische ministers met socia listen en rooms-katholieken in een rooms-rood kabinet, waardoor ons volk ai evenzeer in niet geringe mate van die beginselen der reformatie is en wordt afgetrokken. De aftredende leden van het hoofdbe stuur de heren ds. J. G. van Raven- swaay, chr.-geref. predikant te Sche- veningen, en J. Jansen te Rotterdam werden herkozen. In de vacature ont staan door het overlijden van de heer J. de Kok te Middelburg, werd gekozen de heer J. Vermeulen te Alblasserdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3