PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUCHTMACHTOEFENT' boven SUMATRA Schip van Indonesische marine bij Padang Zeventien panden in de „Boeier!" te Hoedekenskerke verdwijnen PRINSES MARGARETHA MAG TROUWEN MET DOUGLAS-HOME BELGISCHE SENAAT WENST GARANTIES OVER DELTAPLAN ijnongelukken in India: 220 doden 201e jaargang - no. 44 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. k\*.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 februari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Viissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Verkenningsvluchten voor Djakarta In Djakarta is van officiële zijde medegedeeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht gisteren oefeningen hebben ge houden in de buurt van Midden-Sumatra. Bommenwerpers maakten vluchten vanaf verschillende bases in Noord-Sumatra. De luchtmacht deelde mede, dat kortgeleden een nieuwe basis op de grens van Midden-Sjimatra in Tapandoeli werd voltooid. Volgens radio-Djakarta zouden amphibievliegtuigen verken ningsvluchten hebben uitgevoerd boven Midden-Sumatra en ook boven Noord-Celebes, terwijl oefeningen werden gehouden in het landen van troepen. Volgens radio-Padang is een der schepen van de Indonesi sche marine, de „Gadja Mada" (de voormalige Nederlandse torpedeboot Tjerk Hiddes), donderdag tot op ongeveer een kilometer van de haven van Pa dang opgevaren en bleef daar vier uren alvorens zijn reis in zuidelijke richting te vervolgen. De radio gaf een ontkenning van een bericht van radio-Dj; karta, dat troepen uit Java met watervliegtuigen zouden zijn neergestreken op het meer van Singkarak, ongeveer 100 km ten noorden van Padang. Radio-Padang riep donderdagavond voorts een verklaring om waarin te gengesproken werd, dat er donder dag een landing door strijdkrachten zou zijn verricht te Danan Singkan. Volgens radio-Padang had radio-Dja karta het bericht van deze landing bekend gemaakt. Dit, aldus radio- Padang, was een bewijs van de on juistheid en het propagandistische karakter van de door Djakarta uitge zonden berichten. Op een overzetplaats in de Kam- par-rivier in' de weg tussen Padang en Palembang is een veerboot gezon ken. Hierdoor is een der verbindin- Contact met Celebes Overste Dachlan Djambek, minis ter van binnenlandse zaken van de revolutionaire regering in Midden- Sumatra, had donderdagavond een radiogesprek met overste D. J. Somba, de opstandige comman dant van Noord- en Midden-Cele bes. „Hecht geen geloof aan de pro paganda van Djakarta, Somba", zeide hij, „we maken het hier alle maal goed". Hij las vier bevelen voor van de minister van defensie in Midden- Sumatra. Boerhanoeddin Harahap, welke luidde: 1. Val niet aan. 2. Als ge wordt aangevallen, vecht dan terug. 3. Zorg goed voor uw mensen. 4. Be denk, dat wij niet alleen voor ons zelf vechten, maar voor het volk van heel Indonesië. De twee opstandige oversten on derhielden zich daarna nog enkele ogenblikken met elkander. „Wij hebben nog altijd niets gehoord van Djakarta", zei Djambek, „ze hangen ons de keel uit." Hij voeg de er gekscherend aan toe: „Pas" op dat je niet wordt gearresteerd." Overste Somba heeft in zijn gebied gevechtstroepen gevormd. Hij heeft aangeboden. Midden-Sumatra te hel pen, indien de revolutionaire regering daar zou worden aangevallen door strijdkrachten van de centrale rege ring te Djakarta. Kolonel Maloeddin Simbolon heeft in zijn functie van minister van bui tenlandse zaken der nieuwe regering in Padang de diplomatieke vertegen woordigers in Djakarta uitgenodigd In verhand met de dijkverzwaring langs de Westerschelde zullen niet minder dan 17 woningen in Iloede- Icenskerke moeten verdwijnen. Rechts in de diepte enige van deze wonin gen, die in het laag gelegen gebied van de poeiert" zijn gebouwd. (Foto P.Z.C.) voor een bezoek aan deze stad om zichzelf op de hoogte te stellen. Volgens een bericht van radio-Pa dang heeft de afdeling van he Indo nesische Rode Kruis te Padang tot de centrale regering te Djakarta het verzoek gericht om een schip van Java naar Padang te sturen, om daar 110 Nederlandse onderdanen aan boord te nemen, die Midden-Suma tra willen verlaten. Onder deze groep Nederlanders zijn ook kinderen. Neutralen De eerste minister van Singapore, Lim Yew Hok, heeft donderdag ver klaard, dat Singapore met betrek king tot de crisis in Indonesië een neutrale houding zal aannemen. De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van buiten landse zaken. Soewito Koesoemo- widagdo, heeft donderdag ver klaard, dat het verlenen van facili teiten door bevriende landen aan door de Indonesische regering als rebellen gebrandmerkte Indone siërs allicht als een „onvriende lijke daad" kan worden uitgelegd. Soewito zei dit in een commentaar op de verklaring van de Philippijn- se minister van buitenlandse zaken Felixberto Serrano, dat de Philip- pijnen niet zullen ingrijpen in het onschuldig verblijf in het land van drie Indonesische rebellenleiders, waaronder luitenant-kolonel Ven tje Soemoeal. De Indonesische ambassade in Ma nilla had de Philippijnse regering verzocht hen onmiddellijk uit te wijzen. AFTONBLADET MELDT: Robin is nu directeur van een maatschappij Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft zijn kleindochter prinses Mar- garetha toestemming gegeven in het huwelijk te treden met Robin Dou- glas-Home, neef van de Graaf van Home, aldus heeft „Aftonbladet" donderdag gemeld. In Stockholm gaan geruchten volgens welke bin nenkort een verloving bekend zal worden gemaakt. Het Zweedse Hof heeft donderdag avond in een communiqué bekendge maakt dat Robin Douglas-Home in Op klaarlichte dag 50.000 gestolen Drie gemaskerde mannen hebben woensdag tc Londen op klaarlichte dag een overval gepleegd op een vrachtauto van de posterijen. Zij verdwenen met aangetekende post stukken ter waarde van ruim 50.000 gulden. De drie mannen overvielen de post auto toen deze bij een brievenbus stopte om deze te lichten. Een der postbeambten van de wagen werd met een ploertendoder tegen de grond geslagen terwijl de chauffeur met een ijzeren voorwerp in bedwang werd gehouden. De derde rover greep vier zakken aangetekende post, waaronder ongeveer 250 brieven die lonen bevatten, uit de vrachtwagen. Daarna verdwenen de drie overval lers in een kleine vrachtwagen. Roofvogel niet geschoten maar in klem gevangen De kooiker, die dezer dagen bij Batenburg in de Betuwe een grote roofvogel ving, heeft tegenover de politie bekend, dat hij daarbij een klem heeft gebruikt. Nadat de klem zijn werk had gedaan, heeft de man de vogel doodgeslagen. De prepara teur P. Bos te Holten ontdekte dat de schedel van de vogel en de rech terpoot waren beschadigd. Deze ontdekking leidde tot een na der onderzoek. Het blijkt dat de vo gel geen steenarend maar een zeld zame zeearend was. Op de overtre ding van de vogelwet waarvan de kooiker nu wordt verdacht, staat ma ximaal 300 boete subs, dertig da gen hechtenis. Wat er met de op gezette vogel moet gebeuren, hangt van de rechter af. Het is niet onmo gelijk, dat hij in een of ander mu seum wordt opgesteld. het begin van maart te Stockholm wordt verwacht, bij welke gelegen heid hij prinses Margaretha zal ont moeten. Er werd evenwel niet van een verloving gerept. Hij zou Stock holm bezoeken om een studie te ma ken van de grote Zweedse drukkerij uitgeverij Esselte. Volgens „Aftonbladet" heeft de Zweedse premier, Erlander, tijdens zijn verblijf in Engeland woensdag het huwelijk besproken met koningin Elizabeth. Robin Douglas-Home, nu 26 jaar, heeft het vorige jaar officieel naar prinses Maragretha's hand gedon gen maar toendertijd oordeelde het Zweedse Hof dat zijn positie als pianist in een hotel hem onvol doende in staat stelde de 23-jarige prinses te onderhouden. Maar in middels is Douglas-Home directeur van een maatschappij geworden en daarmee zou de tegenkanting zijn verdwenen. Prinses Margaretha heeft in 1952 op een school in Beaconsfield Engels ge studeerd. In 1956 reisde zij opnieuw uit Zweden naar Engeland om In Londen „haar Engels op te halen". Soekarno sprak met Hatta Kritische geluiden in Indonesisch parlement President Soekarno heeft donder dagmorgen een bezoek van twee uur gebracht aan oud-vice-president dr. Mohammed Hatta, de man die door de „revolutionaire regering" van Midden-Sumatra als minister-presi dent wordt gewenst. Soekarno arriveerde te tien nur in de ochtend bij de woning van Hatta, en er was een brede gl^ilach op zijn gelaat, toen hij Hatta de hand schud de. Deze laatste maakte een bewogen indruk. Aan de wachtende journalisten zei- de Soekarno na afloop: „We hebben de kwestie besproken, waarvoor het land op het ogenblik staat geplaatst". Het Indonesische kabinet heeft gis teravond zijn tweede extra-zitting gehouden sedert zaterdag j.l. in Mid den-Sumatra de revolutionaire rege ring is uitgeroepen. Er werd na af loop geen communiqué verstrekt en minister Soedibjo van voorlichting weigert aankondiging, dat president Soekarno vandaag een rede zou hou den. Verschillende leden van het Indo nesische parlement hebben donder dag de regering ervan beschuldigd, dat zij haar toevlucht heeft gezocht tot de campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea, om haar falen op ander gebied te verbergen. Churchill voelt zich goed Sir Winston Churchill, die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan de Rivièra longontsteking en pleuritis heeft opgelopen, voelt zich goed en behoudt zijn krachten. Aldus een donderdag uitgegeven medisch bulle tin. Zijn koorts is iets lager. Zijn toe stand is sedert woensdag niet veel veranderd. Grootmoeder en kleindochter gedood op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg in de Julianastraat te Vroomshoop zijn don derdagmiddag de 60-jarige mevrouw K. de H. met haar achtjarige klein dochter Ria B., die per bromfiets de overweg passeerden, door een uit de richting Marienberg' komende perso nentrein gegrepen en op slag gedood. De Belgische senaat heeft donderdag met 150 stemmen voor en één onthouding een motie over het Deltaplan aangenomen, waarin de Belgi- svb* regering wordt verzocht ervoor te zorgen, dat België niet voor een voldongen feit wordt gesteld en dat geen enkel werk van het Delta plan, dat de gewettigde rechten of belangen van België zou kunnen scha den, wordt uitgevoerd, voordat in een geest van ruim begrip voor het verlangen naar veiligheid van de Nederlandse vrienden en buren een overeenkomst tot stand is gekomen omtrent de voorzieningen die moeten worden getroffen ter bescherming van Belgische belangen. In de motie wordt geconstateerd, dat de uitvoering van de werken van het Deltaplan „waartoe de Nederlandse regering op eenzijdige wijze heeft besloten, de Belgische rechten en belangen ernstig in gevaar kan brengen." De motie was ingediend door Struye, Rolin en Coulonvaux na de inter pellaties van De Baeck en De Smet over het Deltaplan. De ene onthou ding was te wijten aan een vergissing van een van de leden van de senaat. GEVOLG VAN DIJKVERZWARING Bewoners is nog niets bekend over een schadevergoedingsregeling De nieuwjaarsrede van burgemeester mr. H. J. M. Stieger te Hoedekenskerke, waarin deze magistraat er op wees, dat in ver band met de dijkverhoging langs de Westerschelde wellicht de ,Boeiert" met zijn 17 woningen geheel zal verdwijnen, heeft reacties gewekt bij vele inwoners van deze Zuid-Bevelandse ge meente. De ingrijpende plannen van rijks- en provinciale water staat vormen de laatste dagen het onderwerp van vrijwel elk gesprek en met name de betrokkenen 17 gezinnen, ongeveer 60 mensen, in de „Boeiert" volgen de jongste ontwikkeling met spanning. Hoewel officieel nog niets bekend is in Hoede kenskerke, gonst het in het dorp van geruchten. Algemeen wordt de hoop en de verwachting dan ook uitgesproken, dat men spoedig weet waar men aan toe is. Gezien de belangen die hier op het spel staan, mag in alle redelijkheid worden aangenomen, dat de betrokkenen tijdig van de maatregelen op de hoogte wor den gesteld. De „Boeiert" is een laaj .ij moerassig gebied, dat are bekneld ligt tussen de zeedijk n de spoorlijn van de ringlijn Goes- lorssele-Hoedekenskerke. In vroeger aren stond dit oostelijk van het lorp gelegen gebied vaak voor een noot deel onder water,, maar nadat n 1952 een gemaal werd gebouwd, s hierin veel verbetering getreden, tn het kader van de algehele dijk verzwaring langs de Westerschelde moet binnen afzienbare tijd ook de zeewering van het waterschap Hoe dekenskerke over een afstand van ongeveer 5 km op „Deltahoogte" worden gebracht. Deze dijkverbete- ring brengt grote problemen met zich mede, want zij zal het dorp Hoede- gelegen als het kenskerke een geheel ander aanzien geven. Thans is venwel nog niet bekend of de „Deltadijk" langs de bestaan de zeewering of langs de spoorlijn zal lopen. Hoe de beslissing echter ook zal uitvallen reeds nu staat vast dat de 17 woningen in de „Boeiert" moeten verdwijnen. Het nieuwe dijklichaam of de nieuw aan te leggen weg naar de provinciale boot, die over de zeewering wordt gelegd, en dus niet zoals thans het geval is erdoor, maakt het nood zakelijk, dat de huizen verdwijnen. Schadevergoeding Uiteraard zullen de bewoners van de in de „Boeiert" staande panden de meeste van hen zijn tevens eigenaar schadevergoeding moe ten ontvangen. Tot nu toe hebben zij hierover nog niets vernomen en offi cieel weten zij niet hoe dicht het zwaard van Damocles reeds boven hun hoofden hangt; ondanks het feit, dat het wel geruime tijd zal duren voordat zij de woningen moeten ver laten. Burgemeester mr. Stieger van Hoedekenskerke heeft in zijn dezer dagen voor de raad gehouden nieuw jaarsrede reeds aandacht gevraagd voor hetgeen in de naaste toekomst in de „Boeiert" gaat gebeuren. Hij achtte het noodzakelijk, dat het ge meentebestuur zich reeds thans be zint op de-mogelijkheid om de bewo ners van deze buurt te zijner tijd een nieuw onderkomen te verschaffen. Hij noemde het voorts betreurens waardig, dat de betrokkenen niets bekend is over een schadevergoe dingsregeling. Wanneer deze bevol kingsgroep ongeveer 60 mensen overgeplaatst moet worden, zal dit moeilijkheden niet zich meebrengen. (Vervolg op pag. 8) I H Lady Churchill is op het vlieg- m veld van Nice in Zuid Frank- rijk aangekomen op weg naar H haar echtgenoot Sir Winston, die in zijn villa „La Pause" te Roquebrune aan de Middelland- H se Zee te bed ligt met long- H ontsteking en pleuritus. Hun dochter Sarahdie ook in de villa ,Jja Pause" verblijft, H kwam lady Churchill op het H vliegveld verwelkomen. IllllllllllllllllllltillIllliiiïï Soedanese klacht bij Veiligheidsraad De regering van Soedan heeft don derdag gevraagd om een onmiddel lijke bijeenkomst van de Veiligheids raad om „een halt toe te roepen aan Egyptische agressie". In een nota aan de Ver. Naties verklaart de Soedanese regering, dat er berichten zijn ontvangen over reusachtige infiltratie van Egypti sche troepen" op Soedanees gebied. Zij beschuldigt de Egyptische re gering van schending van de Soeda nese soevereiniteit. Aangezien Soe dan vastbesloten is zijn gebied te verdedigen, kan uit de huidige toe stand een schending van de vrede ontstaan die, als zij niet tegenge gaan wordt, tot een gewapend con flict kan leiden, aldus de verklaring. Egypte en Soedan zijn het niet eens kunnen worden over een oplossing van het "geschil over het gebied ten noorden van de 22ste breedtegraad waar beide landen aanspraak op ma ken. Er zijn van beide kanten voor stellen gedaan, maar die zijn ver worpen. De Soedanese minister van buiten landse zaken, Mohamed Mahgoeb, keert vandaag uit Cairo naar zijn land terug. Bij drie mijnrampen in India zijn waarschijnlijk meer dan 220 mijn werkers om het leven gekomen. Het gehele Bihar-grensdistrict, in de staat West-Bengalen, is in rouw gedom peld. Duizenden hebben zich bij de schachten der mijnen verzameld. Het is de ergste ramp in de geschiede nis van de Indiase mijnbouw. Woens dagavond deden zich in de Chinakuri- steenkoolmijn. juist voor de nacht ploeg naar de oppervlakte zou ko men, twee ontploffingen voor. Er ontstond onmiddelijk een felle brand. De reddingsploegen slaagden er in zeventien overlevenden en zeven do den aan de oppervlakte te brengen. Er verblijven echter nog 179 arbei ders in de mijn, die door rook en vlammen onbereikbaar zijn. Men vreest dat allen zijn omgekomen. Als gevolg van de explosies werd de naburige Bhowrah-mijn over stroomd. Twintig arbeiders konden niet tijdig vluchten en zijn waar schijnlijk om het leven gekomen. Het derde ongeluk had plaats bij Jharia, waar het water van de Da- modar een mijnschacht binnenstroom de. Waarschijnlijk zijn daar vijftien mijnwerkers verdronken. Politieversterkingen zijn naar het getroffen gebied gezonden om eventuele ongeregeldheden te voorkomen. De Chinakuri-mijn, waar 179 mijnwerkers waarschijn lijk zijn omgekomen, is Engels eigendom. OPKLARINGEN In het zuiden aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Op meeste plaatsen opklaringen, maar ook enkele verspreid voorko mende buien. Overwegend matige wind tussen west en noord. Iets la gere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1