c_Ansto SOLA Dorpshuis in Dreischor geopend en adoptie-actie afgesloten Geen ontslag voor dr. G. Grootenhuis Zeeuwse Almanak inruilactie van <3.tvin tot «e«»><V'00r gordijnstoffen ONTWIKKELINGSMIDDAG VAN ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD b^ZVTAARÖE lifl AKER Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 VAN BELANG VOOR GEMEENSCHAP Fraai afscheidsgeschenk voor de gemeenten Renkum en Aalsmeer „Een dorpshuis is voor een gemeente als Dreischor, niet een zo eigen sfeer van het allergrootste belang en ik wil het gemeentebestuur en het bestuur van de stichting „Dorpshuis Dreischor" dan ook van harte geluk wensen met dit nieuwe gebouw, dat de gemeente op een zo fortuinlijke wijze heeft kunnen aankopen". Dit waren de woorden van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot vrijdagmiddag tijdens de officiële opening van het dorpshuis te Dreischor De opening geschiedde in aanwezigheid van talrijke genodigden, waar onder de gemeentebesturen van de adoptatiegemeenten Aalsmeer en Renkum. Jhr. De Casembroot verklaarde het dorpshuis officieel voor geopend, na een begroetingsrede van de burge meester van Dreischor de heer A. H. Vermeulen, waarin deze de plannen memoreerde, die hebben bestaan voor de stichting van een dorpshuis. Vlak na de ramp van februari 1953 zag Dreischor, zoals vele andere plaatsen in de door de watersnood getroffen febieden, zich geplaatst voor het pro- leem, hoe de gemeenschap weer op te bouwen. In de besloten samenleving van Dreischor was een grote veran dering gekomen door wat de burge meester noemde de invloed van de „moderne wereld", als gevolg van de evacuatie. Verder was de invloed van de morele en financiële hulp. die Drei schor van de gemeenten Aalsmeer en Renkum ondervondt, duidelijk merk baar. In 1953 werden de eerste plan nen gemaakt voor de stichting van een dorpshuis. In het voorjaar van 1957 kwam de oplossing. De eigenaar van hotel-café-restaurant „Het Cen trum", de heer Slager bleek bereid zijn zaak te verkopen. Na langdurige onderhandelingen heeft de gemeente deze zaak toen gekocht, compleet met de gehele inventaris. Dit hotel werd nu als dorpshuis ingericht. Uit het rampenfonds werd een hógere bij drage ontvangen zodat de gemeente zelr slechts enkele duizenden guldens hoefde bij te drag.en. Thans is de ex ploitatie van het dorpshuis in handen IVolH-i if l nu OimIc Vsit Jhicvci' f 7.40 per liter I raagt t ir slijter!of rollen YV. Itin «Mc <l:iu »V-ii-«-|i 'iifiili-.r im-1 I -lyii-r gegeven van de stichting „Dorpshuis Dreischor". Voor een bedrag van ƒ1 heeft de gemeente het gebouw aan deze stichting in beheer overgedragen. „De enige wens die we nu nog- hebben," aldus burgemeester Ver meulen. tevens voorzitter van het stichtingsbestuur, „Is een vast to neel in de zaal. Yerwezenlyklng op korte termijn van dit verlangen is echter niet mogelyk en we hebben besloten voor het toneel te sparen." Jhr. De Casembroot sprak de hoop uit, dat het dorpshuis er toe mag bij dragen de juiste sfeer en de ware ge meenschapszin te bevorderen. „Het feit, dat er in het dorp drie dilletan- ten-toneelverenigingen zijn is vol doende om te constateren, dat het ge voel voor saamhorigheid zeker aan wezig is," aldus spreker. Het bestuur van de fetrlchtlng „Dorpshuis Drel- schor" werd vervolgens gecomplimen teerd door het raadslid, de heer J. vpn der Doe en door de predikant van de vrijzinnig hervormde gemeente, ds. Duivendak. Afsluiting adoptie Tegelijkertijd met de officiële ope ning van het dorpshuls is de adoptatie van Dreischor door de gemeenten Renkum en Aalsmeer afgesloten. „De gemeente Dreischor heeft niet willen nalaten deze gemeenten een blijvende herinnering aan te bieden voor de hulp en bijstand vlak na de waters nood," aldus richtte burgemeester Vermeulen het woord tot de colleges van B. en W. uit beide gemeenten. „Uw hulp getuigde van een diep medeleven met onze gemeente en uit uw medewerking hebben wjj de kracht gevonden om opnieuw te beginnen. Wy hebben gemeend u een geschenk te moeten geven, waardoor u steeds aan Dreischor herinnerd zal worden en ik hoop, dat hierdoor de vriend- schappelyue banden nog verstevigd zullen worden.' Hierna onthulde de heer Vermeulen een door de Haagse glazenier H, Lief- kes vervaardigd glas-in-lood-raam, voorstellende het wapen van Drei- Opa Kip, die volgende maand 107 jaar oud hoopt te worden, ontbrak niet bij de officiële opening van het dorpshuis in Dreischor! Hij kreeg zelfs een plaatsje aan de bestuurs tafel en mocht een kleine bloemen hulde in ontvangst nemen van de burgemeester van de bloemenstad Aalsmeer, de heer G. G. Loggers. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw Vermeulen, burgemeester Loggers, opa Kip en de burgemeester van Dreischor, de.' heer A. H. Vermeiden. Foto P.Z.C.) schor met de «trie schapen, omspoeld door wilde golven. Beide gemeenten zullen eenzelfde raam ontvangen. Burgemeester D. Matzer van Bloois van Renkum aanvaardde het ge schenk namens zijn gemeente.- In een korte toespraak wees de burgemeester erop, dat de hulp. die men Dreischor heeft kunnen bieden met grote liefde is gegeven. Bij de afsluiting van de adoptatie wilde de heer Matzer van zyn kant het gemeentebestuur van Dreischor een geschenk aanbieden. Voor het dorpshuis bood-: de burge meester een schilderij aan/ vervaar digd door de Renkumse schilder Ver- werda, voorstellende een landschap. Daarnaast overhandigde de heer Mat zer nog een elektrische klok. In zijn dankwoord wees de burge meester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers erop, dat de herbouw niet alleen een Kwestie is geweest van het herstellen van vernielde en getroffen huizen. „Het herstel Us evenzeer een zaak geweest van het weer op gang brengen van de gehele dorpsgemeenschap. Vooral de vrou wen in Dreischor hebben zich hiér bij van een goede kant latetï zien. „Aalsmeer wil graag alle vrouwên van Dreischor, die aan het herstel van hun dorpsgemeenschap hebbén ♦meegewerkt hulde brengen. Als symbool van deze hulde overhan digde de heer Loggers de echtge note van de burgemeester van Drei schor een ruiker anjers. De officiële plechtigheid in h'et dorpshuis te Dreischor werd besloten met het optreden van het marionet tentheater van het gezelschap „De Tondeldoos" uit Zierikzee. Opgevoerd werd de Legende van WestenschoU- wen. Ravage na ontploffing te Schoondijke. Eén ernstig gewonde Woensdagmorgen om kwart voor zes ontstond er in de woning van de familie M. R. aan de Dorpsstraat te Schoondijke een gasontploffing, waarbij de zoon des huizes, de heer P. R., ernstig werd gewond. De zoon wilde, zojuist uit bed ge komen, het gascomfoor in de keuken aansteken. Het was hem echter niet opgevallen, dat er een zware gas- lucht in het vertrek hing. Er ont stond een grote ravage: drie deuren werden totaal vernield en drie ruiten werden verbrijzeld. P. liep ernstige brandwonden óp. De oorzaak staat nog niet vast. Deze moet gezocht worden, hetzij bij een lek in de fles, hetzij bij een lek in de slang. Ook is het mogelijk, dat men het gastoestel 's avonds laag had laten branden, waarna het vlam metje is uitgegaan en het gas de keuken kon binnenstromen. De rijks politie heeft het gastoestel in beslag genomen voor een verder onderzoek. Üen verzocht ons nog er op te wij zen dat nog teveel mensen verzui men om de hoofdkraan van hun gas toestel te sluiten, zodat er bij een eventueel lek in de slang een ont ploffing kan ontstaan. Bijbeltentoonstelling te Terneuzen gesloten In aanwezigheid van mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse v. _d. Feltz, hoofdbestuurslid van het Ne derlands Bijbelgenootschap en presi dente van de provinciale commissie werd vrijdagavond in het Hervormde Jeugdgebouw te Terneuzen door ds J. Scholten, voorzitter van de afde ling Terneuzen van het Nederlands Bijbelgenootschap, de bijbeltentoon stelling „Van kleitablet tot wereld- boek" officieel gesloten. Deze tentoonstelling heeft zich in een grote belangstelling, zowel van de zijde der ouderen als van de jeugd, mogen verheugen. Ook bij de sluiting gaf een talrijk publiek blijk van be langstelling. In zijn slotwoord wees ds. Scholten erop, dat dit woord in het teken van de dankbaarheid stond, vooral omdat de tentoonstelling was gekomen tot het „Over-Jordaanse land", met name Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Hartelijk dankte spre ker allen die op een of andere wijze medewerkten tot het welslagen van de expositie en hij herinnerde eraan, dat het Nederlands Bijbelgenoot schap een beroep heeft gedaan op het protestantse deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen om de bijbel verspreiding mogelijk te maken. Tenslotte sprak ds. Scholten nog de wens uit, dat het ledental van het Nederlands Bijbelgenootschap in de toekomst nog verder zal uitbreiden. Kapitein Goud van het Leger des Heils besloot hierna de bijeenkomst met gebed. Advertentie 20 PROCENT REDUCTIE bij inlevering van oud tafel gerei, wegens enorme belang stelling verlengd TOT EN MET 1 MAART BAREND ZWERFMANS MELDT: „Tot onze vreugde constateren wij, dat er vooruitgang is te bespeuren in het melden van aangetroffen ge ringde vogels. De elfjarige scholie re J. Hupkes uit Koudekerke bracht ons een spreeuw in voorjaarskleed met een ring, als volgt gemerkt: „K 67021 Mus. Leiden." De ring is in middels verzonden. Als de school- ARBEIDSBUREAU GOES BESLISTE: FEEST 't Heeft i« het aloude Middelburg schromelijk ontbroken aan klateren de feestvreugde bij het begroeten van de nieuwe burgemeester. Er was feestgedruis noch feestgezang en de jongen hebben in dit geval bepaald niet gepiept zoals de ouden zongen, hetgeen bereids wrevel heeft gewekt bij vele bewoners van onze goede pro vinciale hoofdstad. Zoals ge ook licbt kunnen leren uit het vinnig, maar rake briefje, dat een Middelburger in onze altijd weer boeiende rubriek .Lezers schrijven" publiceerde. De man luchtte zijn hart, zoals dat heet gékke uitdrukking eigenlijk „je hart luchtenalsof ge dat nuttige orgaan even aan de waslijn hangt, naast het beddegoed awel. die man dan deed het en dat is altijd nuttig. Het voorkomt het ontstaan van een zogenaamd geprangd ge in oed. Néé, zo Adriaav van der Veen zijn roman „Tiet Wilde Fr-est" nog had moeten schrijven, in Middelburg zou hij er zijn inspiratie zeker niet voor gevonden hebben... jeugd ook al mee gaat doen, mogen we nog veel verwachten. Hartelijk dank, Joan!" Aldus onze medewerker Barend Zwerfmans. GOUD IN GROEDE. De heer en mevrouw J. Meulendijk- Van Roo, in Groede woonachtig, vierden woensdag hun vijftigjarig huwelijksfeest. Zij kregen uiter aard vele wensen te verwerken en 's avonds.... ja, 's avonds bracht de muziekvereniging „E.M.M." hen onder veel belangstelling een serena de. LICHT. Dreischor damt het licht in Mannen van de P.Z.E.M. begon nen er deze week met het plaat sen van nieuwe lantaarnpalen op de Ring in Dreischor. De desbe treffende nieuwe lichtmasten passen precies in de stijl van die Ring Zij zullen worden voorzien van 100 watt-gloeilampen en zullen bran den tot 11 uur de» avonds.... Stichting ontvangt afwijzend antwoord Naar wij vernemen heeft de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Goes, gehoord ook het advies van de ontslag- commissie van dit bureau, vrij dag afwijzend beschikt op het verzoek van de Stichting „Pro vinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland" om de ar beidsverhouding met de ad junct-directeur van deze dienst, dr. G. Grootenhuis te 's-Heer Arendskerke, te mogen beëin digen. Zoals bekend waren er in de loop van vorig jaar tussen het bestuur van genoemde dienst en dr. Grooten huis ernstige meningsverschillen ge rezen, welke ertoe leidden, dat deze functionaris werd aangezegd om per 1 januari 1958 ontslag te nemen. Toen dr. Grootenhuis dit weigerde, werd hem dit ontslag eervol, doch ongevraagd verleend. Tegenover de pers verklaarde de voorzitter van de stichting, de heer Jac. P. Linden- bergh destijds, dat het hier ging om twee feiten: a. gezagsondermijning door dr. Grootenhuis en b. beledigi; van de voorzitter door dr. G. tijae een bestuursvergadering. In een medio december 1957 houden algemene vergadering van~de stichting te Goes is deze kwestie wel ke onder'de aangesloten veehouders nogal enige beroering had gewekt, uitvoerig ter sprake gekomen. Op een verzoek uit de vergadering om een onpartijdige onderzoekcommis sie tc benoemen, werd toen door het bestuur, op grond van statuaire be voegdheden, afwijzend beslist. Het bestuur van de stichting zal zich er thans over moeten beraden, of men deze kwestie als afgedaan wenst te beschouwen. Tegen de be slissing van de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau is geen be roep mogelijk. Wel rest de mogelijk heid, dat het bestuur zich tot de kan tonrechter wendt mot het verzoek, om gewichtige redenen de arbeids verhouding te mogen ontbinden. Hu Wat een verschil, als nieuwe Aristo gordijnstoffen uw hele kamer een ander „gezicht" geven. Vraag uw woninginrichter naar ARISTO GORDIJNSTOFFEN wyers Décorstoffen Met garantiebewijs voor kleurechtheid. BIJEENKOMST IN GOES Forum voor de heren en inleiding voor de dames De Zeeuwse Agrarische Raad be- legd^ vrijdag een vrij druk bezochte ontwikkelingsmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes, welke o.a. werd bijgewoond door leden der afdeling Zeeland van de Bond van Plattelands vrouwen, de Z.L.M., de L.J.G. en oud- leerlingen van de R.L.W.S. te Goes. Terwijl onder leiding van ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek van het ministerie van landbouw te Den Haag een fo rum voor do heren werd gehouden, vertelde mevrouw D. Elema-Bakker te Groningen de dames het een en ander over het veelomvattende werk van de Nederlandse Huishoudraad. Het forum, waarin naast ir. Rijs senbeek als voorzitter, zitting had den de heren J. der Weduwen te Kerkwerve, K. de Buck te Oostka- pelle, M. de Bruijne te Zuidzande, W. Scheele te Boschkapelle en W. Min- naard te 's Heer Abtskerke, namens de veehouders, ir. C. Koopmans, oud leider van het proefbedrijf in Hoofd dorp van het Centraal Bureau en ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsu- lent, gaf een antwoord op de vraag: „Wat is de betekenis van de rund- veemesting in Nèderland en in het zuidwesten van het land?" Ir. Rijs senbeek deelde mede, dat de op brengst op de boerderij aan melk jaarlijks 1200 1300 miljoen gulden bedraagt. De produktie van rund vlees vertegenwoordigt een waarde van 400 500 miljoen gulden, waar bij niet zijn inbegrepen varkensvlees en kippevlees. Hij wees er voorts op, dat Nederland een tekort heeft aan vlees, hetgeen vooral na de oorlog door de sterke uhbrelding van de be volking werd geaccentueerd. Bij de melk is er nog steeds een overschot geweest. Wat betreft de prijzen ver klaarde spreker, dat deze in verhou ding vrijwel gelijk zijn gebleven. Ir. Harmsen zeide, dat er in Zee- Ir. M. A. Geuze over commissarissen bij coöperaties In de jongste vergadering van het Landbouw Coöperatief Centrum voor Zuidwestelijk Nederland sprak de voorzitter, ir. M. A. Geuze, over de aanstelling van commissarissen by de landbouwcoöperaties. In aansluiting op ons verslag kan hierover ter ver duidelijking nog worden opgemerkt, dat de. gedachte van het aantrekken van commissarissen bij coöperaties is gelanceerd door de voorzitter van het Centraal Bureau te Rotterdam, de heer H. D. Louwes. De heer Geuze vroeg zich echter af of deskundige personen, die helemaal buiten de co öperaties staan, ondanks hun grote organisatorische en industriële of handels-ervaring, de nodige deskun digheid ten aanzien van de coöperatie zouden kunnen opbrengen. Bovendien kan de vraag gesteld worden of ze zouden passen binnen de kring van het coöperatieve milieu. Indien de samenstelling van een co- öperatiebestuur inderdaad te eenzij dig zou zijn, dan moet de versterking z.i. vooral uit eigen kring komen, met de medewerking van organisaties als het L.C.C. ten aanzien van de kader vorming. De vraag rijst dan of er op het platteland zelf geschikte figuren zijn te vinden. De heer Geuze zou de ze gedachten gaarne eens willen laten rijpen, terwyl hy bovendien nog stelde, dat de coöperaties even tueel niet te bang moeten zijn om verwante personen van het platte land zelf aan te trekken. Aydin thans definitief verloren De twee weken geleden ln zinken de toestand bij Bath omhoog gezette Turkse vrachtboot „Aydin" kan thans wel definitief als verloren wor den beschouwd.-Het schip is de laat ste dagen steeds dieper weggezakt en door de werking van het zand ligt het bij vloed reeds voor drie vierde onder water. De bergingsschepen zijn nu ook uit de onmiddellijke na bijheid van hot schip vertrokken. Er is nog niet beslist op welke wijze het wrak zal worden geborgen. neemt vaker Jf sevilla orange marmelade vj 1 ->♦*' y land 6000 bedrijven zijn waarop vee wordt gehouden en daarvan zijn er 4.000, die een belangrijk deel van de inkomsten verkrijgen door verkoop van melk. Spreker herinnerde er voorts aan, dat. bij een huidige produktie van 200.000 ton vlees, slechts een tekort is van 5 procent. Door de grote elasticiteit van de veehouderij kunnen we spoedig aan overpro- duktie toe zijn. Dan is het zaak te streven naar kwaliteitsvlees voor de export, zo meende ir. Harmsen. Ondanks het feit, dat de tijdslimiet met bijna een uur werd overschreden, konden alle vragen niet worden afge werkt. Op voorstel van de voorzitter van de Agrarische Raad, ir. M. A. Geuze te Poortvliet, die bij de aan vang een openingswoord had gespro ken, werd besloten een tweede forum bijeenkomst te beleggen. Bij de dames In de bijeenkomst van de dames werd eën openingswoord gesproken door mevrouw W. van Veen-van Lo- chem te Oostburg, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen. Zij heette in het bijzonder welkom het ere-lid van de bond, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse v. d. Feltz, de echtgenote van de burgemeester van Goes, mevrouw Ten Kate, en verschillende directrices van land- bouwhuishoudscholen. Vervolgens verleende zij het woord aan mevrouw D. Elema-Bakker te Groningen, die sprak over het werk van de Neder landse Huishoudraad. Bij deze raad zijn de 14 grootste vrouwenorganisa ties in Nederland aangesloten, zodat alle politieke 'en godsdienstige rich tingen erin zijn vertegenwoordigd. Met elkaar beraden de dames, uitge breid met enkele deskundigen, zich over een doelmatig voeren van de huishouding. Voorts wordt met kracht geijverd om de belangen van de consument zo veel als mogelijk is te behartigen. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk zette de inleidster uiteen op welke terreinen men zich zo al beweegt. Nadat zowel bij de dames als bij de heren het eerste gedeelte van de middag was, beëindigd, was er een gezamenlijke bijeenkomst, waarin ds. D. A. Werner uit Zweelo (Dr.) een causerie met lichtbeelden hield over het leven en het werk van dr. Al- bert Schweitzer. Aan het slot van de bijeenkomst, die was geopend door mevrouw Van Veen, vertolkte ir. Geuze de dank van de aanwezigen. VANDAAG. Middelburg Electro: „The man with the golden arm", 7 en 9.15 uur, 18 J. Schouwburg: „De karavaan der ver doemden';. 8 uur, 14 j Schuttershof: Propaganda-feestavond Vara, 8 uur. Vllssingen Alhambra. „Funny face", 7 en 9 uur, a l. Luxor. ..De graaf van Monte Crlsto", 7 uur, 14 J. Concert gebouw: Film Bouwvakarbeiders bond, 2.30 en 8 uur. Goes Grand: „Kitty in de grote we reld", 7 en 9 uur. aJ. Goes Schuttershof: Toneelavond Goese Lyceumver. „Vlam", 8 uur. MORGEN. Middelburg Electro: Ais zaterdag, 3.30, 7 en 9.15 uur. Schouwburg: Als za terdag, 2.30 en 8 uur. Vllssingen Alhambra: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Luxor: Als zaterdag, 3 en 7 uur. Goes Grand: Als zaterdag, 3, 7 en 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2