PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ZENDERS van de opstandelingen zwijgen Noord-Zeeland en Goeree willen brug over het Haringvliet KRACHTIGER OPTREDEN VAN DJAKARTA VERWACHT NASSER PRESIDENT VAN VER. ARABISCHE REPUBLIEK BEMIDDELAAR R. MURPHY IN LONDEN AANGEKOMEN VERWACHT. 201e jaargang - no. 46 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. Luchtaanvallen op Sumatra en Celebes voortgezet De Indonesische luchtmacht heeft zaterdag luchtaanvallen uit gevoerd op de radio-stations Padang en Boekittingi. De aanval op Padang heeft 46 minuten geduurd. De beide radio-stations hebben zondag de gehele dag gezwegen. In kringen der opstan delingen in Singapore zei men, dat men niet wist hoe groot de schade was, maar als de belangrijkste onderdelen van de zen ders zouden moeten worden vervangen, zou het enige tijd duren voor zij weer in de lucht zouden zijn. Ook is een luchtaanval op de stad Pasabaroe uitgevoerd. Een brug werd vernield en een zestig-jarige man kwam daarbij om het leven. Volgens berichten uit Singapore js de havenstad Me- riado in Noord-Celebes aangevallen. In het communiqué van de Indonesische luchtmacht wordt daarvan geen melding gemaakt. Verklaring Verwacht wordt dat premier Sja- froeddin in de nabije toekomst een verklaring zal afleggen over het standpunt dat de tegenregering na de bombardementen door de centrale regering inneemt. In het communiqué wordt betreurd dat vrijdag per ongeluk een bom neerkwam in het gebiedWan Djambl tussen midden en Zuid-Sumatra. De regering van Djakarta zal compensa tie betalen voor de schade, die door deze bom werd aangericht. Een dele gatie officieren is in de hoofdstad van Zuid-Sumatra Palembang aan- fekomen om dit incident te bespre- en. Op midden-Sumatra beginnen kleine groepen mensen de grote steden te verlaten. Van een al gemene uittocht is nog geen sprake, maar het schijnt dat men algemeen een nog krachti ger optreden verwacht van de centrale regering. Men acht het niet uitgesloten dat de centrale regering landingen zal trachten uit te voeren om de tegen-rege ring en zijn volgelingen op. ei gen gebied met de wapenen te verslaan. Maloedin Simbolon, de minister van buitenlandse zaken van de tegen-re gering, heeft zondag verklaard, dat hij uit het buitenland zeer bemoedi gende berichten heeft ontvangen over de reactie op het optreden van de tegenregering. Hij gaf echter geen verdere toelichting. De ministerraad van de tegenregering is zaterdagavond vier lang in verga dering bijeen geweest. Na afloop van de kabinetsvergadering over wel ke geen inlichtingen werden verstrekt hebben enkele ministers een bezoek gebracht aan Boekittingi. Zondag zijn in deze plaats nog meer bijeenkom sten belegd. Het lot van de tegenregering zal naar waarnemers te Padang van oordeel zijn, waarschijnlijk in de ko mende twee weken beslist worden want dan zal duidelijk moeten zijn tot hoever Atjeh en andere Suma- traanse gebieden durven te gaan bij de toegezegde steun aan de opstan delingen. Zwijgen De woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken bewaren nog het grootste stil zwijgen over de ontwikkeling in de situatie in Indonesië. Voor waarne mers bestaat er geen enkele twijfel dat de standpunten zich in Indonesië verscherpt hebben en dat president Soekarno zich voor het ogenblik al thans heeft uitgesproken ten gunste van een zeker blijk van macht. Zo vatten zij in het algemeen het nieuws op inzake de luchtaanvallen op Mid den-Sumatra en Celebes. Voor het ogenblik, zo merkt men ech ter op, hebben deze acties nog slechts beperkte afmetingen gehad, die niet zoveel betekenen als het uitbreken van vijandelijkheden tussen beide partijen op grote schaal. Het schijnt trouwens niet, zo is men van mening, dat men in Indonesië dergelijke vij andelijkheden kan verwachten omdat beide partijen over geringe militaire middelen beschikken. Men verheelt echter niet, dat de situatie zich sterk zou kunnen wij zigen indien de missie naar Oost- Europa voor het aankopen van wapens met succes zou worden be kroond voordat het Indonesische conflict is geëindigd. Intussen zo meent men, zal dit conflict indien het zal voortduren zich vooral af spelen op economisch en politiek gebied. Dit zou al een langdurig en moeilijk conflict kunnen zijn, dat tot volledige chaos in Indone sië zou kunnen leiden, zo zei men. Chef-staf Indonesische leger Compromis niet mogelijk. Antara meldt, dat de chefstaf van het Indonesische leger, generaal-m3- j'oor Abdoel Ilaris Nasoetion tot de of ficieren van de Indonesische strijd krachten heeft gezegd, dat „een com promis met de rebellen op Midden- Sumatra nimmer meer mogelijk zal zijn". Churchill heeft geen koorts meer. De temperatuur van Sir Winston Churchill die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan de Rivièra longont steking en pleuritis had opgelopen, is weer normaal. Dit is zondag in een medisch bulletin meegedeeld. Zijn toe stand blijft op bevredigende wijze vooruitgaan. GEJUICH IN CAIRO EN DAMASCUS Kabinet in Syrië is afgetreden. Op het plein van de republiek tc Cairo is kolonel Nasser zaterdag door de samengestroomde menigte toege juicht als president van de Verenig de Arabische republiek. Nasser zei in een toespraak tot de menigte, dat de republiek nooit dc wapens zal opnemen tegen een Ara bisch volk. De minister van binnenlandse za- geëxposeerde automobielen, is .zon- i ken, Mohieddm, maakte op de bijeen- dagmiddag om zes uur de 39e R.A.I.- komst bekend, dat. bij de volksstem- tentoonstelling besloten. Met de drie bezoekers mee, die Record aantal bezoekers aan R. Al-tentoonstelling. Met een oorverdovend lawaai, ge produceerd door de claxons van alle kwartier voor sluitingstijd nog snel een toegangsbewijs kochten om met één der standhouders een kort zake lijk gesprek te kunnen voeren, kwam het totaal aantal personen, dat deze tentoonstelling bezocht, op 265.670, een absoluut record voor R.A.I.-expo- sitics. De 250.000ste bezoeker kreeg een auto. Zondagochtend werd in het R.A.I.- gebouiv de kwartmiljoenste bezoe ker, de heer Hampsink uit Hengelo met zijn echtgenote, feestelijk ont vangen. Het echtpaar kreeg als. ge schenk een gloednieuwe auto aange boden. De foto toont het dolgeluk kige echtpaar Hampsink met zijn auto. ming van vrijdag de stichting van de Verenigde Arabische republiek met Nasser als president in Egypte met 99,99 procent van het aantal stemmen en in Syrië met 99,98 procent was goedgekeurd. De Syrische premier, Sabri Assali, heeft zaterdag aan Nasser een tele gram gezonden, waarin hij de uitslag van de volksstemming m Syrië mee deelde. Hij verklaarde, dat zijn ka binet is afgetreden en zijn bevoegd heden aan hem, Nasser, heeft overge dragen. In de Syrische hoofastad, Damas cus, trok zaterdagochtend een menigte van naar schatting tienduizend men sen juichend en zingend door de stra ten om uiting aan de vreugde over de vereniging met Egypte te geven. De veiligheidsraad heeft inmiddels De veiligheidsraad heeft er inmiddels bij Egypte en Soedan op aangedron gen de toestand te laten zoals hij is in afwachting van een hervatting van de onderhandelingen ter regeling van het geschil over 25.000 m2 grond in het grensgebied. Egypte had tevoren laten weten, dat het besloten had de regeling van de grenskwestie uit te stellen tot na de verkiezingen in Soedan De zaak blijft op de agenda van de raad en deze zal zonodig opnieuw bijeenkomen. De 20.000 ton metende tanker Tahamagebouwd op de werf van N.V. Verolme's Verenigde Scheepswerven te Heusden is zater dag van de helling gegleden. Dit schip, dat ruim 170 meter lang is, is gebouwd in opdracht van de N.V. Tanker Handelmaatschappij Tahama te Rotterdam.Vol spanning had men deze tewaterlating tegemoet gezien, daar de rivier de Maas ter plaatse slechts 160 meter breed is. Er was daarom een speciale inham gegraven om het schip in ieder geval de nodige ruimte te geven. De foto geeft een beeld van de tewaterlating. Vrachtautochauffeur door locomotief gedood. Op de Vondelingen weg te Rotter dam heeft zondag een locomtief van de Nederlandse Spoorwegen een per sonenauto totaal vernield, waarbij de chauffeur op slag werd gedood. Het gebeurde ter hoogte van de Slotsedijk. Beide voertuigen reden in dezelfde richting, DichtDij de kruising van weg en spoorweg gaf de machi nist van de locomot iof voortdurend signalen. Desondanks reed de automo bilist door met het noodlotige gevolg, dat de auto ongeveer 35 meter werd meegesleurd en verbrijzeld. Het slachtoffer is de 52-jarige dokwerker J. Verhey uit Rotterdam. Duitse marine-opdracht voor Hollandse Signaal. Dc Hollandse Signaal Apparaten- fabriek te Hengelo heeft een belang rijke opdracht voor de Duitse marine gekregen. Te Koblenz is met de Duit se Bundeswehr een contract geslo ten, waarbij de Hollandse Signaal voor een bedrag van 45 miljoen gul den aan vuurleidingsapparatuur voor de Westduitse marine zal leveren. Deze opdracht maakt deel uit van een plan van aanschaffingen tot een totaalbedrag van bijna honderd mil joen, waarvan mogelijk nog een deel bij de Hollandse Signaal zal worden geplaatst. TUNESISCH-FRANS GESCHIL Frans protest bij Ver. Naties over sluiting consulaten. De Britse minister-president, Mac- millan en de Amerikaanse vertegen woordiger bij de besprekingen over het Frans-Tunesische geschil, de plaatsvervangend onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy, hebben zondagavond te Londen over het verlenen van „goede diensten" aan de twee partijen in het geschil gesproken. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, en de Amerikaanse ambassadeur te Lon den. Whitney, nemen aan de bespre king deel. Murphy, die zaterdag te Londen is aangekomen voor voorbereidende be sprekingen, zal waarschijnlijk van daag naar Parijs gaan en later naar Tunis. De Amerikaanse vertegenwoordiger heeft ook besprekingen gevoerd met zijn Britse collega, Beeley, en de Franse en de Tunesische ambassa deur te Londen. Volgens het blad van de Tunesische Neo-Destourpartij „Al Aamal" houdt „FLAKKEE LIEVER ZEEUWS GRONDGEBIED" Vaste verbinding kan rendabel zijn door heffing van tolgelden IN HET TIJDPERK VAN DE STRAALJAGER, zo zegt men op het eiland Goeree-Overflakkce, duurt een reis van ons eiland naar Rotterdam nog precies even lang als in de periode van de paardetram... Er is nu geen vleugje humor meer in deze uitlating, alleen maar verbittering. Want de bewoners van dit Zuidhollandse eiland vechten al tientallen jaren voor betere verbindingen, nog altijd tevergeefs! Over een afstand van hemels breed rond dertig kilometer reist men twee drie uur,.,.- Als men ten minste gebruik maakt van de openbare vervoermiddelen: de bus naar het veer bij Middelharnis, de boot naar Hellevoetsluis en tenslotte het lang zaam voortschommelende trammetje naar Rotterdam, dat herinneringen oproept aan het liedje van „het boemeltje naar Purmerend". Wie echter de auto neemt, doet nog langer over die dertig kilometer, want wacht tijden bij het veer Middelharnis-Hellevoetsluis van twee, drie uur zijn hier geen uitzondering, maar regel. Vandaar, dat de gemeentebesturen op dit eiland sinds jaar en dag hemel en aarde bewegen om een brug over het Haringvliet te krijgen. En nu Overflakkce al in 1946 verbonden kan zijn met Schouwen-Duiveland door de Grevelingendain, spreekt het vanzelf, dat de gemeentebesturen van dit Zeeuwse eiland ook in actie willen komen voor de Haringvlietbrug. Dan is er immers een snelle verbinding naar Rotterdam tot stand gekomen Hoe lang al vechten de bewoners van Goeree-Overflakkee voor een brug? „In feite al sinds de dertiger jaren", zegt burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis, één van de actiefste voorvechters in de strijd om betere verbindingen, „maar pas de laatste tien jaar maakten we geza menlijk plannen". In het begin was het plan de brug van de Hoeksche Waard over het eilandje „Tien Ge meten" naar Overflakkee te laten lopen. „Dan zou tegelijkertijd dit mi niatuur-eiland ontsloten worden", vertelt burgemeester Hordijk. Maar het Deltaplan bracht in deze opzet een wijziging: eerst zal ten noord-oosten van het eiland, langt de punt bij Ooltgensplaat 1400 ha grond worden ingepolderd, waarna de brug vanaf deze „landpiek" naar do Hoek sche Waard gebouwd zal worden. Maar wanneer'? „Minister Algera heeft voor de bestedingsbeperkingen voorlopig een streep gehaald door het plan voor deze brug", zegt bur gemeester Hordijk bitter. Voor natio naal belang is de brug pas in 1970 nodig, want dan komt de Volkerak- dam gereed, die Overflakkee met Brabant verbindt". Het streekbelang telt nauwelijks", aldus de heer Hor dijk, „maar als het tot 1970 moet du ren zal het economische leven op Goeree ernstige schade worden toe gebracht". In het totaalbeeld van het Delta plan is de Haringvlietbrug dus ook een rijkszaak geworden. Daarmee kwam de N.V. Brugverbinding Goe ree-Overflakkee en Hoeksche Waard op dood spoor te staan. „Die N.V. was opgericht door de dertien ge meenten van Goeree-Overflakkee en de gemeenten Zuid-Beierland en Goudswaard, toen bleek, dat rijk en provincie geen Haringvlietbrug zou den aanleggen", vertelt burgemees ter Hordijk. Die „N.V. Brugverbin ding" pakte de zaken energiek aan: er kwam een plan voor een brug, die 25 miljoen zou kosten, de streek kon een geldlening aangaan en de des kundigen hadden berekend, dat met de gelden, die nu voor de veren be taald werden, de totale exploitatie gemakkelijk te verwezenlijken was... Tolheffing zou dus, voor de brug noodzakelijk zijn. Vandaar dan ook, dat men behalve een conces sie voor het bouwen van de brug ook een concessie voor tolheffing aanvroeg. „En dat is mogelijk", zegt burgemeester Hordijk, „want destijds werd ook voor de brug bij Tholen een concessie voor tol heffing verstrekt, al had men die later dan ook niet nodig". T olgeld Maar nu past de Haringvlietbrug dus in het schema van de Deltawer ken. „Het wordt geen streekverbin- Vervolg op pag. 5) het Amerikaanse aanbod van goede diensten het volgende in: 1. Schadevergoeding aan de burger lijke slachtoffers van het bombarde ment op Sakiet-Sidi-Youssef en we deropbouw van het dorp in moderne stijl; 2. instelling van een commissie van controleurs van de Verenigde Naties voor toezicht op het grensgebied tus sen „Tunesië en Algerije; 3. toezicht van Canada, Brazilië, Griekenland, Italië, Pakistan en Ja pan op de ontruiming van Bizerta door de Fransen; 4. geleidelijke evacuatie van de Franse troepen uit Tunesië. Van Franse regeringszijde is echter herhaaldelijk verklaard dat Frankrijk niet van plan is Bizerta te ontruimen of hierover, zelfs ook niet in het ka der van de verlening van goede dien sten door Engelana en de Verenigde Staten, te spreken. De. Tunesische president Bourguiba heeft in een interview verklaard dat hij het toezicht in het Tunesisch- Algerijnse grensgebied door een ge mengde Frans-Tunesische troepen macht, aangevuld met militairen van een ander land, niet kan aanvaarden. „Ik heb geen vertrouwen meer in Frankrijk", aldus de Tunesische pre sident. De Franse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Guillaume Georges-Picot, heeft zater dag schriftelijk bij secretaris-gene raal Hanimarskiöld geprotesteerd te gen (le door de Tunesische regering gelaste sluiting van vijf Franse con sulaten in Tunesië. Er wordt in het protest op gewezen dat de consuls gedwongen werden hun posten te verlaten en dat de meesten hunner slechts enkele minu ten kregen om hun gezinsleden te waarschuwen en hun vertrek te rege len. „De plaatselijke Tunesische ge zagsdragers wilden zelfs niet de consulaten, in tegenwoordigheid van de consuls, vérzegelen, het geen in strijd is met dè meest ele mentaire diplomatieke gebruiken. En te Meajez El Bab werden zelfs de sleutels van het consulaat in be slag genomen", aldus het Franse protest. Russische waterstof bomproef De Amerikaanse commissie voor atoomenergie neeft bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie zondag een proef met een waterstofbom heeft genomen. KOUD EN ZACHT. Overwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, motregen of mist en in 't noorden en midden van het land aanvankelijk nog sneeuw. Overwegend matige wind in hoofdzaak nit zuidelijke richtingen. In 't noorden van het land temperaturen om het vriespunt, in bet zuiden temperaturen aanzienlijk boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1