PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUCHTAANVAL OP BRUG IN SUMATRA Soekarno: Verzet tegen „kliek" Sjafroeddin: Deur gesloten ZEEUWSE MEER wordt bergboezem in winter BILT D.A.F. VERDUBBELT PRODUKTIE NIEUWE PERSONENAUTO 201 i. 45 e jaargang - no, Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 febr. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mining p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L„Brieven of adres bureau v. d.' blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Een uur na plechtigheid te Djakarta: Twee Mitchell-bommenwerpers van de Indonesische lucht macht hebben gisteren een luchtaanval uitgevoerd op de Salido- brug te Painan, ongeveer 115 kilometer ten zuiden van Padang. Er werden zeven bommen uitgeworpen, en de brug werd be schadigd. Het verkeer over de brug kon echter na de aanval voortgang vinden. Radio-Padang, dat eerst van tientallen slacht offers had gesproken, maakte gisteravond geen melding van doden of gewonden. ze", zo sprak hij de luisteraars toe, „tussen communisme en niet-communisme, tussen ge loof iii God en ongeloof". Boerhanoeddin Harahap, minister van defensie in de tegenregering, deed op de bevolking van Midden- Sumatra een beroep, haar kalmte te bewaren. Eveneens via de radio heeft de revolutionaire regering overste Somba, de militaire commandant in Noord-Celebes, van het bombarde ment op de hoogte gesteld en hem verzocht, zich niet tot overijlde da den te laten verleiden. „President gaf dit bevel" De minister van binnenlandse zaken in de Indonesische tegen regering op Midden-Sumatra, Dahlan Djambek, verklaarde voor radio-Padang: „Deze keer heeft Soekarno als opperbevel hebber van de strijdkrachten de opdracht gegeven, want het bombardement voltrok zich een uur nadat hij zijn toespraak ge houden had. „Aan U nu de keu- Romantiek De Nederlandse dagbladen hebben de laatste weken uitvoerig nieuws gebracht over lieden, die goede sier gemaakt hebben van andermans geld. Indien buitenlanders In deze weken Nederlandse kranten lazen hetgeen niet al te veel voor komt dan zouden ze wel een slechte indruk hebben gekregen van Nederland. Misschien zou die indruk het best te omschrijven zijn met de woorden „paradijs voor verduis teraars". Merkwaardig was ook, dat ver scheidene verduisteraars zelf naar een politiebureau snelden om daar de zonden van hun langjarige verduiste ringen of oplichterijen te biechten. Ze konden niet wachten op het ont dekken van hun fouten. Het geleek op een psychische be smetting zo in de trant van: „nu iedereen zijn zonden belijdt zal ook ik mijn geweten maar ontlasten". Daarbij heeft een deel van het Nederlandse publiek het de zon daars wel gemakkelijk ge maakt door humoristisch en stil-be- wonderend te praten over een man in Amsterdam, die bijna .twee mil joen gulden had verfuifd zonder dat accountants, directeuren enz. arg waan koesterden tegen deze ontrou-, we employé. Zelfs beroepsgrappenmakers voor de Nederlandse radio konden niet na laten de bestolenen als goedaardige dwazen en de dief als een soort le venskunstenaar voor te stellen, die weliswaar een dief, maar toch ook goedhartig en weldadig was. Zonder deze grappenmakers te willen betuttelen en hun humor te willen uitbannen, mag wel geconstateerd worden, dat de huidi ge „stroom" van verduisteringen een hoogst ernstige kant heeft. Het gaat hier om misdaden en die misdaden worden zo veelvuldig gepleegd, dat zij om intensieve bestrijding vragen. Die bestrijding wordt echter be moeilijkt, wanneer een deel van het publiek de misdadiger ziet als ro mantische avonturier, die het zo kwaad niet meende. In het blad „De Friese Koerier" wordt terecht gecon stateerd, dat men hier niet tc maken heeft met mensen van groot formaat, maar met typisch onmaatschappe lijke mensen, die juist aan hun ge brek hun bijzonderheid ontlenen. De tourniquet van de bar draait lustig door, maar de celdeur slaat on verbiddelijk dicht. En de man die het fijn vond %ls groot heer te worden bewonderd en in zijn onnozelheid, ge paard met een zekere sluwheid daai'voor alles riskeerde, zal een pijn lijke ontnuchtering beleven. Hij is dader, maar tevens het slachtoffer. Er ligt een grote verantwoorde lijkheid voor zulke zwakke en ge vaarlijke naturen bij hun omgeving. Hier zijn het degenen, die wel ver moed en wel begrepen hebben, maar zwegen en eigenlijk aanmoedigden. Zelf hadden ze begrip genoeg om geen gevaarlijke dingen te doen; de onmaatschappelijke met zijn moreel defect hebben ze gestimuleerd in zijn misdaad. Men kan hier het toezicht in staat van beschuldiging stellen, de accoun tants verwijlen maken dat zij de te korten niet eerder ontdekten. Volko men terecht Maar het ergste is, dat in onze maatschappij iemand dit zo lang kan volhouden zonder dat echte vrienden hem helpen en waarschu wen. En erg is, dat bij de ontdek king het valse beeld voortleeft en be wondering zich openbaart, waar al leen medelijden op zijn plaats zou zijn. Hier spreekt een slecht soort ro- „Hatta is te beschaafd en Soékarno kent te weinig scrupules". Hij noem de Soekarno „Een lafaard en een leugenaar, die zijn land in de Twee de Wereldoorlog aan Japan heeft verkocht". Sjafroeddin stelde een plechtige regeringsverklaring in het vooruitzicht, waarmee op Soekarno's rede zal worden geantwoord. De Indonesische premier Djoeanda heeft vrijdag te Djakarta verklaard, (Vervolg op oag 3) Snelle rede President Soekarno had in de re devoering die hij een uur tevoren, ongewoon snel, te Djakarta had uit gesproken bij de officiële hervatting van zijn ambtsbezigheden, de acties van „de kleine kliek" in Midden-Su matra onwettig verklaard. „Wij zullen ons standvastig tegen deze afdwaling verzetten, met al on ze kracht", zo sprak de president. Dé eisen van de buitengewesten waren volgens hem de instrumenten gewor-* den van andere landen. „Onze strijd", zo vervolgde hij, „gaat niet tegen de eisen van de bui tengewesten, maar heeft tot doel de natie te redden. Wij' moeten niet ver geten, dat wij verstandig moeten blijven en dat wij moeten blijven pogen, de mogelijkheid van het ge bruik van geweld, dat vele mensen levens zou kosten, te voorkomen". Bij luidspreker Sjafroeddin, premier in de tegen regering, hoorde Soekarno's (door radio-Djakarta uitgezonden) toe spraak aan in de ontvangstzaal van het Padangse gouverneurspaleis thans de zetel der tegenregering. Met een bedrukt gelaat verklaarde hij na afloop van de toespraak: „Nu is de deur gesloten". Gevraagd naar zijn oordeel over de pogingen om Hatta en Soekarno sa men te brengen, zei Sjafroeddin: Kraandrijver tussen wagon en brugdeel doodgedrukt Bij Werkspoor is de 39-jarige kraandrijver Vahlkamp uit Utrecht vader van twee kinderen, bij het kan telen van een werkstuk doodgedrukt. Twee ijzeren bovenranden, ieder van 3000 kg en bestemd voor een brug bij Mook, werden omhoog gehesen. Een van deze werkstukken is gaan glijden naar de kant waar het slacht offer stond. Hij kon niet snel genoeg wegkomen, doordat hij zich voor een wagon bevond. Hij werd tussen het kantelende brugdeel en de wagon doodgedrukt. Pas na het met twee kranen verwijderen van de brugdelen kon het slachtoffer worden bereikt. Als oorzaak van het ongeval wordt aangenomen, dat verzuimd zou zijn tussen de bovenranden stophouten te plaatsen, waartoe opdracht was gegeven. In de Perzische Golf voor het eiland Bahrein heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van het 7460 ton metende Britse vrachtschip Seis- tan, welke ontploffing meer dan 50 personen het leven heeft gekost en het schip aan flarden rukte. |1 Door de enorme sneeuwval H de ongekende daling van de s temperatuur heeft de gouver- s neur van de Amerikaanse H staat New York de noodtoe- stand afgekondigd en een be- roep gedaan op het leger om te helpen i»t deze kritieke toe- stand. Met een legerhelikopter H werden twee kinderen van een boerderij te Albion gehaald en overgebracht naar een zieken- M huis te Camden in de staat Neiv Jersey „Zelfs met 100.000 per jaar komen we niet toe" Dr. Huub van Doorne heeft vrij dagavond tijdens een ontvangst in het Amstei hotel te Amsterdam aan gekondigd, dat er zoveel aanvragen voor de nieuwe personenauto „DAF 690" zijn binnengekomen, dat hij en zijn broer Wim van Doorne besloten hebben het opgestelde produktieplan minstens te verdubbelen. Zoals bekend had men oorspron kelijk in 1960 25.000 nieuwe automo bielen per jaar willen produceren. Dit getal zal nu opgevoerd worden tot minstens 50.000 stuks. „En zelfs met die 50.000 per jaar zullen we nog niet aan de aanvraag kunnen voldoen", aldus dr. Van Door ne. „Reeds nu hebben zich op de R.A.I.-tentoonstelling 3000 gegadig den voor onze nieuwe auto opgege ven. Tot de bestellingen behoorden U'grafische en schriftelijke, uit alle delen van de wereld. Buitenlandse vertegenwoordigers hebben ons dus danig serieuze voorstellen gedaan, dat wij zelfs met een produktie van 100.000 wagens per jaar niet zouden hagelbuien voorkomen, toekomen. Dr. Van Doorne constat I nik aan met de nor» binnen- en buitenland. „Wij hebben ijiet durven dromen zo'n succes te hebben. In Nederland is nog nooit een nationaal produkt met een derge lijk enthousiasme onthaald. Als straks de Europese gemeenschap werkelijkheid wordt, zal Nederland ook iets op het gebied van de indus trie moeten tonen en wij zijn dank baar daartoe een steentje te mogen bijdragen". Weekeinde niet zonder regen H (Van onze weerkundige medewerker) M Al enkele dagen ligt ons land dicht bij de scheidingslijn van ij zachte cn koude lucht. Langs Ij deze lijn trok vrijdag een sto- s ring over Engeland in de rich- §1 ting van ons land en veroor- H zaakte in de afgelopen nacht langdurige regenval. Het noordoosten van ons land ligt steeds in de koude lucht, waar g =i" dan ook af en toe sneeuw en - constar teerde met trots, dat „zelfs in de Verenigde Staten grote belangstel- Tijde- Voorts zei hij, dat de DAF uit 42 landen aanvragen voor een agent schap heeft gekregen en dat in Ne derland zich 600 handelaren bereid hebben verklaard de nieuwe DAF 600 te gaan verkopen. Dr. Van Doorne sprak er voorts zijn verheugenis over uit, dat het nieuwe produkt van de DAF niet zo veel welwillendheid is ontvangen in lijk aan met de noordelijke wind ook in onze omgeving weer iets koudere lucht wor- den aangevoerd, maar zondag stuwt een nieuwe depressie bij g IJsland weer zachte lucht naar j§ onze omgeving. Het is daarom te verwachten dat het sterk- 1 wisselvallige weer nog zal g voortduren waarbij de kans op jf enige regen groot blijft. De g temperatuur zal van morgen af geleidelijk wat gaan stijgen. iiiHii(DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiunHiniiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiDi!iI NOODZAKELIJK RESERVOIR VOOR NOODGEVALLEN DE DELTA-BEER is nog niet geschoten, maar van de huid wil iedereen nu al een bont jasje. Met andere woorden: d.e Oosterschelde is nog (lang) niet gedicht dat wordt minstens 1978 maar voor de uiteindelijke bestemming zijn er al diverse gegadigden. Er zijn de volgende „bont jas-kandidaten": LANDBOUW I Na de afdamming van de Oosterschelde zal het water in deze zee-arm zoet worden. Dit zoete water heeft de landbouw hard nodig voor het terugdringen van de verzilting en voor aanwending op droogte-gevoelige gronden. Derhalve: zoveel mogelijk zoet water en daarom een hoge zomer-waterstand op de afgesloten Oosterschelde (Zeeuwse Meer). LANDBOUW II Indien het peil op het Zeeuw se Meer zo hoog mogelijk zou Worden opgevoerd, vallen echter minder gronden droog dan bij een laag niveau. Minder landaanwinning dus. De Zeeuwse boeren daarentegen zullen liever min- Bebossing en bebouwing van zandplaten niet mogelijk? De strijd als men dit woord wil gebruiken bij een overigens volstrekt vredelievende zaak gaat nu over deze vraag: wat zal het meeste op brengen, land of zoet water in de Oosterschelde. Welke van deze twee krijgt de hoogste prioriteit? Nu schijnt deze zaak zó nauw verband te houden met de veiligheid van Nederland, dat deze vraag zelfs niet meer aan de orde lijkt te komen. Uitsluitend veiligheidsoverwegingen zouden voorschrijven hoeveel water er in het toekomstige Zeeuwse Meer moet worden geborgen! Dit zou al thans geconcludeerd kunnen worden uit een discussie, die enige tijd gele den is gevoerd in Economisch-Statische Berichten tussen ir. R. Verlo ren van Themaat sr., lid van de Deltacommissie, èn drs. M. C. Verburg, directeur van het E. T. I. voor Zeeland. der zoet water hebben en in plaats daarvan meer goede cultuurgrond. RECREATIE Indien het peil in het Zeeuwse Meer NDET té hoog wordt, vallen niet alleen goede cultuurgronden droog, maar ook zandpla ten, die ten dienste van de recreatie gebruikt kunnen worden (bebossing, bungalow-bouw enz.) DUS: de zoetwaterbehoefte enerzijds en ander zijds de agrarische „landhonger" en de recrea tiebehoeften hebben hier min of meer tegenstrij dige belangen. TEGENSTRIJDIGE BELANGEN, waarover het provinciaal bestuur zich zorgen heeft ge maakt, vooral omdat de roep om „zoet water" de laatste tijd zo overheersend is geworden. In de Documentatiemap Deltazaken wijzen Ged. Staten er met nadruk op, dat een grondig on derzoek op dit punt toch wel dringend nodig is. ook hoger moeten zijn dan voor de recreatiegebieden aanvaard baar is. Wanneer men het peil verlaagt ten bate van de landaan winning of de recreatie, dan bete kent dat dus: vermindering van veiligheid. En dat kan niet, want veiligheid heeft prioriteit nummer Eén! De eerste betoogde dit: i Indien een stormvloed samenvalt met een grote afvoer van water op. de grote rivieren, dan moet het l gehele Deltabekken, met inbegrip van het Zeeuwse Meer als berg boezem dienst doen. De stand van dit Meer zal op dat ogenblik dan De heer Verburg vroeg daarop: Wordt Zeeland dan een vloedber- gingskom voor geheel Nederland, een soort Biesbosch op grote schaal En overigens: kan dit Zeeuwse Meer wel een vloedbergingskom zijn in de korte ure des gevaars? De stop op de fles wordt immers gevormd door de Volkerak-sluis? Zelfs bij ontkurking daarvan zal het Zeeuwse Meer niet snel vollo pen! Met deze laatste opmerking werd he laas de discussie afgesloten. Helaas, want het was een onbevredigend slot! Immers niet uit de verf was geko men of Zeeland nu inderdaad een Biesbosch in het groot zal worden. En of de Volkerak-sluis de grote hoe veelheden water in de „ure des ge- vaars" wel verwerken kan Teneinde een antwoord op deze vra gen te krijgen, hebben wij deze aan gelegenheid besproken met een aan tal „Delta-deskundigen", onder wie het lid van de Deltacommissie, ir. F. P. Mesu. De resultaten van deze ge-, sprekken zijn in deze beschouwing verwerkt. Om enigszins een inzicht in het pro bleem te krijgen, dient men zich te realiseren, dat na afsluiting van de zeegaten de Oosterschelde en de Gre- velingen dicht zullen zijn. Wél zullen in het Haringvliet grote afwaterings- sluizen zijn gemaakt. Immers, in de huidige piet afgesloten situatie vervult het Haringvliet een belang rijke functie als afvoerweg voor het opperwater der grote rivieren en in de winter voor het ijs. Deze functie blijft ook in de toekomst behouden. Vandaar, dat hier enorme afwate- ringssluizen worden gebouwd. In de Oosterschelde en de Grevelingen ko men geringere spui-mogelijkheden, hetzij sluizen, hetzij hevels. Het Haringvliet blijft dus ook na de afsluiting spuien. Maar nu kan het voorkomen, dat op een be paald, kritisch moment deze Ha- ringvlietsluizen niet gebruikt kun nen worden, omdat er op zee spra ke is van stormvloed, waardoor bij eb het zeewater niet voldoende terugloopt. Een dergelijke situatie heeft zich voorgedaan tijdens de ramp. Gesteld nu, dat op hetzelf de ogenblik op de grote rivier,en sprake is van een grote water overlast, bijvoorbeeld door dooi in de bergen, dan moet dit opperwa ter weggewerkt kunnen worden. Anders loopt half Nederland on der! Weg met dit water dus! Waarheen? Het Haringvliet moet gesloten blijven, want buitengaats neemt de vloed niet af. Het enige alternatief is: het Zeeuwse Meer. (Vervolg op pag* 5), KORTE PREDIKATIE Nochtansonze ziekten heeft hij op zich genomenen onze smar ten gedragen Nochtans....'. Neen, wie had dat nu ooit gedacht, ooit kunnen denken? Daar is iemand, een mens, maar dan toch wel een zeer armzalig mensenkind.' Waar mag hij dan toch vandaan zijn gekomen? Niemand, die het weet. Veel bizonders kan het echter niet zijn"... als een wortel uit dorre aarde is hij opgeschoten..." Hij had nu werkelijk mets, waarom men hem kon bewonderen. Het was alles even afschuwelijk aan hemzo dat niemand ook maar iets met hem zou willen ruilen. Integendeel, met verachting werd er op hem neerge zien, door iedereen was hij in de steek gelaten en niemand bekommerde zich om hem. Geen smart was er, waar hij met onder gebukt gingen geen ziekte, of hij lesd er aan! Is 't zo'n wonder, dat de mensen in onze wereld vol, afgrijzen het gezicht van hem afwenddenEn dat er niemand iets met hem op had Over zulk een mens spreekt één van de oude profeten van Israël. Hij stelt hem zijn volk en ook ons nu nog.' als het ware duidelijk voor ogen. Ziet ge het goed wat voor een ongelukkige, wat voor een toonbeeld van ellende het is? Is het niet om van te huiveren, zó iemand? Ja, maar vergis U niet! Want dan komt daar opeens de onverwachte wending in Jesaja's woorden. Nu. gaat hij zeggen, wat niemand ooit had kunnen denken: onze ziekten echter zijn het, waaraan hij lijdten onze smarten, waaronder hij ge bukt gaat, die hij op zich genomen heeft en draagt. Wat zijn er al niet voor ziekten, die ons kunnen tref fen? Of waaraan wij en onze wereld lijdende zijn f En wie zal de smarten tellendie er in onze mensenwereld geleden worden, en die ons hart kun nen doorwondenzodat het leven een ondragelijke last voor ons wordt f Hoort gij het toch! Daar is er één, die al onze ziekten op zich neemt, ze van ons over wil nemen. En die al onze smarten, waar die ook uit voort mogen komen, draagt, ze voor ons weg-dragen wil. Geen wonder, dat er gevraagd wordt: Maar van wie zegt de pro feet dit dan toch? Op wie heeft hij het oog? Wat is dat dan toch voor iemand De lijdende Knecht des Heren wordt ons hier door Jesaja verkon digd. Hij, die door God in de we reld gezonden is om door lijden en dood heen Gods wil te volbrengen, Zijn dienst te vervullen tot redding en heil van ons mensen op aarde. Al ons menselijk lijden, in welke vorm dan ook, dat komt hij van ons over nemen om ons werkelijk te troosten en echt te verlossen. Onze ongerech tigheden zijn het, die scheiding ma ken tussen ons en God, en die de ei genlijke oorzaak zijn van zoveel lij den en smart. Maar.... t,God heeft ons aller onge rechtigheid op hem doen neerko men". Deze lijdende Knecht des He ren moet lijden en sterven om te dragen, voor eeuwig teeg te dragen, wat wij hadden verdiend. Kent gij Hem dan nog niet?! Al wat Jiier gesproken, waarvan hier geprofeteerd wordt, dat is in Je zus Christus werkelijkheid gewor den, door Hem vervuld. Hij is de wa re en enige lijdende Knecht des He ren, Die het eenmaal voor ons en on ze zonden alles volbracht heeft. Door Zijn Kruisdood heeft Hij al onze ziekten op Zich genomen, en onze smarten gedragen. Ook nu nog neemt Hij ze van ons, en wil Hij ze voor ons dragen. Geen grotere troost voor een mens, en geen betere genezing, dan tot Hem heen te gaanen alles, wat ons nog lijden doet, aan Hem over te ge ven. Baarland. H. G. Beneder. VERWACHT. WISSELVALLIG Enkele opklaringen maar ook plaatselijke buien sommige met nat te sneeuw of hagel. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Temperaturen als gisteren of Iets lager,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1