mam ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yaw ew.... sc/mjven VEEL NEDERLANDERS WENSEN ANDERE KABINETSFORMATIE PROVINCIALS- ZEEUWSE COURANT. Milo Anstadt Een der televisieregisseurs van de Vara, Milo Anstadt, heeft een reis door Israël gemaakt, tydens welke reis hii opnamen maakte voor drie fllmaocumentai- res over dat land. De Vara zal de eerste film uitzenden in haar pro gramma van maandagavond. Milo Anstadt is een van de knapste Vara-medewerkers. Hy heeft een carrière als journalist en als radioman achter de rug, hy werk te by Vry Nederland en was een zeer gewaardeerde medewerker van de Wereldomroep. Zyn capa citeiten kan hij als televisieregis seur geheel uitbuiten, wat vooral in zyn documentaire programma's goed merkbaar is. Anstadt Is geen geboren Nederlander, hy is van Pools-Duitse afkomst. Hy heeft, met een cameraman van de N.T.S., m Israël enige uren film opgeno men, waaruit hy een keuze maak te van drie programma's van een half uur. Benelux-T.V. De samenwerking tussen de Ne derlandse en de Belgische televisie wordt steeds nauwer en begint zeer vruchtbaar te worden. Zo neemt de Belgische T.V. steeds het zaterdagavond-programma van Nederland over. Vorige week werd dat programma onderbroken voor weer een Belgische bijdrage. Overigens was deze bijdrage, een uitzending over de Wereldtentoon stelling, het enige goede onderdeel van deze door de Avro verzorgde avond. Het was een slecht pro gramma met een eindeloze onder vraging van Siem Nieuwenhuizen en een vervelende quiz. Jongstleden dinsdag nam de N.T.S. een muziekprogramma uit België over. De manier waarop deze uit zending gepresenteerd werd kan voor de mensen in Bussum een lesje zijn. Tegen zeer fraaie de cors werd ieder lied in scène ge zet. Bëzwaarlyk was dat alles in ,.play back" geschiedde, d.w.z. de muziek was tevoren opgenomen, voor de camera's deed men <?f mén zong. Men moet dan alles échter goed gerepeteerd .hebben anders ontstaan onvolmaaktheden, die lachwekkend aandoen. Dat was een enkele keer het geval, by het zingen maar ook bij het dansen. Overigens echter alle lof. Quiz-incident Zondagavond is er weer een uit zending van de quiz „Die glück- liche Vier" die overgenomen wordt van de Duitse televisie. Men zal zich herinneren, dat in deze quiz onlangs families uit België, Ne derland, Oostenrijk en Zwitserland tegen elkaar streden. De Neder landse familie Gein uit Weert won en zal zondag tegen een Duitse fa milie in het strijdperk treden. Het Weense meisje Lore Pilcher, dat I». De eerste foto van de Ampex, het sensationele apparaat voor „bandopname" van televisieprogramma's. (Zie: „T.V.-recorder.") de vorige maal deelnam, heeft een incident veroorzaakt. Zij werd voor de camera's ondervraagd over haar school, de Hochsehule für Welthandel. Zij gaf daarby geestige, maar min of meer deni grerende antwoorden. Het was meer ondeugend en vrijmoedig dan verstandig, wat zy beweerde. In ietier geval heblien de hoogleraren het nogal hoog opgenomen, zy wilden haar Aan school verwyde- ren, maar dat gaf zulk een storm Aan protest dat men daar vanaf heeft gezien. Zy heeft echter wel een behoorlijke reprimande gekre gen. Luchtvaart-Dellaert In de serie „Dit is Uw leven" Averd deze Aveelc de heer U. F. M. Dellaert. de directeur van Schip hol. ondervraag^. Üeze Nederland se luchtvaartpionier, geboortig uit Zeeuwsch-Viaanderen, heeft Ktet Bert Garthof niet gemakkelijk ge maakt. Hij praatte weinig over .zichzelf, wat men trouwens ver wachten kon, maar heel veel over de geschiedenis van de Nederland se luchtvaart. In zoverre was de uitzending bijzonder interessant en belangwekkend. Maar een „Dit is Uw leven" werd het niet. Het was een nuchter, onbewogen ver haal zonder meer, dat slaagde, maar dat een volgende maal ver velend kan zijn. Men moet de per soon van de ondervraagde toch een beetje kennen, v.oor men zoiets ndi begint, want andèr's mislukt de uitzending. de bandrecorder, Avaarmee een ge heel televisieprogramma, dus beeld en geluid, wordt opgenomen. Veel eerder was al de tele-recor- der geconstrueerd; ook in Bussum staat zulk een kostbaar toestel. Dat is een filmapparaat dat het televisiebeeld zo vanaf de beeld buis vastlegt. Men is daarmee in staat byv. buitenlandse program ma's op te nemen en later uit te zenden. De uitzendingen van de Duitse quiz zondagavond wordt vanavond in Bussum op de film opgenomen. Maar met het nu uitgevonden toe stel kan men nog veel meer doen en bovendien Averkt het. goedkoper Evenals de geluidsbanden zyn n.l. ook de „beeldbanden" meermalen te gebruiken. Men kan dus bijv. tijdens de repetities moeilyke sce nes op de band opnemen. Mislukt er jets dan maakt men. de band weer „schoon". By de volgende repetitie- zal de scène wel geluk ken en die ligt nu vast op de band. Tijdens de uitzending kan men de moeilyke scène vermijden, want op het tijdstip van de scène wordt de band gedraaid. Overigens zijn de kosten van film nogal hoog. Een filmband A-an een uur kost altijd nog 450.-^. Een recorder band van een uur kost ongeveer 15.en is meermalen te ge bruiken. De beeldbandrecorder is wel een kostbaar apparaat, het kost t.wee ton. maar de felerecor- der is ook niet goedkoop. tVij gelo\-en dat-de uitA indfng van' de ..Ampex", zoals de fabriek het T V -recorder Eedoopt heeft, een geheel nieuw tijdperk Aan de televisie inluidt. De mogelijkheden van dit toestel zijn niet te tellen, men kan weer als by de radio hele programma's te\'oren opnemen. Problemen als studioruinite en repetitiemoeilijk heden vervallen. Het kan zeer in teressant worden. Als leek is men nog altijd ver baasd1 over -de kwaliteit van -de moderne bandrecorder, waarmee geluid op een speciale band wordt opgenomen. Nu komt er uit Ame rika een mededeling over een waarlijk sensationele vinding, n.l. Duncan Edwards van „United' overleden. Engeland verloor zijn beste halfspeler De voetbalspeler Duncan Edwards van de Manchester United is A-rijdag- morgen in een ziekenhuis in Mün- chen bezweken aan de verwondingen die hij op 6 februari opliep bij de ramp met het Engelse BEA-vileg- tuig waarin zijn ploeg na een match in Belgrado naar huis terug reisde. Edwards is het 22ste slachtoffer van het ongeluk. De dood van de 21-jarige voetbal ler heeft niet alleen Manchester Uni ted, maar ook de Engelse ploeg zijn beste halfspeler van de laatste tien jaar gekost. Edwards was de grootste en meest harde van de „Busby Babes", fetij was bijna 2 meter lang en woog 188 pond. Edwards kwam bij de United toen hij 17-jaar was en toen hij 18 jaar was, werd hij de jongste internatio naal die Engeland ooit gehad heeft. Zijn laatste interland speelde hij in november in het Wembley-stadion te gen Frankrijk, samen met zijn club genoten PvOger Byrne en Tommy Taylor, die beiden ook zijn omgeko men bij het vliegtuigongeluk te München. Hoewel de doktoren prak tisch geen hoop meer hadden dat Ed wards het leven kon behouden, is zijn dood toch nog sneller gekomen dan verwacht werd. Twee voetballers, Ken Morgans en Dennis Violett, zullen zaterdag uit het ziekenhuis worden ontslagen. Zij zullen per vliegtuig naar Engeland worden teruggebracht, omdat een treinreis teveel van hun krachten zou vergen. Twee andere spelers van de Britse club, Ray Wood en Bert Scan- Ion, zullen volgende week An-ijdag worden ontslagen. De toestand van een andere speler, John Berry, werd nog „kritiek" genoemd. Openbare les dr. Diemer aan de Vrije Universiteit. Met een openbare les onder de titel „motieven ter beoefening van de perswetenschap" heeft dr. E. Diemer gisteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam het lectoraat in de pers wetenschap aanvaard. In zijn réde heeft dr. Diemer betoogd dat de pers, hoezeer vaak onbewust, in tweeërlei opzicht levensbeschou welijk werkzaam is. In de eerste plaats, omdat zij met haar bericht geving tweede de wereld beschouwt, in de plaats omdat zij, haar terrein van berichtgeving uniA'erseel kiezen de, zich rient tot de mens ln diens unlverselp belangstelling, tot de mens in zijn totaliteit. In de uitoefening van haar taak, inlichtend en voor lichtend werkzaam 'te zijn, zal de wetenschap de pers dienend, steunend wegen wijzend en waar nodig verma nend ter zijde moeten staan. Prinses Beatrix terug in Paramaribo Na de ontscheping A*an de tocht naar Moengo, reed prinses Beatrix gisteren per auto naar het kinder huis voor Hindostaanse kinderen te Alkmaar. Om acht uur was het gezelschap alweer op vveg naar het tehuis voor Indonesische kinderen. Na een rondgang werd daar een kopje koffie gedronken, terwijl de kinderen een spelletje en een dans uitvoerden, waarna de terugtocht naar Paramaribo Averd aanvaard. Dit keer stapte men te Nieuw Amster dam aan boord van de Oranje en voer men de brede Surinamerivier OA'er, naar Leonsberg, vvaar de auto gereed stond om de vorstelijke gast weer naar Paramaribo terug te bren gen. Bij Blauwgrond, een nederzet ting op een koffieplantage, moest echter gestopt worden omdat ook de bewoners daar een erepoort hadden opgesteld en hun hulde aan de prin ses wilden betuigen. Nadat de prinses te Paramaribo was teruggekeerd van haar reis door het noordoostelijke deel van het Su rinaamse laagland, ontving zij later op de ochtend ten paleize verschil lende dames, die zich verdienstelijk maken op het gebied van sociaal werk. Later op de dag ontvang de prin ses vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van de studerende jeugd. Deze vrijdag werd besloten met een bezoek aan het cultureel cen trum Suriname, waar het jeugdor kest onder andere Symphonia van J. S. Bach ten gehore bracht. Ook een jeugdbalietgroep trad voor de prinses op en bracht enkele speci fiek Surinaamse tafereeltjes voor het voetlicht. Bouw van zestien ondiepwatermijnenvegers Op woensdag 26 februari zal op de scheepswerf „De Noord" X.V. te AI- blasserdam de kiel worden gelegd van de eerste der zestien ondiepwa termijnenvegers, welke in opdracht van de Koninklijke Marine zullen worden gebouwd. By deze plechtig heid zullen onder meer aanwezig zijn de minister van marine, ir. C. Staf en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, mr. Philip Young. De werf „De Noord" zal zes stuks voor zijn rekening nemen, waarbij het eerste schip, dat wordt afgele verd, zal dienen als prototype. De beide andere scheepswerven zullen ieder vijf mijnenvegers bouwen. Acht schepen worden gebouwd voor Ame rikaanse en acht rekening. voor Nederlandse „IDEEËNBUS DER DEMOCRATIE" Tachtigduizend antwoorden op P.v.dA-enquête (Van een speciale verslaggever) Onder het motto „Ideeënbus der de mocratie" heeft de Party van dé Ar beid aan 300.000 Nederlandse kiezers een aantal weloverwogen A'ragen voorgelegd met betrekking tot de ac tuele politiek en maatschappelyke verhoudingen. Rond 80.000 antAvoorden zyn hierop binnengekomen; een aantal dat de verwachtingen verre overtrof en tot de conclusie heeft geleid, dat de leven de politieke belangstelling van de doorsnee Nederlander groter is dan op grond van allerhande verschynse- len vermoed kon worden. Het verrassende van de binnenge komen antwoorden is. dat ze stof tot overdenking geven, zowel voor de P.v.d.A. als voor alle Andere politieke groeperingen. Een opvallende meer derheid is van mening, dat in de hono rering waardering voor scholing, stu die en hogere prestaties tot uiting moet komen. Een reclamedeskundige uit Mid delburg merkte kernachtig op: „Loon en beloning moeten naar Ërestatie zijn en niet naar behoefte, ét systeem van de P.v.d.A. kweekt ook de ant- luie mensen." Belangwekkend zyji' woorden die binnenkwamen óp de vragen over de achteruitstelling van stad of platteland. Met name Tn de noordeiyke provincies bestaat een sterk gevoel van tenachterstelling. Van de landarbeiders in Groningen verklaren niet minder dan 84 procent dat het platteland nog ten achter staat. Hoge bouwkosten Twee-derde van de ondervraagden zou een andere kabinetsformatie pre fereren boven de huidige. Alleen in Friesland en Drente Is er een meer derheid, die de tegemvoordige samen stelling de beste vindt. De meesten A-an degenen die de voorkeur voor een andere samenstelling uitspraken, wen sen toevoeging A'an de v.V.D. aan de bestaande partyen ln het kabinet. De tAveede plaats wordt Ingenomen door diegenen, die uitsluitend een regering van de P.v.d.A. en K.V.P. wensen. Een derde belangrijke stroming wenst de A.R. uit de zittende, regeringseombi- natle en een vierde verlangt een min derheidsregering van alleen de PvdA. Op de formulieren was een zestal mogeiyke oorzaken aangegeven van De natuur met te verbeteren dc -'"d !CC, '°n a.n hcmc, ,pp™ d" Iwmcn, dc •-e b1«mc;r,i-loc„',rr ,ndt"'cht- "«O in d, m,n bleu- he, naauur gord 2m|j Nimmc, lom, b kunnen «Me natuu,produ ^'eKl hei de hoge bouwkosten. Gevraagd werd aan te geven wat men meende dat de belangrijkste waren. Over het geheel werden hoge winsten van de aannemers als de voornaamste oorzaak aangewezen, op de voet ge volgd door de zwarte lonen. In Noord-Holland, Zeeland en Den Haag werden de zwarte lonen zelfs als de belangrykste factor gezien. Verdediging Een grote meerderheid was van mening, dat ons tegenwoordige verde digingsstelsel onvoldoende beveili ging geeft. In verschillende steden en fewesten is dit bij meer dan twee- erde van degenen die hun oordeel gaven, het geval. Minder Nederlanders maar toch altyd nog een duidelijke meerderheid van de geënquêteerden achtten de hoge militaire uitgaven niet verant woord. By de motivering van dit alles is het een allesbeheersend argument; in een oorlog met atoomwapens heeft een bewapening als de onze geen zin meer. Dat is boter aan de galg ge smeerd. Uitdrukkelyk heeft P.v.d.A.-voor- zitter E. Vermeer ln 'li persconferentie meegedeeld, dat de partij haar beleid niet za| richten naar de antwoorden van deze enquête. De P.v.d.A. wil een beginselparty zyn, die een beleid voert dat niet van dag tot dag mag worden omgebogen. Wel zullen de uitkomsten een bron zyn van overweging en be zinning. Melkprijsgarantie 1956-'57 bedraagt 211 miljoen Jaarinkomen op kleigebied in zuidwesten: 6300 Op vragen van het Tweede Ka merlid do heer Vredeling in \erband met de mclkprijsgarantic 1956-1957 heeft de heer Vondeling, minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening geantwoord: Ten behoeve van de realisering van de melkprijsgarantie 1956-1957 zal er in totaal aan de gezamenlijke Arcehouilers een bedrag \-an ruim 211.000.000,Avorden uitbetaald. Inmiddels heeft do overheid van dit bedrag circa 157.000.000,be schikbaar gesteld. Dit zal door de zuivelfabrieken binnen uiterlijk vier veehouders worden weken aan uitbetaald. Van de f 211 miljoen vindt geen uitkering via het zuivelfonds plaats. Als gevolg van de uitgestelde na betaling van 1 cent per kg melk zal een bedrug van circa 54.000.000, in 1959 Avorden uitbetaald. roor het recente jaarinkomen van de boer-bedrijfsleider op akkerbouw bedrijven van 3050 ha stonden geen gegevens uit een reeds gepu bliceerd rapport van het Landbouw- Economlsch Instituut ter beschik king. Het bleek echter mogelijk van het L.E.I. gegevens ovèr de jaarinko mens in 1956-1967 te verkrijgen. Deze bleken te zijn: N. bouwstreek op gemiddeld bedrijf van 45 ha 3350; oldambt (plm. 48 ha) 2300; zuidwestelijk kleigebied (plm. 35 ha) 6300; veenkoloniën (plm, 24 ha) 2500. In 1956-1957 hebben de weersom standigheden het inkomen uit de ex ploitatie van akkerbouwbedrijven in zeer ongunstige zin beïnvloed. Het is de minister nu nog niet mo gelijk een ook maar enigermatebe trouwbare benadering te ge\en van de jaarinkomens in 1957-1958. Bejaard echtpaar door gasverstikking omgekomen Een echtpaar in de Rustenburger straat te Amsterdam, de 85-jarige heer L. M. C. Giebels en zijn 86-ja- rige echtgenote, zijn donderdagavond ,of in de loop van de nacht door gas vergiftiging om het leven gekomen. Beide oudjes werden dood ln bed aangetroffen. Een gaskraan in de aan de slaapkamer grenzende keu ken stond open. - Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Inter nationale Gewapendbeton Bouw te Breda zal worden voorgesteld een dividend van 9 procent uit te keren (vorig jaar 8 pet.). In formeel opzicht heeft Djakarta gelijk, zo merkt „The New York Times" in een hoofd artikel o\'er de toestand in Indonesië op. Zij, die zich openlijk van Djakarta hebben los gescheurd, hebben hun verraad tegenover het regime van Soekarno kenbaar gemaakt. Zij kunnen echter tot hun verdediging aan voeren, dat zij geen verraderlijke bedoelin gen hebben tegenover Indonesië en het In donesische volk en dat zij in feite meer be zorgd zijn over het welzijn van dit volk dan het bewind in Djakarta. Op het ogenblik,, aldus „The New York Times", schijnt cr nog minder kans dan vroeger te bestaan op toenadering tussen beide tegenstanders. Na zijn terugkeer uit Japan wil president Soekarno blijkbaar de betekenis van het verzet tegenover zijn re gering moedwillig verkleinen. Djakarta is klaarblijkelijk niet van plan de proclamatie van de tegenregering te behandelen als een vorm van gerechtvaardigd proces, waar naar men toch minstens moet luisteren. Het blad schrijft verder dat de beschuldi ging van verraad aan het adres van de te genregering de kloof vergroot. In „The New York Herald" wordt gezegd, dat pre sident Soekarno heeft opgemerkt, dat hij op zijn reis dingen heeft geleerd, die nuttig zijn Sn de strijd om West-Irian van de Ne derlanders te bevrijden". Maar heeft hij ook geleerd hoe hij de buitengewesten aan Java moet binden? Dat is op het ogenblik zijn urgentste probleem. Reactie. De opstandige beweging onder leiding van luitenant-kolonel Hoessein heeft een bepaalde macht in de buitengewesten. Hieraan kan de regering in Djakarta niet stilzwijgend voorbij gaan. De be weging is een reactie tegen de centrali satie van de macht op Java, zij is anti communistisch en zij oefent als zodanig een sterke aantrekkingskracht uit op de Mohammedanen en Christenen in Indo nesië, aldus het blad. „The New-York Sunday Times" merkt op dat een burgeroorlog in Indonesië het laat ste grote drama zou zijn in de geschiedenis van een stormachtig tijdvak. Zoals de za ken staan, zou er geen beslissing kunnen vallen, volgens het blad. Java kan zijn ge zag niet opleggen aan Sumatra, Celebes, Oost-Borneo en de Molukken, anders zou het dit reeds hebben gedaan. Niet aanvaarden. De enige groep die voordeel zou hebben van een burgeroorlog is volgens „The New York Sunday Times" de communistische partij, waarvan de Sumatranen juist afwil len. Ernstige wanorde, gezagscrisis en on derlinge strijd tussen groepen scheppen de sfeer, waarin de communisten het best kunnen werkeh. De uitroeping van de nieu we staat toont duidelijk aan, dat het regi me van Soekarno geen aanvaardbare poli tiek heeft gevoerd, aldus The New York Sunday Times. De „Washington Post" schreef dat het dui delijk is, dat de tegenwoordige Indonesische regering aan de ejsen tot hervorming moet toegeven, als men anarchie cn een mogelij ke communistische staatsgreep wil voorko men. „Op welke wijze Indonesië aan de ei sen tot meer autonomie in dc buitengewes ten wil voldoen cn of het zich zal Avagen aan president Soekarno's vrij vormloze plan voor „geleide democratie", zijn in de allereerste plaats zijn eigen zaken, zoals minister Dulles zelf heeft erkend". Kolonel Het bevel tot het bombarderen van het Tunesische grensdorp Sakiet kwam niet van premier Gaillard of van zijn minis ter van defensie Chaban-Delmas. Het was ook niet afkomstig van de opperbe velhebber in Algerije, generaal Salan. Het kwam zelfs niet van een generaal. De auteur was een onbekende kolonel, wiens naam angstvallig geheim wordt gehouden. Aldus de Parijse chef-corres pondent vnn de „New Yok Times" C. L. Sulzberger. Hij deelt voorts mede, dat de Franse regering en ook de generale staf van te voren op de hoogte waren van het bezoek van een Rode-Kruismis- sie aan Sakiet. Het was bekend, dat de Algerijnse rebel len, die normaal inderdaad Sakiet als „onderdak" gebruiken, zich juist ter ge legenheid van de komst van die Rode- Kruismissic uit het dorp hadden terug getrokken. Wat de kolonel tot zijn bevel mag hebben bewogen, is zelfs nu nog altijd niet aan de meeste leden van het Franse kabinet be kend. Sulzberger knoopt hier ten slotte de vraag aan vast: Wanneer één kolonel zoveel on heil kan aanrichten door een verkeerde be slissing, waarbij slechts „gewone" wapens zijn betrokken, wat kunnen andere kolonels die met kernwapens uitgeruste eenheden on der hun bevel hebben, dan wel niet doen om de wereldvrede in gevaar te brengen? Het is zeker, dat Tunesië de Algerijnse op standelingen helpt en aanmoedigt, zo schrijft de speciale verslaggever van de Londense „Times" ln Tunesië. Zelfs al zou president Bourguiba het willen, dan zou het hem nog onmogelijk zijn, de strijdkrachten van de opstandelingen, die zich in Tunesië bevinden, te ontwapenen of uit te wijzen. Tunesië voert tot zijn rechtvaardiging aan, dat het voor het westen beter is, dat de Al gerijnse opstandelingen hun basis in Tunis hebben dan in Praag of Cairo, aldus de verslaggever. Hij is van oordeel, dat de Tu nesische regering enerzijds bevreesd is voor een Franse overwinning in Algerije, omdat dat wel eens zou kunnen leiden tot een „heróverwinning" van Tunesië door de Fransen, en anderzijds bang is voor een overwinning van het Algerijnse „nationale bevrijdingsfront", omdat daardoor Noord- Afrika wellicht in Pan-Arabisch en pro- Russisch vaarwater zou kunnen komen. Alle A'raagstukken betreffende Noord-Afri- ka zijn derhalve ten nauwste met de kwes- tie-Algerije verbonden, aldus de verslagge ver van de „Times". Waardering Het Franse sportdagblad l'Equipe heeft een halve pagina gewijd aan de D.A.F.-perso- nenwagen en de D.A.F.-labj iek-werd in dit artikel grote lof toegezwaaid voor de door haar ontwikkelde automatische transmis sie. l'Eqliipe gaf allereerst een overzicht van hetgeen de gebroeders van Doorne ge presteerd hebben en nam vervolgens de nieuwe wagen onder de loep. Speciale aan dacht werd gewijd aan de transmissie, waarvan de werking met foto's en diagram men verduidelijkt werd. l'Equipe zelde, dat het feit dat deze wagen met zijn vol-automatische transmissie voor dezelfde prijs verkocht zal worden als do kleine Citroen en de kleine Renault, de ver onderstelling wettigt dat de D.A.F.-xvagen een succes zal Avorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6